Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško
  • »PaZaRaC« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 12. Juli 2008

Otpust iz srpskog drzavljanstva ?

Dali neko zna koji dokumenti su potrebni kad cu da dam zahtev za ispis iz srpskog drzavljanstva? imala je jedna web stranica na kojoj je sve bilo fino ispisano, al ne mogu vise da je nadjem.

Dzeniii

Početnik

(10)

• »Dzeniii« je žensko

Datum registracije: 30.08.2006

• Poruku poslati

2

Subota, 12. Juli 2008

Za ispis iz drzavljanstav SCG su ovi uslovi:

OTPUST IZ SRPSKOG DRZAVLJANSTVA

CITAT IZ ZAKONA O SRPSKOM DRZAVLJANSTVU(clan 19)"(1)

Srpskom drzavljaninu prestaje srpsko drzavljanstvo otpustom ako podnese zahtev za otpust i ako ispunjava sledece uslove:

1) da je navršio 18 godina zivota

2) da nema smetnji u pogledu vojne obaveze

3) da je izmirio poreze i druge zakonske obaveze

4) da je regulisao imovinskopravne obaveze iz bracnog odnosa i odnosa roditelja i dece prema licima koja zive u Srbiji

5) da se protiv njega u Jugoslaviji ne vodi krivicni postupak zbog krivicnog dela za koje se goni po sluzbenoj duznosti, a ako je u Srbiji osudjivan na kaznu zatvora - da je tu kaznu izdrzao

6) da ima strano drzavljanstvo ili dokaz da ce biti primljen u strano drzavljanstvo .."

PODNOSILAC ZAHTEVA ZA OTPUST PRILAZE SLEDECI DOKUMENT.

1. zahtev na propisanom obrascu (obrazac br. 4 PRILOG 9), ispunjen citko mašinom ili štampanim slovima

2. dokument o identitetu (pasoš, licna karta)

3. dokaz o srpskom drzavljanstvu (uverenje o drzavljanstvu SRJ na starije od 6 meseci)

4. izvod iz maticne knjige rodjenih

5. izvod iz maticne knjige vencanih (za brak sklopljen u inostranstvu potrebno je priloziti izvod na internacionalnom obrazcu)

6. potvrdu nadleznog opštinskog organa po mestu poslednjeg prebivališta da je izmirio ili da nema poreskih ili drugih zakonskih obaveza u Srbiji

7. uverenje nadleznog suda da se protiv njega u Srbiji ne vodi krivicni postupak zbog krivicnog dela koje se goni po sluzbenoj duznosti; dokaz o izdrzanoj kazni ako je u Srbiji bio osudjen na kaznu zatvora

8. potvrdu (rešenje) nadleznog vojnog organa da je regulisao vojnu obavezu ili saglasnost Saveznog ministarstva odbrane RS da nema smetnji za otpust iz srpskog drzavljanstva u pogledu vojne obaveze. Vojni obveznici koji nisu odsluzili vojni rok moraju da imaju rešenje Ambasade RS (odn. nadleznog Konzulata) o odobrenju privremenog boravka u inostranstvu

9. dokaz da ima strano drzavljanstvo ili garanciju - zajamcenje da ce biti primljen u strano drzavljanstvo (i za dete ukoliko je obuhvaceno zahtevom roditelja).

Evo i cenovnik ako nameravas da to uradis preko konzulata.Mada sigurno jos vise kosta!!!!

Prijem stranca u drzavljanstvo 774,00 EUR

Utvrdjivanje drzavljanstva 99,00 EUR

Upis u drzavljanstvo 99,00 EUR

Prihvat u drzavljanstvo 99,00 EUR

Otpust iz drzavljanstva /
Odricanje od drzavljanstva 1018,00 EUR

moze i direkno u SCG da se ispise iz drzavljanstva. Jeftije je.

E sad ako das zahtev za otpust iz drzavljanstva cekaces vise od jedne godine u proseku, i dobijes definitivno negativan odgovor (odbijen zahtev) jer nisi branio otadzbinu. Kao sto zakon vec kaze "da nema smetnji u pogledu vojne obaveze". Onda probas sa molbom koja ce biti isto odbijena.

Jedina sansa je da nemci pod "Hinnahme von Mehrstaatigkeit" ti daju nemacko drzavljanstvo.

Nemacki Zakon za to glasi:

(1) Von der Voraussetzung des § 85 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 wird abgesehen, wenn der Ausländer seine bisherige Staatsangehörigkeit nicht oder nur unter besonders schwierigen Bedingungen aufgeben kann. Das ist anzunehmen, wenn

1. das Recht des ausländischen Staates das Ausscheiden aus dessen Staatsangehörigkeit nicht vorsieht,

2. der ausländische Staat die Entlassung regelmäßig verweigert und der Ausländer der zuständigen Behörde einen Entlassungsantrag zur Weiterleitung an den ausländischen Staat übergeben hat,

3. der ausländische Staat die Entlassung aus der Staatsangehörigkeit aus Gründen versagt hat, die der Ausländer nicht zu vertreten hat, oder von unzumutbaren Bedingungen abhängig macht oder über den vollständigen und formgerechten Entlassungsantrag nicht in angemessener Zeit entschieden hat,

4. der Einbürgerung älterer Personen ausschließlich das Hindernis eintretender Mehrstaatigkeit entgegensteht, die Entlassung auf unverhältnismäßige Schwierigkeiten stößt und die Versagung der Einbürgerung eine besondere Härte darstellen würde,

5. dem Ausländer bei Aufgabe der ausländischen Staatsangehörigkeit erhebliche Nachteile insbesondere wirtschaftlicher oder vermögensrechtlicher Art entstehen würden, die über den Verlust der staatsbürgerlichen Rechte hinausgehen, oder6. der Ausländer politisch Verfolgter im Sinne von § 51 ist oder wie ein Flüchtling nach dem Gesetz über Maßnahmen für im Rahmen humanitärer Hilfsaktionen aufgenommene Flüchtlinge behandelt wird.

(2) Von der Voraussetzung des § 85 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 wird ferner abgesehen, wenn der Ausländer die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedstaates der Europäischen Union besitzt und Gegenseitigkeit besteht.

(3) Von der Voraussetzung des § 85 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 kann abgesehen werden, wenn der ausländische Staat die Entlassung aus der bisherigen Staatsangehörigkeit von der Leistung des Wehrdienstes abhängig macht und der Ausländer den überwiegenden Teil seiner Schulausbildung in deutschen Schulen erhalten hat und im Bundesgebiet in deutsche Lebensverhältnisse und in das wehrpflichtige Alter hineingewachsen ist.

(4) Weitere Ausnahmen von der Voraussetzung des § 85 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 können nach Maßgabe völkerrechtlicher Verträge vorgesehen werden.

(5) Erfordert die Entlassung aus der ausländischen Staatsangehörigkeit die Volljährigkeit des Ausländers und liegen die Voraussetzungen der Absätze 1 bis 4 im übrigen nicht vor, so erhält ein Ausländer, der nach dem Recht seines Heimatstaates noch minderjährig ist, abweichend von Absatz 1 Satz 2 Nr. 1 eine Einbürgerungszusicherung.

U ovom slucaju imaju nemacke vlasti (Landratsamt) dosta slobode znaci odluka zavisi od osobe koja tvoj slucaj obradjuje.
Neka nasa ljubav bude kao prolecna kisa koja sitno pada a preplavi obale....

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško
  • »PaZaRaC« je autor ove teme

• Poruku poslati

3

Subota, 12. Juli 2008

Odlicno, hvala ti puno.

Citirano

Evo i cenovnik ako nameravas da to uradis preko konzulata.Mada sigurno jos vise kosta!!!!

Planiram da dam zahtev ove godine dole u NP-u, i onako nameravam da idem dole, a i pune je jeftinije, tu nedje oko 250€.

Mene ce u Srbiju verovatno odbit (nadam se da hoce jer bi ipak voleo da zadrzim i srpsi pasos zbog imovine u NP-u itd ...) bas iz tog razloga sto nisam sluzio vojsku, vec sam razgovarao sa Amt-om ovde u FFm i rekli su mi da cu u tom slucaju ipak dobit nemacko drzavljanstvo.

4

Ponedjeljak, 14. Juli 2008

Ja mislim da i studenti imaju pravo na oba drzavljanstva tj. ne moraju placat toliku sumu za otpust iz naseg drzavljanstva, mozda tek kasnije moraju odustat od jednog drzavljanstva.
I ja bih volela da zadrzim oba, jok zbog imovine no demek iz nostalgije.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 14. Juli 2008

Da li postoji neki dobar razlog za odricanje od svog i prelaska na nemacko drzavljanstvo?

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

6

Utorak, 15. Juli 2008

Prvi razlog: Mozda da nas ne bi odvajali od supruznika i rodjene dece, koja po rodjenju automatski dobiju nemacki pasos, dakle nemaju pravo da biraju sve dok ne postanu punoletna? Sta da radimo tih 18 godina kad krenemo nekud na put?
Drugi razlog: Trenutno vize, kad se recimo hoce za USA, a daj boze da se i to uskoro promijeni.

Zao bi mi bilo da se odreknem mog drzavljanstva, iako ne mogu reci da sam ponosna sto posedujem srpski pasos. Znam, zvuci apsurdno i to i jeste... ?(
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

7

Srijeda, 16. Juli 2008

Obrazlozenje prvog razloga ne razumem.

Drugi razlog je cini mi se vrlo tanak da bi se covek odrekao svog drzavljanstva, a samim tim i dobrim delom svog identiteta.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

8

Srijeda, 16. Juli 2008

Prvo bi ti moglo biti jasno kada bi imao dete koje poseduje drzavljanstvo drugacije od tvog, a posto nije verovatno da ce se to desiti, ne moras razbijati glavu.
Drugi razlog je po tebi tanak? :) Pa, boze moj.

Treci razlog: Odlucis se da provedes ceo zivot u recimo Nemackoj. Sa ciji pasosem ili drzavljanstvom imas najveca prava u toj tvojoj "domovini" ???

Licno, ako odlucim da odustanem od srpskog drzavljanstva, onda mi vrlo verovatno nece biti potreban tvoj blagoslov, tanji ili deblji razlozi po tudjem misljenju, niti opravdanje pred bilo kime.
Al dobro, eto diskutujemo.

Svako za sebe identitet cuva na svoj nacin. Ovaj plavi srpski pasos nije olicenje mog identiteta niti je uspeo da zaturi trag mom identitetu, uprkos svemu znam ko sam i prije svega sta sam i ubedjena sam da to ne bi uspeo ni jedan drugi pasos... ipak, ne bih da zalazim u drugu temu.

Srdacan pozdrav tebi

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 17. Juli 2008

Pridruzila bih se ovoj diskusiji iz prostog razloga, sto imam nemacki pasos a nisam se morala odricat srpskoga. Nego, to je malo duza prica, sa kojom vas ne bih na ovom mestu davila. Za sve one koji su zainteresovani, mogu me putem pm-a kontaktirat, jer bi mi bilo drago da pomognem.

Pomenuli ste ovde identitet. U tom momentu, kada sam uzela nemacki pasos, nisam se ni u kome slucaju osecala kao nemica. Da budem iskrena, ne identifikujem se ni sa sprskim pasosem. Nemacki pasos mi je od koristi, a i nameravam da ostanem u Nemackoj. Smatram da je u dusi cuvan i gajen identitet jaci. Ja sam rodjena u Novom Pazaru, koje mi niko ne moze uzeti i sa cime cu ziveti dok sam ziva. No, svakome svoje.

Sta ako vezujemo svoj identitet sa jedno parce papira, koje izgubimo, zapali se, ta se zemlja raspadne...uh, ponesose me misli daleko, oprostite.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 17. Juli 2008

@Pink, po obicaju svaku diskusiju shvatas licno. Ono sto sam ja izneo apsolutno nije upuceno licno tebi, vec je to moje generalno misljenje.

Citirano

Prvo bi ti moglo biti jasno kada bi imao dete koje poseduje drzavljanstvo drugacije od tvog, a posto nije verovatno da ce se to desiti, ne moras razbijati glavu.

Imam dete i ono ce insAllah do 23. godine posedovati oba drzavljanstva jer to tako nemacki zakon predvidja.
Posle napunjenih 23 godine zivota, on moze da odluci koje ce drzavljanstvo zadrzati.
Dakle prvi razlog i dalje ne razumem.

11

Četvrtak, 17. Juli 2008

@ Admine, moje generalno misljenje je da mi je svejedno sta drugi misle o mojim razlozima. Nisam shvatila licno, a ako sam se izrazila tako, zao mi je zbog nesporazuma. Obratila sam se tebi jer sam sa tobom diskutovala.

Dakle, u drzavi u kojoj zelim da provedem zivot imam najvece pravo ako posedujem njeno drzavljanstvo. Necu, ne mogu, niti zelim postati Nemica, ali itekako zelim posedovati i uzivati ista prava kao Nemci. Naravno da ne smatram da time gubim svoj identitet, pa cak ni najmanji deo istog. Pokusala sam gore to oko identiteta objasnit, al mozda nisam bila dovoljno jasna. HaNuMa me je dopunila.
Ukoliko taj proces bude zahtevao odricanje od srpskog drzavljanstva, onda se necu mnogo razmisljat. Kud god muz i deca, tu i ja, pa sta bude.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

12

Petak, 18. Juli 2008

Citirano

itekako zelim posedovati i uzivati ista prava kao Nemci

Osim prava glasanja na izborima, koje je to jos pravo uskraceno strancima?

13

Petak, 18. Juli 2008

Recimo prijavis se za neki posao. Stranac si sa stalnim boravkom ovde. Prijavi se i jedan Nemac za isti posao, istih kvalifikacija kao ti. Taj Nemac definitvno dobija posao prije tebe i to samo zbog cinjenice da je Nemac. Ovo nema veze sa protekcijom ili bilo kakvim vezama, mitom i sl. ovo je normalna praksa koja je meni i logicna.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

14

Petak, 18. Juli 2008

Citirano

Dakle, u drzavi u kojoj zelim da provedem zivot imam najvece pravo ako posedujem njeno drzavljanstvo. Necu, ne mogu, niti zelim postati Nemica, ali itekako zelim posedovati i uzivati ista prava kao Nemci. Naravno da ne smatram da time gubim svoj identitet, pa cak ni najmanji deo istog.

Ovo mi izgleda malo sebicno i kontradiktorno sa tvoje strane, da ti pravo kazem. Prvo, ne smatras sebe Nemicom, niti zelis smatrati sebe Nemicom a onda trazis sva prava i uzivati kao ostali Nemci? Jednostavno ne zelis biti deo Nemacke kulture i gradjanin Nemacke...niti zelis imati bilo ikakav identitet sa Nemackom.....zelis iskoristiti drzavu onoliko koliko si u mogucnosti.

Ja sam Americki drzavljanin i imam dvojno drzavljanstvo i zelim zadrzati oba drzavljanstva. Medjutim, ne samo da sam Americki drzavljanin zbog pasosa nego smatram sebe Amerikancem kao svoj licni identitet. Isto kao sto imam svoj bosnjacki identitet isto toliko smatram sebe Amerikancem. I ako se ne slazem s mnogim aspektima Americkog zivota i kulture, ipak smatram (i dozivljavam) sebe Amerikancem kao svoj licni identitet (ujedno sa Bosnjackim). Ne vidim razlog zbog cega ne bih mogao biti i jedno i drugo?

Amerika mi je pruzila razne mogucnosti i najmanje sto mogu uraditi za tu zemlju jeste prihvatiti taj identitet i smatrati sebe deo Americkog zivota i kulture. Jer ziveti u nekoj zemlji, koristiti od nekih njihovih blagodati i onda pokusati poricati bilo kakav identitet sa tom drzavom je po mom misljenju sebicno i kontradiktorno.

15

Petak, 18. Juli 2008

Ponavljam, ne zelim biti Nemica u bukvalnom smislu rijeci, ali zelim imati nemacki pasos. Zelim imati sto vise prava i sta je u tome sebicno? To je u prirodi svakog coveka. Zar se vi ostali sami odricete svojih prava i boljih mogucnosti? Necu da koristim drzavu, hocu da posteno radim i zaradim svoj novac u ovoj drzavi i to na najbolji moguci nacin, kao njen gradjanin. Nisam rekla da od kulture i mentaliteta u kom zivim ne prihvatam ono sto je po mom misljenju korisno i pametno. Naprotiv, dosta sam naucila od njih. Rekla sam da necu prihvatiti sve i asimilirati se. I zaista nikada necu biti Nemica. Ma koliko sebicno i kontradiktorno to delovalo. Ja sam unikat, bez obzira na boju pasosa koji posedujem :)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

16

Petak, 18. Juli 2008

Citirano

Orginalno od pink
Recimo prijavis se za neki posao. Stranac si sa stalnim boravkom ovde. Prijavi se i jedan Nemac za isti posao, istih kvalifikacija kao ti. Taj Nemac definitvno dobija posao prije tebe i to samo zbog cinjenice da je Nemac. Ovo nema veze sa protekcijom ili bilo kakvim vezama, mitom i sl. ovo je normalna praksa koja je meni i logicna.

Ova konstatacija ima osnove, po mojoj slobodnoj proceni i na osnovu licnog iskustva, u malom broju slucajeva.
Onaj poslodavac koji favorizuje nemce u odnosu na strance sigurno ne gleda pasos koji neko poseduje, vec ime i prezime kandidata.

Dakle moze neko posedovati 10 nemackih pasosa, sve dok se zove Mehmed Bajraktarevic, kod takvih poslodavaca nema velikih sansi.

Da li to znaci da trebamo, zajedno sa novim pasosem promijeniti ime i zvati se Helmut ili Brigitte?

Ja na primer radim kao sef informatickog odeljenja za Network, Firewall, IP Telefoniju i racunarsku infrastrukturu, jedne velike nemacke banke.
U mom timu nema drugih stranaca osim mene ali mi moj pasos apsolutno nije predstavljao smetnju da pored toliko drugih kolega nemaca, upravo ja dobijem mesto sefa odeljenja.

17

Petak, 18. Juli 2008

Verovatno jer si bio najkvalifikovaniji od svih kandidata i to nam je ponos :)

A inace nigde se ne prijavis za posao i ne budes primljen prije nego prodjes rundu razgovora ( Vorstellungsgespräche) i licno te upoznaju i ispitaju sve sto ih zanima, a ti odgovoris ono sto je u tvom interesu i ono sto ne smijes precutat. Tu im ne treba paosos da bi videli jesil Petra ili si Pasa.

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

Datum registracije: 07.07.2008

• Poruku poslati

18

Petak, 18. Juli 2008

Citirano

Orginalno od pink
Kud god muz i deca, tu i ja, pa sta bude.

Ovo bi mozda mogao biti jedan od razloga, zato treba promeniti pasos. Nije sad bitno ci je to pasos, dali je to nemacki,ili bilo koji drugi, logicno je da bude zemlje u kojoj zelis ziveti, ali najbitna cinjenica da supruznjaci trebaju imaju iste pasose. Dakle kao se ona udala za naseg coveka koji poseduje nemacki pasos, bez obzira sto oboje vode poreklo iz sandzaka mislim da nije sramota da oboje imaju "isti" pasos, upravo zbog zajednicke dece. E sad ko ce biti probitacan ( wer sich durchsetzen kann :-) ) to je stvar prirode, posto je zensko zna se.

Ali ja vidim za nekoliko godina bolje sanse za nase ljude u Srbiji nego li u Nemackoj. E u tom slucaju ako neko zeli ponovo da promeni pasos, zbog ekonomskih prednosti, to bi po meni bilo dno dna, ili ti obraz dzon.
Ispitaj svoj odnos prema najboljem drugu/drugarici.Dali lako odbijas njegov/njen predlog da izadjete zajedno.A kakav je tvoj odnos prema ezanu?

sirano

Početnik

(10)

• »sirano« je žensko

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

19

Subota, 19. Juli 2008

imao sam isti slucaj ,srbi su me odbili zbog vojske a onda i svabe iz razloga sto su me i srbi odbili ,kazu da si dosao kao maloletnik ili da si ovde neku skolu zavrsio pa hajde ,no ovako ne moze , jok samo sam baco pare i svaki put pravio nova platne liste itd.i meni su tako rekli ali nakon 3 godine nadanja nemam vise ni volje , nije to vredno izgubljenih nerava...ne budi siguran u ta obecanja pazarac ,

Social bookmarks