Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 23. Januar 2006

Organizacija drzave ili drustva u islamu

Potaknut diskusijom na drugoj temi pokrecem ovu kako bi prodiskutovali o nacinu funkcionisanja drzave odnosno zajednice u islamu.

Sta je na vlasti:

1. Principi odnosno Zakon
2. Licnost kao autoritet
3. Licnost kao institucija
4. prvo i drugo
5. prvo i trece
6. ________

Bujrum.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

2

Utorak, 24. Januar 2006

Kada se govori na ovu temu onda je potrebno prije svega neke stvari definisati, pa tek onda poredati stvari kako treba da bi se jedna cjelina dobila. Ja ne vjerujem da cu sprve uspjeti sve fino pordati, ali ako se bude polemika razvijala nadam se da ce sve biti razjasnjeno, insallah.

Prvo pitanje je sta je zakon? Cemu zakon sluzi?
Da li zakon ovabezno cini osobu koja se tog zakona pridrzava dobrom ili je to samo jedan polazni osnov?
I jos jedno pitanje je veoma vazno, da li je zakon dovoljan da bi ljudi pronasli put da budu dobri?

Evo mojeg vidjenja.
Zakon, odnosno Serijat je nauka koja se bavi dunjaluckim stvarima i definise djelovanje covjeka u dunjaluku. On obezbjedjuje zdravu sredinu u okviru koje treba pojedinac i drustvo da se krecu ka visoj svijesti, odnosno serijat (zakon) obezbjedjuje zdravu sredinu u kojoj tek treba da covjek postane dobar.

Da bi sada u okviru serijata drustvo, odnosno pojedinac postalo dobro potrebno je da imaju Uzora kojeg ce slijediti i oko kojeg ce se okupljati. Bez Uzora, Imama, Halife, itd. nemoguce je jedinstvo u okviru serijata, pa ce neminovno doci do smutnje, razdora, itd. sto naravno ugrozava i sam serijat i moguce propadanje zakona.

Sada se postavlja pitanje sta je to i kakav to treba da je Uzor? Ko je ustvari Uzor?

Uzor je insan koji je u okviru Serijata uspio borbom sa sobom sebe pobjediti i doci do stupnja Ihlasa, potpune cistoce svoje namjere. Dakle, takvog covjeku je stremljenje samo jedno, a to je Ahiret, odnosno buduci svijet. Nema kod sebe nikakve dunjalucke ambicije. Kod njega je Ahiret ziv i kad govori o Ahiretu vidjet cete da je to kod njega zivo, a ne samo jedan mrtvi govor iz knjiga.

Zamislite kada ste nesto dozivjeli i kada necemu zaista tezite i kada o tome nekom govorite, govorite sa takvim ubjedjenjem da i onaj koji vas slusa pozeli to isto. Dakle, kod njih je zelja za Ahiretom ziva, tj. stremljenje ka Ahiretu je zivo, a ne na jeziku samo.

To su oni koji su se osvjedocili i cije je uvjerenje nepokolebljivo. Ovi i ovakvi ljudi naravno smetaju svima onima koji uz pomoc vjere zele postici ovosvjetske ciljeve, pa su oni i najveci neprijatelji protiv njih i oni najvise i pozivaju protiv njih.

Dakle, serijatska drzava je drzava u kojoj vlada serijat kao zakon i kao osnov za razvijanje drustva u okviru kojeg ce se slijediti Uzor, koji je onakav kakav rekosmo.

Ako sada uzmemo u obzir to da je upravljanje narodom iliti drzavom jedan ogroman posao, reci cemo da jedan covjek nije dovoljan za to, pa je stoga potrebna jedna hijerarhija koju ce postaviti upravo ovaj Uzor kojeg spomenusmo. Pa ce neko biti zaduzen za serijatska, fikhska pitanja, iliti zahir ulema, koja ce se baviti striktno vanjskim serijatkim pitanjima. Naravno uz konsultaciju sa Uzorom. Pa ce neko biti zaduzen za politiku, koji ce se baviti politikom, naravno uz konsultaciju sa Uzorom, itd.

Dakle, indikacija ispravnosti nekoga u drustvu je poslusnost i ispravnost u slijedjenju i postivanju Uzora. Pa ako neki clan zajednice je poslusan i dobar u slijedjenju Uzora, onda je on dobar i uzoran, ako li je neki clan zajednice samovoljan, samoljuban, buntovan, itd. onda je on los primjer.

Neminovno je da je u prirodi covjeka da se sa nekim uzorom poistovjeti, da nekog slijedi. Pa ili ce slijediti pravog i dobrog Uzora ili ce slijediti nekoga ko to nije, a predstavlja se za to. Najveca opasnost po jedno drustvo jesu oni koji nisu dobri uzori, a predstavljaju se za to. Sto je takav inteligentniji i snalazljiviji utoliko je i opasniji.

Eto toliko za sada.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

3

Utorak, 24. Januar 2006

Kako bi diskusija bila sto plodonosnija najbolje je odmah objasniti sadrzaj pojmova koji se ovdje javljaju.

Na primjer, sta je to Uzor?

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

4

Utorak, 24. Januar 2006

Evo uz Edovo pitanje;
kako prepoznati idealan uzor kako ga Spain opisa, ko je zaduzen za prepoznavanje i postavljanje uzora, ko za njegovu kontrolu; ili se podrazumjeva da Uzor ne treba kontrolu?
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Utorak, 24. Januar 2006

Ja sam u gornjem tekstu malo o tome nesto i napisao, ali evo konkretnije malo cu nesto pokusati napisati.

Uzor je covjek koji je u svakom smislu nasljednik Poslanika a.s. iliti Varis, iliti Ulema.

To je covjek koji je djelom ispravan serijatski i koji je covjek koji je sebe savladao i dosao do stupnja Ihlasa. To je covjek koji istinski nosi Sehadet, tj. to je Muvehid. Inace su u islamskoj terminologiji takvi ljudi poznati kao Evlije (Evlijullah, Allahov prijatelj).

Oni su cisti od sebe, svojeg ega, oni su Ahiretski ljudi. To su Uzori. Oni su i sama sustina drustva. Ako njih u jednom drustvu nema takov drustvo je osudjeno na propast, jer nema Uzora i kad tad ce se to drustvo izgubiti, tj. skrenuce sa pravog puta, u svoju propast, u zabludu, itd.

Serijat je zakon koji obezbjedjuje zdravu sredinu u kojoj ce se taj i takav Uzor slijediti. A sta je cilj tog takvog drustva? Pa nije dunjaluk svakako, vec Ahiret, Allahovo zadovoljstvo.

Upravo je islamski svijet u haosu zbog neprepoznavanja Uzora, tj. zbog smutanje. A smutnja je pojava koja se pocinje desavati onda kada neko sebe samoproglasi uzorom, iliti autoritetom a ustvari mu je cilj dunjaluk, pa onda krene u borbu protiv svih onih koji su u narodu Autoritativni, nebili nekako samo za sebe vlast imao.
Dakle, sluzi se destrukcijom, a ne konstrukcijom.

Smutanju zapravo prave svi oni koji se predstavljaju za uzore iliti muvehide (nosioce tevhida), a to nisu. Oni svojim djelovanjem neminovno direktno udaraju na sve one koji su zaista nosioci Tevhida, a za to se koriste vjerom naravno. Ovo se moze djesavati svjesno ili nesvjesno. Oni koji su na vrhu te smutnje rade to svjesno, a oni koji su nize u toj hijerarhiji i koji "slijede" ove "lazne uzore" dosta puta to rade nesvjesno.

Karakteristicno kod njih je da u sebi nose mrznju prema svemu onome sto se njima ne pokorava i to na sve nacine pokusavaju srusiti, jer im stoji na putu. A put im je naravno dunjalucki.

Sto je neko od ovakvih inteligentniji i snalazljiviji na perfidniji nacin to i radi, pa ga je teze i detektovati, tj. teze je detektovati njegove dunjalucke namjere, zelje, ciljeve, stremljenja, itd. I sve sto rade, rade samo za sebe i za svoje dunjalucke ciljeve. Najcesce je jedna od glavhi osobina takvih "laznih uzora" dobar govor, tj. dobri su govornici, odnosno oratori. Znaju masu najeziti, usplahiriti, zastrasiti, rasplakati, itd. Protiv ovih i ovakvih se moze "boriti" samo neko ko je zaista pravi Uzor, jer ce ga samo pravi Uzor i uz pomoc pravog Uzora se ovakvi "glumci" mogu prepoznati. Kada se prepoznaju treba biti mudar maximalno, jer je "lazni uzor" veoma perfidan i promucuran, pa se moze lahko desiti da od nekog ko je dobar napravi kod naroda zlocom. :)

Pravi Uzor, kada sjedi sa ljudima uopste se ne odvaja ni po cemu i kada bi ti usao u takvo jedno mjesto gdje se on nalazi prije bi za nekog drugog iz tog skupa rekao da je neki Uzor nego za onog ko zaista tu jeste Uzor. To je dakle njegova skormnost u svakom pogledu.

To su samo neke od osobina Uzora pravih i onih koji to nisu a pokusavaju se predstaviti za to.

Sustinska razlika izmedju ovih je ta sto je pravom Uzoru cilj Ahiret i slobodan je od sebe, a lazni uzor koristi vjeru i sve sto je dobro i istinito za svoje svrhe i dunjalucke ciljeve.

Muhadzere,
tek nakon sto postovah ovaj post vidjeh tvoj post. Evo dodatka za tebe.

Pravog Uzora moze postaviti samo pravi Uzor, dakle, kada neko iz onih koji slijede Uzora dostigne stupanj da moze biti Uzor onda ga Uzor proglasava Uzorom i on onda moze paralelno sa ovim njegovim Uzorom djelovati kao Uzor.

Njih ne kontrolise niko, jer to su ljudi koji su Uzor, to su ljudi koji nisu u gafletu u odnosu na Allaha dz.s., znaci potpuno su svjesni Allaha dz.s. i toga da On sve vidi i sve cuje. Upravo je i sustina Uzora upravo u tome sto su oni dosli do tog stupnja da su savladali "sebe" u potunosti i potpuno su pokorni Allahu dz.s. I vanjski, zakonski, i sustinski u smislu da kod njih nema dunjaluckih prohtjeva niti ambicija, vec im je preostalo samo jedno jedino htijenje, ambicija, prohtjev, a to je Ahiret, buduci svijet.

Eto toliko za sad.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

6

Srijeda, 25. Januar 2006

Hvala i tebi, mikrofon predajemo drugom diskutantu, tj. meni :D

Citirano

Orginalno od Spain

Uzor je covjek koji je u svakom smislu nasljednik Poslanika a.s. iliti Varis, iliti Ulema.

Da te malo ispravim a vjerujem da ces se sloziti. Niko ne moze Poslanika a.s. naslijediti u svakom smislu jer to bi podrazumijevalo da ga naslijedjuje i u poslanickoj misiji a to je iskljuceno. Znam da ti to nisi ni htio reci ali rekoh da pojasnim, nije na odmet. Ti vjerovatno ovdje pod Uzorom podrazumijevas nekoga ko se slijedi kako u duhovnom tako i u organizacionom smislu. Jesam li u pravu?

Ja bih dodao svoje vidjenje ovog pitanja. Jedini pravi Uzor je Poslanik a.s. Ako nam treba primjer kako ibadet ciniti, pa niko to nije bolje cinio od njega a.s. Ako nam treba primjer kako se ponasati u familiji, pa niko prema svojoj zeni i djeci nije bio bolji nego sto je on bio prema svojim zenama i prema svojoj djeci. Ako nam treba primjer kako se ponasati u poslovnom zivotu, pa niko to nije ljepse i ispravnije radio od njega. U odnosima prema drugim ljudima takodje, ko je taj koji ima ili koji je imao ljepsi i ispravniji odnos prema drugim ljudima od njega a.s.? Ako to znamo, postavlja se pitanje: ima li potrebe i kakva je svrha tragati za drugim primjerima u zivotu?

Poslanik a.s. kao Muhammed ibn Abdullah je mrtav. Umro je 632. godine. Poslanik a.s. kao Uzor nije umro niti moze umrijeti. Pored zivog Uzora kome treba drugi uzor?

Obzirom da Poslanik a.s. kao vodja ummeta, kao halifa, kao predsjednik drzave ili zajednice nije ziv, postavlja se pitanje ko ga moze naslijediti u tom smislu ili, u kontekstu naseg vremena, ko moze ponijeti titulu vladara, predsjednika drzave ili vodje zajednice. O tome iz mog ugla vidjenja insallah u nekom od narednih javljanja.

Citirano

Uzora moze postaviti samo pravi Uzor, dakle, kada neko iz onih koji slijede Uzora dostigne stupanj da moze biti Uzor onda ga Uzor proglasava Uzorom i on onda moze paralelno sa ovim njegovim Uzorom djelovati kao Uzor.

Hoces reci da da lanac Uzora, od Poslanika a.s. pa do danasnjih dana nije nikada bio prekinut. Vjerujes li u ovo?

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Srijeda, 25. Januar 2006

Naravno da lanac nije nikad prekidan, jer da je prekidan, kako bi se istinski odgoj i istinski Ihlas prenio do nas? Dakle, taj lanac ide upravo od Poslanika a.s.

A ovaj tvoj "govor", hmmm. Ne znam sta bih ti rekao poslije toga. Vjerovatno i sam znas u cemu je ovdje stvar. Totalno si, mislim skrenuo sa teme. Zamijenio si teze. Postavio si stvari na nemjesto.

Mislim citajuci ovaj tvoj teskt, pravo da ti kazem, gubim zelju da sa tobom pricam. Ne zato sto sam nesto ljut, vec sto imam osjecaj da cemo se tesko razumjeti. Zao mi je.

Sta bih ti ja trebao odgovoriti poslije ovog tvojeg posta? U ovom tvojem tekstu kao da zelis kazati da taj Uzor kojeg ja spominjem ne prenosi Poslanikovo a.s. znanje, vec neko licno, itd.

Ovu teoriju koju si ti iznio je upravo ona teorija kojom se koriste ona braca koja sebe danas nazivaju Selefijama. Sta ce nama Uzori, kad mi mozemo sami bez uzora slijediti Poslanika a.s.

Upravo je u tome zackoljica. Naravno je da je najbolji Uzor (kako Allah dz.s. u Kur'anu kaze) Poslanik a.s. Ja govorim o onome ko je nasljednik tog Uzorstva Poslanikovog a.s. Naravno je da nema poslanika poslije Muhammeda a.s. Naravno je da je Poslanik a.s. Pecat Poslanika. Itd.
To su sve osnovna Akaidska vjerovanja.

Pa zasto onda ima Ulema? Pa zasto onda imaju Muhadisi? Pa zasto onda imaju Fakihi? Pa zasto onda imaju skole? Pa zasto onda ima, ovo, ono?

Pa onda bi samo bilo potrebno otvoriti stamparije i nista vise. Ne trebaju nam dersovi, Imami, ne trebaju nam Ucitelji, ne trebaju nam, Dzamije, ne trebaju nam Mihrabi, itd. Nista nam to ne treba?

Samo nam treba da uspostavimo zakon, tj. red da uspostavimo, da se tog reda drzimo, i to je to. Sve sto nam treba u vezi zakonika mozemo naci u knjigama, i to je to.

Sta da ti kazem? Mozda sam ja pogresno i shvatio ovo tvoje pisanje, mozda ti i nisi napisao to tako kako sam ja skonto. Mozda ces u sljedecem pisanju se dopuniti, pa da ne ispadne ovako kako si ga ti pisao, jer mi to djeluje pravo djecije.

Ovo je za mene cisto negiranje Evlija. Ne prihvataju se nikako Evlije. Allahovi prijatelji. Istinski nasljednici Poslanika a.s. (u svakom smislu, osim u poslanstvu, da to naglasim, jer ocigledno da je potrebno).

A pravi nasljednici Muhammeda a.s. su upravo Evlije. I oni su mjerilo ispravnosti necije nakon Poslanika a.s. Serijat je mjerilo vanjsko, a Evlije su mjerilo u putovanju u okviru Serijata. Koliko njih volis, toliko si i cist i ispravan. Koliko njih ne slijedis i ne volis toliko si neispravan.

Oni su ahiretski ljudi, od njih se odbija i slama se svaka zelja dunjalucka. U druzenju sa njima, covjek razvija zestoku zelju za ahiretom, a dunualuk im postaje bezvrijedan, svaka se ambicija drunjalucka topi kao led na suncu.

Sta da ti kazem. Najbolje ces ovo pronaci ako budes uzeo Mesneviju od Hazreti Mevlane k.s. i citao. Pa ako tu u Mesneviji ne pronadjes nista, onda cemu govor isprazan, zar ne?

Ako u Mesneviji ne nadjes ovo o cemu ti ja govorim, onda, naravno, samo nastavi slijediti Poslanika a.s. tako kako ti mislis da treba da se slijedi i nema problema.

Pokusaj ovu tvoju teoriju sprovesti kod svoje djece. Vidjet ces da je nemoguca. Pokusaj djecu u neki zakon staviti, bez da im ti kao roditelj budes uzor. Pokusaj jedan dzemat, jedan narod smjestiti u neki zakon, bez da se ima uzor, ko ce primjerom sve to pokazivati. Pokusaj, pa ces vidjeti da je nemoguce. U prirodi ljudskoj je da se povodi za nekim uzorom koji ga nadahnjuje. Pogledaj oko sebe, pogledaj ljude, pogledaj kako funkcionisu. Uvijek neko nekog slijedi, svako ima nekog uzora. Neko nekog pjevaca, neko neku modnu kreatorku, neko nekog filozofa, neko nekog politicara, neko nekog manekena, neko nekog glumca, itd. Ako to ne vidis, vec zivot svodis samo na zakonik i na zakon, onda kako cemo govoriti o Uzoru.

Da ne spominjem one osobe koje ne slijede nikakvog uzora ni u cemu, vec sebe same uzimaju za uzora. To ne daj Boze, jelde?

Nejse, bujrum nastavi, mozda sam te pogresno shvatio. Halali, ako jesam.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

8

Srijeda, 25. Januar 2006

Citirano

Orginalno od Spain

Mislim citajuci ovaj tvoj teskt, pravo da ti kazem, gubim zelju da sa tobom pricam. Ne zato sto sam nesto ljut, vec sto imam osjecaj da cemo se tesko razumjeti. Zao mi je.

Sta bih ti ja trebao odgovoriti poslije ovog tvojeg posta? U ovom tvojem tekstu kao da zelis kazati da taj Uzor kojeg ja spominjem ne prenosi Poslanikovo a.s. znanje, vec neko licno, itd.

Ovu teoriju koju si ti iznio je upravo ona teorija kojom se koriste ona braca koja sebe danas nazivaju Selefijama. Sta ce nama Uzori, kad mi mozemo sami bez uzora slijediti Poslanika a.s.

Polahko bolan :)

Ja samo iznosim svoje vidjenje. Mi se dobro znamo i jasno je da stojimo na prilicno razlicitim pozicijama ali to nije razlog da ne razgovaramo. Ako je cilj razgovora da se medjusobno ubjedjujemo onda on sahi nema smisla. Ali ja ne vidim nista cudno u tome da se medjusobno (a i druge usput) upoznamo sa nasim stavovima. Ja ne negiram Uzor vec pokusavam da skrenem paznju na to da mi pod tim pojmom podrazumijevamo razlicite sadrzaje. Eto, o tome sam govorio.

Najavio sam nastavak svog pojasnjenja pa prisaburi dotle :)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Srijeda, 25. Januar 2006

Naravno da se trudimo da iznesemo svoja vidjenja stvari, ali mi je malo nezgodno kada ti potegnes za nekim osnovama, koje se uce u mektebu. Tako da moje pisanje ispada van toga. U tome je problem.

Recimo, tvoje napominjanje da se Poslanik ne moze naslijediti u Poslanstvu je na nemjestu, jer moze neko skontat da sam ja htio reci da moze. Drugo, tvoje napominjanje da je Poslanik a.s. Uzor je izneseno na takav nacin, da kao da ispada da ja govorim da se ne treba slijediti Poslanik a.s., vec neko drugi, itd.

Samo da naglasim, da se ovdje vodi polemika, oko toga kako jedno "islamsko drustvo, drzava" trebaju biti uredjeni. Dakle, islamsko, a ne neko drugo. Osnove Akaida dakle ne treba ni spominjati jer se podrazumijevaju.

Ovdje je samo govor o tome kako i na koji nacin se prenosi i kako i na koji nacin se dolazi do istinskog islamskog znanja i uredjenja. Kada kazem islamsko mislim na Kur'an i Sunnet. Dakle, mislim na Poslanika a.s. Dakle, pitanje je kako slijediti Poslanika a.s.

Dakle, to je zavresno. Govoro o tome je zavrsen. Ovdje se dakle govori o potrebi Uzora u tome. U slijedjenju Poslanika a.s. Govori se o zivom i knjiskom znanju. Razlika izmedju toga dvoga.
Govori se o pristupu Poslaniku a.s. na knjiski i na ziv nacin. Govori se o tome ucenje o Poslaniku a.s. i shvatanju njega iz knjiga i ucenje i shvatanje Poslanika a.s. preko zivog Uzora.

Ovdje se vodi polemika oko vjerovanja u Evlije. Ja tvrdim i vjerujem da su Evlije (Allahovi prijatelji) istinski nasljednici Poslanika a.s. u Uzorstvu, a ti tvrdis da nam to ne treba i da to mozemo sami bez Uzora (slijediti Poslanika a.s.).

Ja sam onda pozvao te da razmislis malo, da pogledas oko sebe, da pogledas kako svijet funkcionise, da vidis kako u svemu ima uzor i uzora, pa je neminovno da i muslimani imaju Uzora zivih koji su Uzori pravi u slijedjenju Poslanika a.s.

Dakle, hocu da kazem da sam ja musliman, sunnijskog akaida i vjerovanja, istog onog kakvog si i ti. Samo su nam shvatanja znanja razlicita. to bih samo htio naglasiti, da ne ispadne nekako drugacije.

Eto, halali, sad ide tvoj nastavak.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

10

Srijeda, 25. Januar 2006

Citirano

Orginalno od Spain

Recimo, tvoje napominjanje da se Poslanik ne moze naslijediti u Poslanstvu je na nemjestu, jer moze neko skontat da sam ja htio reci da moze.

Ne moze jer ja sam jasno naglasio da se ti i ja (kao i svaki musliman na svijetu) tu slazemo. Ne opterecuj razgovor ovakvim primjedbama koje nisu na mjestu.

Citirano

Ovdje se vodi polemika oko vjerovanja u Evlije. Ja tvrdim i vjerujem da su Evlije (Allahovi prijatelji) istinski nasljednici Poslanika a.s. u Uzorstvu, a ti tvrdis da nam to ne treba i da to mozemo sami bez Uzora (slijediti Poslanika a.s.).

Opet on :) . Ne vodi se plemika oko vjerovanja u evlije. Odakle ti to? Jesam li ja negdje negirao postojanje evlija? Jesam li rekao da nam evlije ne trebaju? Ono sto moze biti ovdje sporno jeste (kao i kod termina Uzor) sadrzaj tog pojma. Ko su evlije? Koliko je meni poznato to su Allahovi robovi koje je On zavolio. Biti evlija ne znaci biti nepogrjesiv. Medju Allahovim robovima nema nepogrjesivih. Ja nemam nikakvih problema da prihvatim da je na primjer Gazali evlija, da ga je Allah zavolio (mada nemam znanja o tome). Ja to drzim veoma mogucim. Ali odbijam da prihvatim da je Gazali nepogrijesiv.

I ono sto ti se cini polaznim osnovama u islamu kao i ovo oko termina Uzor ili evlija je potrebno razjasniti da bismo mogli da govorimo oko uredjenja drustva ili drzave u islamu. Naravno, ti imas pravo pod tim pojmovima podrazumijevati ono sto smatras ispravnim ali ja bih zelio da to razjasnimo kako bismo znali sa kojih pozicija nastupamo. Bezveze je da se prepiremo oko toga sta je ispravno a sta ne ukoliko se ne slozimo oko metodologije. A u slucaju da nemamo istu metodologiju onda mozemo makar iznijeti svako svoje vidjenje, bez da jedan drugog ubjedjujemo u ispravnost sopstvenog stava.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Srijeda, 25. Januar 2006

Drago mi je sto je ipak na kraju ispalo da sam ja malo prenebregnuo stvari, tj. tvoje pisanje. Zbog samog toka polemike. :) Halali.

Dakle, koliko sam ja shvatio slazemo se oko toga da islamska drzava, tj. drustvo moraju imati uzora u okviru zakona?

Sporno je dakle pitanje sta je to Uzor, jel tako?

Moram prije svega naglasiti da je osnovno vjerovanje da su Poslanici bezgrijesni, tj. imaju tu osobinu bezgrijesnosti, a da ostali ljudi nemaju tu osobinu. Mislim da se oko toga slazemo, zar ne?

Sto se tice te bezgrijesnosti, to je jos jedna od Allahovih mudrosti, zasto je Poslanike proglasio bezgrijesnim, tj. ucinio bezgrijesnim, a ostale ne. Prije Poslanika a.s. je bilo Poslanika, a poslije njega nema Poslanika, ali ima Evlija. Za njih se ne kaze da su bezgrijesni. To je osnov vjerovanja.

Zasto je to tako, to je Allahova dz.s. mudrost. Zasto nije i Evlijama dao osobinu bezgrijesnosti? Pa to je upravo iz Njegove mudrosti: "On je onaj koji uputu daje."

Ta greska koju Evlije imaju, je upravo zbog toga da se oholnik na nju zakaci i da mu upravo ta greska perda bude, da ne vidi puta pravog. Zbog toga Evlije nisu bezgrijesne.

Kada Evlije govore o vjeri onda tu nema promasaja. Dakle, oni Put pravi poznaju.

Isto kao sto je kod covjeka Ruhanijjet taj koji ima furkansku moc, tako i Evlije u jednom narodu su osobe koje su Furkan drustva. Oni su Ruhanijjetski ljudi. Njih je Allah dz.s. odabrao i furkan i spoznaju im darovao. Zbog toga su oni vrijedni.

Upravo onaj lanac kojeg ti spominja i pita da li ja vjerujem u njega je klucna stvar u svemu ovome. Taj lanac, neprekinuti, preko kojeg ide Izun, a Izun je potvrda ispravnosti i dozvole, je upravo Allahovo uze za koje Allah dz.s. kaze: "Drzite se Allahovog uzeta i nikako se ne razjedinjujte."

Ne budemo li se drzali tog "Allahovog uzeta" sigurno cemo se razjediniti. A da smo razjedinjeni vidi se ko dan, jelde? Dakle, izgleda ocigledno da se ne drzimo uzeta Allahovog.

Odabrane Evlije su to sto su ne zbog toga sto im neko mjerilo dunjalucko ili bilo sta daje legitimitet za to, vec su to zbog toga sto taj legitimitet imaju od Poslanika a.s. Ako je ovo tako, onda cemo se nadovezati na Ajete u kojima Allah dz.s. nam naredjuje da Poslanika a.s. slijedimo. A ako znamo da je Poslanik a.s. iza sebe ostavio Evlije, tj. dao im izun da mogu predvoditi ljude i odgajati ih, onda je sve jasno, zar ne?

Naravno, mudrost sama skrivenosti tog izuna, jeste u tome da bi se munafik otkrio i svoje lice pokazao, da bi se dunjalucar otkrio i lice svoje pokazao, itd. Sbog toga Poslanik a.s. nije rekao ko ce poslije njega biti Halifa. U tome je upravo mudrost velika.

Na kraju ostaje opet ono: "Koga Allah dz.s. uputi na pravi put niko ga sa njega skrenuti ne moze i koga Allah dz.s. u zabludi ostavi niko ga na pravi put ne moze izvjesti."

Eto, ja sam dosta toga tu rekao. Ti sad pitaj sta je ovdje sporno, itd.

Halali opet zbog mojeg onog reagovanja na tvoj post. Ucinilo mi se eto tako.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 30. Januar 2006

Uspostavljena kao cilj kur'anske objave, nužna da bi kur'anska Riječ mogla zaživjeti, sačuvati se i razvijati, islamska država - piše Halil - je „planetarna država vjere od prvog dana, to je država ideje, imana, "a domovina ideje je svaki prostor u kojem živi razuman čovjek".

Halil u fokus svojih analiza postavlja Muhammedovu alejis-s-selam znamenitu Medinsku Povelju, taj nezaobilazni dokument u općoj historiji političkih doktrina, taj pisani trag o islamskoj državi nomokracije (vladavine zakona) suprotstavljene plemenskom nacionalizmu, rasnoj, vjerskoj ili ekonomskoj diskriminaciji, državi koja je omogućila slobodu za sve različite vjeroispovijesti, plemena i staleže. Ali, prema (i) ovom autoru, Muslimani se nisu zadržali samo na političkoj volji, već su, shodno kur'anskoj i Poslanikovoj inspiraciji, šireći svoju kulturu i civilizaciju, i ostvarivali vizije islamskog društva i države. Tamo gdje su dolazili zraci Medinske Povelje doseljenici nezaustavljive vojne tradicije nisu podizali kolonije već državu "u najširem značenju tolerancije i humanizma za sve njezine stanovnike". To je i glavni razlog impozantnog širenja islama u prvim stoljećima poslije Muhammedove a.s. smrti. Islam je dolazio noseći stvarnu slobodu i neodoljivu, demokratiziranu kulturu i civilizaciju. "Država hidžre izgrađena je na Ummetu, ali sam Ummet zasnovan je na temeljima ideje i vjere, neomeđiv i neobuhvatljiv, nesputan jezikom, nacijom i teritorijom", piše Halil.

Nasljednici poslanika Muhammeda a.s., pravovjerne i upućene halife, ostavili su pokoljenjima islamske norme vladanja ljudima i dobrima, nepravaziđene po humanizmu i iskrenosti.

Njihova vladarska praksa snažno odbija ideju o vladaru kao Božijoj sjeni na Zemlji.

"Ako skrenem s puta Allahove pravde, ispravite me sabljom!

Ljudi, izabrali ste me za halifu, ali ja nisam najbolji među vama!" poručuje Ebu Bekr. "Nijednog nasilnika neću prestati goniti sve dok preda mnom obraz ne stavi u prašinu, a na drugi obraz mu ja ne stanem nogom i dok se ne pokori pravdi. Ali, nakon takve surovosti, ja ću svoj obraz staviti u prašinu pred moralno krijeposnim i siromašnim", rekao je hazreti Omer r.a.

Treći halifa Osman r.a. kaže: "Bacite ovaj svijet tamo gdje ga je Allah bacio!", a oštroumni i odlučni, samouvjereni hazreti Alija: "Radit ću po Allahovoj Knjizi, Poslanikovom sunnetu i ličnim rješenjima; neću se obazirati na druge ljude!"

Uspostavljena islamska vlast donijela je šuru', kolektivnu mudrost muslimanske zajednice, javni izbor političkih predstavnika i donošenje političkih odluka. Ta vlast - prema mezhebu Imama Ebu Hanife - ne smije progoniti čak ni opozicionare koji je lažno optuže; kritičko preispitivanje odluka muslimanskih lidera, naime, smatra se bereketom (blagoslovom), a konsultiranje unutar zajednice priskrbljuje potporu „Božije ruke." (Yedullahi fewqa džema'ah – Allahova ruka je nad džematom", rekao je Poslanik.)

(Dzemaludin Latic u predgovoru knjige 'Vlast i uprava' autora Imaduddin Halila)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

13

Njihova vladarska praksa snažno odbija ideju o vladaru kao Božijoj sjeni na Zemlji.

"Ako skrenem s puta Allahove pravde, ispravite me sabljom!

Ljudi, izabrali ste me za halifu, ali ja nisam najbolji među vama!" poručuje Ebu Bekr. "Nijednog nasilnika neću prestati goniti sve dok preda mnom obraz ne stavi u prašinu, a na drugi obraz mu ja ne stanem nogom i dok se ne pokori pravdi. Ali, nakon takve surovosti, ja ću svoj obraz staviti u prašinu pred moralno krijeposnim i siromašnim", rekao je hazreti Omer r.a.

Spain, kako se mogu pomiriti ove rijeci dvojice pravovjernih halifa sa konceptom vladavine Uzora kojeg zastupas?

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Pa sta da ti kazem. Ocigledno da ti ispred samog nosa promice to o cemu ja govorim i sto ja vidim upravo u ovim primjerima kao sto su Hazreti Ebu Bekir r.a., Hazreti Omer r.a., Hazreti Osman r.a. i Hazreti Alija r.a.

Oni su takodjer nazvani i Cetverica pravednih halifa. Dakle, oni su bili uzor pravednosti, poniznosti, skormnosti, iskrenosti, itd. Oni su bili pravi nasljednici Poslanika a.s.

Sta se desava kasnije? Imao se je Kur'an, imao se je Sunnet, ali se je ipak doslo do podjele, svadje, mimoilazenja, razdora, cijepanja, itd. Sta tu nedostaje? Cak se je imala i vec jako razvijena islamska zajednica, sa velikim bogatstvom, itd.

Sta je to falilo kasnije? Dosli su na vlast oni samoljubni, neskromni, neponizni, nebogobojazni, itd., i poceli su upravljati islamskom drzavom. Kur'an i Sunnet su poceli tumaciti onako kako ce njima odgovarati, itd.

Nije valjda da ces iz svega ovoga sto si naveo, a ustvari sto navodi Dzemaludin Latic, izuzeti same licnosti Pravednih halifa. Zar nisu oni upravo bili nosioci Kur'ana i Sunneta?

Dakle, ovo sto ti navodis uopste ne obara ovo sto ja navodim. Rijeci Pravednih halifa koje se ovdje navode upravo govore o njihovom uzorstvu i o njihovom Pravovjerju.

Ako cemo na ovaj nacin posmatrati stvari, onda bih ja pozvao i tebe i Dzemaludina Latica da porazgovaramo o dogadjajima poslije Pravednih halifa. O Kerbeli, o borbi Hazreti Husejna r.a. Da porazgovaramo o stvarima o kojima je govorio Hazreti Alija r.a. u nekim od "sukoba idztihada" sa Hazreti Aishom r.a., sa Hazreti Muavijom r.a., itd.
Ne mozemo a da takve stvari zanemarimo. Ako cemo o necemu govoriti, onda je potrebno to sveobuhvatno razmotriti da bi se doslo do pravog shvatanja, a ne da se samo djelimicno stvari sagledavaju iz svoje perspektive.

I dalje nastavi razmisljati. Ne samo na ovaj nacin formalni, iz historijskih fakata, vec malo pogeldaj oko sebe, pogledaj kako funkcionise porodica, dzemat, itd. Pogledaj oko sebe i vidjet ces kolko je vazno da postoji Uzor u nekoj ideji. Ako njega nema, onda sva ideja propada i gubi se, zar ne?

Dakle, ne vidim u ovome obaranje mojeg stava.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

15

Utorak, 31. Januar 2006

E jesi ti neki buntovnik bez razloga :)

Ti si govorio o Uzoru ali nekako vise uopsteno i vrlo malo konkretnih informacija si dao o tome. Zato ja pokusavam ovim podpitanjima da izvucem iz tebe sto vise. Koliko se peckas prosto me strah da te bilo sta upitam :)

Evo, na primjer ovo:

- Ako skrenem s puta Allahove pravde, ispravite me sabljom!

- Ljudi, izabrali ste me za halifu, ali ja nisam najbolji među vama!

- ... ja ću svoj obraz staviti u prašinu pred moralno krijeposnim i siromašnim!

Da li tvoja predstava Uzora dopusta da iz njegovih usta izlaze ovakve rijeci?

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Srijeda, 01. Februar 2006

Hmm, nisam se peckao, vec sam ti samo odgovorio, mada sam i ja u jednom momentu pomislio da ces pomisliti da se peckam, zbog onog izraza "ispred nosa". Hairli bilo.

Ovdje je pitanje stanja necijeg, a rijeci mogu biti izgovorene i od strane munafika, cak mozda i ljepse nego sto ih je izgovarao Ebu Bekir r.a.

Ako uzmes Mesneviju i procitas dio u kojem Hazreti Mevlana k.s. opisuje obracanje munafika koji su sagradili onaj Munaficki mesdzid vidjet ces kako su oni lijepo i kakvi rijecima su se obracali Poslaniku a.s. Govorili su mu kako je on svjetlost Upute, kako iz njega Nur izbija, kako oni njega vole, itd., a nakon toga mu nude da dodje u njihov mesdzid da im ukaze cast. Govorili su kako ce oni njihov mesdzid da koriste u trenutcima kada je kisa, ili neko drugo nevrijeme, jer mesdzid Poslanikov a.s. nije tad bio pokriven, itd. Medjutim, Poslanik a.s. je znao tacno da su oni munafici i samo se je smjeskao na njihove izjave, a onda je kasnije rekao ashabima da odu i sruse taj mesdzid i na tom mjestu naprave smetliste.

Dakle, ja hocu da kazem, jednu stvar, ako je neko ahiretski covjek, a to je unutarnja stvar, ne vanjska, onda je on i Uzor. Munafici takodjer spolja djeluju isto kao i ahiretski, iskreni Uzori, cak jos i ljepse i skockanije. I naravno svi se oni pozivaju na Kur'an i Sunnet.

Dakle, Uzorstvo se ne dobija nikakvom dunjaluckom kvalifikacijom, jer nema mjerila nikakvog koje to uzorstvo moze ustanoviti. To uzorstvo moze se dobiti samo od Uzora koji to uzorstvo vec ima.

Ako cemo govoriti o ashabima vidjet cemo u hadisima da ashabi imaju svi dozvolu od Poslanika a.s. za Risalet, tj. imaju izun za idztihat, ali Poslanicko znanje se ne sastoji samo iz Risaleta, vec je tu i Nubuvvet i Velajet. Risaletom se je obracao svima, Nubuvvetom se obracao odabranima, a Vilajetom samo pijedincima. Pa ako sad to razmotrimo onda cemo reci da su svi ashabi imali izun za Risalet, samo posebni od Ashaba su imali izun za Nubuvvetsko znanje, a samo pojedinci su imali izun za Vilajetsko znanje.

E sad, mudrost Allahova dz.s. je upravo u Njegovoj Uputi. Ako je neko od dzennetlija i ako nekoga Allah dz.s. da ostavi u zabludi on mu onda stavi koprenu na srce, perdu ili ti srce mu zapecati, pa oni pravog puta ne vide, a ako Allah dz.s. hoce nekog da uputi na pravi put on mu onda skine perdu sa srcanog oka i on stvari prepozna.

Prema tome Uzor se upravo prepoznaje ovim srcanim okom, a ne nekim mjerilima iliti pravilima, jer pravila su "slijepa" za ovo. Da su slijepa za to dokaz je samo postojanje munafika i njihova mogucnost da serijatski budu ispravni.

E upravo su ljudi furkana, ljudi ahiretski, ljudi od velajeta, itd., mac o koji se munafici, oholi, dunjalucari, itd. sjeku. Upravo su ti Uzori koji su pokazatelj unutarnjeg stanja svakog od clanova Islamske Zajednice.

Risaletom se mogu baviti i iskreni i munafici, tj. serijatskom naukom se mogu baviti i iskreni i munafici. Medjutim, vilajet ne mogu zadobiti munafici. Upravo je tu i problem za njih, pa oni kada na takvo nesto naidju krecu da se bore onim sto imaju, a to je Risalet, kojeg oni tumace na svoju ruku, kako njima odgovara. I koriste Risalet, da bi nekog napali, optuzili, ocrnili, itd.

A glavna meta njihova, tj. najveci neprijatelji njihovi, tj. najvecu netrpeljivost ovakvi osjecaju upravo prema onima koji nose Vilajet i oni onda pokusavaju na sve nacine njih izvrnuti ruglu, ponizenju, sramoti. Vrse na njih potvore, itd. Dakle, siju smutnju. Smutnju naravno sire koristeci se, tj. krijuci se iza Risaleta, iza Serijata.

Dakle, uzorstvo nije spoljasnja stvar, vec je to unutarnja stvar. Ahiretski ljudi su pravi Uzori. Pa su Ebu Bekir r.a. i ostale Pravedne Halife to sto jesu upravo zbog tog unutarnjeg stanja, a ne zbog toga sto su znali da govore, lijepo se izrazavaju, itd.

Mislim, ovo ti se pisem, ne bih li nekako usmjerio tvoje razmisljanje o Uzoru u jednom drugom smjeru, jer mi se cini da ti sve sto gledas, gledas iskljucivo na nivou Risaleta, tj. Serijata i nista dalje.

Dakle, nosioci Vijaleta i Vilajetskog znanja su upravo Vrh Ummeta, priznali mi to ili ne. Oni su vrh zato sto su Allahu dz.s. bliski, a ne zato sto ih neko za takve smatra ili ne.

Sljedeci krug, da tako kazem, "ispod" njih sa deredzom su svi oni koji su nosioci Nubuvvetskog znanja, a njihova ispravnost se ogleda upravo u pokornosti Evlijama, tj. nosiocima vrhunskog Poslanickog znanja, Vilajeta.

I treci su nosioci Risaleta, a njihova ispravnost se ogleda u pokornosti, tj. u ispravnom slijedjenju pravih nosioca Nubuvveta.

To je ta hijerarhija koju Allah dz.s. uvijek na zemlji ima.

Ebu Bekir r.a. je takodjer poznat i kako "Nosilac tajne", ali on se je ljudima obracao, po uzoru na Poslanika a.s. Risaletom. Medjutim, njegov Risalet je ispravan upravo zbog toga sto su mu ispravni i ostali dijelovi. Dakle, bio je sustinski pravovjerna, tj. nije bio munafik.

Medjutim, situacija se nakon preseljenja Poslanika a.s. pogorsava, munafici jacaju, i onda pocinju i ubistva. Osim Ebu Bekira r.a. ostali Halife bivaju ubijeni.

Nakon toga se nastavljaju progoni i ubijanja. Nakon Hazreti Alije r.a., biva Hazreti Hasan r.a. otrovan. I na kraju, kao vrhunac i jasna kristalizacija stvari, tj. furkanizacija u kojoj se je jasno odvojio munafik od iskrenog je dogadjaj na Kerbeli u kojem je ubijen Hazreti Husejn r.a. i jos neki clanovi Porodice Poslanikove a.s.

Ubijen je upravo zato sto je on nosioc Uzorstva i smetao je onima koji zele islamsku drzavu i vjeru koristiti za svoje licne hirove i interese.

Zato ja uvijek kazem, onaj ko pravilno shvati Kerbelu, taj ce pravilno shvatiti i samu vjeru. A da ima krivih shvatanja ima, naravno, ali to bi bila prica za sebe.

Eto nadam se da sam u ovome dao jos materijala za razmisljanje.

Hvala.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

17

Esselamu alejkum

Spain, pod tim "A pravi nasljednici Muhammeda a.s. su upravo Evlije" na koje mislis, jel na arife od evlija ili moze biti na bilo kojem stepenu, samo da je evlija? Je li to Uzor moze biti bilo koji od onih Ebdala (za njih Ibn Tejmijje u vasitijskoj akidi kaze da su dobri Odabrani Allahovi robovi i da ce ih biti u svakom vremenu), ili mora biti bas Kutb? Ili mozda moze biti (od evlija) bilo koji od onih koji je presao stepen fena fillah i dosao na stepen furqanizirajuceg i hakikatskog vidjenja Beqa billah, ili je i medju njima neki odabrani (kutbur-rabbanij) kojeg prepoznaje Uzor koji je vec ziv? i po cemu se taj odabrani razlikuje od ostalih ebdala koji su na stepenu beqa billah?

PS: ako neko ne razumije ovo sto sam sad isprico, nemoj da se brine, razumece me onaj koga pitam :) al ima veze sa temom.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

18

Allah kabulusum Spain na ovom vazu. Steta sto me nisi pocastio odgovorom na moje pitanje (bilo je jako jednostavno: Da li tvoja predstava Uzora dopusta da iz njegovih usta izlaze ovakve rijeci?) ali nejse, mozda neki drugi put. :)

Naravno da ja ovakvu interpretaciju i objasnjenje osobe koja bi trebala stati ispred naroda i na celo drzave ne mogu da prihvatim jer ona na velika vrata unosi spekulaciju u nas zivot. Ipak, drago mi je sto sam imao prilike procitati Spainovo objasnjenje.

Sto se mene tice, ja stojim na stanovistu onih koji tvrde da je nosioc autoriteta institucija, tj. predsjednik, vodja, emir … a ne licnost koja trenutno stoji iza te titule. Znaci, ako osoba XY trenutno obavlja funkciju predsjednika drzave onda ona u tom trenutku i uziva autoritet kojeg mu polozaj donosi. U jednoj predaji Poslanik a.s. upozorava da se trebaju dobro otvoriti oci kada se biraju predstavnici jer smo ih poslije duzni slusati pa makar se radilo i o crnom robu. Dakle, nema naznake da Uzor treba birati Uzora i tako do Sudnjega dana.

Pored ove funkcije, treba imati i savjetodavno tijelo, suru cije ovlasti se donekle mogu uporediti sa parlamentom. Zadatak sure je da savjetuje i da kontrolise Predsjednika.

Zatim, tu je i sejhul-islam, ili ti muftija, covjek koji se ne bavi politikom vec koji vodi racuna da odluke imaju uporista u serijatu. Dakle, njegov pecat trebaju imati sve bitnije odluke Predsjednika drzave.

E sad, ovdje se radi o politickim i vjerskim predstavnicima odnosno o organizaciji javnog zivota tj. o uredjenju drzave. Ovo ne sprjecava nikoga da sebi odabere ucitelja na putu duhovnog uzdizanja. Naravno, podrazumijeva se da taj ne dira u ingerencije ovih prijasnjih. Zapravo, ne treba niko da dira ni u cije ingerencije. Na taj nacin ce se obezbijediti funkcionisanje sistema.

Mi imamo haos bas zato sto su pobrkani emaneti pa bi jedna osoba da bude i predsjednik i sura i muftija … a uz odsustvo znanja, svijesti, kulture i tradicije javnog mnijenja tesko je ocekivati da se oni koji su na vrhu urazume. Po meni u tome je problem a ne u neshvatanju Kerbele.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Ibnul_Qajjime ,

put koji smo obavezni preci je put od Duse sklone zlu do Duse smirene. Ako nadjes nekoga ko te tome nauciti moze, tj. svaki koji je Dusa smirena te moze odvesti do Duse smirene.

Svaki onaj koji je dosao do stupnja duse smirene (dzennetske duse), jeste Evlija, tj. njega je Allah dz.s. zavolio. Drugacije receno ovi robovi Allahovi dz.s. su striktno vezani spoznajom za Ahiret i zbog toga ih ne uznemiruje bilo kakvo dunjalucko djesavanje, tj. slobodni su od bilo kakve dunjalucke ambicije, imaju samo jednu ambiciju, a to je ahiretska.

Ove neke vrste Evlija koje ti spominjes su neki evlijanski rangovi u evlijanskoj hijerarhiji, onoliko koliko je to nama poznato i prenijeto preko Hadisa, i odabranika. Ovu hijerarhiju Allah dz.s. odabira i to je njegova "Vlada" na zemlji. Spomenuo si Ebdale, njih je uvijek u svakom vaktu 40 i oni imaju svoja zaduzenja, spomenuo si takodjer Kutba. Rijec kutb znaci "glavni, najbolji". Ova se rijec moze koristiti recimo i u slucaju da kazes da je neko najbolji u fudbalu, on je kutb za fudbal, itd.

Dakle, Kutbova moze biti regionalnih, lokalnih, dzematskih, itd. I naravno ima onaj vrhovni Kutb iliti Kutb kutbova u svakom momentu. Takav je uvijek jedan u svakom vaktu. I on je Allahov dz.s. Halifa na zemlji.

Eto tako.

Ed ,

sta reci, ti si za institucionalizaciju vrlina, tj. institucionalizaciju insana, tj. Uzora, a ja nisam, jer se tako drzava pretvara u mrtvu drzavu, mrtvo slovo na papiru, bezzivotna, pa onda svako pokusava na svoj nacin da u takvu jednu drzavu iliti drustvo unese zivota onako kako on umije, a posto to nije vodjeno od strane onih koji pravom zivotu vode, onda se najcesce desavaju anomalije i samo je pitanje vremena kada ce doci do pobune protiv tih takvih institucija i kada ce se desiti "liberalizacija" institucija.

Upravo je rjesenje ovog problema u ispravnom shvatanju Kerbele. Instituciju Halife je uzurpirao Jezid i preko nje je upravo krenuo da se bori i obracuna sa nekim ko je ziv, ko je zivi autoritet. Dakle, instituciju je koristio za svoje licne interese i hirove. Po pravilu, ako bismo gledali po tom tvojem shvatanju stvari, Hazreti Husejn r.a. se je trebao pokoriti "halifi Jezidu", tj. po toj logici Hazreti Husejn r.a. je pogrijesio na Kerbeli i pravedno je ubijen, zar ne?

A po ovom mojem shvatanju, Hazreti Husejn r.a. nije prihvatio nepravednika i nedostojnika za halifu i nije ga htio priznati i nije mu se htio pokoriti, zato je hrabro i izgubio glavu u toj bitci na Kerbeli. Zato se je i suprotstavio jednoj, da tako kazem, "administrativnoj muslimanskoj skupini" koja je brojala na desetine hiljada muslimana koji su bili u toj skupini svako iz svojeg nekog dunjaluckog interesa, koristeci islamske institucije za postizanje tih ciljeva.

Hazreti Husejn r.a. je digao glas protiv nepravde i rekao sta ima da kaze, po cijenu da izgubi glavu, sto se je i desilo. Hrabro je ponio barjak Sehadeta, dostojanstva. Jezid je tada imao i hilafet, i vojsku, i institucije, itd. Sve je zauzeo.
A ako dobro razmislimo uvidjet cemo da su sami korijeni Jezidove vladavine poceli jos u vrijeme Poslanika a.s. sa onom izgradnjom munafickog mesdzida. Rusenjem njihovog munafickog mesdzida od strane Poslanika a.s. je samo njih upozorila da se sakriju i da se pritaje i da ne djeluju dok je Poslanik a.s. ziv. Kada je Poslanik a.s. preselio na Ahiret, pocela je smutnja, koja biva "krunisana" ubistvom Hazreti Husejna r.a.

I naravno, kako ce to drugacije izvjesti nego kroz institucije? Kako ce drugacije izvjesti to nego pozivajuci se na Kur'an i Sunnet. Upravo je Kerbela rjesenje problema islamskog ummeta, islamskog pitanja, jednistva muslimana. Dakle, sve ovo sto Ulema i umni ljudi sirom islamskog svijeta mozgaju i pokusavaju nekako muslimane ujediniti nece uroditi plodom sve dok se ne okrenu Kerbeli i ispravnom shvatanju tog dogadjaja.

Ako sad ovo spustimo na ovu nasu polemiku, reci cu da se nece desiti jedinstvo muslimana, sve dok muslimani ne prestanu slijediti forme i sablone i dok ne pocnu slijediti zive insane, zive uzore, zive ljude. Nece se muslimani ujediniti sve dok ne pocnu praktikovati zivi islam, a ne islam na papiru.

Dakle, onog momenta kada muslimani sustinski prihvate Hazreti Husejna r.a. za Uzora, tj. u slucaju Kerbele stanu na stranu Hazreti Husejna r.a. ujedinit cemo se.

Upravo ce se rjesenje ovog problema i desiti samim dolaskom Imami Mehdija r.a. I upravo oni koji budu se nalazili na polozajima u institucijama u momentu njegovog dolaska ce nastradati ako ga ne prihvate i ako ga ne priznaju. Dakle, upravo ovaj problem ce biti rijesen tad kada on dodje. Svaki onaj koji bude stajao uz instituciju on ce krenuti da je brani od Imami Mehdije r.a., a svaki onaj koji slijedi zive autoritete bit ce na strani Imami Mehdije r.a.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

20

Iz dogadjaja na Kerbeli se svakako moze izvuci pouka ali po mom misljenju ne na nacin na koji to ti cinis. O tome bih mozda nekom drugom prilikom nesto rekao mada o Kerbeli nerado govorim.

Citirano

Orginalno od Spain
Ako sad ovo spustimo na ovu nasu polemiku, reci cu da se nece desiti jedinstvo muslimana, sve dok muslimani ne prestanu slijediti forme i sablone i dok ne pocnu slijediti zive insane, zive uzore, zive ljude. Nece se muslimani ujediniti sve dok ne pocnu praktikovati zivi islam, a ne islam na papiru.

Pa slazemo se, samo, i u ovom slucaju kao i u nekim ranije pitanje je sta se pod ovim podrazumijeva. Nije sporno da treba slijediti zive insane. Predsjednici su zivi insani. Naravno, tog insana slijedis dok je predsjednik. Kada prestane biti predsjednik i dodje drugi insan koji je takodje ziv onda slijedis njega. E sad ti bi da se slijedi jedan te isti insan bez obzira je li bio predsjednik ili ne. Ovo je po meni potpuno pogresno. Ne zaboravi da govorimo o politickom uredjenju drzave a ne o sejhu iz tekije. Muslimani i inace ljudi se ne mogu ujediniti nikada oko razlicitih stvari. I Kurto i Murto imaju svoje sljedbenike tako da se mi nikada necemo sloziti oko toga koga od njih dvojice slijediti. Ali se mozemo sloziti oko toga da se slijedi Predsjednik pa da stavimo stvar u proceduru pa koga izaberemo. Naravno, formalno-pravna platforma na kojoj se sve ovo radi je serijat.

I dr Ceric i dr Karic su nekakvi autoriteti i imaju svoje sljedbenike ali samo je jedan reis. Sta treba sada da kazu oni sto su bili za dr Karica, da ne priznaju dr Cerica kao reisa? Ili mozda uopste nije trebalo sprovoditi izbore vec je trebalo Uzoru prepustiti da to rijesi. Odgovori mi makar na ovo pitanje.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks