Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen
  • »Babbha« je autor ove teme

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 21. Juli 2003

Omer Turkovic

Omer Turkovic je do sada je objavio:

"Azbuccni nizovi" pjesme za djecu, 1984.godine,
"Drugo bicce", pjesme 1989.godine,

"Ikre", pjesme 1990.godine,

"Vodeni cvijet", pricce za djecu 1991.godine,

"Princ zemlje ruzza", bajke 1991.godine,

"Ssiraski slavuji", pjesme 1994.godine,

"Pazarske humoreske", humoreske 1994.godine,

"Velika ccuprija", roman 1995.godine,

"Tri boje vremena", hronika 2001.godine,

" Vodeni cvijet", drugo izdanje pricce i pjesme za djecu 2001.godine,

"Ssissanje strassnog lava", pricce i pjesme za djecu 2002.godine

Zastupljen je u djelima;

"Moje janje pod beharom spava”, antologija,

"Slavujeva gora" antologija,

"Antologija pisaca Sandzaka"

"Bijel behar" antologija poezije.

Objavio je nekoliko slikovnica za djecu a njegove pozorissne igre "Sabah u Djulistanu" i "Pessterska azdaha" se izvode u djeccjim pozorisstima.

Objavljuje u Almanahu, Mostovima, raznim zbornicima sa knjizzevnih manifestacija, i drugim knjizzevnim ccasopisima i novinama.

Zastupljen je u djacckoj lektiri na bosanskom jeziku.

U pripremi za sstampu su:

"Zapisi zelene trave" pjesme i

"Zzubor zelenog vira", roman.

Da li ste citali ili procitali neshto od ovoga ? Culi ?
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

2

Jako je interesantno...

... da Vlada Turske ima vishe interesa da objavi novonastala dela ovog autora nego IKO od nashih ljudi :)

KO sve nashi ljudi...
Can't Rain All The Time

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Pozdrav

Babhha drago bimi bilo da ako si u mogucnosti obezbedis nam koju knjigu od autora.

Jesam cuo za njega ali s obzirom da se ne nalazim tamo slabije pratim tokove sandzacke knjizevnosti tako da nisam bio u prilici da ista procitam od njega ali bi mi bilo drago.

Ocekujem odgovor od tebe.

Pa ako ima sta interesantnog potrudicemo se da se to u Turskoj procuje.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Devon

Početnik

(10)

• »Devon« je muško

Datum registracije: 17.08.2003

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 17. August 2003

Znam da ti je to babo, ali nisam citao nijedno njegovo delo. Citao sam 'Sher', i mislim da je dobar :D
It's this lyrical piranha- strapped with a grenade, in a pool with yo' mama, attack her by the legs, and pull her to the bottom, twit lettin' up like a condom, slappin' if you fuckas got a problem!

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

5

Subota, 18. Oktobar 2003

Citala sam od Omera Turkovica roman "Velika cuprija" i mislim da je odlican. Opisuje Novi Pazar na vrlo lijep i upecatljiv nacin. Procitajte, mozda u nekom liku prepoznate svoju nanu ili deda (ovo vazi za pazarce). ;)
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

6

Subota, 18. Oktobar 2003

Citirano

Znam da ti je to babo, ali nisam citao nijedno njegovo delo. Citao sam 'Sher', i mislim da je dobar

Takodje plus Halimachu....
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 06. Maj 2007

Eja...

Bogami, eto babo pishe, cini mi se od kad znam za sebe
i ne verujem da ce se zaustaviti dokmi je ziv i zdrav
mada je i boleshljiv pisao ko da je sve u redu.

Kad krhne svoj laptop okolo 11 pre podne ne gasi ga
bar do 19h barposlednjih godina od kad umesto mashine
koristi komp (srecha moja jer je tishina) :D

Usput, tek da se zna.
Poslednjih nekoliko romana koji su na bakalitnim plocama
cekaju dan da budu odstampani. Novine shiba po
obicaju
mada kontam da je u trzistu skola nashao vishe
zelje i volje za chitanjem negu medju starijima
iskljucujuci romane i humoreske
Can't Rain All The Time

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 07. Maj 2007

skoro smo sedeli u BAZU kahva u lucni ispod ulaza Omeraginog treba da mi odradi Predgovor i doda jos neshto i eto mene u Krug Pisaca Sandzaka :):)

necu ti nista rech Enade tek kad pocne da se stampa moresh saznat o cemu je rec a ni Omer ti nece rec znam ja :D:

holj na kahvu sutra 11:30 Sunce
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 07. Maj 2007

Sad sam gledala na internetu sta se moze naci o njemu i njegovim delima, ali se ako uzmem u obzir njegov rad, moze naci zaista malo. Ipak, evo jednog teksta, koji sam nasla na stranica casopisa Preporod:

[SIZE=3]Haqiqa [/SIZE]

Petak, 09 Mart 2007

Poslije vremena socijalizma, koji je sam sebe kao hibridnu tvorevinu spotakao, narušio i lišio postojanja, najviše je u Sandžaku za svoj narod učinila IZ Sandžaka. Mnogi su dokazi tome, koji su znani onim što imaju čistu svijest i um, te oči koje vide i uši koje čuju eha ezana sa munara utrostručenog broja džamija, što nije učinjeno za tako kratko vrije ni u minulih pet ipo vijekova na ovim zlovjetrim prostorima. I, k tome, ono još značajnije od pomenutog; izučena je i iškolovana ulema počevši od mekteba, medresa do islamskih studija, i to ovdje i dijelom u arapskom svijetu. Ta mlađahna ulema je, pak, emanetom, dušom i namom opredijeljena da prenosi i uliva u svijest naroda izvorne ajete Kur’ana i Poslanikove hadise. Te štampajući svoje glasilo i brojne kitabe u cilju duhovnog osvježenja i prosvjetljenja našeg, umalo potrtog i asimiliranog naroda, mnogo doprinijela, bez ustezanja ću reći, renesansi islama u nas. Ima li, i trebaju li bolji dokazi tome, svakom iole visprenom insanu je to dovoljno jasno.
Napravimo li, pak, malu digresiju da bismo potkrijepili rečeno, jer je očigledno uznesenje islama u Sandažku velika opasnost za kršćanski svijet na Balkanu, u vječitoj borbi za primat križa i mjeseca; moramo se osvrnuti na uzroke koji tome streme.Ti uzroci su ustvari prastara šema, čije su strijele i džiliti ubojiti tamo, gdje narod, vjerujem zbog svoje dobrote, naivnosti, zaboravljanja na hilu drugih te ne prepoznavanja strijelca nije na dovoljnoj oprezi.Da bi se to postiglo strijelcu nije bilo teško da, među nekim neukim Bošnjacima, nađe izvršioce, koji ni sami nisu svjesni za čije ciljeve rade. U ovom slučaju je najbolji udar iznutra. Počevši od vrbovanja pojedinaca, neformalnih grupa, članova nekih neosviješćenih porodica, pa i cijelih bratstava do dđemata u džamijama - vehabije, koji nikada nijesu imali korijena ni uporišta u našem ummetu, a naročito politike. A ona je vazda bila i ostala način za smutnju i manipulisanje nedovoljno svjesnim masama, na bazi boš obećanja o zlatnim kašikama preko javnih medija. Pored toga, pomoću organizovanih grupa, koje raznovrsnim metodama pa i direktnim ucjenama, naročito onih koji su materijalno nezbrinuti i muftačni, ali i onih labilnog karaktera, a danas je takvih veliki broj, postižu svoj politički cilj.
Dokazi za ovakvo mišljenja su svakom, osim slijepcu i što Pazarci kažu hadalju nije jasno, ako postavimo pitanja. Koja je to od mnogih, propalih društvenih fabrika u Sandžaku osvježena, tehnološki osavremenjena i pokrenuta? Koje su to nove društvene fabrike projektovane, izgrađenje i pokrenute? Kakva je, i koja je to strategija razvoja Sandžaka, i ima li je? Šta je na kraju, sa našom čuvenom tekstilnom industrijom, koja je u privatnim rukama i neka je, i koja je mogla biti, da je imalo društvene potpore, mudrih privrednika, inženjera i kreatora da postane evropski centar džinsa. A ona je, nažalost, pala na niske grane, a zna se i zašto, da ne proširujemo temu.
Da li je svijetu prezentirano naše multikulturalno turističko blago, koje bi moglo u aktivnom stanju da bude stalni izvor sredstava za dalji razvoj? Kad se zna da između Zlatibora i Kopaonika, Golije i Rogozne, Pešterske visoravni nalaze mnogi histirijski objekti iz naše bogate prošlosti: između kojih tvrđava Ras, manastir Sopoćani i Đurđevi stupovi, stari Isa-begov hamam, Amir-agin han, Altun-alem džamija, gradski bedemi, stare banje i mnogo drugoga. Pored toga, nekoliko naših starih kuća sa originalnim enterijerima, naše raznovrsno i bogato kulinarstvo i mnogo drugoga.
Nažalost, svijet ništa od ovoga ne zna. A nije tajna, jer to zna svaki iole dobar ekonomist, da se višak vrijednosti, koji obezbijeđuje razvoj i masovna zaposljenja radnika, a time i direktno poboljšanje životnog standarda stanovništva, stvara jedino tamo gdje se stvara proizvod ili usluga.
U ovom trenutku se Bošnjacima Sandžaka, a naročito Novog Pazara zamazuju oči “velikim uspjesima”, pokojim prokopanim seoskim putem i pokojim zakrpljenim sokakom u gradu, izgrađenom ili obnovljenom školom, sportskim objektom te sličnim stvarima. To je, pak, svakome jasno da, mi sada u XXI vijeku gradimo ono što su drugi gradili prije jednog vijeka. A to, osim što građanima omogućuje da mogu doći do svojih kuća, ili da se bave sportom i rekreiraju, ne doprinosi ni zaposljenju velikog broja ljudi koji čekaju posao, ni stvaranju novih sredstava, ni poboljšanju očajnog standarda građanstva, a to je prima prioritet, gdje ima pameti.
Kome onda to nije jasno, kako to i na koji način nastaju bratska trvenja, lišavanja života, nasrtanje na imovinu i sigurnost građana u Novom Pazaru? I šta su to, u podijeljenom Sandžaku prvi put u njegovoj historiji značajno učinile vlade Srbije i Crne Gore, da tako ne bude? Na to pitanje neću odgovoriti, jer je ono postavljeno onima koji izlažu svoje obraze javnosti.
To je, jednim dijelom haqiqa - istina bošnjačke stvarnosti u Sandžaku. A iza ove, kad bi se izvršile temeljne pretrage, pod uslovom da to bude javno i otvoreno, saznali bi se pravi izvorni uzroci, koji ne potiču od juče već odavno i nikada, amena, neće splasnuti niti se promijeniti. Da je to tako, a jeste, očigledan dokaz je javno izglasani novi Ustav Srbije, u kom se ni jednom jedinom riječju ne pomije ime Bošnak. A neće biti pomenuto ni u novom crnogorskom ustavu u to sam siguran. I još da dodam, da je u toku mjeseca oktobra u srpskoj štampi u sedamnaest napisa izrečeno decidirano i direktno protivljenje znanstvenika, književnika, novinara “pojavi izmišljenog” bosanskog jezika u Sandžaku. Kome onda to nije jasno, šta misli i kako Bošnjake tretira srpska i crnogorska učena javnost, a njeno mišljenje je i mišljenje vlasti i naroda. Pa, je li to uput, preporuka i poriv za bolji suživot ili je nešto sasvim drugo, zaključite sami?

Omer Turković
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Utorak, 12. Juni 2007

Ada ko sve on

Trenutno se vishe bavi pisanjem za decu i malo stariju decu. Zar zbog unuka.

Shalim se. Aktivan je bash dobro, konstantno pishe a
ja ni ne pokushavam da ga ometam. Samo znam da mi
s vremena na vreme fikne u svoj folder po neki komad
iz Word-a i kaze "Vidi slozzi mi ovo kad stignesh...."
shto u prevodu znachi Odmah.

Shta chu, krhnem Quark i polako stranu po stranu, a
Bog do, on ne umije ispod 100, odradi se to.

Znam da za jesen sprema rock'n'roll od Romana i
Znam da ce biti mnogo huke oko tog materijala, normalno
slaganjem sam ga prochitao i znam da ce mnoge zaboleti
kosti kad ga procitaju.

Nek mi je ziv i zdrav. Atelier Public ce izdati do kraja godine bar 3 njegova romana pa kad bude vreme promocije
znace se.

:)
Can't Rain All The Time

• »La Femme Nikita« je žensko

Datum registracije: 01.07.2007

• Poruku poslati

11

Utorak, 03. Juli 2007

Vazno!

Na njihovom porodicnom (bar po imenu websajta) webportalu juce je gospodin Omer i zvanicno najavio skoru stampu materijala na kojem je ucestvovalo na desetine strucnjaka u prikupljanju materijala u poslednjih 8 meseci.

http://www.turkovic.info
Deja Vu All Over Again
Someone Else's Shadow

TUBORG

Početnik

(10)

Datum registracije: 15.06.2007

• Poruku poslati

12

Srijeda, 04. Juli 2007

Omer Turkovic - legenda

Mislim da je cika Omer ziva legenda. Knjige su mu super, a posebno mi je drago sto je odlucio da malo vise pise za decu.

Uz to stoje dobar pisac, on je i jedan od najboljih i najkulturnijih ljudi u Novom Pazaru.

Veliki pozdrav za njega.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 27. August 2007

Da....

Ono shto je letos spremao (jedan od radova) konacno je ugledao i svetlost dana.

Vishe o tome i skorijem izlasku Kolibrija na ovim stranama, svega mi exclusive :)
Can't Rain All The Time

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Petak, 31. August 2007

Izashla....

.
Babbha je dodao/la ovu sliku:
  • Colibri 21.JPG
Can't Rain All The Time

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

15

Subota, 01. Septembar 2007

Knjiga je extra.. prije sam nekoliko strana procitao....
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 02. Septembar 2007

NOVI KOLIBRI !

Da, dvadeset i prvi Kolibri u izdanju Atelier Publik-a je takodje ugledao svetlo dana docekavshi tako i pocetak skoleske godine....

.
Babbha je dodao/la ovu sliku:
  • PREVIEW_mali.JPG
Can't Rain All The Time

Social bookmarks