Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 14. Oktobar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnajcad.

Hah tako brate, haj kolko ti treba da ti se "Upali svjetlo". :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

22

Citirano

Orginalno od sans
No, dakle, nelogično je što ljudi očekuju da ovakvih nelogičnosti nema

Ne, logično je što ljudi očekuju da uvijek ima logike, iako je nema :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

23

Možda je to tvoje logičnije al eto nelogično bi bilo kad bi očekivao da nelogično ne može bit i ispravno iako jes a? :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

24

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Ja turam na Ed-a. Mislim da ce on pobjedit. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

25

Citirano

Orginalno od ed
Sa IB-foruma:
Ove godine će,ako Allah da i hvala Mu, većina muslimanskih zemalja zapostiti u istom danu. Naime, velika većina muslimanskih država je objavila da je zadnji dan mjeseca Ša'bana četvrtak (14.10.2004.), a prvi dan mubarek Ramazana petak (15.10.2004.)

Palestina, Bosna i Hercegovina, Saudijska Arabija, Egipat, Emirati, Qatar, Sirija, Liban, Bahrejn, Jemen, Singapur.. su već potvrdile da je prvi dan ramazana u petak, a ostale zemlje su najavile da će sutrašnji dan biti vrijeme kada će zvanično potvrditi kada počinje mjesec ramazan.

Ja te sa IB foruma bih zapitao po kojim kriterijima svrstase Singapur medj muslimanske drzave? Haj da rekose muslimani svih zemalja pa da ubise po nabrajanju nego ga ovako bas pogresise.. Mozda Singapur biva muslimanski jer je u komsiluku Malezije (i nekad davno bio dio iste).. al dzaba mu kad nije.. On mu dodje po stanovnistvu koje ga cini Kineski.. a po zivotu tamo zapadnjacki... itd..

U svakom slucaju istina je da se u petak pocinje postiti u svim tim zemljama.. Ovde je Ramazan vec otpoceo (teravije se klanjale prve) te vam ja stoga najiskrenije sveg srca zelim mubarek mjesec Ramazan.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

26

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

A koliki je procenat muslimanskog stanovnistva u Singapuru?

Allahimanet.

27

Pitaj google geri..

Singapur: Ethnic groups:Chinese 76.7%, Malay 14%, Indian 7.9%, other 1.4% (od cega su ti Malays Muslimani, a kinezi su oni sto ih je 76.7% pa ja eto zato rekoh prije ce bit da je kineska neg muslimanska zemlja.. slazes li se?) No, nije to tema, izvinjavam se zbog uopce spominjanja toga.......
mogu ja da se potpisem i bolje...

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

28

[SIZE=2]MUSLjIMANKE,MUSLjIMANI I MUSLjIMANCJAD [/SIZE]

[SIZE=2]RAMAZAN-I-SHERIF MUBAREK OLSUN [/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

29

Selam za sve prijeatlje foruma...

Svim članovima foruma islamske vere želim da poželim sretne, mirne, dane pune ibadeta i razumevanja, bez medjubratske netrpeljivosti. Dane u kojima će se iskreno obraćati uzvišenom Allahu dž.š. za oprost svojih grehova, a moliti ga za napredak, nafaku, blagostanje, mir i sve druge ljepote..

Neka vam je mubarek i ovaj Ramazan i Šeif i da ga u miru, zdravlju i veselju zajedno insAllah ispostimo...

Pozdrav, Hadzied

30

I od mene
pink je dodao/la ovu sliku:
  • Ramazan_1425.jpg
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

31

Selam alejkum, sandzaklije...

[SIZE=2]Ramazan serif mubarek olsun [/SIZE]

KZK

Početnik

(10)

• »KZK« je muško
  • »KZK« je zabranjen

Datum registracije: 06.10.2004

• Poruku poslati

32

I od mene mubarek ramazan :klanja: Shta rechi osim "musliman je mio ma koje vjere bio" 8o :)) :)) :)) :klanja: :klanja: :klanja:
"Svi oni koji su nas izbacili iz ustava neka dobro znaju da mi sa ove zemlje ne idemo nikuda, od istih smo minerala sachinjeni kao i ona i samo su nam njeni plodovi slatki. Mi chemo ovu drzhavu i ovaj ustav poshtovati onoliko koliko i oni nas poshtuju"

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

33

Pridruzhujem se chestitkama ...

Svima od srca "Mubarek Ramazan" da vam Allah ukabulji svima post ;)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

34

Pink je uvjek bila originalna.
Ramazan sherif mubarek olsun svijeeeemaaaa!!
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

35

Petak, 15. Oktobar 2004

Svim pripadnicima foruma ( koji poštuju Ramazan i poste u njemu ) Od srca sve najljepše želje za RAMAZAN , želi meSSko !
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

36

Petak, 15. Oktobar 2004

Ramazan Serif Mubarek Olsun i od mene ...InsAllah da ga provedemo u zdravlju i rahatluku !
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

37

Srijeda, 20. Oktobar 2004

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

38

Utorak, 26. Oktobar 2004

Esselamu alejkum

Zašto se razilazimo?

Uprkos tome što se kur'anskim tekstom jasno definiše vrijeme u kome nastupa početak posta, to pitanje, ipak, ostaje i dalje predmet spora među islamskom ulemom.
U suri Bekare, u 185. ajetu, Uzvišeni Allah kaže: "Pa ko je od vas saznao da se pojavio mlađak, neka posti."
U vjerodostojnom (sahih) predanju Allahovog poslanika Muhammeda s.a.v.s. se kaže: "Postite kad vidite mlađak (Mjesec) i okončajte post kad vidite (novi) mlađak."
Problem je, međutim, nastao od onog trenutka kada su neke naučne discipline, posebno astronomija i matematika, dostigle takav nivo razvoja da se bez poteškoća moglo proračunati kada će mlađak od novog mjeseca biti sigurno vidljiv, ako to dopuštaju meteorološki uslovi.
Od tog momenta javljaju se i prvi zagovornici ove ideje među islamskom ulemom, naročito zbog činjenice što u mnogim krajevima svijeta gdje žive muslimani u većem dijelu kalendarske godine nije moguće ustanoviti pojavu mlađaka na bazi njegovog uočavanja golim okom, jer su vrlo česta naoblačenja u tim krajevima.
Opravdano se postavlja pitanje: Ako je stoljećima bilo moguće uočiti pojavu mlađaka golim okom, zašto se to danas ne bi moglo ustanoviti na neki drugi način, naravno, ne odstupajući od hadisa i upute Allahovog Poslanika s.a.v.s.?
Zagovornici izrade vremenskog takvima, među islamskom ulemom, na bazi matematike i astronomije obratili su veću pozornost na citirani ajet i hadis sa početka teksta koji govori o početku posta i ustanovili da kur'anska riječ "šehide" iz gore navedenog ajeta znači "svjedočiti" mnogo više nego što znači "vidjeti".
Također, ključna riječ kod pomenutog hadisa je "ru'jetihi" ili "kada ga vidi". Postoje i neka druga značenja te riječi, poput "imati stav o nečemu, imati uvid u nešto…"
Kristalno je jasno, i to je teza kojoj se uvijek vraćamo, da islam podstiče na razvoj nauke i da u tom pogledu čovjek nije ni u kom slučaju sputan.
Poznato je da su prve riječi Časnog Kur'ana upravo direktni podsticaj na učenje, studiranje i sticanje znanja: "Čitaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara. Stvara čovjeka od ugruška (alek). Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji čovjeka poučava peru. Koji čovjeka poučava onome što ne zna."
Zar na osnovu ovoga matematika, astronomija i druge prirodne nauke nisu dobile svoj veliki značaj kod muslimana? Upravo zbog njihove potrebe za orijentacijom u vremenu, a vrijeme u životu muslimana ima veoma važno mjesto i ulogu. Uzvišeni Allahu u Kur'anu se zaklinje vremenom, dajući time na njegovom značaju u životu čovjeka.
Međutim, i pored mogućnosti koje nudi nauka, samo manji dio islamskog svijeta prihvatio je izradu takvima matematičko-astronomskog proračuna na godišnjem nivou. Veći dio islamskog svijeta drži se principa ustanovljenja početka novog mjeseca na bazi vidljivosti mlađaka golim okom.
Tako su ova dva stava ostala nepomirljiva, iako je po navodima autoriteta mogućnost greške kod matematičkog proračuna manja nego kod viđenja golim okom. Kao dokaz za ovu tvrdnju navodimo činjenicu da i danas, ove hidžretske 1425. ili 2004. godine, u islamskom svijetu ramazan ne počinje u isto vrijeme.
Tako se dešavaju paradoksi da u državama koje se na istom geografskom prostoru dođe do različitog "viđenja mlađaka" i to u rasponu od tri dana. Sigurno je da neke od komšija nisu vidjele mlađak, kao što su ga u istom vremenskom razdoblju vidjele i njihovi susjedi.
Muslimani Balkana ni ove godine nisu zapostili zajedno jer su se razišli u početku posta. Neki su zapostili ranije, poput Bosne i Hercegovine, Sandžaka, dok drugi dan kasnije, poput Turske, Kosova…
Po nama, veliki uzrok neslaganja leži i u činjenici nepostojanja zajedničke države svih muslimana sa vrhovnim poglavarom i autoritetom (halifom) koji je, po prirodi stvari, jedini pozvan da sa šerijatskog stanovišta proglasi početak i kraj posta za sve muslimane.
Nedostatak halife, kao i nepoštovanje zajedničkog autoriteta kojeg bi prihvatili svi muslimani svijeta, ima refleksije, što je rak-rana ummeta, na nejedinstvo i neslaganja čak i u proglašenju početka i kraja posta (mjeseca ramazana), jer se nadležnost prenosi na "Ulul-emr" dotične muslimanske države.
Znači, to bi trebalo da bude u nadležnosti "Ulul-emra", "vrhovnog muftije", "reisu-l-uleme", a negdje "ministra za vjerska pitanja". Bez obzira na zvanični naziv, bitno je da taj islamski autoritet ili institucija predstavlja muslimane u oblasti vjere za dato područje, koji bi shodno tome bio odgovoran pred Allahom dž.š.
Stoga, kada se vrhovna islamska institucija neke države i njen poglavar odluče za jednu od dviju navedenih opcija utvrđivanja početka posta, to treba ispoštovati i tome se povinovati, bez obzira na gorčinu koja ostaje sa saznanjem da su muslimani u komšiluku zapostili dan u kojem se jede ili da jedu u danu u kojem se posti. A sud pripada Allahu Uzvišenom.

Sanin MUSA
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

39

Srijeda, 27. Oktobar 2004

Jedan od zagovaraca da se pri utvrdjivanju pocetka ramazana pozove na astronomske proracune je i Jusuf Karadavi. Obzirom da nije naisao na potrebnu podrsku kod vecine islamskih ucenjaka obratio se sa zahtjevom da se astronomski proracun uzme makar u cilju utvrdjivanja noci kada se mladjak sigurno ne moze vidjeti. Ovo iz trazloga da bi se odbacilo bilo cije svjedocenje da je vidjen mladjak u noci kada ga je nemoguce vidjeti. Na ovaj nacin bi se bar unekoliko smanjile razlike medju muslimanima. Ni ovaj prijedlog mu nije usvojen.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

40

Četvrtak, 28. Oktobar 2004

Ramadan o ramazanu

U svojim knjigama i nastupima posebno naglašavate duhovnost. U susret nam dolazi Ramazan. Šta biste poručili muslimanima tim povodom?

Ramazan je velika škola. To nije samo prilika da ljudima oko nas kažemo da ne jedemo, ne pijemo i slično tome. Ramazan je mnogo više od toga. Ramazan je škola u kojoj iznova učimo šta je džihadu ‘n-nefs, šta je disciplina. Moja je osnovna briga da muslimani iskoriste ovaj mjesec za dvije stvari. Prvo, da povežu svoja srca sa Kur’anom. Ramazan je mjesec Kur’ana. Moramo se vraćati izvoru… Knjizi. A Knjiga znači da Allah govori vama danas. Ramazan je prilika da osnažimo ovu vezu. Znate, ramazan je prekid sa navikama. Trebamo ga doživljavati kao prelazak sa adeta na ibadet. Ostaviti navike i predati se ibadetu, što znači: ja mislim o onome što radim. Mislim o tome da jedem, da pijem. Ramazan je mjesec svjesnog življenja.

Ramazan je i mjesec solidarnosti?

Da, ali tu moramo biti oprezni. Budimo solidarni prvo sa sobom. Ako zaboravimo sebe izgubljeni smo. Kada govorimo drugima obično zaboravljamo sebe. I govor o islamu može postati navika. To je džihad, shvatimo to. Ramazan je i važna škola u smislu da u njemu drugima pokazujemo koliko truda i discipline ulažemo da sebe odgojimo. To je onda škola i za njih. Kada govorite nastojite govoriti istinu, i što god radite trudite se maksimalno da to uradite dobro. Mislim da ramazan treba biti unutrašnja, intimna i izvanjska škola. A Allah zna najbolje.

Procitajte cijeli intervju da sa Dr. Tariqom Ramadanom

Social bookmarks