Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

441

Ponedjeljak, 22. Oktobar 2007

U Junuse,znas li ti sta znaci tako tekfiriti muslimane?

Ne valja ti to..

A,slusala bolan Zukorlica,miran ,stalozen covjek,najbolje se vidjelo u Posteno,elokventan.. Ok je.. Ma vala da ti ja kazem najiskrenije,to sto ste izabrali ljude bez medrese ,razrijesene imame i Jusufspahice,pa tesko da bi se naslo nesto losije od takve 'uleme'..

Al' haj svak bira sebi vodje.. Ne valja kada se te vodje pokusavaju nametnuti drugima,raznim represivnim mjerama.. Drugi nece te neskolovane,iskompromitovane da ih vode,drugi hoce svoju dosadasnju ulemu,a ta ulema nije samo Zukorlic ,vec svi oni casni imami koji su stali iza njega.. Niti se boje udbaskih dosijea,niti se boje srpske politike,niti zele da imaju tala u Jusufspahic & Co..

Pa ti kontaj..
Bosnjanka

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

442

Citirano

Orginalno od sonovero
U Junuse,znas li ti sta znaci tako tekfiriti muslimane?
Ne valja ti to..

Eto, sad opet meni nešto ne valja, a šta to u ovom slučaju?

Citirano

Orginalno od sonovero
A,slusala bolan Zukorlica,miran ,stalozen covjek,najbolje se vidjelo u Posteno,elokventan..

Pogotovo me je zaintrigirao ovaj izraz elokventan. :D Upravo su ove šminke glavni razlog zašto ja neću njega za autoriteta. Šmeker čovjek. :)

Citirano

Orginalno od sonovero
Al' haj svak bira sebi vodje.. Ne valja kada se te vodje pokusavaju nametnuti drugima,raznim represivnim mjerama.. Drugi nece te neskolovane,iskompromitovane da ih vode,drugi hoce svoju dosadasnju ulemu,a ta ulema nije samo Zukorlic ,vec svi oni casni imami koji su stali iza njega.. Niti se boje udbaskih dosijea,niti se boje srpske politike,niti zele da imaju tala u Jusufspahic & Co..

Eto vidiš o istim stvarima govorimo. I ja sam za to da se nemože nikome vođa nametnuti raznim represivnim mjerama. Toga se upravo i oslobađamo. A ovo školovanje, kompromitovanje, itd. je vjerska tema, ne bih da je miješam ovdje u politiku.

Citirano

Orginalno od sonovero
Pa ti kontaj..

A kontaj i ti. ;) Mada mi se nekako čini da si ti sve skontala i da nema šta više da kontaš, sad samo propagiraš. Činiš Da'vu. :D Prosvjetljuješ ljude.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• Poruku poslati

443

Ne ja se sada opustam,prije izlaska iz kuce..
I,smijem se.. :D ..

Sta da ti se radi,svi ti dokazi izneseni,ti procitao i smugnuo i sta da ti ja ponovo pisem..

I nemoj molim te da govoris ,kako je muftija nametnut nekim represivnim mjerama.. Nemoj tih dezinformacija.. Njega bira sabor od preko 70 ljudi i mislim da je izbor svake 4 godine i predlaze ga mesihat,a bira sabor..

Nemoj molim te,pa mi muslimani smo civilizirani ,kakve su to podvale.. I nama je duznost slijediti ulemu,ali ulemu u pravom smislu rijeci..

A,ako je Zukorlic dugo muftija,to samo znaci da ga je sabor birao dugo godina.. Jusufspahica niko nije birao,pa se je sam ustolicio u beogradskom muftijstvu vec preko desetljeca.. Nemoj molim te..

Represivno je sazvati razrijesene imame u kahvanu,i lafo osnovati rijaset,a ne upitati aktuelnu ulemu sve te stotine imama,profesora itd. pa onda sve to putem medijske kampanje napraviti kao pravo..Da nije Bosne nikada se istina ne bi cula..

To je represivno..
A,Zukorlic je stvarno sposoban covjek,obrazovan,ima nevjerovatno britku logoku,a ima i rezultate svog rada..Odgovara i vremenu i mjestu,tako teskoj politickoj situaciji i inficiranom drustvu..

Koje rezultate imaju Jusufspahici,Zilkici,Makici,oni razrijeseni zbog nedozvoljenih radnji,a da ne spominjem ahmedije bez medrese? Sta su oni stvorili?

Bosnjanka

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

444

Citirano

Orginalno od sonovero
Sta da ti se radi,svi ti dokazi izneseni,ti procitao i smugnuo i sta da ti ja ponovo pisem..

Nisam šmugnuo, već mi je Tashke dao treću Opomenu, pa nisam mogao pisati, a onda je Admin ukinuo tu treću Opomenu pa sad mogu. :)

Citirano

Orginalno od sonovero
I nemoj molim te da govoris ,kako je muftija nametnut nekim represivnim mjerama.. Nemoj tih dezinformacija.. Njega bira sabor od preko 70 ljudi i mislim da je izbor svake 4 godine i predlaze ga mesihat,a bira sabor..

I Slobodan Milošević je uvijek govorio o legalnim putevima, kroz institucije, pa je ipak morao da se izvede puč da bi se oborio sa vlasti.

Citirano

Orginalno od sonovero
I nama je duznost slijediti ulemu,ali ulemu u pravom smislu rijeci..

Ovo je već vjerska tema.

Citirano

Orginalno od sonovero
Represivno je sazvati razrijesene imame u kahvanu,i lafo osnovati rijaset,a ne upitati aktuelnu ulemu sve te stotine imama,profesora itd. pa onda sve to putem medijske kampanje napraviti kao pravo..Da nije Bosne nikada se istina ne bi cula..

Ako je ovo ovako, onda je i smjena Miloševića bila represivna. A šta je istina, a šta laž je opet posebna tema.

Citirano

Orginalno od sonovero
A,Zukorlic je stvarno sposoban covjek,obrazovan,ima nevjerovatno britku logoku,a ima i rezultate svog rada..Odgovara i vremenu i mjestu,tako teskoj politickoj situaciji i inficiranom drustvu..

O tome kakav treba da je duhovni vođa i kakvi trebaju da su mu rezultati je vjerska tema, zato ne bih da je ovdje obrađujem.

Citirano

Orginalno od sonovero
Koje rezultate imaju Jusufspahici,Zilkici,Makici,oni razrijeseni zbog nedozvoljenih radnji,a da ne spominjem ahmedije bez medrese? Sta su oni stvorili?

Polahko sestro, tek su došli na dužnost, vidjet ćemo. Možda i njih budemo smijenili kao ove prije njih. Treba vremena. Evo dajmo im vremena onoliko koliko je Muamer imao vremena, pa da vidimo.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

445

Vidim ovde akcentiras pojam smene i smenjivanja.

Upravo je to ono sto se ovde zeli propagirati.
Dakle, zna se kako se smenjuje, sve je to definisano ustavom.
Ustav ne propisuje smenjvanje iz kafane, ili mozda to cini?

Da je puc uspeo i da je smena izvrsena kako ti to pokusavas reci i prikazati, zar ne bi taj "srpski Reis" bio sada u institucijama islamske zajednice?

Koliko sam upucen, Islamska zajednica u Srbiji funkcionise kao i oduvijek, na istom mjestu i sa istim ljudima.
Svi dolaze na posao, sve sluzbe rade, a od ovih koji su ih "smijenili" u gradskoj kafani nema ni traga ni glasa.

Pa kako to pokusavas objasniti? Kako pokusavas objasniti to da su Bosnjaci dali svoju bezrezervnu podrsku upravo glavnom mutiji koji vodi IZ vec 14 godina i da ti isti Bosnjaci nece dozvoliti da neka samoproklamovana grupa zaposedne prostorije i institucije IZ?
Da to nije tako, zar bi samoproklamovani srbijanski Reis sedeo u prostorijama neke samostalne trgovinske radnje, umesto da ga narod Sandzaka lepo uvede u odgovarajuce ustanove i prostorije?

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

446

Ada kome li ces ti da dajes vremena, jadan ne bio. pa jusufspahici su 40 godina u beogradu, pa ni groblje ne napravise, a da ne govorimo da u beogradu ima groblje i za kucne ljubimce. nema samo za muslimane, a sve zaslugom jusufspahica.
makiceva dzamija samo sto se nije srusila, puna je prasine i budji, mogao je bar to organizovati da se ocisti.
ne treba njima vremena ni dan, pokazali su oni ko su i sta su.
naravno, najbolje sam covjek govori o sebi, pa je i Jakub najbolje kazao ko je i sta je u onoj bosanskoj emisiji.
a i ti Junuse onaj dan kad si ono cinio sedzdu ispred adema na centru.
ZABORAVIO SI DA NISI MELEK A OVAJ ADEM NIJE ADEM A.S. ILI SI MOZDA I TO UMISLIO
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

447

Citirano

Orginalno od Administrator
Upravo je to ono sto se ovde zeli propagirati.
Dakle, zna se kako se smenjuje, sve je to definisano ustavom.
Ustav ne propisuje smenjvanje iz kafane, ili mozda to cini?

Na ovo sam pitanje odgovorio i ne bih da se ponavljam.

Citirano

Orginalno od AdministratorDa je puc uspeo i da je smena izvrsena kako ti to pokusavas reci i prikazati, zar ne bi taj "srpski Reis" bio sada u institucijama islamske zajednice?

Ne bih da se osvrćem na ove izjave "srpski", jer one govore o niskosti pisanja samog autora, a što se tiče institucija islamske zajednice one su čuvane od strane naoružanih ljudi do zuba, a novoizabrano rukovođstvo ne bi da izaziva sukobe među muslimanima, već bira miran put. Oni se trenutno nalaze u prostorijama u blizini prostorija Mešihata.

Citirano

Koliko sam upucen, Islamska zajednica u Srbiji funkcionise kao i oduvijek, na istom mjestu i sa istim ljudima.
Svi dolaze na posao, sve sluzbe rade, a od ovih koji su ih "smijenili" u gradskoj kafani nema ni traga ni glasa.

Naravno da rade i niko neće da ih ometa u tome.

Citirano

Pa kako to pokusavas objasniti? Kako pokusavas objasniti to da su Bosnjaci dali svoju bezrezervnu podrsku upravo glavnom mutiji koji vodi IZ vec 14 godina i da ti isti Bosnjaci nece dozvoliti da neka samoproklamovana grupa zaposedne prostorije i institucije IZ?

Ovo je tvoja informacija, ja imam sasvim drugačiju informaciju od ove. I nemoj mi molim te spominjati nekakve snimke, ovo ili ono ili one Root-ove fore "vjerujete li svojim očima", kad to ne pije vodu. Meni je poznato stanje uživo, na terenu.
Ako je tako, zašto Muamer Zukorlić ne pokrene pitanje izbora? Nego to ne smije ni da spomene.

Narod zna sa kim ima posla, zna da su ti ljudi oko Muamera spremni i da ubiju, pa neće niko da takvo što izazove.

Jastrebe, imao bih ti postaviti dosta pitanja oko ovoga Adem a.s. i Meleki, ali to je već vjerska tema, pa ne bih da je miješam ovdje u politiku, a ono svakako tebe ne zanimaju vjerske teme, već samo političke.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

448

nARAVNO, UVIJEK KADA NEMAS ODGOVOR BJEZIS NA DRUGU STRANU, izmisljas neke druge stvari, isto kao i sef kabineta adema zilkica. kako ono rece; "necemo sad o tome..."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

449

Odgovor? :D Na koje pitanje? :)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

450

ko je odgovoran sto u beogradu za 40 godina hamdijinog stolovanja nije postignuto nista? da nije mozda muftija zukorlic?
ko je odgovoran sto u hasibovom dzematu nema ni pet mladica i sto su samo stari ljudi koji bi i sami otisli u drugu dzamiju da nisu stari?
zbog cega i kome si cinio sedzdu onaj dan na trgu?

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

451

Citirano

Orginalno od Junus

Citirano

Ovo je tvoja informacija, ja imam sasvim drugačiju informaciju od ove. I nemoj mi molim te spominjati nekakve snimke, ovo ili ono ili one Root-ove fore "vjerujete li svojim očima", kad to ne pije vodu.

Sta da ti kazem osim da pogledas snimke sa sledeceg linka i stvarno se zapitas da li verujes svojim ocima ili ne?

Link:
Snimci vezani za pokusaj puca u IZ

Na snimcima, nigde ne vidim naoruzane ljude koji cuvaju mesihat, vec hiljade vjernika koji su ustali u zastitu svoje vjerske institucije.

Naravno ovi snimci nikada nisu ugledali svetlo dana na regionalnoj TV bastilji.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

452

Jastrebe, aha, a to su bila pitanja. :) Izvini nisam ih shvatio tako. Više sam ih shvatio kao neku galamu.

1) Ne znam. Znaš li ti?

2) Ne znam. Znaš li ti?

3) Nisam činio sedždu, već sam dobacivao masi sa druge strane.

Admine, naravno da ima onih koji su za Muamera. Niko nije rekao da nema. Samo je pitanje ko ima većinu. A tu usporedbu onaj snimak ne pravi.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

453

pa sto onda pricas nesto kad NE ZNAS nista.
A znaci, nisi dosao da slusas reisa nego da dobacujes. naravno, to otkriva zbog cega je vecina ljudi tamo. Zelja za oponiranjem i politicki nalog vaseg politickog gurua sulejmana ugljanina

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

454

Hehe, stvarno si smiješan. Ovim si ti otkrio upravo vaše razloge dolaska onog dana ispred FIS-a.
Navodno da branite FIS, a ono ustvari da ometate i minirate doček Reis-ul-uleme Adema ef. Zilkića. Hajde mi navedi, osim mene, ko je još dobacio šta onoj vašoj masi?
A nije da ništa ne znam, već ne znam odgovore na ova tvoja dva pitanja.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

455

a docek je stvarno bio velicanstven :)) :)) :)) kako ono javi slobova tv regionalna :)) :)) :)) .
dobro bi bilo da svoje znanje pokazes u temama o kojima nesto znas, a za ovu temu si javno priznao da ne znas.
uzgred, nisam te vidio da dobacujes nego da cinis sedzdu, i to ne po islamskim, vec mi izgleda tamo po nekim paganskim propisima, ono onakvo savijanje, pregibanje...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

456

Eto na šta se tvoja priča svodi, zato nemoj tražiti da ti na neka pitanja odgovaram.

Očigledno si ti mene vidio na televiziji (jer se na televiziji to moglo vidjeti bez tona), a ne uživo, čim pojma nemaš o tome šta sam ja radio onog dana na centru. :)

I nisi mi odgovorio na pitanja neka. Čim se pojave pitanja ti odmah skreneš na drugu temu, isto kao tvoj vođa Muamer Zukorlić.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

457

e, junuse, nemoj prepisivati moje postove, molim te...
a nisam te vidio na televiziji, pa nisi ti bas toliko poznata licnost da se pojavljujes na TV, to moze samo jakub i adem, a ponekad i izo masovic.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

458

Opet ti ne odgovori na pitanja moja. Samo bježiš od pitanja ko đavo od mjeseca i zvijezde. :)

• Poruku poslati

459

Dobio si vec neke odgovore,ali cu samo da se nadovezem na vec odgovoreno..

Citirano

Orginalno od Junus
I Slobodan Milošević je uvijek govorio o legalnim putevima, kroz institucije, pa je ipak morao da se izvede puč da bi se oborio sa vlasti.

Jel'?

1.a) Milosevic je POLITICKI LIDER ,biran je GLASACKIM LISTICIMA-glasovima naroda.. Dakle Milosevic je dobio LEGITIMNU MOC PREKO NARODA..

1.b) Zukorlic je VJERSKI LIDER,bira ga ULEMA PREMA SERIJATU,A NE NAROD..PA GA SAMO PO SERIJATU MOZE SMJENITI ULEMA(*-nadopuna kasnije)

SERIJAT SE U VJERSKOJ USTANOVI PRIMJENJUJE

2.a)Milosevic KAO PRAVI DIKTATOR je imao u svojim rukama I ZAKONODAVNU I IZVRSNU VLAST. To mu je dao NAROD u ruke .

