Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško
  • »DjordjeRd« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 26. Juni 2003

28. festival je protekao bez hora domaćina i bio je jadan. Ove dve informacije imaju zajednički uzrok: jedini pokrovitelj je bila republička kasa, dok je opština perfektno odigrala ulogu stare, zle FOHS maćehe.

Šteta. Omladinski hor Doma kulture u Novom Pazaru je osim priznanja, diploma i lepih trenutaka je ovom gradu priuštio jednu sjajnu stvar: mesto na mapi ''Horsko pevanje u Srbiji''. Ako odete na audiciju nekog beogradskog hora i kažete da ste naučili da pevate u pazarskom horu, u istom trenutku će početi da se prema vama odnose s dužnim poštovanjem. Ovaj grad je stekao i horsku publiku koja zaista ima pojma. Semenke se grickaju sve dok se na pozornici ne pojavi hor koji je dobar. To se odmah pozdravi savršenom tišinom i odgovarajućim aplauzom na kraju.

Nedostatak sluha (ne)kompetentnih ljudi, koji se na žalost, pitaju za nešto za šta ne bi trebalo da se pitaju, ili nešto drugo, je u meni učvrstio ideju koja nije nova. Ovaj festival treba ukinuti. Da se ne brukamo kad već imamo lepu tradiciju, dajte da je ne kaljamo bez potrebe!

[SIZE=2]Edit by Administrator: Ova tema je nastala prebacivanjem nekolicine priloga iz teme "Dogodice se".[/SIZE]
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 26. Juni 2003

izgleda da Nero navijac ne haje bas horove, on je o pevalju ucio samo na stadionu, pa se da i razumet o|
malo za promenu

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 05. August 2003

[SIZE=3]
"28. festival je protekao bez hora domaćina i bio je jadan. Ove dve informacije imaju zajednički uzrok: jedini pokrovitelj je bila republička kasa, dok je opština perfektno odigrala ulogu stare, zle FOHS maćehe."-iz DjordjeRd-ovog posta...
[/SIZE]

Nebih da načinjem nekakvu raspravu, ali nebi bilo ni zgoreg, ali moje mišljenje Djordje, a ti to i sam dobro znaš, da je negde od 1990.-te, pa na dalje, sem one godine kada je pokojni Predrag Peruničić uvežbavao i vodio novopazarski hor, ova situacija skoro potpuno identična kao i ove godine, možda za koju nijansu i gora, jer mislim da je samo ove godine Novi Pazar bio bez hora domaćina...

P.S.

A tu je i stara dobro poznata bolest rivalstva između dva naša poznata dirigenta, sada nisam siguran dali je to i ove godine bio slučaj...

Pozdrav

P.P.S.

Komentar se sa zakašnjenjem...

Pozdrav

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 05. August 2003

Citirano

Orginalno od hadzied
Ne bih da načinjem nekakvu raspravu, ali nebi bilo ni zgoreg, ali moje mišljenje Djordje, a ti to i sam dobro znaš, da je negde od 1990.-te, pa na dalje, sem one godine kada je pokojni Predrag Peruničić uvežbavao i vodio novopazarski hor, ova situacija skoro potpuno identična kao i ove godine, možda za koju nijansu i gora, jer mislim da je samo ove godine Novi Pazar bio bez hora domaćina...

Pa ovo jednostavno nije tačno! Seti se Hadži, '95 i '96 godine.

Te dve sezone su studenti pevači dobijali od opštine novac za prevoz pod uslovom da se pojave makar na jednoj probi za vreme koje ce provesti u NP! Te godine nisam potrošio ni jednog jedino dinara za prevoz iz kućnog budžeta, a svakog drugog vikenda sam bio u NP. Dalje, imali smo horski budžet koji je dotirala uglavnom opština koji smo trošili na skromna okupljanja i druženja u klubu Doma omladine.

Mislim da su ta dva poteza bila presudna za držanje pevača na okupu, što rezultovalo drugim mestom '95 godine (iza sjajnog prištinskog hora) i prvim mestom '96! Posle 21 godine hor domaćin je osvojio prvo mesto! To je zaista najbolje izdanje hora koje ja pamtim, a učestvujem ili pratim šta se zbiva još od daleke '86!!! Na kraju smo dobili po neku nagradnu kintu, ne bogzna šta, to veče smo imali za piće-dva, ali to sam upamtio kao svoj prvi i jedini pevački honorar!

Sad, ako uporedimo '95 i '96 sa '01 i '02 sezonom, najlakša kvalifikacija koje mogu da se setim je ''dani noć''. E ako je to tebi i dalje ''možda za koju nijansu gore'', onda ništa...

I, ne postoji rivalstvo između dva dirigenta. Ovaj grad ima samo jednog pravog dirigenta, trenutno. Rekao bih da su na pomolu neke mlade snage ali, treba im dati koju godinu pre nego što postanu dirigenti. Znanje i veštinu onog drugog, koga mnogi u neznanju nazivaju dirigentom, zaista ne želim da komentarišem.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

5

Utorak, 05. August 2003

novac za prevoz....premalo za trud...ali i to je nas odnos prema kulturi...
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 05. August 2003

Ali vidi, novac za prevoz i jedno pice nedeljno, a rezultati su bili fantasticni!!!

P.S. 37!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

7

Srijeda, 06. August 2003

Pozdrav za sve prijatelje foruma...

Vidi Djordje, sve je OK, ono što kažeš, ti i ja to najbiolje znamo, jer smo učestvovali aktivno u radu tog ansambla...

Dali ti misliš da je dovoljna nagrada to što bi ti neko platio kartu od mesta studiranja i nazad, kada bi došao za vikend na probu i normalno kuči, ja nisam koristio te povlastice...

Mislim da nisu vodili nikada računa o jednoj elementarnoj stvari, a to je u stvari briga o samim pevačima, prilikom mog jubileja, deset godina pevanja u horu, dodeljena mi je plaketa, koju ja nisam nikada dobio, niti sam bio pozvan na prijem koji je pripremljen i održan u moju čast, baš čudno, zar ne...

Niti tada, niti sada, horsko pevanje, koje ima možda najveći potencijal, baš u ovom gradu, nije negovano kako treba...

Pozdrav

P.S.

Ne diraj me, to mi je slaba tačka... o| o| o|

8

Srijeda, 06. August 2003

znaci

Znaci obojica se slazete da bi odnos opsitne prema gradskom horu trebao biti bolji, i da bi u tom slucaju hor bolje sasvim sigurno funkcionisao, jer kako djordje rece, cak i sa malo paznje to je delovalo (a malo je ipak malo), sa mnogo vise (koliko treba), funkcionisalo bi i mnogo bolje..
mogu ja da se potpisem i bolje...

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 06. August 2003

Cini mi se da bi ovi poslednji postovi mogli komotno biti prebaceni u novu temu, jer nemaju nikakvih dodirnih tacaka sa temom u kojoj su napisani. No, dok to ne bude ucinjeno i ja cu svoje misljenje izneti ovde!

Elem, pevao sam u horu cetiri godine! Bilo je to u periodu 1997 - 2001. Dakle nisam zakacio ta srecna vremena o kojima se prica, a od ove cetiri godine mogu se pohvaliti samo sa tri nastupa!!! Prvi je bio za dan opstine kad smo nekako sklepetali himnu, drugi (i najbitniji) bio je na festivalu 1998. kada smo uzeli bronzanu plaketu i treci 2000. godine u holu osn.sk. Stefan Nemanja (28. novembar) na manifestaciji koja je te godine ustanovljena (u cast Predragu Perunicicu) i vise za nju nisam cuo!!! Za sve te cetiri godine otisli smo 3 ili 4 puta na pice i to je sve sto sam ja dobio (u materijalnom smislu) od tog pevanja! Naravno, mnogo je bitnije ono sto nosim u srcu iz tog perioda, a to su divne uspomene i druzenja na probama i van njih i naravno poznanstva koja i dan danas traju (uostalom u horu sam upoznao i Djordja i Hadzieda)!!!

