Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sadat84

Početnik

(10)

• »sadat84« je muško
  • »sadat84« je autor ove teme

Datum registracije: 09.09.2008

• Poruku poslati

1

Petak, 17. Decembar 2010

PHP zadatak

mozete li neko ovo srediti

ORVI DIO
-----------
Dear all,

You are required to complete the following assignment:

Title: Online store
Technology: PHP, MySQL

Functionality:
ability to browse products online
ability to search products online
shopping basket to add items
checkout or ability to purchase products online (no credit card processing required)
ability to enter data for administrators
Your assignment should contain at least 10-20 PHP classes, and at least 5 DB tables.

What to submit:
Zipped source code and front-end
SQL export of your database
Username and password (if any used in the application)

UML diagrams of your application:
Use Cases
UML class diagram for all your classes
1 sequence diagram

DRUGI DIO
------------
Dear all,

Your next assignment is to build a PHP application which will be communicating with your previous project.
In other words it needs to be a B2B solution. You can use Web Services, SOAP, XML-RCP.
The following link has some instructions how you can install and use these technologies: http://php.net/manual/en/refs.webservice.php.

Assignment instructions:
Create a system (CURRENT_SYSTEM) which can place an order to your previous project
you need to have a database to save the order
each order needs to be placed in at least 2 tables (e.g. order itself, items ordered). Don't forget to also store customer_id for each order, date & time, and IP address
you need to have a log table in the database to record every communication result (e.g. message and /or status received from your previous project)
Communication between the two systems must be done through http and XML
Your previous project needs to be modified to:
accept order, and return a positive or negative response
accept order status request, and return order status ID (e.g. received, processed, cancelled, on hold, etc)
Your previous project needs to return a meaningful response message to your assignment 2 project, to indicate if there is an error in the request (e.g. order fields not complete, invalid data, successful order placement, order status, etc)
You need to have a GUI in CURRENT_SYSTEM to place an order
CURRENT_SYSTEM needs to be able to fetch order status result from your previous project
Please note: do not place this project into the same www folder as your previous project! Create a separate folder, and create a new database for it.

What to submit:
Source code (PHP) for previous project (modified) and CURRENT_SYSTEM
SQL export of your databases (include all your passwords)

Documentation:
architecture diagram (as seen in the lecture)
network diagram
UML class diagram (at least to show your business and DB logic)
UML Sequence diagram (to show the entire communication between your CURRENT_SYSTEM and the previous project).

----------------
Sto se tice tog prvog dijela, nije zavrsen, jer neki elementi nedostaju
(search na stranici, UML dijagrami i mozda jos nesto, ne znam ni ja sama).
Ako nesto ima sto se moze na laksi nacin uraditi ili zamijeniti necim, sto da ne.
Sto se tice drugog dijela, treba se ukomponovati sa prvim da izgleda kao cjelina.

:klanja:
sadat84 je dodao ovaj fajl:
  • pet-store.rar (49,73 kB - 172 puta prikazano - zadnji put: 06. August 2017, 05:17)

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 17. Decembar 2010

Jel ovo studiras na daljinu? Tj. odakle ovako interesantni zadaci? Prilicno je obiman posao za nekoga ko ne studira već radi :). Ja sam mislio da se uključim ali nemam vremena.

Pogledacu malo kod koji si poslala. A sta ti fali u prvom projektu pa nije kompletan?

BJH 13

Početnik

(10)

Datum registracije: 08.09.2010

• Poruku poslati

3

Petak, 17. Decembar 2010

Kako divno. Ja imam 6 metara drva iza kuce. Mozel to neko da mi sredi? Moze sekirom, a moze i motornom pilom, samo je bitno da cepanice lepo slozi u podrum, da se sve lepo uklopi kao celina. Ja cu sredit da se drva istovare iz kamiona pre cepkanja. Ako ima neko snazan da se ukljuci bas bi bilo lepo. Al nemoj da se javlja da mi kaze kako je snazan samo nema vremena zbog posla. Takvi me ne zanimaju. Hvala lepo.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

4

Petak, 17. Decembar 2010

Citirano

Orginalno od BJH 13
Kako divno. Ja imam 6 metara drva iza kuce. Mozel to neko da mi sredi? Moze sekirom, a moze i motornom pilom, samo je bitno da cepanice lepo slozi u podrum, da se sve lepo uklopi kao celina. Ja cu sredit da se drva istovare iz kamiona pre cepkanja. Ako ima neko snazan da se ukljuci bas bi bilo lepo. Al nemoj da se javlja da mi kaze kako je snazan samo nema vremena zbog posla. Takvi me ne zanimaju. Hvala lepo.

Da nemaš temperaturu možda?

Možda ću i da pomognem onoliko koliko imam vremena.

A ti uzmi toplomer za početak.

Social bookmarks