Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško
  • »hadzied« je autor ove teme

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 29. Septembar 2002

Pitanja iz oblasti medicine

Pozdrav za sve prijatelje i učesnike ovog foruma.
Pošto ste svi verovatno skontali da se bavim medicinom, ja evo odlučih da otvorim jednu novu temu, koja če biti otvorena za pitanja, svih vas na forumu, a u vezi stvari koje vas interesuju a tiču se bolesti.
Sve što vas interesuje pitajte, a ja ću se potruditi da vam odgovorim na pravi način i u što kraćem roku.

Pozdrav :O

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 30. Septembar 2002

Pacijent pita:

Kad god napravim ovih nekoliko pokreta jedan za drugim, osetim staršan bol u leđima:
-Leva ruka ide ka desnom ramenu
-Desna ruka ide u vis, naglo... pa se ( ko u kraulu )polukružno kreće napred
-Leva ruka se spušta i ide iza leđa pa pravi polukružni pokret ka napred
-Ramena u blagom polukrugu idu napred
-Ruke se vraćaju u početni položaj...

Doktore pomagaj... ;(

Doktor odgovara:

Pa jednostavno, nemoj da praviš te pokrete tim redosledom...

Pacijent:

A kako onda da obučem sako??? :D :D :D

Ali vi nemojte našeg doktora da pitate nešto slično...
već ozbiljno...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

jenix

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.09.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 01. Oktobar 2002

inetresuje me...

pozdrav!!!

mozda bi meni mogao na neki nacin pomoci...
radi se o tome da sam vec izvjestan vremenski period daleko od svoje kuce...hrana koju konzumiram definitivno nije nekog kvaliteta...
prije mjesec dana mi se pojavila alergija po osjetljivim dijelovima tijela,medijalni dio ruku,nogu...bocni dijelovi stomaka...osip crvene boje koji jako sporo prolazi...i vremenom tamni...
sto se opet tice licne higijene...mislim da pazim dosta o tome...
interesuje me etiologija nastanka takvih osipa...sta moze biti uzrok tome???avitaminoza???ili nesto drugo???
mozes li nesto pronaci o tome...
i sama sam se nekada bavila medicinom,medjutim danas sam u drugim vodama i pri sebi nemam nikakvu adekvatnu literaturu...
a sto se tice posjete ljekarima...hm...ovi ovdje su sve ali bas i nisu strucni...znam po primjeru obicne upale prsta na nozi(rekao mi je da nokat odmah moram iscupati,bez neke velike nuzde) X(

unaprijed hvala

svako dobro 8)
What doesn't kill you, it makes you stronger!!!
;)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 01. Oktobar 2002

Za Sans-a

Pozdrav za mog prijatelja Mr. Sans-a, i ujedno koristim ovu priliku da mu se zahvalim na podršci, jer sam tako skontao njegov prilog. :)) :)) :))
Hvala prijatelju.
Pozdrav:) :) :)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

5

Utorak, 01. Oktobar 2002

Za jenix

Pozdrav za tebe jenix, na osnovu tvojih rekao bih oskudnih podataka o osipu koji imaš, mogu ti reći da ako se radi o alergijskom osipu, on bi verovatno morao da daje jak i neprijatan svrab, žarenje, i da se mestimično pojavljuje i povlači, čak i spontano bez terapije protiv alergije, ukoliko se radi nečemu drugom moraš mi dati jasnije podatke.
Elem, ukoliko ima gore navedene osobine trebalo bi pokušati sa nekim antihistaminskim preparatima, tipa fenergana, bronala, ili čak amp. synopen, da se vidi efekat, ukoliko se ospa povuče na ovu terapiju onda se verovatno radi o nekoj alergiji, te treba tražiti uzrok, odnosno namirnicu u ishrani, preparate koje koristiš i tako to, u obzir dolaze i kućna, ili prašina na poslu i dr.
Ukoliko se promene ne povlače na terapiju, najverovatnije se radi o nečem drugom, gde u obzir može doći, neka infekcija kože, različitim uzročnicima, ekcem, ili neko gljivično oboljenje, mada prema opisu nije karakteristično, a može i u obzir doći i neka hypovitaminoza ili čak avitaminoza, koja daje takve osipe.
Nebi bilo loše da se, u ishrani uvedu malo više vitaminai minerala, postoje one eff. multivite, šumeće tablete sa vitaminima i mineralima, gde će elementi tipa kalcijuma stabilizovati ćelijsku membranu.
Moj savet je da ako ti neuspe test terapija na antihistaminike, da se obratiš kožnom lekaru, jer je u dermatologiji ovako naslepo teško govoriti o terapiji, promena treba da se vidi.
Nisu isključene i kožne alergijske probe, o kojima sam ranije govorio, možda i bris tih promena, ali sve se to radi u ustanovama.
Ukoliko nisi zadovoljna odgovorom javi oa da još nešto vidimo u vezi tvog problema.
P.S.
Možda će ti neko predložiti sada veoma popularne kortikosteroidne masti i kremove, tipa sinoderma, panolona, hidrocoklina i drugih, ja to nebih radio odmah, dok nebi proverio dali se radi o alergiji ili ne. :)
P.P.S.
Dali si skoro imala neku jaču upalu grla, i dali se svrab javlja izrazito u pojedinim delovima dana, na tim mestima na kojima se koža više znoji, dali je svrab i poromene intenzivniji.
Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 02. Oktobar 2002

Andol

<P>Imam utisak da dosta ljudi nije upućeno o štetnosti Andola za decu, pa pri pojavi temperature, dosta njih sami deci "prepišu" po pola Andola... Voleo bih da nam doktor malo opširnije ukaže na moguće posledice davanja Andola deci, kao i da odredi starosnu granicu od kad se Andol sme upotrebljavati , kao i šta se sme deci dati kao terapija protiv povišene temperature...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

jenix

Početnik

(10)

• Poruku poslati

7

pozdrav

pozdrav!!!

hvala na brzom odgovoru...

sto se tice mog osipa...on sada hvala Bogu prolazi...ovo je prvi put da mi se desilo ovakvo nesto...sto se tice antihistaminske terapije...uzimam kalcijum sinopen...i aplicirala sam sinopen mast...ovaj osip nije popracen tolikim svrabom,a cisto sumnjam da se radi o gljivicnom oboljenu koze jer ono ipak za sobom nosi druge indikacije...vjerovatno je da se moze raditi o avitaminozi pojedinih vitamina i minerala...ili preosjetljivosti na neki sastjak iz hrane,ovo drugo me malo zbunjuje,do sada nisam imala nikavih problema,da li je moguce da se povukla rezistentnost na odredjeni sastojak iz hrane i da ga sada moram izbjegavati...kazem da prije alergijske reakcije nije bilo...imam jos jedno pitanje...da li je moguce da se ovakav osip javi uslijed ujeda pojedine vrste isekta???i da mozda klimatski uslovi usporavaju njegovo prolazenje???
sve su ovo naravno pretpostavke...u svakom slucaju ukoliko se u potpunosti ne povuce u kracem vremenskom periodu,naravno da ce tu biti neizbjezna posjeta dermatologu...

thanks again

svako dobro 8)
;)

jenix

Početnik

(10)

• Poruku poslati

8

bravo sans...

veoma dobro postavljeno pitanje...stetnost andola(i ostalih antipiretika)u terapiji...

interesantno...jedva cekam odgovor... :D

;)

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

9

Kad smo vec kod andola ...
Kod nas se (ako se to nije promenilo) jos uvek mogu kupiti kojekakvi lekovi bez recepta. Pri tom ovde mislim na antibiotike.
Moje pitanje je da li je to preporucljivo ? Koliko su korisni, a koliko stetni ?
Ovde u UK nema sanse da dobijes antibiotik bez recepta, i onda dobijes samo onoliko koliko ti je doktor prepisao. Plus, sto u apoteci postoji osoba koja kontrolise sta si dobio od lekova (da slucajno ne dobijes previse).
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 03. Oktobar 2002

Za jenix

Pozdrav za jenix i drago mi je da ti je bolje. :))
Da se alergija javi na ujed insekta, to je vrlo moguće, i može se desiti da ima takvu jačinu da čoveku daleko bilo ugrozi život.
Ukoliko se osip povlači na antihistaminike i kalcihept, onda se verovatno radi o alergijskoj reakciji, sad dal na ujed insekta ili na sastojke iz hrane, to neznam a ja sam ti napisao u prošlom postu, da se jedino to može utvrditi kožnim ili nekim drugim alergotestovima.
Dobro je što vidim da tamo odakle si imate preparate verovatno novije generacije tipa tog synopenkalcijuma.
Alergije su čudna stvar, dosta neispitane pa se sa njima ne treba igrati, mogu čak preći i u hronične oblike, tipa hronične urtikarije, itd.
Još jedna stvar kod ujeda insekata, karakterističan podatak je da se pri pregledu pacijenta mogu primetiti ubodne ranice oko kojih se nalazi kružni pojas koji je pod prstima dosta tvrd, tzv. induracija, i kod insekta se može zapaziti jedna pravilnost u rasporedu ujeda, jer on kada ide po telu tako i ujeda i ostavlja više gore opisanih ranica, uzgred ujed insekta se lako prepoznaje, dok se alergijska reakcija koja se javlja na ujed razlikuje od samih ujeda.
Pozdrav.
P.S. Nadam se da sam uspeo da ti malo razjasnim ove stvari? ;)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

11

Andol

Sans, pozdrav za tebe, i mogu ti reći da ti je pitanje na mestu. :O
Ujedno i pozdrav za sve učesnike foruma.
Andol je lek koji spada u grupu nesteroidnih antireumatika i preparat je acetilsalicilne kiseline, da kažem jedan od veoma dobrih i popularnih lekova sa širokom primenom i višestrukim dejstvom.
Kao i svi nesteroidni antireumatici, tako i andol ima analgetičko (dejstvo protiv bolova ), antiflogističko ( smiruje upalu, oprotivupalno dejstvo ), antiagregaciono (nedozvoljava, odnosno smanjuje sposobnost koagulacije krvi, odnosno pojačava njena tečna svojtva, pa se nedaje kod stanja gde bi mogao pojačati krvarenja ), i na kraju bih naveo svostvo koje vas interesuje a to je antipiretičko dejstvo ( smanjenje temperature organizma ).
E sad da se zapamti za sadašnje i buduće roditelje ANDOL SE KAO ANTIPIRETIK NESME DATI DECI DO 12 GODINA. Kao što rekoh andol se nedaje deci iz razloga što je kontraindikovan jer izaziva redak sindrom kod dece koji se zove REJOV SINDROM. Često sam i ja u praksi imao slučajeve da roditelje, naročito iz seoskih krajeva daju deci andol za tempreturu jer im se on nađe pri ruci, pa ono za odrasle je cela tableta, detetu daju pola ili četvrtinu, što je jako pogrešno, na sreću takav sindrom se retko javlja ali kad se javi ima jako dramatični kliničku sliku, pa ne treba rizikovati.
Za dečji organizam u takvim stanjima febrilnosti postoje adekvatna sredstva tipa, preparata ibuprofena ( brufen sirup ), ili preparati paracetamola ( febricet sir, tabl, čepići, eferalgan, paracet, i dr. ).
Ovi preparati mogu se bez straha primenjivati, ali bih ja lično preporučio proizvode Paracetamola pre nego Brufen siruop, jer nije preporučljiv kod nalaza na plućima tipa bronhitisa i drugih plučnih oboljenja i brufen nema jasnu granicu do koje obara temperaturu i kada se da detetu koje nema temperaturu i dalje deluje apirogeno, dok paracetamol ima osobinu da temperaturu obara do njenih normalnih vrednosti i kada se da deci koja nemaju jaku temperaturu neobara je previše.
I na kraju bih preporučio roditeljima da kod dece uvek urade masaži sa alkoholom ( ako se složi Birdum-Bardum ), tzv. frikciju, tuširanje mlakom vodom, tako da se počne od veće temperature vode, pa se ona postepeno rashlađuje, nikako hladna voda, i stavljanje čerapica u sirće, dobar narodni lek.
Pozdrav :) :O :O :P

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

12

Kontrola lekova

Pozdrav za Tulumba 4 all, i kod nas je sada počeo program kontrole prodaje i izdavanja lekova, jeste u začetku, ali mi smo finansijski slabi u zdravstvu, pa te promene idu malo sporije.
Uvedeni su recepti u zdravstvenim ustanovama, koji se zavode po serijskom broju, što do sada nije bio slučaj, tako da se uvek može znati gde je koji lek prepisan, koji ga je lekar prepisao, kom pacijentu, i tako to.
Za sprovođenje ovakvog programa neophodna je potpuna kompijuterizacija svih zdravstvenih ustanova, a kod nas to nije slučaj, tako da se još potkradaju greške i bez kompijutera je ovakav posao pravi napor i za lekare i apotekare, ali šta ćeš.
Dalje, to što to kažeš da se u privatnim apotekama nemože kupiti nikakav lek bez recepta, je slučaj u celom svetu, sem kod nas, ali i to je sankcionisano, i počelo se sa zabranom prodaje lekova bez recepta tipa, bensedin, trodon, morfijum, leksilijum, itd., znaš one stvari koje se mogu zloupotrebiti, dok je i ranije za fenobarbiton postojala paksa uvođenja u tzv. knjigu narkotika, koju moraju imati i društvene i privatne apoteke, ( kod epileptičara, koji koriste fenobarbiton ).
Što se tiče antibiotika, a uopšte i svih ostalih lekova ja se potpuno slažem sa tobom,jer pstoji niz razloga zbog kojih bi se lekovi morali davati samo uz lekarski recept, prost primer ti je stvaranje rezistencije na lekove usled njihove ne namenske upotrebe, kod antibiotika je to najčešća pojava, ali kako i sam znaš deset godina nestašica navelo je ljude da se sami snalaze, pa i da ponekad preteraju u tome, nadam se isto kao i ti da će ovih pojava biti manje.
Pozdrav :P
P.S. Nemam nameru da vas gnjavim nekim dugim odgovorima, ako te interesuju neke stvari posebno, slobodno napiši. ;)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

13

Imam jedan veliki problem.
Moj otac ima trombozu, koja je zapocela na nogama. Ta njegova bolest se izrazila tako, da su mu se otvarale rane, koje su bile jako bolne. Sada se njegova bolest prosirila do jetre. On mora da uzima jake tablete da bi sprecio da trobmoza dodje do srca.

Otac mi je mlad, 45 godina, neznam kako bi mogla da mu pomognem ?( Njemu je cirkulacija krvi isto losa.

Znam da mom babu nema lijeka, ali ipak se nadam da neko zna neki put na kome bi mu se moglo pomoci.

P.S. Moj rahmetli deda je isto imao trombozu.

Kolika je verovatnost, da tu bolest dobijemo mi deca? Od cega to zavisi?

EŠ-HEDU EN L&#256; IL&#256;HE ILLELL&#256;H, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUH&#362; VE RES&#362;LUH&#362;

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od Tulumba4All
Ovde u UK nema sanse da dobijes antibiotik bez recepta, i onda dobijes samo onoliko koliko ti je doktor prepisao. Plus, sto u apoteci postoji osoba koja kontrolise sta si dobio od lekova (da slucajno ne dobijes previse).

Jah, na zapadu (relativno govoreci) je moguce tuziti svakoga (i potrazivati novac) zbog bilo kog razloga pa i ako farmaceut ne izdeklamuje kontraindikacije lijeka prilikom kopovine istog. Naravno da bilo tko od medicinskog osoblja ne zeli si izgubiti posao i cast zbog ovakvih pojedinaca pa je po meni to prvenstveni razlog pojacane kontrole i po meni lazne pretjerene zainteresovanosti za zdravlje pacijenta (mada veliki broj lijecnika jos uvijek slijedi Hipokratovu zakletvu)...

Citirano

Orginalno od hadzied
Andol je lek koji spada u grupu nesteroidnih antireumatika i preparat je acetilsalicilne kiseline, da kažem jedan od veoma dobrih i popularnih lekova sa širokom primenom i višestrukim dejstvom.
Kao i svi nesteroidni antireumatici, tako i andol ima analgetičko (dejstvo protiv bolova ), antiflogističko ( smiruje upalu, oprotivupalno dejstvo ), antiagregaciono (nedozvoljava, odnosno smanjuje sposobnost koagulacije krvi, odnosno pojačava njena tečna svojtva, pa se nedaje kod stanja gde bi mogao pojačati krvarenja ), i na kraju bih naveo svostvo koje vas interesuje a to je antipiretičko dejstvo ( smanjenje temperature organizma ).

Ja bih ovome samo dodao jednu stvar o Andolu...
Ne znam koliko je ovom cijenjenom auditoriju poznata cinjenica da Andol pored visestrukih terapeutskih dejstava predstavlja takodje jednu od najboljih metoda kontracepcije ako se isti dobro pozicionira i cvrsto pridrzava koljenima... :D :D :D
Zivili
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 04. Oktobar 2002

Za Hanuma 78

Pošto ja nisam specijalista vaskularne hirurgije, niti interne medicine, pokušaću samo da ti približim ovaj tvoj problem, a u budućnosti ću se sigurno raspitati kod kolega podrobnije o praktičnim savetima u vezi oboljenja tvog oca.
Bolesti venskog krvotoka, naročito na ekstremitetima možemo podeliti na:
1. Varikozne vene (proširene, varikozne vene, su izvijugane, nenormalno dilatirane-proširene vene sa nekompletnim venskim zaliscima, za razliku od hipertrofičnih vena-uvećanih vena, koje su normalna pojava kod atletski građenih i aktivnijih organizama.)
Kod ovog da kažemo naj blažeg poremećaja može postojati urođeni defekt-delimični nedostatak pojedinih venskih zalistaka ili samnjenje sadržaja elastina u njima. Obično se javlja kod ljudi koji duže stoje na nogama, ili kod žena sa više porođaja. Znači postoji i nasledni, odnosno tačnije rečeno urođeni faktor. Zbog slabe funkcije ovih venskih zalistaka, ne funkcioniše mišićno venska pumpa, te se sve veća količina krvi nakuplja u donjim krajevima venskog sistema i takve opterećene vene dilatiraju i njihov zid se istanjuje.
Ja se nebih zadržavao više na ovom početnom stadijumu, jer tvoj otac ima teže probleme.
2. Površni tromboflebitis ( je zapaljensko oboljenje površinskih vena ektreniteta, najčešće nogu, koje može biti uzdruženo i sa dubokim venskim trombozama ). Bolest nastaje kao posledica spoljne traume i zapaljenja varikoznih vena, nepravilnim davanjem intravenskih terapija, kada kanile (specijalne plastične igle ) duže vremena ostaju u veni radi davanja infuzije, davanje paravenski rastvora koji oštećuju zidove krvnog suda, maligni procesi na krvnim sudovima, isto tako pogoduju nastanku ove bolesti.
3. Duboka venska tromboza ( trombophlebitis profunda), su dva naziva koja imaju isto značenje, znači stvaranje dubokog venskog tromba i zapaljenski proces koji prati stvaranje tog tromba iduzajedno.
Nastanku bolesti pogoduju tri stvari koje se jednim imenom zovu:
WIRCHOV TRIJAS.
a. STAZA
b. POVREDA VENSKOG KRVNOG SUDA
c. HIPERKOAGUBILITET KRVI (pojačana sposobnost zgrušavanja krvi)

Uslovi koji pogoduju ćešćem javljanju bolesti su slabija pokretljivost pacijenta, inaktivnost, gojaznost, povećane masnoće u krvi, pušenje, stanja posle operacije, posle porođaja kod žena, stanja kada se ekstremitet nalazi u imobilizaciji, kod preloma ili sl. Bolesnik se žali na bolove i napetost u ekstremitetu, koji se javljaju u mirovanju i pojačavaju se pri pokretanju ekstremiteta, uz ne retko pojavu temperature. Otok celog ili jednog dela obolelog ekstremiteta, uz bledu i staklastu kožu koja je jako osteljiva na pritisak i lako dolazi do povređivanja površinskih slojeva kože, gde takve rane teško zarastaju, uz prateći porast sedimentacije. Ukoliko tromb nije fiksiran, odnosno vezan svojim repom za zid krvnog suda postoji velika opasnost od plućne embolije, kao najteže komplikacije koja je u većini slučajeva smrtonosna.
Zbog toga treba energično popraviti stanje rehidratacijom, nadokanadom tečnosti, popravljanjem reoloških svojstava krvi, samnjiti povećano svojstvo koagulacije krvi, pored mnogobrojne terapije tabletama i drugima lekovima dolazi u obzir i hirurški zahvat, kao i postavljanje transverzalnog sita u vidu kišobrana u donju šuplju venu koje će sprečiti plućnu emboliju. 4. Hronična venska insuficijencija , je posledica ponavljanih venskih tromboza, (stanje koje si ti navela ), javlja se kada se u venskom sistemu pored gore navedenih promena javi i povišen intravenski pritisak (hronična venska hipertenzija).
Kao posledica mnogobrojnih dubokih venskih tromboza dolazi do nepovratnih oštećenja zidova vena i venskih zalistaka, gde krv pri stajanju se polako probija kroz oštečeni zid vene u površinski venski sistem, gde usled povećanog pritiska dolazi do pucanja i ošptećenja vena i pojave supkutanih, površinskih hemoragija, krvarenja, koje kasnije prelaze u pigmentovane površine. Javlja se oštećenje kože, njeno propadanje, otok, fibroza, ona postaje krta, i veoma lako se otvaraju venski ulkusi, odnosno rane na koži koje si opisala i koje teško zarastaju. Otprilike bi to bilo to ovoj bolesti, jer si mi ti navela podatak da su njegovi problemi počeli prvo na nogama, a da se proces kasnije razvio.
Ovde mogu još dodati da se osnova tromboze krije u stvaranju tromba na gore opisnoj podlozi bolesnih venskih krvnih sudova i evo šta se dešava:
Na nivou oštećenih venskih zalistaka javlja se nakupljanje trombocita (potemećaj u koagulaciji krvi), stvara se tzv. beli tromb na kojem se talože neke materije iz krvi (fibrin), te nastaje crveni tromb, proces može biti tako brz da se u toku nekoliko minuta stvori više takvih tromba, ako su uslovi pogodni. Povećanje tromba nastaje nakupljanjem gore pomenutih faktora, e sada može doći do spontanog razlaganja tog tromba,( on sam od sebe se rastvori pod uticajem enzima), ili može doći do njegove organizacije, odnosno veže se za valvulu i očvrsne stvarajući jošveće oštećenje zalistaka. Ukoliko ne dođe do ova dva procesa on se otkači od zalistka i putuje naviše kroz velike venske sudove pravo do srca ili pluća, gde izaziva emboliju(otkačeni tromb zove se embolus).
Evo sada vidiš da je ovo oboljenje zaista ozbiljno i da postoji više faktora zbog čega se može javiti, postoje više terapeutskih mogućnosti.
Štp se tiće naslednosti, postoji više faktora koji utiču na reološke osobine krvi, a neki od njih se nasleđuju, što nemora da znači da imate sklonost ka ovom oboljenju, ali je potrebno sprovoditi preventivu, i sprečiti svaku mogućnost nastanka promena na krvnim sudovima.
Pozdrav
P.S. Nadam se da nisam bio previše naporan, jer je tekst previše dug, ali tako je šta ću, ukoliko te još nešto zanima javi se.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 04. Oktobar 2002

Za Giovannija

Pozdrav za tebe gospodine Giovanni.
Uz dužno poštovanje, tvoj stav da neko pravi sankcije po pitanju davanja lekova na recept, samo da bi na neki način sebe zaštitio i opravdao, a ne zbog brige o pacijentima, po mom mišljenju može biti samo tvoj stav, iz koga se vidi da nisi blisko vezan sa humanim profesijama.
Mislim da nije na mestu.
A po pitanju tvog komentara u drugom delu teksta, (andol i njegova primena u kontraceptivne svrhe), imao bih jednu molbu, da ne zloupotrebljavaš forum , pogotovu ne ovaj njegov deo za tvoje neozbiljne opaske, jer im tu nije mesto.
Naravno ti znaš o čemu je reč.
P.S. nebih želeo da se ovde povedu nepotrebne rasprave koje su se vodile na drugim mestima, a nemaju veze sa temom o kojoj ovde govorimo, a imali smo svi iskustva sa time.
Pozdrav ;)

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

17

Petak, 04. Oktobar 2002

Otpozdravljam stovanom gospodinu doktoru Hadziedu...
Vrlo grijesis u konstataciji da nisam blisko povezan sa humanim profesijama a svoj stav dadoh na osnovu onoga sto dozivjeh i vidjeh u ponasanju doktora i farmaceuta u zapadnoj Kanadi i rad sam ih argumentovati ukoliko smatras da za to ima potrebe.

Drugu primjedbu sam shvatio da salama u ovoj temi nema mjesta (iako misljenja sam da smijeh zaista djeluje terapeutski) pa cu se ubuduce, a na tvoju preporuku, zaista kloniti davanja svog komentara na ovom "OTVORENOM" forumu.

Svako dobro zelim
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

18

Petak, 04. Oktobar 2002

Za Giovannija

Pozdrav za tebe Giovanni.
Uvek, ama baš uvek ti izvodiš neke kerefeke, ja mislim da postoje na forumu mesta za takve stvari, tipa vicevi, sve i svašta, politika, itd. u kojima si vrlo aktivan, vidi se iz priloženog.
Ovde koliko vidiš imamo pitanja, ako nekog nešto stvarno interesuje, onda taj i pita, a ja , a ako si i ti u humanim vodama i baviš se ovom profesijom, što važi i za druge koji mogu pomoći, odgovaraju na ta pitanja ozbiljno, tu nema mesta opaskama tipa one tvoje o andolu, niti bilo kakvih drugih insinuacija.
Ti si kao i drugi članovi dobrodošao na ovom forumu, nema potrebe da stavljaš pod navodnice ono OTVORENI, ali moram te upozoriti da kako ti kažeš "štuješ", pravila koja dobro znaš.
Pozdrav ;)
P.S.
Ovo je poslednji put da repliciram tebi ovde, jer stvarno nije u kontekstu, valjda ti nije namera da sve pokvariš? :P

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

19

Petak, 04. Oktobar 2002

Hvala puno Hadzied.....

Vecinu navedenih podataka sam vec znala posto sam imala dovoljno prilike da prevodim mome ocu kod doktora.

Ali....Njegova bolest je tako kompleksna da ne steti dobit nove informacije.
EŠ-HEDU EN L&#256; IL&#256;HE ILLELL&#256;H, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUH&#362; VE RES&#362;LUH&#362;

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

20

Subota, 05. Oktobar 2002

Za Hanuma 78

Nema na čemu da se zahvaljuješ, rado ću da pomognem koliko mogu, ne samo tebi već svakom dobronamernom članu ovog foruma.
Bilo bi mi drago da sam od koristi.
Pozdrav
:P

Social bookmarks