MILOSEVICEVA DJELOVANJA SU MOGLA NAROD UCINITI NEZADOVOLJNIM OBZIROM NA VLAST KOJU JE POSJEDOVAO ..

Ko ima pravo da Milosevica svrgava?

Narod ili popovi?
Pa NAROD,jer mu je taj NAROD I prenio MOC..

2.b) Zukorlic je imao moc i vlast SAMO U OKVIRU VJERSKE INSTITUCIJE,DAKLE IMAMI,VAKUFI I OBRAZOVNNO-VJERSKE INSTITUCIJE.

JE LI ZUKORLICEVA MOC BILA PRENESENA NA PUK,NA NAROD?

NIJE ,jer on NE POSJEDUJE MOC da upravlja ZAKONODAVNOM I IZVRSNOM VLASCU..

KO MOZE SA ZUKORLICEM BITI NEZADOVOLJAN?

NAROD? NE.. Pogotovu NE ako je ucinio mnogo na obrazovanju,ako je CUVAO VAKUFE i ako je smjenjivao imame po serijatu ,kao sto jeste..

Pa ko je onda nezadovoljan sa Zukorlicem?

SAMO RAZRIJESENI VJERSKI SLUZBENICI I UPOSLENICI IZ,PLUS SDA (ZBOG POLITICKIH GUBITAKA)..

Ko ima pravo da svrgava Zukorlica?

Pa onaj ko mu je prenio legitimnu moc,ULEMA?

REZIME:

ZUKORLIC dobija OGRANICENU moc i vlast u okvirima VJERSKE INSTITUCIJE ,a na njega tu moc i vlast PRENOSI ULEMA I SAMO ULEMA MOZE DA JE I ODUZME..

MILOSEVIC je svoju APSOLUTNU moc i vlast dobio OD NARODA,JER POLITICARU NAROD DAJE LEGITIMITET UPRAVLJANJA,PA NJEGA MOZE DA SMJENI NAROD..

I ovdje se nadovezuje nerazumjevanje i nepoznavanje osnova..

Zato i dolazi do zamjene teza Muftija za NOVU IZ..

Citirano

Orginalno od Junus

Ovo je već vjerska tema.

Islamska vjerska zajednica je VJERSKA ZAJEDNICA,pa je i IZBOR MUFTIJE VJERSKO PITANJE,A NE POLITICKO u normalnim drustvima,a u Srbiji u kojoj obavjestajne sluzbe odradjuju posao preko RAZRIJESNIEH IMAMA (CITAJ: ONIH KOJI SU RAZRIJESENI ZATO STO SU PREKRSILI SERIJAT - A NE ZATO STO SU PROSLI KROZ CRVENO NA SEMAFORU),preko svojih poslusnika moze svakako..

Citirano

Orginalno od Junus
Ako je ovo ovako, onda je i smjena Miloševića bila represivna. A šta je istina, a šta laž je opet posebna tema.

Objasnjeno vec.. VJERSKA institucija NIJE POLITICKA I ona NE DOBIJA svojJ LEGITIMITET GLASACKIM LISTICIMA,vec prema utvrdjenim pravilima SERIJATA..
Ovo je sipolitizirano jer su politicari tako htjeli ,inace smjena imama i muftije nije stvar politickih stranaka,vec SERIJATA.

Citirano

Orginalno od Junus
O tome kakav treba da je duhovni vođa i kakvi trebaju da su mu rezultati je vjerska tema, zato ne bih da je ovdje obrađujem.

O tome ne diskutiramo mi, vec ULEMA..KAPIS? Po ISLAMU je TAKO! U islamu ne moze bravar voditi narod i u islamu ne bira puk vodje ,vec uceni ljudi!

Citirano

Orginalno od Junus
Polahko sestro, tek su došli na dužnost, vidjet ćemo. Možda i njih budemo smijenili kao ove prije njih. Treba vremena. Evo dajmo im vremena onoliko koliko je Muamer imao vremena, pa da vidimo.

Dobio si odgovor od Jastreba,ja nemam sta dodati,osim da primjer Jusufspahica se mzoe prenijeti i na Zilkica,te ostatak CO.. S' tim sto ne znam sta je sa neukima koji nose ahmedije..

------------------------------------

* Sada se u Srbiji mogao desiti izuzetak smjene muftije,zbog medijske hajke.. Da muftija nije dobio podrsku ULEME I DZEMATLIJA on bi BEZ OBZIRA NA USTAV IVZ u Srbiji IZGUBIO,JER SE USTAV IVZ U TOJ DRZAVI NE POSTUJE..

Opasnost je prosla i sada IVZ treba da se izbori za prava koja su joj garantirana i onda se moze pricati o smjeni muftije..

p.s Sta si ti po zanimanju?

Smeta ti Zukorlic,pa ak ti on smeta,koji ima moc i vlast samo nad imamima i koji se zamjerio SDA,onda dolazim do zakljucka da ti je Zukorlic mozda direktno ugrozio polozaj ili postujuci Serijat ili izbacujuci floskule muslimani=SDA iz prakse..
Bosnjanka

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

460

Citirano

Orginalno od sonovero
1.a) Milosevic je POLITICKI LIDER ,biran je GLASACKIM LISTICIMA-glasovima naroda.. Dakle Milosevic je dobio LEGITIMNU MOC PREKO NARODA..
1.b) Zukorlic je VJERSKI LIDER,bira ga ULEMA PREMA SERIJATU,A NE NAROD..PA GA SAMO PO SERIJATU MOZE SMJENITI ULEMA(*-nadopuna kasnije)

Ovo je tema za razradu detaljniju u nekoj vjerskoj temi. Bujrum pokreni je. Ja imam Opomene, pa ne mogu.

Citirano

Orginalno od sonovero
2.b) Zukorlic je imao moc i vlast SAMO U OKVIRU VJERSKE INSTITUCIJE,DAKLE IMAMI,VAKUFI I OBRAZOVNNO-VJERSKE INSTITUCIJE.
JE LI ZUKORLICEVA MOC BILA PRENESENA NA PUK,NA NAROD?
NIJE ,jer on NE POSJEDUJE MOC da upravlja ZAKONODAVNOM I IZVRSNOM VLASCU..

Upravo je ovo posljedica pogrešnog shvatanja same Islamske Zajednice i dokaz da on nije mogao drugačije biti smijenjen osim na ovaj način kako je smijenjen. Dakle, krug je zatvoren. Upravo tu je problem. Narod ga neće (većina), a Reis Cerić ga drži na to mjesto. Hval ti na ovom odgovoru.

Citirano

Orginalno od sonovero
NAROD? NE.. Pogotovu NE ako je ucinio mnogo na obrazovanju,ako je CUVAO VAKUFE i ako je smjenjivao imame po serijatu ,kao sto jeste..

Obrazovanje je također tema vjerska i zamolio bih te da je pokreneš posebno, pa da vidimo šta je to obrazovanje. I da li je on u tom smislu učinio dobra ili lošeg.

Citirano

Orginalno od sonovero
Pa ko je onda nezadovoljan sa Zukorlicem?
SAMO VJERSKI SLUZBENICI I UPOSLENICI IZ,PLUS SDA (ZBOG POLITICKIH GUBITAKA)..
Ko ima pravo da svrgava Zukorlica?
Pa onaj ko mu je prenio legitimnu moc,ULEMA?

A ovo je pokušaj završavanja diskusije prije vremena. Sam postaviš postavku i sam daš odgovore. Polako samo. Jedna po jedna stavka. Redom. Da ne dođe do zabune.

Citirano

Orginalno od sonovero
ZUKORLIC dobija OGRANICENU moc i vlast u okvirima VJERSKE INSTITUCIJE ,a na njega tu moc i vlast PRENOSI ULEMA I SAMO ULEMA MOZE DA JE I ODUZME..

Upravo iza ovoga se on i krio. Pa evo Ulema je to upravo i uradil. Smijenila ga.

Citirano

Orginalno od sonovero
I ovdje se nadovezuje nerazumjevanje i nepoznavanje osnova..
Zato i dolazi do zamjene teza Muftija za NOVU IZ..

Radi se o zamjeni teza u tvojoj postavci, zato treba da diskutujemo o osnovim postavkama, o temelju. Pa da vidimo o čemu se radi.

Citirano

Orginalno od sonovero
Islamska vjerska zajednica je VJERSKA ZAJEDNICA,pa je i IZBOR MUFTIJE VJERSKO PITANJE,A NE POLITICKO u normalnim drustvima,a u Srbiji u kojoj obavjestajne sluzbe odradjuju posao preko RAZRIJESNIEH IMAMA (CITAJ: ONIH KOJI SU RAZRIJESENI ZATO STO SU PREKRSILI SERIJAT - A NE ZATO STO SU PROSLI KROZ CRVENO NA SEMAFORU),preko svojih poslusnika moze svakako..

Jeste, vjersko je pitanje sve dok se ne umiješa u politiku. A kada se umiješa u politiku, onda je to i pitanje politike. A to što ti smatraš da ova Ulema nije Ulema je tvoje subjektivno mišljenje.

Citirano

Orginalno od sonovero
O tome ne diskutiramo mi, vec ULEMA..KAPIS? Po ISLAMU je TAKO! U islamu ne moze bravar voditi narod i u islamu ne bira puk vodje ,vec uceni ljudi!

I ovo je posebna tema o kojoj treba pokrenut temu posebnu. Mi smo već o ovima stvarima još i ranije diskutovali, ali eto, nije na odmet opet. Dakle, ko je Ulema, šta je to učen i ko je taj koji daje nekom zvanje učenosti u islamu.

Citirano

Orginalno od sonovero
Dobio si odgovor od Jastreba,ja nemam sta dodati,osim da primjer Jusufspahica se mzoe prenijeti i na Zilkica,te ostatak CO.. S' tim sto ne znam sta je sa neukima koji nose ahmedije..

Ove i ovakve opaske ne treba komentirati, jer one govore o sugovorniku, a ne o nečemu drugom. A ko je neuk, a ko uk će se razriješiti u temi o tome, ako se pokrene.

Citirano

Orginalno od sonovero
Sada se u Srbiji mogao desiti izuzetak smjene muftije,zbog medijske hajke.. Da muftija nije dobio podrsku ULEME I DZEMATLIJA on bi BEZ OBZIRA NA USTAV IVZ u Srbiji IZGUBIO,JER SE USTAV IVZ U TOJ DRZAVI NE POSTUJE..

Dakle, ovdje je upitno ovo tvoje navođenje podrške Uleme i džematlija. Ako na tome temeljiš svoju teoriju, onda znaj u startu da ti je teorija pala i da on nema podršku većine Uleme i nema podršku većine džematlija u Sandžaku.

Citirano

Orginalno od sonovero
Opasnost je prosla i sada IVZ treba da se izbori za prava koja su joj garantirana i onda se moze pricati o smjeni muftije..

Ne znam o kakvoj opasnosti govoriš. Ovo je vjerovatno zaključak iz tvoje teorije o kojoj tek treba da se diskutuje.

Citirano

Orginalno od sonovero
p.s Sta si ti po zanimanju?

Niko i ništa.

Citirano

Orginalno od sonoveroSmeta ti Zukorlic,pa ak ti on smeta,koji ima moc i vlast samo nad imamima i koji se zamjerio SDA,onda dolazim do zakljucka da ti je Zukorlic mozda direktno ugrozio polozaj ili postujuci Serijat ili izbacujuci floskule muslimani=SDA iz prakse..

Vidiš, ti sad i izvede i zaključak zašto on meni smeta. Hmmm... Pitanje se postavlja da li će uopšte postojati mogućnosti sa tobom diskutovati o svim ovim silnim temama koje svojim pisanjem pokrećeš ili ti je cilj da što više postove nabudžiš i da ih okitiš tobože činjenicama i da to djeluje kao neki fakat. Ja se ne dam tako lahko zbuniti sestro draga.
Meni Muamer Zukorlić smeta iz vjerskih razloga. On meni nikako ne može biti duhovni autoritet. Ako bi se bavio politikom, možda bih ga i glasao, ali duhovni autoritet nikako. A da se zove duhovnim autoritetom, a da se bavi politikom, to ne mere nikako. Nema diktature u islamu.

Bujrum pokreni ove teme koje se spominju u postovima.

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks