Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

41

Utorak, 23. Novembar 2004

Citirano

Orginalno od hadzied
Mentor, iliti profesor ( u svetu, to ce nam bolje reci ostali kolege koji studiraju na strani, vodeci je taj vid mentorske nastave ), je ta osoba koja treba da da smernice i upute studentu gde, kako i kada da nadje nesto najnovije, a njegovu ulogu i ulogu njegovog imena treba svesti na najmanju mogucu meru

"Maksimalno si minimizirao" ulogu ucitelja u procesu ucenja, a to je za mene neprihvatljivo.

Shvatanje uloge ucitelja je manjkavost cak i zapadnjackog sistema a ne samo onog na nasim prostorima, iako je kod ovog potonjeg to daleko uocljivije.

Posljednje sto trebas da dobijes od ucitelja jesu da dobijes "smjernice gdje da nadjes nesto sto je najnovije". Prevashodna uloga ucitelja jeste da te nauci pravilnom ucenju i pravilnom razmisljanju. Ucitelj treba da te nauci da stvari gledas u sirem kontekstu.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

42

Citirano

Orginalno od alBazari

Citirano

Orginalno od hadzied
Mentor, iliti profesor ( u svetu, to ce nam bolje reci ostali kolege koji studiraju na strani, vodeci je taj vid mentorske nastave ), je ta osoba koja treba da da smernice i upute studentu gde, kako i kada da nadje nesto najnovije, a njegovu ulogu i ulogu njegovog imena treba svesti na najmanju mogucu meru

"Maksimalno si minimizirao" ulogu ucitelja u procesu ucenja, a to je za mene neprihvatljivo.

Shvatanje uloge ucitelja je manjkavost cak i zapadnjackog sistema a ne samo onog na nasim prostorima, iako je kod ovog potonjeg to daleko uocljivije.

Posljednje sto trebas da dobijes od ucitelja jesu da dobijes "smjernice gdje da nadjes nesto sto je najnovije". Prevashodna uloga ucitelja jeste da te nauci pravilnom ucenju i pravilnom razmisljanju. Ucitelj treba da te nauci da stvari gledas u sirem kontekstu.

Al Bazari, nakon ovog tvog odgovora, trebao bi prvo da te pitam u kom si razredu, ali posto pretpostavljam da si osnovnu i srednju skolu zavrsio, onda to necu uciniti...
U osnovnoj i srednjoj skoli se, bar u normalnim skolama uce tehnike ucenja i tome slicno, a bogami na ni jednom fakultetu te profesor nece uciti kako da ucis, kako da se preslisavas ili obnavljas, odnosno reprodukujes gradivo...

Kasnije u praksi steceno znanje ili znas ili ne znas da primenis, to je stvar licne ( sopstvene ) kreativnosti da ono sto imas u glavi pretocis u delo, tu ti ne pomaze nuikakav profesor ili kako ti vise volis da minimiziras i nazivas ih uciteljima ( ucitelji su bate u osnovnoj skoli, zato se valjda tako i zovu )...
Ovo poslednje o cemu ti pricam je primer za sve naucne oblasti koje imaju svoje odjeke na prakticni, realni zivot ( postoje studenti koji sve, ama bas sve znaju za deset, ali u realnoj situaciji to njihovo znanje ne moze da zadovolji potrebe realnog zivota, sto ne znaci da oni nisu dobri studenti, vec da u sebi ne nose izvesnu dozu unutrasnje kreativnosti i sposobnosti da povezu stvari iz glave i teoretski usvojeni deo primene u praksi )... No ovo je mozda neka druga tema...

P.S.
Ja sasvim dobro znam kakva je uloga mentora ili profesora ne samo na faksovima u zemlji, vec i sire, iz kontakata sa kolegama u svetu, a jos jedan pravi primer bi bio sistgem nastave na privatnim univerzitetima ne tako daleko, u samom nasem gradu, gde se profani pojave jednom u mesec ili dva meseca...
Zbog svojih obaveza na fakultetu ja sam skoro u svakodnevnom kontaktu sa svojim mentorom i znam 100% kakva je uloga pravog mentora i profesora... A tu postoji i jos jedna stvar, a to je kradja znanja od starijih kolega, jer se sve ne nalazi u knjigama i sve ne moze da ti isprica jedna osoba, tako da se moraju primeniti razne sposobnosti ukoliko normalno ih osoba ima, da bi upotpunola svoje znanje...

Eto, tako ja mislim, mozda ti nemas to misljenje, ali da ne smaram...

Pozdrav...

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

43

Citirano

Orginalno od hadzied
Ja sasvim dobro znam kakva je uloga mentora ili profesora ne samo na faksovima u zemlji, vec i sire, iz kontakata sa kolegama u svetu, a jos jedan pravi primer bi bio sistgem nastave na privatnim univerzitetima ne tako daleko, u samom nasem gradu, gde se profani pojave jednom u mesec ili dva meseca...

Malo se slazem i ne slaeem sa obojcom. Evo mog iskustva oko mentora, posto ih znam puno. ima raznih, losih i dobrih, ljudi se uglavnom trude da budu sa onim dobrim. Daleko od toga da ti mentor daje samo smercnice sta ima novo, ali naravno i od toga da ce te on kao nesto ucit. Mentor je tu kao neki znalac a tvoje je da ga cupas za rukav i kupis njegovo znanje. Kad imas srece da tvoj mentor bude i neki od priznatih svetskih istrazivaca tvojoj sreci nema kraja, al cesto se desi da ti jako cuveni nemaju puno vremena, pa onda vazi ono pravilo da je najbolji onaj mentor koji je na raspolaganju. Ovde se radi na nacin da od tih ljudi slusas i oni ti sluze da te savetuju, da kad im izneses neku tvoju tezu da ti potvrde i da te ohrabre u daljim istrazivanjima i da te tu upute u pravce koje sam ne poznajes. Postoje oni profesori kojima je raspon znanja jako sirok pa su sposobni da te usmere u pravce koje do tad nisi sreo, a koje u knjigama ne nalazis, jer su knjige napisane za one osnovne stvari, a dalje znanje nalazis u raznim naucnim casopisima.
Ja sam svoje pozdiplomske zavrsio da skoro ni jednu knjigu nismo upotrebili, a imali mso po par stotina strana da procitamo nedeljno. I danas radeci svoju disertaciju uglavnom radim sa artiklima koji su publikovani u posebnim casopisima iz raznih naucnih oblasti, a pocevsi od onih koji datiraju od 1970 na primer pa do onih najnovih od 2004.

Ovde bi napravio jednu razliku koja nas mozda zbunjuje izmedju osnovnog i onog viseg skostva. Fakultet od 4 god, je nesto stvarno najosnovnije, i on se ne razlikuje mnogo od Beograda, Kuala Lumpura Pariza ili Harvarda. Uglavnom su to manje vise klasicna znanja, mada na boljim fakultetima puno se prate novine, i puno je prakticnih stvari. No razlika ne moze biti toliko drasticna.
Ono sto pocinje da odvaja jedan od drugog univerziteta su naravno pozdiplomske i doktorske studije, kada do izrazaja dolazi profesorski kadari srestva (labaratorije) za naucni rad. Tu se prave one razlike u kojima smo mi jako zaostali.

Evo jedno primera, da moji profesori koji su jedni od najboljih u Francuskoj u disciplini kojom se bavim a i jako poznati i citirani u svetu, uopste ne daju predavanja na osnovnim studijama, vec to cine uglavnom nesto kao Asistenti ili ti mladji profesori. Tako je skoro svugde u svetu, mozda mogu se sresti par puta u toku skolovanja, al uglavnom su rezervisani za pozdiplomske i za istrazivanja.

PS. ijo sto ja ljepota ispisa, a sta tedo da kazem ovim pojma ni sam nemam. Nesto kao u smislu da je profesor jako bitan, posebno onaj dobar koji zna a hoce i da nauci. Sam slusat te ljude ima haira a kamoli imat prilike da se malo i poprica. Sto se tice profesora ovde, a i sire jer sam imao prilike da sretnem i one sa najvecih univerizteta jako je velik razlika u odnosu na one nase dole. Nasi su uglavnom svi nesto ufurani, kao neke face, koji sve znaju i sam nesto mudruju. Ovi ovde su mnogo otvoreniji, mnogo pristupacniji, i brate umiju i da se nasmiju.

PS. Sad ce me neko opet optuzit a hajem zapad a ne hajem NAS, i da me pojeo Pariz, ada nije bogomi no sam pricam ono sto jes, ono sto vidim, imamo i mi druge kvalitete koji oni nemaju, al ja sam takav da prvo kritikujem svoje a posle tudje.
malo za promenu

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

44

Ovde se dosta opsenjuje jer je ocigledno da pojedini noseci srce na jeziku zanemaruju veoma bitne stvari. A sve je tako jednostavno da jednostavnije nije moguce biti. Nemoze nikako biti sve jedno gde i pre svega sta se studira.Da je tako onda bismo imali tok da studenti zbog lakseg studiranje biraju lakse universitete sto bi bilo i logicno kad bi tako bilo da studiranje na boljim universitetima ne donosi prednosti u znanju ili boljim mogucnostima za zaposljivanje posle studijuma. Uzmimo primere iz krajnosti i verujem sve ce biti svakom jasno. Studirati u nemackoj informatiku u najmanju ruku je viskostepeno glupo uporedjivati sa studiranjem informatike u novo otvorenom universitetu u Novom Pazaru. Izmedju njih je ceo jos jedan svet ako ne i vise od toga.
Posto informatika vazi za najtezi studijum steci diplomu iz informatike nije isto kao i diploma iz nekog drustvenog predmeta cije posdiplomske studije su ravne zvanju diplomiranog informaticara. Promocije na tezim fakultetima kao sto je informatika ili matematika su puno redje od promocija gde su negde i potrebne za bavljenjem poslov kao sto je to kod medicine, hemije .... A to je najvise zbog toga sto se drustvene nauke studiraj masivnije pa da bi se uspostavila neka hierarhija potrebno je promovirati da bi se iztrcilo iz prosecnosti dok to kod informatike nije nuznost jer su oni jednako upotrebljivi sa diplomom kao ovi sa posdiplomskim studijama.

P.S. Imao sam drugaricu u gimnaziji kojoj je otac profesor na frankfurtskom fakultetu za medicinu.Svoju cerku je iako postoji u frankfurtu fakultet za informatiku ipak poslao da studira u 26 km udaljeni darmstadt.
Iste slucajeve sigurno znate i od politicara. Da je sve jedno njima bi bilo neuporedljivo jeftinije placanje studija i lepse da su im deca u blizini kad im zatrebaju.

Samo da vam kazem nije ni mene pojeo zapad Cak sta vise krivo mi je sto su bolji od nas Ali ovo je samo trenutna situacija

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

45

Svako vodu na svoju vodenicu navodi
malo za promenu

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

46

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
Posto informatika vazi za najtezi studijum steci diplomu iz informatike nije isto kao i diploma iz nekog drustvenog predmeta cije posdiplomske studije su ravne zvanju diplomiranog informaticara. Promocije na tezim fakultetima kao sto je informatika ili matematika su puno redje od promocija gde su negde i potrebne za bavljenjem poslov kao sto je to kod medicine, hemije

Ovo je u najmanju ruku diskutabilna izjava, i to iz vise razloga. Pre svega, ljudi su prirodno usmereni ili u tehnickom ili u drustvenom pravcu. Pokusavati da studiras ono sto ti ne 'lezi' ce se sigurno pretvoriti u mucenje, tako da je potpuno relativna stvar sta je tezak fakultet.

Sa druge strane, bar u USA, informaticari nemaju taj drustveni status kao pravnici, ekonomisti i lekari (ovim redom), niti se njihova struka smatra najtezom. Uostalom, nije slucajno to sto se tehnicki fakulteti uglavnom priznaju 1/1, a da bi nostrifikovao medicinsku diplomu treba zestoko da se oznojis.

Citirano

Orginalno od hadalj
Svako vodu na svoju vodenicu navodi

Nanosenjem vode na svoju vodenicu ne dokazujes da je tvoj mlin najbolji, ali sitno brasno je uvek dobra reklama ;)
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

47

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
Nemoze nikako biti sve jedno gde i pre svega sta se studira.Da je tako onda bismo imali tok da studenti zbog lakseg studiranje biraju lakse universitete sto bi bilo i logicno kad bi tako bilo da studiranje na boljim universitetima ne donosi prednosti u znanju ili boljim mogucnostima za zaposljivanje posle studijuma.

Malo mi sve ovo nejasno, no nije bitno, mislim da sam shvatio poentu, ali se ne slazem sa tobom...
Naravno i to je tacno da dobar student na dobrom faksu imace sigurno bolje rezultate, ali ne znaci da ce dobar student na manje dobrom faksi imati slabije rezultate od onog prvog samo zbog toga sto studira na nekom boljem fakultetu...
Najmanja stvar je fakultet na kojem studiras, najbitniji faktor je student, dzabe je tebi brate diploma i sa Harvarda, ako ti to znanje ne umes da primenis, to je najbitnije...

Druga stvar je stvar izbora, tu dolaze u obzir mnoge stvari koje objektivno omogucavaju ili sputavaju odabir zeljenog fakulteta...

P.S.

A na kraju bi samo da podsetim auditorijum, da su pojedini vodeci strucnjaci zavrsavali fakultete koje vi ovde rangirate nako neke nize klase, pa su sada priznati u sveti u svojim oblastima...
Mozda ja jesam i malo pristrasan, ali sigurno mi to nesmeta, niti ova prica o fakultetima, jer mi je cilj da istaknem stvarnu ulogu studenta u procesu studiranja...

Pozdrav

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

48

Citirano

Orginalno od hadzied

Najmanja stvar je fakultet na kojem studiras, najbitniji faktor je student, dzabe je tebi brate diploma i sa Harvarda, ako ti to znanje ne umes da primenis, to je najbitnije...

Pozdrav

Haj nadji jednog sa Harvarda koji ne zna da primeni svoje znanje. :D
A i zna se da samo najbolji na najbolji uni idu, pa tamo naravno ne moze svako ni da udje.

Sve vise mi lici na onu temu `drustveni protivu prirodnog` (ili tako nesto).
Pazi koju igru igras.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

49

Hadzied,

Mislim da ti, kao i vecina ucesnika ove teme, konstantno promasujes poentu ovde - bez uvrede ;). Naslov teme spominje 'elitu' obrazovanja, 'elitu' studenata i 'elitu' fakulteta. I da, 'elitni' studenti uvek nadju put do 'elitnih' fakulteta. To ne znaci da nema mesta i za nas ne-elitu - ja sa svojim ne-elitnim ETF-om iz Beograda mogu bez problema obavljati 98% (reda velicine) poslova u US, ali ne mogu 100% - to je ipak rezervisano za uzak krug ljudi sa 'elitnim' obrazovanjem i kapacitetom. Mislim da je o njima ovde rec.

Ukratko - ako si vrlo, vrlo, vrlo dobar, to jos uvek ne znaci da si 'elita'.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

50

Srijeda, 24. Novembar 2004

Ovi tvoji procenti me potsetise na jednu recenicu mog profesora koji nam je jednom prilkom rekao: "Vidite deco, svi su lekari dobri i izvrsavaju dobro svoj posao, ali uvek postoji jedan mali procenat onih koji su bolji od svih ostalih" - a to je rekao zato sto smo imali jedanu pacijentkinju koju je pregledao veliki broj strucnjaka i nisu znali od cega boluje, da bi se posle izvesnog vremena ipak jedan, mozda zaista najbolji, dosetio da bi moglo biti to jedna veoma retka bolest, i naravno to se i dokazalo kao tacno.
Dakle,svi smo mi dobri,i malo manje dobri, studenti i strucnjaci,ali uvek ima jedan mali broj onih odabranih (mozda ih i medju nama ovde ima :D), koji bi bili ta elita.
Pazi koju igru igras.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

51

Lijepo sto se vratismo na temu, i nemam vise sta da dodam osim da se drzimo teme. Ovde se stvarno trebalo prican o onome iz naslova, te sam i sam krenuo u tom smeru, a posle neki iz nekih licnih sujete je razvodise na sve strane, dje koga zabole.

Eto lijepo Chonbey rece, ukoliko pricamo o eliti i neko ako zeli jos i da je planira onda nek to radi kako treba. Prvo za planiranje treba odabrati onoga ko je kadar (znaci ovde uzimamo onu Hadzijevu da je bitan student) e onda kad uzmes najbolji materijal onda nam treba dobar vajar, necemo dat da se sam kotrlja niz ulicu i sam izgradjuje, no ga poslat u najbolju instituciju, tamo odakle izlazi elita, te nek se lijpo tu i sam oproba i onda kad sve to zavrsi on nasem Sandzaku vrati.

PS. primecujem da se u ovoj temi mnogi nesto peckaju, ma ljudi nije bitno, smir te se, bice bolje.
Svako bi sad da nesto dokaze kako nije da nije, al on bi i on mogo bit elita, ma bi sigurno, sto da ne, no mozda nije na pravom mestu u pravo vreme.
Ja bi voleo da me neko planiro, da mi je dao mogucnosti da idem tamo dje se gradi Elita, al ona istinska a jok tafradzijska, ona sto jeste Elita a jok sto haje da se dufka. E ti ti pravi bi nama trebali, a to more da se uradi. Fino ko zna da odabere, nadje par kvalitetnih, pa onda mal para i dadne se dje treba, te ete ti 5-6 onija pravija, elitasa sem takija.

No eto i ovde se pokazuje sta je nas narod, ne hajemo mi tu elitu, sta ce nam to kad smo svi mi i onako elita, ko to zna bolje od nas, niko, ene sad treba neko tu da mi dodje i da mi soli pamet ka da ja sam ne znam, makse bogoti.

PS. bogoti zatvorte ovu temu, sam se bezveze zameramo a i nikaka haira od ovoga nema.
malo za promenu

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

52

Citirano

Orginalno od hadzied

Citirano

Orginalno od alBazari

Citirano

Orginalno od hadzied

Al Bazari, nakon ovog tvog odgovora, trebao bi prvo da te pitam u kom si razredu, ali posto pretpostavljam da si osnovnu i srednju skolu zavrsio, onda to necu uciniti...

:D Uhvatio si se samo sprdanja sa "ucenjem pravilnog ucenja", a "ucenja pravilnog razmisljanja" nisi se ni dotako. To kao nije ni vrijedno spomena.

E! A ja tebi kazem da i pored toga sto svaka nauka koristi neku opstu logiku zakljucivanja, one imaju i neke svoje finese.

Logika jednog matematicara i jednog ing.-a nije ista (to je ono sto mogu da ti potvrdim a blisko mi je), pa ipak u toku cijelog mog skolovanja samo se jedan profa nasao da nam isprica samo nesto o tome, a nikako da nas tom i nauci. Opet mu hvala i na toliko... jer, kakvih sve profesora ima...

Citirano

P.S.

Ne sumnjam da dobro poznajes ulogu mentora i profesora, pitanje je samo gdje. U zemlji serbiji?

Tebi je poznat nacin rada u Pristini, Krusevcu, Mitrovici, sada u Nisu. Ja ti mogu reci da se cak i profesori u Novom Sadu, za koga vazi da ce se prije svih univerziteta u Srbiji prikljuciti Bolonjskoj deklaraciji, ponasaju u sustini karikaturalno... cast izuzecima koji se bar trude da ne budu takvi.

Danas su u sredistu paznje, kao i u svemu, pare. Negdje profesori traze pare da bi polozio, a negdje su posteniji pa te kao i nauce necemu.

Cista komercijalizacija!

To je na Zapadu danas najzastupljenije ali je i najsuptilnije pa se ne vidi na prvi pogled. Na Zapadu se danas NAUKOM naziva USKO STRUCNO OSPOSOBLJAVANJE ljudi. U stvari, cilj je plansko zatvaranje vidika pred covjekom, uklanjanje sireg pogleda na svijet, dakle zaglupljivanje: "radices ono sto ti se kaze i zasta si osposobljen".

Evo sta pise Chomsky o zapadnjackom skolskom sistemu:

Ljudi unutar njih koji se ne prilagode strukturi, koji je ne prihvate i ne usvoje (ne možeš raditi s njom ako je ne usvojiš i ne vjeruješ joj), ljudi koji to ne cine ce vjerojatno biti iskorijenjeni usput, pocevši s vrticem pa nadalje. Postoji puno vrsta sredstava filtriranja pomocu kojih se rješavaju ljudi koji predstavljaju problem i koji misle za sebe. Vi koji ste studirali na fakultetu znate da je obrazovni sustav dobro opremljen za nagradujuci konformizam i pokornost. Znaci, obrazovni sustav je jedan od tih sredstava filtriranja pomocu kojega na vidjelo izadu svi koji predstavljaju problem, a ostaju oni koji iskreno apsorbiraju okvir mišljenja i stavova struktura moci u društvu koje ih okružuje. Elitne institucije, Harvard ili Princeton, na primjer, su dobro opremljene za socijalizaciju. Ako ste na Harvardu, vecina onoga što ucite jest ponašanje, kako se ponašati kao clan višega sloja, kako pravilno razmišljati i slicno. Ako ste procitali “Životinjsku Farmu” Georgea Orwella, koja je napisana sredinom cetrdesetih, znate da je to satira na Sovjetski Savez, totalitarnu državu. Knjiga je bila veliki hit. Svima se svidjela. Na kraju se ispostavilo da je on napisao uvod u “Životinjsku Farmu” koji je bio zatajen. Pojavio se trideset godina kasnije. Netko ga je pronašao medu njegovim papirima. Uvod u “Životinjsku Farmu”, nazvan “Književna cenzura u Engleskoj”, govori o tome da se knjiga izruguje Sovjetskome Savezu i njegovoj totalitarnoj strukturi. Ali Orwell je u tom uvodu takoder rekao da Engleska nije puno drugacija. Mi nemamo KGB za vratom, ali krajnji ishod je skoro isti. Ljudi koji imaju samostalne ideje ili koji krivo razmišljaju su iskljuceni. Orwell spominje i institucijsku strukturu, u dvije recenice.

Zašto se takve stvari dešavaju?
Prvo zato što su novine u vlasništvu bogatih ljudi koji se brinu da samo odredene stvari dodu do javnosti. Drugo, kada prolazite kroz elitni sustav obrazovanja, kada prolazite kroz škole u Oxfordu, ucite da postoje odredene stvari o kojima nije prikladno govoriti i odredene misli o kojima nije prikladno razmišljati. To je socijalizacijska uloga elitnih institucija i ako se tome ne prilagodite, najcešce ste vani. Te dvije recenice sve govore. Kada kritizirate medije i kažete: “Pogledaj, ovo piše Anthony Lewis, ili netko drugi, jako se naljute.” Kažu, s pravom, “nitko meni ne govori što da pišem. Pišem što god želim. Sve ovo o pritisku i ogranicenjima su gluposti jer ja nikada nisam pod nikakvim pritiskom”. Što je i tocno, ali radi se o tome da ti ljudi ne bi bili na tim pozicijama da vec prije nisu dokazali da slijede partijsku liniju. Da su zapoceli za stolom Metroa, ili necemu takvom, te radili neprikladne price, nikada ne bi došli do položaja na kojemu sada mogu reci što god žele. Isto se može reci za fakultete u okviru više ideoloških disciplina. Prošli su kroz sustav socijalizacije. Pogledajmo strukturu citavog sustava.

Kada idete na fakultet, ne citate klasike o kontroliranju ljudskih umova. Baš kao što ne citate ni što je James Madison rekao tijekom Savezne ustavne konvencije o tome kako glavni cilj novoga sustava mora biti “zaštita bogate manjine od vecine”, i mora biti osmišljena na nacin da postigne cilj. Tako je utemeljen ustavni sustav, i to nitko ni ne proucava. Tu cinjenicu, osim ako se jako ne potrudite, ne možete naci ni u akademskom obrazovanju. To je otprilike slika stvari, onako kako je ja vidim, na koji nacin je sustav institucijski, nauke iza njega, nacin na koji se manifestira. Postoji još jedan dio usmjeren prema “neukim i dosadnim nestrucnjacima”. Tice se odvracanja pozornosti ove ili one vrste. Smatram da je iz toga lako pretpostaviti što možete dalje ocekivati.

Treba samo istaci gdje je nas sistem u cijeloj gornjoj prici o Zapadu. Kako kaze prof. Muhic, sve je laz a mi smo traljavi u svemu pa i u laganju. Dakle, mi smo lazine laze laza, ili losa kopija loseg skolskog sistema.

Tebi izgleda nije poznato da imas ljude totalno posvecene nauci i profesorskom pozivu. Takvi ljudi stanuju u kampusima (ili u blizini) i kod njih studenti maltene u svako doba mogu otici "na kahvu" da bi (po)pricali o nekoj temi. Naravno, na studentima je da ne pretjeraju.

Takvi ljudi ne pricaju o nauci - oni nauku zive.

Takvi ljudi od nauke vise zasluzuju zvanja velikog ucitelja (MASTER) nego profesora, iako ti mislis da si sa uciteljima raskrstio jos u osnovnoj skoli.

Ucitelj je u zivotu, za sve, uvijek potreban, za nauku narocito. U pitanju je iskustvo, a nama to fali.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

53

Citirano

Orginalno od Chonbey
Hadzied,

Mislim da ti, kao i vecina ucesnika ove teme, konstantno promasujes poentu ovde - bez uvrede ;). Naslov teme spominje 'elitu' obrazovanja, 'elitu' studenata i 'elitu' fakulteta. I da, 'elitni' studenti uvek nadju put do 'elitnih' fakulteta. To ne znaci da nema mesta i za nas ne-elitu - ja sa svojim ne-elitnim ETF-om iz Beograda mogu bez problema obavljati 98% (reda velicine) poslova u US, ali ne mogu 100% - to je ipak rezervisano za uzak krug ljudi sa 'elitnim' obrazovanjem i kapacitetom. Mislim da je o njima ovde rec.

Ukratko - ako si vrlo, vrlo, vrlo dobar, to jos uvek ne znaci da si 'elita'.

Chombey, nisam ni u kojem delu svoga posta govorio o nekakvoj eliti, vec o pojavi da se omalovazavaju bespravno odredjeni univcerziteti, fakulteti, olako iznoseci ocene kako su pojedini bolji ili gori, kako su pojedini profesori poznatiji ili manje poznati...
Moje misljenje se svodi na to da mislim da je centralna osoba u ovoj stvari student, a ne mora niti ja trazim od koga da to misljenje deli...

P.S.

AlBazari, u popisu fakulteta ili biolje reci gradova u kojima mislis da sam studirao ispustio si neke, a samo da te napomenem da u moje vreme kada sam ja studirao u Krusevcu i Mitrovici nije imao faks koji sam ja zavrsio...

P.P.S.

Citirano

PS. bogoti zatvorte ovu temu, sam se bezveze zameramo a i nikaka haira od ovoga nema.

Ispunjavajuci zelju svom velikom prijatelju ;) molim diskutante da privedu diskusiju kraju jer se lagano iscrpela, pa da temu zatvorimo...

pozdrav

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

54

Citirano

Orginalno od hadzied

Ispunjavajuci zelju svom velikom prijatelju ;) molim diskutante da privedu diskusiju kraju jer se lagano iscrpela, pa da temu zatvorimo...

Tema je tek dotaknuta.

55

Da segregiram i da se sa svima slozim po malo i pomalo ne slozim..

Prvo se ne slazem da treba temu da privedemo kraju.. zasto bi? odavno nismo imali temu u kojoj se nko ne svadja vec se samo diskutuje.. Idemo dalje.. :)

Slazem se sa beksom u onom gde govori o osnovnom trecestepenom obrazovanju.. tj o prvom stepenu studiranja (sticanju diplome ili vam degree-ja). To je manje vise na svim svetskim (ali kazem svetskim) fakultetima isto.. Zavisi od programa rada i od tehnike i metodologije koja se primenjuje.. Ovo je kad se usko vezemo za struku svima isto i ne razlikuje se mnogo (samo dok ga za struku vezemo).

Eto kad se spomenu informatika (koju nesto kao i ja studiram ali sa jednim specificnijim smerom koji me priblizava i onom sto beksa studira (na vecem nivou doduse)) da kazem nesto o tome.. Tu se upravo stvari mogu najvise standardizovati.. Knjige se mogu standardizovati, tehnike i opreme i sve ostalo sto treba.. Tu se cak moze najmanje i ovisiti o profesorima ukoliko su knjige dobre. Naravno ukoliko sredstva manjkaju i prakticna primena znanja nije moguca da se izvodi onda postoji i manjkavost u svemu tome (te ne trebamo znaci ni razmatrati pazar tu). Ali gde svega toga ima, i gde se neki priznati program prati i gde se udzbenici valjani koriste ja ne vidim razliku mesta u kojem se studira. Primera radi, mi koristimo knjiga (ali bas sve) sa americkih univerziteta (nekih eminentnih izdavackih kuca) i radi se po njihovom semestralnom programu.. Sve spomenuto u knjizi imamo priliku da vidimo odmah i primenimo i vezbamo te ne znam sto bi to bilo gore ili bolje od da ga radimo negde drugde? A u knjigama sve kristalno jasno.. Bar meni.. Testovi standardizovani svima te mi nije jasno odkud ona prica da je nesto lakse bilo nekom ovde nego sto bi mu bilo drugde... Naravno iskljucujem nize koledze jer se oni sa univerzitetima ne mogu porediti..

Sa hadzijem se slazem oko bitnosti mentora ali to dolazi do izrazaja u svijetu na postidplomskim studijama (na kojima je i on sam)... Tamo su smernice bitne..

Sa bazarijem se itekako slazem onde gde kaze da su profesori bitni usmeriti nacin razmisljanja tj uciti djake razmisljanju (a ne samo ucenju kako je to neko skontao).. Ali ovde vec dolazi do diskusije o sistemu obrazovanja.. Jer obrazovanje, tj ceo sistem, je ono sto vas tome usmerava..

I nisu mi jasni mitovi o velikim univerzitetima.. Naime, oni jesu veliki i najbolji to je nesumnjivo ali price o nemogucem pristupu njima su bajke.. Nama jesu nemoguci mozda zbog materijalnih sredstava ili mozda zbog licnih neuspeha, ali sveko ko zadovoljava odredjene kriterijume (do kojih sam moze da doddje ako se trudio i bio odgovoran) moze na te univerzitete (kojih ima puno) i da udje.. Sad ukoliko ne moze da se finansira pa mu se ni ne ide ( a nema garantovano pokrice troskova) to nije opravdanje tj objasnjenje nedostiznosti.. To je do nas a ne do njih tamo..

I sta odvaja te ustanove? Rekoh vec, dobri uslovi, dobra tehnologija, dobra tehnika, dobar program, ustanovljeni standardi, stalan korak sa vremenom, dobar nastavni materijal (kompletan) i dobri profesori.. A ovim zadnjim bude najlakse da rade kad sve ovo pre nabrojano imaju.. Oni dolaze do izrazaja znate gde? Kao sto vec rekosmo na postdiplomskim studijama. I znate cim se isticu te ustanove? Radom tih profesora koji su duzni da izdaju dela i naucne radove kojima se te ustanove i nadmecu, i zbog kojih se za bolje profesore i nadmecu.. A u svemu tome im budu asistenti i neki postdiplomci.. Jer tamo se stalno radi radi radi.. i trci uz vreme toliko da se stice osecaj da vreme prati njih. A kod nas? Mi polako.. sa knjigama iz osamdesetih (SFRJ)..

Predugo jeste al sadrzi dosta.. A moze da se diskutuje ihaaa... jos dosta.. Ja bih da vucem diskusiju na temu sistema obrazovanja.. Da izgradimo ideju o najboljem.. po nasim misljenjima naravno :).
mogu ja da se potpisem i bolje...

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

56

Evo i ja da se priblizim ovim Fingerovim slaganjima, sam malo mi ovde iskace njegovo prethodno pojavljivanje, kad rece da ne traba ucit od zapada a sam kaze da su mu sve knjige Americke. Nesto ne kontam, il se on pogreno izrazio il smo mi tu nesto tako shvatili. Ne heljenej se.

Da se vratimo na Elitu, :D , sto bi se odvajali od teme kad se tako zove.

Zasto zapad, ili ti ti dobri univerziteti imaju elitu. Zato sto je to jedan Biznis, u neku ruku. Profesori su jako dobro placeni i po 200 000 dolara godisnje pa i mnogo vise. Cesto se desavju prelasci jednog profesora na neki drugi univerzitet skora ko u NBA, sa velikim ugovorima i pompom. Naravno ti profesori daju prestiz univerzitetu, a za to mesto su se smai izborili. U Americ

Nastavicu kasnije imam neka posla :D
malo za promenu

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

57

[SIZE=4]... Muslimanski svijet je ostao pocijepan i nedovoljno obrazovan. Te dvije činjenice su u uzajamnoj vezi...

Nadam se da smo konačno shvatili pouku koliko je važno da se islamski svijet osloni na dva stuba: jedan je islam, a drugi obrazovanje...

Posljedice nedovoljnog obrazovanja jesu i razni korumpirani režimi, razni diktatorski režimi... i nedostatak jedinstva...

Zbog toga kandidiram temu za razmatranje, za buduće okrugle stolove: Istok i Zapad!

Oslobodimo se prizemnih pitanja! Bavimo se idejom! Samo na taj način možemo privući mlade... Neka mladi daju uzleta mašti, jer ovo nisu izmišljeni problemi. Problem Istok-Zapad je veoma važan. U tom razmatranju nismo ničim vezani osim Kur'anom. Trebaju se smiono tražiti nove forme, novi odnosi...

Možda ćemo mi u Bosni biti kalem da se na Istok unesu, nakaleme, zapadne metode... jer je Istok ostao neizlječivo inertan. Tamo trebaju injekcije, treba unijeti nešto sa Zapada, ono što na Zapadu vrijedi!

Opći pogledi i veze postoje. Istočna kultura se razvila na osnovama Kur'ana, zapadna na Evanđelju, a tu nema suštinske razlike, pa ni obavezne konfrontacije.

Nažalost, često se ide ka ekstremizmu. Neke grupe otvoreno zagovaraju terorizam. Odmah da kažem da sam odlučno protiv toga, jer to ne vodi ničemu. Komunisti su to imali u svojim počecima, pa su to napustili, kasnije su bile Crvene brigade - pa ništa. Negativni primjeri su Irska, Palestina... Terorizam i slične metode, pored toga što su nehumane, pokazale su se svugdje neplodnim, neproduktivnim...

Neke grupe, baš u nemoći, okreću se tome, umjesto da se okrenu radu i obrazovanju. Čini im se da je to kraći put, a u stvari to je ćorsokak.

Gledao sam uprednu tabelu ulaganja u obrazovanje: Njemačka ulaže po glavi stanovnika 20 puta više od Pakistana, 15 puta više od Kuvajta, a 8 puta više nego što ulaže Saudijska Arabija. Kada se to pretvori u apsolutne cifre, disproporcija je još veća. Tako ne može, jer se onda javlja ideja: hajdemo rušiti Zapad kad ga ne možemo stići, a to ničemu ne vodi.

Moramo se osloboditi shvatanja da se bez rada i škole može nešto postići. To su dječije bolesti mladih i neiskusnih pokreta. Trabamo i što prije preboljeti i sazreti.

Šaljemo hiljade mladih ljudi na Zapad, umjesto da u zemlju dovodimo profesore da predaju. Mladi se u tuđinu utapaju i gube ili se vraćaju sa dubokim osjećajem inferiornosti.

Dakle, ne ulaže se dovoljno u obrazovanje, a ako se ulaže - čini se na pogriješan način. Rezultat su sukobi, koji rastaču i sebe i druge, i još veća ovisnost od Zapada nego prije dvadeset godina. U osnovi situacije je nedovoljna obrazovanost naroda koji se zatim dade zavesti od raznih diktatora. Eto, to je jedna velika tema za budućnost.

Jedna grupa ljudi treba da gleda naprijed.

Mladi trebaju korisne "maštarije" da bi dokučili tajnu novog odnosa između Istoka i Zapada...

Pokušajte biti vizionari! Pokušajte odgovoriti na pitanja odnosa islama i Zapada. Današnji odgovori variraju od saradnje do konfrontacije. Koji je pravi odgovor?

Zašto baš mi u Bosni trebamo tragati za tim odgovorom? Zašto smo mi na neki način Istok i Zapad? Jer smo muslimani; mi razumijemo dileme islamskog svijeta; jer smo evropski narod; mi razumijemo dileme Zapada.

Imam utisak da se ta dva svijeta ne razumiju jer se ne poznaju. Možda je u tome razlog rastuće konfrontacije.

Pokušajte, dakle, odgovoriti na pitanje odnosa Istoka i Zapada! Vjerujte, to je trenutno najvažnija tema na svijetu.
[/SIZE]

[SIZE=3](iz jednog obraćanja predsjednika Alije Izetbegovića)[/SIZE]

Antivirus

Početnik

(10)

• »Antivirus« je zabranjen

Datum registracije: 17.11.2004

• Poruku poslati

58

Ko ima volju za ucenjem njemu nije bitno dal' je u Americi,Engleskoj,Maleziji ili u Novom Pazaru ili Beogradu.Smijesno je mislit da ce neko mnogo vise naucit ako je recimo u Maleziji ili Turskoj od recimo Sarajeva ili Beograda. Engleska i Amerika su vec nesto drugo.E sad drugo je sto tamo imas da se odmah opredijelis za ono sto hoces da ucis,a i ujedno je dosta lakse polagat po zapadnom sistemu(Bolonjskoj deklaraciji) nego po onom tvrdom komunistickom koji je na zalost jos uvijek u srbiji i dosta zemalja na snazi.Recimo na fakultetima po zapadu imas mogucnost da polazes ispit iz dosta kolokvijuma sto predstavlja veliko olaksanje a ujedno i podsticaj za stalni rad.Sto rece skoro jedan na jednom forumu recimo onaj sa elektrotehnike iz Beograda moze da prica o matematici i integralima onome programeru iz Amerike do sutra,i neuporedivo je bolje zna, ali kad dodje vakat da se nesto konkretno uradi i da se pokaze znanje iz programiranja tu su njihovi studenti neuporedivo bolji jer oni to rade od pocetka studija.
Ma kakav potpis...

59

Četvrtak, 25. Novembar 2004

Postovanje Bazari.. Sva nasa prica je veoma plitka u poredjenju sa govorima koje nam prenosi brat Bazari. Sustina svega je upravo u tome sto se nalazi u tim govorima. Ono crveno posebno postujem... Ono je jedan apsolut koji moramo da razumijemo.

Kada ucimo da budemo ono sto je zapad, mi kao muslimani, znate sta postajemo? Drugorazredna kopija njih... I nikada necemo biti kao oni.. A i zasto bismo bili oni? Ono sto valja kod njih to valja ali to nije njihovo apsolutno njihovo pa da kazemo da ucimo njihovo.. To je ono sto valja i do cega mozemo i kroz nase obrazovanje doci.. Ne smemo njih kopirati.. U celokupnom smislu govorim. Tehnikama se mozemo uciti od njih pojedinim.. Dovesti ih da nam pokazu.. Oni to za pare ionako rade. Kako se Melezija razvi u tom materijalnom smislu sta mislite? Upravo tako.. Dovodeci strane strucnjake i uceci, ali tamo, od njih.. Ali i tu nesto fali. Sve dok mi nemamo nas, jak, obrazovni sistem, i dok u taj jaki, ali ispravni, sistem se ne bude ulagalo, i polagalo nade, koliko treba biti cemo u zaostatku.. Ne za njima jer njih ni ne treba da jurimo, ali cemo u ukupnom plasmanu poredka na zemlji, i u odmeru snaga biti vazda na zacelju.. A za to smo sami odgovorni pa se pitam i onaj bitni plasman zbog toga kakav ce nam bit. Jer nisu nam krivi oni sto smo mi ostali slabi.. Zvali to neki nebitnim i drugostepenim mi smo sebi ucinili ono sto nas snalazi... Ne moze vam niko nista nametati ako je slabiji od vas... A snaga je izgradjena ispravnim putem uvek jaca od bilo koje izgradjene na bilo koji drugi nacin.. ko je nama kriv sto je gradili nismo i sto smo nekad i obrazovanje i razmisljanje zapostavili.. Haj sto se to desilo nekad pa i da se svari, jer vec se desilo, ali ima onih koji i danas istu ideju zagovaraju.

Obrazovanje i vaspitanje (a obrazovanje je itekakvo vaspitanje) je kljuc za sve.. Dog god ga nemamo mi cemo da tapkamo.. i bice nam elita sve ove institucije koje spominjemo i od kojih raznoraznim tehnikamo imamo da se ucimo.. jer u tome su oni zestoko uznapredovali.. to niko ne moze da spori..
mogu ja da se potpisem i bolje...

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 25. Novembar 2004

Al Bazari postovanje (o) (o) (o) (o) (o) , fino si nam ovo naso, i voleo bi da svako pre sto pokusa sta rec na ovu temu procita prvo one reci Alijine.

Ja se ne bi slozio u onom crvenom, ne u sustini, vec u tehnickom smislu, fino je to ko ideja, no je malo izvodljivo. Zasto? Pa nemamo mi dovoljno para da dovodimo vrhunske strucnjake na nase univerzitete, to bi na primer trebala da radi Saudijska Arabija, oni imaju novca, kako bi voleo da postoji neki muslimanski (hop sad ce mi Ed turit opomenu) univerzitet na kojem bi predavali najveci profesori sveta, kako bi to bilo lijepo. A do tad, radimo ono sto mozemo, pokusajmo bar da skolujemo nasu decu, onamo dje su ti najbolji, pa da se posle oni nasi i po nasoj kultuti i tradiciji vrate i predaju na nasim univerzitetima. To je po meni izvodljivije no ovo podvuceno crvenim. Jer hajde da malo razmislimo, ko bi dosao u
Sarajevo il u Pazar da radi kao profesor, sigurno ne onaj Top, mozda par nekih koji i onako tamo dje su nemaju mesta. Sto bi onda skupljali te sto niko nece, no bolje Skolujmo nase.
Hajde na primer (mada onako u prazno, al eto mi mozemo bit ti Alijini Vizionari) hajde da razmislimo i vidimo sta bi mi ucinili. Ja licno kad bi mogo, eto, (opet po starom) ja bi izabrao par nase dece, one nadarene, a i fino odgajene, u duhu Islama, one koji postuju tradiciju i toliko Inteligentne da znaju sta je sta. Pa bi posle tih par dobria poslo tamo dje su ti najbolji (da se opet ne razveze prica ko je najbolji i kako i dje, po meni su to Americki univerziteti) poslo bi ih tamo, da zavrse Doktorske studije, jer samo takvi mogu dalje ucit nasu decu. E posto su oni Inteligentni i fino odgajeni u duhu Islama (opet ja ja pomenu Islam, more bit mi sad sleduje i ban :D ), oni bi znali sta naucit i sta uzet, te bi posle ti takvi Programirani da budu Elita (ne znam sto ovo nekom smeta, pa sigurno da ima uvek onih koji su bolji od svih ostalih, cemu onda lazna skromnost), onda bi ta nasa Elita bila neka Ideja, gde bi se nase drustvo razvijalo i u kom smeru.
Treba prvo da se probudimo i svatimo da da bi se postala Elita treba malo pameti, puno rada a bogomi i novca. No kad ima zelja za radom, onda se sve postize.

PS. evo mog skromnog primera, mozda nekom izgleda ka da se ja nesto tu isticem, sad ka ja tu iz Pariza, pa sad mislim eto ja sam nesto uspeo, jok bogomi, no opet nije za bacat. Eto sam da pokazem da se moze, pa ako neko nase dijete bude pomislilo da bi hajalo da se skoluje nedje dje je bolje no kod njega kuci, onda eto more rej, jes bogomi kad je mogo ona onakaf Hadalj mogu i ja. Ja sam dosao ovde sa nekih 50 eura sto mi do moj babo (sta ce nije imo vise), jes da sam imo tetku koja me docekala i smestila za neko vreme, al to bi svako mogo nac, nekog ko bi ga privatio privremeno. Onda sam fino naso poso, nesto poceo farbat po Parizu, naucio jezik prvu godinu i onda pitao sta vi ode imate najbolje iz te i te oblasti, te mi oni rekose ima tu i tu mlogo dobar, al ne mos ti tamo, nemas sanse, reko sto to, pa rekose, he he e moj ti, tamo idu sam najbolji, a ti nit umijes ljutski da pricas, a jos si iz Jugoslavije, reko dobro no problem. Te ti ja odem kod tija tamo i reknem, Sabahajrula ja bi ode kod vas, oni ene hajde bujrum, eve ti treba nam to i to, imas ovo i ovo da uradis, te mi cemo izabrat 30 najboljija. Te tako ti ja i uradim i bogomi prime me, a ja bio nesto para ustedeo te imo za tu godinu skolovanja. Posle zavrsenih tih pozdiplomskih ja se fino upisem na Doktorat, jer sta cu hajem to, onako rad sebe. Opet se vratim na farbanje, mora se od necega i zivet te do 5 farba a od 5 uci nedje do 2, te opet ustanes u 7, pa na poso i tako. E sad, vidis da se moze. Moze se i mnogo lakse, imaju razne stipendije, moja je bila nesreca da sam doso posle bonbardovanja te nije imalo nekih relacija, te sam bio ka neki bez nekog statusa, a inace sad postoji saradnja te pocevsi od stipendije Francuske pa do raznih drugih. Te kad ti to pokrije one osnovne troskove onda se mozes snac jos za po nesto sa strane.
Eto, vidis da se moze, sam treba puno snage, znat sta hoces, i onda ce te i Allah pomoc, jer onaj ko se skoluje je na njegovom putu.

PS. Moja poruka onima koji bi hajali nekom naukom se bavit, i ic do onaga maksimuma koji se moze postic, ne brini, sam radi, radi puno, i jos vise i sve ce doc na svoje. Gledaj uvek da izvuces ono najbolje, najbolje iz tebe a i iz situacije koja ti se pruzi. Tako mozda za par godina, bude bolja situacija, pa mozda bude i nekih para, te mozda i neko od nas ovde odluci da pomogne i iskoluje kakvog mladog, zeljnog znanja, te se taj takaf vrati i docekaju ga oni pametni, koji znaju da iz toga mogu nesto izvuc i daju mu priliku da pokaze sta zna, pa i on nekog nesto nauci.
Treba puno toga da se promeni, da se malo nesto organizuje i nace neka zajednicka Ideja, neka Vizija, sta nam je cinit i u kom cilju, jer ovako svako za sebe nicemu ne vodi. Jer cini mi se da trenutno nije situcija za stvaranje neke Elite, jer nekom smeta ta rec.
malo za promenu

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks