Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

21

Srijeda, 12. Mart 2008

Znam ja veoma dobro o kom covjeku se radi, a za one koji ne vjeruju u ono sto pricam evo i dokaza. ovo sto cete vidjeti je plakat koji je tzv. rijaset lijepio po prijepolju. procitajte zaglavlje i vidjet cete ko je organizator. licno nemam nista protiv tog covjeka, ali ga u ovim trenucima ne vidim kao potencijalnu dodirnu tacku jer se svrstao medju zilkicevce
Jastreb je dodao/la ovu sliku:
  • DEMIROVIC rijaset.jpg
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Bosona

Početnik

(10)

Datum registracije: 08.10.2006

• Poruku poslati

22

Srijeda, 12. Mart 2008

Selam Alejkum,

Evo i mog doprinosa ovoj temi, tj. 2 doprinosa:

1. Formirati političku stranku bez suljovaca i rasimovaca.

2. Postaviti na totalni IGNORE svaki oblik diskusije, rasprave, ili apsolutno bilo vezano za one koji su napustili Islamsku Zajednicu. Oni su napustili Islamsku Zajednicu. Oni su pokušali da otmu islamsku Zajednicu. Oni su odgovorni za sve što se desilo.
Kada kažem totalni IGNORE, mislim na sljedeće:

-Zna se sa kime se dogovara, sa kime se sjedi, sa kime se radi... Ovdje se nameću nekakvi ljudi u moj i život ostalih ljudi, ti ljudi, osim što su spletkraili oni ne rade, ne pridonose, tj. ja u njima zaista ne vidim nikakvu korist koju ima narod???

Što se o njima ima raspravljati? Jel' ti ljudi imaju neki posao, od čega ustvari oni žive?

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

23

Četvrtak, 13. Mart 2008

Sans-e, da bi moglo da se razgovara na temu onako kako si ti to zamislio, neophodno je prethodno izvrsiti jednu realnu i na cinjenicama zasnovanu analizu dogadjaja koji su se desili u zadnjih 5 meseci.

Tek nakon izvedenih zakljucaka koji se temelje na takvoj jednoj analizi, mogu se davati i usaglasavati predlozi u cilju resavanja problema.

Teme "Pokusaj puča u Islamskoj zajednici", zatim "VIDEO SNIMCI - Pokusaj razbijanja Islamske zajednice u Srbiji" kao i anketa "Koga bi ste Vi podrzali u izboru za predsednika Islamske Zajednice?", nisu nista drugo do jedna vrlo iscrpna analiza dogadjaja.

Dakle, ti si u samom startu preskocio da izneses svoje zakljucke, vec si odmah krenuo u resavanje situacije. Priznat ces, da bi se jedna bolest lecila, potrebno je prethodno uspostaviti dijagnozu.

Misljenja sam da je svaki takav pristup resavanju problema, bez prethodno uspostavljene dijagnoze, osudjen na neuspeh, buduci da namera odnosno nijet tebe kao pokretaca teme nije transparentan.

Da bi se doslo do transparentosti potrebno je dati konkrene i nedvosmislene odgovore na sledeca pitanja:

1. Koliko Islamskih zajednica treba da postoji u drzavi Srbiji?
2. Koja IZ je legalna i legitimna?
3. Gde se nalazi duhovni centar Bosnjaka Sandzaka?

Kao sto rekoh odgovori na ova pitanja moraju biti apsolutno jasni i nedvosmisleni. Bez postignutog jedinstva po ova tri pitanja, suludo je voditi bilo kakvu dalju diskusiju.

Sva ostala pitanja, tipa "Ko treba biti na celu IZ?" i "Kako resavati probleme u okviru legitmne IZ?" su zaista manje bitna, jer ista se daju brzo resiti onda kad je postignuto jedinstvo o kojem sam u prethodnom pasusu govorio.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

24

Četvrtak, 13. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Administrator

Moji odgovori, na Administratorova pitanja bi bili ovakvi:

1) Ne treba da nas ujedinjuje institucija, već šehadet, istina, Kur'an, Poslanik a.s., Sunnet. A definicija u Srbiji ili bilo gdje u svijetu, nije bitna.

2) Legalna i legitimna je ona IZ koju predvodi Božiji autoritet, odnosno nosioc Šehadeta, duhovni učitelj, nosioc istine, vodič ka ahiretskom uspjehu, ka džennetu.

3) Pošto duhovnih učitelja, nosioca istine, vodiča ka džennetu, ka Božijem zadovoljstvu ima više od jednog, onda to znači da duhovnih centara može biti više, a ti duhovni centri (učitelji, vodiči ka džennetu) su svakako u jednistvu (Tevhidu). Tako da, ako u Sandžaku ima jedan duhovni autoritet, onda je duhovni centar muslimana Sandžaka jedan, a ako je duhovnih autoriteta više onda ima i više duhovnih centara muslimana Sandžaka.

[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

25

Četvrtak, 13. Mart 2008

Problem je vrlo lako rešiti...
IZ-u je, kao prvo, potrebno iz korena apolitizovati, tj. skloniti politiku i političare iz džamija...
Moje mišljenje je da treba da ostanu da postoje obe IZ-e u Srbiji, ali da mi Bošnjaci pripadamo, ko i do sada, Rijasetu bosanskom, a ostali muslimani u Srbiji Rijasetu srbijanskom. Kad kažem da mi Bošnjaci jesmo deo organizacije bosanskog Rijaseta, hoću da kažem i da Muftiju sandžačkog treba promijeniti, tj. na mesto Muamera Zukorlića postaviti imama koji će biti samo to i ništa više.

A što se tiče Adema Zilkića, on treba da se skloni iz ove nove IZ i da je ostavi našoj braći po veri iz Beograda, Niša, Novog Sada i ostalih delova Srbije, jer mi smo druga nacija od njih, mi smo Bošnjaci, a naša matica, u svakom smislu, je Bosna.
Moliiim!!!!!?
Kome ti to, ha!???

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

26

Četvrtak, 13. Mart 2008

Prethodni Junusov prilog je po meni samo jos jedan primer vec poznate demagogije. Dakle jedan kilometarski prilog je napisan sa ciljem da se skrene sa pravih cinjenica.
Prilog sam skratio i ostavio onaj deo koji se konkretno tice postavljenih pitanja.

Odgovori, govore sami za sebe. Dakle, Junuse, sa tobom i tvojim istomisljenicima ne moze se doci do jedinstva po ova tri postavljena pitanja. Da cijemo sta kaze Sans kao pokretac teme i na osnovu toga vidimo da li tema ima smisla da ostane otvorena ili ne.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

27

Četvrtak, 13. Mart 2008

Citirano

Dakle, ti si u samom startu preskocio da izneses svoje zakljucke, vec si odmah krenuo u resavanje situacije. Priznat ces, da bi se jedna bolest lecila, potrebno je prethodno uspostaviti dijagnozu.

Misljenja sam da je svaki takav pristup resavanju problema, bez prethodno uspostavljene dijagnoze, osudjen na neuspeh, buduci da namera odnosno nijet tebe kao pokretaca teme nije transparentan.

Da bi se doslo do transparentosti potrebno je dati konkrene i nedvosmislene odgovore na sledeca pitanja:

Kao sto rekoh odgovori na ova pitanja moraju biti apsolutno jasni i nedvosmisleni. Bez postignutog jedinstva po ova tri pitanja, suludo je voditi bilo kakvu dalju diskusiju.

Slažem se, uspostavljanje dijagnoze vrlo je bitno u procesu liječenja i otklanjanja bolesti, ali nije početna faza ovog procesa. Pre svega, pacijent mora da je svjestan svoje bolesti - što u našem slučaju i nije toliko teško uzimajući u obzir činjenice da je bolest uzela toliko maha da već ima i svoje spoljašnje manifestacije. Nakon toga se uspostavlja dijagnoza...Postavlja se pitanje da li smo mi ti koji treba da uspostavimo dijagnozu? Da li se tako ponašamo kad se razbolimo lično? Koliko je to svrsishodno i pametno? Kad nam se tijelo razboli svaki je od nas spreman da ode ljekaru- makar svako od nas ko nema neke sulude ideje... Odabir ljekara je takođe bitan - kad smo mi u pitanju. Potrudićemo se da odemo najboljeg, najpre dijagnostičara, a potom i terapeuta. Primenjujući tu analogiju na ovu našu kolektivnu bolest dolazim do zaključka da smo mi u dosadašnjem djelovanju poprilično slični pacijentu koji sam sebi postavlja dijagnozu, određuje terapiju i njeno doziranje, uz eventualnu pomoć i konsultovanje baba- Vide iz neke selendre. Ili nemamo ovjerenu knjižicu ili nemamo povjerenje u ljekare ili jednostavno smatramo da je bolest prouzrokovana našim ponašanjem, a ne želimo da ga mijenjamo makar po cijeni da bolest sve više napreduje i ozbiljno nam ugrozi život.

Eto mog odgovora na postavljena pitanja
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

28

Četvrtak, 13. Mart 2008

Citirano

Dakle, Junuse, sa tobom i tvojim istomisljenicima ne moze se doci do jedinstva po ova tri postavljena pitanja.

Moje pisanje, koje nisi trebao da skratiš, ali nejse, je posljedica moje iskrene želje za prevazilaženjem problema u IZ. Smatram da se sa mnom može postići jedinstvo po ova tri pitanja, ali samo na temelju istine i ispravnog shvatanja, a dolazak do toga podrazumijeva revidiranje kompletnog vjerovanja i shvatanja svih učesnika u tom pokušaju prevazilaženja problema.
Samo proglašavanje mojeg stava demagogijom zatvara vrata nastavku dijaloga u tom smjeru.
Ne želim da se složim oko nečega, ako to nešto prije toga ne definišemo i ne iznađemo ispravnu definiciju toga. Žao mi je što moj pokušaj doprinosa tome biva proglašem demagogijom. To ne govori o meni, već o onome ko etiketira.

Ja sam pokrenuo bio temu o Demagogiji u kojoj sam volio prodiskutovati o tome šta je demagogija i koje su metode demagoga, ali si je ti, Admine, izbrisao, bez ikakvog valjanog razloga.

Sve to meni govori da ti ne želiš nikakav dijalog i da ne želiš da svoje stavove revidiraš i sagledaš, već jednostavno samo hoćeš da se neko bezuslovno sa tobom složi, jer ti smatraš da ti imaš činjenice u svojim rukama.
To je osnovni problem koji se treba prevazići na putu ka prevazilaženju problema u IZ.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 13. Mart 2008

1. Imamo li ovjerenu knjižicu?
2. Ko je najbolji ili makar dobar ljekar ili još bolje konzilijum ljekara?
3. Ima li vremena da nas pregleda?
4. Kako najbrže do doktora?
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 13. Mart 2008

Mislim da ova analogija sa bolescu nije odgovarajuce, jer ako bi morali da biramo lekara to bi znacilo da bi trebali da izaberemo nekog "neutralnog", nekoga spolja. To bi u konkretnom slucaju znacilo da bi neko sa strane trebao da nam kaze koliko mi to IZ treba da imamo, gde nam je duhovni centar itd..., sto je pogresno. Ne moze niko sa strane da bolje zna od mene kako cu ja dozivljavat IZ i na koji nacin bih voleo da bude organizovana. Ako nama kao narodu treba neko sa strane da namece ili odredjuje kako cemo organizovat svoj vjerski zivot, onda bolje od ovoga nismo ni zasluzili.

Dakle, ja sam da sve problem resevamo izmedju sebe, u okviru nase vjerske zajednice (u ovom slucaju kada kazem "zajednica" mislim na sve muslimane u SRbiji). Jer bez obzira na sve, ipak smo mi ti koji najbolje osjecaju sve ono sto se desava u IZ i mi smo ti koji ce na kraju krajeva ziveti sa tom IZ.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

31

Četvrtak, 13. Mart 2008

Citirano

Orginalno od sans

Citirano

Slažem se, uspostavljanje dijagnoze vrlo je bitno u procesu liječenja i otklanjanja bolesti, ali nije početna faza ovog procesa. Pre svega, pacijent mora da je svjestan svoje bolesti - što u našem slučaju i nije toliko teško uzimajući u obzir činjenice da je bolest uzela toliko maha da već ima i svoje spoljašnje manifestacije. Nakon toga se uspostavlja dijagnoza...Postavlja se pitanje da li smo mi ti koji treba da uspostavimo dijagnozu? Da li se tako ponašamo kad se razbolimo lično? Koliko je to svrsishodno i pametno? Kad nam se tijelo razboli svaki je od nas spreman da ode ljekaru- makar svako od nas ko nema neke sulude ideje... Odabir ljekara je takođe bitan - kad smo mi u pitanju. Potrudićemo se da odemo najboljeg, najpre dijagnostičara, a potom i terapeuta. Primenjujući tu analogiju na ovu našu kolektivnu bolest dolazim do zaključka da smo mi u dosadašnjem djelovanju poprilično slični pacijentu koji sam sebi postavlja dijagnozu, određuje terapiju i njeno doziranje, uz eventualnu pomoć i konsultovanje baba- Vide iz neke selendre. Ili nemamo ovjerenu knjižicu ili nemamo povjerenje u ljekare ili jednostavno smatramo da je bolest prouzrokovana našim ponašanjem, a ne želimo da ga mijenjamo makar po cijeni da bolest sve više napreduje i ozbiljno nam ugrozi život.

Eto mog odgovora na postavljena pitanja

Da bi ova tema imala potencijala da se razlikuje od ostalih koje se bave datom problematikom potrebno je usaglasiti polazne stavove.
Moj polazni stav je izrecen upravo u postavljanju tri pitanja.

Pitanja za Sans-a kao pokretaca teme:

- Da li ti smatras da su postavljena pitanja vazna?
- Da li su pitanja provokativna?
- Da li odgovori na postavljena tri pitanja smeju biti nejasni i dvosmisleni?

Zamolio bih Junusa da zaobidje ovu temu i uzdrzi se od davanja svojih komentara u njoj, jer je samo njegovo pisanje razlog vecini ovde na forumu da diskusiju shvate kontraproduktivnom.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 13. Mart 2008

Za @ef-a

Znači li to da i kad se razboliš, iz razloga što sam sebe najbolje poznaješ sam sebe liječiš ili trkneš do doktora makar po savjet?

Za Administratora:
Ne, ne shvatam ova vrlo važna pitanja provokativnim ali ni sebe mjerodavnim

5. Kad smo poslednji put bili na kontrolu?

i ... bode mi oči

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 13. Mart 2008

Prije svega ja uopste ne mislim da smo bolesni. Ili mozda jesmo u tom smislu u kojem ti mislis da jesmo, ali ja to ne vidim, jer ne razumem tvoju koncepciju.

Jer nisi dao konkretne odgovore na pitanja (cak ni na ona koja si ti postavio). Npr, mene bi zanimalo ko bi po tvom misljenju bio taj doktor ili konzilijum doktora koji bi trebao to da resi? Sta bi oni trebali da rese, a sta bi mi sami trebali da uradimo? Ja ne vidim nikoga sa strane ko bi mogao ovaj problem da nam resi, osim mi sami.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

34

Četvrtak, 13. Mart 2008

Drago mi je da ima i ovakvih inicijativa mada sam licno veoma skeptican po pitanju pronalazenja adekvatnog kompromisa...Jedina tacka oko koje ne moze niti smije biti kompromisa je pitanje JEDINSTVENE IZ Sandzaka kao najvise verske institucije Bosnjaka(i uopste muslimana) u Srbiji.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

35

Četvrtak, 13. Mart 2008

hajd vec,kad se igramo pitalice,evo administratoru,kracih odgovora
1) 1 ,jer svi muslimani u sandzaku,su jedna islamska zajednica(ne bosnjaci,jer sta ces sa bosnjakom ateistom)
2)ne zna se,jer narod niko nije pitao,na javnim il tajnim izborima,a posto je drzava sekularna to bi bilo i malo cudno
3)duhovni centar u sarajevu,politicki u beogradu

ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

36

Četvrtak, 13. Mart 2008

Citirano

Orginalno od @ef
Prije svega ja uopste ne mislim da smo bolesni. Ili mozda jesmo u tom smislu u kojem ti mislis da jesmo, ali ja to ne vidim, jer ne razumem tvoju koncepciju.

Jer nisi dao konkretne odgovore na pitanja (cak ni na ona koja si ti postavio). Npr, mene bi zanimalo ko bi po tvom misljenju bio taj doktor ili konzilijum doktora koji bi trebao to da resi? Sta bi oni trebali da rese, a sta bi mi sami trebali da uradimo? Ja ne vidim nikoga sa strane ko bi mogao ovaj problem da nam resi, osim mi sami.

To što ne misliš da smo bolesni nije rijetka pojava kod ljudi i obično je plod nedovoljnog vođenja računa o svom zdravlju i neredovnog odlaska na zdravstvene kontrole.
Pitanja koja sam postavio traže odgovor od drugih -izuzimajući prvo.

Citirano

Orginalno od sans

1.Ovjerenu knjižicu imamo inšallah -a ovjerio je Islamski Zavod hanefijskog mesheba kojem pripadamo kao zajednica.

2. Na drugo pitanje bi odgovor mogli dobiti od ljudi od struke i nauke, a vjerujem da imamo i takvih.

3 i 4.. Lijepo bi bilo kad bi odabrani ljekar imao vremena za kućnu posjetu, a ako ne - onda kalem u ruke i "put pod noge".

E, posle pregleda, sve što doktor(i) prepišu primeniti i inšallah biće lijeka. Ako doktori kažu - da se odseče palac - bolje palac nego noga, ako kažu da smo zdravi onda super, bar smo bili na kontroli!

i ... bode mi oči

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

37

Četvrtak, 13. Mart 2008

Citirano

Sto se tice prvog pitanja, mislim da smo svi na stanovistu da nam treba samo jedna IZ.
Drugo pitanje je dosta konfliktno, pa cu ga poradi pronalazenja problema zaobici.

Trece pitanje je vrlo vazno. Kao prvo, duboko sam ubedjen da vecina Bosnjaka nije za kidanje veza sa Sarajevom. Mislim da je ovo bila kardinalna greska Zilkica i ljudi oko njega, da igraju na ovu kartu, sto him se i obilo o glavu.
Znam dosta ljudi, koji nesto i ne simpatisu muftiju Zukorlica, ali u ovoj situaciji su na istoj strani sa njim. Naravno on je dovoljno inteligentan, da ovu gresku Zilkica & Co. vesto iskoristi.
Mislim da u ovome trenutku gbog ove greske, ai zbog koketiranjem sa Jusufspahicima Muftija Zukorlic cak moze da racuna i na vecu podrsku, nego pre osnivanja rijaseta u beogradu.

Zahvaljujem
SDA 1990

• »diskutant08« je muško

Datum registracije: 26.02.2008

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 13. Mart 2008

Citirano

Orginalno od stati(sti)car
Problem je vrlo lako rešiti...
IZ-u je, kao prvo, potrebno iz korena apolitizovati, tj. skloniti politiku i političare iz džamija...

Kako to mislis da izvedes?:D

Citirano

Muftiju sandžačkog treba promijeniti, tj. na mesto Muamera Zukorlića postaviti imama koji će biti samo to i ništa više.

Kako mislis da promijenis Muamera Zukorlica?Preko tastature?:D

Citirano

A što se tiče Adema Zilkića, on treba da se skloni iz ove nove IZ

Ko da se skloni?Malo sutra!

Ovaj potpis je gramaticki ispravan i orginalan.

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

39

Četvrtak, 13. Mart 2008

-treba da ima jedna

-ona prava

-u Novom Pazaru

-trebalo bi
-onaj koji nije pod pritiskom(neutralan) i koji je specijalista za našu vrstu bolesti

-ako smo na red

-preko veze

5. Kad smo poslednji put bili na kontrolu?
-nikad

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

40

Četvrtak, 13. Mart 2008

Bas me interesuje sta bi sa onim vasim "neutralnim" kandidatom ili ste konacno skontali da u ovoj zavrzlami nema neutralnih.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Social bookmarks