Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 06. Decembar 2002

Tema podeljena

Ova tema je napravljena dana: 21.12.2002 deljenjem teme: "Medjunacionalni odnosi u Sandzaku i put ka resenju".

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 06. Decembar 2002

...nije na lokalnoj vlasti, jer postoji republicki zakon i zvanicno pismo. Lokalna vlast moze upotrebiti manjinsko pismo, i to je uradjeno u Tutinu, postoje i cirilicni i latinicni natpisi.

Sa druge strane, interesuje me ko je zaduzen za merenje jacine zvuka. Nisu svi u gradu muslimani da bi morali da cuju kada je vreme molitvi, a na nekim dzamijama je ozvucenje stvarno pojacano "do daske". Da li je to u domenu novopazarskih urbanista, da mere decibele, ili nekoga drugog, uglavnom za to bi moralo da se nadje neko prihvatljivije resenje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 06. Decembar 2002

Citirano

Razglasi na dzamijama su pojacani preko svake mere.

Razglasi na džamijama nisu pojačani, čak sa sigurnošću mogu reći da je ove godine smanjena jačina zvuka kojom se EZAN šalje u etar. Ali u odnosu na ranije, postoji razlika a ta razlika se svodi na to da je umesto glasa sa kasete sada u etru glas mujezina iz džamije, tj. ezan se uči "uživo". Možda upravo ta činjenica bode oči? ;) ;) ;)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

4

Petak, 06. Decembar 2002

Citirano

Orginalno od Bananaman3
...
Nisu svi u gradu muslimani da bi morali da cuju kada je vreme molitvi, a na nekim dzamijama je ozvucenje stvarno pojacano "do daske". Da li je to u domenu novopazarskih urbanista, da mere decibele, ili nekoga drugog, uglavnom za to bi moralo da se nadje neko prihvatljivije resenje.

Pokusat cu da dopunim prethodni prilog od Sans-a:

Ziveo sam u Beogradu i svakodnevno sam cuo zvona crkvi (koja su me cesto budila iz sna zbog svoje glasnosti, buduci da je crkva bila u neposrednoj blizini). Sada zivim u Nemackoj i takodje svakodnevno cujem ista zvona.
Ni jednog momenta zvono crkve nije u meni izazivalo osecanje mrznje ili netrpeljivosti prema narodu kome je to zvonjenje namenjeno.
Zasto, pa iz jednostavnog razloga sto to prihvatam kao nerazdvojni deo tog naroda koji priznajem i postujem.

Ne vidim onda ni jedan razlog zasto bi ucenje hodze sa minareta dzamije smetalo nekom ukoliko taj neko postuje i priznaje narod kome je to ucenje namenjeno.

Bananaman, da li bi sad neko, po analogiji sa tvojom zeljom, trebao da zahteva u Beogradu ili bilo kom drugom mestu gde postoje crkve, da nadlezni organi okace neka manja zvona koja su necujna.

Ovo je odlican primer koji kazuje da ukoliko zelimo da zivimo zajedno , treba da tolerisemo jedni drugima puno stvari.
Kada pricamo sa nekim ko je druge vere treba da mislimo o tome sta i kako pricamo, da nas sagovornik ne bi osetio ni tracak mrznje ili netrpeljivosti.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

5

Petak, 06. Decembar 2002

Zvona i ostalo ...

Evo koliko sutra cu da se pobunim protiv zvonjave na Big Ben-u ! Ne samo sto zvoni glasno, vec se cuje svakih petnaest minuta ! :D :D ;)
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

6

Petak, 06. Decembar 2002

....ne pisem o netrpeljivosti. Rodjen sam i zivim u Novom Pazaru tako da ne mogu da budem "nenaviknut" na neke stvari. Ali, cinjenica je da se na nekim mestima zvuk sa minareta cuje preglasno, ili mnogo glasnije nego pre. U pitanju nije multikonfesionalna tolerancija, vec prirodna tolerancija moga sluha. Ako je neko bez sluha i ne razume o cemu govorim, onda zamislite sledece...

Nabavi se vece zvono za crkvu i udri...
Pa novi razglas na dzamiji
Pa novo zvono na crkvi....i tako unedogled....

E onda svi lepo sa antifonima ili vokmenima idemo gradom i smeskamo se sve srecni i zadovoljni! 8)

Ovo stvarno nema nikakve veze sa tolerancijom i postovanjem drugih nacionalnosti ili vere.
Jednostavno mi smeta jer je PREGLASNO.

Zna li neko ko je zaduzen za merenje jacine decibela i kako je to regulisano?

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

7

Petak, 06. Decembar 2002

Citirano

Orginalno od Bananaman3
....ne pisem o netrpeljivosti.
...U pitanju nije multikonfesionalna tolerancija, vec prirodna tolerancija moga sluha.
.....
Ovo stvarno nema nikakve veze sa tolerancijom i postovanjem drugih nacionalnosti ili vere.
Jednostavno mi smeta jer je PREGLASNO.

Zna li neko ko je zaduzen za merenje jacine decibela i kako je to regulisano?

Bananaman, samo pokusavas da se distanciras od onoga sto si vec pre rekao!!!

Ako je sad ovo sto sam citirao iz tvog poslednjeg priloga istina, onda si pogresio temu.

Ovde se prica o pronalazenju modaliteta za miran i lep zajednicki zivot naroda Sandzaka, a ne o necijim problemima sa sluhom i bukom.

Znaci pokusavas da obstruiras normalan rad foruma.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 06. Decembar 2002

Čuje se mozgom, a ne uhom

Pozdrav Bananamene, pretpostavljam da znaš čemu služe organi čula sluha, da normalno fizički sprovedu primljeni zvuk do mozga gde se taj prihvaćeni zvučni talas perceptuje.
Ovo gore sam naveo zbog toga što da ti nešto drugo ne smeta, nebi ti smetao ni ezan a ni njegova glasnoća.
Veruj mi na reč nisam ni malo opterećen ovim stvarima, a to možeš primetiti prema broju postova u ovom forumu, ali moram da ti kažem da ja koji živim ulicu niže ispod gradske crkve u Novom Pazaru, ni ne primećujem kada se crkvena zvona oglase, a sve to što negde u mozgu nisam opterećen tim stvarima i poštujem kako svoju tako i tvoju veru, te pojavu zvonjenja sa crkve smatram uobičajenom pojavom u mojoj sredini.
Pokušaj da razmišljaš na ovaj način i shvatićeš da u tome nema ništa što bi tebi narušavalo lični mir i zašto bi neko morao da meri jačinu ili decibele.
Uzajamno poverenje i poštovanje tuđih osobina i karakteristika, ili bolje da kažem razlika, dovodi do poboljšanja odnosa između različitih naroda bez obzira bili oni u manjini li većini na nekom prostoru.
Uz davanje pozitivne kritike mojim prijateljima Administratoru i Sansu, pozdrav za sve ostale učesnike ovog i drugih foruma.
Pozdrav

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 09. Decembar 2002

Sto je mnogo mnogo je

Svaka cast svima ali ipak je prejako, i mnogo jace nego pre!
Potrudite se utisajte to malo!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

10

Utorak, 10. Decembar 2002

Pravni savet...

Ukoliko je reč o emisiji prekomerne buke, nadležna je ekološka inspekcija, koja će utvrditi količinu buke. Takođe Vam stoji na raspolaganju i sudski postupak za ometanje poseda, ukoliko je stepen buke takav da Vas onemogućava u mirnom i faktičkom korišćenju stana. Savetujem Vam da se obratite i kabinetu Predsednika Skupštine opštine , kako biste je upoznali sa problemom.

P.S Pri tome morate imati u vidu i da i verske zajednice imaju svoja prava, i da ih verovatno i koriste onoliko koliko i imaju prava da ih koriste... ;)

Ako Vam je ovo što napisah pomoglo - na bilo koji način, pomozite i vi drugima - na bilo koji način...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 12. Decembar 2002

POZDRAV

Ocigledno je momci da vam sve smeta u tom nasem malom gradu.

Predlozio bih vam da se iselite iz pazara i odete u neku drugu drzavu gde je multietnicki sastav naroda i videce te da vam tamo nece nista smetati zato sto su neki crni ili zuti ili se klanjaju budi ili idu u sinagogu ili rade nesto na sta vi niste navikli.

Dajte malo pozitivne volje i energije utrosite da vam nesto ne smeta videce te da je zivot lepsi
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Posmatrač

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.12.2002

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 12. Decembar 2002

Pozdrav Juskos,
Nisi samo rekao da li ti je ovaj zadnji post apel ili želja. Jer ni jedno ni drugo nisu ni realno za očekivati,mašta ti daleko dopire.
Ako si želeo da se shvati kao dobronamerno onda si ovo

Citirano

"Predložio bih vam da se iselite iz pazara i odete u neku drugu državu"
trebao da drugačije formulišeš, ili si baš tako i mislio kao što si rekao?
Tiha voda breg roni!

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 16. Decembar 2002

Van svega....

Tu smo - dje smo.... niko nije biro... ni dan ni mesto rodjenja ali SIGURNO moze da odabere svoj put i nacin da zivot provede i s komshijama bar u miru ako ne u slozi :)

Kako god, uglavnom ste jako mladi, likovi iz gornjih postova, pa Vam kao stariji zaista preporucujem da prvo sebi nabavite zivaca jer ocigleno jako malo znate o zivotu uopste.... a zamisli molim te, bashchu se politikom i ispravljanjem krivih Drina.... Rashki i ostalog....

A dje su vam godinice ? Iskustvo? SHta vas je zaista bolelo? Zeznulo, prevarilo....
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Posmatrač

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.12.2002

• Poruku poslati

14

Utorak, 17. Decembar 2002

Zanimljivo?

Hvala Babbha na tolikim savetima, jedino sto nisu upućeni na pravu adresu. Što se tiče godina i mladosti totalno pričaš na pamet, al svako ima pravo na svoje mišljenje. Što se tiče sta imam od života ne bih o tome jer ćeš shvatiti da tek onda pričaš napamet, a može se komentar produžiti u nedogled i preći u sve ostalo, a nece ličeti na temu koja je ovde pokrenuta!
Tiha voda breg roni!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

15

Citirano

Orginalno od Babbha
A dje su vam godinice ? Iskustvo? SHta vas je zaista bolelo? Zeznulo, prevarilo....

Mislim da ovo nije uopste relevantno za diskusiju...
Bitno je je ono sto se napiše a ko je iza nicka da li je mlađi stariji iskusniji ili ne je nevažno.
Od svakog se može nešto naučiti i saznati.

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

16

Citirano

Orginalno od juskos
Predlozio bih vam da se iselite iz pazara i odete u neku drugu drzavu gde je multietnicki sastav naroda i videce te da vam tamo nece nista smetati zato sto su neki crni ili zuti ili se klanjaju budi ili idu u sinagogu ili rade nesto na sta vi niste navikli.

...ovo je bas provokativno. Gde to na zemlji postoji mesto da ti nista ne smeta, al' si ti svojim postom pokazao sta se tebi licno ne dopada. Sto je jos gore pozvao si druge da idu iz mesta u kome ti ne zivis?!?

Niko ti nije kriv sto zivis u Turskoj, za mene je i Srbija dovoljno mesovita, ima i sinagoga i crnih i zutih. A u Pazaru postoji jevrejsko groblje, crni su nam Romi, a imamo i Kineze....doduse kinezi nekima smetaju.....

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 19. Decembar 2002

POZDRAV

Zamolio bih vas ako vec nesto citirate neka to bude u celini ne pravite neke isecke kojima se naravno moze manipulisati.
Nastavag mojeg posta je izuzetno jasan da sam hteo da vam kazem da se iselite rkao bih vam prodajte kuce za po 600 hiljada maraka i idite negde u srbiju pa tamo govorite da ste pod pritiskom ziveli u Pazaru.

Ali nisam vam to rekao i izuzetni ste kad treba da se nesto upetlja dajte budite malo ozbiljniji.

Sto se tice mog zivota ovde necu vas ubedjivati ali verujte da je puno lepse nego tamo pa vas pozivam da dodjete da i vi provedete koju godinu u turskoj necete se pokajati.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

maleccka

Zlatna sredina

(10)

• »maleccka« je žensko

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

18

Petak, 20. Decembar 2002

Nije ovo put!

Ja ovdje moram napisat nešto iz svog ličnog iskustva. U stanu u kome živim (u Novom Pazaru) ezan se ove godine zaista najslabije čuo, tako da smo ja i brat uvijek čekali još neko vrijeme (od vremena iz tabele) ili zvali telefonom nekoga ko zna i pitali ga: ''je li vrijeme iftaru?''. :] Zaista se čuje PRESLABO.

Ovo Vam je živa istina.

Mislim da je osjećaj glasnosti nečega prije svega subjektivna kategorija. Jasno je takođe da sve zavisi i od toga koliko je mjesto stanovanja udaljeno od izvora zvuka. Opet, ako neku periodičnu zvučnu pojavu slušate duže dolazite u situaciju da vremenom i ne registrujete takvo što. Zbog toga mi je zapravo i čudno kako to može da ti smeta. Ipak sam mišljenja da je pitanje glasnosti ezana u velikoj mjeri pitanje prihvatanja različitosti sredine u kojoj živimo.
I ezan i zvono su poziv na molitvu. Nek vam ne smetaju..
Sa druge strane, takođe mislim da Juskos nije koristio adekvantne izraze za to što misli, čak i kad se radi o dijelovima rečenice. Sa druge strane, još je lakše shvatiti to što je napisano na sasvim pogrešan način. Skoro sam sigurna da on dijeli moje mišljenje da je Novi Pazar, ovakav kakav jest, najbolji kada je višenacionalni i svih nas...

Malo tolerancije i biće bolje...svima.

[SIZE=1]...Moj stari kofer opet miriše na sive ceste...[/SIZE]

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

19

Subota, 21. Decembar 2002

Citirano

Orginalno od juskos
POZDRAV
Zamolio bih vas ako vec nesto citirate neka to bude u celini ne pravite neke isecke kojima se naravno moze manipulisati.
Nastavag mojeg posta je izuzetno jasan da sam hteo da vam kazem da se iselite rkao bih vam prodajte kuce za po 600 hiljada maraka i idite negde u srbiju pa tamo govorite da ste pod pritiskom ziveli u Pazaru.

Citirana je cela recenica iz juskos-ovog posta. Eto, on sada ide sa jos provokativnijim pricama...da imas da das 300.000 evra, zar bi popravljao zube Turcima, Kinezima, crncima i ostalima?

20

Subota, 21. Decembar 2002

dovoljno

Citirano

da imas da das 300.000 evra, zar bi popravljao zube Turcima, Kinezima, crncima i ostalima

Mene bi ovo bilo sramota da kazem i da sam takav covek ( a hvala Bogu sto nisam ). Recenica dovoljno govori o karakteru, i shvatanju i prihvatanju drugih ljudi, od strane onog koji je napisao, tako da je svaki komentar na nju suvisan (ukljucujuci i ovo sto napisah). Da spomenem da je tema o multietnickim, ili vam multinacionalnim problemima. Tesko razlicitim sa onim koji ih ne vole.

Pozdrav.

P.S. Banana, Juskova preporuka nije bila toliko povrsna da bi te uputila samo da vidis da negde ima zemlje gde zive razliciti ljudi, vec da vidis kako ti razliciti ljudi zajedno normalno zive. Mislio sam da il si slijep, il neces da vidis, al sad te razumem. Kad ne shvatas koncept normalnog, nenormalno ti ne smeta.

Pozdrav svima.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Social bookmarks