Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

201

Subota, 13. Oktobar 2007

Cudi me da ne prikazase centralnu bajramsku svecanost u sportskoj hali u Novom Pazaru gdje su je bili najavili, a isto tako interesantno je kako je edib dedeic izvizdan kada je pokusao zatvoriti ramazanski turnir.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

202

Subota, 13. Oktobar 2007

Imate na bosnjacku sad i imace i utoku dana govor Glavnog muftije na Bajramsku svecanost sinoc.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

princ

Početnik

(10)

Datum registracije: 13.10.2007

• Poruku poslati

203

Subota, 13. Oktobar 2007

ed,zaboravio si ovu sliku

BEOGRAD, 12. 10. 2007.
Konferencija za novinare Rijaseta Islamske zajednice Srbije povodom inauguracije reis-ul-uleme. Mustafa Jusufspahić (FoNet)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

204

Subota, 13. Oktobar 2007

Na TV Hajatu je bio "Face to face" sa Muamerom ef. Zukorlicem i Ademom Zilkicem. Nije bilo uzivo, vec su koristili snimljene izjave i naizmenicno ih pustali.
Ono sto je meni upalo u oko je prva izjava u poslednjih nekoliko dana za koju sigurno znam da je najobicnija laz. Naime Adem Zilkic je rekao da je centar Islamske Zajednice Srbije u Novom Pazaru u Prvomajskoj ulici sto je notorna laz.
Da li covek koji pretenduje na to da bude vrhovni islamski autoritet moze sebi dopustiti luksuz javnog laganja u danima Bajrama? Ako je toliko siguran u to sto radi zbog cega javno ne prizna da je centar IZ Srbije u Beogradu, vec pokusa da obmanjuje javnost? Ali bice da se i sam zasramio onoga sto i radi i bice da i sam ne podrzava ovakav koncept Islamske Zajednice i pokusava da ubedi mozda vise sebe nego druge, da su stvari drugacije nego sto zaista jesu.
Na pocetku sam rekao da je ova izjava jedina za koju sigurno znam da je laz, pa da ne bude da pricam napamet prilozicu dokaz.
Ovde mozete videti ustav IZ Srbije. U drugom poglavlju "OPŠTE ODREDBE", clan 21 stoji: " Sedište Islamske zajednice Srbije je u Beogradu."
Sve je jasno.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

205

Subota, 13. Oktobar 2007

preporucujem svima da pogledaju tu emisiju o tim dogadjajima,meni je zapalo za oci to kad reporter kaze da Zilkic cak nije KLANJAO oficjalno bajram namaz nigdje u dzamiji u NP

toliko o tome koliko on ima podrsku!!!

svaka cast Hayatu sto su obavili ovo!

video snimak te emisije koja je danas bila odrzana uzivo mozete pogledati na www.ntvhayat.com i onda na sekciju "video" pa "centralni dnevnik sa Senadom Hadzifejzovicem"

selam

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

206

Subota, 13. Oktobar 2007

Ko nije imao priliku da pogleda Centralni sa Senadom,evo link od TV Hayat (na desnoj strani Centralni sa Senadom Hadzifejzovicem):

Link: Centralni

Bosnjanka

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

207

Nedjelja, 14. Oktobar 2007

Ova slika me podsjeca na onaj crtani film Ali Baba i 40 Haramija. No u ovoj epizodi glavni likovi su AdemBaba i 40 Haramija.
Sultan je dodao/la ovu sliku:
  • AdemBaba_i_40_Haramija.jpg
Neda nana svog Sultana

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

208

[SIZE=3]Glavni krivci [/SIZE]

by Sulejman Ugljanin

Interviju na Regionalnoj televiziji pretposlednjeg dana ramazana.

- Kako vidite perspektivu u razvoju Bošnjačkih nacionalnih interesa u kontekstu postojanja suprostavljenih političkih opcija na, mislim na ovom našem prostoru. Podsetimo se samo najnovijih poslednjih, poslednjih zbivanja vezano za dešavanja u džamijama u Islamskoj zajednici u džamijama u Prijepolju i Sjenici, smo svedoci da je došlo do određenih sukoba da je policija odreagovala da je te ljude izbacila iz džamija? Međutim, u svemu tome suprotstavljene političke opcije su upravo prozivale Stranku Demokratske Akcije Sandžaka, ponajviše Vas, da ste vi svi na neki način režiseri svih tih negativnih pojava koje su se dešavale?

- Vidite ovde, ovde moramo da gledamo, ako hoćemo da riješimo jedan problem, moramo da gledamo u etiologiju nastanka tog problema. Mi ako gledamo šta govori Rasim Ljajić, Muamer Zukorlić, Azem Hajdarević, Fevzija Murić i ostali ljudi mi ćemo samo da skrenemo sa prave teme. Danas u ovoj jednoj jakoj antimuslimanskoj kampanji na svetskom nivou svi oni koji žele da pljuju po bošnjacima, da vrijeđaju bošnjake, da vrijeđaju bošnjačko nacionalno rukovodsvo i da vrijeđaju Stranku Demokratske Akcije Sandžaka, kao legitimnog zastupnika bošnjačkih nacionalnih interesa u ovoj zemlji, oni će biti vrlo nagrađeni od onih koji u svijetu vode jednu jaku, jednu jaku antimuslimansku kampanju, koja je došla do histeričke, do histerične mržnje. Mislim da ovo što rade pomenuta imena koja sam ja maloprije reko to je upravo izraz jedne netolerancije od strane tih svetskih moćnika koji vode antimuslimansku kampanju. Znači do te mere je ta antimuslimanska histerija kod njih došla do tih, do toga nivoa da ne mogu da podnesu da i ova mala muslimanska bošnjačka zajednica u Srbiji živi mirno. Onoga dana kada u Americi ti krugovi o kojima sam govorio, i ti neki krugovi u Evropi koji takođe razvijaju antimuslimansku kampanju, kad budu odlučili i budu uspjeli da tolerišu opstanak bošnjaka u ovoj zemlji sa bošnjačkim i muslimanskim nacionalnim vjerskim identitetom nestaće sa političke scene svi oni o kojima sam ja govorio. Dok god je na svetskom planu, dok se god na svetskom planu u nekim američkim i evropskim krugovima razvija antimuslimanska kampanja, koja je zaista došla sad do histeričkih razmena, naće oni i da nema Rasima naće drugog Rasima, i da nema Fetka naće drugog Fetka, i da nema Azema izmisliće drugog Azema, i da nema muftije Zukorlića izmisliće još jednog Zukorlića, oni će na… to nije samo kod nas. U svim muslimanskim sredinama u svijetu oni vrlo lako nađu i imaju metode kojima će da him motivišu da oni rade na štetu svog naroda. Vi ste videli, pomenuta imena i kada se radi o bilo čemu, o nekoj petoj temi, oni moraju da se dofate i da pomenu, bilo o čemu da se radi, oni pokušavaju da upletu tu Stranku Demokratske Akcije Sandžaka i rukovodstvo te stranke. Međutim, mi smo preživeli Miloševića. Preživećemo i sve oni koji budu se, koji budu jednostavno gazili svoje zakone. Ova zemlja mora jednostavno da stane u zaštitu dostojanstva ličnosti svojih građana, osnovnih ljudskih građanskih prava. Još uvijek pored živog Tadića, a i pored Koštunice svakako, i pored svih njihovih ministara i saradnika ko god želi da vrijeđa bošnjačko ili muslimansko nacionalno dostojanstvo, identitet ili pokušava da unese sukobe dobiće vrlo dobru podršku. To vidimo i sami. Ako ne dobiju javnu podršku bar će dobiti, bar će biti sankcionisani, bar neće biti sankcionisani nego će biti prećutno nagrađeni. Vidite, ko god želi da pljuje po bošnjacima, po muslimanima, da vrijeđa ima širom otvorena vrata i prostor na B92, ima u Blic, ima u Dnevni Avaz u Sarajevu, ima na Hajat u Sarajevu, i vidite da su to najmoćnije, finansijski najmoćnije novinske kuće i ne samo novinske kuće nego i kompanije. Znači da je danas u svijetu vrlo popularno zanimanje, u ovoj jakoj antimuslimaskoj kampanji postalo je popularno zanimanje vrijeđanje muslimana, omalovažavanje muslimana, pisanje ružnih stvari, stvaranje ružne slike o muslimanima, to je postao najunosniji posao danas. To smo zaključili iz ovih slučajeva, međutim, i komunizam je počeo tako da radi pa je propao. Nije, ovo je neodrživo. Ovome se groze svi normalni ljudi, ja komuniciram sa ljudima raznih političkih opcija u okviru Srbije, sa predstavnicima svih manjina i zaista svi se groze ovoj jednoj neprincipijelnoj, drskoj i ružnoj antimuslimanskoj histeriji koja dolazi iz visokih krugova iz Amerike i iz Evropske Unije.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Fatihovac

Početnik

(10)

• Poruku poslati

209

Citirano

Orginalno od Sultan
Ova slika me podsjeca na onaj crtani film Ali Baba i 40 Haramija. No u ovoj epizodi glavni likovi su AdemBaba i 40 Haramija.

Sultan aferim.
Dok slusam Face to face na TV HAYATU cuh nesto sto mi je veoma poznato od Zlikica kada laze da se kune Bogom, obratite paznju na taj detalj, a jasna ilustracija te lazi lezi na ovoj slici.
Ako Vas zanima nabrojacu samo dio imama koji imaju zavrsen jedan razred medrese, ili one koji odlaze u rusiju da rade i otklanjaju po jednu ili dvije dzume u toku godine i dosli su da ga podrze.

sarajka_

Početnik

(10)

• Poruku poslati

210

sad su mu Hayat i dnevni avaz iz Sarajeva antibosnjacki nastrojeni i to iz razloga sto njega i njegovog "reisa" ne podrzavaju :))

a dnevni avaz optuzuju za bosnjacki nacionalizam i srbi i hrvati :))

Datum registracije: 19.09.2005

• Poruku poslati

212

Ponedjeljak, 15. Oktobar 2007

Snimak emisije objavljene na FOX televiziji povodom dogadjaja vezanih za opstruiranje rada Islamske zajednice.

Gosti emisije: muftija Muamer ef. Zukorlic, Mirko Djordjevic sociolog reiligije i Meho Omerovic narodni poslanik.

Link:
Snimak emisije

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

213

Zanimljiv tekst sa B92 Blog:

Citirano

OK, pocnimo sa ovim, ova tri su definitivno isto lice, g. Sulejman Ugljanin, dr stomatologije, predsednik (neki bi rekli i dozivotni) svoje opstine NP. Jedini problem je sto su cesto i oni koji su o njemu govorili ista lica. Ne kazem da je to bio mladji g. Jusufspahic, ali stariji je imao tu raznorazne izjave. U vreme kad je Ugljanin bio Drzavni Neprijatelj i kad mu je drzava pozarevackog tiranina pretila smrcu, a znamo da je iza toga stajala politika Mira/Mire, onda je i g. Jusufspahic senior duvao u istu frulu sa njima, uclanio se najpre u stranku Jugoslovena, a potom i u JUL. Bio vidjan na svim, ali svim iole znacajnijim prijemima kod tiranina i zene mu. I bacao anatemu na one - medju kojima je bio i g. Ugljanin - za koje je vazilo da su opozicionari. A medju njima je bio i Vuk Draskovic, kome je PRVO spocitavano da se zalaze za sece ruku muslimanima i da ima vilu na Zenevskom jezeru (da Vas podsetim, Srdjane, poznata istina sa ekrana javnog servisa, cf. Mila Stula) - a ZATIM da se druzi sa Ugljaninom i sa njim radi protiv vaskolikog srpstva - i, pogadjate, da ima vilu na Zenevskom jezeru! Naravno, moram da Vas podsetim da su partijski drugovi g. Jusufspahica starijeg bili "ljudi" - secate se mozda Gorana Matica - koji su svojevremeno jednog od lidera tadasnje opozicije optuzili da je "rucao sa Tudjmanom" i mada se to posle pokazalo kao laz (a sto i ne bi rucao, u krajnjoj liniji sa njim?), ipak su ga rezimski mediji ponavljali do beskonacnosti.

Dakle, isti ti ljudi koji su lupetali grozne gluposti i protiv Vuka, i protiv Djindjica i protiv Ugljanina, tako da je ovaj potonji bezao u Tursku da spase goli zivot, su sad okrenuli curak naopacke i posto su zakljucili da to njihovoj kostunicavo-nacionalistickoj (citaj sheshelj u fraku) politici odgovara promovisu Ugljanina sakom i kapom. A on, lakom na lokalnu vlast, sve lepo prihvata. I hteo bi i vise, pa onda malo daj da promesamo i po verskim pitanjima - shvatio i on covek onu staru "tko leti vrijedi - tko ne leti, ne vrijedi"...

I ima tu jos dosta da se kaze, ali to je delic backgrounda o kome se ne govori dovoljno ovih dana - a koji su Srbi i susedni narodi poput Bosnjaka vecinski, u skladu sa standardnim domenom pamcenja, odavno zaboravili...
(Uzgred, i same kontroverze oko toga ko je Bosnjak, a ko nije - pa g. senior je ostao upamcen po insistiranju na tome da ni on, ni gradjani Sandzaka nisu i ne mogu biti Bosnjaci; sto je, naravno, bila zvanicna linija sps-jul-srs nesvetog trojstva - sad se ispostavlja da oni to itekako mogu biti. Gde su oni koji su to osporavali? Pa tu su i dalje, ne samo da ne priznaju svoju gresku, vec nikome ne pada na pamet cak ni uzgredno da pomene da je to bila greska...)

