Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

181

Četvrtak, 11. Oktobar 2007

Vec sutra ces imatu celu emisiju na YouToube i mislim da ce se oduseviti svi sa nastupom Muftije Muamera Zukorlica.
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

182

Gosti emisije su bili Muamer efendija Zukorlic glavni muftija IZ u Srbiji, Meho Omerovic narodni poslanik i clan Sandzacke Demokratske Partije i Mirko Djordjevic sociolog religije. Voditeljka je dva puta naglasila da je pozvala Sulejmana Ugljanina i Bajra Omeragica da ucestvuju u emisiji, ali da se oni nisu odazvali pozivu.
Tokom emisije gledaoci su imali prilike da odgovaraju na pitanje: "Da li centar islamske zajenice treba da bude u Beogradu ili Novom Pazaru", a rezultat je bio i vise nego jasan: Za Novi Pazar je glasalo 92% ucesnika anketa, a za Beograd 8%. A i ne znam da li je iko ocekivao drugaciji rezultat. Ja jos uvek nisam video ni jednog Bosnjaka koji smatra da centar IZ u Srbiji treba da bude grad u kome postoji samo jedna dzamija (a ni tu jednu nisu u stanju da odrze cistom iako nam to vera propisuje), grad u kome ne postoji muslimansko groblje i grad gde se mrtvi muslimani prevoze sa hriscanskim pogrebnim kolima sa sve crninom i krstovima na njima (ja licno video).
Ustvari sad sam se setio da sam video jednog Bosnjaka koji podrzava koncept IZ sa sedistem u Beogradu. To je bio Meho Spaho, narodni poslanik i clan Srpske Radikalne Stranke koji je danas za skupstinskom govornicom dao punu podrsku IZ sa sedistem u Beogradu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

183

E ovo je vec nesto. U ovoj emisiji je muftija izbjegao sve one greske koje su se javljale u govoru predstavnika IZ na lokalnim televizijama, spustanje na nizak nivo kroz iznosenje raznih neprimjerenih uvreda, prljavog vesa iz privatnog zivota i dr., a ipak je rekao sto je trebalo reci, sasvim dostojanstveno. Onako se govori.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

184

Radio StoPlus :
četvrtak, 11 oktobar 2007

NOVI PAZAR- Muftija Islamske zajednice u Srbiji sa sedištem u Novom Pazaru Muamer Zukorlić ocenio je u današnjem razgovoru sa delegacijom posmatračke misije EU da će se problemi u Sandžaku rešiti kada država počne da se pridržava Zakona o crkvama i verskim zajednicama. U saopštenju Mešihata zajednice u Novom Pazaru navodi se da će primena tog zakona, usvojenog prošle godine, omogućiti postojanje jedne tradicionalne legalne i legitimne Islamske zajednice i poštovanje autonomnosti i odluka koje donesu njeni organi. Zukorlić je u oproštajnu posetu primio predstavnike posmatračke misije EU iz Sarajeva Lindu Astrom i iz Beograda Gizberga fon Haugvica. Misija se krajem godine povlači sa Balkana.

------------------------------------------------------------------------------------

Propustio sam muftijin odgovor na pitanje u vezi sutrasnjeg dogadjaja u Domu Narodne skupstine, pa da li bi neko bio ljubazan da mu ukratko napise sta je muftija rekao?
Da napomenem jos i da se voditeljka sa izuzetnim uvazavanjem i respektom obracala muftiji sa recima "uvazeni muftija" sto je nesumnjivo bilo drago svakom muslimanskom verniku bez obzira na to da li podrzava rad Zukorlica ili ne.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

185

Citirano

Orginalno od @ef

Propustio sam muftijin odgovor na pitanje u vezi sutrasnjeg dogadjaja u Domu Narodne skupstine, pa da li bi neko bio ljubazan da mu ukratko napise sta je muftija rekao?
Da napomenem jos i da se voditeljka sa izuzetnim uvazavanjem i respektom obracala muftiji sa recima "uvazeni muftija" sto je nesumnjivo bilo drago svakom muslimanskom verniku bez obzira na to da li podrzava rad Zukorlica ili ne.

Muftija je odgovorio da zamjera predsjedniku Skupstine Dulicu na tome i da je taj sutrasnji dogadjaj "samo dokaz da je sve unaprijed isplanirano"...Dodao je da se iz slicnih razloga danas javno odrekao diplomatskog imuniteta i pasosa...

...preporucujem intervju Rasima Ljajica u sutrasnjem Danas-u...

"Nekima u Beogradu je odgovarao sukob unutar Islamske zajednice"

www.danas.co.yu

...u odeljku "Hronika"

Samoproklamovani reis Zilkic je odmah na startu govorio da politika nece biti umijesana u rad "nove" IZ...

I pored toga sto je jasno ko stoji iza njega ova slika ispod je jos jedan argument u prilog tezi ko stoji iza njega...

...kada malo uvelicate videcete da je taj covjek sa ahmedijom na glavi Sead Adilovic, predsjednik mjesne zajednice Crkvine, istaknuti clan SDA u Tutinu i odbornik u Skupstini opstine u ovom gradu...

Kao dokaz neka vam posluzi i naredni link, to je zvanicni sajt Opstine Tutin, a Adilovic se na listi odbornika Liste za Sandzak nalazi pod rednim brojem jedan...sve je jasno ko dan.

http://www.tutin.org.yu/index.php?p=40
Tutinac je dodao/la ovu sliku:
  • Imami2.JPG
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

186

Tutinac,Fotograf,@ef,nemate pojma kako ste mi nesto olaksali,hvala najljepsa.

Jedva cekam taj klip na youtube,pa da se i svojim ocima uvjerim :]

Hvala jos jednom,ovo oko Sandzaka me je paraliziralo bilo!

Bajram Serif Mubarek Olsun mojim Bosnjanima

Bosnjanka

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

187

Petak, 12. Oktobar 2007

Samozvanog reisa dočekali samo aktivisti Liste za Sandžak - skup se završio mirno

Uprkos apelima sa svih strana pa i Ugljanina lično kada je sa svoje televizije pozvao stanovništvo da se okupi, na trgu se pokupilo nekoliko stotina ljudi uglavnom odbornika stranke Sulejmana Ugljanina i nekih članova njihove porodice.
Vjernici su uzvikivali „Špijuni, Lopovi, Kukavice, Izdajice“ i slično. Glas Adema Zilkića skoro da se nije čuo od glasova vjernika koji su ga prekidali.
Masa se zatim uputila prema opštini u znak protesta prema njenom rukovostvu, tražeći od predstavnika lokelne vlasti da daju ostavke.

Skup se završio mirno.

Muftijstvo preševsko podržava Islamsku zajednicu u Srbiji
Glavni sekretar Muftijstva Preševske doline Sevder Bajrami rekao je, međutim, da ta Islamska zajednica nikada niće podržati nikakve grupe koje se odvajaju od Islamske zajednice Srbije.
"Porodica Jusufspahića iz Beograda, uz podršku predsjednika opštine Novi Pazar Sulejmana Ugljanina, imala je neuspjeli pokušaj rasturanja legalne i jedino priznate Islamske zajednice Srbije. Adem Ziklić nikada neće dobiti našu podršku", izjavio je Bajrami za Betu.
Muftijstvo Preševske doline nastalo je od Odbora Islamske zajednice Kosova za Bujanovac, Preševo i Medveđu koji su promijenili naziv nakon učešća na Objediniteljskom saboru u Novom Pazaru 27. marta 2007., kada su i postali članovi Islamske zajednice Srbije.
Islamska zajednica Preševa, Bujanovca i Medveđe registrovana je 2002. godine kod Ministarstva vjera u Beogradu i odbila je da učestvuje na Objediniteljskom saboru u Novom Pazaru, uz obrazloženje da "Albance od drugih muslimanskih vjernika dijele jezik, tradicija i kultura", javlja b92.net.

Preuzeto sa Bosnjaci.net
Neda nana svog Sultana

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

188

Petak, 12. Oktobar 2007

Eto bi taj skup i prodje. Pozivali su preko RTV-a da se dodje. Pozivali su sda-ovci. Prijetili su da ce cio sandzak da doceka srpskog reisa. Cak je na kraju i Sulejman Ugljanin pozvo.
xx(
Odazvali su se samo najvjerniji clanovi SDA zajedno sa jednim brojem funkcionera. Odazvali su im se gilipteri, neki tajkuni, koji su doduse bili pored Opstine. Bili su tu i neki "opasni" tipovi sa pancirima.
xx(
Nadali su se velikom broju, nadali su se da ce Tutinci i Sjenicaci zauzeti Novi Pazar.
xx(
Nadali su se i razocarali se... (o)

Prosao je ramazan, evo ga bajram neka i je svima
BAJRAM MUBAREK OLSUN
i pozivam sve njih da dodju na tobe, da se okanu corava posla, da se okrenu svojem bosnjackom korpusu, da ostave Beograd beogradjanima i na kraju da se okrenu Sarajevu i svojem pravom reisu Mustafi ef. Cericu.

Datum registracije: 19.09.2005

• Poruku poslati

189

Petak, 12. Oktobar 2007

FOX TV

Rezultati glasanja za vrijeme emisije na TV FOX u kojoj je gostovo muftija Muamer ef. ZUkorlic
freedom4people je dodao/la ovu sliku:
  • sms.jpg

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

190

Petak, 12. Oktobar 2007

Citirano

... za Beograd je glasalo 8% a za Pazar 92%, na sta je Muftija odgovorio da je to jedna "odlicna poruka"...

... i ujedno bajramska čestitka Bošnjaka iz Sandžaka Bošnjacima u dijaspori. Neka vas Allah sačuva daljih iskušenja i pomogne u plemenitim nastojanjima.

[SIZE=4]Bajram šerif mubarek olsun! [/SIZE]
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

191

Petak, 12. Oktobar 2007

Sinoc sam htjela izbaciti ovaj post ali je valjda ogranicen broj postova,ili?

Nejse,htjela sam se nadovezati na politiziranje cijele situacije. Slijedjenje Jusufspahica i prihvatanje njegove rijasetske tvorevine ,covjeka koji je kroz svoj rad dokazao da je dovoljno ispolitiziran,je samo po sebi politicko opredjeljenje! On je covjek koji je svestrano podrzavao Abdica (u svojim intervjuima za 'babine' novine u toku rata),koji je javno hvalio Seselja,koji je bio Milosevicev drug i nijednom priliko nije osudio zlocine u Bosni niti srpsku politiku,jos gore nije osudio zlocine u Sandzaku(znate vi bolje nego ja) koje su Srbi ucinili za vrijeme zadnjeg rata. Zilkic je ovdje minoran i iskreno ne zanimaju me njegovi licni motivi da radi na razjedinjavanju dzemata (sto je dovoljno pokudno po Islamu) ali Jusufspahic govori o onome sto je cilj ovog razjedinjavanja ,koji je planiran dragi Allah zna koliko dugo! On kaze da zeli da depolitizira IZ od albanske i bosnjacke politike,sto je opet samo po sebi politicno,jer depolitiziranje znaci ujedno i denacionaliziranje (odvoje vas od politike jedne nacije,automatski vas odvajaju od te nacije),pa samim time i iniciranje u srpstvo! Uticuci na stanje jednog naroda je svojim djelovanjem politika i to najcisci obilik instrumentaliziranja vjere u politicke svrhe. Sve je vrlo jednostavno! Albanci su dovoljno nacionalno svjesni da nikada na to nasjest' nece,sve je trebalo da se odnosi iskljucivo na Bosnjake (sto je logicno uzimajuci u obzir i crnu rupu od 80 godina bez nacije i narodnosti)..Dakle Jusufspahic je cisti politicki igrac,a ne vjerski i svi koji ga slijede imaju svoje POLITICKE interese! Sta je Sulji bilo,ne znam,ali znam da je u stanju da zakuha i onda smugne za Tursku i narod i svoje politicke suradnike ostavi na cjedilu,pa samim time dovoljno je rekao o sebi!

Sa vjerskog aspekta je ovo sto su oni k'o Cifuti smisljali spletke za vrijeme mjeseca ibadeta je vise nego pokudjeno,jos gori je sam cilj RAZJEDINJAVANJE DZEMATA i slijedjenje neprijateljske politike (Abdicev sindrom)..Bosnjaci su jedini muslimani na ovim prostorima (Albanci ce se svakako otcijepiti) ,tako da svako destabiliziranje znaci i pokudno dijeljenje dzemata! Mi nemamo razloga da se djelimo,osim oportunista koji su u stanju i 'majku rodjenu' za vlast i moc prodati!

Ne zaboravite da je u Bosni bilo imama,dzematlija,radnika IVZ-a koji su u vrijeme komunizma radili za UDBU i nevine i neduzne slali u zatvore! Imam koji uci Kur'an,a suradjuje sa komunistickim spijunima i svoju bracu salje u kazamate,zamislite! E,da bilo je i toga!

Nejse,sve je to sada nebitno,jer je pobjedilo jedinstvo! Hvala Allahu!

Ali,nije jos zavrseno! Bit ce tu jos problema,borbe pravnim aktima,borbe po dzamijama i dzematima,jer ti licemjeri su u stanju da se koriste sa najnizim sredstvima da koliko toliko uzdrmaju jedinstvo! Nedajte se i uvjek budite zajedno,nedajte da vas ista pokoleba! Bosna je isto jako nestabilna,imamo neprijatelje sa svih strana,pa mozda nekad nismo u stanju da damo onakvu podrsku kakvu bismo srcem zeljeli! Ali,inshallah bit ce i to!

Esselamu alejkum i jos jednom Bajram Serif Mubarek Olsun
Bosnjanka

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

192

Petak, 12. Oktobar 2007

Kad sam cuo da je u Sjenickoj dzamiji izbio incident i da su neki ljudi izdali,uplasio sam se,na trenutak, izdaje samo dva coveka.
Kazem namerno na trenutak jer vrlo brzo mi je kroz glavu proletelo sve ono sto su rekli i uradili u ovih zadnjih nekoliko godina,i tu vise dileme nije bilo.
Znao sam ih dovoljno dobro te sam u razgovoru sa prijateljima,bio decidiran:
ONI IZDATI NE UMIJU !!!
Oboicu sam,izmedju ostalog, izuzetno cijenio i postovao.
Prvog, kao cestitog i moralnog imama a ovog drugog, kao mudrog i vizionarskog politicara.
Radi se o Ramizu ef.Hamidovicu i o gospodinu Dzemailu Suljevicu.
Drago mi je da se nisam porevario.
Ovi drugi nisu vrijedni pomena i njih ce istorija smestiti tamo gde im je i mesto,u izdajnike i otpadnike.

BAJRAM MUBAREK OLSUN ZELIM SVIM PATRIOTAMA SANDzAKA

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

193

Petak, 12. Oktobar 2007

Drago mi je cuti za te rezultate....Bajram Serif Mubarek Olsun

i da li je koja sandzacka tv prenjela bajram namaz i bajramski govor reisa Cerica u begovoj dzamiji u Sa?

selam

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

194

Petak, 12. Oktobar 2007

selam alejkum i bajram serif mubarek olsun

nisam upoznata tacno sa desavanjem dole. Tako da ne zelim i ne mogu tvrditi sta bi bilo za narod bolje. Ali jedna stvar me malo muci, a to je reakcija pojedinih. Secam se neko vreme, kada bih videla da diskutuju pripadnici sda i pristalice muftije, ovi drugi bi privukivali paznju argumentima i bili su dosta smireniji od ovih prvih, koji su bili dosta besni(cast izuzetcima). Sad je bas obrnuto. Vidi se i na ovoj temi, i uopste i na drugim stvarima se primecuje. Jako mi je zao. Uvezi podrske za Muftiju. Nista drugo nisam ocekivala. MashAllah. Ima smisla a i snage da vodi narod. Kad negde progovori osvetli nam obraz : - ) pored toga dosta se i desava dobrog od kad je on tu. sta mi pomalo kod naseg naroda nedostaje nekad. Imam osecaj godinama se nista ne menja.
nadam se da cemo sto prije prestati da se ponasamo kao neprijatelji medjusobni. Jer to nismo. Ne zaboravimo da se je i u najboljoj generaciji muslimana desavalo da dobri idu protiv dobrih. Mi smo muslimani vazda suvise temperamenti. Naucimo iz historije nasih zvezda. ne dozvolimo da se narod krvi zbog nekoliko ljudi. Ne gledajmo na bracu i sestre kao na neke lose ljude. Niko od nas nema lose namere, samo drugacije razmislja i misli da zna bolji put ka uspehu.

niko od nas nije bezgresan, imajmo to u vidu sledeci put kad besno krenemo suditi nekom za gresku..koju bismo mozda u drugim okolnostima sami pocinili (sad nemoj molim vas da bude "ja ne bih nikad"...ipak Allah nas moze iskusati sa tim ;) )
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

195

Subota, 13. Oktobar 2007

U svemu ovome potrebno je shvatiti da su sva ova desavanja i celokupna situacija nastali po reziji drzavnih vlasti.

Drzavi po svemu sudeci nije stalo do mira i jedinstva u Sandzaku. Dobro isplaniranim potezima, pokusava se sprovesti plan razjedinjenja Bosnjackog naroda.

Na politickoj sceni je Bosnjacki narod Sandzaka vec razbijen i na red je dosao verski plan.

Da bi se sprovelo razbijanje Bosnjaka na verskom planu, drzavi su potrebni instrumenti.
Jedan takav istrument je instaliran u vidu aktuelnih gradskih vlasti, koje vise svesno nego nesvesno ucestvuju u njemu.

Vera se po svojoj definiciji i sustini razlikuje od politike. Politicki neistomisljenici osnivaju razlicite stranke i partije te se bore za ostvarivanje svojih ciljeva odnosno do osvajanja vlasti.

U nasoj veri Islamu ne mogu postojati stranke i partije, buduci da je vera definisana u knjizi nad knjigama Kur'anu.

Za organizovanje verskog zivota zaduzene su verske institucije koje imaju svoj ustav gde su definisani svi aspekti njenog delovanja pa samim ti i nacin biranja njenih poglavara.

Buduci da je verska institucija u vidu Islamske Zajednice dobro organizovana i u poslednjih 13 godina potpuno preporodjena te kao takva dobro funkcionise, tesko ju je razbiti.
Dakle, potrebno je naci one koji su njome nezadovoljni i pruziti im podrsku.

Medjutim, buduci da je broj onih koji su nezadovoljni suvise mali da bi legalnim putem mogli da promene bilo sta znacajnije, na scenu stupa drzava koja u cilju razbijanja Bosnjaka na verskom planu pocinje pruzati podrsku ovoj maloj grupi nezadovoljnih, dozvoljavajuci im da registruju nelegalnu paralelnu versku instituciju.

Naravno svaki pokusaj osnivanja paralelne pravoslavne crkve u ovoj drzavi bi bio automatski osujecen jer bi se pozvalo na zakon o verama, ali kad su u pitanju Bosnjaci, onda drzava pokazuje svoje licemjerno lice i otkriva svoje podle planove svakom onom ko ima imalo razuma i svijesti.

Bosnjacki narod Sandzaka se sada nalazi na svojem najvecem ispitu gde ce morati da pokaze da li ga je moguce razbiti na verskom planu ili ne.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Mehmed

Početnik

(10)

• »Mehmed« je muško
  • »Mehmed« je zabranjen

Datum registracije: 17.09.2007

• Poruku poslati

196

Subota, 13. Oktobar 2007

Samo jedna Islamska zajednica može postojati u Srbiji. Nikako dvije ili više. Prihvatam za svojeg vodju onog koji ima većinu imama iza sebe. Nije mi važno je li to Zukorlić ili Zilkić. Mislim da je to rješenje. Bez ikakvih zamjerki. Jer i jedan i drugi kažu da imaju većinu. Onaj ko stvarno dokaže da ima većinu imama u Srbiji je moj autoritet.

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

197

Subota, 13. Oktobar 2007

Prvi sam kritikovao Zukorlića

Rasim Ljajić: Ja sam prvi kritikovao Zukorlića kada je pre sedam-osam godina bio pokrovitelj formiranja političke stranke dole. Prvi sam ga ja kritikovao: šta će on da bude i verski i svetovni vođa. A Ugljanin zapravo to hoće sada. On misli da je poslednja šansa da bude ono što je oduvek hteo, i verski i politički lider muslimana. Dakle, mi imamo principijelnu politiku. Ne možemo sada da se ponašamo kao da se ništa ne događa. Meni bi bilo najlakše da ćutim, najlakše bi mi bilo da se uopšte ne oglašavam oko svega ovoga, ali to je licemerno. Verovatno bih imao više političkih poena da sada mudrujem nešto, da kažem - ne, to se mene ne tiče, to se oni svađaju... To je isto kao kada na ulici vidite da neko tuče dete, a vi prođete mrtvi ‘ladni kao da se ništa nije dogodilo - kaže Ljajić.

Pošto ste vernik, koga smatrate za svog verskog poglavara?

Rasim Ljajić: Neću da upadnem u zamku da se personalno opredeljujem, već principijelno govorim. Svi ovi ljudi koji sada učestvuju u akcijama protiv Zukorlića, tri meseca pre toga bili su u prvim redovima na Saboru gde je on izabran za glavnog muftiju u Srbiji. Svi do jednog su bili u prvim redovima kad je on biran. Znači, moja zamerka je što ti ljudi tada nisu rekli: "Mi se protivimo ovome, protivimo se vašem izboru". Podigli su, međutim, svi ruke. Pa, šta se desilo u protekla tri meseca? Šta se to desilo da onda sedite u kafani i formirate islamsku versku zajednicu. Podržaću svakog ko ima većinu unutar Islamske zajednice: Zilkića, Zukorlića, Hasa, Muja, Sulja bilo koga... neću da se mešam uopšte. Da li se meni neko sviđa ili ne - pa, mnogo mi se šta nije sviđalo unutar Islamske zajednice, nije mi se sviđalo, pa ništa. Praktično, ovo je atak, politički atak, i ja apsolutno imam potrebu da na to ukažem. Ne mogu da utičem da se to ne dogodi, ali imam pravo da to kažem. Čvrsto sam uveren da ovo što se sada događa ne doprinosi dobru niti muslimanima, niti Islamskoj zajednici, niti Srbiji. Safeta Biševac

http://www.danas.co.yu/20071012/hronika1.html#6

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

198

Subota, 13. Oktobar 2007

Sve ovo sto nam se desava nadam se da je za hajir.
Jer na svakom ovakvom ispitu narod ce sticati zrelost i stvarati svoje kriterije o ljudima koji zasluzuju da vode ovaj narod.

Nadam se da ce se sve ovo brzo zavrsiti.

Ovo je jedino sto mozemo uraditi u ovom trenutku.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

199

Subota, 13. Oktobar 2007

Ne pada snijeg da prekrije brijeg ...

... već da svaka zvjerka pokaže svoj trag.

Početak devedesetih, jesen, četvrtak. U haremu Bajrakli džamije u Beogradu neobična scena. Zapravo, ispostavilo se neobična samo za dvojicu prolaznika namjernika iz Novog Pazara. Za redovne posjetitelje ovog jedinog preostalog mesdžida u glavnom gradu ništa novo. Beogradskom muftiji, kako su ga nazivali Srbi i neupućeni, Hamdiji Jusufspahiću prilazi jedna ciganka: Efendija, evo ja došla. Danas je četvrtak. Rekli ste mi da je četvrtak moj dan. Primjetivši poglede dvojice Novopazaraca iz ugla harema džamije "muftiji" bi neprijatno i pokuša na brzaka da otjera mušteriju: Ne, ne. Nisam ja to rekao. Nešto si ti to pomiješala. - Nisam efendija ništa pomiješala - bi uporna ciganka. Lijepo ste mi rekli da je četvrtak moj dan i da treba danas da dodjem. Ipak, nelagodnost prouzrokovana pogledima znatiželjnika je bila jača od upornosti ove ciganke koja je, barem tada, ostala bez zapisa napisanog lično "muftijinom" rukom i to na arapskom jeziku.

Godina 2007. Opet jesen, opet četvrtak, opet Bajrakli džamija. Sličan film onom sa početka devedesetih. Samo što ovog puta u ulozi pisca hamajlija nije više "muftija" već "doživotni reis" a umjesto ciganke niko drugi do mula Adem iz Tutina. Umjesto znatiželjnih pogleda prolaznika namjernika tu su oči državne televizije. Tu je i taze napisana hamajlija, ispisana rukom "doživotnog reisa", na arapskom jeziku. Nema više ni onog stida na Hamdijinom licu koje su umedjuvremenu ljubili redom Mirini julovci, Šešeljevi radikali a sada ljubi mula Adem. Hamajlija je uručena uz najveće "počasti", uz prisustvo "ozarenih" lica, kako i dolikuje ovom putujućem cirkusu koji nema ni krova nad glavom.

Kako kaže narod, ne pada snijeg da pokrije brijeg već da svako pokaže svoje pravo lice i ono što gaji u grudima. Dade Allah da se sve obejani i da bude jasno i posljednjem zbunjenom muslimanu. U Domu narodne skupštine "doživotni reis" i doživotni Adem koji u ovom filmu igra ulogu srpskog reisa su primali radosne posjetioce. Došli da se potpišu ispod ovog nečasnog djela. Tu je vlast, tu je crkva, tu su "naši" parlamentarci a bogami vidim iz Pazara stigle i vrle "sufije". Doduše, nestrpljivi upiru poglede negdje sa začelja reda ali ipak stigli da se izgrle sa "reisom".

Jedan od sinova Sandžaka prije neki dan svojim postom slikovito dočara kakva bi nas budućnost strefila da je ovo zlo pobijedilo. A jedan od pogodjenih napisa kako je to lijepo smišljeno. A nije sandžački sin ništa smislio. To samo život piše romane.
ed je dodao/la ovu sliku:
  • svakome_njegovo.jpg
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

200

Subota, 13. Oktobar 2007

RTV Pink
Zukorlić pozvao na odbranu džamija

Muamer Zukorlić optužio srpske vlasti za razdor u islamskoj zajednici

Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić optužio je srpske vlasti za razdor u islamskoj zajednici u Srbiji i pozvao vernike da odbrane džamije od imama koji nisu, kako je rekao, shvatili poruku teube (pokajanja).
Na prijemu povodom Ramazanskog bajrama u Novom Pazaru, Zukorlić je pred nekoliko stotina pristalica poručio da ako Srbiji treba srbijanski muftija neka islamsku zajednicu napravi u Beogradu. Taj muftija može biti udbaški, tajkunski, suljovski, ali ne može da bude u našim džamijama, rekao je Zukorlić i dodao da oni hoće probeogradsku islamsku zajednicu u našoj lepotici Altun-Alem džamiji. Vrhovni Sabor Islamske zajednice Srbije smenio je 3. oktobra Muamera Zukokrlića sa svih funkcija i za reisa-ul-ulemu imenovao tutinskog imama Adema Zilkića. Sabor Islamske zajednice kojom rukovodi Zukorlić i čije je sedište u Novom Pazaru je 6. oktobra je bezrezervno podržao Zukorlića, a on je nakon tog skupa pozvao, kako je rekao, imame izdajnike da se do 12. oktobra pismenim izjavama pokaju, a za pokušaj razbijanja Islamske zajednice u Srbiji optužio je trokut koju čine Beograd, porodica Jusufspahić i tajnu policiju (UDBU). Govoreći o pokušajima rušenja sistema islamske zajednice na čijem je čelu već 14 godina, muftija je rekao da je te ljude podržala licemerna vlasti u Beogradu, špijunski i tajkunsko-mafijaški krugovi, a za pokretača svega označio je, kako je rekao, čoveka koji u crno zavija Sandžak 15 godina (Sulejman Ugljanin). Zukorlić je rekao da su on i njegovi sledbenici potcenjeni i da su razbijači islamske zajednice mislili da su oni muslimani 20 veka. Četrnaest godina se pripremamo za ovaj sistem islamske zajednice i nismo ni znali koliko je ona jaka dok nije bila ugrožena , kazao je muftija, čiji su govor pristalice pozdravile oduševljenjem i klicanjem. Zukorlić je kazao još da njegovi neprijatelji žele da ga oteraju i upitao gde bi on to mogao da ode jer, kako je rekao, ako ode kod njih biće im još teže. On je pohvalio okupljene za ponašanje na jučerasnjem mitingu u Novom Pazaru i odao im priznanje za visoko pokazanu svest, odlučnost, odgovornost, dostojanstvenost i civilizovanost. Zukorlić je poručio da je božja volja da muslimani ostanu baš tu gde jesu jer su se otrgli od Bosne i Crne Gore, isterani iz Ustava i šta nam je ostalo zadnje - islamska zajednica i vera. Alah nas je na ovom području sačuvao što znači do hoće nešto sa nama i od nas, kazao je on, ističući da se od njih traži da prekinu veze sa Sarajevom ali da oni to neće učiniti jer je to, objasnio je, veza kao između dece i roditelja. Sarajevo ma kakvo da je, naše je kao babo i maka. Ima boljih roditelja na svetu, ali su naši roditelji naši i kao što ne možemo promeniti roditelje ne možemo ni naš odnos prema Sarajevu. Zukorlić je za napetu situaciju u Novom Pazaru i pokušaj razbijanja islamske zajednice ponovo optužio i beogradske medije za koje je rekao da su mislili da će sa jučerašnjeg mitinga izveštavati o mrtvima i ranjenima, ali da se to nije dogodilo. On je ponovo pozvao sve pristalice da ne plaćaju pretplatu Javnom servisu Radiotelevizije Srbije sve dok ta medijska kuća ne promeni odnos prema muslimanima. Za nekorektno i neobjektivno izveštavanje on je optužio i novinsku agenciju Beta i Televiziju B92, i obrativši se novinarima direktno, kazao: Nemojte sada ovo da prenesete kako vi to umete da sam ih tergetirao. Muftija je i drugim beogradskim medijima poručio da se dobro zamisle , a za njihove dopisnike iz Novog Pazara je rekao da oni žive ovde među nama i da bi trebalo bolje da shvataju situaciju .Podsetivši da je juče vratio diplomatski pasoš, muftija je rekao da ne želi da ga ima sve dok se ovako radi njegovom narodu. Dipolomatski pasoš su privilegije, a ako je moj narod gažen ja neću diplomatske privilegije, kazao je on i istakao da možda to neće, kako je rekao, promeniti odnos države prema muslimanima, ali da želi da bude isti kao njegovi sunarodnici. U Novom Pazaru je juče održan miting podrške reisu Zilkiću kao i kontramiting Zukorlićevih pristalica koje je na centralnom gradskom trgu razdvajao trostruki kordon policije.

Odlomak iz intervju Muhameda Jusufspahica (prvog coveka IZ Srbije ciji je reis Adem Zilkic):

Citirano

SRBIJANSKI MUSLIMANI

Šta je po vama trajno rešenje za aktuelne podele i sukobe u muslimansko bošnjačkom korpusu u Srbiji?

Dodao bih i muslimansko-albanski, a kazao bih da trajno rešenje leži u tome da ova dva muslimanska korpusa prihvate i muslimanske korpuse ostalih naroda u Srbiji. I postanu svi zajedno korpus srbijanskih muslimana. S tim što bi ovu vašu reč korpus zamenio srećnijim terminom, recimo rečju zajednica, na primer.

Ceo intervju mozete procitati ovde.

Oni koji su gajili ikakve iluzije (ako takvih uopste i ima) da je Adem Zilkic reis, a ne piun Hamdije Jusufspahica ova slika pokazuje pravo stanje stvari, gde Hamdija prvi docekuje goste, a za njim oni koji su u hijerarhiji vlasti ispod njega.
@ef je dodao/la ovu sliku:
  • Hijerarhija vlasti.jpg

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks