Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

61

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Dado
nekad je postojalo pleme koje je zivelo na prostoru sadasnje jugoslavije(bivshe sfrj) kod njih je bio adet da sin oca vodi u shumu i Ohladi ga (ubije ga)

Taj paganski običaj je postojao na prostorima SCG i čak se i dugo zadžao u istočnim delovima. poznat je pod imenom lapot.Stariji članovi porodice koji više nisu korisni zajednici, ne mogu da rade a predstavljaju jedna usta više koja treba nahraniti, vode se u šumu i tamo ubijaju.
To je paganski običaj i suprotan je i hrišćanstvu (poštuj oca svoga i materu svoju...jedna od 10 Božijih zapovesti) i islamu.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

62

Petak, 07. Novembar 2003

Na zapadu je taj obicaj modernizovan, roditelji se ne vode u sumu i ubijaju vec ih vode u staracki dom i tamo ih pustaju da umru. Co sam da i Bosnjaci taj obicaj svesrdno "prepisuju".

no-name

Početnik

(10)

• »no-name« je muško

Datum registracije: 12.01.2004

• Poruku poslati

63

Utorak, 13. Januar 2004

ODVOJITI SE OD RODITELJA ILI NE?

svaki dan prolazim pored starackog doma ovde kod mene gde zivim i toliko mi je te ljude zao;
i mozda je to jedan od razloga sto se sa njima nikad nebi mogao familiarno povezati.
roditelji nas gnjaje, gledaju, sve bi nam na svetu dali da mogu i nekako me boli kad te stvari vidim.
kako nekoga nije sramota u kuci od 500000franaka ziveti a onaj sto mu je omogucijo sedi u 6quadrata sobi i neka ga sestra sluzi(svaka cast zanimanju, da nije sestara jos gore bi im bilo),to je grehota i sramota u mojim ocima.
ako nekome treba zbog bolesti stvarno bolnica za dugo vrem to je drugo jer je i kompetencija pitana u tom slucaju ali sam da nesmetaju to je najgore na svetu. ko svoje nevoli nikad tudje voleti i postovati nece:zato nam i zapad dogusio i mislim da nisam jedini.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

64

Utorak, 24. Februar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Samo postoji jedan jedini razlog zbog kojeg se moze muskarac od roditelja odvojiti a to je vjera. Dakle, samo onda kad mu vjera nalaze. Naravno ovi slucajevi kao sto su bolesti i to to je olur. Ali kazem kada je sve ok.

A ako je zbog zene ili neceg drugog nikakovog haira u tome nece imati. Jer Majka polaze veeelika prava nad djecoma.

Djevojku naravno razdvaja takodjer i udaja.

Naravno, kratkotrajni odlasci radi posla, skolovanja i to. Dolazi u obzir ali ako to ne ugrozava roditelje.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

65

Utorak, 24. Februar 2004

daj dokaz za to sto pricas Gerilac.ne prosipaj praznu pricu.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

66

Utorak, 24. Februar 2004

To tako ja kazem, a ti ako hoces vjeruj mi, a ako neces nemoras, zasto bih ti dokazivao. :) Nemam namjeru.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

67

Utorak, 24. Februar 2004

to sto ti kazes nek bude za tebe.nisi nikakav autoritet na polju islama niti imas znanja da dajes neke fetwe.znam ih mnogo koji zive sa roditeljima pa su im gori nego oni sto zive odvojeno.
p.s pod dokazima podrazumevam hadise,ajete i slicno.
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

68

Utorak, 24. Februar 2004

Roditelji me vise postuju od kad sam se odselio od kuce.
Nee

Roditelji me postuju od kad sam se odselio od kuce :D

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

69

Srijeda, 25. Februar 2004

Neznam Björn zasto ides u tom pravcu u ovoj temi, ja sam samo dao svoje misljenje o ovome. A to sto ti kazes da ja nisam autoritet Islamski je tvoja stvar. Odakle ti samo zakljucak da nisam Autoritet Islama, po kojim mjerilima? Sto nemam diplomu?? :) Nemoras odgovarati samo sam onako pitao, jer ne bih da od nista upadnemo u nesto. Halali, samo sam pisao nesto na ovu temu kako mislim, a ti upade sa trazenjem dokaza. Opet kazem ako ces da mi vjerujes vjeruj, a ako ne nemoras, para ti netrazim niti te primoravam da mi vjerujes, slobodna tvoja volja.

Hadis: "Dzennet je pod majcinim nogama."

Jasno je meni da ima roditelja raznih i ovakvih i onakvih, ali mozemo ih napustiti samo kada nas tjeraju da uradimo nesto sto je van Vjere, van Serijata. U ostalim slucajevima duzni smo da da im se pokoravamo, pogotovu majci.

Ako otvoris Kur'an naci ces tamo sta Allah dz.s. kaze za roditelje, a posebno za majku: Kako joj nesmijes ni UH! reknut.
A to sto smo mi tvrdoglavi i moderni i zaboravili malo neke stvari i nismo svjesni znacenja roditelja, a posebno majke, to je nasa stvar. To je uostalom i jedan od predznaka Sudnjeg dana.
Zna se i to da covjek nemoze ni u Dzihad otici ako ne dobije Izun (Dozvolu) od majke.

A ko hoce dokaze nemoj da ih od mene trazi, nek ih trazi sam.

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

70

sve to stoji brate Gerilac.o postovanju nisam nista rekao.briga i postovanje za roditelje je vazna jako vazna.ali primera radi moj babo ima stan u lucnoj a ja kupim stan na hadzetu(obilazim i postujem baba ko i sto treba naravno kad se odselim) i jel to haram? za mene nije.nigde ne procitah da jeste.
p.s brate da si autoritet na polju islama malo bi ti drugaciji bili postovi.halali ali tako je.i ne smatram kao uvredu to sto neko nije autoritet.selam

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

71

Mislim da je doslo do nesporazuma, cini mi se. Ja sam pod ovim podrazumevao, svojevoljno napustanje roditelja. A ako se je to djesilo dogovorno, uz dozvolu roditelja, onda je to ok. Svakako za bilo sta moras trazit dozvolu od roditelja. Dakle, ako je to dogovorno, onda je ok.

A sto se tice ove Autoritativnosti. :) Nisam ni rekao za sebe da jesam, samo sam eto pitao, odakle ti to da nisam. A u ovome je i glani problem nas muslimana trenutno, u shvatanju Autoriteta. Mi bismo svi da imamo Autoriteta onakvog kakvim ga mi priznajem i hocemo. :):):) Ko je onda tu Autoritet. I ko koga treba da necemu nauci, ako ti trazis Autoriteta po svojoj "mjeri". Razmisli malo o tome. :):):)

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

72

danas slabo tih autoriteta brate.mnogo malo.svi navukli maske pa ih tesko prepoznat. :]
p.s roditelji nisu sveznajuci.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

73

Pa vjeruj mi da ih je tesko prepiznati, pogotovu danas. Jer tu se radi o milosti Allahovoj, koga On uputi na pravi put on nadje pravog, a koga ne on slusa ove Hodze.

A nisam ja rekao da su roditelji sveznajuci, ali kada je u pitanju tovoja rijec i njihova, jaca je njihova. A ako znas na neki mudar nacin da izvuces od njih sto hoces, tj. da ti dozvole, onda olur. Ali mora se slusati roditelj, a pogotovu majka. Kada bismo samo znali kakvo pravo ima majka kod djece, pa mi nebismo smjeli mrdnut, ali eto kako je tako je.

Allahimanet.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

74

Utorak, 06. April 2004

Posto vidoh da niko nece da odgovori na moju temu
"gde izlazite u Pazaru???", ja sedoh pa ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( .
Sta ces, nemo vi da se sekirate nikako...
Al setih se hadaljeve teme 'nesto bez veze'pa se poceh :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Sad nesto gledam bas je glupo ovo sto sam napis'o.
Al mi mucno da brisem.
Samo cu odgovoriti na pitanje.
Odvojiti se od roditelja ili ne???
Svakako.
Uvek sam za to.Iako sad zivim sa roditeljima, smatram da svaki dovoljno samostalan i nezavisan pojedinac/ka treba da se odvoji od roditelja...
Da se malo sam bori za zivot.... :)

Nemoj da mi neko zameri...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

75

Utorak, 06. April 2004

Odvojiti se od roditelja ali voditi svakonevno racuna o njima a kada toliko oslabe, obole onda oh svakako uzeti. Ne znam ja sam rasla u takvom okruzenju samo roditelji mi djeca pa valjda zato
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

76

Srijeda, 07. April 2004

jeste gerilac sta mu hoj sadekane burko nemoremo svi biti mehlem na ranu :] slazem se sa menadzerkom da treba i ako zivis odvojeno brinuti se o njima svakodnevno.

Piskota

Početnik

(10)

• »Piskota« je muško
  • »Piskota« je zabranjen

Datum registracije: 13.10.2005

• Poruku poslati

77

Subota, 15. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od pink
Odvojiti se od roditelja?
Da.
Ali ne otici predaleko! Za njih biti uvek tu kada god te trebaju, biti zahvalan i znati postovati sve ono sto su ti darovali roditelji su jedni, niko ih ne moze zameniti...

tako je, a jos da dodam, ako su roditelji invalidi nedo Bog ili bolesni naravno ja bi ostala kraj njih. :)
On je jedan,Allah najbolje zna a mi znamo samo onoliko koliko je On htio da znamo, ON najbolje poznaje nase duse i ON zna sta je dobro po nas. :klanja:

Datum registracije: 08.09.2007

• Poruku poslati

78

Ponedjeljak, 24. Septembar 2007

Ako se dijete odvoji od roditelja, fizicki, nemoze se odvojiti od srca.
za istinu

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

79

Četvrtak, 11. Oktobar 2007

Odvojiti - obavezno!

Voditi o njima racuna, posjecivati ih i brinuti o njima - svakodnevno!

Idealna kombinacija.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

AsiraF

Učenik

(10)

• »AsiraF« je žensko

Datum registracije: 18.01.2008

• Poruku poslati

80

Petak, 18. Januar 2008

:D

Odvojiti od roditelja,ziveti sam/a (o) .
Naravno,brinuti o njima.Ne zaboraviti na njih...
Svatila je sasvim jasno da ga silno voli,a i to da moze da se pomiri sa tim da ga vise ne vidi NIKADA... NIKADA...

Social bookmarks