Milan M. Ćirković

link: B92 Blog o Jusufspahicima

Kad pogledam ostale tekstove sa ove strane onda Jusufspahicima jedno moram priznati - vecina pravoslavaca ima lijepo misljenje o njima. 8)
A ako hocete da cujete sta je sustina problema pogledajte ovo.

• Poruku poslati

214

Neko je ovdje napisao da je sve sto se desava proces sazrijevanja naroda! Nema sumnje, da je sve izrezirano od srpskih vlasti,nema sumnje da je u svemu trebala profitirati srpska politika i usput privatna i novoformirana Jusufspahicka IZ, ali bez obzira na sve analize ovog sto se desavalo i sto ce vjerovatno imati odjeka jos u buducnosti,ono sto je upecatljivo i sto ce ostaviti traga jeste da su Sandzaklije,te Bosnjaci Srbije opcenito prosli tezak ispit isciscavanja i sazrijevanja!

Bez ovakvih desavanja covjeku je tesko spoznati istinu!
Bosnjanka

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

215

Citirano

Orginalno od muhasibi
Zar je zaista reis ulema Mustafa ef.Ceric ovo zasluzio?Hajde malo o tome da komentarisemo,pa mozda dodjemo do nekog dobrog zakljucka.Takodje zar su samo ovi imami koji su se odvojili osjecali strah od muftije i samo su oni imali hrabrosti da "stegnu" i da smene muftiju?

Da li je Reis Cerić ovo zaslužio je odlično pitanje. Naravno da je zaslužio. O dešavanjima unutar Islamske Zajednice Sandžaka je masu puta bio obavještavan i pozivan da realno sagleda situaciju i da realno sagleda ponašanje Muamera Zukorlića, ali se je on o sve to oglušio i bezrezervno dao podršku Muameru. A zašto mu daje toliku podršku je posebno pitanje.
Na posljednjim izborima za Reis-ul-ulemu u Sarajevu je Reis Cerić dobio neupitnu podršku od strane Muamera Zukorlića, pa mu ovaj očigledno uzvraća. Dakle, oni jedan drugog mnogo lijepo podržavaju.

Nisu samo ovi imami imali osjećaj straha od Muamera Zukorlića, nego su ovi imali hrabrosti to da kažu, a ima ih još tamo koji nemaju hrabrosti još uvijek da to kažu. A vjerovatno će uskoro i oni smoći snage da kažu šta im na srcu leži.

Ovim imamima koji su se usudili da javno kažu o dešavanjima unurat Islamske Zajednice svaka čast na hrabrosti. Međutim, sada kada je jasno da Muamer Zukorlić nema tu snagu kakvu se mislilo da ima vjerovatno će polako jedan po jedan od onih koji su tamo ostali, a nisu vezani nekim jakim ličnim interesom istupiti iz Muamerovog tabora i napokon sebe osloboditi tog ropstva.

U džamijama je, fala Bogu, mirno. Džemati čvrsto stoje uz svoje imame i imami uz džemate i nemoguće je od njih džamije uzeti. Džamije svakako pripadaju džematu.

Na um mi pada jedno pitanje koje bih volio da odgovorimo. U slučaju da dođe do mimoilaženja između džemata i Islamske Zajednice, na čiju stranu treba imam džemata da stane? Na stranu institucije ili na stranu džemata?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

sarajka_

Početnik

(10)

• Poruku poslati

216

ti jedno pricas a cinjenice sve pokazuju suprotno..pa gdje su te podrske? daj da ih vidimo? zasto Zilkic nije predvodio bajram namaz u NP,kao sto to jednom reisu dolikuje ako je tako podrzavan? pa daj ba niko nije mutav ovdje,video snimci sve pokazuju...posebno ono sto se dalo vidjeti na NTVHayatu,a i anketa uradjena na foxu.Proslo je dosta vremena,muftijina "nemoc" se mogla vidjeti,ja zapravo vidim da on ima moc,i to medju narodom,ali kako ti kazes....zasto se nije dogodilo to sto ti govoris da ce se dogoditi? i da ti nisi onaj talino s islambosne koji je jedini koji podrzava tog zilkica tamo,a ujedno ima ideje koje se lako mogu nazvati hereticnim u vjeri???

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

217

Pa sto Zilkic nije dao podrsku Cericu, zato sto ga niko ne pita NISTA.

Ne bitan covek , i onda mu drzava ponudi mesto reis-ul-uleme i on tako ne bitan, naravno da je prihvatio.

[SIZE=4]IZDAICA[/SIZE]

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

218

sarajka_, u tvojem se pisanju može osjetiti jedna žestina zbog koje je upitno može li se sa tobom realno o ovome diskutovati. Iz tvojeg nicka se vidi da ne živiš u Sandžaku tako da je sa te distance i putem medija skoro nemoguće pratiti i saznati o realnim dešavanjima u Sandžaku i Islamskoj Zajednici. Sa druge strane jasno mi je da si ti muslimanka i da ti voliš vjeru svoju i da bi je branila, barem to ovdje pokazuješ. Ja ću ti odgovoriti na tvoja pitanja shodno mojem ubjeđenju, a da li ćeš ti o njima razmisliti ili nećeš ja u to ne mogu ulaziti. To je tvoj odabir. A da bi stvari realno sagledao bilo ko potrebno je osloboditi se pristrasnosti.

Centralno klanjanje Bajram namaza je trebalo da se održi, ali zbog trenutne situacije i zbog opasnosti od napada Muamerovih ljudi taj je događaj otkazan.
Malo mi više pojasni na koje video snimke misliš?
Što se tiče ankete na Foxu, mogu reći samo to da je to jedno promašeno pitanje. To pitanje kao da je smišljao sam Muamer Zukorlić, a ne Fox. Naime, Rijaset će biti rotacionog tipa. Jedne godine u Novom Pazaru, druge godine u Beogradu, a treće godine u Preševskoj dolini. Ti očigledno gutaš ovu propagandnu priču i vjeruješ da je to tako. Nejse, ne bih da te ubjeđujem u suprotno, nek vrijeme pokaže.

Nisam taj talino kojeg spominješ.

Ono što mene zabrinjava jeste netolerantnost među Bošnjacima, a to se može uočiti i kod muslimana širom svijeta. Ako nisam tvojeg mišljenja onda sam ja otpadnik, jeretik, itd. i treba me ubiti. Pa zar takvo ponašanje nije zavođenje jednoumlja. Samo takvo ponašanje dokazuje činjenice koje navodim.

A komentare slične ovom Jahjinom ne vrijedi ni komentarisati jer su to navijački komentari, kao ono na utakmici. Takvi komentari samo potvrđuju da su takvi ljudi skloni jednoumlju, netolerantnosti, svađi, mržnji, nasilju, itd.

Upravo o ovakvim pojavama je obavještavan Reis Cerić ef., ali on to nije htio razmotriti, niti uzeti u obzir. Možda nema vremena za te "sitne" probleme baveći se velikom, globalnom politikom.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

219

Ko god osnuje novu Islamsku zajednicu, jeste jeretik 100 posto.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

220

To je već vjerska tema o kojoj bi trebalo sjesti i podobro diskusiju povesti. Prvo pitanje bi bilo šta je to Islamska Zajednica, kakvo je njeno uređenje i kakvo bi ono trebalo biti, pa onda šta je suština institucije, pa da li je institucija sveta ili nije, itd. Neke od ovih tema smo pokušavali ovdje obraditi, ali zbog prejakih tenzija, pristrasnosti, politizacije, itd. nemoguće je realno ovo pitanje sagledati. Mogu se većinom čuti navijački komentari koji imaju za cilj istaći pobožnost onoga koji ih uzvikuje.

A dodatno pitanje bi bilo, šta raditi u slučaju diktature? Kako se ponašati. Eno, ako pogledamo Rumuniju vidjet ćemo da je Čaušeskua narod streljao. Miloševiću je bilo potrebno da se narod skupi ispred skupštine i maltene fizički da ga skloni sa vlasti. Milošević je naravno uvijek govorio o legalnim putevima, o neispravnosti onih koji hoće da ga skinu sa vlasti, itd. Proglašavao ih je izdajicama, stranim plaćenicima, proganjao ih je, neke ubijao, itd.

Mnogo je ovdje pitanja i velikih tema da bi se to moglo svjesti na jednu rečenicu, na parolu, na navijački slogan. Ali ko je iskren i ko želi da sazna neće mu biti muka da istražuje, sagledava, sasluša, osmotri sve činjenice, navode, itd.

I naravno ovo moje pitanje je važno:
U slučaju da dođe do mimoilaženja između džemata i Islamske Zajednice, na čiju stranu treba imam džemata da stane? Na stranu institucije ili na stranu džemata?

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks