Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 20. Februar 2007

Tema podeljena

Ova tema je napravljena dana: 21.02.2007 deljenjem teme: "Univerziteti - Drzavni vs Privatni".

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 20. Februar 2007

PRIVEDENI DEKAN, PRODEKAN I SEDAM PROFESORA PRAVNOG FAKULTETA U KRAGUJEVCU

(Utorak, 20. Februar 2007.)

Službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije su uz konsultaciju Specijalnog tužilaštva, zbog osnovane sumnje da su izvršili više krivičnih dela primanja mita i posredovanje u primanju mita, lišili slobode u Kraljevu, Kragujevcu i Beogradu, dekana, prodekana i sedam profesora sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu kao i pomoćnika ministra prosvete:

Privedeni su:

1.Sveta Purić [1954], dekan;

2.Božin Vlašković [1954], prodekan nadležan za finansije i redovan profesora na predmetu Autorsko pravo i pravo industrijske svojine;

3.Emilija Stanković [1953], pomoćnik ministra prosvete i sporta i redovni profesor na predmetima Rimsko pravo i Veliki pravni sistemi i Osnovi pravnih institucija;

4.Ivan Čukalović [1956], šef Katedre za Međunarodno javno pravo;

5.Predrag Stojanović [1958], šef Katedre za pravne i ekonomske nauke;

6.Dragan Petrović [1964], redovni profesor na predmetu Krivično pravo;

7.Dragan Bataveljić [1959], redovni profesor na predmetu Ustavno pravo;

8.Srđan Đorđević [1967], bivši sudija Ustavnog suda Republike Srbije i docent na predmetima Uvod u pravo, Političke institucije i Ustavna zaštita ljudskih prava i slobode;

9.Zoran Simić [1952], šef Službe za studentska pitanja

10.Saša Jovanović [1971] iz Velike Plane, lice bez zanimanja.

Osnovano se sumnja da su oni u dužem vremenskom periodu primali mito, odnosno posredovali u primanju mita od većeg broja studenata Pravnog fakulteta u Kragujevcu, kojima su omogućavali da polože ispite, tako što su im upisivali ocene u indeks i sačinjavali lažne zapisnike o polaganju ispita.

MUP nastavlja rad na vršenju provera i prikupljanju svih relevantnih dokaza u cilju potpunog razotkrivanja korupcije na Pravnom fakultetu u Kragujevcu i drugim visokoškolskim ustanovama na kojima su navedena lica bili predavači.

www.rts.co.yu

----------------------

Umjesto sto vode hajku protiv privatnih pravnih fakulteta bolje bi im bilo da prvo pogledaju svoje dvoriste.

P.S. Jedan od uhapsenih Ivan Cukalovic predaje i na Univerzitetu u Pristini tj. predavao je na odjeljenju Pravnog fakulteta u Novom Pazaru u Zgradi visokog skolstva. Nemam informaciju da li predaje i na (novom) pravno - ekonomskom fakultetu Univerziteta u Novom Pazaru, obzirom da je on nastao iz tog odjeljenja i da je vecina profesora nastavila da radi i na ovom novom fakultetu.

Mozda neko zna ?! xx(

[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

3

Srijeda, 21. Februar 2007

svi su privedeni zbog sumnje,dok se ne dokaze njihova krivica pa je jos rano napadati ljude dok to sud ne dokaze.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

4

no comment
björn je dodao/la ovu sliku:
  • N20389_b5AxgbnZRAANcFg4yOI1Dq8iBwNRRAVRc0C.jpg
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

5

Bilo je nazalost mita na fakultetima uvijek i bice. Ja se kao pristinski student sjecam one poznate poskočice prof. Saita Kačapora dok je predavao na prištinskom univerzitetu, "Jesam li ti 200 maraka puta rekao da mi ne dolaziš nespreman na ispit".
Treba u potpunosti iskorijeniti mito i korupciju na univerzitetima.
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od SAJO SUPERMEN
Bilo je nazalost mita na fakultetima uvijek i bice. Ja se kao pristinski student sjecam one poznate poskočice prof. Saita Kačapora dok je predavao na prištinskom univerzitetu, "Jesam li ti 200 maraka puta rekao da mi ne dolaziš nespreman na ispit".
Treba u potpunosti iskorijeniti mito i korupciju na univerzitetima.

Auuuuuuu, ti ga brate PRETERA! Shto je mnogo, mnogo je! o|
[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

7

Iskreno receno ne znam kakva je situacija kod nas, ali znam da u Turskoj ljudi koji ne mogu da se upisu na drzavni Uni (a turski sistem prijamnog ispita je poznat u celom svetu), upisu se na privatne Uni'je da bi se nakon godinu dana prebacili na neki od drzavnih. A oni koji ostaju tamo to su inace deca bogatasa, osobe koje rade ili one koje vole puno da setaju a malo da uce.

Ipak mislim da korupcija nije pitanje drzavno-ili-privatno.Po meni to je pitanje samog ceveka-profesora,dekana...

...volela sam da gledam nekad emitovanu seriju Gore-Dole
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

8

Postoji jos jedan nacin da se brzo zavrsi fakultet i bez mita a to je biti u semi sa nekim profesorom i onda stvari idu svojim tokom ;)

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

• Poruku poslati

9

Neka Ajla toga.. :D Imajuci u vidu da su na fakultetima skoro sve stari profesori... xx( Mada, ima i toga.. Na zalost!!! o|

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

10

Ako su profesori malo stariji ima asistenata koji su takodje od velike pomoci u sredjivanju ispita ;) a bas su lepi a ima ih i neozenjenih ;)

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

• Poruku poslati

11

Odmah se ti snadje! Nema da fali... :D

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

12

Citirano

Postoji jos jedan nacin da se brzo zavrsi fakultet i bez mita a to je biti u semi sa nekim profesorom i onda stvari idu svojim tokom

ajla, otkud znas ovo?

Exurzija oko mediterana kosta 330e, sve placeno, sve posete, sve karte za sva mesta.
Barselona, Venecija, Monako..
Ipak je to dobra cena za tu uslugu.
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

13

Tema je "Optuzeni univerzitetski profesori" a oni su, za sada, samo OSUMNJICENI. Da li ce biti optuzeni znace se u narednom periodu. Postoji bitna razlika izmedju ta dva termina. Zbog objektivnosti, temi treba promijeniti ime.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 22. Februar 2007

Tajni agent upisao fakultet i podmićivao profesore

KRAGUJEVAC - Da ja tebi završim diplomu Pravnog, a ti, brate, da me ne hapsiš - ponuda je sa kojom je u julu prošle godine Saša Jovanović (36) iz Velike Plane pokušao da izbegne hapšenje zbog trgovine kradenim automobilima. Ponuda je očigledno bila upućena na pogrešnu adresu - jednom smederevskom policajcu koji je u narednih sedam meseci kao prikriveni islednik uspeo da raskrinka korupcionašku mrežu profesora Pravnog fakultetu u Kragujevcu.

- Smederevski policajac je o ovoj ponudi obavestio starešine u MUP Srbije i pao je dogovor da se Jovanović ne uhapsi. Već godinama se šuška o podmićivanju profesora ovog fakulteta i ovo je bila prilika sa se cela stvar ispita. Jovanović je odmah odradio svoj deo pogodbe. Policajca iz Smedereva povezao je sa nekoliko „svojih“ profesora na kragujevačkom Pravnom fakultetu. Njihov posao bio je da mu „završe“ diplomu, naravno za novac. Sedam meseci policajac je odlazio na fakultet, prijavljivao i bez problema „polagao“ ispite. Radio je sam, zbog rizika da informacije o akciji ne procure, naoružan samo video tehnikom, kojom je svako davanje mita, snimao. Imali smo veliko poverenje u njega jer se ranije pokazao kao odličan operativac, koji je prošao i obuku u centru FBI u Budimpešti - kaže izvor „Blica“ iz MUP Srbije.

Istragom je utvrđeno i da je Jovanović, koji ima podeblji kriminalni dosije, bio posrednik u svim dogovorima sa profesorima, ali ne samo za smederevskog policajaca.

16.000 evra za diplomu
Mnogi studenti preko njega su završavali ispite. On je bio spona profesora i studenata. Njemu su davali čak i po 1.000 evra za ispit, koje je on potom nosio u profesorske kabinete, dok je cena diploma bila čak i 16.000 evra - kaže za „Blic“ izvor iz vrha MUP-a.

Istraga smederevskog policajca prekjuče ujutru finalizirana je akcijom pripadnika Službe za organizovani kriminal, u kojoj su uhapšeni dekan Sveta Purić, prodekan Božin Vlašković i šestoro profesora, Emilija Stanković, bivši pomoćnik ministra prosvete, Dragana Petrović, osumnjičena kao organizator grupe, Predrag Stojanović bivši poslanik DHSS i nekadašnji predsednik skupštinskog Odbora za prosvetu, Srđan Đorđević, bivši sudija Ustavnog Suda, Ivan Čukalović, Dragan Bataveljić, kao i šef Službe za studentska pitanja Zoran Simić. Iza rešetaka našao se, naravno, i posrednik Saša Jovanović. Njih desetoro potom su privedeni u smederevsku policiju, gde im je određeno zadržavanje od 48 sati. Kasno sinoć, svi su sa krivičnim prijavama privedeni Istražnom sudiji Specijalnog suda. Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal najavilo je da će se danas izjasniti o hapšenju profesora.

Policija je i juče pretresala Pravni fakultet. Prostorije dekanata i dela studentske Službe bile su zapečaćene, a raspored predavanja i polaganja ispita potpuno je poremećen.

Izvor „Blica“ sa fakulteta kaže da je policija u dekanatu pronašla 18 studentskih indeksa sa po hiljadu evra u svakom. Veće sume deviza su nađene i u stanovima profesora. Kod Emilije Stanković nađeno je 40.000 evra, a kod profesorke Dragane Petrović 20.000 evra. Policija je zaplenila i skupoceni Stankovićkin BMW za koji postoji sumnja da ga je dobila od posrednika Saše Jovanovića.

- Mnogi ispiti su prodati i bez znanja profesora, mahinacijama sa falsifikovanim prijavama ispita i ubacivanjem lažnih podataka u kompjutersku bazu fakulteta. Tako su mnogi, ni krivi ni dužni, ukaljali obraz, dok je novac otišao u tuđ džep - kaže naš izvor.

Studenti zadovoljni
Studenata je juče na Pravnom fakultetu bilo malo. Uglavnom su dolazili da se informišu kada će polagati ispite koji su odloženi zbog hapšenja.

Nenad Vujisić student na drugoj godini kaže da zna za priče da korupcija odavno postoji na Pravnom fakultetu.

- Ironija je to što ljudi koji su diplomirali na borbi protiv korupcije sami uzimaju pare od studenata. Postoji čak i cenovnik pojedinih ispita. Slično je, kako sam čuo, i na Medicinskom fakultetu.

I Snežana Petrović sa treće godine kaže da je od početka školovanja slušala priče da mito uzimaju profesori koji su upravo pohapšeni.

- Najviše su korumpirani profesori sa Pravnog i Medicinskog fakulteta, ali ne znam koliko košta ispit. Potičem iz dobrostojeće porodice. Imam pare da kupim ispit, ali ja učim i to mi nije potrebno. Mnogi polažu po principu „ako daš, proći ćeš“ - kaže student prve godine Nataša Vasić.

Većina studenata srećna je što je pravda zadovoljena hapšenjem, ali navode da ništa ne može da nadoknadi nepravdu prema studentima koji pošteno polažu ispite.

- Prodaja ispita je bila očigledna, ali niko nije imao snage da se sa tim problemom uhvati u koštac. Ne treba se zaustaviti samo na Pravnom fakultetu. Profesorima se mora ispitati poreklo imovine i oduzeti im sve što su nepošteno stekli. Trebalo bi uhapsiti i kazniti ne samo profesore već i studente koji su davali mito i njihove roditelje koji su im za to dali novac - kaže Nataša Jeftović, student treće godine.

Sveži diplomac Jelena Damjanov kaže da zna da za skoro svaki ispit postoji tarifa.

- Toga ima na svakom fakultetu. Pravni nije izuzetak. Diplomu imam, stekla sam je pošteno, ali se pitam kako ću sada naći posao kada je pukla bruka - kaže Damjanov.

Tamara Marković-Subota - Nebojša Radišić - Arsenije Lukić

14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

15

[SIZE=3]Grčka ne priznaje diplome iz Srbije[/SIZE]

Grčko ministarstvo obrazovanja saopštilo je da će zamrznuti, do daljeg, priznavanje srpskih fakultetskih diploma, nakon otkrića više slučajeva lažnih diploma koje su grčki studenti stekli u Srbiji.

"Svako priznavanje diploma dobijenih u Srbiji je zaustavljeno dok se ne ta afera ne razjasni", navodi se u saopštenju ministarstva.
U saoštenju se dodaje da su među osumnjičenima i "grčki zvaničnici i univerzitetski radnici".

Poslednjih pet godina otkriveno je više sličnih slučajeva, a grčka štampa procenjuje da postoji najmanje 300 lažnih diploma koje su grčki studenti dobili u zemljama Istočne Evrope.

Najviše lažnih diploma je iz oblasti prava, medicine, ekonomije i elektrotehnike, piše grčki listovi.

[SIZE=3]O vezi profesora iz Kragujevca i Banja Luke [/SIZE]

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije zatražiće od MUP-a Republike Srpske da ispita veze profesora u Kragujevcu, uhapšenih zbog prodavanja ispita i diploma, sa profesorima iz Banjaluke, pišu "Nezavisne novine".

Policija Srbije je, prilikom pretresa stanova u utorak uhapšenih čelnika i profesora Pravnog fakulteta u Kragujevcu, pronašla oko 100 prijava sa Univerziteta u Banjaluci, piše banjalučki list.

Prema informacijama MUP-a RS, veruje se da su u prodavanje ispita i diploma upleteni i neki profesori iz Banjaluke i Republike Srpske.

Rektor Banjalučkog univerziteta Stanko Stanić izjavio je da ga je obradovala vest o akciji policije u Srbiji, jer će se, kako je kazao, zbog nje uplašiti i neke osobe u RS.

"Imamo indicija da ima kriminalaca i ovde među nama i zato mi je drago što se to desilo, jer će se ti kriminalci sada osetiti ugroženim. Jasno im je da će i oni doći na red", kazao je Stanić.

www.b92.net

----------------

Steta. Ono sto ja znam tj. sto sam cuo od studenata sa kragujevackog pravnog fakulteta a u vezi sa pravnim fakultetom u Banja Luci je sledece:

Postoji neki profesor na pravnom u Kragujevcu (mislim da je iz Gradjansko-procesnog prava ali nisam siguran) koji, ni po koju cijenu, nije zeleo da ucestvuje u svemu tome i "prodaje" ispite. Medjutim, ljudi koji rade u studentskoj sluzbi su se povezali sa nekim profesorom koji taj predmet predaje u Banja Luci. Po njihovoj prici dokumenta od tog ispita bi "isla" do Banja Luke, profesor bi upisao ocjene i onda bi studentska sluzba u Kragujevcu priznavala ispite "polozene" tamo.

Ljudi iz studentske sluzbe to nisu krili. Jedan moj prijatelj je hteo da se prebaci iz BG u Kragujevac zbog toga sto mu je "zateglo" kod nekog ispita. I kad je dosao u Kragujevac da se raspita, istu ovu pricu mu je ispricao i neki sto radi tamo u studentskoj sluzbi. Bez ikakvog ustrucavanja ! Naravno nije se prebacio.

Datum registracije: 12.12.2006

• Poruku poslati

16

PRIVEDENO JOŠ TROJE PROFESORA KRAGUJEVAČKOG PRAVNOG FAKULTETA

Četvrtak, 22. Februar 2007. 23:02

Posle ispitivanja više desetina studenata iz Kraljeva, Leskovca, [SIZE=3]Novog Pazara[/SIZE] , Jagodine i Kragujevca, policija je, kako RTS nezvanično saznaje, privela još troje profesora kragujevačkog Pravnog fakulteta. To su: Milena Petrović, Nenad Đurđević i Jasmina Nektarijević. Oni su osumnjičeni za primanje mita i falsifikovanje zapisnika sa polaganja ispita.

www.rts.co.yu

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

17

Petak, 23. Februar 2007

ja mislim da u ovom poslu nisu samo krivi profesori(koji ce biti u pritvoru 30 dana) vec i studenti koji nece da uce , jer bez njih profesor ne bi imao kom da ponudi ove usluge.

Social bookmarks