Znaci u tom periodu hor je takodje radio u ocajnim uslovima ali institucija festivala se na neki nacin jos uvek odrzavala (izuzev ratne godine)! Meni je stvarno zao sto jedna takva kulturna svetkovina, koja je bila ponos grada, preti da bude srusena, ali se ipak nadam da ce se naci ljudi koji ce pomoci da Novi Pazar uvek bude festivalski grad i da majsko Sunce uvek obasjava lica razdraganih pevaca iz cele nase zemlje!!!

pozdrav
Sit Hungry Doesn't Believe

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 18. August 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci. Poshto je Horsko pjevanje kakvo se moze vidjeti na FOHS-u a i u svijetu Hrishchanskog karaktera jer je to Hrishchanska duhovna muzika. Jer sam ja nekoliko puta bio da gledam te horove i nerijetko su Horovi iz Srbije pjevali o Hristu i o Mariji i o Srbiji, itd. Moje je mishljenje poshto je u Novom Pazaru vechinsko stanvonishtvo Boshnjachko, da treba osnovati jedan Hor koji predstavlja Islamsku duhovnu muziku, tako da kada sljedechi put bude FOHS u Novom Pazaru da nastupe sa nekoliko Ilahija ili Kasida. To bi bilo lijepo vidjeti. A i osvjezavajuche bi bilo za festival, zar ne? Ko zna mozda se na tome i radi, pa mozda nas i iznenade jednog dana. Dakle, sve onako komplet noshnja i nachin stajanja i poneki instrument ako treba, itd. To bi bio onako realniji prikaz duhovnosti ovoga grada. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

11

Bilo je pokušaja da se u program uvrste i stvari bliže kulturnom miljeu ovoga grada i većine naših sugrađana, ali se sve praktično zadržalo na pokušaju iz nekoliko razloga:

1. Ne postoji Islamska duhovna muzika adaptirana za horsko izvođenje.
2. Radi se isključivo o jednoglasnim kompozicijama.
3. Ostali smo na par klasičnih Bosanskih narodnih pesma: ''Kad prošetah Šefteli sokakom'', ''Istiha me glava boli (zovite mi hećima)'', ''Kad ja pođoh na Bembašu'' itd...

Gerilac će se verovatno preneraziti kad sazna da je takav hor postojao/postoji, i pre dve-tri godine nastupio u revijalnom delu festivala sa sve nošnjama i 'ponekim instrumentom'. Program mi je bio nepoznat pa, eto, ostade neupamćen, ali se izvesno radilo nekoj vrsti Islamske duhovne muzike...

P.S. 37!

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

12

Djordje ... sto se islamske duhoven muzike tice ,naravno da postoji i da se takodje izvodi EH BAS TO HORSKI :) ... naravno da se radi o ilahijama i kasidama koje se naravno mogu izvoditi na nacin o kom prichas .... no et limitirali ljudi na izodjenje ... tako da :D :)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

13

"1. Ne postoji Islamska duhovna muzika adaptirana za horsko izvođenje"-priginalno od Djordje-rda...

Mislim da nisi u pravu što se tiče ove rečenice, jer adaptirati neki komad, mislim muzički komad, za horsko izvođenje, nije nekakav posao, a istovremeno, po rad informacije, postoji mnoštvo kompozicija koje su prerađene i izvode se četvoroglasno, za mešovite horove, ili dvoglasno zaženske ili muške kamerne horove...

Neznam, verovatno nisi pratio, muzička događanja u BiH-a, gde s ovakve svečanosti izvode na jednom visokom kulturno-umetničkom nivou...

P.S.
Pozdrav za tebe Djordje, od doktora ...

Pozdrav

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

14

Slažem se da bi bilo zanimljivo uvrstiti takvo nešto u program sledećeg FOHS-a, premda mi iz ove perspektive i sam FOHS izgleda miljama daleko. A takvih pokušaja je bilo prije neku godinu upravo sa pesmom "Kad ja podjoh na Bembašu" i "Istiha me glava boli" medjutim bombardovanje je prekinulo rad te godine tako da smo ustali uskraćeni za te stvari! Medjutim vredi pokušati ponovo...

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

15

Utorak, 08. Juni 2004

29. FOHS

...bice odrzan ako Bog da 18. i 19. juna. Posle mnogo natezanja, odlaganja i shpekulacija konacno je utvrdjen datum odrzavanja ove tradicionalne kuturne manifestacije koja je decenijama bila zastitni znak Novog Pazara. Veceras sam bio na posmatrac na probi naseg hora i znam da ce se na Festivalu predstaviti sa tri kompoziciej od kojih su dvije veoma popularne i dobro poznate (Jovano, Jovanke i Let The Sunshine ). Drago mi je da je postignut dogovor i da ce FOHS nastaviti da zivi.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Utorak, 08. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Uh ova tema ja skroz bila zaboravljena. Ponovno procitah ove postove koji su se na ovu temu pisali i eto dodat cu nesto. Sto se tice Ilahija i Kasida one se mogu "prilagoditi" horskom nacinu izvodjenja, ali bi i to na neki nacin narusilo njihovu originalnost.

Na festivalima islamske duhovne muzike u Sarajevu pod nazivom Zetra se je moglo vidjeti kako to izgleda izvoditi ilahije skupno i pojedinacno. Tako nesto slicno sam i mislio da urade ovi nasi, pa da se na taj nacin ukljuce u FOHS.

Naravno, muslimanski "hor" bi skroz drugacije i izgledao i zvucao od ostalih, ali eto vremenom bi se navikli.

Nadam se da ce to jednog dana i biti realizovano.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

17

Utorak, 08. Juni 2004

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
28. festival je protekao bez hora domaćina i bio je jadan. Ove dve informacije imaju zajednički uzrok: jedini pokrovitelj je bila republička kasa, dok je opština perfektno odigrala ulogu stare, zle FOHS maćehe.

Informacija koja je dosla do mene prije nekoliko dana mogla bi opovrgnuti/dopuniti ove navode. Jedna od clanica tog izvanrednog hora je (bila) i moja rodjaka. Povod nasem razgovoru oko ovog pitanja je bio koncert ilahija i kasida odrzan prije par mjeseci u sali Doma kulture. Pregledavsi najprije kasetu zakljucio sam da je na tom koncertu ucestvovalo par predivnih glasova. Odusevljen nisam mogao a da svoju rodjaku koja je i sama bila ucesnik tog koncerta ne upitam o tom nastupu. Prica ide ovako otprilike: U Novom Pazaru je postojao izvrstan Gradski hor cijim clanovima je sinula ideja da bi osim ustaljenog programa mogli uvjezbavati i ilahije i kaside. Covjek koji vodi hor (valjda se radi o dirigentu) je tu ideju digao na cirkus. Djevojke se nisu dale zbuniti. Njihovi zahtjevi bivali su sve ozbiljniji a sprdnja dirigenta sve veca. Epilog ovog spora je napustanje hora od strane nekoliko najboljih glasova i to uoci samog festivala. Izbezumljen dirigent je pokusavao na sve nacine da sprijeci skandal. U igru je bio ukljucen i direktor gimnazije koji je prijetnjama pokusao djevojke (one koje su pohadjale njegovu skolu) da vrati u hor. Djevojke su ostale cvrste pri svojoj odluci i one danas djeluju potpuno samostalno, okupljaju se samoinicijativno, bez dirigenta i sa novim programom. Nekoliko njih imali smo prilike vidjeti na pomenutom koncertu ilahija i kasida.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

18

Utorak, 08. Juni 2004

Dok sam ja pevao u horu bilo je par pokusaja da se uvrste neke tradicionalne bosansko - sandzacke kompozicije, ali sve se nekako izjalovilo jer je najveci deo clanova te godine ili otisao na studije (medju njima sam i ja) ili iz drugih razloga napustilo hor. U pitranju su bile kompozicije Kad ja podjoh na Bembashu i Istiha me glava boli kao i jos neke.

Sto se tice ed-ove opaske, nisam znao za to, ali i ako se to desilo taj dirigent nije bio Jusuf Fortic vec onaj drugi I.C! A takodje znam da sada postoji hor Djulistan koji na svom repertoaru ima iskljucivo ilahije i kaside. Ko zna mozda jednog dana i oni nastupe na FOHS-u ali za sada je to mesto rezervisano za gradski hor.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Srijeda, 09. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Ja sam cuo da kada je neko clan hora nekog da je horan, a ko nije clan hora da nije horan. Jel to tacno?

Allahimanet.

20

Srijeda, 09. Juni 2004

Ih Geri pa to ispade da ja nisam horna :( a ono ja stalno ponesto pevusim...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Social bookmarks