Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško
  • »Root« je autor ove teme

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

1

Petak, 24. Decembar 2004

Overklokovanje

Overklokovanje :]

Od kako sam "natero" 486 od 66 Mhz da radi na 80 Mhz ne mogu da odolim ni jednom kompjuteru a da ne probam da ga barem malo poteram preko onoga sto mu je fabrika propisala.

Trenutno koristim Celeron PIV od 2000 Mhz overklokovan na 2660 Mhz i graficku GeForceFX5700LE kod koje sam GPU overklokovo sa 250 na 400 (moze i do 500 al nestabilno) i memoriju sa 400 na 450Mhz. Uradjeno u biosu graficke i fleshovano.
Ploca je Asus PIVB533-E, magistrala sa 400 na 533 (100x4, 133x4), memorija na 177 (PCI:MEM - 3:4).

Ovo radi provjereno (Half Life 2, Doom 3 - do kraja).
Maksimalno sto sam uspio jeste 3000 Mhz (magistrala 150, memorija na 200 (400 ddr). To radi ako procesoru stavim napajanje 1.8 V, a onda ploca pisti i ne mogu da to ugasim nikako. Malo je nestabilno, ali moze.
Graficka maksimalno poterana na 500/480 Mhz (GPU/MEM), ali uz poseban ventilator koji duva direktno u nju, i nakon nekog vremena postaje nestabilna.

Sta se dobija sa tim? Pa npr. score u 3dmark2003 sa 2100 se popeo na 3000 (nestabilno), 2800 stabilno.
A to se dobro osjeti kod novijih igrica kao sto je Doom 3. A baska merak :]

Ima li neko slicna iskustva?
Sta mislite o ovome?

Ovo nemo da citaju ove "parajlije" sa zapada koji imaju para da kupuju zadnju rijec tehnike (tipa administratora, pazarca i sl. :D ) i da nama ide voda na usta kad citamo temu "Koliko MHz/GHz ima vas racunar?", sem ako im mozda nije merak da nam jos vise vadu huju (zamisli samo CPU na 4000 Mhz) :)

MuShtuluk

Početnik

(10)

• »MuShtuluk« je muško

Datum registracije: 21.03.2004

• Poruku poslati

2

Petak, 24. Decembar 2004

otkaLJen si ti ?

Uhhhh kako je to lijepo, to je isto k`o kad na naochare turish brisache :D Dobre ideje imash kraLju, nego reci mi ti shta sa time postizesh i koji mu je vijek trajanja u odnosu na normalu ? otkaLJen si ti ? :rolleyes:
PokushaH da budem ozbiljan al ne ide 8)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Petak, 24. Decembar 2004

Nijedan nije kao legendarni celeron 300A , tad bijase tek izasao pentium2 450MHz. Celeron 300A cijena 200$, pentiumII 450 oko hiljadarke. Ovaj celeron 300A klokovan na 450MHz je radio brze nego 4-5 puta skuplja dvojka. Tad u jednom casopisu su napravili poredjenje i u svim disciplinama klokovan celeron je tukao pII 450MHz. Ubrzo poslije na pijaci ne osta nijedan celeron 300A.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

4

Petak, 24. Decembar 2004

cuva ti bate da ti se to ne zapalji
malo za promenu

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

5

Petak, 24. Decembar 2004

brate hadalj, to je jedna vrsta srca. A nase kuca normalno oko 70 puls/min, a ponekad ode i do 150. Ovo mi je veca briga.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 06. Januar 2005

evo i mene podmashiste te ja ova moja malo razmrda
al kako mi se cini bolje radi Intel (r) Full 2000mHz sad radi na 2400 Zasad nema problema videcemo dalje ..... ko mi crkne Root ti si kriF sam da znas.... ;)
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

7

Četvrtak, 06. Januar 2005

Brat bux, samo rad tvojeg dobra, tj dobra tvojeg kompa, da ti recem slicno nesto kao i muhadzer, al da elaboriram. Srce ima puls kojim radi u normalnom stanju. Da bi neke stvari odradilo srce pojaca ritam i kad je zagrjiano jace pumpa krv i covjek je jaci u funkcionisanju sve dok je taj pojacani ritam u granicama normale. Do stete neminovno dolazi i kad taj pojacani ritam predugo traje, tj kad se ne vrati u normalu... moze tu svasta da se desi..

Ja cisto reda radi terah da vidim kad ce da dozivi krah sistem... 2.8 pada za sekundu kad se prebaci na 3.6... a ni 3.2 mu ne prija... jednostavno osiromasi na sto funkcija koje je prije mogo mirno da obavlja... postaje kao i umaran covjek.. smanjen mu je broj operacija koje moze neisprekidano da obavlja.

Uostalom, to ti je isto ko i kod mehanicara nasih: po njima pola delova u mercedesu nije neophodno.. Sta ce mu ovo sta ce mu ono, a kad rikne auto posle njihovih modifikacija, oni se ko fol cude... A prave se pametniji od onih koji su mnogo para, truda i znanja da bi to nesto napravili ulozili. Tako isto i sa kompijuterima..

Moze se nekad nesto dobit, kao sto se i auto u nekim situacijama moze pojacat, al se mnogo lakse moze sve pokvarit. Pa nemoj posle da ti bude kriv root :).
mogu ja da se potpisem i bolje...

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 09. Januar 2005

Ala ga vi uprostiste, svaka vam cast!
Kakvo srce? Pa procesor se svaki grije i kad radi na fabricki deklarisanoj frekvenciji, tj. ima svoju radnu temperaturu. Sta se djesava ako se pregrije? Pa slojevi izolatora (u chipu) pregore i tada elektronika crkava. Medjutim to se vrlo rijetko il skoro nikad ne desava jer su u samom procesoru i plocama ugradjeni zastitni mehanizmi. Npr. u biosu svake ploce mozes definisati temperaturu procesora na kojoj ce se ploca ugasiti.
Nekoliko puta sam video plocu kod koje je kuler pao, tj. procesor je radio bez hladnjaka. Sve sto bi se desilo je bilo da windows "zakuje" jer bi se procesor pregrijo ili bi se ploca ugasila.

Citirano

Uostalom, to ti je isto ko i kod mehanicara nasih: po njima pola delova u mercedesu nije neophodno..

Fingers imam srecu da poznajem (cak sam jedno vrijeme i radio sa njima) nekoliko mehanicara. Neki od njih imaju savremenu opremu za dijagnostiku kvarova. I nisam primjetio da je neko nekad bacio ili reko da ima viska dijelova u bilo kojem autu. To sto ti pricas je prica za malu djecu.

Citirano

2.8 pada za sekundu kad se prebaci na 3.6... a ni 3.2 mu ne prija... jednostavno osiromasi na sto funkcija koje je prije mogo mirno da obavlja...

Mozda je u pitanju memorija. Ne mozes overklokovati magistralu na 166 mhz ako ti je brzina memorije na 133 (DDR 266). U mojem slucaju koristim memoriju kojoj je max. brzina 200 Mhz (DDR 400) iako je za normalan rad procesora dovoljna i na 100 Mhz (DDR 200).

Sta mislis u cemu se razlikuju celeron 2400 i celeron 2000? Pa samo u mnoziocu (24x100, 20x100). Sve ostalo je potpuno isto! Celeron 2400 je fabricki overklokovan 2000, zato je mnozioc i zakljucan.
Jedno vrijeme sam imao AMD Athlon koji je radio na 1200 Mhz. Fabricki je bio podesen na 9*133 Mhz ali mu mnozioc nije bio zakljucan, tj. mogo se mijenjat iz biosa! Radio je bez problema na 12*133=1600 Mhz! Naravno uz veci ventilator.

9

Nedjelja, 09. Januar 2005

Primer koji sam ti naveo za automehanicare sam uzeo jer je paralela svakom radu koji se obavlja nestrucno.. To sto oni imaju dijegnosticku opremu ne znaci i dalje da nesto znaju.. znaju simptome i par, neko manje neko vise, ustaljenih kvarova za koje znaju korake koji se preduzimaju pri popravljanju. Za delove ti kazem jer ih menjaju na svoju ruku.. Murga savetuje neku elektroniku koja je po njemu bolja od mercedesove (jer je on ima... nije mehanicar al je elektircar.. za primer mu bude isto). Jednostavno radi se o povrsnom poznavanju rasporeda stvari.. nista vise... Mogu da zamene dijelove kad nadju koji ne radi.. i to je to. Problem je u tome sto nekad nije u tom dijelu problem, al nije to sad bitno..

Isto je i o racunarima... ato dohvaticu se knjige kad budem malo imao vakta pa cu ti 'knjiski' objasnit.. (al ne obecavam).. nije svejedno.. Postoje odredjene, rekao sam vec, granice u kojima mora kompijuter da bude optimizovan shodno svojim komponentama. To sto ti pricas je sastavljanje kompijutera na svoju ruku istovetno onom koje cine mnogi preprodavci kompijutera.. sklopice ti delove koji i nisu bas kompaktibilni 100 %... Sta mislis zasto su onda konfiguracije od branded proizvodjaca vise nego duplo skuplje? Slazem se da je u pitanju brend, ali cime su ga oni proslavili?

I nije kod mene bio problem u memoriji... default stanje je 200mhz (400ddr).. znaci to je normala koja moze da se povecava.. ali jednostavno je sistem preleteo na dumping screen.. da nema toga jednostavno bi pao..

No nejse.. ak se hoj igrat igraj se.. ne kazem da neminovno grijesis.. al valja se pazit.. pogotovu ako se u detalje ne zna sta se radi.. (a nasi haju da uce na greskama sto jes jes :) ).

10

Srijeda, 12. Januar 2005

Da se razumemo, ono o cem govorim jeste o opreznosti i predustroznosti u vidu izbegavanja stvari za koje nismo experti. Dosta vise faktora je u igri od jednostavnog podesavanja par parametara.. mora se proveriti jel kompletna konfiguracija dise normalno sa promenama koje pravimo. Sa onakvim kompijuterima kakve dole ljudi kupuju (il da kazem sastavljaju) sve je to vrlo rizicno. Ocima sam svojim video, te evo svjedocim, da ljudi kupuju stvari za koje nemaju podrsku na racunaru koji koriste.. Kupe motherboard koji podrzava agp do x4 a display card i ostale stvari sve do maximale po ciframa... a od toga posle ne dobijaju ni pola.. pa ga jos posle overklokuju????

Elem, cak i u naj uslovima, evo ti najboljeg primjera: MSI 865 neo2 ima ugradjen Dynamic Overclocking technology (D.O.T). Lijepa stvar.. mozes da podesis za kolko ce da overklokuje (al podesavanje biras sam).. opisno je (general je najjace sto ima). U momentima moze da overklokuje od 3% do 15%, u zavisnosti od 'gladne aplikacije' kojoj je potrebno vise resursa da bi se zadovoljila. A onda se procesor i svi ostali parametri vacaju na default setting i menjaju se kako potreba naidje. Inteligentan sistem reklo bi se. Al znate sta su dobili? Ne nalaze se vise u specifikaciji za intelove procesore.. Koristite msi motherboard ne mozete da dobijete garanciju za intel (genuine intel) procesor..
Meni je MSI ploca.. reseller mi je dao garanciju na 3 godine za sve sto imam (mada mi toliko ni ne treba), ali kaze da u slucaju pregorijevanja procesora garancija ne vazi... A pregrijavanje procesora se desava najcesce od??? Cooleri u tim situacijama samo nastoje da kontaminiraju posledice a jezgro nastavlja da se zagrijava.. (u situcaijama kad performanse nisu podesene za realne mogucnosti kompletnog hardwera, a donekle i softvera).. Pa i jos o tome ako treba..

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 12. Januar 2005

Jes lijepo kad ima neko da ti ovako "knjiski" objasni. :D

Samo slabo ti mi ovamo "dole" to razumijemo. Malo ti to na naski. Ipak smo mi "dole". A ima poneko pa haje i na slijepo da rizikuje, ne ulazeci u detalje. Hajde jadan 8)
Root je dodao/la ovu sliku:
  • 3000Mhz.jpg

Taxi

Početnik

(10)

Datum registracije: 23.12.2004

• Poruku poslati

12

Srijeda, 12. Januar 2005

Znaci kad ga overklokujes gubis garanciju.

Ja sam imo pentium na 800, pa sam ga DOWNclockovo na 600, al nisu hteli da mi produze garanciju.

I to ti je pravda.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

13

Srijeda, 12. Januar 2005

Sisoft Sandra 2004

• sandra2004mmx.jpg

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

14

Srijeda, 12. Januar 2005

Ovu mašinu držiš na terasi?

Ajde, pričaj malo, koliko je ovo stabilno i kako ovo čudo hladiš...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 17. Januar 2005

Djordje, ne drzim je na terasi. :)

Na brzini 2666 Mhz radi super vec par mjeseci. Maksimum koji sam postizao je 3000 Mhz ali tada moram da podignem napon procesora preko 1.8V i tada ploca pocinje da pisti. To pistanje neznam kako da iskljucim. Pogasio sam u bios monitore ali opet. Pod takvim pritiskom (pistanja) sam pustao 3dmark2003, sisfoft sandru i malo doom 3. Radi ali nisam dugo testirao.
Na 2800 Mhz radi takodje stabilno ali mi se ponekad cuje pistanje tako da sam bio primoran da se vratim na 2666 gdje mogu da postavim napon ispod 1.7V i sad je sve OK.
Graficka radi vec mjesec dana overklokovana kao sto sam napisao u prvom postu. Imam dva ventilatora od napajanja. Jedan duva direktno u PCI slotove i AGP (graficka), drugi izvlaci iz kucista. Na procesor je standardni intelov kuler. Stavio sam srebrne paste na procesor i na GPU. Jos jedan kuler je zaduzen za hladjenje dva hdd od 120 GB.
Zanimljivo je da se procesor slabo grije cak i na 3000 Mhz. Rijetko predje 40 stepeni.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

16

Utorak, 18. Januar 2005

Ovaj čovek zna šta radi. Što se pištanja tiče, negde sam naleteo na BIOS-e koji su prerađeni upravo zbog ovakvih pervezarija. Naravno, taj podatak više nije u mojoj glavi tako da mogu da ti prosledim samo ideju...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

17

Utorak, 01. Februar 2005

Esselamu alejkum

Dakle, slika sama govori za sebe!!!
Sandzacki_sin je dodao/la ovu sliku:
  • overclock1.JPG
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 17. Maj 2006

Celereron D 2800@3908 Mhz :)
  • 3908mhz.jpg

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 18. Maj 2006

e posto ovde ima Hackera Taman da mi neko pomogne... Root na tebe ciljam :)

imam 3 CPU
1- 1300 Full intel -- sa njim nemam problema sa Overclockom
2-1300 celeron isto nema prob
3-1001 mHz intel celeron moze Clock do 1300 al pocinje da zuji neshto kad je na 1300.... i sto je najgore kada podigne Windows posle 15.. 20 min se restartuje ... e posle Restart-a moze da radi 100 sati bez problema ....

Tuhav Pitanje :)

bux_ludvig_np je dodao/la ovu sliku:
  • cpu-stari.JPG
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

20

Petak, 03. August 2007

• ccpuz.gif

Social bookmarks