Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 13. Oktobar 2004

Početak mjeseca Ramazana

Selam alejkum

sigurno ste svi svjedoci iz godine u godinu kako muslimani iz raznih krajeva svijeta započinju post u dva različita dana. Ovo zatim ima za posljedicu i da ramazanski bajram ne počinje kod svih istovremeno.

Ovdje možemo razgovarati o uzrocima takvog stanja i o mogućnostima da se isto prevaziđe.

Selam alejkum
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

2

Nesto sam za sebe racunala Ovog puta smo mi u prednosti Kod nas ovaj ramazan pocinje sa petkom (dzumom) i takodjer se zavrsava sa takozvanim velkim petkom (dzumom) jer u taj dan pocinje bajram naravno ako se racuna po nasem kalendaru kad novi dan pocinje od juftara (aksama) Jos je nesto zanimljivo kod nas ce se klanjati 5 dzuma u ramazanu ove godine.

Trenutno nemam resenja za postavljno pitanje ali cu razmisliti. Astronomska "geometrija" odredjuje vreme posta a cim se pominje geometrija ja sam vam tu dobra :D Ocekuj te od mene odgovor :D

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

3

Citirano

Orginalno od Arhitetkinja
Astronomska "geometrija" odredjuje vreme posta ...

Ne baš. Početak kao i kraj posta se utvrđuju viđenjem mlađaka :) .

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od ed
Selam alejkum

sigurno ste svi svjedoci iz godine u godinu kako muslimani iz raznih krajeva svijeta započinju post u dva različita dana. Ovo zatim ima za posljedicu i da ramazanski bajram ne počinje kod svih istovremeno.

Ovdje možemo razgovarati o uzrocima takvog stanja i o mogućnostima da se isto prevaziđe.

Selam alejkum

Stvarno Ed, mislim da je potrebno da nam se objasni o čemu se radi...
Malo me čudi, hajde na dva kraja sveta, al nekad i u Bosni i na Kosovu ( dok sam tamo bio ), se razlikuju datumi za jedan dan, nego što je to slučaj kod nas...

Trebao bi to da nam pojasniš, o čemu se radi, naročito ovi slučajevi u našem okruženju...

Pozdrav

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

5

Esselamu alejkum

Živio sam u Libiji četiri godine i sjećam se da su tamošnji Arapi ponekad čekali i do samu noć uoči početka posta da bi im se javilo kada počinje post.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

6

Hos geldin ja Sehr-i Ramazan

Dolazi mjesec Ramazan...mjesec posta... Vec odsada u svim muslimanskim kucama je pocela jedna slatka uzrujanost i zurba. Uzrujanost i nestrpljenje kao pred docek najdrazeg gosta... Naravno da nije lahko, iskoristiti sve pogodnosti i blagodati koje nam nas Gospodar nudi u ovom mjesecu.

Post nije samo puko odstupanje u odredjenom vremenskom periodu od jela, pica i strastvenih prohtjeva. Post je proces koji pozitivno odgaja insanske strasti i zelje. Ali ako ce ovaj proces trajati od dvanaest mjeseci samo mjesec onda ce ispasti da insanskim zivotom ostalih jedanest mjecesi upravljaju strast i prohtjevi.

Mi kao muslimani, u ovom mjesecu moramo odgajati nefs i svodtiti osobni zivotni racun i samo cemo tako istinski razumjeti i iskoristiti blagodati ovog mjeseca.

Onaj koji ne spozna Allahove zabrane i naredbe, kroz citav svoj zivot ce se i prema sebi a i prema drugima strastveno ponasati i prohtjevno postupati a strastveno ponasanje je nepravda. A Allah dz. s ne voli i ne trpi nepravdu te strogo kaznjava nepravedne!

Prije svega trebamo znati da ajet koji naredjuje post pocinje sa " O vi koji vjerujete! Sto znaci da se post kao jedan poseban vid ibadeta odnosi na one koji su osjetili slast vjere u svojim srcima. Resulullah a.s u jednom hadisu kaze "Osjetio je slast imana onaj kod koga se nalaze ove tri vrline ili jedna od njih a to su: 1- Ljubav prema Allahu dz.s i Njegovom poslaniku vise od svega drugog pa i od nas samih, 2- Voleti nesto samo Allaha radi, 3- Preziranje povrataka kufru kao preziranje od bacanja u vatru".

Ramazan nas podsjeca i na prosle drevne narode i opominje da ne budemo kao oni. "Naredjuje vam se post kao sto je naredjen onima prije vas, da biste se grijeha klonili" Zato sto su prijasnji narodi promjenili nacin i svrhu posta i nisu se ponasali shodno Bozijem naredjenju, a najveca poruka posta je bogobojaznost ili klonjenje cinjenja raznih harama.

Allahov poslanik je rekao "Kada bi znali blagodati mjeseca Ramazana, onda bi pozeljeli da citava godina bude Ramazan" Da bi sto bolje razumjeli znacenje ovog hadisa pokusacu da nabrojim nekoliko blagodati o kojima cemo insallah svi zajedno dalje pisati;

1- Mjesec Ramazan je sama definicija Islama,
2- Mjeces Ramazana je finale jedne godine i zato se i naziva sultanom 11 mjeseci,
3- Mjesec Ramazan je mjeces Kur'ana,
4- Mjeces Ramazna je mjeces ummeta,
5- Mjesec Ramazan je mjesec posta,
6- Mjeces Ramazan je mjesec diciplinovanja i odgajanja duse i strasti,
7- Mjesec Ramazana je mjesec svodjenja osobnih racuna,
8- Mjesec Ramazana je mjeces strpljenja,
9- Mjesec Ramazan je mjesec Allahove milosti, bericeta i oprosta,
10- Mjesec Ramazana je mjesec u kojemu se sputaju sejtani i zatvaraju dzehennemska vrata,
11- Mjesec Ramazan je mjesec fitra i zekata,
12- Mjesec Ramazan je skola.

Neka Vam je mubarek Mjesec Ramazan i neka Allah dz.s uzrokom ovog mjeseca koji nosi sve ove blagodati, pomogne da se Islamska gografija spase agresora i zulumcara te da izadjemo sto bolji muslimani iz njega, mi u Sandzaku da se okupimo oko Allahova uzeta i da ostavimo i okanimo se razjedninjavanja na razne grupe i grupice.

Molim Allaha dz.s da nas svija okupi u dzennetu. Amin
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

7

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

RAMAZAN-I-SERIF MUBAREK OLSUN SVIM BOSNJACIMA I OSTALIM MUSLIMANIMA.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 14. Oktobar 2004

...
alBazari je dodao/la ovu sliku:
  • forumgif.gif

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

9

Esselamu alejkum!

NEKA NAM JE SVIMA HAIRLI DOLAZAK NAJLJEPSEG GOSTA - MJESECA RAMAZANA!

Molim Allaha dz.s. da ujedini nasa srca oko Islama i da ovaj hairli mjesec ispostimo u miru i rahatluku!

Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s u hadisu koji prenosi od svoga Gospodara: "Post je radi Mene i ja cu za njega nagraditi, jer on (postac) ostavlja jelo radi Mene, ostavlja pice radi Mene i ostavlja strasti radi mene!"

Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.: Moj Uzviseni Gospodar kaze: "Za svako djelo covjek ce biti desetorostruko nagradjen, pa do sedam stotina puta, osim za post, jer je on radi Mene i ja cu za njega posebno nagraditi. On ostavlja strasti, jelo i pice radi Mene. Postac ima dvije radosti: radost prilikom iftara i radost prilikom susreta sa Gospodarem; zadah iz usta postaca bolji je kod Allaha od mirisa miska." (Buharija i Muslim)

Rekao je Allahov Poslanik salallahu alejhi we selleme:“Post je vaš štit od vatre džehennemske isto kao što koristite štit - pancir u borbi.” Bilježe Ahmed, Ibn Madže, i Ibn Huzejme

Rekao je Allahov Poslanik salallahu alejhi we selleme.: ”Uistinu, postaču, prilikom iftara, uslišava se tj. ne odbija se njegova dova.” Bilježe Ibn Madže i Hakim.
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od hadzied
Malo me čudi, hajde na dva kraja sveta, al nekad i u Bosni i na Kosovu ( dok sam tamo bio ), se razlikuju datumi za jedan dan, nego što je to slučaj kod nas...

Trebao bi to da nam pojasniš, o čemu se radi, naročito ovi slučajevi u našem okruženju...

Hadisom Poslanika a.s. "Zapostite kada vidite mladjak i prestanite postiti kada ga vidite... definisan je metod određivanja početka i kraja posta. Problem je koliko pravne toliko i političke prirode odnosno radi se o posljedicama nepostojanja koncenzusa među muslimanima oko mnogih pitanja pa i oko ovoga. Muslimani se danas prostiru sa kraja na kraj svijeta i između njih je velika vremenska razlika. Dva su osnovna problema koja čekaju na rješenje:
1. Da li viđenje mlađaka u jednom kraju muslimanskog svijeta obavezuje cijeli ummet ili samo kraj (?) u kojem se mlađak vidio i
2. da li se u pomoć mogu pozvati astronomski proračuni.

Rijaset Islamske zajednice u BiH čiju vaktiju mi preuzimamo oslanja se na astronomski proračun i zato se kod nas unaprijed zna kada je početak ramazana. Drugi se opet žele osloniti (samo) na metodu viđenja mlađaka a što u slučaju oblačnog vremena i dužine prethodnog mjeseca od 29 dana ima za posljedicu da počinju dan kasnije jer je hadis uputio da se u slučaju oblačnog vremena prethodni mjesec ima naravniti na 30 dana pa tek onda početi sa postom.

Zbog ovoga imamo situaciju da čak i članovi jedne porodice počinju u dva različita dana da poste jer jedni se oslanjaju na instituciju koja i ima zadatak da između ostalog brine o tim stvarima a drugi izlaze sami na brdo izvan grada i čekaju pojavu mlađaka.

Allah najbolje zna ali ovaj problem će još dugo biti prisutan među nama a moja je preporuka da se oslonima na Rijaset i na taj način sačuvamo jedinstvo makar na ovim našim prostorima.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Eto da imamo nekog vrhovnog Autoriteta (Halifu) onda ni po ovom pitanju (Pocetak i kraj Ramazana) ne bismo se razilazili, vec bismo bili jedinstveni. Ali eto posto trenutno to nemamo svako slijedi nekakve svoje platforme i programe i nikako da se ujedinimo.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

12

I ja se pridruzujem cestitkama

Svima vam zelim mubarek ramazan

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

13

Sa IB-foruma:
Ove godine će,ako Allah da i hvala Mu, većina muslimanskih zemalja zapostiti u istom danu. Naime, velika većina muslimanskih država je objavila da je zadnji dan mjeseca Ša'bana četvrtak (14.10.2004.), a prvi dan mubarek Ramazana petak (15.10.2004.)

Palestina, Bosna i Hercegovina, Saudijska Arabija, Egipat, Emirati, Qatar, Sirija, Liban, Bahrejn, Jemen, Singapur.. su već potvrdile da je prvi dan ramazana u petak, a ostale zemlje su najavile da će sutrašnji dan biti vrijeme kada će zvanično potvrditi kada počinje mjesec ramazan.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od ed
1. Da li viđenje mlađaka u jednom kraju muslimanskog svijeta obavezuje cijeli ummet ili samo kraj (?) u kojem se mlađak vidio i
2. da li se u pomoć mogu pozvati astronomski proračuni.

Po prvom pitanju bih se usudio reć moje razmišljanje, jer bi mi totalno nelogično bilo da viđenje mlađaka u jednom kraju bude obavezujuće za celu planetu. Šta bi onda trebalo bit sa dnevnim namazima? U jednom kraju zora u drugom sumrak, u trećem podne???Šta bi bilo obavezujuće? Sve ili ništa? Dakle totalno je nelogično da jedan kraj bude obavezujući za celu planetu, bez obzira o kojem se radi.
Što se tiče drugog pitanja, ono je već kompleksnije i tu se ne bih usudio koristit logiku :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

15

Obzirom da se vakat primiče

p.s. Ujedno sam vam i Bajram čestitao, rekoh da ugrabim prvi :D

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Pa vidis Sanse, polazna osnova ti je pogesan (barem mi se cini), jer kada je u pitanju Ramazan onda se gleda po mjesecu, a kada su u pitanju namazi onda se gleda po suncu. Jer namazi se dnevno odredjuju, a Ramazan se odredjuje mjesecno. Islamski kalendar je lunarni, pa eto zbog toga.

Eto jos ovo ubaci u proracun, pa napisi opet nesto na ovu temu, mozda dodjemo do nekog jakog zakljucka i mozda budemo sebeb tome da se ulema slozi. :)

Ed, da ne vidje ti to mladjak? :)

Allahimanet.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

17

Mislim da to ne menja stvar i da opet dolazimo do istog da obavezujuće za jedan kraj treba bit ono kad se u tom kraju vidi mlađak... a što se tiče stava uleme, daj bože da im pomogne ovo razmišljanje.. al ne verujem, daleko smo mi od tog :]
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Pa u pravu si Sanse, ti i ja smo dosta daleko od toga, ali evo Ed je blizu. :)

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

19

Citirano

Orginalno od sans
Što se tiče drugog pitanja, ono je već kompleksnije i tu se ne bih usudio koristit logiku

Logika je intersantna stvar samo nekada može da zbuni. U čiji prilog govori logika kod prvog pitanja?

Recimo da Saudijci nisu zapostili a mi jesmo. Ramazan nije samo mjesec posta već i deveti mjesec lunarnog kalendara. Po Gregorijanskom kalendaru dan počinje u ponoć. Po lunarnom po kojem muslimani računaju u akšam. Ti se probudiš u 8.00 h a na zidu stoji datum 12. ramazan dok u istom trenutku u Saudiji neki tip u kancelariji ima sahat na kojem je 10.00 h a na kalendaru 11. ramazan. Vremenski (ako posmatraš gregorijanski kalendar) on je ispred tebe za cijela dva sata. Kalendarski (po lunarnom kalendaru) on je iza tebe nekih 22 sata. Ima li logike?

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

20

Kako da nema. Dakle sasvim je logično da računanje po sunčevom ne mora imati nikakve veze sa računanjem po lunarnom kalendaru, jer da su u svemu uvek i na svakom mestu kompaktibilni ne bi bilo ni ovakvih nelogičnosti :D No, dakle, nelogično je što ljudi očekuju da ovakvih nelogičnosti nema

i ... bode mi oči

Social bookmarks