Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško
  • »Optimus« je autor ove teme

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

1

Petak, 29. Juni 2007

Pazarac/ka vs. Doshljak (nepazarac/ka)

Sad napisah u temi o nedostatcima u Novom Pazaru jednu latinsku izreku koja kaze "Ubi bene, ibi patria" - (Gde je dobro tamo je domovina) - a sve to povodom komentar Crvena-Ruza-26 koja, izmedju ostalog, kaze da "U Novom Pazaru ne zive samo Pazarci nego su dosli i iz drugih mjesta."!

Unapred se izvinjavam nicku Crvena-Ruza-26 i da pojasnim da nemam nameru da ovom temom dovodim u pitanje njene stavove vec jednostavno bih zeleo da cujem misljenje drugih forumasa/ica. Ova njena recenica mi dodje kao inspiracija za temu. ;)

[SIZE=3]Sta znaci biti "Pazarac/ka"? [/SIZE]

Tj. jesu li to samo oni koji su rodjeni u NP ili je mozda dovoljno da se neko oseca prijatno u NP pa da bude pazarac/ka ili je mozda dovoljno da kupi plac u Selakovcu i da napravi kucu (nemam nista protiv ljudi iz Selakovca, vec to koristim kao ilustraciju - posto je to obicno prva asocijacija koju koriste ljudi kada mi pricaju o "doshljacima" ........ima li kakvih kriterijuma i koliko su ti kriterijumi fleksibilni da se neko nazove pazarcem/kom?

EdoMajka u jednoj svojoj pesmi kaze "....vala e neka ti je brat al` cu ga polomit` ako je iz drugog grada..."! o| ;( ?(

@Muhammed_Alim
Izvinjavam se zbog upotrebe reci vs. (versus), ali je, nazalost takvo stanje stvari po ovom pitanju pa nema adekvatnije reci! ;)

Ja sam ipak za: [SIZE=3]"Ubi bene, ibi patria" [/SIZE]
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

2

Subota, 30. Juni 2007

Prva stvar, burazeru,

u gradu imash vrlo malo PRAVIH PAZARACA, tj. PRAVIH pazarskih porodica...i uglavnom ti shto su ostali, povucheni su s` kraja, posmatrajuch` sve shto se dogadja...

druga stvar, sloboda je to shto krasi ovaj grad, tako da ono shto si rek`o :
``Tj. jesu li to samo oni koji su rodjeni u NP ili je mozda dovoljno da se neko oseca prijatno u NP pa da bude pazarac/ka ``

pomijesho si malo lonchiche ovde,
jer, ja se osecham prijatno kad odem u Beograd, A NISAM BEOGRADJANIN... ;)

trecha stvar, je vezana za doshljake koji su maksimalno iskoristili ``ishchezavanje`` pravih pazaraca i zauzeli mesta u gradu, pravechi svoje domove (ustvari nemam nishta protiv,shto je reko jednom Shtulich Djoni ``svak se bori za ono shto mu fali, svak` placha za ono shto mu fali``)... (o)

chetvrta , mozhda najvazhnija stvar je to, shto NAMA koji rastemo tu u gradu, zhivimo tu u gradu, znamo svaki kamen ove charshije `ne dozvoljava` nam razum da shvatimo da je onaj koji je jucher shto kazhu neki ``prodo sir i hektar zemlje`` i dosh`o da se ``dalga i dichi`` nekim davno izlizanim forama, koje su vremenom ishchezle i koje smo mi odavno odbacili...IZ PAZARA...nije on iz pazara, on je SA SELA! i on je za mene seljak, brdjanin, kmet...ili kako vech...
ali,
ne chini nas PAZARCE vechim ljudima to shto smo mi rodjeni tu, shto nam je pradedo rodjen tu, shto nam je chukundedo rodjen tu, od onih shto su doshli sa sela...
naprotiv , pred Allahom smo svi isti...
ali postoji tu neshto shto mi ne mozhemo da podnesemo kod ``doshljaka pazaraca``...ustvari, to smo sami deozvolili...
primer,
jedne prilike, na TV-u, gledam, neka emisija, dve beogradjanke vode emisiju i u toku emisije voze se u autobusu sa nekim momcima koji su se vrachali valjda iz vojske, i sad sledi pitanje od strane jedne voditeljke ``odakle ste?`` a ovi kazhu ``iz pazara``, a sad opet ova pita ``a znate li gde je ulica Shabana Koche?`` a ovi izgubljeni, pojma nemaju o chemu ona, izbezumljeni ``ne znamo``... o|

eto,
pokakio je i sebe, i cio nash grad i sve ljude u pazaru...

zhivili!
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

3

Subota, 30. Juni 2007

Uvek se isto resava. Ko je iz Pazara a ko nije? Pa zar je to ljudi vazno? To izgleda samo kod nas vazi, jos se nisam srela sa time da neko pravi razlike u tome.

Mislim da je vazno, gde se covek rodi i provede detinjstvo i onda je jasno odakle je.

Sve ima svoje prednosti i mane. Ziveti na selu je lijepo zbog prirode, ziveti u gradu je lijepo samo zbog toga sto je sve blizu... A ovo kada je toplo, verujte da bih najradije pobegla iz grada.

Po meni Pazarci nisu oni koji su se doselili juce, Pazarci su oni koji su proveli vise vremena u tome gradu, ded tu zivi, decu ima, unucad.

;)

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

4

Subota, 30. Juni 2007

neznam optimus sta ti je toliko stalo da postanes "pazarac" ??? posto vidim da smo zemljaci, budi ponosan na mesto/selo odakle dolazis ;)

ja volim da se druzim sa svojim sunarodnicima i mislim da nemam predrasuda, ovaj forum mi je interesantan zato sto se radi o gradu dje je najveca koncentracija bosnjaka sandzaklija i sto pretenduje da bude glavni i intelektualni centar bosnjaka sandzaka, pa zato i volim da odem u pazar, svratim na cevape il kolace, malo slusam pazarske tafre, vidim finih djevojaka i tako... rodjen sam u grad al dosad veci dio zivota proveo na selu, pa se i deklarisem tako, znaci pravi seljak :) nemogu nikad da budem sarajlija itd.. al mi to nesmeta da normalno koegsistiram (skupa rijec) s narodom u cijem okruzenju zivim... nazalost primecuje se u svakoj sredini da se "dosljaci" drugacije posmatraju od strane nekih "starosedioca" i onda se dosljaci na neki nacin, da bi se oslobodili tih nelagodnih osecanja, pokusavaju sto vise asimilirat u lokalnu zajednicu, najcesce kroz prihvatanje lokalnog dijalekta (il jezika) il unosenja nekih lokalnih praksi u svoj zivot... sto je za mene neprihvatljivo i nepotrebno ;)
[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

5

Subota, 30. Juni 2007

Pazarac...(Beograđanin,Kruševljanin nebitno) je onaj koji je uradio nešto za taj grad!Onaj koji je dao svoj doprinos,pečat tom mestu!Ne meri se To (kako god se nazivalo) mestom rođenja,to onome u matičnoj službi može biti od neke velike važnosti a svakome drugome to treba biti zanemarljiva stvar!
Ako si ti meni dobar sagovornik,dobar prijatelj ,komšija...neću nikada gledati da li si sa sela il si tzv."Pravi Pazarac"(ovaj termin meni totalno ofucano zvuči al hajd' još uvek ga koriste ne bi li rangiranje ljudi i dalje trajalo:rolleyes: ),
I dajte da se ne zanosimo pričama o Peštercima i seljanima-ma svi smo mi "seljaci" pomalo,kad vidim kako ne umemo dijalog da vodimo,kad vidim kako se ne ume saslušati tuđe mišljenje,kad različitost ne sme biti vidljiva...e tu vidim da...provincija izdiše iz nas...(joke) ;)
Dakle...nebitno je mesto rođenja ...

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

6

Subota, 30. Juni 2007

Citirano

Orginalno od zucky_85
Dakle...nebitno je mesto rođenja ...

Naravno! Ja se deklarisem Pazarkom iako sam rodjena nekoliko stotina kilometara od Pazara. :O 8)
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško
  • »Optimus« je autor ove teme

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

7

Subota, 30. Juni 2007

Citirano

Orginalno od fahrudin
neznam optimus sta ti je toliko stalo da postanes "pazarac" ??? posto vidim da smo zemljaci, budi ponosan na mesto/selo odakle dolazis ;)

Ne secam se zemljace da sam bilo gde pomenuo da mi je stalo da budem pazarac!? :]

Mozda ja nisam pazarac u NP ali ovamo kod mene na Kosovu prva asocijacija na rec Boshnjak je rec pazarac tj ovamo se citav sanndzak/Boshnjaci poistovecuje sa pazarom. I tako ja ovamo kod mene ponekad budem pazarac (Boshnjak/sandzaklija) ne svojom voljom :D :D :D :D!
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 01. Juli 2007

pa doduse nisi reko, al sam ja to zakljucio, mozda sam pogrijesio :rolleyes:

a neznam iz kojeg dijela kosova si? verovatno iz mitrovice? jer mislim da u ostatku kosova asocijacija za bosnjaka je uglavnom bihor il plav/gusinje :) al dobro to toliko nije vazno, budi ti nama tamo u pazar "pazar's connection" :D salim se..

[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

Social bookmarks