Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

41

Ponedjeljak, 21. Juni 2004

nisi se dako izgoro?

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

42

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

E vala ako te ja izgorim tebe samarom dacu ti ja sta je tvoje. :) Ene mu ti pitanje, jesi se izgoreo. Kakvo je to pitanje? Ha? Jesi se ti izgoreo?

:)) :))

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

43

Glavni razlog ne bas ubedljivog nastupa na festivalu, treba traziti u cinjenici da je hor okupljen u martu ove godine. Poredjenja radi, princip ranijih godina je bio da se radi od oktobra do festivala. To je dakle pola godine rada manje.

Druga stvar, od 50-ak clanova naseg hora, svega njih 5-6 ima iskustva u horskom pevanju dok su svi ostali bili debitanti. Otuda i malo razumevanja, naravno ne i opravdanja za, opet ponavljam, tremu koja ne bi smela biti izrazena u onolikoj meri.

Sto se tice samog nastupa, prva kompozicija "Proletnja pesma" je fino otpevana. Problem je bila pesma "Jovano Jovanke". Verujte da je ona mnogo bolje zvuchala na probama. Mislim da je tome doprineo i onaj goch koji je umesto da drzi, iskako iz ritma. Treca kompozicija je isuvise laka, ali je nasha :)

Dakle, u samom horu nije bilo dovoljno kvaliteta i nadasve sikustva da bi se uhvatilo u kostac sa komplikovanijim kompozicijama, ali u svakom slucaju postoji potencijal koji ce nadam se biti iskoristen vec dogodine, kada se planira izvodjenje nekih tezih i boljih pesama, ali o tom potom. Ipak, mislim da buducnost ovog hora postoji ako sve bude kako treba. Nece to, kako rece hadzied, mozda biti kao recimo devedesetih ali bice u Novom Pazaru uvek dobrog horskog pevanja. To ovaj grad zaista zasluzuje!
Sit Hungry Doesn't Believe

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

44

AND_U_PRICE, brate, sve doj Jusko bude favorizovao i oko sebe okupljao jednu grupicu ljudi, to neće imati uspeha, tih 5-6 kako ti reče nikada nisu ni bili kvalitet "onog" hora, a neki se i dan danas još uvek švercuju i nemaju pravo da učestvuju na festivalu jer imaju daleko iznad 25 godina, ali Juskova politika to toleriše i podržava...

Pozdrav...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

45

Utorak, 22. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i bosnjacad.

Onog dana kada se Jusko obrati meni za horske pjesme, pa mu ja fino dadem dozvolu da moje tekstove i kompozicije koristi, Hor Novog Pazara ima rapidno da krene na gore (ovo sad treba skontat, razmisljajte) :)

Zasigruno sam ubjedjen da bi kompozicija PADE MI ZHAR zakovala i 10 godina se ne bi skidala sa prvog mjesta horskog top ten-a. Fala.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

46

Utorak, 22. Juni 2004

@hadzied: Ne znam na sta i na koga konkretno mislis kad kazes da Jusko favorizuje neke clanove. Mozda znas nesto sto ja ne znam, ali mogu ti reci da je prosek godina u horu po slobodnoj proceni 17,5. A onih preko 25 godina je mozda troje ili cetvoro ali vise ne. Uostalom u ostalim horovima ih je sigurno bilo mnogo vise. Druga stvar, i ovaj sastav je jedva okupljen tako da ne verujem da je uopste bilo prostora za bilo kakva favorizovanja. Ja bih pre reko da je Jusko ostao na cedilu jer su mnogi stariji clanovi otkazali pevanje iako su oni bili prvi koji su Juska naterali da ponovo okupi hor. Oni su sada u Djulistanu. njihovo je pravo da pevaju gde hoce (uostalom sa Djulistanom ce ici i u Tursku) ali nemaju pravo da se tako nekorektno odnose prema nekom ko ih je naucio pevanju!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

47

Utorak, 14. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
28. festival je protekao bez hora domaćina i bio je jadan. Ove dve informacije imaju zajednički uzrok: jedini pokrovitelj je bila republička kasa, dok je opština perfektno odigrala ulogu stare, zle FOHS maćehe.

Citirano

Orginalno od ed
Informacija koja je dosla do mene prije nekoliko dana mogla bi opovrgnuti/dopuniti ove navode. Jedna od clanica tog izvanrednog hora je (bila) i moja rodjaka. Povod nasem razgovoru oko ovog pitanja je bio koncert ilahija i kasida odrzan prije par mjeseci u sali Doma kulture. Pregledavsi najprije kasetu zakljucio sam da je na tom koncertu ucestvovalo par predivnih glasova. Odusevljen nisam mogao a da svoju rodjaku koja je i sama bila ucesnik tog koncerta ne upitam o tom nastupu. Prica ide ovako otprilike: U Novom Pazaru je postojao izvrstan Gradski hor cijim clanovima je sinula ideja da bi osim ustaljenog programa mogli uvjezbavati i ilahije i kaside. Covjek koji vodi hor (valjda se radi o dirigentu) je tu ideju digao na cirkus. Djevojke se nisu dale zbuniti. Njihovi zahtjevi bivali su sve ozbiljniji a sprdnja dirigenta sve veca. Epilog ovog spora je napustanje hora od strane nekoliko najboljih glasova i to uoci samog festivala. Izbezumljen dirigent je pokusavao na sve nacine da sprijeci skandal. U igru je bio ukljucen i direktor gimnazije koji je prijetnjama pokusao djevojke (one koje su pohadjale njegovu skolu) da vrati u hor. Djevojke su ostale cvrste pri svojoj odluci i one danas djeluju potpuno samostalno, okupljaju se samoinicijativno, bez dirigenta i sa novim programom. Nekoliko njih imali smo prilike vidjeti na pomenutom koncertu ilahija i kasida.

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Moram da zamolim Eda da se još malo raspita o kojoj sezoni i kom dirigentu se radi. Mislim da ćemo tako najbrže doći do nekih zaključaka koji nam nedostaju.

Raspitao sam se jos malo i zakljucio da ne treba zuriti sa sirenjem informacija. Naime, prosle hefte dok sam boravio u Pazaru sretnem dorticnu iz gornjeg posta i ponovim svoje pitanje iz telefonskog razgovora. Na moje veliko iznenadjenje sada prica izgleda malo drugacije. Nije bilo nikakve sprdnje sa ilahijama vec su razlog raspadu hora bila uskracena sredstva od strane opstine. Dok je hor cekao bolje dane djevojke su se same organizovale. Ja zaista nemam objasnjenje za ovoliku razliku u prvoj i drugoj informaciji. Da li su se tada radilo o nekakve dvije price koje sam ja strpao u jednu (u telefonskom razgovoru pokusavate za kratko vrijeme o svemu porazgovarati) ili se radi o necemu drugom nemam pojma niti sam imao volje da cackam. Bilo kako bilo dugujem izvinjenje, prije svega DjordjeRd-u sto je dugo cekao na odgovor (a mozda vise i ne ceka :) ) a ostalima na neprovjerenoj informaciji koju sam dao prije pola godine.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

48

Srijeda, 15. Decembar 2004

Ed , nikad nije kasno. ;) Mene je iskreno zacudio onaj prvi post, premda ne znam o kojem dirigentu je rijech. Secam se licno da je Jusko Fortic ima inicijatiu da se na repertoar uvrsti jedna kasida.Te godine desilo se bombardovanje, pa je samim tim i ta ideja ostavljena za neko bolje vrijeme koje izgleda jos nije doslo. Koliko sam ja informisan ove godine Gradski hor jos uvek nije okupljen a da li ce se to uopste i desiti ne znam. U svakom slucaju ako izgubi hor i Festival, Novi Pazar ce biti osiromasen za jednu izvanrednu kulturnu manifestaciju, te ce na taj nacin i kulturni zivot izgubiti jedinu komponentu koja mu je davala opravdanje da se tako moze nazvati -kulturnim.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

49

Srijeda, 15. Decembar 2004

Veruj mi And_ Price, nikada se hor nije ni okupljao ranije, uvek je to bilo na mesec dva pre festivala i nakon toga raspad...

Pozdrav

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

50

Četvrtak, 16. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od hadzied

Veruj mi And_ Price, nikada se hor nije ni okupljao ranije, uvek je to bilo na mesec dva pre festivala i nakon toga raspad...

Pozdrav

E pa sad, ne mogu bas da se slozim. Ne znam kako je bilo 80-ih i ranih 90-ih ali onih godina kada sam ja bio clan hora (96 - 2000.) okupljali smo se u oktobru ili novembru i radili do Festivala. Ako je ranije i bio slucaj da se okupljalo, kako ti rece, mesec-dva prije, to se nadoknadjivalo dobrim rezultatima tj, srbrnim pa i zlatnim plaketama, a nekoliko godina unazad to nije slucaj. Istina 98. smo smo uzeli bronzu a isto se desilo (po meni nezasluzeno) i ove godine.

I dalje smatram da je velika steta za grad da se prekine tradicija festivala i horskog pevanja tim prije sto je dogodine jubilarni 30.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško
  • »DjordjeRd« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

51

Petak, 17. Decembar 2004

Osamdesetih (druga polovina) se okupljanje u oktobru smatralo za kašnjenje i smatram da je "odrađivanje" festivala na način od nekoliko poslednjih godina zaista sramotan. Festival mora da dobije neku vrstu organizacionog odbora koji bi iznalazio rešenja, sponzore i novac.

Sasvim sam siguran da je trideset godina horskog pevanja u ovom gradu, ostavilo snažan pečat. Sa istom sigurnošću mogu da tvrdim da bi ovaj grad mogao da da jak profesionalni ansambl koji bi bio u stanju da grad oplemeni i pretstavi u mnogo boljem svetlu ostatku Srbije, Evrope i (što da ne) sveta. Da ne budemo poznati samo teksasu, švercu i nekulturi... Da narode, to su tri glavne crtice koje predstavljaju ovaj grad prosečnom vanpazarcu, pod uslovom da je uopšte čuo za Novi Pazar.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

52

Petak, 17. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Da ne budemo poznati samo teksasu, švercu i nekulturi... Da narode, to su tri glavne crtice koje predstavljaju ovaj grad prosečnom vanpazarcu, pod uslovom da je uopšte čuo za Novi Pazar.

Djordje, ti ga malo pretera, zar ne misliš da si malo prestrog...

Moje je mišljenje ipak da bar u vezi sa horom, nije kriva nikakva ustanova koliko sitne zavisti ljudi koji su trebali taj hor da vode i ....tako to...

Pozdrav

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

53

Ponedjeljak, 14. Februar 2005

Ko o cemu, ja o Festivalu... Nesto sam ovih dana razmisljao. Sada kada je Dom kulture dobio direktora koji je koliko toliko kompetentan (u svakom slucaju bolji od prethodnog) mislim da je pravi trenutak (a uskoro ce biti kasno) da se pocne razmisljati o organizaciji jubilarnog 30. Festivala omladinskih horova Srbije. Ako ovaj festival ne bude odrzan, smatram da Novi Pazar ne zasluzuje vise manifestaciju takvog ranga. Nadam se da ce nadlezni u Opstini i domu kulture imati sluha za vapaje entuzijasta i ljubitelja horskog pevanja u ovom gradu.

Medjutim, prije samg festivala treba resiti jos jedan, mozda veci problem, a to je ponovo okupiti nas gradski hor. Sada, kada u gradu vec postoji Djulistan (o tome sire drugom prilikom) bice mozda vraski tesko privoleti ljude da volonterski pevaju i u gradskom horu, ali se ipak nadam da ce razum prevagnuti i da ce se hor okupiti na vrijeme i odraditi posao do Festivala.

Da li ce biti "Kulturo eve me" ili ce se tradicija horskog pevanja nastaviti znacemo, nadam se, uskoro...

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

54

Ponedjeljak, 14. Februar 2005

Citirano

Orginalno od And_U_Price
Medjutim, prije samg festivala treba resiti jos jedan, mozda veci problem, a to je ponovo okupiti nas gradski hor. Sada, kada u gradu vec postoji Djulistan (o tome sire drugom prilikom) bice mozda vraski tesko privoleti ljude da volonterski pevaju i u gradskom horu, ali se ipak nadam da ce razum prevagnuti i da ce se hor okupiti na vrijeme i odraditi posao do Festivala.

Čemu volontersko pevanje ???
AND_U_PRICE, pravi rezultati se ne postižu na taj način, ni jedan eminentni hor u Srbiji se ne zasniva na strogo volonterskom angažmanu, u početku možda da, ali kasnije siguran sam da takav princip ne vodi dugotrajnosti...
Dugogodišnje iskustvo u tome me uči da to nije dobar princip...

P.S.

Imao sam prilike da vidim jedan isečak na TV-u, u kome se vidi nekoliko pevača ( valjda taj hor "Djulistan" ), čini mi se da se tu okupilo nekolicina starih pevača gradskog hora i toliko...

Pozdrav

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

55

Srijeda, 16. Februar 2005

Pa zar nas gradski hor nije godinama unazad pocivao na principu volonterizma a postizani su zapazeni rezultati??? Uostalom, glavni organizator FOHS-a je Savez amatera Srbije. Dakle, to nije profesionalna organizacija pa samim tim ni horovi ne treba da budu profesionalni. Moj glavni motiv pevanja u horu jeste bila ljubav prema pevanju uopste, a zatim ljubav prema horskom pevanju kao po meni, vrhunac ove umetnosti. Naravno, to znaci da ne smeju biti organizovani kokteli, druzenja, okupljanja, putovanja... Ne mislis valjda da smo trebali dobijati honorare za nastupe? Pevanje u gradskom horu za mene je bila cast, a verujem i tebi i svim ostalim clanovima.

Konacno, nije mnogo ni bitan nacin funkcionisanja ali je od krucijalne vaznosti, postojanje naseg hora i nastavak tradicije Festivala omladinskih horova Srbije, koji je decenijama bio licna karta naseg grada.

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

56

Srijeda, 16. Februar 2005

Mesoviti Omladinski Hor Novi Pazar ponovo ustao na noge ...

DECO, PONOVO PEVA HOR

NOVI PAZAR - Mešoviti omladinski hor Doma klulture od 16. do 20.februara vrši prijem novih članova. “Na ovaj način pokušaćemo da oformimo hor I vratimo mu imidž koji je imao u godinama kada se u ovom gradu velika pažnja posvećivala horskom pevanju. Ukoliko ne budemo imali podršku relevantnih ustanova I pojedinaca odustaćemo od daljeg rada “ rekao je za naš radio rukovodilac hora Jusuf Fortić. Prema njegovim rečima ,pored pripremanja za Festival omladinksih horova ,koji se tradicionalno održava u Novom Pazaru, hor će ušestvati na ostalim manifestacijama organizovanim na nivou grada i šire. “Mešoviti omladinski hor je od 1993. do 1996.godine imao istu postavu, koja je Novom Pazaru ,nakon osamnaest godina, vratila prvo mesto u horskom pevanju” rekao je Fortić.

Radio 100+

Izgleda da se kulturna desavanja u Novom Pazaru vracaju i da je ocigledno da ce se kulturni zivot u Novom Pazaru popraviti uz pomoc novog rukovodstva Doma Kulture.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

57

Četvrtak, 17. Februar 2005

Citirano

Orginalno od smeker
Izgleda da se kulturna desavanja u Novom Pazaru vracaju i da je ocigledno da ce se kulturni zivot u Novom Pazaru popraviti uz pomoc novog rukovodstva Doma Kulture.

Jedan savet:

Ukoliko stvarno želite da se kulturni život u Novom Pazaru popravi, zaboravite rukovodstva ( i staro i novo ) jer nekulturno je prepisivati zasluge iz kulture po političkom ključu, već radite na podizanju kulture, a ako budete radili na tome, drugi će vas hvaliti...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

58

Lep je sto imamo dobro odgojenu publiku koja moze prepoznati dobru pesmu i one koji su odtrastajuci ( ovde mislim na And_u_Princ) pevali u horu i doprineli da to postane tradicija kod nas a moje je zadovoljstvo u tome vise sto je to sve uobste zapocelo jer da je nekim slucajem zavisilo od mog agaznam to bi propalo brzo vec u samoj naumi kao nista drugo do sad sa cim bi se moglo uporediti :D

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

59

Citirano

Orginalno od sans
Ukoliko stvarno želite da se kulturni život u Novom Pazaru popravi, zaboravite rukovodstva ( i staro i novo ) jer nekulturno je prepisivati zasluge iz kulture po političkom ključu, već radite na podizanju kulture, a ako budete radili na tome, drugi će vas hvaliti...

@sans: Danas je za svaki posao potrebna materijalna podrska. U ovom slucaju ona se ogleda u obezbedjivanju najosnovnijih uslova za rad hora. Sada se vracamo na pricu volonterizma. Pevanje u gradskom horu, u prvom redu treba da bude cast. Za to je potrebno prije svega ljubav prema horskom pevanju, entuzijazam, zelja da se da doprinos razvoju kulture naseg grada, ljubav prema samom gradu... Sve ovo vredi mnogo ali bez odgovarajce prostorije za odrzavanje proba i ostalih uslova nije moguce napraviti dobar hor. Posto je pevanje u horu i druzenje, potrebno je s vremena na vreme organizovati neko okupljanje, putovanje... To su simbolicna sredstva koja se visestruko isplate. E ovde treba da se ukljuce ljudi kojima je u opisu radnog mesta da se brinu o ovim stvarima, a to jesu ljudi iz Opstine i Doma kulture. Naravno, slazem se da je svaki uspeh takvog hora, uspeh pevaca i dirigenta a gore pomenuto rukovodstvo treba da uradi samo ono sto mora, a to im samo po sebi ne daje za pravo da sebi pripisuju eventualne uspehe.

Mene je zaista obradovala ova vest koju je postirao smeker , ali se nadam da ce se istrajati na putu vracanje naseg hora na mesto koje mu pripada, a to je vrh horskog pevanja u Srbiji a mozda i sire.

Zato, svi koji ste u Pazaru i smatrate da znate pevati, idite na audiciju, jer pevanje pod dirigentskom palicom Juska Fortica je prava stvar. Zao mi je sto licno ne mogu dati doprinos, ali sam siguran da u nasem gradu postoji potencijal koji treba na pravi nacin iskoristiti. Meni su godine provedene u horu dale mnogo toga i uvek ih se rado secam!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

60

Citirano

Sada se vracamo na pricu volonterizma. Pevanje u gradskom horu, u prvom redu treba da bude cast. Za to je potrebno prije svega ljubav prema horskom pevanju, entuzijazam, zelja da se da doprinos razvoju kulture naseg grada, ljubav prema samom gradu... Sve ovo vredi mnogo ali bez odgovarajce prostorije za odrzavanje proba i ostalih uslova nije moguce napraviti dobar hor. Posto je pevanje u horu i druzenje, potrebno je s vremena na vreme organizovati neko okupljanje, putovanje... To su simbolicna sredstva koja se visestruko isplate. E ovde treba da se ukljuce ljudi kojima je u opisu radnog mesta da se brinu o ovim stvarima, a to jesu ljudi iz Opstine i Doma kulture. Naravno, slazem se da je svaki uspeh takvog hora, uspeh pevaca i dirigenta a gore pomenuto rukovodstvo treba da uradi samo ono sto mora, a to im samo po sebi ne daje za pravo da sebi pripisuju eventualne uspehe.

And_U_PRICE, samo mi kazi koliko smo puta, ili koliko si puta otisli negde, osim kada je trebalo tamo negde da se peva ???

Ja jos nisam preuzeo plaketu koju sam dobio za 10 godina aktivnog pevanja u horu, a znas li razlog, toga dana kada je priredjen prijem u moju cast ja sam imao ispit u prištini, a taj tvoj Jusuf Fortić, se nije potrudio ni da me pita par nedelja ranije da li mogu da dodjem na sopstveni prijem organizovan u moju čast i jos jednog kolege sa dugogodišnjim stazom u horu...

Vise puta su mi ljudi iz Doma Kulture govorili da dodjem i preuzmem tu zahvalnicu, nikada to nisam učinio, i znam da je još uvek u kancelariji direktora...

Prema tome And_U_Price, malo ti imas iskustva sa horom i svim malverzacijama oko toga, tako da sam jedino u pravu kada kazem, prvo plati, pa pevaj, ( KOLKO PARA TOLIKO MUZIKE ), i da se ne razmemo pogrešno, ne mislim ja samo na plate, lako se stimulisu ljudi da rade nesto korisno, kada ima volje...

Ali kao da vidim kako ce se zavrsiti ta Šmekerova bajna priča o horu, neposredno posle Festivala...

Pozdrav

Social bookmarks