Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 20. August 2004

Paganstvo u nas Bosnjaka

ILINDANSKI SABOR NA TURJAKU

Do podne Ilija, popodne Alija

Mele briše znoj sa čela. Došao je izdaleka, kaže, "čaaaak sa Lađevaca". I tamo je sabor. "Nego, putevi loši, manje je ljudi stiglo tamo ove godine. Ovo na Turjaku je pravo!", priča on. "Ni trka konja, kočija, nije održana na Lađevcima. Samo je takmičenje u bacanju kamena sa ramena bilo. Pobijedio je opet, k'o i zadnjih petnaestak godina, Mika Hadrović. Ipak, bilo je lijepo, pogotovo ko je sinoć noćio na planini", prepričava utiske sa Lađevaca, iz Donjeg Bihora - Safet Mehović.
Mnogi od desetak hiljada ljudi okupljenih na Turjaku drugog avgusta istoga dana obići će i treći sabor, Ali-pašine izvore kraj Gusinja. Njih je za kraj dana ostavio i Šaćir Kojić iz Vitomirice kraj Peći. "Prilika je ovo da se susretne rodbina", kaže. Njegov rođak, Aladin, takođe iz Vitomirice, tu je i da curu potraži. "Bolje prilike za to nema od sabora. Ko curu ne nađe 'nasloni' se na pivo. Poslije, ko se ne oženi - pobije se. I to je nešto", smije se.
Na Turjaku je i Paša Kočan. "Ada, što dolazi ova omladina, nego zbog toga", objašnjava. Ona je tu "za hatar muža", Osmana, koji je već šest godina zbog bolesti odsustvovao sa sabora. "Ove je godine poželio doći da se vidi sa ljudima", priča.
Haso Tiganj, iz Tutina, "slovenački je penzioner", kaže, a na Turjaku se poslije godinu dana susreo sa dva svoja brata, iz Slovenije i iz Bara. "Prvi sam put ovdje, i jedino što mi se nije dopalo je to što sam auto parkirao dolje, daleko, dva kilometra niže, na livadi Kalača. A za parking sam platio euro", kaže. Na proplancima među prorijeđenim četinarima - desetine šatora sa muzikom uživo. "Ko kaže da u Sanžaku nema para", odjekuje sa razglasa usklik pjevačice Hajrije Gegaj. Slijedi:
"Pa pošalji mahsuz selam do rodnog Sandžaka".
"Najbolje prolazi ce-de Riza Hamidovića, sandžačke pjesme", kaže novopazarski trgovac pokraj improvizovanog štanda. Stotinjak je sličnih tezgi na Turjaku, a na njima različita roba. Najviše je sokova i piva koji se hlade u plastičnim buradima napunjenim lednom izvorskom vodom. Svuda naokolo roštilji. "Ćevapi vrući, pukoše - pekući", reklamira svoj proizvod gazda iz Tutina. I partizanski spomenik iz Drugog svjetskog rata u roštiljskom je dimu. "Još su oni vatre što u nama gore", poruka je isklesana u mermeru ispod crvene petokrake. Ispod poruke cvrče ćevapi.
Iza spomenika kroz šumski put improvizovan je korzo. Desnom trakom ide se uzbrdo, lijevom nizbrdo. Trake se često izmiješaju, kada se god poznanici susretnu. U mnoštvu naroda je i Albina Hajdarpašić, petnaestogodišnja Parižanka rodom iz bihorskog Vrševa. Ona ima kosu dugu sto trideset centimetara, najdužu na saboru. "Nije je lako održavati", kaže.
Za razliku od momaka koji uglavnom ne kriju da traže priliku za ženidbu, djevojke su suzdržanije. "Ma jok, kakvi", jednoglasne su Jasmina, Jasminka i Mirela iz Berana. One su tu da se prošetaju i da vide prirodu, pričaju. "Korzo" na Turjaku je i svojevrsna modna revija. Žene u dimijama i tradicionalnoj muslimanskoj nošnji šetaju rame uz rame sa djevojkama u čijem su odijelu najistaknutiji detalj - tange. "Zabrađene" bule "štraftaju" Turjakom skupa sa onim "pinkovski" razodjevenima. Tek koliko da se ne zaboravi da je Ilindan - gromovnik se oglašava sa neba.
Beranski trgovac prodaje suvenire sa izvezenim kuranskim citatima. "Slabo ide posao, šteta što se ne sjetih da donesem na prodaju kišobrane", kaže. Kiša ne kvari sabor. Pod šatorima je dosta mjesta, a i pod borove i jele je moguće sakriti se na kratko.
Najveće jele na Balkanu, "velike homore", kako je nazivaju u narodu, više na Turjaku nema, priča Mele. "Neko se 'pametan' našao u 'šumskom' pa je posjekao prošle godine. A to je bila prava atrakcija. Drvo staro nekoliko stotina godina", kaže on. I bez "velike homore" narod na saboru je ostao uglavnom suv, ako se izuzmu oznojeni igrači u kolu. Oni ni po kiši nijesu prekidali igru.
Muzičari iz Niša pokraj kola su tu svake godine. "Ove je godine odlično, nema nikakvih problema", pričaju. A bilo je slučajeva ranije, kažu, da samo jedno bratstvo zakupi cijelo kolo i samo oni igrju. "Tako su prošle godine uradili Murići. Oni nam jesu platili, ali je bolje da svi igraju", pričaju Nišlije.
Sabor na Turjaku prvi put je organizovan 1981. a prije toga se Ilindan svetkovao na obližnjoj uzvisini Vrh. Hilmo Muratović iz Trpezi nije propustio ni jedan drugoavgustovski skup od tada. "Zasluge što je ovaj sabor postao ovako masovan pripadaju Haćimu Durakoviću. On se sa tadašnjim rukovodiocima iz Rožaja dogovorio da ovdje oformi svetkovinu. Ovo je postala prilika za susretanja", priča Muratović, dodajući da je Haćim Duraković zbog svoje ideje koju je tada objavio u novinama čak i politički odgovarao.
Idejni tvorac Ilindanskog, odnosno alidunskog sabora, Haćim Duraković, sada predsjednik Ekološkog društva "Popča" iz Petnjice, takođe je "bez izostanka" na Turjaku. On potvrđuje da je prije dvadest četiri godine, bilo "političkih problema" nakon što je ovdje okupio narod na saboru. "Bilo je to odmah nakon što je umro Tito, a počeli bijahu nemiri na Kosovu. Ja sam, noseći se idejom da na praznik Aliđun, koji kao Ilindan slave i pravoslavci, okupim narod, i tako da razvijamo bratstvo i jedinstvo", kaže on. A bilo se poklopilo da je drugi avgust pao na prvi dan Bajrama. "U narodu se i kaže 'do podne Ilija, a od podne Alija'. To je potvrda da smo svi mi ovdje jedno", priča Duraković, ne krijući nadu da bi neko, jednoga dana, na Turjaku, mogao postaviti i spomen ploču sa njegovim imenom na njoj.
Sa Turjaka su se kasno popodne "motorizovane" sabordžije uputile ka osamdesetak kilometara udaljenom Gusinju. Aliđun, Ilindan, odnosno Drugi avgust, tamo se nastavlja sve do jutra, do trećeg avgusta.

Sead SADIKOVIĆ (Monitor)

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 06. April 2006

Ovo nije nikakav ponos

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 07. April 2006

A ko je reko da jeste?

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

4

Petak, 07. April 2006

Meni se cinilo da tebi jeste,jer tekst nije napisan kroz islamsku perspektivu..niti ikako kritikuje te obicaje,koji su manje vise mrtvi

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

5

Subota, 08. April 2006

Polako, ljudi... Pogledajmo naslov, i bice nam jasne neke stvari, samim tim i stav pokretacha teme o tekstu... :)

Treba nekada videti i ono shto nije dobro, kako bismo nauchili shta NE trebamo slediti...

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

boss_a

Početnik

(10)

• »boss_a« je muško

Datum registracije: 27.03.2006

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 09. April 2006

Vjerodostojno prenesen jedan vašar. A vašar je vašar sta drugo reći. Kompletna priča vjerodostojno oslikava stanje u nas Bošnjaka. Valja se nama itekako popravljati u svakom pogledu. A da je smiješno jes do suza.
boša

Richard D.

Početnik

(10)

• »Richard D.« je muško

Datum registracije: 17.09.2012

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 17. Septembar 2012

da pitam....

interesuje me da li se taj sabor jos uvek odrzava...?
"On a basic quantum level, all the matter in the universe is essentially made up of stardust."

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

8

Utorak, 18. Septembar 2012

Izgleda da se odrzava :huh: :

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Social bookmarks