Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 30. August 2004

Perspertiva pazarske ekonomije

Svi smo svedoci krize koja je zadesila preduzetnike Novog Pazara. Kako izaci iz nje, koje su perspektive razvoja?

U svetu je trend poslednjih godina ukrupnjavanje i udruzivanje preduzeca. Cak i one najvece firme su prinudjene da se vezu sa drugima, pa bili to i nekadasnji konkurenti. Primeri Mercedesa i Krajslera, HP i Compaq, Reno Nisan i mnogi drugi, jasan su pokazatelj da se u danasnjoj ekonomiji ne moze opstati ako se nema dovoljna velicina.
Novi Pazar i njegove male firme su dozivele istu sudbinu kao i milion drugih sirom sveta. Nalet zestoke konkurencije koja dolazi iz same zemlje, a i one iz drugih drzava i kontinenata (Turska, Kina, Tunis) zahtevaju udruzivanje ili propast.
Dosao je kriticni momenat da se predje u drugu fazu rasta, a ona se moze ostvariti samo ukrupnjivanjem ili udruzivanjem vise malih samostalnih firimi.
Naravno kod nas je problem licne sujete, jer svaki zeli da bude gazda, no danas je tesko vreme pa i tih gazdi je sve manje, a i oni koji su nekad bili zatvaraju fabrike. Treba razmisliti, staviti sve na stranu i videti da je to jedini izlaz.

Koristi od kreiranja jedne jake udruzne firme su visestruke. Svako od njih ima neku specijalnost i neku jacu stranu za koju je bolji od ostalih, medjutim to nije dovoljno da se izbori sa konkurencijom koja dolazi spolja. Kad bi se ujedinili svako bi doneo ono sto najbolje zna, neko je dobar u kamenovanju, drugi ima najbolje kreatore, treci dobre sivace. Jedna jaka firma koj bi se stvorila mogla bi da bude lider na trzistu regiona. Novopazarci imaju jedno iskustvo koje se sticalo godinama i u najtezim vremenima, zasto ga ne iskoristiti?

Ustede bi bile ogromne, jer razmislite samo, jel jeftinije kupiti 100 hiljada metara teksasa il 100 puta po hiljadu. Drugo, svako ima svoje klijente, pa cak neki dele iste tako da se stvara konkurencija izmedju njih. Ujedinjenjem bi se ostvarila bolja pokrivenost trzista, a umesto da se bore izmedju sebe, borili bi se sa vanjskim konkurentima.
Na nivou marketinga kreirala bi se jedna jaka marka, koja bi bila na nivou svetskih poznatih, tipa Dizel, Riplay, Levis. Umesto da svaki kreira neke mini reklame, il 150 internet saitova, ovako bi se sve stavilo na jedno i komunikacija bi bila efikasnija.
Postoje i druge brojne prednosti, ja izneso par koje su ocigledne. Sigurno da ce ovaj post zavrsiti tu gde je i kreiran, na nasem forumu, da ga niko nece uzeti za ozbiljno, no ovo je neminovnost. Ukoliko se ovako nastavi kriza ce biti jos teza, a propast jos veca. Opstati mogu samo veliki, a oni mali dok mogu nek teraju tafru i voze skupe mercedese, no nece ni to jos dugo.
malo za promenu

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 31. August 2004

Citirano

Orginalno od hadalj

Nalet zestoke konkurencije koja dolazi iz same zemlje, a i one iz drugih drzava i kontinenata (Turska, Kina, Tunis) zahtevaju udruzivanje ili propast.
Dosao je kriticni momenat da se predje u drugu fazu rasta, a ona se moze ostvariti samo ukrupnjivanjem ili udruzivanjem vise malih samostalnih firimi.

Skoro pitah jednog poznanika taksistu zasto pazarski taksisti ne naprave neko udruzenje poput taksista sirom Srbije, e da bi bolje stitili svoja prava.

- Bogoti neka! S kiiim da se udruzim?

Te ti se ja tu usuteh.

Ne kazem ni da je u pravu ni da nije moj poznanik, ali toliko o pazarskom povjerenju.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 31. August 2004

Ada ono jes, sam sto kad se udruzis na zakonskoj osnovi, gde svako donese ono sto ima i to se lijepo upise, onda svako zna kolko ima i sta ima od cijelog udruzenja. To bar nije problem jer svugde u svetu to ide tako. Onda se lijepo i dogovore ko sta radi, izaberu jednog direktora (sigurno bi se naso neko ko ima poverenje svih njih). Tece ne moraju svi ni da rade tu, mogu da daju kapital i da ubiraju profit, a oni koji bi radili plus od podele profita imali bi i legalnu platu, shodno dogovoru i sposobnostima.
E sad lijepo je ovo zamisljeno, no brate ko sto rece taksista nemam skim. Potrebno je da se stekne jedna svest o tome i o tezini situacije, a bogomi kad ih pritera do duvara bice povuci potegni.
malo za promenu

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

4

Srijeda, 09. Februar 2005

Zahvaljujući svom položaju Novi Pazar je dugi niz godina bio najvažnija i najrazvijenija varoš između Dubrovnika i Niša.

I danas geografski polozaj, opet dakle ista stvar, odredjuje ekonomsku razvijenost nasega grada. Doduse, u skroz drugacijem kontekstu.

Danas nema trgovackih karavana koji su isli iz Stambola prema dubrovniku i obratno. Jos gore, svi moguci planovi za izgradnju autoputa prijete da nas zaobidju. Sa zeljeznickom prugom se to odavno i desilo.

Mozemo se, znaci, upitati (bolje ikad nego nikad), sta je to sto nam kvari nafaku i sto upadamo u sve veću ekonomsku krizu. Ono sto sam nasao medju stvarima koje umanjuju opskrbu Bozijih robova jeste sljedece:

- spavanje u zoru,
- pretjerano spavanje,
- škrtost,
- rasipništvo,
- ljenost,
- gaflet i sporost pri izvršavanju poslova,
- napuštanje dove za dobro roditelja,
- nečist(oća),
- nipodištavanje hrane koja padne sa stola,
- nepoštivanje starijih
- izigravanje sa namazom,
- ubrzavanje izlaska iz džamije poslije sabah-namaza,
- rani odalazak u čaršiju i spor povratak,... itd.

Uz to ide i jedan hadis:

“Sudbinu odbija samo dova, a opskrba biva čovjeku uskraćena radi grijeha koje počini.”

E sad, meni odmah upada u oči ovo sa nečistoćom, a mi imamo nečistoće svake vrste u našem gradu.

Možda neko može još nešto da prepozna ili, možda, doda.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 10. Februar 2005

Pored svega ovoga sto je alBazari naveo,ja bih dodao i :robovanje,pre svega, novcu i ostalim materijalnim dobrima i nezasicenost,tj.malo im je bilo(cast izuzecima)sto dovoljno zaradjuju od teksasa,obuce,namestaja,nego su hteli jos jos jos pa su poceli sa kamatom,cigarama,drogom,kladionicama,barovima...i naravno-KRAH!!!
pERSPEKTIVA:Samo da se okanimo sejtanskog posla i da uz Allahovu pomoc radimo na izvozu nasih dobara koje proizvodimo.
P.S.Who dears,wins!(Only fools and horses-Mucke)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 01. Juni 2005

Brate iz pariza (tako mi je lakshe da te zovem nego po tvojem nicku)

Ovo sto si gore napisao ne mogu ti ni jednu oduzet ali ni dodat jer koda si skolu ucio kod cicerona (to je po mojoj) a u pazaru bi ti rekli svaka ti je njegoseva.

I sve ovo ispisah samo da bih napravio podlogu za glavnu rijec.

Jednom sam se nasao u jednom drustvu sedosmo upoznado smo se. jedan radi sa texasom jedan ima proizvodnju meke konfekcije jedan pravi obucu jedan autobusdzija.

Kroz razgovor pomenuh da li je moguce da se oni udruze i da naprave neki veliki pogon proizvodnje da li bi to moglo da ide.

Dok mi jedan rece moglo bi to da se izvede samo kad bi svi suvlasnici bili patroni i kad bi svi izigravali patrona a da niko ne radi i da se dobro zaradjuje pa da se trosi navece po kafanama.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 02. Juni 2005

Ima nasa ekonomija perspektive dok moze da se zeza sa drzavom i zakonima i porezom,kad toga nestane nestace cijela ta mala industrija a ostace samo oni najaci.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 03. Juni 2005

björn to se vec desilo. Mada i ovih prethodnih godina dok se imalo para i svakog meseca nova kola, kuce od po 4 5 spratova, neke cak i u mermeru itd. ja nisam osetio da sam neki bogatas,osim sto sam mogao jeftino da kupim farmerke i cipele, ali i to je nesto ;). Samo mali broj ljudi (porodica) se obogatio. U pocetku to bese od prodaje robe na haubi automobila, pa po tezgama, pa malo vecim kioscima adaptiranim u butike, pa buticima, pa onda se prodaja prosirila na inostranstvo... Ljudi su usled svoj pohlepe, tafre, okrenuli se svercu cigareta, alkohola, droge. A koza da cuva kupus a da ga ne obrsti ne moze, tako da sad u Pazaru po glavi stanovnika ima najvise narkomana u Srbiji, a nasi glupi ljudi " mi smo opasni mafijasi, ne smije nam niko nista'' poceli da konzumiraju i rasturaju kokain svojoj deci. Naravno sve pod ubedjenjem da nam ''ne smije niko nista''. SMIJE SMIJE NEGO NECE!!! No ovo je ipak za neku drugu temu.

Hajmo malo ekonomije. Evo Beksa kao ekonomista je dao izvanredan predlog i pobrojao primere. To je jedini trenutno izlaz iz ove situacije. Posto se ''otanjilo'' sa kapitalom, ortacka preduzeca mogu biti veoma rentabilna, naravno na malo duzi rok, dok se snage ne konsoliduju, izgradi dobar imidz firme i time ostvari dobar ekonomski publicitet. Para nema te nema, tako da ce radnici biti srecni da u pocetku rade pa makar i za vrlo malu platu nego da sede dokoni kuci i ne primaju nista. Polako se narod odvikava od slatkog zivota kojim je ziveo i uvidja da se mora nesto radit. U Pazaru ima jos uvek nekoliko uspesnih firmi iz raznih grana koje su se probile na inostrano trziste. Recimo STIG ima odlicne kapacitete, mada neiskoriscene. Pazar poseduje ljudske resurse za tekstilnu industriju, ali su oni rastrkani po malim radionicama ili ne rade. Dao sam primer Stiga jer mi je prvi pao na pamet a koliko ja znam jedino se tamo primenjuju standardi kvaliteta iso 9000 ili 9001 (nisam bas potpuno siguran da su bas ovi standardi, uglavnom standardi koji se odnose na kvalitet proizvoda i uslove rada). Imamo dosta privatnih prevoznika koji bi mogli da uloze svoj kapital u sredstvima i novcu i udruze se sa nekom tekstilnom firmom. Znaci mi proizvodimo, mi razvozimo robu, mi dopremamo sirovine... Kao sto znate postoji i Akcionarsko Drustvo kao oblik vlasnistva tako da mogu i ljudi koji poseduju sitni kapital da uloze u osnivanje jedne velike firme ili dokapitalizaciju postojece. Sad se kao problem postavlja mentalitet naseg naroda koji je (pogotovo u zadnje vreme, da zahvalimo za to politicarima, najpre lokalnim) veoma nepoverljiv, tako da ce to malo teze ici ali uz dobru kampanju mogu se postici rezultati. Slicna stvar je i sa ortackim preduzecem.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

9

Utorak, 05. Juli 2005

Juce sam pratio jedan program na TV, a tema je bila porodicne firme i njihova buducnost. Skoro preko 80-90% firmi u svijetu su porodicne firme, a ovaj procenat se kod manjih i srednjih firmi penje na blizu 100%. Sve ove porodicne firme, dozive svoj uspon i procvat obicno dok su vodjene od strane svog osnivaca, hajde da kazem ujedno i glave porodice, medjutim poslije njegovog odlaska veliki procenat ovih firmi je osudjen na propast, samo manji dio od njih uspije prezivjeti smjenu generacija, dok se one koje ostanu na nogama tokom 4 i vise generacija mogu na prste prebrojati. Ako izuzmemo ono malo javnih preduzeca u nasem gradu porodicne firme sacinjavaju vjerovatno 100%. Kako su vodjene svi mozemo pretpostaviti; bez menadzmenta i strucnjaka, bez sistema kvaliteta, bez plana i strategije, vjerovatno u vecini siva ekonomija, zivot od danas do sutra.
Program koji pomenuh gore, pored "normalnih" problema koje postoje u svakoj firmi, navodi sljedece probleme karakteristicne samo za porodicne firme:
-prenosenje problema iz porodice u firmu
-nepomirljivost izmedju materijalnih potreba porodice i finansiranja firme
-svadje izmedju brace i rodjaka oko pozicije u firmi
-nepomirljivost porodicne kulture i profesionalnog upravljanja firme
-nepovlacenje sefa firme sa pozicije blagovremeno

A moguca rjesenja su data:

-Dovodjenje profesionalaca na kljucne pozicije
-Jednaka prava za sve radnike pa bio iz familije makar
-otvoreno vodjenje racuna
-otvorenost za promjene
-ulaganje u obrazovanje...

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

10

Utorak, 19. Juli 2005

da nisu opet malo preterali u blicu sa cijenama nekretnina u Novom Pazaru

http://www.blic.co.yu/
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 19. Februar 2006

ovo ce se jednog dana citati vise nego dana kad je napisano-obecavam.zato mozete i preskocit sve ovo.nisam puno razmisljao o ekonomiji niti se smatram ekonomistom,a voleo bih da se poboljsa zivotni standard naseg naroda.vidim da je gospodin @hadalj otvorio puno tema vezanih za ekonomiju(svatih da se sekira covek)a nema bas puno konkretnih odgovora ni ideja od ostalih.ni priblizno ovome @hadalju.iz svega sto sam procitao u vezi ekonomije zakljucio sam da je narod isti kao i pre.ima nekoliko bogatih a ostali svi isti.
ovo je misljenje jednog neekonomiste(mene).svi imaju isti cilj da dodju do para i da uzivaju u tom osecaju da su nesto postigli i time nekako zadovoljavaju sebe.tu je KOCNICA.za dobru ekonomiju potrebno je uvek biti u toku svih zbivanja,pratiti sta se dogadja i uvek ulagati u znanje(ili skolovanje).toga kod nas nema.najblize sto ima tome je skolovani ljudi koji prate teoriju i krecu se prema informacijama koje su pre naucili i na taj nacin opet kasne za ekonomijom koja se zbiva u sadasnjosti.plus takvi ljudi ne rade tamo gde je konkretna veza sa RAZVOJEM ekonomije.potrebni su ljudi koji se osecaju stabilnim ekonomski i koje ne juri strah za opstankom.oni mogu da se podare potpuno razvoju ekonomije nekog mesta.njihov rad na tome bi bio vise dobrovoljan a time i KONSTANTAN a to je kljuc do dobre ekonomije i zadrzavanju te dobre ekonomije.nema takvih puno a i kad ima neko dobar instikt za ekonomiju taj tip obicno napusti svoje mesto,cak i ako njegovo financijsko stanje u nasim krajevima i nije tako lose.
posto nisam ekonomista ne bih puno predlagao.mislim da je za nas kraj potrebno raditi na kvalitetu robe jer na istoku ima jeftina radna snaga i manje kvalitetna roba pa u tom pravcu ne vidim buducnost.dobro bi bilo ulagat za skupe reklame ali za to je potrebno ujedinjenje i jedno ime.
u slucaju da je ovo dosad bilo suvise ozbiljno evo nesto za kraj: nije lose ni imat nevidljiva poznanstva sa ljudima koji imaju nevidljiva poznanstva-nevidljivi je rekao.

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 20. Februar 2006

E?

Perspektiva?

Da Vam neshto kazem, ko najbolji prijatelj.... :D

Novi Pazar se ne moze "premotati" u vreme Anta Markovicha ili u vreme Skobodana Miloshevicha nikad vishe, kasno bate....

90% pazarskih tzv biznismena velicha i hvali vreme Slobodana Miloshevicha i nacine na koje se tada dolaziolo do para A (ima tema) "Pazarska prda" je bar 50% kriva za kompletnu situaciju ekonomije u NP :D

Nejsem ima nacin. Samo jedan. Jedan koji svi odjebavaju kao reshenje. U Pazaru je termin "udruzivanja kapitala i znanja" stvar koja je ko crtani film, "nepotrebna" i detinjarija, medjutim, u realnosti stvari stoje drugacije.... :D

Zamisli molim te lepo da je pazarsko drustvo bogatasha, imucnjih i naprednijih poslovnih ljudi pre 5-6 godina osnovalo svoju 1. Banku, 2. Spediciju i 3. Udruzenje ili komoru advokata koja bi se bavila problematikom i pitanjima od vitalnog znacaja za BUDUCE poslovanje nashih firmi? Zamisli molim te lepo... :D

Ma... u nekom drugom veku...
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

13

Ovdje opet dolazimo do istog momenta, a to je odgoj ljudi. Da bi neki ljudi, odnosno skupina ljudi radila zajedno treba da ti isti ljudi se podignu na mnogo visi nivo svijest i na mnogo visi nivo vrlina i osobina ljudskih da bi neka takva udruzivanja mogla i funkcionisati. To je veoma tesko, jer kad tad se desi da se to nekih razmirica dodje, da neko tamo nesto mulja, itd. i dolazi do razdruzivanja.

Koji god segment drustva i drustvenog zivota da uzmete u obzir to ove tacke se dolazi koja je glavna u zivotu i radu.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

14

Jes' no 99% tih sto danas imaju para u pazaru da su imali odgoja tj. obraza nebi imali danas to sto imaju. Utaja poreza i lopovluci raznih vrsta koji karakterisu pa hajd da ne kazem 100% (mada i nije daleko od istine) al eto vecinu pazarskih biznismena jesu nesto sto je nespojivo sa odgojom onim pravim dobrim odgojom tj obrazom. Bar je tako u mom nekom svetu.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

moivre

Učenik

(10)

• »moivre« je muško

Datum registracije: 10.07.2005

• Poruku poslati

15

Uf,...

... udruzivanje je mnogo teska rec za nase podneblje. Vrlo je malo firmi u Pazaru koje su nastale udruzivanjem sredstava ljudi koji nisu u rodu, cak ne mogu da se setim nijedne koja je ostala takva. Uglavnom opstaju udruzene firme koje su stvorila braca ili rodjaci. Razlog je jednostavan - ne veruj nikom. Nazalost, ova drzava je ucinila da ta izreka bude merodavna u danasnjem drustvu. Mnogi su se opekli i ne bi da to ponovo dozive.
Na svu srecu, ima jos optimista u ovom gradu i ako podju ostali poslovni ljudi njihovim stopama mozda cemo se izvuci iz situacije koju nam ova drzava stalno servira. Poslednji svetli primer je udruzivanje firmi "MEDAKI" i "EXIT". Obe firme uzvaju poprilican ugled u svetu tekstila, jedni na polju decijeg a drugi na polju programa za odrasle. Rezultat je prosirivanje trzista za obe firme, tj. sad za jednu firmu, lakse ulaganje u projekte koje svaka firma ponaosob nije mozda bila u stanju da izvede, smanjenje troskova zbog podele investicija koje su pojedinacno bile prevelike itd.
Naravno, da bi moglo ovo da funkcionise ljudi u Pazaru treba da imaju sire vidike (da ne planiraju samo sledecu "sezonu") i malo vise vere - u sebe, u druge i pre svega u Boga.
Mens sana in corpore sano!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

16

Ako uzmete u obzir ljude koji vodi firme koje moivre spomenu u svojem postu vidjet cete da se radi o muslimanima koji klanjaju, poste, zekat daju, idu na hadzdz, itd. Vjeruju u Allaha dz.s. i trude se da slijede Poslanika a.s.

Zbog toga su oni svijetli primjer u ovome. Svijetli primjer ce biti u onoj mjeri u kojoj svaki od njih ponaosob je ispravan u vjeri, toliko ce i funkcionisati dobro kao daemat. Ako se u necemu pojavi licni interes ispred opsteg tu pocinje kraj, razdor, itd.

Dakle, ako hocemo da napredujemo moramo se vratiti Gospodaru, moramo se okrenuti vjeri i bit ce nam bolje u svakom smislu.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 23. Februar 2006

Sve bi drugacije i bolje bilo da su ovdashnji tzv. biznismeni makar upola pametni i mudri kao vi. Ali ne.. U ovom gradu svako gleda samo svoj interes, a sve ostalo mozhe da sacheka..
Nije problem... ;)
[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

Hasim

Početnik

(10)

• »Hasim« je muško

Datum registracije: 25.01.2006

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 23. Februar 2006

Ekonomija N. Pazara i cijelog Sandzaka ce biti jako nerazvijena dok nam se status ne rijesi.
Da imamo konstitutivnost SCG ne bi mogla budzet donijeti bez nas.
Ali neki ne vide to i potrcali su za trosicama koje srbi bace.
Najbolji ekonomski program ima NPS, program su radili najveci ekonomski strucnjaci ali prvo moramo da rijesimo status Bosnjaka i Sandzaka.
U Sandzaku ima nekoliko hidrocentrala, rudnika, polja obradive povrsine....

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

19

Utorak, 14. Mart 2006

Prijatelju iz Pariza (kako rece juskos, lakse je i meni ovako te nazivati, nego tvojim nickom). :)

Tema je dosta ozbiljna i trebali bi se nad njom zamisliti. To "skuplanje" bi donelo po svija sama pozitiva :

1) smanjila bi se nezposljenost (ako neka firma radi dobro, onda mora imat i radnike)

2) konkureciji bi se priblizili (jer samo oni najbolji mogu da uspe na trzistu)

3) donelo bi to nasem kraju respekt od ostalih strana (bio bi samo poznat "pazarski jeans", imao bi neki
kvalitet i marku )

4) potraznja po pazarskom jeansu bi bila visa, iz toga je jasno, da bi imali vise zarada, vise kapitala...

Ima jos tu pozitivnih strana. Dakle, ja sam za skupljanje malih firmica. Pa zar nebi bilo bolje da bar "jedna firma" u NP je dominantna na trzistu?

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

20

Srijeda, 15. Mart 2006

PERSPEKTIVA PAZARSKE EKONOMIJE

MA TO JE TACNO DA BI BILO BOLJE ZA NOVI PAZAR "UDRUZIVANJE" AL MOLIM TE KO CE DA SE UDRUZI KADA JE NAJVECI PROBLEM "TAFRA". KO CE SE ODRECI TOGA DA KAZE DA NIJE ON JEDINI VLASNIK FIRME VEC POSTOJI JOS NEKO? DAJ BOZE DA SE TO DESI AL CISTO SUMNJAM.... ;(

Social bookmarks