Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

81

Ponedjeljak, 14. Februar 2005

Niko ne spori da zapadni sistem 'funkcionise'. Jedini razlog zbog kojeg ja to ne bih nazvao 'funkcionisanjem' je jer u konotaciji rijeci 'funkcionisanje' kakvom je mi znamo fali odrednica (koju bi rijec sama po sebi sadrzavala) o pravcu kojem tezi to funkcionisanje. Zapadno drustvo kao zasebna celina funkcionise.. tacno. I jedinice unutar nj funkcionisu. Tacno. Ali sve to zajedno, posmatrano u globalu, kuda vodi? Ljudi rade da zarade. Da prezive. Neki za uzitak. Ali u globalu, kao ljudsko drustvo, da li olaksavaju sebi ili u sustini otezavaju sebi?

Sad pitanje: jel cilj 'funkcionisanja' zarada? Ili je cilj sreca, mir, ugodno stanje? Jel cilj zarade ovo drugo? Jel cilj posla da olaksa zivot? Il je cilj posla zarada pa i po cenu unistenja zivota? Jel cilj 'funkcionisanja' unapredjenja drustva i ljudskog stanja? Sve komplexna pitanja mozda ali odgvor vezan za trenutno stanje je: zapadni sistem je suprotan prirodi covjeka. Analiza da to pokazati. Svi rade, ali jesu li srecni? Svi rade, i kompanije funkcionisu, ali gdje se krece to sto funkcionise?

Primjer: imate kompaniju koja extraaaa dobro radi. Primate extraaaa dobru platu. Nesto sklapate. Smatrate da je to nesto korisno. Kasnije skontate da to sto se sklapa (a vama bilo ukiceno cak i green peace certifikatima i nekim ISO standardima i ovim i onim) ce se iskoristiti da se pobiju svi jevreji. A vi jevrej! Suvise je grub primjer, ali sta bi ste tada rekli. Jel sistem funkcionise? E pa ovako mu stvari stoje: sistem unistava prirodu.. unistava stanje covjeka.

Duhovno stanje covjeka se ne moze odvojiti od materjalnog. Covjek koji zna sta je najbolje za njega, i sta ga zaista cini srecnim nece zapostaviti ni jedno. Nece na racun jednog platiti drugim, niti ce patiti zbog nedostataka koje je napravio. Nebi takve pravio :) Komplexna je i to tema.

No da bi se sve to razumelo, valja poc od pocetnih ideja. Od tih pocetnih ideja zavisi pravac svega. I obrazovanja. I tehnologije. I sistema. A tu vec treba jedna sira nova tema :)

mogu ja da se potpisem i bolje...

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

82

Malo pre pogledah u raspored predavanja ovog mladica ( u njegovom profilu stoji link) sto studira gradjevinarstvo. Sudeci po tome gde studira, naime, u drugom gradu po velicini srbije i sto ujedno broj studenata koji tamo studiraju u neku ruku potvrdjuju moju prepostavku kao tacnom da je taj universitet jedan od "boljih" u nasoj zemelji. E, ako je tako onda je stvarno zalosna nasa zbilja. Hajde da nebudem arogantan reci cu jako uslovono da je taj raspored predavanja, sami predmeti koji se tamo nude, doduse uporedjeno sa najboljim nemacim universitetom a time i direktno vodecim u Evropi, u oblasti gradjevinarstva TU Darmstadtom, su na TUD samo zahtevi za prediplomom za sta se izgleda kod nas dobija zvanje diplomiranog inzenjera. Gde dajuci te predmete nedostajali su mi tri veoma vazna predmeta ci nedostatak objasnjava do nekle zasto se kod nas tako tehnicki lose gradi ili ti zasto samo tehnicki ograniceni da je najvisa zgrada "beogranjanka" samo nekih 24 sprata i zbog cega nepostoji svest o vremenu za realizaciju izgradnje.
TU Darmstadt i niski universitet kao dva suprotna ektrema najbolje dokazuju razliku i taj nagib u sposobnosti izvrsivanja inzenjerskih umeca.

Tako va je realitet i znam da je tesko prihvatiti To mi je poznato od kuce jer moj babo vec nekoliko godina pokusava da mi utuvi u glavi kako su samo nasi gradjevinski inzenjeri dobro obrazovani. Posto znam da nisam mogao ubuditi svog baba sto bi jelda bilo lakse ,sin sam mu trebalo bi da navija za mene

:D ne svatite ovo kako neko ubedjivanje vas toga sam svestan to bi po pravilu trebalo da je jos teze, ma verujem prosto nemoguce a da vam pravo kazem nije mi ni na kraju pameti.

P.S Nije sve u strucnoj spremi , po mojem misljenju daleko vaznije od toga je samoincijativa i zalaganje a na kraju je opet najvaznije biti fer prema drugima, menschlich muss man sein, sto bih rekao jedan moj
profesor.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

83

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Primjer: imate kompaniju koja extraaaa dobro radi. Primate extraaaa dobru platu. Nesto sklapate. Smatrate da je to nesto korisno. Kasnije skontate da to sto se sklapa (a vama bilo ukiceno cak i green peace certifikatima i nekim ISO standardima i ovim i onim) ce se iskoristiti da se pobiju svi jevreji. A vi jevrej! Suvise je grub primjer, ali sta bi ste tada rekli. Jel sistem funkcionise? E pa ovako mu stvari stoje: sistem unistava prirodu.. unistava stanje covjeka.

Grub primjer zaista, ali cu dodati da je ovo pitanje morala Individue nikako geografije, dakle koliko je Individualac spreman da se odupre izazovu, recimo zbog novca.

Da u jednu ruku potvrdim i pobijem ovu fingersovu.
Juce je u gradu u kojem zivim izbodena do smrti djevojka u trecem mjesecu trudnoce i iako je ista 2 sata dozivala za pomoc, komsinica koja je sve to cula i krisom posmatrala nije poduzela nista (cak nije nazvala policiju ili vatrogasce) jer je skontala da ce tako sebe zastiti ali je imala dovoljno hrabrosti (citaj nedostatka mozdanih celija) da to kaze javno bez ikakvog stida i srama na TV-u? 8o
I vec vidim i cujem komentare ljudi iz mog "bliskog okruzenja" iz zemlje u kojoj sam i ja nekad zivio koje ce reci da se takvo sto mora dogaditi u takvom drustvu koje je 'vako, 'nako i tako (pa masti na volju) i da se to "u nas" nikad ne bi dogodilo niti bilo gdje u svijetu. No, ne smijem Vam reci kako sam prijatno bio iznenadjen kad sam jutros na svim medijima informisanja, od svojih kolega Kanadjana cuo, mozda po prvi put javno, nazivanje te osobe zatucanom glupacom, primitivnim organizmom, ne znam sve kako.

I sta mozemo zakljuciti o Zapadu iz ovog primjera? Da ima bezdusnih, bezmoralnih, bezduhovnih ali isto tako i moralnih, dusevnih i duhovnih ljudi bas kao i na istoku bilo dalekom, bliskom, "juznom" ili "sjevernom". U kojem omjeru neko ce reci - zar je bitno dok ih ima?

Jednostavno mi se ne svidja ta opsta generalizacija Zapada kao bezdusnog, bezduhovnog, bezmoralnog i sta ti ja znam jos, drustva zombija koji samo grabe lovi i slicno? Primjera ima, to ne sporim, ali pokazite mi drustvo koje ga nema i koja su to mjerila po kojima tvrdite da tako nesto ne postoji u nekom "idealnom" drustvu. Samo mi nemojte utopije, sta bi bilo kad bi bilo da je ovaj covjek, sistem, kultura, religija na vlasti i slicno.

Moja deviza je da uvijek uzmes ono sto valja, skart odbacis u startu. I to da li imamo da naucimo sta od Zapada - imamo, i to mnogo ali iz svojih balkanskih ljustura (prvi ja) pogled je uzak. Ali mnogo uzak, da treba godina i godina da se prosiri.

Zivili
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

84

Subota, 19. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Giovanni

Da u jednu ruku potvrdim i pobijem ovu fingersovu.
Juce je u gradu u kojem zivim izbodena do smrti djevojka u trecem mjesecu trudnoce i iako je ista 2 sata dozivala za pomoc, komsinica koja je sve to cula i krisom posmatrala nije poduzela nista (cak nije nazvala policiju ili vatrogasce) jer je skontala da ce tako sebe zastiti ali je imala dovoljno hrabrosti (citaj nedostatka mozdanih celija) da to kaze javno bez ikakvog stida i srama na TV-u? 8o
I vec vidim i cujem komentare ljudi iz mog "bliskog okruzenja" iz zemlje u kojoj sam i ja nekad zivio koje ce reci da se takvo sto mora dogaditi u takvom drustvu koje je 'vako, 'nako i tako (pa masti na volju) i da se to "u nas" nikad ne bi dogodilo niti bilo gdje u svijetu.

Naravno da to kod nas ne bi moglo, ene jesil ti vido skoro onoga u Pazar sto je jurio naoruzanog lopova preko taraba i bogomi ga ufatio. Kod nas su ljudi hrabri a jok ka neke kanadske zene.

Sto se tice Fingera, pa cini mi se da momak malo previse emocionalno ulazi u kritiku Zpadnog drustva bez toga da uzme neku valjanu distancu. Sad slazem se sa njim da globalno ima toga o cemu on prica, al ko sto rece Giovani dje ga nema. Eto pogledaj Pazar, pa sa te moralne strane cini mi se da je mnogo gori no ovaj Truhli Zapad.

Finger, nije samo zapad takav, no ceo svet, kolko ja vidim, mozda je Malezija izuzetak, il taj kraj Azije, al bogami ovaj svet ne ide dobrim putem. U pravu si ti, no pre da se ufatis Zapada pogledaj malo okolo, i predlozio bi ti da dodjes u goste malo pa da vidis iz prve ruke. Al da ostanes koju godinu, pa da vidis iznutra, da svatis razloge.

Ne zelim ovim opravdat Zapadni Sistem, no sam skrenut ti paznju na to da nije samo ovde lose, no mnogo sire.

Tvoje ideje su vise teortske, imaju svoju potporu, no daleko od realnosti.
malo za promenu

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

85

Nedjelja, 20. Februar 2005

Dobro posto je svaki oblik generalizacije za nas obicne smrtnike krupan i neuvjerljiv, hajde da stvari postavimo na nivou ljudskog bica. Pogledajte tekst o civilizaciji i kritike civilizacije od samih zapadnjaka. Izmedju ostalih Kanta, Rusoa itd. Jeste da te kritike vaze za svoje vreme, i da se mnogo stosta promenilo dosad, ali ipak mislim da je kritika na mestu i da je vrlo poucna. I da bazu ovih kritika zapadna civilizacija jos uvjek nije u sustinskom smislu promenila.

A sad cu postirat i post na temu o moralu tacnije "o sustini moralnog", i problemu "moralne slobode", pa bujrum kog zanima. Ovo je vazno zbog toga sto svaki pojedinac biva nekompletna i neslobodna licnost ukoliko ne radi na usavrsavanju samog sebe u tom smislu, i da je stetno za drustvo da neko takav utice u politickim i svakodnevnom ophodjenju sa ljudima. Covek bez lepote i smisla. Sto ne znaci da i ja sam ne podpadam pod ovaj model insana tj. havana. Zato nemoj neko pogresno da me shvati da se sad ja tu nesto isticem. Samo gledam kako da se postavim prema sebi i prema drugima i ono sto saznam prenesem dalje. Jer ako moje, tvoje, njeno delovanje nije upravljeno prema svrsi, onda ja ne mogu ni biti slobodan, jer se moje delovanje zasniva na udovoljavanju prohteva moga bitka po sistemu afekata. Vise o ovome u temi O moralu - Sustina moralnog. Prekucavo sam ove tekstove, zbog jednog solidnog prikaza cinjenicne slike stvari, koja proizilazi od mislilaca zapadnog svijeta, mada svakako treba da uzmemo u obzir da su isti ziveli u takvom okruzenju i takvom istorijsko-kulturnom nasledju tako da kolko sam primetio nisu usli u sustinu sustine. Ali o tome za neki dalji vremenski period. Mozda.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

86

Nedjelja, 20. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Giovanni

Moja deviza je da uvijek uzmes ono sto valja, skart odbacis u startu. I to da li imamo da naucimo sta od Zapada - imamo, i to mnogo ali iz svojih balkanskih ljustura (prvi ja) pogled je uzak. Ali mnogo uzak, da treba godina i godina da se prosiri.
Zivili
Giovanni

Sa ovom devizom se dakako slazem. Najrazvijeniji model funkcionisanja (jedinica) je itekako zapadni. Upravo to ga i cini metom kritika. Jer najsnaznije plovi tamo gdje plovi, tj u pogresnom smjeru (po ljudstvo i civilizaciju). Brod u domenu broda (i nigde dalje) koji bi predstavljao drustvo na zapadu funkcionise besprekorno u poredjenju sa restom svijeta. Ali gdje plovi? To je pitanje koje postavljam... i od cega ta plovidba zavisi?

Evo giovanni tebi kao it expertu (i ostalima sa istog polja koji se javise) jedan slikovit primer toga. Network layers. Top down approach. Uzmi u obzir sve: modularno funkcionisanje, abstrakciju, encapsulaciju, indepenent delovanje i nivo ovisnosti o ostalim layerima. Applikacioni layer recimo fenomenalno funkcionise. Isto tako i transport layer kao i network i data link layari. Al znas i sam da sve ovo odozgo nadole ovisi o onom sto je na dnu, tj na onom sto stize prima i pruza physical layer (preko physical linka). Ako je ovo kojim slucajem pogresno (pogresni data segmenti, paketi, data, bits, ili po bilo standardu bilo kojeg layera da ga denotiramo) dzaba ispravno funkcionisanje ovih layera iznad. Mogu stojat na mjestu i svi oni sistemi provjere, poimenice CRC, checksum, hamming codes i ostali (paralela logici i nauci) ako se tu ipak kakva greska podvlaci (ili postoji nedovoljnost provjere il se pak veruje u neminovnu dovoljnost) onda opet nesto u svem besprekornom funkcionisanju ne stima kako treba.

"Bit" u ovom IT primeru predstavlja polaznu ideju. Polazne ideje, tj pogledi na svijet, su zacece svega. One odredjuju mesto coveka u drustvu, ulogu drustva, i smer kretanja i razvoja drustva. O polaznim idejama pricam a nikako o greskama na aplikativnom nivou (ili pak primerima u zivotu). Ove greske jesu produkt ovoga ali se tesko mogu razumeti kad se posmatraju tako sa vrha. Ova se materija raspravlja sa dna.

Beksa nije Malezija nikakav izuzetak. Eto samo je sporija od zapada u svojoj plovidbi losim putem. Ili pak se negde na nekom nivou muci ispravit to sto pravac usmerava. Neki ljudi su svesni odakle to potice al obzirom da ne vode kolo oni se muce samo da pricaju. A oni koji su odgovorni donekle se muce. Al nisu u stanju do dubine problema da proniknu. Pa onda samo na nekom nivou od ovih navedenih a ti su nivoi paralelni recimo osmisljanju, menazmentu i organizovanju ideja u zivotne aplikacije, oni se trude da ugrade sto je moguce vise ispravnog (a iskljuce neispravno). Ipak u tome se sa tih nivoa (bez razumevanja polaznog) slabo postize.

Beksa ja nemam moc da mijenjam svijet. Pisali su ljudi knjige o tome. I ljudi sa zapada i ljudi sa istoka. Ne kritikuje se zapad zarad toga sto je negde na 'zapadu' vec zbog toga sto je zapadno drustvo originator ideja koje sad vladaju svijetom.

A sto se tice funkcionisanja na zapadu, tj onoga sto valja, od toga ima dosta da se nauci. Jer ljudi su sve to po nauci brate sproveli. Po dubokoj i izucenoj i organizovano razvijenoj nauci. Menadzment razvijen do bola. Tako da i brod u pogresnom smjeru ipak nastavlja da grabi. Meni je zao samo sto ipak unistava prirodu, covjeka, i sve oko sebe. Zapadni sistem fukcionise al u svom funkcionisanju mnogo vise problema (i sebi i drugima) nego dobra ispada da stvara. I lijece se uglavnom simptomi prije nego uzroci. A brod plovi ka zemlji punoj para.... ka svojem jedinom cilju.

Sta da radim kad sam nejasan. Beksa zapad eto makar razvio tehniku pa plovi na tom putu. Ima mesta na tom brodu i za one kojim nista nece bit od plovidbe i koji mogu i mir i uzivanje da nadju. Al eto takvima je bolje da nisu svjesni (pa ne zele ni da znaju) gdje brod plovi. Ima nekih koji su znali al nisu smeli da kazu... :)

Ma haj more... ionako sve ovo nebitno. Ko da ja mogu zapad da kritikujem. Onako prosipam svoje nejasne teoretski ideje. A da ce Bog da me ko po ovom IT primjeru uopce skontao. Ne zbog moci kontanja necije vec zbog moje moci objasnjavanja :D

87

Srijeda, 23. Februar 2005

Uzmimo americki management (project management, mis, ili koji god hocete).. to cudo je do bola razvijeno. Tu ima vise filozofije i psihologije nego u bilo kojem drugom polju na kojem sam tokom skolovanja vise naisao. Sve prakticno doduse. Ali postavljam pitanje: sa kojim ciljem je to sve takvo? Da olaksa coveku? Da covjeku bude bolje? Ili da firma, ili sva ekonomija, bolje zaradi pare? Naravno ovo zadnje. Cak i kad se sve cini da coveku bude bolje (da se covek zarada) to se cini da bi on bolje radio i doprinosio necemu sto nije ni svestan (u globalu) sta je.

To make the long story short:

Kad govorim zapad specificno mislim USA!!! Evropa je vec civilizacija za USA (zato beksa nemoj da se javljas u odbranu zapada ti si sa druge strane svijeta dje civilizacije ima :) ). Amerika je zemlja bez vrijednosti, ili zemlja u kojoj su jedine vrijednosti koje postoje vestacke. A sve sto tu postoji je: novac novac novac.. i moc moc moc...

Modularnost u delovanju fenomenalno funkcionise. Ljudi se uce samo onome sto trebaju da znaju. Da napravite radio koji radi u kolima ne morate da znate kako radi auto. Sve sto treba da znate je kako radi radio. A ne znate ni to. Znate da napravite neki mali dio za koji uopste ne morate da znate kako rade ostali dijelovi. I tako do te razine da pravite ili radite ono sto ne razumijete. Niti morate da znate. A pare zaradjujete. Pitanja ne postavljate.

Dese se neki koji osecaju da sve to je bezvredno. Mnogi se slome na sve strane da pare zarade i opet osecaju supljinu. Ne kazem ja: pogresio je sto je pare zaradio. Kazem: pogresan je put i cilj koji je sebi postavio. Pare su sredstvo a ne cilj. Pare su sredstvo koje ne moze da kupi pravi cilj. Ali pare su sredstvo koje kupuje, tj zavarava, mnogo naroda. Oni koji nesto vise znaju il moraju da cute il postaju deo onih koji sve povrsne budale kontrolisu. Slobodno kazem: USA je zemlja sa najvise povrsnih sarlatana na svijetu (doduse procentualno mislim da ih ima vise u Maleziji :) ).

Problem opet u polaznim idejama. Sva filozofija koja postoji u zapadnoj civilizaciji (tj onom sto je poteklo iz USA) ima za cilj da postavi coveka na mesto Boga. I za to se sluzi logika, razum i filozofija. Ovo se vec provlaci kroz sve zapadne zemlje. A ovo ima itekako uticaja sa tim kako ce se ljudi, organizacije, drustvo, kompanije, postavljati prema sebi i prema jedni drugima. Ovo itekako ima uticaja. Ja kazem da su im te polazne ideje pogresne. Zato se i igraju bogova i u toj igri neminovno mnogo grese.

Svaka civilizacija koja ima svoju tradijiju, istoriju, kulturu, ne podudara se sa danasnjim zapadnim (americkim) nacinom zivota. Svaka zna sta tu fali. Jedino sta fali tim civilizacijama jeste bio organizovaniji nacin zivota ali su oni ideje o ljudskom duhu i o ljudskim stvarnim potrebama itekako bolje poznavali od danasnjih Amerikanaca. Ti Ameri su ljude koji su jedina prava civilizacija na njihovom tlu jos odavno istrijebili. Da se zapadnjaci vole igrat bogova to se da videt i po tragovima po njihovim kolonijama (e sad ja govorim iznutra a vi zapadnjaci slabo imate uvida u to :) ).

Da bi se razumio jedan narod treba se znat njegova istorija, upoznat njegova tradicija, izucit njegova filozoija (tj svjeto nadzor) a da bi se to bolje osjetilo valja taj narod i posjetiti. Posjeta je nesto sto ide poslednje jer ukoliko ide prva ovo izucavanje ostalo bude pravo puno predrasuda (meni biased bude adekvatnija rijec al se valjda sa predrasudama kod nas poistovecuje).

Indijsko ucenje, kinesko tj budisticko, indijansko (koje su ameri zesce istrebili), Pravoslavlje mogu reci, Islam itekako (posto to najvise poznajem), sva imaju ucenja koja se u tom jednom duhovnom aspektu podudaraju donekle (po sustini a jednako se i razlikuju), samo zapadna kultura koja je i hriscanstvo (katolicanstvo ovde mislim) pod svoje okrilje sekularizmom savilo to ucenje podredjuje materijalnom bogatstvu, koje nicem drugom nije namenjeno do osvajanju vise moci. Amerika za jedini cilj ima osvajanje moci a na putu ka tom cilju ih nije briga kroz sta ce proci. Pokusavaju zavaravat mnoge mnoge potkupit mnogima zamazat oci... gde prodje prodje.. a gde ne prodje bas ih briga moze im se jer imaju sve vise i vise moci. A sta ustvari rade? Jel boljitak nam stvaraju il planetu u druge civilizacije unistavaju? Zapitajte se pa odgovorite sami.. mislim da je odgovor ocigledan.

Eto zato kazem (ono na pocetku) od zapadnjaka se ne mozemo uciti. Pod ucenjem sam podrazumijevao nesto komplexnije od savladavanje tehnika koje su zapadnjaci najbolje savladali. Sprovodjenje ideja kazem imaju fenomenalno razradjeno i tim se treba pozabavit. Al ko im ideje ne razumije (tj ko se njima od njih nauci) postane deo njihovog sistema i neko izgubljen u procesu ucenja. Eto zasto kazem ne mozemo mi od njih uciti. Da bi se od tog spasilo nije dovoljno kucno vaspitanje il mekteb pa pravo na zapad. Potrebno je najprije duboko upoznavanje svoje civilizacije. Ako vam se tu onda nesto ne svidi lakse ce vam biti i bolju stvar da nadjete. A haj mi nadjite Amera koji zna nesto o svojoj civilizaciji? I ima li uopce sta da zna? Znaju li oni sta slave za thanks giving day uopce? Ma znaju oni ista malosutra.. A takvim ih i zele oni koji ih i kontrolisu. Jer takvi su fenomenalno pogodni. Ali zato mahom ljudi na pogresan put idu.. sve manje srece.. sve vise extremnih nacina da se do neceg dubljeg dodje.. sve vise extrema sve vise problema.. a zapadni sistem nudi samo zakrpe ne resava uzroke problema koji se vise radjaju nego sto zakrpe krpe. Al iz jezgra se kaze: mi dalje moc da ganjamo moramo!!!

Analiza zapadnog drustva,
fingerbsoken, malezija :)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

88

KUKU STA TI JE OVO 8o
malo za promenu

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

89

Izgleda da je meni zapala uloga branioca svetlih tradicija slobodarskog sistema USA. Pa kad se mora nije tesko. :D

No, posto je vreme novac (kao i sve ostalo ovde, je li), samo cu prokomentarisati ono sto mi je pravo ubolo oci:

Citirano

Orginalno od fingersbroken
A haj mi nadjite Amera koji zna nesto o svojoj civilizaciji? I ima li uopce sta da zna? Znaju li oni sta slave za thanks giving day uopce? Ma znaju oni ista malosutra..

Gresis, ovaj, grdno gresis sinak. Koliki je uzorak populacije USA na kojoj si proverio ovu svoju tvrdnju? Ne zelis valjda da pomislimo da pricas napamet.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

90

A znas li ti sta oni to slave za thanks giving day , ja ne znam pa eto kad vec pomenu bas bi me zanimalo da cujem?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

91

Četvrtak, 24. Februar 2005

thanks giving day hvala bogu sto nije tako popularan taj dan i ovde kao Sv.Valentajn.Nego ovo mojih nekolicina drugova sto Turaka,Boshnjaka i ostalih.To buketi neka srca,mecici,kucici sa onim I LOVE YOU pa ih ja priupita a od kad ste vi to postali Katolici pa slavite ovaj dan pa kad blenuse kao telad u sarena vrata.:) Sta ne namece taj "ZAPAD"A ta takozvana "PLANIRANA ELITA" od koga je ona kontrolisana jer svako svakog kontrolise!
" Bilen alemlere rahmettir "

92

Ja... ovaj....htjedoh reci....

Ma sta reci poslije ovog Fingersovog posta. Odlican presjek, onako iz rukava. Postovanje. Dodacu jos i Elhamdulillah, Elhamdulillah, Elhamdulillah.

Nakon ovog jednog globalnog izlaganja, tj. razmatranja ovog problema u Makrokosmosu, mogli bismo preci sagledavanje istog ovog problema u Mikrokosmosu, tj. u covjeku.

Jer sve sto ima u Makrokosmosu, to je sustinski sadrzano i u Mikorkosmosu. Tj. definisimo te elemente kod covjeka. Tj. definisimo Covjeka. Pa kada definisemo Covjeka, onda krenimo u Spoznaju covjeka, a ne mozemo ga ni definisat ako ga ne Spoznamo. Dakle, treba krenuti u potragu za sobom. Sta je to covjek?

Kada saznamo sta je to covjek, onda cemo lahko i skontati sta to u covjeku treba zakonima drzati da ne bi ugrozilo ono drugo u covjeku. Tj. sta to treba kod covjeka ukrotiti, da bi do izrazaja dosle vrijednosti koje ne mogu doci do izrazaja ako se ove koje ih zaklanjaju ne ukrote zakonima.

Moje shvatanje definicije covjeka je da je covjek rob i stvorenje Bozije. Priznavanjem Boga priznajemo mu i Znanje o stvorenju svojem, a samim tim i Znanje o tome sta je za stvorenje dobro a sta lose. Kako treba zivjeti i cemu treba stremiti. Sta treba u okvire zakona staviti, a sta treba pospjesivati i razvijati. Ako se na ovim temeljima Civilizacija neka izgradjuje onda ce ta civilizacija imati vrhunske vrijednosti.

Posto na Bozijem putu covjek treba da u okvire zakona stavi sve ovosvjetske zelje i da ih na legalan nacin koristi, onako kako je to pravilno, da bi do izrazaja dosle Onosvjetske osobine. Tj. prave ljudske osobine.

Ako se kakvim slucajem ove vrijednosti okrenu naopako, pa se svemu sto je ovosvjetsko sloboda pridaje, a svemu sto je Onosvjetsko granice odredjuju, tj. koce se i suzbijaju, onda se lagano covjek gubi i postaje zivotinja, pa cak i gori od zivotinje.

Zato kada neko kaze, mi se borimo za slobodu covjeka! Odmah ga treba pitati, a sta je to covjek. Pa ako ne bude znao, onda ga treba pitati: Pa kako se mozes boriti za slobodu necega sto ne znas sta je?

Eto ja pokusah nesto dodati sa moje tacke gledista, ali ni pric ni doc onom sto Fingers sastavi. :)

Ako vec govorimo o Eliti, onda trebamo saznati koji je to model covjeka koji bi bio simbol Elite i prema kojem bismo se upravljali, zar ne?
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

93

Chonbey stvar je u tome sto nemaju sta da znaju. Naselili su tudju zemlju. Doneli nikakvu kulturu. Thanksgiving day htjedoh da kazem zasto slave al sad mi nesto najednom postade tesko pa necu. Uglavnom cak i ona najsmijesnija povrsna verzija o kojoj smo citali u udzbenicima engleskog jezika pokazuje koliko smijesan im je najznacajniji dan u istoriji. Kad su se prvi put snasli da jedu :)) A lopovi razgrabljivi ne kazu da ni to ne bi znali da nije bilo indijanaca koje su pobili..

Elem, velis slobodarska. A sta je to sloboda? Pa lako je nekog kog si ogranicio na razumijevanje pustit da radi sta god hoce. Gdje nestade sloboda posle 9/11? ili se malo pokaza da je nije bas toliko nikad ni bilo. Elem opet, a sta je to sloboda?

Ne kazem ja: ljudi su strucnjaci za svoj posao. Al jesul oni tamo gdje je sve i sve samo novac moc i nista drugo srecna nacija? Kad si povrsan lakse ti je bit i srecan... tj nisu u stanju nesrecu da osecas. A igras se malog boga na nekoj poziciji donosis nekakve odluke a ustvari radis samo po instrukcijama koje ni ne cujes (jes ovo u drugom licu al ne govorim tebi :) ). Pazi tamo neka africka zemlja kazu ima najsrecniji narod na svijetu. A para ni za ljeba... Al im je dusa mirna. Ne bih ja njihov model funkcionisanja (ovih afrikanaca) al brate drustvo im je duhovno slobodno. Tj usmereno je da vrijednosti cijeni i na ispravan nacin o sebi prirodi i drustvu razmislja. Ima li icega ovoga u Amerikanaca? Kako da ima kad oni nijedno od ovog ne razumiju. A igraju se idalje bogova. Covek ima slobodu!!! Amerika je NAJVECA!!!

Nije li poznato svima da se Ameri osecaju vazda boljim od resta svijeta? I ovi zapadni im counterparts sto im se poistovecuju ne znaju da ameri mahom posmatraju svijet kao ostatak svijeta u odnosu na njih. Jer oni su ta uzvisena nacija. Zato oni i cijelom svijetu pomazu (a ja bih rekao zato oni i cio svijet unistavaju).

Eto sad mi i kukaju a ovo po svijetu sto se desava ne primecuju. Pa kako da primecuju kad se ugodnim ulicama zapada setaju. Gledaj sta market trazi. Kupuj sta trzista odredi. Vesti serviraj kako se najvise kupuju. Kazi narodu ono sto mu se svidja. A naravno zna se ko sve to zajedno uklapa. A gdje je tu istina u svemu tome? Dobro neko rece: skupa vam ta sloboda. Data im je takva da bi ih bilo lakse kontrolisat. Sala nisu onih sto ih je svega nekoliko miliona a kontrolisu ostalih 200 i kuku...

I koje su to civilizacijske tekovine sto ih donije amerika chonbey? Koja im je to kultura njihova? To slobodarstvo kojim se dice je samo upravo maska za to sto oni nicega nemaju. Uzdizu ga da jos lakse prodaju. A to im je najvece oruzje za kontrolu povrsnih.

Vala nek kuka kolko god hoce. Ko moze bez kulture i bez tradicije i bez vrednosti pravih lako mu je zivet gde bilo: Na poso pa kod kuce pa na poso pa kod kuce pa na poso pa kod kuce. Nije bitno sta se desava po svijetu. Pa i da je bitno ima ko ce to nama lepsim da predstavi. Nije bitno ni kuda se krecemo. Pa i da jeste ima ko ce tim nama oci da zamaze. Nije bitno sta se iza zgrade desava. Pa i da jeste bitno je da mi to ne vidimo.

A ima li to smisla? Ima li to ikakve duse. To vec bitno nije... pogotovu ne kad se pare zaradjuju. To trosi vreme, a vreme je novac. Nema se vremena razmisljat o ispravnom i neispravnom. Vreme je novac. Kakva dobra teorija. Ovde se upravo vidi sta je zapadnjacima zivot i najveca vrednost: novac. Da ne razjasnjavam ovo dalje mislim da je dovoljno jasno.

A eno vam posta cijelog pa se vratite na njega. Nije mu jedna recenica sustina vec on cio za sebe. Kom se svidja ne znam ni sto brani. Jel mu nesto fali il je nesiguran u sebe? Ako brani te ideje ja kazem da negira ideje maticne mu civilizacije. Ako kaze da nije tako onda nek mi objasni kako to nije tako, tj nek mi objasni gdje su te ideje iste tj gdje ih branjenjem zapadnih ne negira. A ako vam je lakse mozete samo nastavit da kukate a ja ni najmanje nisam duzan na neka prozaicno cinicna pitanja nikome da odgovaram. Cus ja da pricam nekom sto amerikanci slave dan zahvalnosti... pitaj amerikance same pa vidi sta ce ti oni rec... Evo pitaj ih ti chonbey. Reci nam sta oni kazu. Osim toga sto velicaju svoju naciju imaju li oni sta o njoj da kazu (na stranu prica o njihovoj slobodi). Postoji li tu ikakva stvarna civilizacijska tekovina? Kultura? Tradicija? Istorija? Osim proganjanja indijanaca, porobljavanja crnaca? Beksa nisam pricao za Francusku u ovom kontextu tako da ne znam sto kukas. Al normalno da su te civilizacije (sve zapadne) srodne jer sa istih ideoloskih osnova u svoj razvoj polaze. Posebna je prica mracna istorija Evrope. Al makar ta istorija donekle postoji makar ih nesto za sebe same veze. Samo sto ja ne oslovaljavam mracnim dobom ono sto oni zovu mracnim dobom vec ono sto oni zovu renesansom.. A otom potom a kako su stvari krenule da se 'na visokom nivou" prihvataju (pravo slobodarski u duhu amerikanaca) verujem da necu nikad. Ako mi bude do daljeg pisanija pokrenucu svoj blog na netu. Na forumu gde svako naucio da bude u toku sa svakom temom i da svaka mora bit po sablonu covek ne smije po misljenju da se razlikuje. Naljuti se neko sto ne moze da prati neko sto ne moze da cita neko sto ne moze da shvati neko sto mu se ne svidja. A slobodarenje? Pa slobodarenje je nerazumijevanje. Nije za nas ljude ozbiljne ideje da raspravljamo. Americka je sloboda recimo ovo: svi imamo slobodu na onom APLIKATIVNOM nivou (ovo chonbey za tebe). Napravimo sta nam drago nek radi to sto god hoce da radi. Al ma sta to radilo (dobro ili zlo) ono mora ic po protokolima ili bar linkovima koje je vec gazda uspostavio. Briga gazdu sto ti pravis stetnu po nas aplikaciju kad njegov kanal sve to svojim putem navodi. A krenes li u ispitivanje kanala i onog sto odatle izvire (tj ideje i smjer gdje se sve usmjerava) e haj nek tu zestoke slobode. Tu se najvise ljudi kupuje. Tu se najvece smece prodaje samo da se oni ispravni uguse. I kazu trzisna utakmica... Pa naravno: kad za istinu ne mare. Money money money... must be funny...

I da ne zaboravim.... Beksa ti nemas sta da brines. Podrsku ces dobit. A za moje pisanje ja mogu samo da ocekujem ?( Sta drugo kad sad ne mogu da ga prate i vise nije sarena laza koju svako razumije. A ne moze to tako na forumu aman zaman. Ovo moramo da mozemo da se igramo i svi da pratimo. Pusti sad fingerse neke tamo ideje. Pokreni blog ako ti se o tome raspreda.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

94

Iskreno cu ti reci nesto, mislim da ovo sve shvatas suvise licno, i na neki cudan nacin promasujes moju misao. Moj prethodni prilog je nosio i dobru dozu (samo)ironije koja ti je skoro u celosti promakla.

Dalje, jedino pitanje koje sam postavio je: "Koliki je uzorak populacije USA na kojoj si proverio ovu svoju tvrdnju?", a u vezi sa tvojom tvrdnjom da Amerikanci ne znaju sta slave. U celom tvom tekstu, najblize si bio tom odgovoru sa: "Cus ja da pricam nekom sto amerikanci slave dan zahvalnosti... pitaj amerikance same pa vidi sta ce ti oni rec". Ali, ne pitam ja tebe da mi objasnis sta oni slave, vec ovo sto gore rekoh.

Nakon toga, malo mi je problem da pisem dalje jer imam osecaj da moje pisanije ima dobre sanse da bude neshvaceno. Uz to, ne volim sto to moram napomenuti, jer ces opet razumeti to kao neki napad na tebe, ali na ovoliki prilog kao tvoj prethodni (i po obimu i po razbacanosti tema) je nemoguce odgovoriti koncizno. Tvoje je pravo da to prihvatis kao moje izbegavanje odgovora.

Ovo sve sto si napisao je super tema za jedno veliko nagadjanje. Ti kazes nema slobode, ja kazem ima, i tako u krug. Moja majka lepsa od tvoje. Africka zemlja (vrlo precizno definisana sa "tamo neka") ima najsrecnije ljude. Sto jos ne spomenu koja, pa da probam i tamo da zivim, greota da se mucim ovde. I tako dalje... Izvini, ali tesko mi je da vodim dijalog na takav neformalan nacin. Mozes pripisati pod profesionalna deformacija. Dakle, ne mogu komentarisati isti kao celinu, vec samo detalje.

O USA i kompleksu "najveci": na danasnji dan, 23.2.2005. oni jesu najveca sila na svetu; pre 100 godina nisu bili; pre 500 godina nisu ni postojali; za 100 godina ko zna sta ce biti i da li ce biti. Jednostavne istorijske cinjenice.

O tome da se "Ameri osecaju vazda boljim od resta svijeta?": tacno je, za vecinu Amera. Isto kao sto je tacno da se vecina Engleza, Srba, Nemaca, Francuza, Kineza, Meksikanaca, Vijetnamaca itd "osecaju vazda boljim od resta svijeta". Sva psiholoska istrazivanja su pokazala (siguran sam, recimo, da _PAUK to zna) da vise od 80% ljudi smatra da je pametno iznad proseka, dakle, to je prirodna ljudska osobina, u ovom konkretnom slucaju vezano za pripadnost naciji. Pravo pitanje je zasto nekog pogadja ako Amer misli da je bolji od njega, a ne smeta mu ako mu to kaze Eskimac. Bice da je problem do posmatraca i do nekih kompleksa nize vrednosti ...

Civilizacijske tekovine? Da li mislis da je Ustavom deklarisana ravnopravnost izmedju religija, rasa, polova tekovina ili ne? Da li mislis da je Ustavom zagarantovano pravo na zivot tekovina? Da li mislis da je Ustavom zagarantovano pravo na rad tekovina? Da li mislis da je Ustavom zagarantovano pravo na slobodu od ropstva tekovina? Da li ti ista znaci cinjenica da je nesto Ustavom zagarantovano uopste? Ili ces opet da se izrugujes tome? Pazi, ja ovde pricam o onome sto je sistem propisao, a ti vec moras da se odlucis da li verujes da ovaj sistem funkcionise ili ne. Eto, ja ovo napisah, ali mi se cini da samo uzalud oljustih tastaturu, i da cu i dalje citati "(pravo slobodarski u duhu amerikanaca)". Znaj samo da se nista nije preko noci promenilo, ali se ipak menja - polozaj crnaca pre 40 godina i sad je nebo i zemlja, recimo.

Moram da se opet vratim na one afrikance, bas si me zaintrigirao njima: ti kazes da su oni duhovno slobodni. Ajde mi malo elaboriraj tu tvdnju, posto si ti usko vezao njihovu duhovnu slobodu sa tim sto nemaju para. Da li je tebi duhovna i materijalna sloboda u obrnutoj srazmeri? Odmah cu ti reci moje misljenje - to dvoje je totalno nevezano. Ali, totalno. Moguce je da sam pogresno shvatio sta si pisao. Takodje, ne bi bilo lose da elaboriras sta je to "duhovna sloboda". Meni je duhovna sloboda mera za stanje u kojem te niko ne maltretira zbog tvojih nematerijalnih ubedjenja. Sta je po tebi?

Itd, itd ... Eto vidis sta se desava kad vodim dijalog u tvom kilometarskom stilu :D

Na kraju, ponovicu ovo kao papagaj, jer niko ne odgovara: Moj je stav da ovo (americko) drustvo ima najbolji osnov za razvoj, i materijalni i duhovni, jer ne prejudicira nikakvu dominaciju po duhovnoj osnovi, vec samo regulise ovozemaljske zakone koji, izmedju ostalog, uspostavljaju ravnopravnu podlogu za razvoj svih pravaca duhovnosti. Da li je ovo, po tebi, los model po kojem treba da funkcionise drzava? Ako jeste los, ili ako ima bolji, molim te da ga izlozis.

I na kraju, pozdrav za tebe i obrati paznju na Adminov potpis ponekad ;)

Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

95

Chonbey tebra doslo do nesporazuma. Ona moja opaska o ironicnom (il cinicnom il kako sam ga vec nazvao) o postaljvanju pitanja i moja konstatacija za nedavanje odgovora nije se odnosila na tebe. Obzirom da si skontao da jeste jasno mi je zasto mislis da licno sam prihvatio tvoje pisanje. Naprotiv.. drago mi je sto pise :) (a one opaske se ticu druge osobe koja nije nista napisala osim to pitanje postavila... pronadji gore).

Ne smatram da je materijalno i duhovno u odnosu u kojem si pomislio da smatram. Nisu ti afrikanci srecni zato sto nemaju para. Nazalost ih nemaju kazem. Ali su ipak oni svoju srecu nasli. Da su svoj nacin funkcionisanja uspostavili kao ameri recimo oni bi daleko jos srecniji bili. Ali znas li zasto ti takvi sistemi ne svetaju? zato sto ih uvek mocnici guse. A zasto? Jer takvi sistemi nemaju za cilj da stvaraju centre moci i da jedne na racun drugih bogate. I takvi sistemi nemaju za cilj da ostavljaju 'slobodu' uzasnim stvarima da se dogadjaju. Takvi sistemi ne legalisu nemoralne stvari koje ameri svrstavaju pod pravom na slobodu. Takvi sistemi su pravedni. Pravda cini ljude srecnim ako mene pitas. Pravda i duhovna sloboda. Pod duhovna sloboda smatram mogucnost prepoznavanja istinskih vrednosti. Mogucnost koja zavisi od slobode kroz koju 'duh' treba poci. Mogucnost koju vam nece neko kvazi slobodarskim metodama unistiti. Ljudi danas ne znaju ko su.. sta su.. sta zele. Zato sto im je sve to dozom 'slobode' pomuceno. A onda im je ponudjeno da biraju. Ali samo na 'aplikativnom' nivou.

Ta neka africka zemlja je preuzeta iz nekog udzbenika koji sam obradjivao negde prosle godine. Ne pada mi napamet sad da trazim. Ne radi se o zemlji u kojoj je najbolje ziveti. Nama sigurno nije. Vec se radi o tome da je taj narod po nekim istrazivanjima proglasen za najsrecniji na svijetu. A siromasni su (pazi ovo dvoje 'siromastvo' i srecu ne povezujem). Nazalost su siromasni.

Ne smeta meni dug post chonbey. Ni najmanje. I ne mogu ove neke stvari biti ni precizne. Pogotovu ne jer se preplicu teme. A sve u svemu ovo je samo moje misljenje. Al ne govorim o subjektivnom shvatanju vec o percpeciji koja je neminovno takva kad se posmatra sa jednog specificnog stanovista (zavisi dakle iz kojeg se ugla i sa kojeg nivoa sta posmatra).

Za mene je taj narod povrsan. Po onome sto vidim nema tradiciju, nema kulturu. Ima regulativu. Regulativu koja posluzuje vlast i centre moci i zbog njih postoji a narodu slobodom to da se proda nastoji. Nemaju ni istoriju. Narod koji nema istoriju nema ni kulturu. Nije naucio da cijeni nikakve vrednosti. Vrijednosti porodice recimo. Vrijednosti srece i mira duse. Vrijednosti kvalitativne vise nego kvantativne. Vrednosti unutarnje ljepote vise nego spoljasne. Vrijednosti razumijevanja dusa vise nego razumijevanje interesa. Usporedi svuda ovo drugo sa prvim i mislim da ces videti razliku izmedju istoka i zapada.

A dakako da bih ja rado da taj istok ima razvijeniju masineriju i organizaciju u svakodnevnom zivotu. Neki to sto nemaju 'pravdaju' tim sto im zle sile ne dozvoljavaju sto ja ne prihvatam (u svom shvatanju) za opravdanje a neki kazu da im nije to bitno (sto ja zovem pravdanjem iza lijenjosti svoje). Dakako da cijenim regulative i dobre organizovane krugove za zivot. Al ne cijenim ako je to sve bez ovih istniskih osnova. A ono sto zelim jeste to dvoje spojeno. Neke civilizacije tome uce ali to ili se ne shvata ili se ne ostvaruje (iz komplexnih razloga). A sigurno nije nemoguce. Kao sto neki iz zla i zudnjom za moci ostvaruju ono sto ostvaruju tako mogu neki i iz zelje za uspostavljanjem reda na zemlji. Problem je samo sto ovi drugi imaju uvijek vise neprijatelja i prepreka i plus nisu svi spremni da im pomognu (dok kod prvih neki se mogu kupiti neki se mogu zavarati neki se daju pridruziti a vecina ce pratiti.. oni koji se pobune daju se ugusiti).

Ma funkcionise zapad. Ne kazem ja da ne funkcionise. Al sve sa ciljem i potrebom sirenja moci pa makar i po cijenu samo unistenja (a to sto unistavaju ostale civilizacije to njima vec nije cijena). Jurkom za resorsima utrpavaju se gdje im mjesto nije. Da bi mogli svuda da se nabiju tj da bi ih ljudi prihvatili moraju svoja pravila da nametnu (pa makar i ratom ako treba). Ja predvidjam da su se sa Kinom eto tu malopreračunali i da ce Kina u skorijoj buducnosti da ih proguta. Ili ce oni sami sebe da uniste (a ovo su vec nagadjanja i spekulacije).

Jedno divlje drustvo u svakom slucaju. Koje pravca drugog sem jurkom za novcem i moci nema. I nema cijene koju nisu spremni da plate ako dobijaju jos koji dolar vise. A gdje je tu ljubav.. gdje je tu sreca.. gdje je tu blagostanje. A da: eno je kupa se u bazenu od zlata.... a prekosutra je eno sa pistoljem u celu il u kupatilu predozirala se nije bilo dosta ono malo vise..

A svoje malo parce mira svako moze naci. Moje zivce na trosi forum. Al me srce boli kad vidim ko grabi svijetom najjace i koja budala nam nad glavom svakakve gluposti o svojoj zemlji istice (bush). A ja ne mogu da ne kazem ono sto mislim. Ako se jedno slozi (il shvati) dobro je. A ako nista onda opet nista :).

A ono za nacije: svestan sam ja u to da svaka nacija ima veru u sebe malo vise i da voli u prsa se udarat i osecat boljim od drugih. Tako je i sa pojedincima. Al to je decija prica chonbey. Svako dijete to oseca. Svaki odrastao covjek zan da je to samo neki osecaj iznutra koji nije nista realno. Al su ameri jedini narod koji tom osecaju vjeruje. Ne da vjeruje nego su ubedjeni u to. Ama ne da su ubedjeni nego im jeto nesto sasvim normalno. Oni (prosecni ameri) cuju o evropi il odu tamo da vide kako je to tamo. A za Aziju? Pa uredu je da im pomognu.. tim tamo nekim azijatima. A popravljaju oni to sa rasizmom.. istina popravljaju: sminkaju... ili se otkupljuju... ili znaju da im se ne isplati vise to tako. Ipak su i sve te brojne rase radna snaga od koje im ekonomija zavisi.

I ono pitanje za dan zahvalnosti nije tebi, ponavljam, bilo uvrsteno (jeste ono da pitas amere jer me bas direktno zanima sta oni kazu da ne bude da ja nagadjam da oni ne znaju ili ti nemaju sta da znaju). Istrebili su oni indijance davno. I to ponajvise zato sto im se nisu sa idejama poklapali :). A njima trebaju da zahvaljuju,... ustvari to i cine.. al ne znam jesul svesni. Haj vi dalje. Al ono da ja necu nije se odnosilo na tebe evo kunem ti se.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

96

Slusao sam nedavno jednu zenu inace profesoricu univerziteta koja je dugo godina zivjela i radila u Americi dok je govorila o americkom drustvu, govoreci o otudjenosti savremenog amerikanca i kako rece fingers njegovoj nonstopnoj trci za parama, napravila je paralelu sa istim drustvom 50-60tih godina. Jake porodicne veze, jaci brak, vrlo dobri medjuljudski odnosi, kratko receno mnogo kvalitetnije drustvo. Ali, dodala je ona to je sve dozivjelo eroziju u zadnjih nekoliko decenija.

Jednom naviknuto 5% ukupne svjetske populacije da trosi 60% od svjetskog bogatstva kako da ubijedis da to nije moguce nastavit dovijeka. Trositi trositi i samo trositi. Neka nestane struje jedan dan naci ces ljude koji ce se rasplakat tamo. Prethodne civilizacije su znale dominirat po 500-1000 pa i vise godina a ova tesko da ce stoljetku obiljezit na tronu. Sami sebe satiru. Cini se da bin laden nece moci da ih kurtalise. Jos se samo komunizam brze rasprhnuo. No u svemu tome je nezgodno sto su spremni zapalit cio svijet dok se sami bore za dusu.

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

97

Subota, 26. Februar 2005

Elem da se razumijemo zasto ja o ovom bas zaceo u ovoj temi. Mislio da je razumljivo: jer se u skoli sve to ba formira. Ta elita... bilo kojeg drustva. Pa krenusmo od koncepta pravog skolovanja pa dodjosmo do moje kritike zapadnih (il ti americkih) ideja.

Ja govorim i imam nameru govorit o idejama. Ucio sam ih, tj slusao i citao od ljudi koji su to duboko proucavali (mnogi mahom tamo studirali). Drzim da zapadni sistem (mahom dakle americki) je suvise sekularan i 'modernisticki' nastrojen (a posebno kapitalisticki, a kapitalizam je produkt modernizma) i sa svojim pozitivistkickim pogledom na svijet uci ljude pogresnim stvarima i sto je najgore u svoj sistem ih zivota utapa.

Da samo jos opet naglasim nesto: svaka drevna (mahom istocna) civilizacija i svaka filozofija govori da je cilj sreca. Na kapitalistickom zapadu je cilj moc i novac. To se prepakuje jednom drugom zamkom koja se postavlja kao cilj sistema a to se kod njih zove 'sloboda'. Ono sto je meni nejasno jeste kako mogu govoriti o slobodi a da najprije nisu definisali covjeka? U svojoj filozofiji jesu... i izjednacavaju ga sa bogom. Zato mu i primat nad svim na svijetu daju i zato se covjek danas pita za sve i iskusava se u svemu i svacemu. A sve sa ciljem da zaradi novce. Pa makar to kostalo i porodice i srece i ne znam ti ja cega. Ovoga ste siguran sam svjesni svi na zapadu (pogotovu njihove vrste bezdusnog zivota) ali se mahom postavljate protiv onoga sto pricam jer se indirektno osecate prozvanim. A niko vas ne proziva.

No problem jok. Da pricamo o zapadu i zapadnim idejama. Da podjemo od dna od njihovog poimanja covjeka i covjekovog mjesta u sistemu. Il cemo od vrha: sta je sa tim covjekom danas. Il cemo opet na sistem: gdje on ide i cemu nas vodi?

Ja o tome imam jos dosta. Vi bujrum izvolte kontrirajte kolko hocete samo se nemojte mene vise drzat kao teme. Molim vas. Eto kad vas molim :)

elem ta moderna... taj pozitivizam.. i na kraju kapitalizam. Pricajmo o tome... Makar da bi bili svjesni toga i da povecamo svijest o svojoj civilizaciji. Jedino tada mozemo iscekviat da necemo bit izgubljeni ma gdje otisli: kad ono svoje podobro razumijemo.
Eto toliko.
Allahimanet.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

98

Subota, 26. Februar 2005

nej tamo, nej
malo za promenu

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

99

Subota, 26. Februar 2005

Svako grcevito brani onu zemlju gdje zivi i ono sto radi. (o)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

100

Nedjelja, 27. Februar 2005

Citirano

Orginalno od björn
Svako grcevito brani onu zemlju gdje zivi i ono sto radi. (o)

Nemoj biti tako siguran!!!

Koja je tvoja a koja moja zemlja?Moja na ZAPADU granici sa Albanijom,pa da ti ne citiram onu Bosansku poslovicu.Pre se u Srbiju osecam kao kod kuce nego ovde u Makedoniji.I da ti ne nabrajam tih x primera zbog zasto i zbog cega.A i Srbija nije sjajna.Fakat Balkan je fucked.A o Americi mozemo pisat protiv njih koliko god zelimo i sta zelimo ali su oni ispred Evrope jedno 150-god.A i Finger.... sto ti mislis da Ameri neznaju svoju istoriju a kao mi znamo nasu( t.j onu komunisticku.............gde nisi mogao cut EZAN ili ici u Dzamiju i vrsti druge verske obrede....) jeli mi tu istoriju znamo?Sigurno znas i ovaj podatak da kada polazes za Americko Drzavljanstvo polazes ispit po znanju Americke Istorije!Znaci silom prilika moras naucit A.Istoriju.Ali dobro rece Chonb.... da Amerike za 100-god moze biti svasta sa njom a i sa nama.Jer svaka civilizacija dozivi svoju KULMINACIJU sto je nama neizbezno hteli mi to ili ne.Finger...... Ti mislim da si u Maleziji pa ti je malo blize Kina sta mislis o njima kako oni idu napreduju?.............(zuta rasa i arapi ce doslovno receno dohakat ovom dunjaluku:).......)
" Bilen alemlere rahmettir "

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks