Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

241

Ponedjeljak, 15. Oktobar 2007

Citirano

Naravno da je duhovni centar nas Bosnjaka u Sarajevu, ali ova zemlja nije zemlja samo bosnjackih muslimana, ima ovdje i drugih muslimana (turskih, albanskih, makedonskih romskih, srbskih itd). E pa iako su za njih Istambul, Pristina, Skoplje its duhovni centri, to ipak ne znaci da ne mozemo imati jedan zajednicki centar u ovoj drzavi u kojoj milom ili silom zasad pripadamo

Da upravo to, zato i pitam što bi sve te grupe muslimana morale da budu potčinjene srbskim muslimanima, kako ih ti nazva. Pa zajednička tradicija svih nas je Turska tradicija, a ona živi u Sarajevu a ne u Beogradu. A tradicija albanaca je vezana za Kosovo i kao takva je sastavni dio Islamske zajednice u Srbiji. Zašto bi mi sad postali korpus srpskih muslimana?
Druga stvar, ti možeš birati ko ti je poslanik, a nakon tog izbora ne možeš tek tako govoriti ne sviđa mi se ovaj halifa, onaj reis, muftija, hodža, mujezin pa sebi drugog određivati. Ima način na koji se to radi i ima razlog zašto se tako radi. Razlog je, kao što možeš da vidiš, fitna. U ovakvoj situaciji ti, koji očigledno mrziš Muftiju, roota, mene i ostale koji ga podržavaju možeš sada zlurado govoriti kako mi je šef Zilkić. Raduješ se tome. E pa brate moj u ovoj divnoj vjeri, to meni govori više od svega što možeš ti kao neki argument iznijet. A nisi odavde, pa te mnogo neće pogodit naš hal i nije ti bitno ko će biti imami i vjerske vođe. Evo ja ću ti opisat te ljude (koji Muftiju optužuju za secesionizam jer, haman, trazi duhovnu vjezu sa Sarajevom) najbolje što mogu. Jesi li nekad osjetio, kad sjedneš da porazgovaraš sa nekim, neku čudnu nelagodnost koju sebi ne možeš da objasniš? Ko poznaje ove srpske imame znaće sigurno o čemu govorim.

Edit:

Citirano

slazem se E-B.

Sandzacki sine na pitanje se ne odgovara protivpitanjem. Jos cekam na tvoj odgovor.

A šta, ti se složi jel? Nije to protivpitanje nego rastjerivanje magle i vraćanje razgovora na bitne stvari, a to značaj ovih dješavanja za muslimane i sada i u budućnosti.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

242

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Da upravo to, zato i pitam što bi sve te grupe muslimana morale da budu potčinjene srbskim muslimanima, kako ih ti nazva. Pa zajednička tradicija svih nas je Turska tradicija, a ona živi u Sarajevu a ne u Beogradu.
A tradicija albanaca je vezana za Kosovo i kao takva je sastavni dio Islamske zajednice u Srbiji. Zašto bi mi sad postali korpus srpskih muslimana?

Zar ti zaista smatras da smo mi potcinjeni Srpskim muslimanima. Zar te je neko ubijedio da si ti veci bosnjak od reis Zilkica? Nemislim da vjerujes da si veci bosnjak od reisa Zilkica, pa iako se o necijoj potcinjenosti nije lijepo ponositi, opet se nadam da ces shvatiti da su srpski muslimani bas preko bosnjackog reisa Zikica potcinjeni nama bosnjackim muslimanima, i ne samo srpski vec su time potcinjeni i turski, albanski, romski i svi drugi muslimani u ovoj zemlji, ali kao sto vec rekoh tudjom potcinjenoscu se netrebamo ponositi.

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
U ovakvoj situaciji ti, koji očigledno mrziš Muftiju, roota, mene i ostale koji ga podržavaju možeš sada zlurado govoriti kako mi je šef Zilkić. Raduješ se tome.

Grijesis, ne mrzim ja muftija, a jos manje tebe, roota ili nekog drugog. Ja mrzim samo diktatorska (faraonska) losa dijela i ponasanje.
Ti ne mrzis muftiju i to sto je on trazio da mu se potpise "teoba" (subhanAllah - kao da je on Allah pa da se njemu neko pokajava), pa se nadam da neces mrziti ni kada drugi dodju tebi da i ti potpises "teobu"

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

243

Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Ako neko od vas vidi nešto loše kod svoga emira, neka se strpi, jer ko se odvoji od džemata i u tom stanju umre, umro je džahilijetskom smrću.” U drugom rivajetu stoji: “...skinuo je ogrlicu islama sa svoga vrata.”
Po ovom hadisu bih nazvala ovo svoje izlaganje.

Mene su ova zbivanja odvela na jedan sjenicki forum i tamo sam napisala prije nekoliko dana ovaj post,sada ga vama predstavljam kopiran i sa malim ispravkama prilagodjen ovom forumu:
--------------------------------------------

Evo sada dokazi sa Hadisima o Zilkicevom ponasanju (Jusufspahica necu ni da spominjem,jer je pokazao kako brani muslimane i islam):

Hadisi o Zilkicevoj neposlusnosti prema njegovom emiru ,Zukorlicu:

1) Ebu Hurejreh, radijallahu anhu, kaže da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao:
Tri su vrste ljudi koje Allah neće ni pogledati na Sudnjem danu niti će ih očistiti od grijeha. Njima će pripasti bolna kazna:
- onaj koji pored puta ima vodu, pa je zabranjuje putniku - namjerniku,
- onaj koji se zakune vladaru(imamu) na vjernost samo radi ovosvjetske dobiti, pa ako mu to vladar podari, zadovoljan je, a ako mu, pak, uskrati, ljut je na njega, i

- onaj koji se, prodajući svoju robu iza ikindije-namaza, zaklinje: Tako mi Jedinoga Boga, meni su drugi više davali, pa mu mušterija povjeruje.

2) Ummu el-Husajn el-Ahmesijje veli: "Slušala sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako drži hutbu na Oprosnom hadžu, a na njemu ogrtač kojim se omotao (ogrnuo) ispod pazuha i ja gledam kako se njegova mišica trese. Čula sam da je tada rekao: 'O ljudi, bojte se Allaha i slušajte i pokoravajte se makar vam za predvodnika (naredbodavca) bio postavljen abesinski rob odsječenih udova (ruku i nogu), sve dok postupa (i sudi vam) po Allahovoj Knjizi'." (Hadis sahih, prenose ga Tirmizi i Imami Ahmed)

Dodatak: Ja ne znam da je Zukorlic uradio nesto protiv Serijata (ako jeste,onda molim da se iznese to)

3)Ajet: Allah, dž.š, kaže: “O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vašim.” (En-Nisa’, 59)

Hadis: Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Ko se pokori meni pokorio se je Allahu, a ko prema meni bude neposlušan, on je neposlušan prema Allahu. Ko se pokori namjesniku (emiru), pokorio se meni, a ko bude neposlušan prema namjesniku, on je neposlušan prema meni.”

Hadisi o Zilkicevom razdvajanju dzemata i odstupanju od njega:

1)A Poslanik, s.a.v.s, je rekao: “Ko odstupi od džema’ata makar pedalj, on je skinuo ogrlicu islama sa svoga vrata.” “Allahova je pomoć sa džema’atom, a ko se odvoji on će odvojen biti i u vatri.” To zbog toga što je pravac pripadnika sunneta i džema’ata jedan od Allahovih, dž.š, dokaza koji upućuju na sigurno znanje. Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Moj ummet se nikada neće složiti u zabludi.” Zato je odstupanje od sunneta i džema’ata novotarija i zabluda.

2)Prenosi se od Omera, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao:"Čvrsto se držite džemata, a čuvajte se razilaženja. Šejtan je sa pojedincem, a od dvojice je dalji, ko želi džennet, neka se drži džemata, a onaj koga dobro njegovo djelo raduje, a njegovo loše djelo žalosti, pa taj je mu'min." (Tirmizi i Hakim koji kaže de je sahih)

3)Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Ako neko od vas vidi nešto loše kod svoga emira, neka se strpi, jer ko se odvoji od džemata i u tom stanju umre, umro je džahilijetskom smrću.” U drugom rivajetu stoji: “...skinuo je ogrlicu islama sa svoga vrata.”

Dodatak: Prema ovim Hadisima Zilkic je skinuo ogrlicu islama sa svog vrata i pripremio sebi vatru,ako se ne pokaje!

Hadisi o licemjerju (Suljino pricanje jednog na jednoj TV i pricanje drugog na drugoj TV):

1) Ebu Hurejreh, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao:
- Kod Allaha na Sudnjem danu će biti najgori čovjek licemjer, koji je jednima govorio jedno a drugima drugo. (Buharija, Muslim i Ebu Davud)

Ajeta u Casnom Kur'anu o licemjerima ima jako puno,a ja izdvajam 11 ajeta Sure Medina:

1. Kad ti licemjeri dolaze, oni govore: "Mi tvrdimo da si ti, zaista, Allahov poslanik!" - I Allah zna da si ti, zaista, Njegov poslanik, a Allah tvrdi i da su licemjeri pravi lašci.
2. Oni se iza zakletvi svojih zaklanjaju, pa od Allahova puta odvraćaju. Ružno je, doista, kako postupaju!
3. To je zato što su vjernici bili, pa nevjernici postali, i onda su im srca zapečaćena, pa ne shvaćaju.
4. Kad ih pogledaš, njihov izgled te ushićuje; a kad progovore, ti slušaš riječi njihove, međutim, oni su kao šuplji naslonjeni balvani, i misle da je svaki povik protiv njih. Oni su pravi neprijatelji, pa ih se pričuvaj! Allah ih ubio, kuda se odmeću?!
5. A kad im se rekne: "Dođite, Allahov Poslanik će moliti da vam se oprosti"- oni glavama svojim tresu i vidiš ih kako nadmeno odbijaju.
6. Isto im je - molio ti oprosta za njih ili ne molio, Allah im, zaista, neće oprostiti, Allah, doista, narodu nevjerničkom neće na Pravi put ukazati.
7. Oni govore: "Ne udjeljujte ništa onima koji su uz Allahova Poslanika, da bi ga napustili!" A blaga nebesa i Zemlje su Allahova, ali licemjeri neće da shvate.
8. Oni govore: "Ako se vratimo u Medinu, sigurno će jači istjerati iz nje slabijeg!" A snaga je u Allaha i Poslanika Njegova i u vjernika, ali licemjeri neće da znaju.
9. O vjernici, neka vas imanja vaša i djeca vaša ne zabave od sjećanja na Allaha. A oni koji to učine, biće izgubljeni.
10. I od onoga čime vas Mi opskrbljujemo udjeljujte prije nego nekom od vas smrt dođe, pa da onda rekne: "Gospodaru moj, da me još samo kratko vrijeme zadržiš, pa da milostinju udjeljujem i da dobar budem!"
11. Allah, sigurno, neće ostaviti u životu nikoga kome smrtni čas njegov dođe; a Allah dobro zna ono što vi radite.

Hadisi o ponasanju muslimana jednih prema drugima:

1) Amir ibn Ebi Musa prenosi od svoga oca slijedeće: »Kada je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, poslao njega i Muaza ibn Džebela u Jemen, rekao im je: - Olakšavajte, a ne otežavajte! Obradujte a ne rastjerujte! Budite poslušni jedan drugom i nemojte se međusobno razilaziti! (Buharija)

2)Abdullah ibn Omer, radijallahu anhu, kaže da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao:
- Musliman je muslimanu brat: ne smije mu nasilje učiniti, niti ga na cjedilu ostaviti. Allah će pomoći onome ko bude bio u pomoći svome bratu. Onome ko bude olakšao muslimanu kakvu tegobu, Allah će olakšati tegobu na Sudnjem danu. (Buharija, Muslim, Ebu Davud, Neseija i Tirmizija)

Dodatak: Zikic,Jusufspahic & Co su izabrali tezi nacin,nacin razdvajanja dzemata i nacin otezavanja ,koji bi mogao imati lose posljedice!

Hadisi o fitni:

Ovdje bih prije nego stavim hadis spomenula da se Zukorlicu najvise spocitava njegova duga zena,evo sta kazu hadisi nasoj raspravi na njegovo pravo da ima drugu zenu.

Od Huzejfe r.a., se bilježi slijedeća izjava: "Ako neko od vas želi da zna da li ga je pogodila fitna ili ne, neka pogleda u slijedeće: "Ako smatra da je halal ono što je ranije smatrao haramom – pogodila ga je fitna, i ako smatra da je haram ono što je ranije smatrao halalom – pogodila ga je fitna!" ( Buharije i Muslima)

Hadisa o fitni ima mnostvo i vecina njih imaju jednaku sustinu-haram se smatra halalom,a halal haramom!

U ovom ramazanskom pucu imamo situaciju gdje se razjedinjavanje dzemata smatra halalom,a Zukorliceva druga zena haramom..Draga braco i sestre to je fitna,jer je razjedinjavanje dzemata i pravljenje paralelnih institucija radi licne koristi HARAM,a Zukorliceva druga zena je HALAL.

Ajet o stanju naroda:

Allah neće izmjeniti jedan narod dok on sam sebe ne izmjeni. (Sura Er-Ra´d:11 ajet).

Dodatak:rekao si da je stanje u SDA Allahova volja,NE to je vasa volja,volja onih koji na Ugljanina prenose legitimnu moc.Politiciar dobija legitimnu moc samo preko naroda,a ne preko Allaha!
-----------------------------------------------------------

Esselamu alejkum
Bosnjanka

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

244

Dva reisa za pet mjeseci

Koliko reisova treba Sulju da bi mako muftiju Muamera ef. Zukorlica?
Pazite kad oba puta kaze: "prvi put".

E-B dodji u Sandzak i uradi nesto ako ti je toliko stalo.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

245

Pa vidiš E-B sa centrom u Beogradu smo potčinjeni volji srpskih muslimana, tj. volji Beograda. Sa administrativnim centrom u Novom Pazaru, a duhovnim u Sarajevu mi smo ravnopravni. Nema tu mnogo teoretisanja, te ovako je u Njemačkoj, a ovako u Kanadi. Govorimo o nama, o našem halu. Imaš čovjeka koji otvoreno priznaje da je preko Filareta od Miloševića dobio pare i auto. Pa sjeti se malo tih vremena, ako si bio ovdje u Sandžaku. Pa znaš ko je tada uzimao pare i kako. A fitna je upravo ovo što ti kao ne znaš to pa ti ja kao objašnjavam, jer je prošlo kao puno vremena pa se zaboravilo.
Drugo, naravno da ja smatram da je Cerić veći bošnjak od Zilkića. Iskreno, njega i ne smatram bošnjakom. Treće, ako već ne mrziš mene i ostale koje spomenusmo zašto onda svaki post započinješ nekom malom peckom? I četvrto, na teobu su pozvani ne zato što su neku sitnicu uradili već je to čin izdaje muslimana ovih prostora. Jedini lijek je da se pokaju poprave i to javno ispolje. Pa čak i tad posljedice onoga što su uradili ostaju. Vidiš li kakvim su se titulama nakitili, kao vukovi kada komadaju plijen, odjedanput postadoše reisovi i počasni reisovi, muftije i savjetnici, šefovi kabineta i ko zna šta još. Vođe su našli, sljedbenicima ih je snabdeo Suljo, sve je to jasno kao dan, a fitna je što to mora da se objašnjava.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

246

Nisam ni za Zukorlica ni za Zilkica, al ipak mislim da nije dobro za nas narod da nam vjerskog vodju vlasi kontrolisu.

Zamislite zarati se sutra, i Srbi naredu hodzi koji je pod njihovom kontrolom da sedimo mirno da se ne mrdamo, hoceteli sedet mirno?

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

247

Citirano

Orginalno od SmokyP
Nisam ni za Zukorlica ni za Zilkica, al ipak mislim da nije dobro za nas narod da nam vjerskog vodju vlasi kontrolisu.

Zamislite zarati se sutra, i Srbi naredu hodzi koji je pod njihovom kontrolom da sedimo mirno da se ne mrdamo, hoceteli sedet mirno?

Koliko god nam vjerskog vodju vlasi kontrolisali, on se bira od nas muslimana svakih nekoliko godina. Ako mi izaberemo nekog za nas loseg sami smo krivi., al i tada, za nekoliko godina imacemo popravni, pa izaberimo boljeg.

Puno je gore kada vlasi kontrolisu (diplomatskim pasosima i drugim beneficijama) nekog "dozivotnog" vjerskog vodju, a koji iako ga vecina muslimana vise ne zeli, opet svim sredstvima pokusava zadrzati vlast

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

248

Citirano

Orginalno od Junus

Ono što se meni ne sviđa kod Muamerove organizacije IZ-e, jeste centralizovan sistem. Na taj način je on džamiju, džamijski odbor i džemat sveo na minimum. Mrtvo slovo na papiru. Ja sam za liberalizaciju islamske zajednice, odnosno za što veću autonomiju džemata. Na ovaj način ne bi moglo doći do toga da jedan čovjek neprikosnoveno vlada i da instituciju zloupotrebljava.

Sabor 27 marta IZ i donosenje ustava IZ je po mojem misljenju najjaci udar na centralizovanost,naime treba prvo ustav malo iscitati!
Ma dzemat je sam sebe sveo na neznam ni ja sta!Mi smo brate neorganizovani,a i kako se organizovat kad srca rusevina sama,vjera puka forma,"ibadetdzija" mnogo a poboznjak da zaplace zamro odavno :(

Citirano

Orginalno od Junus
Liberalizacijom ne bi se dolazilo u situaciju da jedan čovjek vlada, a nakon njega potop, propast. Na ovaj način bi do izražaja došli imami i džemati pojedinačno. Liberalizacijom IZ-e bi dobilo na konkurenciji, zdravoj konkurenciji, jer bi nastalo međudžematsko takmičenje u dobru. Ko će više svoju džamiju i džemat unaprijediti i koji imam više ljudi sakuplja na svojim hutbama. Liberalizacijom bi se isključila mogućnost pojave nekakvi pučeva, ovoga ili onoga, jer ne bi bilo diktatora. A džematu je lahko smijeniti imama ako im ne odgovara. Liberalizacija bi žestoko ujedinila muslimane u tako uređenoj islamskoj zajednici.

Ovo bi ti pravo bilo,takmicenje u dobru!Ja sam za liberalizaciju,ali ne za anarhiju,vec dogovor horizontalni u pitanjima vertikalnih funkcija!

Citirano

Orginalno od Junus
U centralizovanim uređenjima, kao što je to Muamerov model IZ-e, ako se imam pokaže dobrim i ako počne sakupljati masu biva automatski na razne načine sklonjen, sputavan i prebačen na drugo mjesto, da slučajno ne bi postao mnogo popularan. To je ono rotiranje imama o kojem sam govorio. Dakle, veoma je teško u tom sistemu da dođe do izražaja neki imam, osim ako nije veoma privržen i odan Muameru.
Dalje, u centralizovanom sistemu, ako vrhu ne odgovara neki imam iz nekog razloga njegova džamija biva zapuštena i u tu džamiju ne bivaju ulagana novčana sredstva, pa takve džamije sve više i više bivaju zapuštene, a one džamije u kojima su lojalni imami bivaju renovirane, porpavljene, itd.
Primjer tome je Altun alem džamija. Idite pa pogledajte u kakvom je stanju ta ljepotica sandžačka. Zašto? Zato što imam te džamije nije pogodan politički. Ko ispašta? Džemat, džamija...

Sto se tice rotiranja imama zaista neznam sta da kazem.Mozda je to neka nama skrivena mudrost od strane Muamera :rolleyes:
Sto se tice Altun Alem dzamije mislim da nisi u pravu.Ja znam dzamije koje je imam uz pomoc dzemata sredio masallah bez pomoci mesihata.Brate kad se krene neki hair za dzamiju Allah da ljude koji pomognu a ne zele cak ni ime da im se zna.No nece ljudi taj prvi korak da nacine,to je problem!

Citirano

Orginalno od Junus

Islamska Zajednica kao institucija bi u liberalnom sistemu bila samo tu za neke zajedničke projekte. Zekat, sadekatul fitr i druga novčana davanja bi ljudi davali u džamiju u koju oni hoće, odnosno u džamiju kojoj pripadaju, a džamijski odbori zajedno sa imamom svojim bi raspolagali tim sredstvima.

Ako ova nova struktura ne bude povećala autonomiju džemata i džamijskih odbora automatski ću ja biti njihov neistomišljenik po tom pitanju.

I sada se se sadekatul fitr daje u dzamije.No sto se tice ostalog(zekata)i raspolaganja tim sredstvima to u Islamskoj drzavi sve ide u bjetul mal(zjednicku kasu)u koju svaki musliman mora da da(nema odvajanja).Setimo se kako je Muhammedu a.s. receno "uzmi od njih zekjat" u imperativu,a ne daj ima nek sami raspolazu dje zasta treba!Ebu Bekr r.a. je hteo da pokrene rat zbog zekata!

Sta je to akademski nivo?
Ma tesko da ce oni sta povecati!No da ne zaboravim uredjenje organizacije IZ ima u Ustavu IZ,tako da to tu treba pogledati i oziveti iz ustava sto je u skladu sa Islamom!
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

249

Ma nisu vazni ni Zukorlic ni Zilkic obodvojica grijesu oni su smrtnici samo Allah je bezgresan. Al ta institucija Rejs Uleme ne smije bit pod srpskom kontrolom.

Da mu oni placaju platu i da mu sjediste bude gde su oni vecina. Kosta ce nas to glave kad tad. Ako ne sad onda opet za 50 godina.

Znam da mnogi Zukorlica ne vole al to nije razlog da se odreknemo Sarajeva i Bosne. Zar nam nebese sandzacka zastava sa Ljiljanima? Zar nam nebese Bosna matica? Ne okrecite se prema Beogradu i vjerski ako smo se politicki vec okrenuli.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

250

Citirano

Orginalno od Root

Citirano

Orginalno od makica
Miloševića znam od 2000. godine, kada me je sa njim upoznao vladika mileševski Filaret.

Citirano

...i on mi je tada dao „ladu nivu“ i oko 70.000 maraka.

Zar ovo nije ono zasta ga je optuzio muftija Muamer ef. Zukorlic? I posle ovoga priznanja treba da mu vjerujemo kako je i dje to potrosio?

Jakuba optuzise da je iso na groblje i da je sihirbaz,a on iso da unisti sihr kako to lijepo ispisa Ibnul_Kajjim.Na to te nema da se osvrnes i da das komentar kako ef. Plojovic mozda nije trebo da pominje onog ko lijeci Kur'anom(jer to ima u Islamu)ako lijeci dozvoljenim rukjama naravno!

Nemoj da mislis da sam ja sad nesto za Makica i da mu vjerujem,vec za tebe licno ce insallah to biti hair(ako neke optuzbe ne budes uzimo za dokaz).Uopsteno govoreci dakle optuzba nije dovoljna,no ipak u ovom slucaju mislim da je muftija u pravu!
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

basam

Početnik

(10)

Datum registracije: 09.10.2007

• Poruku poslati

251

Svima koji čitaju sa zanimanjem ove komentare i koji se iskreno žaloste zbog nastale situacije želim osvijetliti samo jedan aspekt nametnutog nam problema kroz pitanje:

1.ko su i koji su motivi onih koji podržavaju uspostavu institucije reis-ul-uleme u Srbiji sa sedištem u Beogradu ne obraćajući pri tom pažnju na šerijatske i pragmatično-racionalne razloge,s jedne -

2. a ko su i koji su motivi onih koji se bore za očuvanje i afirmaciju islama kroz organizaciju sa Mešihatima u Sloveniji ,Hrvatskoj,Srbiji(u kojoj muftijstvo Preševsko ima puno pravo na veze sa Prištinom),Dijaspori i (ako bude sloge i pameti) u Crnoj Gori(sa muftijstvom ulcinjskim koje bi razvijalo veze sa Prištinom ili Tiranom i muftijstvo bjelopoljsko koje bi gajilo veze sa Sarajevom) i Rijasetom i institucijom reis-ul-uleme u Sarajevu?

Odgovor:

1. u najvećem broju slučajeva to su frustrirani bivši saradnici rukovodstva mešihata,aktivisti SDA rukovođeni iracionalnom mržnjom,a vrlo vjerovatno i poneki službenik obaveštajnih službi ili plaćenik.
Zaključak:
svi odreda su ljudi bez čvrstog uvjerenja u ono što rade i ono što govore.
Između ostalih i taj je veoma važan razlog da njihove aktivnosti ako Bog da neće uspjeti.

2.u najvećem broju slučajeva ovi su ljudi čvrstog uvjerenja i bez motiva koji su uslovljeni bilo kakvim beneficijama.Pogotovu je veoma veliki broj njih koji potpuno odvajaju zaštitu bilo čije ličnosti od zaštite Institucije čije jedinstvo garantuje opstanak našeg napaćenog naroda.

Zato se nemojte žalostiti.

• »DOM-ZDRAVLJA« je muško

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

252

Selam

Ipak logično je da Islamska zajednica u Srbiji probleme koje ima treba da riješi unutar nje same. Ali, to nažalost nije moguće, jer je ovde u Sandžaku politika vezana za sve. Ova zadnja događanja su klasičan primer ove činjenice. Cijelu infrastrukturu određeni «tajkuni» stavili su na raspolaganje Ademu Zilkiću «reis ul ulemi» ti tajkuni su tako dobro poznati ovoj čaršiji. Žalosno je što nema objektivnog informisanja da javnost Novog Pazara, Sandžaka i Srbije zna ko je, šta je, gde je. Imamo RTV koju plaćamo svi, a koja svako veče blati, omalovažava, sve koji misle drugačije. Noćas toliko saopštenja, džamijskih odbora, odriču se onog, priznaju ovog, jadno i bedno. Svi koji tvrde da Sulejman Ugljanin nije umešan grdno se varaju, evo juče neke džematlije koje nisu članovi džamijskog odbora «Nikšič» džamije na Hadežtu, a istaknuti su aktivisti SDA-Sandžaka, traže smjenu trenutnog imam, koji je na tu dužnost od (1996) godine jer kako kažu ne radi svoj posao dobro. Tu je politika umiješana, do sada je radio dobro a od sada ne radi dobro. Ne vide bre ovog reisa koji zbog pretjeranog umora neće klanjati bajramski namaz, Bože me sačuva. Pošto je Sulejman Ugljanin još prošle godine ukinuo mešihat i dao ga u nadležnost BNV-a, sada je logički da se lijepe prostorije BNV- daju na korišćenje Ademu Zilkiću, to je prosta logika?

• Poruku poslati

253

Citirano

Orginalno od basam

2.u najvećem broju slučajeva ovi su ljudi čvrstog uvjerenja i bez motiva koji su uslovljeni bilo kakvim beneficijama.Pogotovu je veoma veliki broj njih koji potpuno odvajaju zaštitu bilo čije ličnosti od zaštite Institucije čije jedinstvo garantuje opstanak našeg napaćenog naroda.

Zato se nemojte žalostiti.

Apsolutno tacno,pa ni sam Zukorlic ,koliko sam ja pratila ne izbjegava mogucnost smjene Muftije.Sve se svodi na borbu duhovnog jedinstva Bosnjaka i borbu protiv srbiziranja!

Pogledajte molim vas strukturu muslimana u Srbiji:

Struktura muslimana u Srbiji

Ova struktura kaze da Bosnjaka i Albanaca u Srbiji zajedno ima 81% i ako tome dodamo one koji se izjasnjavaju kao Muslimani ili Jugosloveni (koji su ili neosvjesceni Bosnjaci ili politicki opredjeljeni kao npr Jusufspahic (Jugosloven)), onda dolazimo da zakljucka da ( Albanci ne podlijezu denacionaliziranju,pa se i odnosi samo na Bosnjaki kao najvecu i dominantnu skupinu muslimana u Srbij) se radi licnih interesa pokusava nametnuti monopol srpske politike pozivajuci se na 0,38 % Srba-muslimana i oko 7% roma,koji se izjasnjavaju kao muslimani! Realno to bi bio romski rijaset! Jusufspahici imaju licnih interesa da sve ovo organiziraju i predvode! Na Saboru objedinjena je ef. Zlatic izjavio kako je Hamdija Jusufspahic razrijesen duznosti jos prije vise od decenije i kazao je da je za to bilo debelih razloga. Ne ulazeci u debljinu tih razloga,namece se zakljucak da se ova vrsta porodicnog monopola uspostavlja radi licnih interesa! Ne ulazeci u motive Zilkica (jer je totalno minoran i igrackica je u cjelokupnom haram-pucu,pogotovu ako se analiziraju hadisi o dijeljenju dzemata) dolazim do zakljucka da su kod djelovanja Jusufspahic&Co prevagnuli oportunisticki motivi,zelja za mocu i mozda pokusaj zataskavanja odredjenih stvari! Hvala Allahu zavedeni imami i oni koji su bivani ucjenjeni su ucilinili tevbu,pa se sve svelo na nekoliko sumornih ljudi!

Jos jednom ponavljam,a nekada ranije sam napomenula,nece se sve zavrsiti na ovome,jer ce se oni pokusati koristiti najnizim sredstvima da poremete jedinstvo Bosnjaka,koje je ustvari garant nase kako duhovne,tako i etnicke slobode! Jusufspahici su se skolovali u Sarajevu i kako ih nije stid da se sa svojim minornim dzematom usudjuju uspostavljati neki privatni duhovni centar dijeleci tako dzemat muslimana Bosnjaka,koji kroz svoje jedinstvo jedino mogu da odupriju srpskom sovinizmu!

Bosnjanka

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

254

Utorak, 16. Oktobar 2007

Citirano

Orginalno od muhasibi
Jakuba optuzise da je iso na groblje i da je sihirbaz,a on iso da unisti sihr kako to lijepo ispisa Ibnul_Kajjim.Na to te nema da se osvrnes i da das komentar kako ef. Plojovic mozda nije trebo da pominje onog ko lijeci Kur'anom(jer to ima u Islamu)ako lijeci dozvoljenim rukjama naravno!

Jakubu je zabranjeno da se bavi lijecenjem od strane mesihata. Upravo iz tog razloga sto se koristio nekim sumnjivim metodama.

Medjutim meni nije jasno sto ti i dalje pokusavas preko nekih sitnih detalja da razvlacis rasprave pored onolikih dokaza koji postoje. Koliko ima stvari na koje se ti i junus i slicni njemu ne osvrnuste ni trenutak. Pa na internetu imas snimke gdje mozes ocima svojim da vidis da je Sulejman Ugljanin direktno umijesan. Imas snimke gdje se vidi kako Sulejman Ugljanin laze. Pa onda mozes vidjeti kako Adema obezbjedjuju SDA-ovci. Pa imas vecinu poznatih giliptera i kriminalaca i poznatih lazova kao npr. Rusa. Pa narko bosovi i sitni dilercici.
A za Jusufspahice da ne pricam. O njima je odavno sve dokumentovano i ispricano. Pa ovaj Makic priznaje da je bio prijatelj sa najvecim neprijateljima muslimana i da je od njih primao poklone.

Sta ti ustvari hoces? :rolleyes:

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

255

Utorak, 16. Oktobar 2007

Ima mnogo postova pa je teško osvrnuti se na sve ono što se pominje. Sa navijačima ne bih da diskutujem, jer ma šta ti njima rekao, napisao oni neće to prihvatiti niti će o tome razmisliti, jer im je nešto oči zaslijepilo.

Njihova glavna propaganda je da cijelu ovu stvar uprošćavaju i da je svode na par fraza:
"Gdje će biti duhovni centar u Sarajevu ili Beograu."
"Ugljanin pomaže Reisa Zilkića." i
"Država hoće da stavi svoju 'šapu' na IZ-u."

Ma šta ti napisao oni će da priču vraćaju na ove tri floskule i da za to pribavljaju "dokaze". A i oni sami znaju da je u ovakvim situacijama veoma jednostavno konstruisati milion priča i forsirati ih. Samo ovo njihovo ponašanje dokazuje da je islamska zajednica na čelu sa Muamerom ef. Zukorlićem bila diktatorska, da se je vršila hajka nad onima koji su drugačije mislili, i da su neistomišljenici bili srogo protjerivani iz IZ-e, kao da to ne pripada i njima.

Znaju to dobro i Root i Sandžački sin i oni koji "čvrsto" stoje uz Muamera, ali ih mržnja prema Dr. Sulejmanu Ugljaninu sprječava da uvide realnost.

Halali Muhasibi što neću nastaviti da sa tobom razvijam onu temu, osim ako se ne bi posebno nova otvorila, jer je ovdje nemouće pratiti je.

Nosioci ovog projekta na čijem je čelu Reis-ul-ulema Adem ef. Zilkić su ljudi iz Sandžaka. Lijepo je rečeno da će Rijaset biti rotacionog tipa. Jedne godine sjedište će mu biti u Beogradu, druge u Novom Pazaru, a treće u Preševskoj dolini.

U svakom događaju ima raznih ljudi i grupacija koje žele profitirati, to je neminovnost. Ako neko misli da se može organizovati neka perfektna organizacija grdno se vara.

Postavlja se pitanje gdje je težište ove organizacije. Kada se odredi težište onda sve ostale pojave su samo nuspojave ovog događaja. Ovo mnogo dobro znaju i Root i Sandžački sin. Jasno je to njima, ali hoće li oni to ikada sebi priznati otvoreno je drugo pitanje.

Sjeća se dobro Sandžački sin kada je satupao tezu da kada nekom ukazuješ na greške on onda upire prstom tamo negdje, pronalazeći neku metu u koju će da nišani samo da bi skrenuo poglede sa sebe i sa realnog problema.

Muamer ef. Zukorlić je vladao IZ-om diktatorski i to svi znaju. Ovo je nepobitno. Reis-ul-ulema Mustafa ef. Cerić se je oglušio o sva pisma koja su mu iz Sandžaka slata, jer je očigledno da je, ne samo u Sandžaku, već i u Bosni, napustio običan džemat i bavi se velikom, globalnom politikom.

Slučaj sa Seadom ef. iz Mura je Muamer ef. Zukorlić politizovao. Sead ef. nikakve veze nije imao sa politikom kada je bio u Medresi u Novom Pazaru, ali je Muameru ef. Zukorliću svaki događaj služio za politizaciju i optužbu Dr. Sulejmana ef. Ugljanina za miješanje u poslove IZ-e.

Dovoljno žestok dokaz Root-u i Sandžačkom sinu je i Hafiz Izo, prvi Hafiz Sandžaka, čovjek poznat po svojoj učenosti, smirenosti i pravednosti.

Ma dobro je svima poznato šta se dešavalo imamima i ostalim službenicima u IZ-i.

Ovdje su stvari jasne. Dojadilo je džematima i imamima više i to je puklo. Dokaz tome je da Muamrovi ljudi nikako ne mogu da vrate džamije, jer ih džemati čvrsto brane. Ne da džemat svoje imame.

Opet postavljam ono pitanje:

Ako dođe do mimoilaženja između džemata i rukovođstva IZ-e, na čiju stranu treba da stane imam? Na stranu džemata ili na stranu rukovođstva IZ-e?

Direktno pitanje Root-u i Sandžačkom sinu od mene bi bilo: Da li je Muamer ef. Zukorlić diktatorski rukovodio IZ-u? Da li je Muamer ef. Zukorlić diktatorski tip čovjeka? (nadam se da ćete u ovom odgovoru biti iskreni, prije svega prema sebi, a onda i prema nama ostalima).
Ne budete li iskreni bit ćete nepravedni. O svemu ćete pričati, svašta ćete uzvikivati, ali će to biti samo dokaz da dižete prašinu da bi se realnost prikrila.

Nemoj da mi slučajno skrećete sa teme. Hoću o Muameru ef. Zukorliću da pričam. Pa kada definišemo da li Muamer treba da vodi IZ-u ili ne, onda ćemo preći na ostale pojave. To je pravi redoslijed razmatranja stvari. A igranje jurke upreskok je za one koji hoće da navijaju za jednu stranu i da se igraju kauboja i indijanaca.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• Poruku poslati

256

Utorak, 16. Oktobar 2007

Mislim da je osnovni promasaj zamjena teza Muftija za novu Islamsku zajednicu,koja izbacila prijedlog 'u' u svom nazivu!

Nejse,to je nebitno jer ako narod sam misli da treba da ima nesto novo ,onda ima i pravo na to! Kako rece Reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Ceric,Bosnjaci Sandzaka nemaju obavezu,ali imaju pravo na svoju duhovnu vezu i niko im to pravo ne moze oduzeti!

Da ne ulazim u detaljna objasnjenja,jer bi se to vjerovatno odredjenima cinilo malo nerealno,obzirom da ne mogu zamisliti slijed dogadjaja,ja bih dodala onako bez detalja da sve sto je navedeno nisu 'floskule',vec realne cinjenice,koje bi za odredjen vremenski period urodile plodom1 Naime Srbi su jos prije nekih 100 godina jako dobro poznavali nacin instrumentaliziranja vjere u politicke svrhe nacionaliziranja pucanstva,tacnije iniciranja naroda u srbstvo i za to su koristili vjerske ustanove! Nejse,dokazi za ove rasprave zahtjevaju opsezne analize i dugometrazne komentare potkrijepljene povjesnim cinjenicama!

Nego,oprosti Junuse sto upadam u ovaj vas dijalog,mene bi zanimalo par stvari zbog moje licne informiranosti!

Citirano

Orginalno od Junus
Ovdje su stvari jasne. Dojadilo je džematima i imamima više i to je puklo. Dokaz tome je da Muamrovi ljudi nikako ne mogu da vrate džamije, jer ih džemati čvrsto brane. Ne da džemat svoje imame.

Opet postavljam ono pitanje:

Ako dođe do mimoilaženja između džemata i rukovođstva IZ-e, na čiju stranu treba da stane imam? Na stranu džemata ili na stranu rukovođstva IZ-e?

Konkretno me zanima o kojim se dzematima radi i kolika je podrska Zilkicu prema tvojoj licnoj procjeni! Ja sam stekla dojam,da Zilkic i nema bas veliku podrsku u Sandzaku,kao sto nema ni u Novosadskom i Presevskom muftijstvu,pa ni potpunu podrsku u Beogradskom muftijstvu! Dalje stekla sam dojam da Zilkica podrzava nekolicina ljudi i da on ustvari najvecu podrsku ima od Srba,ako se pogleda medijska kampanja u Srbiji i ako se pogleda podrska vlade pri formiranju jusufspahicke zajednice,dok se samo formiranje protivi zakonima!

Naime ,ja sam kontaktirala dvije porodice ,jednu u Novom Pazaru i drugu u Tutinu (Zilkicevom dakle) i obje su mi ushiceno izvjestile kako su svi izasli dati podrsku Zukorlicu.Valjda je Zukorlic bio u posjeti Tutinu,a izvjestaj iz Novog Pazara sam dobila na dan Zilkicevog govora u NP! Pored ovih privatnih izvjestaja,postoje video zapisi koji nisu bas naklonjeni Zilkicevoj podrsci i govore nesto sasvim suprotno! Takav je moj dojam!

Nadam se da razumijes i moju dilemu,a ona se odnosi na podrsku kako muftiji tako i Zilkicu! Nije mi jasno da obje strane izvjestavaju(barem na forumima) o nekakvoj podrsci svestranoj,a da pri tome su obje u pravu! Dakle,neko je ovdje na gubitku,pa pitam tebe za jednu ako moze tvoju procjenu podrske kako jednom tako drugom!

Nemoj molim te zamjeriti na ovoj upadici,ali ne mogu i ne postaviti pitanje na ovu temu!
Bosnjanka

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

257

Utorak, 16. Oktobar 2007

Citirano

Orginalno od Junus
Da li je Muamer ef. Zukorlić diktatorski rukovodio IZ-u? Da li je Muamer ef. Zukorlić diktatorski tip čovjeka? (nadam se da ćete u ovom odgovoru biti iskreni, prije svega prema sebi, a onda i prema nama ostalima).
Nemoj da mi slučajno skrećete sa teme. Hoću o Muameru ef. Zukorliću da pričam. Pa kada definišemo da li Muamer treba da vodi IZ-u ili ne, onda ćemo preći na ostale pojave.

Da je ovo bilo presudno pitanje, onda bi ovi pucisti samo donijeli odluku da se smijenjuje glavni muftija Muamer ef. Zukorlic a na njegovo mjesto imenuje drugi muftija. Nego glavni motiv je bio udariti na jedinstvo Bosnjaka i instalirati srpskoga rejsa u Beogradu.

Nego Junuse kako to da si se, koliko do jucer, zaklinjao u bosnjacko jedinstvo i govorio da ti je centar Sarajevo? Cak si jedne prilike govorio, da braca iz Bosne imaju pravo i da ti se na glavu penju, koliko se sjecam. Sta bi sa tvojim Bosnjastvom?
Neda nana svog Sultana

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

258

Utorak, 16. Oktobar 2007

Upravo tako, zilkica je na ove grane izbacila srpska medijska haranga. Zbog cega je sinoc iz svih medija povuceno pismo reisul uleme? Sta mislite? Zilkic je najavio klanjanje bajram namaza u sportskoj hali, ali kada je vidio da nikoga nema osim onih njegovih narkosa, koji i onako ne klanjaju, odustao je od toga i pobjegao u orase, gdje mu je nakon namaza prislo samo deset ljudi. kada covjek izgubi podrsku u svome rodnom mjestu, znak je da je na najvecem dnu. A to koliko su ovi imami uticajni vidi se i sto je pola izetovog dzemata preslo u hadzi mehovu dzamiji. Analizirao sam ljude koji su prisustvovali skupu sa ahmedijama i preko desetorice od njih nisu uopste zavrsili medresu, veliki broj onih koji su zavrsili medresu, a nasli su se tu i ne rade kao imami.
od prisutnih cetvorica su izbaceni iz medrese zbog nedolicnog ponasanja, a ne zbog politickih uvjerenja. sada kada su mislili da se mogu osvetiti oni su prisli ovom taboru. a o ahmedijama u beogradu i da ne govorimo, tu su svi nabili po ahmediju na glavu, pa cak i muljazim.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

• Poruku poslati

259

Utorak, 16. Oktobar 2007

Vjerujem da se koriste ljudi koji i nisu bas obrazovani ,sto je najzalosnije! Sve je vrlo jasno i mene cudi,sta preostale vuce da i dalje podrzavaju Zilkica! Kao sto ranije spomenuh,Zilkic je nebitan,bitni su Jusufspahici,njihov klan i drzava koja stoji iza svega! Jusufspahic stariji je izjavio da zeli tu njegovu zajednicu osloboditi od albanske i bosnjacke politike! Zarad cega?? Zarad 0,38% Srba i 7 % Roma,pa to je smjesan izgovor za sprovoodjenje srpske politike! Znate li sta bi se desilo kada bi se u Bosni osnovala Bosanska pravoslavna crkva i kada bi se pokusala nametnuti Srbima? Bio bi to lom,iako nemaju duze povjesno pravo od 90 godina (1920 uveden je SPC u Bosnu,a izbacena Carigradska patrijarhija)..A,desio bi se lom zato sto oni znaju sta to znaci,pa takvom politikom su stvorili osnovu za 'svesrpske zemlje'.

Dalje ja ne vidim smisla iz aspekta islama da se zajednica depolitizira,jer islam nalaze aktivno ucestvovanje u drustvenim zbivanjima.Pa valjda svi muslimane teze hilafetu,iako ga ne mogu imati valjda u srcima teze! Sekularizam razdvaja vjeru od politike,ali ne islam,mada je i ovo za sekularizam upitno,obzirom da svi i ortodoxni i katolicki svestenici ucestvuju aktivno u usmjeravanju politickih djelovanja,od Pape do kojekakvih ortodoxnih vladika!

Sve su to politicke igre,ama bas sve. Pa i Jusufspahic junior (Muhamed) je dovoljno pronicljiv da javno priznaje kako su njihovi potezi politicki! To je rekao u jednom intervju! Niko nije slijep,a zna to i klan Jusufspahica,pa im ofirno takvu laz proturati!
Bosnjanka

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

260

Utorak, 16. Oktobar 2007

sonovero, ja se potrudih da ti odgovorim, ali pošto vidjeh da ti ipak ne sačeka moj odgovor, već odmah nakon toga reče svoj stav, koji je očigledno nepromjenjiv, vidjeh da sam uzalud pisao, pa to i pobrisah.
Dakle, prebacujem te u kategoriju navijača, koji imaju već sklopljenu sliku u koju vole da gledaju i ne trude se da provjere da li ta slika odgovara realnosti ili ne. Dakle, imaš za cilj da samo potvrdiš svoj stav, a ne da ga preispitaš.
Uglavnom, vijeme ide nezaustavno.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks