Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

221

Ponedjeljak, 15. Oktobar 2007

Citirano

Orginalno od Junus

1.Da li je Reis Cerić ovo zaslužio je odlično pitanje. Naravno da je zaslužio. O dešavanjima unutar Islamske Zajednice Sandžaka je masu puta bio obavještavan i pozivan da realno sagleda situaciju i da realno sagleda ponašanje Muamera Zukorlića, ali se je on o sve to oglušio i bezrezervno dao podršku Muameru. A zašto mu daje toliku podršku je posebno pitanje.
Na posljednjim izborima za Reis-ul-ulemu u Sarajevu je Reis Cerić dobio neupitnu podršku od strane Muamera Zukorlića, pa mu ovaj očigledno uzvraća. Dakle, oni jedan drugog mnogo lijepo podržavaju.

2.Nisu samo ovi imami imali osjećaj straha od Muamera Zukorlića, nego su ovi imali hrabrosti to da kažu, a ima ih još tamo koji nemaju hrabrosti još uvijek da to kažu. A vjerovatno će uskoro i oni smoći snage da kažu šta im na srcu leži.

3.Ovim imamima koji su se usudili da javno kažu o dešavanjima unurat Islamske Zajednice svaka čast na hrabrosti. Međutim, sada kada je jasno da Muamer Zukorlić nema tu snagu kakvu se mislilo da ima vjerovatno će polako jedan po jedan od onih koji su tamo ostali, a nisu vezani nekim jakim ličnim interesom istupiti iz Muamerovog tabora i napokon sebe osloboditi tog ropstva.

4.U džamijama je, fala Bogu, mirno. Džemati čvrsto stoje uz svoje imame i imami uz džemate i nemoguće je od njih džamije uzeti. Džamije svakako pripadaju džematu.

5.Na um mi pada jedno pitanje koje bih volio da odgovorimo. U slučaju da dođe do mimoilaženja između džemata i Islamske Zajednice, na čiju stranu treba imam džemata da stane? Na stranu institucije ili na stranu džemata?

1.Ocigledno je da podrzavaju jedan drugog,no glavno pitanje je zasto je reis podrzao Muamera,a ne nekog drugog.Da li je na osnovu svog iskustva i sprecavanja vece fitne dao podrsku Muameru,ili je samo fotelja u pitanju?

2.Aha,ima jos al i dalje nisu spremni da kazu(strah,fotelja,idr neki od razloga)Medjutim,ovi imami nisu javno kazali da su protiv Muamera vec su ga javnos menili(tu ima razlike).Zasto su cutali na saboru 27.marta da nisu za Muamera,mudrost,strah ili zavera?

3.Ko god je u ropstvu treba ga oslobodit,sevap je.Najbolje nek ih Muamer sve pusti,nek da ostavku i nek dodju ovi novi na vlast,a stara IZ nek se ukine!?

4.Tako i treba,nek se malo smiri situacija,a ovo oko IZ se nemoze tek tako resit,ocigledno je da ce neko treci morat da da konacnu rijec!

5.Na koju IZ mislis?Da bi odgovorili tvoje pitanje potrebno je definisat ulogu IZ po pitanju Imama i dzemata i kakvo razilazenje bi moglo da nastane izmedju IZ i dzemata,kao i zasto IZ biva protiv dzemata.IZ bi trebala kao institucija da resava probleme odonsa dzemat-imam,a ne da Imam resava probleme odnosa IZ-dzemat!
Mada u sustini sve to jedno sa drugim treba biti u vezi i funkcionisati.Ono sto se nebi smelo dozvoliti jeste da IZ bude razlog podjela,vec da IZ povrati svoju preuzetu funkciju ,a njena funkicja je da bude javni servis vjernicima!
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

222

Citirano

Orginalno od muhasibi
1.Ocigledno je da podrzavaju jedan drugog,no glavno pitanje je zasto je reis podrzao Muamera,a ne nekog drugog.Da li je na osnovu svog iskustva i sprecavanja vece fitne dao podrsku Muameru,ili je samo fotelja u pitanju?

E na to pitanje treba tražiti odgovor. Svako za sebe neka ga traži, ali iskreno.

Citirano

Orginalno od muhasibi
2.Aha,ima jos al i dalje nisu spremni da kazu(strah,fotelja,idr neki od razloga)Medjutim,ovi imami nisu javno kazali da su protiv Muamera vec su ga javnos menili(tu ima razlike).Zasto su cutali na saboru 27.marta da nisu za Muamera,mudrost,strah ili zavera?

Strah je ovdje glavni faktor, a onda ima i ovih drugih. Još i ranije je bilo prijećeno imamima i njihovim porodicama. Samo se pojavi neka ekipa, lijepo ti prenese poruku i ti znaš od koga je i zašto je. Poznato je inače da je Seadu ef. iz Mura spaljen automobil ispred kuće kada je on stao ispred Mur džemata.

Citirano

Orginalno od muhasibi
5.Na koju IZ mislis?Da bi odgovorili tvoje pitanje potrebno je definisat ulogu IZ po pitanju Imama i dzemata i kakvo razilazenje bi moglo da nastane izmedju IZ i dzemata,kao i zasto IZ biva protiv dzemata.IZ bi trebala kao institucija da resava probleme odonsa dzemat-imam,a ne da Imam resava probleme odnosa IZ-dzemat!
Mada u sustini sve to jedno sa drugim treba biti u vezi i funkcionisati.Ono sto se nebi smelo dozvoliti jeste da IZ bude razlog podjela,vec da IZ povrati svoju preuzetu funkciju ,a njena funkicja je da bude javni servis vjernicima!

Ovo sve što si ti ovdje pitao pokreće upravo mnogo pitanja u vezi same organizacije IZ-e. Mnogo stvari nije definisano, a vjerujem da ni mnogi učesnici u ovim temama i dešavanjima nisu upoznati sa tim stvarima. Zato bi dobro bilo sve detaljno sagledati po pitanju IZ-e, džemata, imama, itd., možda bi se tada malo drugačije razmišljalo i na ove događaje gledalo.

Ono što se meni ne sviđa kod Muamerove organizacije IZ-e, jeste centralizovan sistem. Na taj način je on džamiju, džamijski odbor i džemat sveo na minimum. Mrtvo slovo na papiru. Ja sam za liberalizaciju islamske zajednice, odnosno za što veću autonomiju džemata. Na ovaj način ne bi moglo doći do toga da jedan čovjek neprikosnoveno vlada i da instituciju zloupotrebljava.
Liberalizacijom ne bi se dolazilo u situaciju da jedan čovjek vlada, a nakon njega potop, propast. Na ovaj način bi do izražaja došli imami i džemati pojedinačno. Liberalizacijom IZ-e bi dobilo na konkurenciji, zdravoj konkurenciji, jer bi nastalo međudžematsko takmičenje u dobru. Ko će više svoju džamiju i džemat unaprijediti i koji imam više ljudi sakuplja na svojim hutbama. Liberalizacijom bi se isključila mogućnost pojave nekakvi pučeva, ovoga ili onoga, jer ne bi bilo diktatora. A džematu je lahko smijeniti imama ako im ne odgovara. Liberalizacija bi žestoko ujedinila muslimane u tako uređenoj islamskoj zajednici.

U centralizovanim uređenjima, kao što je to Muamerov model IZ-e, ako se imam pokaže dobrim i ako počne sakupljati masu biva automatski na razne načine sklonjen, sputavan i prebačen na drugo mjesto, da slučajno ne bi postao mnogo popularan. To je ono rotiranje imama o kojem sam govorio. Dakle, veoma je teško u tom sistemu da dođe do izražaja neki imam, osim ako nije veoma privržen i odan Muameru.
Dalje, u centralizovanom sistemu, ako vrhu ne odgovara neki imam iz nekog razloga njegova džamija biva zapuštena i u tu džamiju ne bivaju ulagana novčana sredstva, pa takve džamije sve više i više bivaju zapuštene, a one džamije u kojima su lojalni imami bivaju renovirane, porpavljene, itd.
Primjer tome je Altun alem džamija. Idite pa pogledajte u kakvom je stanju ta ljepotica sandžačka. Zašto? Zato što imam te džamije nije pogodan politički. Ko ispašta? Džemat, džamija...

Islamska Zajednica kao institucija bi u liberalnom sistemu bila samo tu za neke zajedničke projekte. Zekat, sadekatul fitr i druga novčana davanja bi ljudi davali u džamiju u koju oni hoće, odnosno u džamiju kojoj pripadaju, a džamijski odbori zajedno sa imamom svojim bi raspolagali tim sredstvima.

Ovo su samo neke od stvari koje bi se obrađivale u temi koja bi se mogla pokrenuti i koja bi mogla nositi naziv: "Uređenje Islamske Zajednice?".

Ovu temu treba podići na jedan ozbiljan, akademski nivo, jer ovo i jeste ozbiljna tema. Izvući je iz navijačkog nivoa.

Ako ova nova struktura ne bude povećala autonomiju džemata i džamijskih odbora automatski ću ja biti njihov neistomišljenik po tom pitanju.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

223

BAJRAMSKA PORUKA
12.10.2007
Hvala Allahu, Stvoritelju svjetova, na milosti i nimetima kojima nas daruje. Donesimo salavat i selam na posljednjeg Allahova poslanika Muhammeda, a.s., na njegovu porodicu, na njegove ashabe i na sve one koji su živjeli i umrli s Istinom u srcu i u djelu. Sjetimo se bosanskih sinova, šehida, koji su, na Allahovom putu, dali svoje živote.Draga braćo i sestre,
Ramazan je mjesec obnove zavjeta a Bajram je dan objave obećanja. Zavjet je Ademov, a.s., mīthāq prema kojem znamo i vjerujemo da je jedan Allah Koji je prvi i jedini, Koji je prisutan a ne odsutan, Koji je sveznajući, svemoćni i vječni Gospodar nebesa i Zemlje. A obećanje je Muhammedov, a.s., sunnet prema kojem znamo i vjerujemo da je čovjek čovjeku brat te da se dobri ljudi i narodi udružuju radi širenja dobra i suzbijanja zla na Zemlji.
Stoga, sretan je onaj koji u ramazanu obnovi svoj zavjet da nema drugog boga osim Allaha i sretan je onaj koji na Bajram objavi svoje obećanje da poštuje čovjeka kao svoga brata. To je smisao ramazana i posta - da čovjek učvrsti svoj zavjet iz ezela prema Bogu i to je smisao Bajrama - da čovjek ispuni svoje obećanje iz srca prema čovjeku.
Za nas ovdje i sada drugi dan Bajrama je i vrijeme kad ispunjavamo svoje obećanje prema šehidima da ih nikad nećemo zaboraviti, jer smo im dužnici za slobodu naše vjere i domovine, jer želimo biti dostojni njihova imena i šefā‘ata na Sudnjemu danu.

Osobna vjera (‘aqīdet)

Čovjek se rađa u istini i sa istinom vjere u Boga. Bez toga ne bi bilo ni prvoga plača ni prvog smijeha djeteta. Jer u vjeri i s vjerom čovjek se smije roditi, čovjek smije živjeti na ovoj Zemlji.
Vjera je ljudska duša od Božanskoga duha (ونفخ فيه من روحه), kao dar slobode izbora čovjeku da se odrekne ili da se privikne na Božansku uputu (هو الذي خلقكم فمنكم كافر و منكم مؤمن). Tu se prelama bît čovjekovog identiteta, kao znak osobne vjere (‘aqīdeta), koja vodi čovjeka ka moralnom uzvišenju.
Prema tom pitanju niko ne može ostati ravnodušan, ni onaj koji se odriče, ni onaj koji se poistojećuje s istinom o tome da je sve prolazno, osim Jedinog Boga, Koji nije rodio, Koji rođen nije i Kojemu niko ravan nije.
U tome je radost ljudskog života - tajna vjere koju čovjek ima u svome srcu, koju osjeća u svojoj duši, vjere koja čovjeka čini da se u dobru ne posili a u zlu ne ponizi.
Prava vjera je kod onog kojeg uspjeh ne odvede krivim putem, kojeg srdžba ne udalji od pravde i kojeg moć ne zavede da uzme ono što mu ne pripada.

Moralni zakon (šerī‘at)

Musliman je čovjek koji ne poriče, već jasno i glasno svjedoči da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed, a.s., posljednji Allahov Poslanik, koji je podsjetio čovječanstvo na šerī‘at Ademov, Nuhov, Ibrahimov, Musaov i Isaov, a.s., da čovjek ima Stvoritelja, da čovjek ima roditelja, da čovjek ima brata, da čovjek ima moralni zakon, koji ga obavezuje da poštuje svetost porodice, da brine o pravu komšije te da bude koristan član ljudske zajednice.
Šerī‘at Muhammedov, a.s., je, dakle, Božanski moralni zakon prema kojem su istina i pravda najviše vrijednosti. Jer, iako je teška, istina je sreća za čovjeka; jer, iako je lahka, laž je ljudska nesreća. Istina je uvjet za mentalno zdravlje čovjeka; pravda je uvjet za zdravlje društva.
Krivda prema samo jednom čovjeku može prevagnuti pravdu prema cijelome svijetu. Jer, apsolutna pravda je Božija pravda; svaka ljudska pravda je pravda u ime Boga; a svaka ljudska nepravda je protiv Boga.
Muhammedov, a.s, sunnet nas poučava da tri stvari čovjeka spašavaju a tri svari ga uništavaju. Spašava ga visoki moral u privatnom i javnom životu, spašava ga pravednost u dobru i u zlu i spašava ga umjerenost u bogatstvu i u siromaštvu. Čovjeka uništava pokornost sebičnosti, zavodljiva strast i upadljiva umišljenost.

Ljudska povijest (imāmet)
Dakle, ‘aqīdet je osobna vjera pojedinca a šerī‘at je moralni zakon zajednice koji određuje pravac ljudske povijesti - imāmet. Dakako, bez snažne vjere pojedinca nema jasnoga puta zajednice, a bez toga dvoga nema vodiča, koji je u stanju da ga uspjeh ne ponese a poraz ne odnese sa povijesne scene.
Tu se vidi slika ljudske povijesti - u ljudima koji su imali osobnu vjeru i zajednicama koje su imale moralni zakon da mijenjaju povijest u korist općeg dobra čovječanstva. To su bili ljudi koji su znali čitati Božje znakove. Jer, nema drugih, osim tih znakova koji pokazuju čovjeku odakle je došao i kuda treba ići. Nema drugog puta, osim ovog kojeg je Uzvišeni Allah označio čovjeku od rođenja do smrti, pa ponovnog proživljenja u vječnosti.
To pravilo važi i danas - samo ljudi sa snažnom vjerom u istinu i pravdu i samo zajednice koje imaju moralni zakon bit će pobjednici. Oni kojima je laž dika a krivda ruka, bit će gubitnice.
To, dakako, važi i za nas ovdje i sada - samo snažnom vjerom i moralnom dosljednošću možemo se nadati da mijenjamo povijest u korist našega dobra. Otuda je ova bajramska poruka jasna - samo ljudi koji imaju snažno pouzdanje u Boga i koji iskreno poštuju moralne zakone koji zahtijevaju iskrenost i poštenje mogu promijeniti naše stanje da nam bude bolje.
Breme naše je teško, a mi smo slabi da ga sami nosimo. Zato se ne smije rizikovati da izgubimo Allahovu milost, koja dolazi ako smo složni i jedni drugima odani u namjeri da radimo zajedno.
Nema tog pojedinca koji može sam nositi breme i nema te pameti koja može sama riješiti sve naše dileme. Jer, "pola tvoje pameti je kod tvog brata".
.(نصف عقلك عند أخيك)
Prema tome, junak našeg vremena je onaj koji spaja sitne dijelove naše pameti u snažnu cjelinu naše mudrosti i hrabrosti da budemo i ostanemo narod koji se neće definirati po logici svojih progonitelja, već po slovu i duhu Allahove riječi: Vi ste narod koji promiče dobro i suzbija zlo... Samo takvi ste najbolji... (Kur'an, 3:110.). Ako nismo danas takvi, onda se trebamo pitati gdje smo, jer Uzvišeni Allah nas opominje: ...Ako od toga okrenete glavu, bit ćete zamijenjeni drugim narodom koji neće biti kao što ste vi. (Kur'an, 47:38.).
Mi od toga ne smijemo odustati, jer na koju god stranu okrenuli glavu nema nam spasa, osim spasa u bratskom dogovoru, koji se temelji na iskrenoj vjeri u Boga i predanom povjerenju u brata. Mi te dvije vrijednosti ne smijemo izgubiti. Mi te dvije vrijednosti moramo zaštititi od samih sebe i od drugih.

Bratski dogovor (mīthāq)
Eto, zato je važno da danas i ovdje sa ovoga časnoga mjesta u ovome mubarek-danu kažemo cijelome svijetu da smo u ramazanu obnovili svoj zavjet Allahu Uzvišenom u kojem se svjedoči istina o čovjeku koji nije misaona imenica, već konkretna činjenica, Božiji namjesnik na Zemlji, koji ima položaj stvorenja u odnosu na svoga Stvoritelja.
To nas obavezuje da danas obnovimo i naš zavjet Allahu za "bratski dogovor" kao uvjet za Allahov zavjet nama da "će nas Allah spasiti od pada u vatrenu jamu ako se budemo čvrsto držali Njegovoga užeta". Adem je izgubio Džennet zbog lične pohlepe, a Iblis je zaradio nemilost zbog lične oholosti. Ademu je oprošteno a Iblisu dopušteno da navraća ljude na zabludu. Mi nemamo pravo ponoviti Ademov grijeh, jer nam se ne bi oprostilo ako bismo zbog naše lične pohlepe izgubili domovinu. Mi se ne možemo povoditi za Iblisom, jer nama nije dopušteno da zbog naše lične oholosti budemo u zabludi.

Društveni dogovor (‘aqd)
S čvrstim zavjetom o "bratskom dogovoru" o svim pitanjima za našu zajedničku sudbinu možemo pouzdano raditi na "društvenom dogovoru", koji će osigurati prirodno pravo svakome čovjeku na život, vjeru, slobodu, čast i imetak.
Eto, zato je važno da se na Bajram objavi naše obećanje, na koje nas obavezuje Muhammedov, a.s., sunnet, da smo spremni na suživot s našim komšijama druge vjere i nacije. Tome smo se učili dok smo u ramazanu postili i tome smo predani dok smo u Bajramu - vjeri u Boga koja nas vodi ka povjerenju u čovjeka.

Milostivi Bože,
Učini da samo Tebi služimo!
Da se grijeha klonimo!
Da istinu govorimo!
Da o dobru mislimo!
Da dobra djela činimo!
Da se tuđeg hakka klonimo!
Da kod sebe korisno znanje povećavamo!

Bože Milostivi,
Podari bolesnima zdravlje!
Siromašnima opskrbu!
Prognanima povratak domovima njihovim!
Zarobljenicima slobodu!
Našim braniocima pomoć!
Našoj domovini mir i slobodu!
Osnaži naše prvake mudrošću i hrabrošću!
Našu ulemu znanjem i iskrenošću!

Bože Milostivi,
Oplemeni sve ljude ljubavlju i milošću!
Očisti ljudska srca od mržnje i zla!
Podari cijelome svijetu Tvoju uputu i milost!
Tako Ti Tvoje neizmjerne dobrote,
I tako Ti Tvoje milosti u ovom velikom danu!

Braćo i sestre,
Podijelite radost Bajrama među sobom i ne zaboravite da sutra, na Dan šehida, odate počast najboljim sinovima, šehidima, Bosne i Hercegovine!
Svima vam od srca želim sretan Bajram, moleći dragog Allaha, dž.š., za vaše zdravlje i uspjeh u životu i radu. Posebno želim Bajram čestitati prognanim, bolesnim i nemoćnim s dovom Stvoritelju Uzvišenom da im bude na pomoći!
S osobitim željama Bajram čestitam našoj braći u Hrvatskoj, Sloveniji, Sandžaku, Kosovu, Crnoj Gori, Srbiji, Makedoniji, te bošnjačkoj dijaspori i svim muslimanima u svijetu s riječima:

Bajram šerif mubarek olsun!

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

224

Citirano

Orginalno od Junus

E na to pitanje treba tražiti odgovor. Svako za sebe neka ga traži, ali iskreno.

Strah je ovdje glavni faktor, a onda ima i ovih drugih.

Još i ranije je bilo prijećeno imamima i njihovim porodicama. Samo se pojavi neka ekipa, lijepo ti prenese poruku i ti znaš od koga je i zašto je. Poznato je inače da je Seadu ef. iz Mura spaljen automobil ispred kuće kada je on stao ispred Mur džemata.

Treba trazit odgovor iskreno.No Muamer rece da oni sve rade radi Allahovog zadovoljstva,sahi velika je izgleda iskrenost u pitanju cim je toliko glasna.No opet neznam,nemam srce Muamerovo pa da bih znao da li laze ili ne.Znas nekad dodje vrijeme kad se istina mora reci(nebitno zbog kojeg nijjeta i ko kaze).Takodje pokrivanje sebe istinom i jedinim na ispravnom kursu je izuzetno smelo i odgovorno,nosi veliko breme.
Uopsteno ono sto bih ja mogao reci jeste to da su muslimani na istini i da je istina kod muslimana(drugacije vjerovanje je kufr).A sasvim je drugo pitanje da li smo i kakvi smo mi muslimani i koja(i koliko) je istine kod nas!
Cuo sam za tu pricu jes da neznam dal je tacna i dal su odgovorni pronadjeni.Ono sto bi mene licno zanimalo jeste zasto je Sead uvjek bio izvan IZ i zasto je njegova dzamija jos od ranije medju prvim koja se tako reci odvojila.Koji je glavni razlog(politika ili istina)sto je Sead bio na jednoj a IZ na drugoj strani.Nisam upoznat sa tim desavanjima pa bih voleo da nesto vise saznam ako nije frka!

Citirano

Orginalno od Junus

Ovo sve što si ti ovdje pitao pokreće upravo mnogo pitanja u vezi same organizacije IZ-e. Mnogo stvari nije definisano, a vjerujem da ni mnogi učesnici u ovim temama i dešavanjima nisu upoznati sa tim stvarima. Zato bi dobro bilo sve detaljno sagledati po pitanju IZ-e, džemata, imama, itd., možda bi se tada malo drugačije razmišljalo i na ove događaje gledalo.

Slazem se.Medjutim dje smo mi bili sve vreme,jer ta IZ i organizacija datira od 93(medresa,mekteb,dzamije,vjeronauka,sada fakultet,izdavacka djelatnost,obdanista,mevludi(bidat),usluge kad covjek umre itd.)za 14 godina je imalo pomaka hvala Allahu.Ovo sada sto se desava ili zeli da unapredi ili da zaustavi te pomake,a mozda je i jedna velika glupost.No ostavimo se posledica,analizirajmo uzroke ,analizirajmo da li su ljudi zadovoljni radom IZ
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

225

Citirano

Orginalno od muhasibi
Slazem se.Medjutim dje smo mi bili sve vreme,jer ta IZ i organizacija datira od 93(medresa,mekteb,dzamije,vjeronauka,sada fakultet,izdavacka djelatnost,obdanista,mevludi(bidat),usluge kad covjek umre itd.)za 14 godina je imalo pomaka hvala Allahu.Ovo sada sto se desava ili zeli da unapredi ili da zaustavi te pomake,a mozda je i jedna velika glupost.No ostavimo se posledica,analizirajmo uzroke ,analizirajmo da li su ljudi zadovoljni radom IZ

medresa,mekteb,dzamije,vjeronauka su postojali i pre 1993

zeljovac

Početnik

(10)

• »zeljovac« je muško

Datum registracije: 10.10.2007

• Poruku poslati

226

U ime Allaha.
Molim Allaha dz.s. da nas uputi na pravi put da jasno razlikujemo dobro od loseg da nas spasi smutnji jer On nam samo moze pomoci.

Nisam iz Sandzaka (iz Sarajeva sam) ali me boli kad cujem za turbulencije koje se desavaju i koje vjerovatno i samom narodu nisu dosta jasne.

Koliko poznajem mentalitet naroda koji potjece iz tog kraja (u vecini slucajeva) vise preferiraju ponos i drzanje (da nekazem busanje u prsa) nego da pokusajuj objektivno procjenit situaciju (sto je uvjek tesko). Kada je u pitanju vjera trebamo se drzati korjena tj. prakse Muhammeda a.s. , pravednih halifa, prakse ashaba, u danasnje vrijeme ucenih koji se drze Kur'ana i suneta (da nam Allah dž. s. pomogne).

Ne poznajem situaciju u Sandzaku niti Zukorlica niti Zilkica niti bilo kojeg imama tako da nisam pristrasan, a volio bih da mi neko moze malo pojasniti nihovo obrazovanje i vjerski rad. Pri tome mi je bitno (ko pojasnjava) da je neko istinski vjernik da ne bude kafanski ili mahalski, vec po mogucnosti ko u dzematu klanja jaciju i sabah. Islam jasno propisuje serjat, a ne nase nahodjenje i nase misljenje pogotovo o liberalizaciji IZ i vecoj autonomiji dzemata (gdje to ima). Nisam sigurno najpozvani da govorim o vjeri ali dovoljno poznajem da mi se smuci kad procitam sta neki pisu.

Ipak usudicu se da komentarisem jer je proslo neko vrijeme da bih iznijeti svije misljenje. Od svih ucesnika cija se imena pojavlju jedino mi je poznat Hamdija iz Beograda (cuj dozivozni reis) da nas Allah dz.s. sacuva, pa shodno tome ko god se sa njim udruzio mislim da nije u pravu pogotovu pravljenjem paralelnih institucija. Nije mi drazi ovaj drugi sto je naklonjen Sarajevu zato sto sam ja iz Bosne ako u njegovom srcu nema bogobojaznosti.

Molim vas sve koji pripadate tom podruciju da se vase misljenje ne formirate u stranackim centralama i ko vam se svidi iz "nekih" razloga, vec da dobro upoznate vjeru citajuci i praktkujuci. Izgubite osjecaj podjele, nego da zelite jedinstvo i oprostite ako ste bojite Allaha dz.s.. Da nas Allah dz.s. uputi na pravi put.

Selam

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

227

Citirano

Orginalno od Junus
A dodatno pitanje bi bilo, šta raditi u slučaju diktature? Kako se ponašati. Eno, ako pogledamo Rumuniju vidjet ćemo da je Čaušeskua narod streljao. Miloševiću je bilo potrebno da se narod skupi ispred skupštine i maltene fizički da ga skloni sa vlasti. Milošević je naravno uvijek govorio o legalnim putevima, o neispravnosti onih koji hoće da ga skinu sa vlasti, itd. Proglašavao ih je izdajicama, stranim plaćenicima, proganjao ih je, neke ubijao, itd.

Onaj dan uoci Bajrama si video sta treba da se radi u slucaju diktature. A diktatura Sulejmana Ugljanina je razlog sto je taj isti dan narodu malo falilo da krene na zgradu opstine.

Jos malo i gotov je Slobodan Ugljanin.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

228

Da se podsjetimo:

SVECANOST POVODOM OBELEZAVANJA BAJRAMA U NOVOM PAZARU

SNIMAK NA FOX TELEVIZIJI POVODOM DESAVANJA VEZANIH ZA ISLAMSKU ZAJEDNICU

IZDAJNIK POZIVA NAROD SE ODAZIVA

KAKO JE "POZDRAVLJEN" SRPSKI REIS

"SULJO LOPOVE" - NAROD UZVIKUJE

zeljovac

Početnik

(10)

• »zeljovac« je muško

• Poruku poslati

229

Ovo sam napisao da osjetite koko miljenje moze biti sa neke udanjenosti (geografske).

Da Allah dz.s. otkrije, osueti i ponzi smutljivce, a podrzi isprave vodje (Allah dz.s. zna ko su).

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

230

Citirano

Orginalno od Root

Root, ako Bog da :)
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

231

Citirano

Orginalno od Root

Ovo me podsjeti na one sto nazivaju Radovan Ljajic onog srpskog pregovaraca za ratne zlocince sa Hagom, al sta ces im, ima nas svakakvih

Fatihovac

Početnik

(10)

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

232

Selam

Cerić pisao Tadiću: Srbija se miješa u unutrašnja pitanja IZ
Reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u BiH Mustafa ef. Cerić uputio pismo predsjedniku Repubike Srbije Borisu Tadiću
15.10.2007. 14:39
Pismo prenosimo u cjelosti:

"Koristim privilegju našeg susreta od 26. marta 2007. godin u Beogradu, povodom ustanovljavanja jedinstvene IZ-e u Republici Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru, da Vam se obratim ovim pismom, a povodom posljednjih zbivanja oko IZ-e u Republici Srbiji.
Uvjeren sam da se sjećate da smo se u prisustvu muftije sandžačkog Muamera Zukorlića i ministra u Vladi Srbije Rasima Ljajića suglasili oko toga da je IZ-a Srbije autonomna u svom radu i djelovalju, ali da ima historjsko i moralno pravo da legalno i javno bude u savezu sa IZ u BiH, kao svojim duhovnim središtem, na isti način kao što Srpska pravoslavna crkva (SPC) u BiH ima pravo da bude u savezu sa SPC u Beogradu.
Također, složili smo se da je potrebno otvoriti bošnjačko-srpski dijalog na principu međusobnog razumijevanja i uvažavanja.
Nakon našeg susreta u Beogradu vjerovao sam da je jasno i nedvosmisleno da u Srbiji postoji jedna i jedinstvena IZ-a, kao legalni i legitimni predstavnik muslimana u Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru. To je, prema našem uvjerenju, trebalo da znači da se vlasti Repubilke Srbije neće ni na koji način miješati u unutašnja pitanja IZ-e u Srbiji.
Nažalost, posljednja zbivanja oko IZ-e u Srbiji pokazuju, prema našim saznanjima, da se vlast Republike Srbije ipak umiješala u unutrašnja pitanje IZ-e u Srbiji na način da je dala administrativnu i medijsku podršku uspostavi institucije reisu-l-uleme u Srbiji, za što nema ni historijskog ni stvarnog uporišta. To je isto kao kad bi se u BiH uspostavila institucija srpskog Patrijarha i osporilo pravo Srbima u BiH da komuniciraju sa Beogradom radi zadovoljavanja njihovih duhovnih i intelektualnih potreba.
Naravno, raspad bivše Jugoslavije nije poštedio ni jedan narod od unutrašnjih rasprava pa tako ni IZ-u u Republici Srbiji, ali ovdje su dvije stvari nesporne:
1) Srbija nema ni šerijatsku ni historijsku osnovu (Menšuru) za instituciju reisu-l-uleme i
2) Bošnjaci u Srbiji, posebno u Sandžaku, nemaju obavezu, ali imaju pravo na duhovnu vezi sa Sarajevom i niko im to pravo ne može osporiti.
Cijeneći vaš državnički autoritet i visoki ugled kojeg imate u svijetu, uvjeren sam da ćete uzeti ozbiljno u obzir naš razgovor i načelni dogovor da je IZ-a u Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru jedna i jedinstvena IZ-a i da kao takva zaslužuje da joj se štite osnovna prava iz Zakona o crkvama i vjerskim zajednicama Srbije, u kojem se navodi da država za jednu vjersku skupinu priznaje jednu tradicionalnu crkvu ili vjersku zajednicu u Srbiji. Muslimani u Srbiji su dovoljno savjesni i odgovorni da mogu samostalno i slobodno odlučiti kakvu IZ-a žele i s kim da se udružuju. Zato muslimanima u Srbiji ne treba ograničavati slobodu da se organiziraju u duhu svoje islamske tradicije i historijskog prava. To je važno ne samo za mir i stabilnost u Srbiji, posebno u Sandžaku, već i za cijeli region Balkana.
Uvjeren u vašu dobru volju i ne sumnjajući u vašu predanost vraćanju povjerenja između Bošnjaka i Srba koju ste pokazali vašom posjetom mezarju u Potočarima, nadam se da ćete poduzeti sve što je u vašoj moći da IZ-a u Republici Srbiji bude izraz stvarne volje muslimana. To je prvi i najvažniji korak u našem dijalogu za vraćanje povjerenja između naša dva naroda
Uz molitvu Bogu Uzvišenom da svim ljudima podari sreću i napredak, primite izraze mojeg poštovanja", kaže se u pismu reisu-l-uleme Mustafe ef. Cerića srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću.

Autor: Onasa

zeljovac

Početnik

(10)

• »zeljovac« je muško

• Poruku poslati

233

pitanje za Kako_bilo!

Pozitivne i lose strane Muamera Zukorlića i Adema Zilkića.

al posteno

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

234

MUSTAFA MAKIĆ: NISAM ŠPIJUN KOS

SJENICA - Efendija Mustafa Makić, predsednik odbora Medžlisa u Sjenici i član Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije, u izjavi agenciji Sina odbacio je optužbe muftije Muamera Zukorlića da je „dugogodišnji saradnik KOS“.

- Jadan je muftija koji sebe i svoju fotelju brani klevetajući druge. Priče da sam saradnik KOS uvreda su za mene, za moju porodicu, moju širu familiju, za moje vernike. Bivši muftija neće da prihvati činjenicu da je protiv njega većina vernika na ovom području, pa priča priče o udbaškoj zaveri - kaže Makić.

Zukorlić vas optužuje za puč. Tvrdi da je centar puča bio u Sjenici.

- Nema govora ni o kakvom puču. Dogodilo se samo nezadovoljstvo naroda zbog Zukorlićevog apsolutizma, zbog njegove samovolje, zbog odnosa prema imamima. Svađao je redovno predsednike medžlisa i glavne imame, tako je vladao. On mora shvatiti da ga narod neće i da ne može zorom (na silu) biti muftija.
Za vas kažu da ste blizak bivšem predsedniku Miloševiću. Zukorlić tvrdi da ste od Miloševića dobili 70.000 maraka i „ladu nivu“ da rasturite Islamsku zajednicu (IZ)?

- Miloševića znam od 2000. godine, kada me je sa njim upoznao vladika mileševski Filaret. Istina je da sam se na jednom prijemu 2000. godine požalio Miloševiću da je naša Islamska zajednica siromašna, da živimo od priloga siromašnih vernika, i on mi je tada dao „ladu nivu“ i oko 70.000 maraka. Taj novac potrošen je, međutim, za adaptaciju i izgradnju nekih džamija, za stipendije siromašnim učenicima medrese, ne za rasturanje IZ. O svakom potrošenom dinaru postoji dokumentacija.

http://www.kurir-info.co.yu/clanak/kurir…isam-spijun-kos

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

235

Citirano

Orginalno od SmokyP
...i on mi je tada dao „ladu nivu“ i oko 70.000 maraka. Taj novac potrošen je, međutim, za adaptaciju i izgradnju nekih džamija, za stipendije siromašnim učenicima medrese, ne za rasturanje IZ. O svakom potrošenom dinaru postoji dokumentacija.

A Lada "Niva" ? :)) :)) :)) :))
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

236

Citirano

Orginalno od SmokyP
MUSTAFA MAKIĆ: NISAM ŠPIJUN KOS

SJENICA - Efendija Mustafa Makić, predsednik odbora Medžlisa u Sjenici i član Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije, u izjavi agenciji Sina odbacio je optužbe muftije Muamera Zukorlića da je „dugogodišnji saradnik KOS“.

- Jadan je muftija koji sebe i svoju fotelju brani klevetajući druge. Priče da sam saradnik KOS uvreda su za mene, za moju porodicu, moju širu familiju, za moje vernike. Bivši muftija neće da prihvati činjenicu da je protiv njega većina vernika na ovom području, pa priča priče o udbaškoj zaveri - kaže Makić.

Zukorlić vas optužuje za puč. Tvrdi da je centar puča bio u Sjenici.

- Nema govora ni o kakvom puču. Dogodilo se samo nezadovoljstvo naroda zbog Zukorlićevog apsolutizma, zbog njegove samovolje, zbog odnosa prema imamima. Svađao je redovno predsednike medžlisa i glavne imame, tako je vladao. On mora shvatiti da ga narod neće i da ne može zorom (na silu) biti muftija.
Za vas kažu da ste blizak bivšem predsedniku Miloševiću. Zukorlić tvrdi da ste od Miloševića dobili 70.000 maraka i „ladu nivu“ da rasturite Islamsku zajednicu (IZ)?

- Miloševića znam od 2000. godine, kada me je sa njim upoznao vladika mileševski Filaret. Istina je da sam se na jednom prijemu 2000. godine požalio Miloševiću da je naša Islamska zajednica siromašna, da živimo od priloga siromašnih vernika, i on mi je tada dao „ladu nivu“ i oko 70.000 maraka. Taj novac potrošen je, međutim, za adaptaciju i izgradnju nekih džamija, za stipendije siromašnim učenicima medrese, ne za rasturanje IZ. O svakom potrošenom dinaru postoji dokumentacija.

http://www.kurir-info.co.yu/clanak/kurir…isam-spijun-kos

Eh svasta, da daje pare na adaptaciju dzamija i stipendiranje ucenika medrese, a jelj mu bolje bilo da je prodo tu Ladu i dodo jos to para, pa je mozda mogo kupit jednog polovnog bljindiranog BMW

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

237

Citirano

Orginalno od makica
Miloševića znam od 2000. godine, kada me je sa njim upoznao vladika mileševski Filaret.

Citirano

...i on mi je tada dao „ladu nivu“ i oko 70.000 maraka.

Zar ovo nije ono zasta ga je optuzio muftija Muamer ef. Zukorlic? I posle ovoga priznanja treba da mu vjerujemo kako je i dje to potrosio?

Citirano

Orginalno od E-B
Eh svasta, da daje pare na adaptaciju dzamija i stipendiranje ucenika medrese, a jelj mu bolje bilo da je prodo tu Ladu i dodo jos to para, pa je mozda mogo kupit jednog polovnog bljindiranog BMW

Naso bi mu ti opravdanje i da je konvertiro u pravoslavce. Zar ti je toliko tesko priznati da si u zabludi?

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

238

Znači da nije bilo Filareta Makić ne bi upoznao tog dobrotvora svih muslimana Miloševića. Nije nego...

[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Fatihovac

Početnik

(10)

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

239

KOMENTAR: HALIFAT NA SRPSKI NAČIN
15.10.2007
Krajnji cilj posljednjih obračuna u Sandžaku je nastojanje režima u Srbiji da se domogne tapije nad duhovnom snagom Bošnjaka ove države
Da su Bošnjaci iz Srbije kroz svoju historiju proživljavali i teža iskušenja od onih kroz koje prolaze u zadnjih nekoliko godina, posvjedočit će mnoge historijske činjenice i zapisi.

Iako dugo skrivani, podaci govore o stotinama na pravdi Boga ubijenih i u zatvore otjeranih sandžačkih Bošnjaka nakon Drugog svjetskog rata. Također, svjedoče o srpsko-komunističkim progonima u drugoj polovini proteklog stoljeća, u kojima su put Turske, SAD ili Australije otjerane cijele muslimanske porodice.

Ta država Srbija i njeni namjesnici proteklih dana iznova su udarili na duhovni identitet sandžačkih Bošnjaka, pri čemu su za instru­ment tog obračuna upotrijebljeni njihovi vjerski i politički autoriteti. I sve to se dešava u vrijeme dok se Bošnjaci, nakon svega što su preturili kroz stoljeća, nanovo bore za svoj opstanak u Sandžaku.

Mač kojim je sistem krenuo na toliko potrebno jedinstvo bošnjačke zajednice u Srbiji ovog puta gurnut je u ruke ostarjelog i senilnog višedecenijskog beogradskog muftije Hamdije ef. Jusufspahića koji je, umjesto da svoje penzionerske dane troši kroz mudrost komunikacije sa svojim vjernicima, skoro s epskom nadahnutošću krenuo je na svog legalno izabranog nasljednika Muamera ef. Zukorlića iz Novog Pazara.

Kordoni policije na ulicama grada koji ima najviše Bošnjaka u Srbiji, Novog Pazara, upadi u džamije i premlaćivanje vjernika na namazu, međubratsko pljuvanjc i potezanje pištolja muslimana na muslimana, tragična su posljedica borbe za halifat po beogradskom receptu, na koji su pristali sljedbenici Sejde Bajramovića u ovoj državi, a koje u maloj šaci para i još manjoj šaci vlasti nikada nije bilo teško pronaći na ovim prostorima.

Cilj međubošnjačkog obračuna u Srbiji potreba je srpskog sistema da se domogne tapije nad duhovnom snagom Bošnjaka ove države i to kroz karikaturalnu ulogu njihovih tobožnjih političkih i vjerskih predstavnika.

Da li će u tome uspjeti, zavisi upravo od mudrosti i snage Bošnjaka Srbije koji moraju znati ko su sijede brade sa predizbornih skupova Šešeljevih radikala i Koštunicinih tobožnjih demokrata.

Almasa Hadžić

(Dnevni avaz)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

240

A mene bi živo interesovalo da mi neki Suljovac kaže jeste li za to da duhovni centar bošnjaka bude u Beogradu ili Sarajevu? Jeste li za to da vam Cerić zastupa interese ili Jusufspahić?
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Social bookmarks