Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 12. Mart 2008

Pokušaj prevazilaženja problema u IZ

Temu pokrećem kao pandam temama Pokušaj puča u Islamskoj zajednici i VIDEO SNIMCI - Pokusaj razbijanja Islamske zajednice u Srbiji i nekim drugim temama na nekim drugim forumima ...

Želeo bih da učešćem u ovoj diskusiji doprinesemo približavanju stavova, smirivanju situacije, afirmaciji pozitivnih stavova - a da u svakom slučaju izbjegnemo vrijeđanje i govor mržnje. Sve one koji se ne mogu uklopiti u ovako zamišljen koncept zamolio bih da svoje postove plasiraju na onim mjestima na kojim su to radili i do sada. Administraciju bih zamolio da mi pomogne u održanju i očuvanju takvog nivoa diskusije.
Lijepo bi bilo kada bi temu mogli voditi u pravcu afirmacije i isticanja pozitivnih stvari koji se dešavaju unutar ovih naših prostora. Ne isključujem ni dobronamerne i - pre svega, visoko-kulturno plasirane kritike, mada bih svima savjetovao da- bar u početnom razvoju diskusije - izbjegavaju čak i ovo-jer se nalazimo u vremenu kad je puno razdraženih i zaslijepljenih koji zbog razdraženosti i slijepila nisu u stanju da vide dobronamernost već svaku kritiku vide kao atak na "nas" od "njih"...
Unapred se zahvaljujem svima koji uzmu učešće u ovoj diskusiji uz uvažavanje gorenavedenih ograničenja.

Od neke tačke se mora početi, a ja kao pokretač osjećam se odgovornim i pozvanim da na neki način otvorim diskusiju. U ovim vremenima kad je zbog problema u kojim se nalazimo vjerska aktivnost na svim nivoima u velikoj mjeri ustupila mjesto dnevnopolitičkoj, pojava i djelovanje Muhameda ef. Demirovića čini mi se kao tačka od koje se treba i mora krenuti... Ono što je započeo u džamiji nastavio je i van džamije. Islamska predavanja, razgovor, napajanje omladine ( i ne samo omladine) znanjem kojeg je većina nas i željna i žedna. Ne želeći da bude direktan učesnik konfrontacija napustio je platu ali ne i posao... Nastavio je sa predavanjima, širenjem lijepog ahlaka kojim pre svega i sam plijeni. Ukoliko se neko ne slaže sa mnom u toj konstataciji - ili nije imao prilike da ga sluša, ili ga ne sluša srcem već "našim" ili "njihovim" očima kroz prizmu "naše" ili " njihove" koristi.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

2

Srijeda, 12. Mart 2008

POZIVAM ADMINISTRACIJU DA PREKINE OVU TEMU JER SE U PRVOM POSTU FORSIRA COVJEK KOJI JE I ZVANICNO SLUZBENIK RIJASETA MUHAMED DEMIROVIC, INACE IMAM U RIBARICU PETKOM NA DZUMAMA I GOSTUJUCI VAIZ TZV. RIJASETA.
UZEVSI TO U OBZIR, SADRZAJ TEME NIJE U SKLADU SA NASLOVOM.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 12. Mart 2008

Brate, nije mi poznato da je efendija kojeg sam naveo kao primer lijepog ahlaka i pristojnog ponašanja zvanično službenik bilo koje od "naših" i "vaših" ili pak "vaših" i "naših" institucija. Ukoliko smatraš da tačka početka odabrana s moje strane nije umjesna umjesto ukidanja ove teme predložio bih ti da budeš malo kreativniji i sam postakneš diskusiju s tačke s koje misliš da bi bila prikladna. Možda misliš da bi bilo najprikladnije da krenemo od tebe?
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

SoSS

Učenik

(10)

Datum registracije: 02.07.2004

• Poruku poslati

4

Srijeda, 12. Mart 2008

Mislim da vas dvojica pisete o dva potpuno razlicita covjeka. Obojica se prezivaju Demirovic, obojica su imami i rodjena su braca.
U SoSS-u smo...

• »Sandzak Beg« je muško

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

5

Srijeda, 12. Mart 2008

Tema je vrlo orginalna i ne treba je razvodnjavati i nasedati provokacijama od jastreba,biti konkretan.
Moj prvi predlog je raskid sa obe političke grupacije u sandžaku, i pronaći jednog pametnog i poštenog posrednika koji bi posredovao i pokušao da se stavovi približe i samim tim probelm reši na način koji bi bijo u interesu svih Muslimana u Sandžaku-
Hvala.
"...Allah ändert ja nicht, was mit einem Volk ist, bis sie ändern, was mit ihnen selbst ist..." (Koran: Sure 13, Vers 11)"

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 12. Mart 2008

Cijenim tvoj nastoj ka smirivanju strasti, medjutim mozda bi ti napori urodili plodom u nekom drugom vremenu i u nekom drugom narodu.
Ja nazalost nisam optimista kada su u pitanju odnosi izmedju ove dvije zajednice. Mislim da razgovori ne bi urodili plodom iz vise razloga. Oni koji su se odvojili to su planirali mnogo prije i koliko je meni poznato nisu ni pokusavali razgovarati o problemima u IZ. Sada postavlja se pitanje moze li se sa nekim ko je bio u stanju uraditi ono sto je uradio uopste razgovarati i hoce li oni razgovor.

Uslov da razgovori urode plodom je da obje strane zele mir. Je li to u ovom problemu slucaj, sumnjam. Imam nekoliko primjera gdje su se dzemati u dijaspori podijelili i nakon podjele opet svi funkcionisali. Ali iza ta podjele se kriiju iskrene potrebe vjernika cije potrebe postojeci dzemat nije mogao zadovoljiti. I ti dzemati danas svi imaju izuzetno dobre odnose. Zasto? Pa zatostosu nijeti tih ljudi bili iskreni. I to se je prepoznalo kod ogromne vecine i naravno prihvaceno.

Medjutim u ovom slucaju kada znamo ko stoji iza puca onda su stvari ipak jasne (barem meni).
Sta je izlaz iz ove situacije. To je da jedna strana popusti i da se povuce sa scene. Ministarstvo za vjere vidjevsi sta je uradilo sada navodno priznaje samo jednu IZ ( ne kaze koju ) a to kako ce ta zajednica urediti svoju autonomnost nije problem Ministarstva. Ovo meni lici na priznanje greske i istovremeno zadovoljstvo u samom Ministarstvu jer su uspijeli zavaditi muslimane i pustiti muslimansku krv. Licemjernije ne moze bit.

Muslimani u Sandzaku mozda i nisu svjesni ozbiljnosti situacije u kojoj se nalaze. Medjutim misljenja sam da povlacenje u dzamije i sam ibadet nece puno pomoci. Kada se policija i drzava otvoreno stavi na jednu stranu i kada pocnu braca da dobijaju batine ne moze se biti neutralan. Takvi problemi se ne resavaju slusanjem predavanja.
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

7

Srijeda, 12. Mart 2008

Citirano

Tema je vrlo orginalna i ne treba je razvodnjavati i nasedati provokacijama od jastreba,biti konkretan.
Moj prvi predlog je raskid sa obe političke grupacije u sandžaku, i pronaći jednog pametnog i poštenog posrednika koji bi posredovao i pokušao da se stavovi približe i samim tim probelm reši na način koji bi bijo u interesu svih Muslimana u Sandžaku-
Hvala.

Brate, zamolio bih te da u ovoj temi svi pokušamo da izbegnemo teške riječi kao što su provokacija i sl. Ne mora da znači da nešto što ti na prvi pogled djeluje provokativno to suštinski i jeste.
Što se tvog predloga tiče, mislim da je u ovom trenutku teško ubediti ljude kako u odricanje od uticaja obe dosta snažne političke partije, tako i na pronalaženje nekog trećeg ko bi po merilima svih bio nepristrasan i odgovarajući. Problem nije kod jednih ili kod drugih već kod nas. Pronađimo ono dobro u nama i, bar za trenutak sputajmo ono loše i inšAllah stvari će krenuti na bolje.
Mislim da bi i svjetski islamski autoriteti trebali da se upoznaju sa situacijom i aktivno uključe i rešavanje iste, a nadam se da se još uvjek može pronaći osoba čiji bi stav, nakon obostranog upoznavanja sa "činjeničnim" stanjem bio uvažen od obe strane u , nažalost, sukobu a ne "sukobu".

i ... bode mi oči

• »diskutant08« je muško

Datum registracije: 26.02.2008

• Poruku poslati

8

Srijeda, 12. Mart 2008

Mislim da spomenuti Muhammed Demirovic nije u Rijasetu kao sto navodi Jastreb.

Jedna ovakva tema sa ovim naslovom je vjerujem potrebna i dobrodosla,kao i dobronamjerna od strane bilo kog pokretaca.

Samo javljanje clanova u ovoj temi bez govora mrznje je pomak,korak dalje.Ljudi,mislim da smo mi jedno novo radjanje,jedan novi pocetak,mislim da smo mi muslimani prije svega i da je najvaznije to da ostanemo.

Nama hvali ljubav,ljubav prema Gospodaru.Ta ljubav prema Gospodaru moze nam dati veliku snagu i motivaciju za napredovanje i izlazak iz cahura u koje smo se zatvorili,osim onih kojima se Allah smilovao.

...Pod cahurom podrazumijevam sejtanovo l.a. zavodjenje i zabludu...

Treba ostati i praviti se gluv na sve usklike i povike koji odvracaju od tog puta,od ljubavi prema Allahu Uzvisenom.Karavana ide,to je najvaznije...

Dodao bih da vise nisu bitni oni!Ko su to "oni"?Pa svi oni koji ne zele mir i pomirenje,oni kojima selamet nije cilj.
Mislim da cemo mi naci mir i bez svih njih kojima su drugi interesi ispred selameta.
A pozdano znam da nekima ni najmanje ne odgovara stabilnost i napredak Sandzaka.
Dakle,oni koji zavadjaju,a ne mire nisu nama potrebni,kao ni oni koji nemaju snage da pruze ruku.
Ovaj potpis je gramaticki ispravan i orginalan.

Fik

Početnik

(10)

• »Fik« je muško

Datum registracije: 26.11.2004

• Poruku poslati

9

Srijeda, 12. Mart 2008

Pošto se daleko otišlo u problemu ja vidim rešenje u tome da mi lepo sačekamo kraj izbora u maju i da vidimo ishod izbora. Ukoliko pobede retrogradne, represorske snage a svi znamo ko je to imaćemo i dalje problem gde ga nikada nije ni bilo, međutim ukoliko izgube na izborima doći će do stabilizacije i finansijeri ove polit-krimi-ahmedijskog "rijaseta" će videti da nemaju fajde da više ulažu u nešto što je propalo. :D

Renesansa

Početnik

(10)

• »Renesansa« je muško

Datum registracije: 12.03.2008

• Poruku poslati

10

Srijeda, 12. Mart 2008

Politički kompromis je moguć, jedino nakon izbora u maju, i to pod uslovom da Ugljanin na izborima bude potučen.

Što se Islamske zajednice tiče, tu nema dileme jedina regularna i zakonska Islamska zajednica je ona na čelu sa Muamer Ef. Zukorlićem.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 12. Mart 2008

Znači, super ! Problem je riješen!

Ili možda nije...???

Bojim se da iščekujući ovakvo rješenje problema prije dočekamo da na vrbi rodi grožđe. Jedna ili druga politička opcija izgubiće na izborima, ali ...
Teško da se može očekivati da ostane bez pristalica...
IZ treba da bude IZ svih muslimana bez obzira da li su pristalice pobjedničke, poraženi i da li su uopšte pristalice bilo koje političke opcije. Očekivanje da do rešenja dođe "nakon političkih izbora" je ravno pristanku na potčinjenost IZ političkoj opciji. IZ je institucija koja ne sme da čeka i očekuje rješenje koje je zavisno o političkom raspletu- bilo na lokalnom bilo na državnom nivou. Uz sve uvažavanje mišljenja i ignorisanje etiketiranja - mislim da u maju na vrbi neće roditi grožđe...

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

12

Srijeda, 12. Mart 2008

Pokušaj prevazilaženja problema u IZ

Mozda bi trebao pojasniti sta podrazumijevas pod IZ. Da li se u temi treba tretirati IZ kao institucija ili pod IZ podrazumijevas zajednicu muslimana, dakle, sve muslimane kojih se dati problemi neposredno ticu. Ili mozda zelis da ovom temom bude obuhvaceno i jedno i drugo. Pojasnjenje bi pomoglo da se tema ne razvodnjava.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

13

Srijeda, 12. Mart 2008

Citirano

Orginalno od ed
Mozda bi trebao pojasniti sta podrazumijevas pod IZ. Da li se u temi treba tretirati IZ kao institucija ili pod IZ podrazumijevas zajednicu muslimana, dakle, sve muslimane kojih se dati problemi neposredno ticu. Ili mozda zelis da ovom temom bude obuhvaceno i jedno i drugo. Pojasnjenje bi pomoglo da se tema ne razvodnjava.

Ed, hvala na sugestijama. Svakako termin IZ obuhvata oba značenja, jer problem imamo kako u instituciji tako i u celokupnoj zajednici.

i ... bode mi oči

basam

Početnik

(10)

Datum registracije: 09.10.2007

• Poruku poslati

14

Srijeda, 12. Mart 2008

Pratim redovno diskusije na ovom forumu i čestitam administratoru na toleranciji i ispravnom kanalisanju diskusija.
Akteri sukoba nisu nekakav srbski rijaset i Mešihat Sandžaka,već je napadač svetovna,laička,državna organizacija-je( SDA S.Ugljanina,opštine Novi Pazar,Tutin,Sjenica,Ministarstva vjere i policije,....) a napadnuti su vjerske institucije i vjerski službenici.
Napad je toliko složen,mučki,podao da će zaista biti potrebno vrijeme da se sagledaju sve njegove dimenzije.

Moje mišljenje je da su napadači toliko bezobzirni i drski da nikakav muslihunluk oni ne prihvataju osim gole predaje,što daje puni legitimitet napadnutoj islamskoj zajednici da se brani do potpunog poraza napadača.

Vrijeme će pokazati surovu istinu ove konstatacije.

Mono

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 19.03.2007

Lokacija: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235183433&sk=info

• Poruku poslati

15

Srijeda, 12. Mart 2008

Ovo je Muhamed Demirovic

Muhamed Demirović iz Ribarića rođen je 1978. g. upisao je Islamski fakultet 1996. g. na univerzitetu „Džinan“ u Libanu. Fakultet je završio 2001. g. visokim ocjenama. Poslije fakulteta nastavlja školovanje kroz postdiplomske studije. Magistarski rad iz oblasti komparativnog fikha Muhamed Demirović je odbranio ove godine. Odmah nakon završetka studija počeo je raditi kao imam u Novom Pazaru.

U Medresi „Gazi Isa-beg“ predavaće fikh prvom i drugom razredu u odjeljenju muške Medrese u Novom Pazaru.

http://www.islamskazajednica.org/content/view/293/

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 12. Mart 2008

Citirano

Ovo je Muhamed Demirovic

I ovo je isti efendija:video

Braćo, u uvodnom postu sam lijepo zamolio sve pažljive promatrače da sam ovu temu zamislio kao mjesto gde prevashodno riječ imaju oni koji u svom govoru ne upotrebljavaju riječi koje vode ka produbljivanju sukoba, kojih je nama običnim građanima previše. No, eto vi vidite problem i njegovo rešenje na jedan način i imate pravo na to viđenje i ja vam ga ne mogu uskratit ukoliko vam ga ne uskrati Administracija.

Kao što rekoh ja rješenje vidim recimo u jednom ili pak više lijepo sročenih pisama i poslatih na adrese:

Autoritet 1, Autoritet 2, Autoritet 3, ...Autoritet n,

Sadržaj pisma bi mogao da glasi na primer ovako:

Postovani Autoritet 1, Autoritet 2, Autoritet 3, ...Autoritet n,

S velikim uvažavanjem i cjeneći vaš dosadašnji rad i doprinos Islamu.....(ovde idu riječi pohvale, kako autoriteta tako i njihovih dijela koje smo preveli na naš lijepi bosanski jezik u ovom ili onom izdanju) obraćamo Vam se jer mislimo da nam Vi možete pomoći. Mi smo mala ali jaka IZ koja na žalost ima velike probleme iz kojih ne može da se iskombelja nikako već sve dublje i dublje tone u razdor. Svjesni smo činjenice da smo ipak još uvjek na samom početku tog razdora i da ukoliko ga sad ne zaustavimo, to će nam biti sve teže i teže. Odlučili smo da Vam ovo pismo napišemo zajednički i da svako od nas iznese svoje viđenje problema i njihovih uzroka. Od vas očekujemo da uložite maksimalan trud i dobro proučite ovu našu za nas komplikovanu situaciju i donesete nam rešenje kojeg smo obje strane spremne usvojiti i prihvatiti bilo da je na našu "štetu" ili "korist"

Strana 1:

Mi vidimo problem u :
1
2
3
4
.
.
.
n

Strana 2

Mi vidimo problem u
1
2
3
4
.
.
.
m

Spremni smo prihvatiti vaše rješenje i biti primjer i drugim muslimanima u svijetu kako se rješavaju problemi kad nastanu.

i ... bode mi oči

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

17

Srijeda, 12. Mart 2008

sans,tema i sama zamisao ti je odlicna,i ja cu se pridrzavati ovih pravila i pokusati da dam neki doprinos.
al posto me isteravaju sa faksa, u bg jos vazi radno vreme do 8,sluzba je sluzba druzba je druzba ,od sutra
-jastreb ako ti se ne svidja ti prosto nemoj pisat,i cao :D
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

18

Srijeda, 12. Mart 2008

Sans, znas kako bi mogla da prodje tvoja ideja.

Prvo da se posalje Sulju pismo u kojem se od njega trazi prekine sa mijesanjem u rad Islamske zajednice i samim tim da prestane podrzavati i finansirati Zilkica i ostale puciste.
Pa ako on poslusa (a sve se plasim da hoce) onda pismo Zilkicu da se okane corava posla i povuce se u svoje selo neko vrijeme dok ne stigne i trece pismo muftiji Zukorlicu.
I na kraju ako ovi dvojicu poslusaju traziti od muftije da organizuje izbore unutar Islamske zajednice, po ustavu iste i po zakonu.
U medjuvremenu pohapsit kriminalce koji se nalaze oko Sulja i Zilkica.

Svaki drugi nacin izjednacavanja dvije suprostavljene strane je nemoguc jer prva strana (na celu sa Suljom i Zilkicem) je nelegitinma i nastala krsenjem serijata i svih mogucih zakona. Institiranje ne tome je ustvari pokusaj legalizovanja postajanja tkz. rijaseta i predstavlja jos jedan pokusaj uzurpiranja legitimne Islamske zajednice, ma koliko se ti dobronamjeran pravio. Jednostavno pokusavas da izjednacis agresora i zrtvu.

I Demirovic se stavio na stranu agresora iako se trudi da izgleda neutralan. Zato ga odmah eliminisi iz bilo kakvih planova.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

19

Srijeda, 12. Mart 2008

Moja skromna (moralna) podrza temi. :O (o)
Nadam se da ce pozitivno uticati i biti od haira za ucesnike u istoj.
Postovanje, Sans !
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Fik

Početnik

(10)

• »Fik« je muško

Datum registracije: 26.11.2004

• Poruku poslati

20

Srijeda, 12. Mart 2008

Cenim Sans-ovo zalaganje za rešavanje problema i ideja o slanju pisama je dobra ali ne bi imala puno uticaja, moje viđenje problema i rešavanje:
Ne možemo da posmatramo na tzv. Srpski rijaset kao legitimnu instituciju koja postoji i egzistira regularno, već moramo realno trezveno rasuđivati i shvatiti da je to samo trenutni hir i tvorevina političke stranke i državne bezbednosti da se destabilizuje situacija kod Bošnjaka muslimana i da se odvrati pažnja od Kosova. Pošto su se ljudi upralji ruke i udarili na temelje jedine institucije u Sandžaku koja nam je stub opstanka kako egzisticionalno tako i duhovno, sad se nalaze u ćorsokaku jer su naišli na veliki otpor i hvala Allahu kad imamo nekog ko neće da padne i da se klanja Srbima. Ako su imali protiv Muftije nešto svi oni pučisti (akobogda da uvide šta su uradili i da se vrate na ispravni put) mogli su to da reše unutar Islamske zajednice, a ne da traže potporu u DB-u i političkim strankama, to je mizerno i bedno. Ko hoće da shvati shvatiće...

Social bookmarks