Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

61

Petak, 26. Novembar 2004

Citirano

Orginalno od hadalj
Ja se ne bi slozio u onom crvenom, ne u sustini, vec u tehnickom smislu, fino je to ko ideja, no je malo izvodljivo. Zasto? Pa nemamo mi dovoljno para da dovodimo vrhunske strucnjake na nase univerzitete

Srbija je u proslom (pazi: u proslom) vijeku smogla snage da vani iskoluje 1632 studenta.

Ti si ekonomista, pa turi na cahat i vidi da li je jeftinije poslati toliki broj studenata vani ili dovesti profesore unutra.

Za pare ces dovesti i najbolje profesore.

Otkuda pare?

E pa da je srece i pameti, za to bismo morali i trebali svi od usta odvajati.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

62

Petak, 26. Novembar 2004

Originalno od Fingersbroken:

Citirano

za dobrobit diskusije ljubazno ti savetujem, ili te molim, da ublazis svoj ton pri postavljanju pitanja i da ne likujes postavljanjem istih na koja trazis odgovor koji bi trebao tebe da zadovolji.. Pisemo svi ono sto mislimo i nije nam za cilj da to se tebi ili bilo kome svidi jer cilj je nesto drugo, a ka tom cilju sredstvo treba da nam bude iskrenost.

Halali mi ako sam te naveo da me pogresno shvatis. Namera mi je bila da pitanjem doprinesem diskusiji, a niposto da likujem.. Ne razumem zbog cega ovako drzak odgovor?!?

Odgovor sam jednim delom dobio u tvom postu, kratko i malo drsko sa tvoje strane, ali u svakom slucaju hvala tebi. A link sam upravo naso na googlo, i potrazicu sam. Prijatno.

Da znanje bez bogobojaznosti predstavlja neku cast, Iblis bi bio jedno od najboljih Allahovih stvorenja.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

63

Subota, 27. Novembar 2004

alBazari me je zamolio da postavim sledeci dokument na server a tice se teme obrazovanja:

Obrazovanje.pdf
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

64

Ponedjeljak, 29. Novembar 2004

Upravo slusam neku diskusiju na RTS-u o problemu braka, pa se dotakose i obrazovanja. Kaze nece da stupaju u brak zbog karijere, obrazovanja i izmedju konstatova ova prof ili asistent na filozofskom fakultetu da je obrazovanje postalo pretocen obrazac za boljom socijalnom osnovicom. Ko u fabriku, radis, radis na kraju ti udare diplomu i kazu ti haj sad si ti ono pravo.
Totalna ironija ljudi. Na sta se svelo danasnje obrazovanje. Drustveni sistem koji treba da regulise kadrovsku politiku i istovremeno bude "ugaoni kamen" ekonomske politike. :)
Proizvedi "obrazovane" ljude da bi ih ukljucio u masineriju? A kakvi ce to ljudi bit to nema veze? Hajde, hajde sloboda volje?

U sta se pretvorila Platonova akademija? Gde je nestala vizija boljeg drustva i boljih ljudi? Gde se skriva znanje radi znanja? Kako smo dosli ovde? I gde je Sokrat danasnjice?

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

65

Ponedjeljak, 29. Novembar 2004

he he kad pomenu Sokrata, (a umro, umro)

Skoro sam sluso nesto o nekom Sokratovom tekstu o novim generacijama, u smislu kako e nekad bilo sve drugacije
ne znam kako se zove taj teks, al bilo je jako zanimljivo eto kako je i tad sokrat mislio da se danas sve promenilo (to jes tad, kad je to piso), da je nekad bilo mnogo vise mudrosti, i da danasnja mladez nije ko ona nekad, he he he
Ma eto sve je to isto, samo zavisi iz koje tacke gledas. Uvek su postojali oni "Obrazoani" i oni "Skolovani", a bogomi nadje se i onih mudrih
te kako rece neko, cini mi se naki rus, il hodi mu ga znadi, mozda Tolstoj, il Gogolj,
"nikada nisam dozvolio da me moje skolovanje omete u mom obrazovanju"
Covek uci sa svih strana, po malo od skole a po malo od Mudraca, a onda sve to zivot ucini po svome, te izbalanisra i dobijes ono sto ti pripada.
malo za promenu

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

66

Utorak, 30. Novembar 2004

Ali to buckanje od znanja nije znanje. Pomesa malo ovoga, malo ovoga i postanes MESAVINA.

Da nebi srljali sa smesama, evo linka ukoliko zelite da upoznate jednog velikana. Posto se pominjo u ovoj temi Institut Islamske Misli i Civilizacije (ISTAC) a da sam proso jednom pored njega dok sam bio u Maleziji sa jaranom koji studira na istom, valjda sticem za pravo da kazem rec dve o Muhamedu Atasu koji je idejno osmislio ovaj institut.

Biografiju i misli na engleskom o ovom, mogu slobodno rec velikanu mozete naci ovde , a ono po cime je mene dobio pored misli jeste i prica vezana za njega, koju smo ovih dana prepricavali.

Trazio ga je jednom prilikom student i sekretarica je rekla da ne moze da ga primi. Kad je Atas cuo za to, sazvo je celu administraciju i reko im da je za svoje studente uvek tu, pa cak iaoko mu je premijer Malezije u kancelariji. U prevodu: "Ja sam ovde zbog studenata a ne oni zbog mene." (o)

Samo biografija u PDF-u, OVDE...

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

67

Srijeda, 01. Decembar 2004

Citirano

Brisel - Kineski munjeviti napredak u produkciji automobila, računara i proizvoda visoke tehnologije znači ozbiljnu opasnost za evropsku ekonomsku bazu, ukazuje se u poslednjem izveštaju Evropske komisije.
Ginter Ferhojgen, novi komesar EU za industriju i preduzetništvo, kaže da zajednica mora da se unapredi kako bi izbegla brz sunovrat u svetskoj ekonomskoj ligi dok se Azija probija na svakom frontu. Nekad prezrena kao jeftini proizvođač lošeg tekstila i igračaka, Kina je sada počela da se izjednačuje sa zapadnom tehnologijom, ali uz daleko niže troškove.
''Kineska aktivna industrijska politika je pretvorila zemlju u jeftinog takmičara u industrijama visoke umešnosti,'' piše u Konkurentskom izveštaju EU za 2004. ''ast broja proizvodnih marki sa kineskim imenom, koje cvetaju na ovim prednostima, postaće glavni izazov za poznate svetske multinacionalne kompanije i marke, uveliko uključujući i dobro poznate EU-15 kompanije,''kaže izveštaj.

Stvari ce ici jos gore ako doseljenici sa istoka prestanu da budu serum zapadnoj ekonomiji. U velikoj vecini slucajeva to su visoko obrazovni ljudi koji od svoje zemlje otmu prosjecno ne manje 100 hiljada € utrosenih na njihovo osnovno/srednje/visoko obrazovanje. Ono sto bi trebali raspravljat na ovu temu jeste problem odliva mozgova.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Antivirus

Početnik

(10)

• »Antivirus« je zabranjen

Datum registracije: 17.11.2004

• Poruku poslati

68

Srijeda, 01. Decembar 2004

Ne treba trazit gresku okolo nas ni u sistemu oko nas...Treba malo pogledat u sebe i onda priznati samom sebi da je tu greska!Pocesmo oko odliva "mozgova" iz nasih krajeva???Iskreno receno nije me briga sto srbiju masovno napustaju fakultetlije,ali se brinem za nasu regiju Sandzak koja ionako nerazvijena i opustosena jos teze ide dalje.Jedan od razloga tome je sto to malo intelektualaca po pazaru nece da se ukljuci u svakodnevnicu nego gleda kako da sacuva sebe i porodicu da ga neko slucajno nesto ne pomene u losem kontekstu :rolleyes:. Plus vise vole obezbijedjen posao u inostranstvu nego u mrtvom Pazaru.Zao mi je ali sve dotle dok intelektualci kod nas tako misle ovaj kraj nece moci daleko da dogura...
Ma kakav potpis...

69

Utorak, 07. Decembar 2004

da se vratimo

Ranije sam i ja bio misljenja da je dovoljno imati neko predznanje vjersko i odgoj kucni i da se sa tim moze studirati bilo gdje i na taj nacin se postici pravo puno kombiniranjem tih stvari. Nazalost uverio sam se da to ne ide bas tako. Bez jake svesti o sopstvenoj kulturi i tradiciji i bez poznavanja filozofije i jako dubokog koncepta iste postajemo zrtve svake tudje, iole jake, indoktrinacije... ili bar bivamo izgubljeni u moru nesredjenih ideja kroz koje pokusavamo da plivamo 'oplemenjeni' zanatima za koje smo se ucili.. i onda plivamo plivamo plivamo... bas onako kako nas svaki, pa i najmanji, talas baca kako je njemu volja i kako on naidje. Mi svoju struju i snagu na taj nacin ne gradimo vec se samo cimamo u svetu tudjih struja, tj u svijetu tudjih manipulacija...

Da ponovim: kad se radi o ucenju tehnika, tj treningu kako ja to zovem, zapad je daleko ispred svih drugih (eto japanci su tu negde al i oni su se zapadnizovali da se tako izrazim). Ali mozemo li trening zvati obrazovanjem? Zaista se ljudi nauce onome sto uce u zapadnom sistemu skolovanja. Ekonomist postane jak poznavalac (SAMO) ekonomije. Informaticar poznaje informatiku... Neko spoji i po par disciplina (informatika i ekonomija recimo). Ali ima li u svemu tome formiranja licnosti? Uci li se tu necem sustinski bitnom ili se svi ti 'nauceni' (tj istrenirani) ljudi bacaju u taj okean u koji neko drugi talasne struje koja ih udaraju sa svih strana kontrolise. I onda se to zove demokratijom, tj trzisnom slobodom, tj prirodnom evolucijom. Zar to sve ne bi mnogo bolje funkcionisalo kad bi ljudi bili u stanju da prepoznaju talase kojim se treba prepustiti, i kad bi znali kojim se treba odupreti i kako.. Zar to nije Islam, ili ti jedina moguca demokratija koja moze da valja? Zar nije bolje da ljudi koji zavrse fakultete izlaze sa istih sposobni da odgovorno obavljaju svoje BITNE funkcije na ovom svijetu i da budu pravi namjesnici na zemlji?

Meni je apsurdna cinjenica da svako ovaj trening od obrazovanja je u stanju da prodje i da bas svako, i svakakav ostane, svako i postano.. Da covek sa ne mnogo kvaliteta nekih bitnih moze da dodje do pozicije sa koje odlucuje o nekim bitnim stvarima i da bude indirektni ili direktni faktor pri nekim krajnje bitnim odlukama i desavanjima.

Zar nama ne treba jedna elita koja ce da bude u pravom smislu obrazovana vise od ljudi koji se mogu u svako vrijeme trenirati za obavljanje sitnih (ponavljam SITNIH) poslova. Bitniji je koncept, i bitnija je ideja, od tehnike sprovodjenja iste. Mnogi poznaju tehniku ali su kao sakati jer ne poseduju ideje. Najbanalniji je primjer vlasnika microsofta (koji nema veze sa ovim sto pricam al ga uzimam za primer) koji koristi tehnicku sposobnost mnogih drugih da unovci svoje ideje. Tehnicki su spremniji svi njegovi radnici al vidite ko je bogatiji on ili oni. Nije primer dostojan onoga o cemu govorim, ali sam ga iznio jer je mislim dovoljno lak za kontanje... Ali je i suvise plitak.. i nije primer na kojem bih da gradimo pricu o ispravnom.. Ali opet sam ga izneo rad poredjenja ideje i sposobnosti. A to biva jos jace, i bitnije, kad se govori o konceptu i filozofiji i tradiciji. Trening, tj zapadno obrazovanje, te stvari ne pruza te je zato sakato...

A ni su ni te stvari sve sto je potrebno. Moze se o tome jos po nesto (i jos puno) reci, ali zasad samo pokusah da vratim tok teme na ono sto je po meni bitno, i na ono o cemu je najbitnije da pricamo po najprije (iako sam namerno na pocetku bio zapoceo od glave, tj tehnologije). Tema nikako nije privedena kraju i mozemo jos o svemu, ak ima voljnih, da diskutujemo. Meni bi bilo drago (posebno jer makar ovde nije bilo nekih, bar dosad, politicki obojenih ispada).
mogu ja da se potpisem i bolje...

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

70

Utorak, 07. Decembar 2004

Finger, imas pravo u potpunosti, hajde neka nam ova tema bude nesto kako naprabiti Elitu, bar onako teoretski.

Evo, ako uzmes u tom teoretskom pogledu, slazem se sa tobom da prvo ide to obrazovanje, d ga nazovem duhovno, a posle ovo tehnicko, no ne treba zanemarit ni ovo drugo naravno.
Ucenje kulture i tradicije, posebno one zasnovane na Islamskoj osnovi je jako vazno, jer danasnji svet, zapravo cini mi se nema nikakvu bazu, nije zasnovan ni na jednoj ideji koja bi imala neku dublju pozadinu.
Mozemo reci, da je NOVAC postao jedino merilo i da se zarad novca pokrece sve ostalo. Uci se skola ne rad skole vec rad novca, istrazuje se ra novca sve je podredjeno tome.
Pogledajmo recimo nesto sto se zove medicin, nesto sto bi trebalo biti humano, ono sto koristi covecanstvu i sve opstem napredku, pa sta su pokretaci njenog razvoja, NOVAC opet. Najvece farmaceutske firme, ne razvijaju nove lekove da bi ljudi bili zdraviji, vec da bi bili ispred konkurenata i ponudili novi proizvod koji bi bio najvise prodavan.
Danasnje drustvo iako je odmaklo u tehnologiji, ide pogresnim putem, jer sav trud je da se zaradi zemaljsko bogastvo.
Sa druge strane, oni manje mocni koji su zaostali u toj trci, iz straha da nece moci stici i postati dovoljno bogati, okrecu se nekom Duhovnom zivotu i zapostavljaju tehnologiju.
Po meni Elita je ona koja nadje neku ravnotezu u ove dve stvari, i koja ovlada tehnologijom uz postovanje kulture i tradicije i sa ciljem za sve opste dobro.
malo za promenu

Subjekat

Početnik

(10)

• »Subjekat« je muško
  • »Subjekat« je zabranjen

Datum registracije: 06.12.2004

• Poruku poslati

71

Srijeda, 08. Decembar 2004

Posto se trazi sugovornik, evo ja cu se ponuditi, ako me prihvate. :)

Sto se tice ove teme ja cu reci ukratko svoje misljenje, pa ako budem vidio da je interesantno nastavicu sa ucestvovanjem u njoj. :)

Planirana Elita. Hmmm... Sam naslov se tesko uklapa u moje shvatanje, ali hajde.

Da bi ucesnici na ovoj temi shvatili moj koncept i vidjenje ovog problema ukratko cu definisati insana i njegov cilj. Insan je stvoren da robuje Allahu dz.s. Dakle, Insan je ovdje na ovom svijetu poslat da bude iskusan kako ce se ponasati u odnosu na svojeg Gospodara. Hoceli Ga biti svjestan ili nece.

Svaki onaj koji je svjestan Boga, tj. u Ihsanu je, tj. Muhsin je, on je Elita. Mada ima i visig deredza od ove, ali eto ta je minimalna da bi insan bio Elita.

Onaj insan koji je svjestan Boga u svakom momentu daje samo hair, preko njega covjecanstvu ne moze doci ser. Jer on funkcionise i radi po Emeru Allahovom. Ne cini nered po zemlji. PA sta god da uradi hair je.

Tek na stupnju Ihsana, insan je insan. Dakle, cilj insanski je prije svega da bude insan, tj. da ne izgubi insanijjet. Ma sta god radio, ne smije gubiti poziciju insana, ne smije zaboraviti na Gospodara svojeg i na onaj momenat kada je u Ezelu bio upitan: Nisam li ja Gospodar tvoj?

Svaki onaj koji nije svjestan Boga, koji nije dosao do stupnja Ihsana, je manje-vise u gafletu (zaboravu), pa u tim momentima zaborava sve sto uradi od djela, je sher po njega i po okolinu, osim ako mu se Allah dz.s. ne smiluje, ma koliko on to precizno odradio.

Posebna su prica oni koji nece da vjeruju, tj. nevjernici. Oni su stvorenja koja nece da budu insani, tj. ljudi. I oni su u sejtanovim rukama, jer oni mrze Insana, tj. Muhsina, covjeka koji ima svijest o Bogu, tj. nije u Gafletu (zaboravu na Njega Uzvisenog). Hajde u redu kada bi oni za sebe zadrzali to sto nece da budu insani, to bi bilo okej, ali oni sada djeluju i rade (htjeli ili ne) protiv insana. I sve sto oni urade upereno je protiv Insana (Muhsina). Tj. Allah dz.s. ne spusta nikakav Hair i Bereket u djela njihova, jer nisu uradjena u ime Njegovo.

Moze covjek cak i musliman biti, ali da nije na deredzi Muhsina, tj. da je u gafletu na Gospodara svojeg. I njegova djela takodjer ne donose hair, osim ako mu se Allah dz.s. smiluje. Posebno oni muslimani koji su oholi, preko takvih dolazi sher, iako ta djela mogu biti i serijatski ispravna, medjutim lisena su Bereketa i Haira, upravo zbog toga sto nisu uradjena cisto za rad Allaha dz.s.

Dakle, da bismo bili Elita, onda treba da se svim snagama trudimo da budemo barem Muhsini, a Allah dz.s. je taj koji trud kabuli. Pa kome Allah dz.s. ukabuli trud blago njemu.

Malo sam rastrkan u ovoj temi, jer je ova tema zaista teska. Ali se nadam da ce se shvatiti ono sto sam htio reci.

Evo da ovo sve gore u jednoj recenici iskazem.

Elita su Muhsini (oni koji su na stupnju Ihsana).

Fala.

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

72

Ponedjeljak, 13. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od hadalj
Evo i ja da se priblizim ovim Fingerovim slaganjima, sam malo mi ovde iskace njegovo prethodno pojavljivanje, kad rece da ne traba ucit od zapada a sam kaze da su mu sve knjige Americke. Nesto ne kontam, il se on pogreno izrazio il smo mi tu nesto tako shvatili. Ne heljenej se.

Ni meni nije jasan njegov nacin razmisljanja Ali mozda ima govorne mane i poteskoce za precizno pisanje. Ali opet 180 zaokret mi daje materijal za razmisljanje.

Naravno treba uciti od zapada u tome nevidim nista lose. Ako smo losi kao ljudi onda smo to svugde i dole kod nas, netreba nam zapad da se pokvarimo. Nema lose sredine nego lako kvarljivih ljudi. Onaj ko je obrazovan ce se mnogo teze prihvatiti uticaj drugih naravno ako je udedjen u velicini onog sto nosi iz svoje tradicije. Islamske vrednosti su toliko dobre da mislim da je svima ocigledna moralna prednost koju muslimani imaju zato ne vidim opasnost uticaja zapada na nas na protiv od njih vidim korist u sticanju znanja. Treba priznati i reci oni su sad napredni od nas. Zato je dobra preporuka svakom ici kod njih na sticanje znanja. A sad sve zavisi od pojednica i njegove unutranje jacne kad da sebi da obecanje i kako se sebi dati obecanje.
Meni su najdrazio oni koji uprkos prednostima ovde i ugodnom zivotu Ipak se odluce na povratni put u svoj zavicaj sa ciljem da kao strucnjaci doprinesu razvoju naseg kraja. Jedino sa tobom bi se slozila ako si mislio na one koji na zapad ostaju da smo ih izgubili. A u svakom drugom mislim da je pogresan tvoj nacin razmisljanja.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

73

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

SAD pozivaju strane studente da studiraju u Americi

Vašington - Američki funkcioneri pozivaju strane studente da traže vize za studiranje na američkim koledžima i univerzitetima. Broj zahteva za studentske vize znatno je opao posle 11. septembra 2001, pa vlasti sada nastoje da preobrate taj trend uprošćavanjem procesa odobravanja studentskih viza i uveravanjem stranih studenata da su dobrodošli u Americi.
Broj stranih studenata koji traže vize za studiranje u Sjedinjenim Državama naglo je pao posle terorističkih napada 2001. Prošle godine primljeno je samo 560 hiljada zahteva, što je za skoro 100 hiljada manje nego prethodne godine. Pomoćnik sekretara za obrazovanje i kulturne veze u američkom Državnom sekretarijatu, Patriša Harison, izražava strahovanje da su medijski izveštaji o teškoćama koje su neki strani studenti imali podnoseći zahteve za vize, možda odvratili druge od studija u Americi:
- Neposredno posle septembra 2001, pojavilo se gledište da je veoma teško dobiti vize, a da, osim toga, mi više ne želimo da strani studenti dolaze u našu zemlju. Ništa nije tako daleko od istine kao to gledište - izjavila je Harisonova.
Međutim, američka politika o izdavanju studentskih viza revidirana je posle terorističkih napada na Njujork i Vašington. Hani Handžur, otmičar koji je udario avionom u Pentagon, ušao je u Sjedinjene Države sa studentskom vizom, iako posle toga nikada nije pohađao neka predavanja. Novom politikom, od stranih podnosilaca zahteva za studentske vize traži se da pristanu na višestruke intervjue i na davanje otisaka prstiju.
Ta procedura u početku je usporila izdavanje viza, ali funkcioneri kažu da se preduzimaju mere za uprošćavanje tog procesa. Od 2002. uposleno je više od 350 novih konzularnih službenika, a ambasadama i konzulatima je naloženo da ubrzaju izdavanje studentskih viza.
- Mislim da sve to pokazuje da se trend menja. Iako je broj zahteva još uvek znatno manji nego pre septembra 2001, ipak je sada prvi put krenuo da raste, što je dobar znak - tvrdi Dženis Džejkobs, zamenik pomoćnika sekretara za konzularne poslove
Sekretarijat za unutrašnju bezbednost traži od stranih studenata u Sjedinjenim Državama da prijavljuju vlastima svoju adresu i akademski status, a isto se traži i od koledža i univerziteta. Pomoćnik sekretara za carinsku službu i imigraciju pri Sekretarijatu za nacionalnu bezbednost, Majkl Garsija, kaže da će narednih nekoliko nedelja, pre početka prolećnog semestra, na stotine hiljada stranih studenata stići u Sjedinjene Države. On preporučuje i tim studentima i školama da na vreme dostave najnovije podatke:
- Pozivamo vas i podstičemo - rekao je Garsija - da to učinite odmah i izbegnete nepotrebna odlaganja i time nam pomognete da se usredsredimo na moguće prestupnike, koji bi mogli da predstavljaju opasnost po nacionalnu i javnu bezbednost."
Strani studenti doprinose raznolikosti i vitalnosti američkih visokih škola. Svojim dolaskom oni stiču bolje razumevanje američkog društva i načina života, a osim toga u američku državnu kasu ulivaju oko 13 milijardi dolara godišnje. VOA
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

74

Nedjelja, 13. Februar 2005

Citirano

Orginalno od hadalj
Evo i ja da se priblizim ovim Fingerovim slaganjima, sam malo mi ovde iskace njegovo prethodno pojavljivanje, kad rece da ne traba ucit od zapada a sam kaze da su mu sve knjige Americke. Nesto ne kontam, il se on pogreno izrazio il smo mi tu nesto tako shvatili. Ne heljenej se.

Da se vratimo ovoj temi. Da recem ukratko to za sto sam ostao nedorecen:

I dalje drzim da se nemamo uciti od zapada. U ovome se ne razumijemo jer nismo definisali sta podrazumijevamo pod tim ucenjem.

Te knjige koje su na nasem faksu sa americkih univerziteta sluza za "ucenje" odredjenim granama nauke, ili ti jos preciznije da kazem: osposobljavanju bavljenja modernim zanatima. Odatle se "uci" tim "vestinama" od onih koji su ih i razvili. Ali to nije sve sto se ovde uci. One stvari koje mi ucimo oni ni ne uce tako da te stvari sigurno ne ucimo iz njihovih knjiga. A kad se radi o ovim 'vestinama' za koje se opredeljujemo dakako da se uci iz njihovih knjiga. Njihove su najbolje :).

Ali ne pricam ja o ucenju tih 'vestina' i zanata. Mora da postoji nesto ispod toga da bi se znalo sta i kako sa tim 'vestinama'. Kamo srece da smo ih mi i razvili, bile bi humanije (iako oni govore da one humane jesu ja tako ne drzim), a ovako moramo znati i biti svesni nekih stvari da ne bi postali podredjeni njihovim ciljevima i idejama.

Ne govorim ni o ucenju koje trebamo vec ponijeti iz svojeg primarnog okruzenja i o ucenju stvari koje svi moramo znati (vjerskih). Govorim o dubljem izucavanju, i shvatanju, tih stvari. O stvarima koje leze kao osnova svemu tome. O polaznim idejama o pravom pogledu na svijet. Ukoliko su ove stvari, polazne tacke, pogresno postavljene verujte sve neminovno sto slijedi iz toga pogresno postaje. Takav je slucaj sa zapadnom civilizacijom. Bez obzira sto besprekornu masineriju za iznosenje svojih ciljeva ima. Masinerija funkcijonise oni 'napreduju' iz dana u dan sve vise. Svedoci smo da niko ne zna gde sve to vodi. Sve vise postaje ljudi svesno (pa i neki njihovi) da sav taj napredak (kakvim ga oni prave) je napredak u propast (rijec kojom moze da se definise njihovo drustvo).

U nedostatku shvatanja i znanja, i mnogi drugi odlucuju da ih prate i da od njih uce. Moje misljenje je da tako ne treba. Valjda se sad bolje razumijemo. Pa onda da nastavimo.
mogu ja da se potpisem i bolje...

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

75

Problem zapadne civilizacije je sto ne poseduje valjan princip. Regulativnu ideju na osnovu koje sve vrednosti i norme dobijaju smisao. Sto nije slucaj sa islamskom civilizacijom, koja iako tehnicki zaostaje za zapadom, daleko prednjaci na polju duhovnosti.

Zapad poseduje prakticno znanje i sistem sa jakim sankcijama i materijalnim stimulansima za njegov rast i opstanak. Forma je izasla na povrsinu, pragmatizam i racionalizacija cvetaju, ali svrha je ostavljena negde po strani. Daleko daleko iza nove ere. Ako covek malo bolje pogleda, van fasada i pejzaza sa razglednica videce samo obicnog varvarina, prepoznatljivog po svom egu.

Taj egoista dosao je do znanja, oruzija a sad ima jednu veliku odgovornost i neizmernu ljubav prema sebi, sto ne ide bas jedno sa drugim. Rec je o osvajacu svetskih razmera, potkovan razumom, perfidnoscu, gramzivoscu a ipak nije nista drugo do duhovni imbecil.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

76

Tema je malo otisla u pravcu kritike 'zapadnog' sistema, pa da kazem koju o tome. Doduse, bicu hendikepiran cinjenicom da o tome pricam iz prve ruke, izgleda da oni koji nikada nisu niti videli sistem, niti zakoracili na tle na kojem taj sistem funkcionise, i dalje bolje to vide sa strane nego oni iznutra.

Zapad ima sistem koji funkcionise. Ni manje, ni vise. Moze se neko busati u grudi sistemom koji razvija predivnu duhovnost do mile volje, za normalan zivot je ipak potreban sistem koji omogucava da zaradis koru hleba, da imas krov nad glavom i organe reda koji su tu da sprece ako neko dobije zelju da se omasti plodovima tvog rada, a jos pride i funkcionisu.

Kako god da neko zeli da to formulise, ovaj sistem je dizajniran tako da je svako u njemu motivisan da radi. Ako radis, ne moras da brines ni o cemu drugom. Ako ne radis, postoji dobra sansa da ces biti na rubu egzistencije. I znate sta, bez obzira sta mislimo o njima, Amerikanci rade i to zestoko. Za onoga ko je navikao na balkansko ismijavanje svakoga ko vredno radi, tesko je da shvati koliko je ovde cenjen vredan i radan covek. Filozofi vec nisu toliko.

Kad je duhovnost u pitanju, jedina uloga koju sistem treba da ima je da omoguci svakom pojedincu apsolutnu slobodu izbora po tom pitanju. Ponavljam, jedinu. Sve drugo, svaki pokusaj instuticionalnog nametanja bilo kakvog religijskog ili duhovnog ucenja je neprihvatljivo. Zapadni sistem postuje ovo.

I jos da dodam za Univerzitete - i tu vredi isto. Univerziteti su na prvom mestu za izucavanje nauke, svako versko postrojavanje je nepozeljno, ali treba ostaviti mogucnost izbornih predmeta tog tipa. Verske stvari se izucavaju u verskim institucijama, a ako neko zeli dublje izucavanje u tom pravcu - postoje Univerziteti i za to.

Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

77

Selam Alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci,

Chonbey: Ovdje je vise bilo rijeci o svrsi i kritici sistema u totalu, nebismo li prikazali sta zapravo se zapravo podrazumeva pod pojmom islamsko znanje. U fokusu se stavlja insan i sistem u totalu a ne "zapadni sistem u pojedinostima". U svemu sto si ti naveo, ja vidim samo programe, radi se, zivi se, tehnika napredna, imaju univerziteti i tome sl. To niko ne spori.

Ali primecujes li ti da nijednom nisi pomenuo u tom svojem vidjenju insana? Niti svrhu?

Dobro radi? Ali zbog cega radi? Sistem funkcionise OK. ali cemu tezi? Kojem cilju? Voleo bih to da mi pojasnis?

I sa druge strane ne stoje tvoji komentari vezani za slobodu izbora i tome sl. Jer ako je vec tako u cemu je problem da Turska udje u EU? To bi se sad povela rasprava u pojedinostima, i poremetila bi se tema. Samo hocu da ukazem na perfidnost tog sistema? Ne dozvoljava da supljine izadju na povrsinu, ko sto je mrznja i netrpeljivost prema islamskom svijetu. Zato odgovori mi na prvo pitanje? Sta je svrha zapadnog drustva? Dakle primarni cilj zapadne civilizacije u totalu?

Allahimanet.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

• Poruku poslati

78

Ako malo pazljivije citas, naci ces ono sto te interesuje. Dakle, ponavljam, sistem je tu samo da ti omoguci da ne budes diskriminisan na bilo koji nacin. Sistem je zasnovan ne na tome da te primora na bilo sta, vec da spreci da budes primoran na bilo sta. Sistem nije zaduzen za to da ti kaze cemu da tezis. Sistem nije tu da ti kaze sta je cilj. Sistem je tu da stvori legalno okruzenje za stvaranje duhovnih institucija u kojima ostvarujes svoje duhovne potrebe, koje mogu biti razlicite, ali nijedna ne sme biti favorizovana. Nesto kao neutralni sudija. Eto to je uloga sistema na Zapadu. Institucije koje sam spomenuo, njihovo je da ti predoce njihove ideje, a covek ima svoj slobodan izbor, po svojoj slobodnoj savesti, da izabere sta ce slediti i u sta ce verovati. Te institucije (islamske, hriscanske, budisticke, etc, etc) su po zakonu jednake i nijedna nema ekskluzivno pravo kroz sistem.

Iz ovoga bi ti trebalo biti jasno sta je svrha zapadnog drustva. Formiranje drustva u kojem ce covek imati slobodu izbora i u kojem neces biti kaznjavan zbog svog izbora, u granicama u kojim ne ugrozavas druge zbog njihovih izbora.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

79

Selamu Alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci,

Ti to pricas isto ko da ne postoji obrazovni sistem unutar tog sistema. Ko da taj obrazovni sistem ne ispunjava cilj koji treba da ispuni? Ko da ne postoje institucije koje te od malih nogu socijaliziju i uticu u dobroj meri na formiranje tvoje licnosti. Ko da nema onih koji vode i usmeravaju to drustva. Ko da ne postoje politicari koji tu ideju "slobode izbora" ne implementiraju sirom svijeta. Ko da nemaju nikakav drustveni sistem vrednosti, jednostavno rade? Pa ako je to tvoje vidjenje, objasni mi na osnovu kojih principa Bush proglasava Iran i Siriju osovinama zla?

Sva drustva imaju odredjene sisteme vrednosti koje implementiraju kroz sisteme obrazovanja itd. i maksime kojima teze? Isto tako ga ima i zapadno drustvo, van te srce parajuce price o demokratiji i humanizmu. Evo ti jedan primer na koji se ponajbolje ogleda poigravanje sa vrednostima pojedinca. Uzmimo americku filmsku industriju, i njenu ulogu na opijanju masa i njihovoj pripremi za rat na irak? Film ima vise namensku upotrebu: prvu da donese profit, a drugu da bi po tacno utvrdjenim zakonitostima izmanipuliso mase i opravdo nova osvajanja. To je cisto poigravanje sa ljudskim vrijednostima i svojevrsna manipulacija. Haj sve nego to stave pod plastom humanizma i demokratije?

E sad se postavlja pitanje koje su to vrednosti i svrha - tj. pokretacku snagu koju implementira i propagira zapad sirom svijeta. Citajuci tvoj post dolazim do zakljucka da americko drustvo ne poseduje fundamentalne ljudske vrednosti, vec da postoje samo stimulansi i sankcije, preko kojih se postize kontrola, kao i sirok spektar sredstva manipulacije koja primoravaju ljude da se krecu u zeljenom pravcu. A sad mene interesuje prema cemu?

Obzirom da je tema tretira i sami pojam ucenja hajde malo da dotaknemo i rasclanimo i njega. Da napravimo komparaciju izmedju zapadnog sistema obrazovanja i islamskog sistema obrazovanja? Obzirom da zivis na zapadu evo prenesi nam tvoja iskustva vezana za vrednosti sistem koji se implementira kroz obrazovanje? Kakvog coveka on treba da proizvede: radnog? Ima li pored ove produktivne funkcije zapadni covek jos neku vrednost kada se skine sa "proizvodno-obrazovne trake" i koja je to vrednost iliti vrednosti?

Allahimanet.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

• Poruku poslati

80

Ponedjeljak, 14. Februar 2005

Obrazovni sistem ovde ima mnogo manju ulogu nego sto ti, ocigledno, mislis. Ako se ista i potencira, onda su to individualnost, kriticka svest i samopouzdanje - ne bas dobre osobine za onoga ko bi trebao da poprimi indoktrinaciju bilo koje vrste. Ne znam kako si citajuci moje postove dosao do zakljucka da "americko drustvo ne poseduje fundamentalne ljudske vrednosti" osim ako potenciranje na kulturnoj, rasnoj i verskoj ravnopravnosti ne smatras losim, jer to je sustina onoga o cemu sam pisao. Takodje, tvoje je puno pravo da smatras da je "srceparajuca prica o demokratiji i humanizmu" ono sto krasi zapadno, ili ako vec hoces americko drustvo, ali svake godine na stotine hiljada ljudi pokusava na sve nacine da dodje ovde, razmisli malo o tome - mora da postoji razlog za to. Vrlo cesto je upravo zelja za "fundamentalnim ljudskim vrednostima" ono sto ih je nateralo na taj korak, mnogo cesce nego materijalni momenat.

O rasclanjivanju nemam nameru da razglabam. Osnovnu ideju sam vec napisao (i to dvaput) i mislim da je dovoljno jasno da je moje misljenje da je obrazovanje - obrazovanje, a da je duhovnost - duhovnost i da su to dve sasvim razlicite stvari. Takodje mi je dovoljno jasno da ti tako ne mislis, da ti smatras da je neophodno da skolovanje bude sinteza ove dve stvari - i ja postujem da je to tvoje misljenje i verujem da ga ne mogu promeniti. Svakom svoje po ovom pitanju.

Social bookmarks