Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 09. Juni 2011

Osnovana Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti (BANU)

Četvrtak, 09. Juni 2011.| 17:18
Današnji dan je historijski dan za Bošnjake Sandžaka, Bosne i cijelog svijeta. Danas je u Novom Pazaru, na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru, osnovana Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti - BANU.

Utemeljivači BANU-a su:
1. prof. dr. Ferid Muhić,

2. prof. dr. Mustafa Cerić,

3. muftija Muamer ef. Zukorlić,

4. prof. dr. Dževad Jahić,

5. prof. dr. Muhamed Filipović,

6. prof. dr. Lamija Hadžiosmanović,

7. prof. dr. Đenana Buturović,

8. prof,. dr. Ibrahim Pašić,

9. prof. dr. Omer Nakičević,

10. prof. dr. Ismail Čekić,

11. prof. dr. Džemaludin Latić,

12. književnik Alija Džogović,

13. prof. dr. Šerbo Rastoder,

14. akademski slikar Mehmed Sletović,

15. prof. dr. Hasnija Muratagić – Tuna,

16. prof. dr. Ejup Ganić,

17. književnik Nedžad Ibrišimović,

18. prof. dr. Omer Ibrahimagić, a

19. kademski slikar Muradin Dino Trtovac,

20. prof. Ervin Sinanović i

21. ekonomsita Haris Hromić.

Na osnivačkoj skupštini usvojena je Platforma za osnivanje Bošnjačke akademija nauka i umjetnosti kao i Statut akademije.

Za prvog predsjednika BANU-a izabran je prof. dr. Ferid Muhić, dok je za predsjednika Senata izabran reisulema prof. dr. Mustafa ef. Cerić. Potpredsjednici Akademija su, odlukom skupštine, prof. dr. Dževad Jahić i prof. dr. Lamija Hadžiosmanović.

Za generalnog sekretara BANU izabran je muftija Muamer ef. Zukorlić.

Senat Akademije pored predsjednika čine i: prof. dr. Ferid Muhić, prof. dr. Dževad Jahić, prof. dr. Lamija Hadžiosmanović, muftija Muamer ef. Zukorlić, prof. dr. Muhamed Filipović, prof dr. Ejup Ganić, književnik Nedžad Ibrišimović i prof. dr. Mevlud Dudić.

Nadzorni odbor BANU čine: prof. dr. Ismail Čekić – predsjednik, prof. dr. Šerbo Rastoder – član i prof. dr. Ibrahim Pašić – član.

Sud časti BANU čine: prof. dr. Omer Nakičević – predsjednik, prof. dr. Hasnija Muratagić Tuna – član i akademski slikar Mehmed Slezović – član.

Potom su se skupu obratili muftija Muamer ef. Zukorlić koji je do danas predvodio inicijativni odbor za osnivanje Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti, akademik Muhamed Filipović, prof. dr. Ferid Muhić i reisulema dr. Mustafa ef. Cerić.

S.F.
Mešihat.org

Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • DSC_0883.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 09. Juni 2011

Osnovana Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti

Ferid Muhić prvi predsednik BANU

Autor: S. N.

Novi Pazar - U Novom Pazaru juče je osnovana Bošnjačka akademija nauka i umetnosti (BANU), a za prvog predsednika je izabran profesor Ferid Muhić iz Skoplja. Potpredsednici su profesori Dževad Jahić i Lamija Hadžiosmanović. Za predsednika Senata BANU izabran je Mustafa Cerić, reis-ul-ulema Islamske zajednice (IZ) BiH, dok je generalni sekretar Muamer Zukorlić, glavni muftija IZ u Srbiji. Na spisku osnivača ove institucije nalazi se 21 ime, među kojima su akademik Muhamed Filipović i profesor Ejup Ganić.

Predsednik BANU Ferid Muhić je ocenio da Bošnjaci u ovoj instituciji „imaju ono na šta su oduvek imali pravo“ i da „konačno mogu da pokažu svoju kreativnost“. Za muftiju Zukorlića, koji je bio predsednik inicijativnog odbora za osnivanje BANU, osnivanje ove institucije je „događaj koji se samo jednom može desiti“ i njegovi „mnogi lični snovi prerastaju u javu“.

- Za osnivanje BANU krenuli smo od ubeđenja da Bošnjaci imaju dovoljno resursa, snage i umeća da podignu stub afirmacije svojih vrednosti i očuvanja svog identiteta na elitniji nivo - rekao je muftija Zukorlić i dodao da su osnivači „prvi saf (red - p.a.) bošnjačkog znanja, umeća, umetnosti, a to znači i bošnjačke snage“ i da će oni „voditi putem tolerancije u skladu sa sve nacionalnim izazovima, panbošnjačkim i evropskim izazovima“.

Akademik Filipović je jučerašnji dan ocenio istorijskim „koji Novi Pazar uvodi u istoriju kao mesto koja je stvorena institucija od najvećeg značaja za bošnjački narod“, i „BANU nije protiv nikoga, nikome nismo konkurenti i svakom je saradnik ko želi da sarađuje sa njom“.

Cerić: Tadiću, ne brini za Hrvate

Reis-ul-ulema IZ BiH i predsednik Senata BANU, Mustafa Cerić je sa skupa poručio predsedniku Srbije da ne brine „za Hrvate, nego za svoj narod u Novom Pazaru“, Hrvatima u BiH „nek vas svak brani, samo ne Tadić“, a Dobrici Ćosiću da se „mi zovemo Bošnjaci i kad se bude pisao treći Memorandum SANU, neće moći da se piše dok se ne pročita deklaracija BANU“.

Izvor: www.danas.rs
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

3

Petak, 10. Juni 2011

Konachno postajemo narod i dobijamo institucije koje ce biti garant naseg opstanka na ovim prostorima.Obratite paznju ko ce se protivit osnivanju BANU.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• »na-braniku-grada« je muško

Datum registracije: 25.08.2008

• Poruku poslati

4

Petak, 10. Juni 2011

Citirano

Orginalno od golubardzija
Konachno postajemo narod i dobijamo institucije koje ce biti garant naseg opstanka na ovim prostorima.

Jarane, garant i kljuc naseg opstanka je privreda i obrazovanje, a ne sarene laze.
Mi bosnjaci smo narod bili i prije svebosnjackog sabora, a formalno pravno kao nacionalna manjina u Srbiji smo priznati 2004 godine, tako da je ovo samo "nadogradnja."
Ne znam za druge, za mene je ovo bilo jedno iznenadjenje. Da se primjetit da se sve nekako odigralo na brzinu. Odmah da rascistimo, posto vidim da sve cekas na "noz", reci cu da ja nisam protivnik osnivanja bosnjacke akademija nauka i umjetnosti.
Jeste da mi motivi kao skriveni subjektivni elementi nisu bas najcistiji, ali vidjecemo. Dijelim misljenje da pojedini organi akademije treba ostaviti u Pazaru, ali takodjer smatram da ta institucija treba da bude nadstranacka. Interesatno je sto je bas Pazar izabran, postoje osnovane sumnje da reis Ceric nije imao podrsku u SA, ali ovo je samo na domenu spekulacija, vrijeme ce pokazati koliko je to istina.
Ukoliko je nekom poznato intersuje me kako je registrirana BANU?
Nadam se da u toj instituciji nadju mjesto svi posteni i afirmisani ljudi koji se bave naucnim stvaralasvom, i to svoje znanje da prenosu na mladje populacije.
Pa nek nam je hajirli. 8)

@golubardzija, ima i ona: Budite se Husein kapetane i Ban Kuline da vidite kakve Bosna ima sinove :D :))
Pazar je dio zivota mog on ce biti sampion!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

5

Petak, 10. Juni 2011

na-braniku-grada citat:
-Mi bosnjaci smo narod bili i prije svebosnjackog sabora, a formalno pravno kao nacionalna manjina u Srbiji smo priznati 2004 godine-

Jesmo li narod ili nacionalna manjina?

na-braniku-grada citat:
Jarane, garant i kljuc naseg opstanka je privreda i obrazovanje, a ne sarene laze.

Svaka ti chast majstore kad si to primjetio.
Od 2000.godine do danas niti jedna jedina investicija nije dovedena u Pazar.Niti iz Turske niti iz Tatarstana od nikud.A, sta ce nam investicije kad imamo dva ministra u vladi Srbije.

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

6

Petak, 10. Juni 2011

Citirano

Obratite paznju ko ce se protivit osnivanju BANU.

(o) (o) (o)
Respect!
我还记得

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

7

Petak, 10. Juni 2011

Citirano

Predstavnici Srpske akademije nauka i umetnosti smatraju da je osnivanjem Bošnjačke akademije prekršen zakon Srbije.

„Država je donela Zakon o SANU kao jedinoj i najvišoj naučnoj i umetničkoj instituciji u Srbiji i ona treba da sankcioniše kršenje zakona“, saopšteno je zanično iz SANU-a.

Član Srpske akademije nauka i umetnosti Dušan Kovačević kaže za “Blic” da je osnivanje Bošnjačke akademije pravno a ne emotivno pitanje i da s njim neko može da se složi ili ne, samo zavisi kojoj struji pripada.

„Osnivanjem Bošnjačke akademije mauka i umetnosti se krši Zakon o SANU i, ako na ovome počne da se urušava sve, država će izgubiti svoju merodavnost“, kaže Kovačević.

Prava demokratska drzava,nema sta.Nama ne da da imamo svoju akademiju a istovremeno je zakonom propisala da moze da postoji samo ona koja se inace bavi nacinima kako da istrebi sa ovih prostora sve sto nije srpsko.
No ne treba se sekirat,za svau akciju na ovom svijetu postoji i reakcija,ali to nikako da shvate ljudi koji bi da citav zivot nekome nesto uskracuju a za sebe hoce sve.Srbiji je ostala samo jos ovo malo parce zemlje gde moze da se istresa na svakom ko joj se ne pogne,ali ni to nece trajat vecno.
Evo ko se jos salze sa SANU
http://www.radiostoplus.com/index.php?op…petak&Itemid=70

http://www.radiostoplus.com/index.php?op…petak&Itemid=70

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

8

Subota, 11. Juni 2011

Citirano

Od 2000.godine do danas niti jedna jedina investicija nije dovedena u Pazar.Niti iz Turske niti iz Tatarstana od nikud.A, sta ce nam investicije kad imamo dva ministra u vladi Srbije.

Tvoj problem je sto u startu ulazis osorno i tako favorizujes samog sebe.
Nema smisla i svrhe postavljat to pitanje. A moj odgovor na tvoje pitanje je sljedece. Kao sto rece jedan moj ahbap jedne prilike da smo mi konstutuvan narod u Pazaru, Tutinu i Sjenici, dok u ocima svijeta i vec na 25km od Pazara - nacionalna manjina.
Periferno je ovdje da li meni ili tebi nesto smeta, realnost i cinjenice kazu da su sem Bosne skoro sve drzave oko nas nacionalne drzave.
Ma koliko se neko borio, busao se u prsa, nece proci glavom kroz zid. Jedini nacin borbe u ovoj drzavi koji nam je preostao je institucionalan, ukoliko to ne htjednemo ne preostaje nam nista do getoizacije.
A mi onda slobodno mozemo kukat i zalit se, samo me strah da nemamo kome, jer se obicno svi ogluse. A drzava ce kulturno da te ostavi na cekanje. No, nemoj da idemo dalje vec pogledaj nas hal. Jad, bijeda i cemer.
Ma koliko neko umisljao, bez koncenzusa nema progresa, nema vidnijeg napretka. Nebitno koja ce vlast dolaziti, ko ce koga smjenjivat, svim ljudima koji gledaju malo u dalje to vide.
Utakmice se ipak igraju na vecem terenu. A posto mi ponosni bosnjovi nismo spremni da napravimo dogovor, i posaljemo zajedno svoje predstavnike u institucije koje nesto kreiraju i odlucuju onda..
Dok mi ovdje raspredamo i ubjedjujemo jedni druge, nasi bosnjaci ponosito glasaju Cedomira Jovanovica, i dalje se uzdaju u Borisa Tadica. Sramota, i nismo za bolje kad pogledas.

Umjesto to sto pricas, imas li ti slucajno kakav model ili tek onako meni samo prenosis vec receno?
Pa ti si izabrao jednog od ta dva ministra, sta to meni sad pricas? Definitivno, mi smo jedan od naroda koji malo cijenimo i brzo zaboravljamo, a za kritiku nas je majka rodila.

Nemoj tako da pricas, pa sistemski te je drzava razbila nakon "demokratskih promjena". Infiltrirao vam se predsjednik i razbio bosnjake u pocetku doduse na dva dijela. Tad su oberucke prihvatili saradnju sa drzavom, a sad bi da je odbacujete. Zar ne svatas da tako ti i tebi slicni cinite stetu nasem narodu. Ovo kazem jer se osvrcem na neku tvoju usiljenost po pitanju ulaganja. Ako hocemo realni da budemo jedino Turskoj mozemo da budem ozahvalni za sve dosad, a sto se tice drzave nastavice jos cvrsce svoju politiku dok se jedno ne urazumimo, tj.dok ne postanemo faktor odlucivanja. Svatam ja da imaju i turci svoj interes, ali ovdje je ocigledno da nije samo interes u pitanju.
Ko bi uzeo na sebe i potpisao da ti fakticki dzabe radi regionalne puteve Pazar-Tutin, Pazar-Sjenica? Radice vjerovatno dionicu autoputa koji ce kroz sljedeci mandat proci preko Pesteri. Zavrsice halu na rekrecionom centru, dobili smo kulturni centar, cesto bude materijalna pomoc kad su u pitanju vremenske nepogode. Tika je odobrila i ucestvovala u vise projekata. Onaj najveci ako se ostvari u Tutinu, ozivjece ovaj reigon. Njihovim posredistvom i sebetom vjerovatno su doprinijeli spustanju vladine kancelarije u Novom Pazaru koja je skoro neka sredstva izdvojila za poplave.

Sta bi ti uostalom htio? Da te neko izdrzava? Da ti odjednom izvuce ovu posrnulu privredu?
E buraz kad se malo mi uozbiljimo, kad ova sredina iz provincijske preraste u gradsku mozda bude vise sanse da nas posjete investitori. Kapitalista ne gleda koje smo ja i ti vjeroispovesti, vec opipava koliko je stabilno tlo i da je pogodna klima. Zato ne krivimo nikog, ti prvi da mozes i imas, bi izbjegao i otisao u tamo neku Indjiju, Zajecar.. Mislim, mozemo samo da se lazemo ovo je realnost.
Jedno je istina, sve sto ce nam donijet i sto su nam donijeli ipak nama ce ostati. Niko u grob to nase parce auto puta ne moze ponijeti, zato ako je to hajir, a jeste, onda malo i pohvale, ne samo destruktivnost i omalovazanje. Procice i oni, mozda ce doci drugi, i sad tamo neko treci treba da radi ovaj posao koji ti radis.
Ja sam ti za istinu, svaki dobar potez i opstekorisnu ideju pozdravljam. A kad vidim nepravdu, onda sa razlogom ustajem.

samoubica

Početnik

(10)

• »samoubica« je muško

Datum registracije: 11.06.2011

• Poruku poslati

9

Subota, 11. Juni 2011

Selam, dugo pratim ovaj forum, ali nikako mi se nije dalo da se reg, pa eto rekoh sad, vreme je.

E ovako.

@golubardzija

Eto da ti dam odgovor, a da budem iskren i da ne lazem sebe. Kad se uzme u obzir broj "nas" naspram broja ostalih gradjana ispadamo manjina, ali je cudno da svakim danom trazimo nesto nase, nesto vise, a 90ih godina takvi sto su trazili su doprineli da se Yuga razori, i da stradaju toliki civili dok "huskarosi" dan danas zive kao bubreg u loju.

[SIZE=1]na-braniku-grada citat:

[/SIZE]

Eto u pravu si za to, ali pitas li se zasto je to tako?
E pa ajd da te prosvetlim, u Srbiji od atentata Djundjica sve ide dole, tj. nije samo Pazar to jest Sandzak u krizi itd. nego molicu lepo pogledaj i druge gradove, i na sta lici centralna i juzna srbija gde se i mi nalazimo, tako da tu nema sta da se kaze da oni vole njihove a nas mrze i ne daju nam leba, Beogradizacija tj. Beogradski pasaluk je kriv sto je tako, jer cede mast od svih nas :)
A sad da dodjemo do Turske i njihovih obecanih investicija. Zar se ne zapitas ko je trcao i urlao na njihovog Predsednika, zar nije danas Sandzak nema tendenciju da postane kosovo itd. po prici nasih i njihovih huskarosa i zatupljenog naroda na ovim prostorima? Zar eto ti prvi, da posedujes novac i da zelis da nesto otvoris od cega zelis da zaradis, da ulozis u nestabino podrucije? Ajd iskreno reci? Znam da nije nestabilno, jer zivim ovde, ali nekom sa strane ovo sve moze podseca na rane 90e godine. Tako, eto lepo ti Turci koji nas tolko "vole" ulozise u fabrike po srbiji, gde nema naznaka da nesto moze podje po zlu. A druga stvar je, svako zna da ovde niko na posten nacin nije zaradio jedan dinar, a da ne govorim o mercedesima itd. to je nasa Pazarska javna tajna, i tako nasa deca polako se odvajaju od knjige i prate takav put tih istih biznismena i slicnih prevaranata.
Ako imas malo razuma, znas da ovo sto pisem da je tacno.... nema nikakve veze sa mrznjom Srba prema Bosnjacima tj. muslimanima na ovim prostorima.

@Obratite paznju ko ce se protivit osnivanju BANU.
Svako ko misli da i jedan verski vodja moze da ima veze sa Naukom, a pogotovo ne sa onakvim sastavom "akademaca".
Jer su u jednom takvom Srbijanskom udruzenju imali likove poput Cosica koji je palio narod 90ih, a ovde ne vidim nista drugo sem da moze da se desi nesto tako, samo sad sa nase strane.

I svako ko zna sta je nauka, i sta ona treba da predstavlja ne moze da se slozi sa ovim, jer svako zna, koliko studenata prodje kroz Zukorlicev fakultet, i koliko zavrsi x) 99-100% istih? Kako je to moguce, Bosnjacima ne treba fakultet tipa "Megatrend" i slicnih, koji ce pravi kvazi itelektualce i profesionalce. Jer ja kao programer, nisam video da je jedan sa tog fakulteta izasao, a da bi mogao poneti takvu titulu u ralnom svetu, tj radu kako znanjem toliko i praksom u umecem.

Pitam se kad ce narod na ovim prostoreima, kao pre svega Srbi pa i Bosnjaci prestati da traze razloge za podelu, a retko kad iko trazi nesto zajednicko... to retko mogu da vidim.

E sad da se ogradim, jer sad ce biti da sam anti Muftija.

Za muftiju sam od kad sam video da ostale nase dve stranke samo pale narod, i da se zbog njih mrzi brat sa bratom, dok se komsija sa komsijom puca jer je ovaj za ovog i onog, to nigde nema. Ali nije fer da Muftija u svoju frustraciju uplice i narod, koji pored ove bede u kojoj zivi i nema drugo sta da radi.

Jer mislim verski vodja, ne treba da daje dojam "mafijasa" i "ganstera" koji danas bar meni daje, a jos vise sto ga nasa omladina velica, ali ne zato sto se bori za Bosnjake, vek kao ne moze mu niko nista, moze da se ponasa kako oce i gde oce... jer iskreno, primetio sam da ga narod pocinje gleda kao sto su Srbijanci gledali sloba u to vreme, a to ne moze da bude dobro...
Jedno je imati svoje, i imati pravo da kazes ja sam bosnjak itd. a drugo je traziti prava koja ni sam vecinski narod nema, niti i jedna druga manjina i kriviti da nas mrze. To posle sve prelazi u licemerstvo.

Selam i nadam se da ce bar neko svati sta sam hteo da kazem.

Asko

Zlatna sredina

(26)

• »Asko« je muško

Datum registracije: 05.01.2011

• Poruku poslati

10

Subota, 11. Juni 2011

Citirano

Orginalno od samoubica
Selam...

Alejkumu selam Srbine.

samoubica

Početnik

(10)

• »samoubica« je muško

• Poruku poslati

11

Subota, 11. Juni 2011

Citirano

Orginalno od Asko

Citirano

Orginalno od samoubica
Selam...

Alejkumu selam Srbine.

Kako to skonta da sam srbin casti ti? Ajd pojasni mi?

Vama su izdajnici bili tj srbi i oni koju su pricali prtiv vam sulja, pa posle protiv rasima i sad sam i ja srbin jer ne se slazem sa istom pricom samo drugim glumcima.

Samo mi je dojadila ova jaz koji nasi lideri stvaraju medju narodima ovde, a na kraju mi nemamo za hleb a oni cosaju ;)

Pamti moje reci :) pa da vidimo ko ce na kraju bude srbin a ko glup :)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

12

Subota, 11. Juni 2011

Da ne bih citiro na-braniku-grada zbog duzine posta (ko da si iso na predavanja kod Fidela Kastra) gledacu da budem sto kraci.
-U jednoj recenici si napisao da smo i narod i nacionalna manjina pa sam te lijepo pitao sta smo od to dvoje, ti ga razlozi u 15 redova i nista mi ne odgovori.
-na-braniku-grada citat:
Dok mi ovdje raspredamo i ubjedjujemo jedni druge, nasi bosnjaci ponosito glasaju Cedomira Jovanovica, i dalje se uzdaju u Borisa Tadica. Sramota, i nismo za bolje kad pogledas.
Znali su prijatelju da nam nasi politicari dovedu Koshtunicu i Velju Ilica u Pazar i da nam ih predstave kao ljude koji su mnogo uchineli za Sandzak, pa sto bi ti bilo cudno za Chedu i Borisa.
-Ja jesam glasao za jednog od dva ministra i on je vec bio ministar ali je pitanje ko je postavio onog drugog ministra.Narod sigurno nije jer je izgubio na izborima.I naravno da Bogda da se asfaltiraju ti putevi ka Tutinu i Sjenici do tada zivjecemo ko i prije u nadi i vjerovat na datu rijec da ce asfaltirat.
Ja ne trazim da me niko izdrzava ja fala Bogu imam ali mi je zao komsija,prijatelja rodbine koji nemaju.Meni je sasvim svejedno hoce li doci investicija ili nece, ali dokle vise ta prica obecali su da uloze Turci, obecali Slovenci, dolazio ambasador Nemachke da vidi moguchnost ulaganja u Sandzak.Dokle vishe?A to shto ulazu investitori u Indjiju i Zajecar i Leskovac pa normalno da tamo investiraju kad ovaj veseli grad nema sta da ponudi investitorima ni opstinsku zemlju ni olaksice prilikom izgradnje u vidu dozvola, infrastrukture itd.A, to je pitanje za prethodnu vlast i ministra koji je bio gradonacelnik koji je recimo zapoceo sportsku halu na rekreacioni i po papirima ulozio 1.200.000 eura a sudski veshtak je prije mjesec dana izasho za zvanichnim saopstenjem da je za istu kvadraturu potrebno da se ulozi 380 000 eura.Ako te zanima postavicu link sa zvanichnim saopstenjem vestaka.To prijatelju tera investitore a ne geografski polozaj ili kao sto samoubica tvrdi prljav kapital i mercedesi.Kakve to veze ima sa investicijom pa ti ljudi treba da donesu kapital a ne da postavljaju pitanje otkud pare ovom ili onom i jos jedna stvar za samoubicu, posto mnogo putujem po Srbiji imam prilike mjesecno da je prodjem uzduz i poprijeko i to je laz sto ti tvrdis da je stanje u Srbiji lose kao u Pazaru.Lose jeste ali nije ni priblizno ko u Pazaru.
Ti sto su kako ti rece urlali na Turke su urlali prije dvije godine (i nisu urlali na Turke nego su zvizdali Tadicu) a sta cemo za period prije toga od osam godina niko nije urlao pa ne dovedoste niti jednu investiciju ili je i tad nesto smetalo a za isto to vrijeme su ulagali u Leskovac,Ivanjicu Sremsku Mitrovicu,Arilje itd.
Sto se tice toga samoubico da vjerski vodja osnuje BANU i da lima veze sa naukom, sto je ne osnovase Suljo I Rasim ili je njima dovoljna SANU?
Drugo prvi Kur'anski imperativ je Ikre, dok recimo imas hadis Trazite nauku pa makar i u Kini.Znaci Islam i nauka se podupiru i sto bi sad osporavao legitimitet osnivanju.Sad ti smeta i Internacionalni Univerzitet tu izlaze po tebi kvaziintelektualci a ja tebe pitam sta su drzavni fakulteti?Sta je fakultet u Kragujevcu dje ufatise 17.profesora da primaju mito i snimise ih kamerom, ili fakultet u Leposavicu.Tu izlaze super kadrovi a sa ovoga naseg ne valjaju.

Man

Početnik

(10)

• »Man« je muško

Datum registracije: 28.05.2011

• Poruku poslati

13

Subota, 11. Juni 2011

Osnivanje BANU je vase demokratsko pravo,i ne vidim razlog zasto bi to bilo ko osporio.Hteo sam jos reci da nije samo u NP frka i tezak zivot.Da pocnem od Kragujevca,gde devojke rade u prodavnici za 12-14 000 din sa 2 dana mesecno slobodno.Zatim,okolina Leskovca,Vranja....,to je beda...Okolina Zajecara,Negotina...Ustvari,mislim,da je jedino u Beogradu i Novom Sadu zivot nesto bolji..
Kod nas je doslo par tih "velikih",Metro,Tempo,Merkator...,ali se standard nije promenio.Doduse,ko ima love,moze da kupi u Metrou po jeftinijoj ceni,ode jednom nedeljno,napuni kola,i malo ustedi.To je ucinilo da se male trgovine pozatvaraju...
Koliko vi ne volite,Pazarci,sadasnju vlast,toliko isto i mi.Kad se setim da sam glasao za Tadica,prevrne mi se u stomaku.Sa druge strane,ne znam ni opozicija,da li bi donela nesto bolje...

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

14

Subota, 11. Juni 2011

@golubardzija, ja preferiram vise crno na bijelo.
Izgleda malo paradoksalno ali taj Kostunica je uradio vise nege cio demokratski blok za ovo godina i mandata.
Postoje cinjenice koje niko ne moze pobiti.
Pisuci ovo, govorim i mislim na svoj narod.
Samo je izgleda neko mnogo ostrascen a meni je svejedno pravo da ti kazem.
Nama prolaze te prolaze vozovi, dok se mi nabedjujemo ko je salonski cetnik a ko pravi demokrata, sto kaze narod-prodje i nase. Dosta vise toga, to nam nikad nista nije donijelo.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

15

Subota, 11. Juni 2011

Druze, ja nisam od onih ljudi koji se ponasaju tipa mozemo da se raspravljamo ali samo ja sam u pravu.Trudim se da slijedim ideju a ne ljude.
Nego da ne skrecemo sa teme.Ja sam misljenja da Bosnjaci treba da imaju institucije koje imaju i drugi narodi.Akademija nauka i umjetnosti je jedna od njih.Sto nije do sada formirana, mislim da je to propust bosnjackih politicara ali sada kada je formirana treba joj dati sansu da pozivi dovoljno dugo da Bosnjacki narod osjeti boljitak od nje pogotovu sto se na celu te institucije nalazi po meni trenutno najpametnija bosnjacka glava profesor doktor Ferid Muhic.

samoubica

Početnik

(10)

• »samoubica« je muško

• Poruku poslati

16

Subota, 11. Juni 2011

Pazi, drugo je osnovat nesto, ali ovo mi lici na nase ministre koji zavrse jedno, tj. rade nesto u cemu se ne razumeju..

A sto se tice gospodina Ferida Muhica, po njegovoj biografiji vidim da je jedino njemu tu mesto, a i dugo vremena sam pokusao da se docepam njegove knjige "Logos and Hierarchy" , jer sam iste pravio 3-4 godine, tj radio za firmu iz Kanade, pa da bih se uverio u njeovo znanje, ali na zalost istu nisam mogao pronadjem niti u knjizarama niti na internetu, naprasto kao da ne postoji.

A sto rece za Kragujevacke fakultete i ostale sarene laze, niko ne fali njih, tj. briga me za iste. Ali ne mogu da podnesem da se neko predstavlja nekim profesionalcima i slicnim umetnicima, pesnicima, slikarima, dizajnerima, ekonomcima a nemaju ni 2% znanja koji moze da se pokaze u praski, a kad se uporede sa drugim pravim umetnicima i slicnim, onda bar meni izgledaju kao decica u predskolskom.
Tako da ja licno zelim da imamo nas fakultet, ali da isti ne bude sprdnja maltene, jer tako cinite samo magarecu uslugu nama, jer takvi profesionalci ne mogu da od nicega prave nesto i teraju drustvo napred, jer zaiste ne umeju. Imam drugaricu i druga koji su pre godinu dana zavrsili isti faklutet, jedna je zavrsila Engleski, a sestricina od 10 godina zna bolje od nje isti taj, a drugi je IT Strucnjak, ali on jedno sto zna je da instalira sistem, a ni to mu ne polazi za rukom uvek ako naidje i na omanji problem, sve to ne bi bilo cudno da oboje nisu imali prosek preko 8, pa da kaze covek provlacili se... I sad ja njima ne mogu da objasnim da mogu da se puse sa takvim znanjem, a pogotovo jer evo 1-2 godinu kako su zavrsili isti ne rade nista, i za jos 1-2 godine ako ne nastave da rade nesto, i to malo znanja ce da im ispari.

A sad kad vidim da slicne hvale kao profesionalce u svjoj struci, da su eksperti za ovo ono, dodje mi da se obesim. Jer ja sam licno napustio drzavni faklultet (nije se imalo para za FON tj BG) posle 2godine, i ne nameravam da ga upisem ponovo, pogotovo jer ne zelim da mene ocenjuje profesor ili asistent koji nema 10% znanja kojeg ja imam, ili pak da mi predaje fosil prfesor koji u danasnjem svetu gde sve ubrzano napreduje, i gde svakim danom vecina profesija i slicno postaje nebitno, tj nepotrebno.

A ovim potezom samo znam da ce da se zaglupe, tj. insAllah da do toga ne dodje, ali znam da hoce, zatvorice se u svoj get, i mislice da su uzviseniji od svih ostalih, i kad im neko to prebaci bit ce ono, joj vi nas mrzite sto smo bosnjaci ...

I da se vraim na ranije oko ulaganja u posao tj izgradnju fabrika u novom pazaru, kako ce iko da ulozi ista?

Ajd mi reci koji to ima posten biznismen iz pazara da je znanjem napravio nesto, ili postenjem, ili oces da neko dodje sa zeljom ovde da napravi nesto ili da finansira neku izgradnju a ove nase piranje iz opstine traze za zemljiste i ostalze dadzbine istim kao da su im neki dzelati... umesto da im se pokloni ili sta vec, da narod posle ima koristi od tih fabrika a ne nasi posteni politicari, tj. realno kod nas vise nema postenih politicara, zaglibilo smo do dna sto se tice korupcije, veza, neprofesionalnosti i slicnih zezancija, tako da ovde nema sanse da bude bolje dok se narod ne promeni.

Jer ja sam uvek za gledanje prvo sebe pa posle drugih, ali ovde niko ne zeli da gleda sebe, vec druge, i drugi su svi krivi ma kako da ne!
Pogledajte malo vi ovu nasu omladinu na sta lici, sta pricaju i kako pricaju, sta su im ideali i sta su im ciljevi u zivotu, jer eto nevazno za pricu o ovome, ali samo sam u pazaru zatekao da roditelji tj. nasi pazarci podsticu svoju malu decu, da psuju ponasaju se bahato kao neki razbojnici i sutra majki sucur za njega kako mi je dobar x) kao sto rekoh to je sve licemerstvo i vise niko ne zeli da sagleda, zapravo ne ume svoje greske, nego svi su nam krivi a mi jadnici dobri ka hlebovi.
Od muftije sam ocekivao da uvede malo reda, tj. da malo uputi ovaj izgubljeni narod ka pravom putu, ali je izgleda i on malo skrenuo sa istog puta, jer moc koju sad ima, i verovatno vecinu podrsku naroda, on je malo odleteo sa zemlje, i to nije nimalo dobro... a to ako otvorite oci i sami mozete da vidite. Jer kad takvi posle padnu njima ni dlaka sa glave ne fali, a nama fale godine i godine zivota koje vise dobit nazat necemo.

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

17

Subota, 11. Juni 2011

Citirano

Druze, ja nisam od onih ljudi koji se ponasaju tipa mozemo da se raspravljamo ali samo ja sam u pravu.Trudim se da slijedim ideju a ne ljude.
Nego da ne skrecemo sa teme.Ja sam misljenja da Bosnjaci treba da imaju institucije koje imaju i drugi narodi.Akademija nauka i umjetnosti je jedna od njih.Sto nije do sada formirana, mislim da je to propust bosnjackih politicara ali sada kada je formirana treba joj dati sansu da pozivi dovoljno dugo da Bosnjacki narod osjeti boljitak od nje pogotovu sto se na celu te institucije nalazi po meni trenutno najpametnija bosnjacka glava profesor doktor Ferid Muhic.

Ako mislis da ce stancovanjem nacionalnih institucija nasa situacija da se popravi, grdno se varas.
Sad ostaje da se vidi legalitet i legitimitet. Ako je osnovana na principu nevladine organizacije, sutra jednoj drugoj odredjenoj grupi profesora moze padnuti na pamet i osnovat paralelno jos jednu.
A da je najpametnija glava profesor Muhic, Allah zna, vrijeme ce pokazat da li su pogrijesili u izboru.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

18

Subota, 11. Juni 2011

Prof. dr. Ferid Muhić, predsjednik BANU-a: Važan je integritet bošnjačkog naroda

Telefon predsjednika Bošnjačke akademija nauka i umjetnosti (BANU) prof. dr. Ferida Muhića jučer nije prestajao zvoniti. Muhiću stižu čestitke i poruke podrške iz cijelog svijeta. Čak i iz Beograda i Niša!

Prvi je to znak da se, ipak, među nezavisnim intelektualcima s cijelog Balkana poštuje odluka bošnjačke inteligencije da se okupi i na nacionalnom nivou te definira svoje djelovanje, posebno na afirmaciji bošnjačkog identiteta.

Smeta im alim

U razgovoru za "Avaz", dan nakon Osnivačke skupštine BANU-a, akademik Muhić objašnjava da će sjedište Bošnjačke akademije biti u Sarajevu, gdje će ona uskoro biti službeno registrirana i inaugurirana, a ne u Novom Pazaru, gdje je u četvrtak osnovana.

- Akademija je bošnjačka i ja ne mogu zamisliti nešto što bi bilo bliže centru i više odgovaralo svim uvjetima, uključujući i infrastrukturne i intelektualne, nego što je to Sarajevo - kaže dr. Muhić.

Komentirajući jeftine komentare da su Bošnjačku akademiju osnovale "hodže", odnosno islamski učenjaci, teolozi, profesor Muhić nas uvjerava da ne postoji "načelna averzija prema teolozima, već samo averzija prema islamskim teolozima i učenjacima".

- Kao što ne postoji averzija prema institucijama, već bošnjačkoj nacionalnoj instituciji. To moramo razgraničiti. Ovdje, dakle, konkretno smeta islamski učenjak, alim, i bošnjačka akademija. Ne samo Srbi i Hrvati nego u okviru čitave evropske nauke, od renesanse i prosvjetiteljstva, naučni krug ulazi u direktnu saradnju s najvišim klerikalnim ili crkvenim krugovima. Od njih imaju direktnu podršku i pomoć. Mnogi od prvih i vodećih likova u danas najpoznatijim evropskim akademijama bili su biskupi i svećenici... Slično je i u Rusiji. To je svjetska praksa i nije ništa čudno - objašnjava Muhić.

Predsjednik BANU-a sa čuđenjem gleda na pitanja poput onoga zbog čega se osniva BANU ako već postoji Akademija nauka i umjetnosti (ANU) BiH.

- Metafora jeste, ali je isti smisao. Ako neko izgradi lijepu kuću, možete li razumjeti onoga koji kaže: "Zašto da još neko gradi lijepu kuću?!" Zašto praviti još lijepih slika ako je neko već napravio lijepu sliku ili, ako se uradi dobro djelo, zašto raditi još dobrih djela?! Mi ćemo raditi na misiji dobra. Kako može bilo ko reći zašto da radimo dobro kada već drugi rade dobro - pita se profesor Muhić.

Objašnjava da je cilj Bošnjačke akademije da radi na afirmaciji, prema njemu, najzapostavljenijeg naroda. Upozorava, primjerice, da je još posve normalno da se koristi izraz muslimani, a ne Bošnjaci. Također, ne prihvata se bosanski jezik.

- Zaista, jedini narod kojem je državnim ediktom oduzeto pravo na ime i ime jezika jesu Bošnjaci. Ja sam odrastao kao pripadnik grupe neopredijeljenih. Pri tome se očekivalo da se ta grupa počne opredjeljivati između Srba i Hrvata. Neopredijeljen znači biti neopredijeljen dok se ne opredijeliš. Bilo je jasno da se sve priprema za iščezavanje te grupe, tog naroda. Mi ćemo posebno raditi na afirmaciji ili reafirmaciji Bošnjaka. To nije izmišljanje novog imena, već afirmacija onoga koje je funkcioniralo stoljećima, kao i ime našeg jezika. Naša nacija je sistematski i institucionalno brisana. Bošnjaštvo je odumiralo i gasio se pojam bosanskog jezika - mišljenja je on.

Duhovne veze

Sramota je, dodaje, dokazivati bilo kome ko smo mi Bošnjaci. Jer, ni Srpska ni Hrvatska akademija ne objašnjavaju ko su Srbi i Hrvati.

- Zna se ko su Bošnjaci. Zamislite da Englezi objašnjavaju ko su - kaže Muhić.

Posebno važnim akademik Muhić smatra afirmaciju i jačanje bošnjačkog jedinstva.

- Važan je unutrašnji integritet i kohezivnost bošnjačkog naroda. Moramo ga ujediniti nekim duhovnim vezama! Ima neka tajna veza, kao što kaže pjesma. Nad Bošnjacima se provodi, ne fragmentacija, već atomizacija. Jer, atom je taj koji se više ne može dijeliti. Dakle, žele da nas svedu na jedinke, da nas dovedu do elementarnih čestica, do pojedinaca koji nemaju ništa zajedničko i nisu dio integrativnih procesa. Naravno da je trend te atomizacije glavni razlog napada na osnivanje Bošnjačke akademije. Zato se ide na uništavanje bošnjačkog tkiva - zaključuje Muhić.

Irelevantna izjava Filandre

Muhić nije želio posebno komentirati stav dekana Fakulteta političkih nauka u Sarajevu prof. dr. Šaćira Filandre da je naziv Bošnjačka akademija pretenciozan i da je to ustvari udruženje građana, da je njen značaj minoran i da iza svega stoje nekompetentni ljudi.

- Izjave bez osnova ne treba komentirati, treba ih ignorirati. Tu izjavu ću ignorirati, jer je irelevantna... Taj sindrom inferiornosti kod Bošnjaka vrlo je izražen i raširen. To je sindrom potrebe da se ulaguju onome ko je jači. Po modelu "kraju lađu" - smatra Muhić.

Zašto je Ferid zamijenjen s Fuadom

Zanimljivo je da je srbijanska državna agencija Tanjug u svojoj prvoj informaciji s osnivanja BANU-a u četvrtak zamijenila dr. Ferida Muhića s uglednim bošnjačkim intelektualcem, rahmetli dr. Fuadom Muhićem.

Fuad Muhić među prvima je digao svoj glas protiv Slobodana Miloševića i velikosrpskih aspiracija prema BiH. Njegovog teksta u zagrebačkom "Danasu" još se mnogi sjećaju. Nakon brojnih napada, između ostalog i u "Oslobođenju", Muhić je teško ranjen u svojoj vikendici kod Sarajeva 1992. godine. To se, dakako, pokušalo prikazati kao samoubistvo.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/39…kog-naroda.html

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 13. Juni 2011

Ko je protiv osnivanja BANU:
-Ministar za ljudska i manjinska prava Srbije Milan Marković smatra da je osnivanje BANU politička akcija, koja je protivna pravnom sistemu Srbije.
-Ministar prosvjete i nauke Žarko Obradović rekao je da će država, kada se utvrde moguće nezakonitosti, reagovati u okviru svojih nadležnosti.
-Esad Džudžević iz Bošnjačkog nacionalnog vijeća smatra da Bošnjaci imaju pravo na svoju akademiju, ali je sporno što je njeno osnivanje došlo sa vrha Islamske zajednice. "Riječ je o pokušaju `klerikalizacije i džamahirizacije` Bošnjaka u Sandžaku, na kojoj radi Islamska zajednica na čelu sa Zukorlićem", naglasio je Džudžević za "Večernje novosti".
-Direktorka nevladine organizacije Urban In iz Novog Pazara Aida Ćorović.
-Ministar za rad i socijalnu politiku Srbije Rasim Ljajić rekao je da osnivanje Bošnjačke akademije nauka i umetnosti (BANU) u političkom smislu može doneti samo štetu građanima Sandžaka.
-Akademik Vasilije Krestić u osnivanju BANU vidi pokušaj da Sandžak dobije atribut države.
-Ugledni profesor iz Banjaluke Predrag Lazarević upozorava na pogubnost djelovanja Cerića, koji, kako je rekao, famoznu BANU osnovao isključivo sa ciljem da prijeti i ucjenjuje Srbiju i RS.
-Pisac i akademik Duško Kovačević kaže da je osnivanje BANU nezakonito.
-Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Nikola Hajdin nije želeo da komentariše osnivanje Bošnjačke akademije nauka i umetnosti.
- To je stvar nedostojna za razgovor. Odluka o osnivanju ove akademije je suprotna svemu što postoji. To je sramota jedna - rekao je Hajdin za Danas.
-Predsednik Akademije nauka i umetnosti RS Rajko Kuzmanović
-I naravno nasa dva uvazena clana na-braniku-grada i samoubica (citaj stavnonik dzehenema)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

20

Ponedjeljak, 13. Juni 2011

Citirano

Ko je protiv osnivanja BANU:

Brate, probaj da ovo pitanje postavis malo drugacije. Na primjer: Ko je protiv osnivanja BANU na ovaj nacin?

Ovako postavljeno pitanje je vjerujem daleko konstruktivnije a odgovor ce biti daleko zanimljiviji od ovog tvog gore. Onda bi mogla diskusija da se razvije u pravom smjeru. Ovako, ovo pitanje se pored onih slicnih koje smo imali u posljednje vrijeme pretvara u jos jedno oko kojeg se prepiremo, prebrojavamo na nase i njihove, na probosnjake i prosrbe, na patriote i izdajnike ...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks