Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

461

Ponedjeljak, 22. Oktobar 2007

Citirano

Orginalno od Junus

E pa ti onda očigledno nisi u toku. Koncentriši se kada slušaš izjave Muamera Zukorlića i njegovih pobornika.

Jesil se ti soncentriosao na slusanje "revolucionara" iz ove nove zajednice na celu sa Jakubom koji kaze"oni nemaju medresu,al imaju dzemat" :rolleyes:
Sta mu sad tzo znaci,kakav li je to Islam ?(
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

462

Pojma nemam u vezi te izjave, volio bih vidjeti cijelu tu izjavu, jer nisam to vidio.

Merhaba muhasibi. :)
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

zeljovac

Početnik

(10)

• »zeljovac« je muško

Datum registracije: 10.10.2007

• Poruku poslati

463

Ma pustite Junusa.
Kad se nekom spuste zastori (koprene) on prosto ne može ( i ne želi) ništa da svati.

Ne vrijedi sa njim raspravljati. Samo kaže pokreni novu temu. Ovo je jedna tema koja sve sadrži islamske teme i to je neodvojivo.

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

464

A,ti si politicar Junuse.. :D

1) U IVZ vladaju pravila utemeljena na serijatu,a ne politicka (nije moje pravilo sorry)

2) Muftiju bira Ulema i to nije moj subjektivni odgovor,vec PRAVILO (ja nemam veze sa ovim pravilom :D )

3) Legitimna ulema,prava Ulema su u ovom slucaju:

a) muftije, NErazrijeseni imami, profesori u vjersko-obrazovnim ustanovama,muderizi itd..

4) Nelegitimni pucisti,koji bi se nazvali Ulemom su u ovom slucaju:

a) razrijeseni imami (prekrsili osnove serijatskog djelovanja)

b) 1 samorpozvani muftija,pa onda samoprozvani reis(nije ih birao sabor od 70 ljudi vec se sami takvim prozvali,sorry i to je dokazano :D )

c) neobrazovani ljudi,koji nemaju obrazovne osonove da vode dzemate,a nose ahmedije zarad ubacivanja fitne (sorry vec dokazano i priznali su sami Jusufspahic&Co-dokaz jedna od onih emisija :D )..

5) Smjena muftije je legalizirana kroz sabor od 70 ljudi ( imami ,druge muftije,profesori itd..).. Tako da pada u vodu nemogucnost smjene muftije,a on ima i na 4 godine ogranicen mandat..

6)Nema drugih i posebnih tema,ovo je tema,jer mi nemamo sta analizirati PRAVILA serijata ,niti izmisljati nekakve vodje..Te vodje su opisali ucenjaci i svaki iole obrazovan covjek u islamu postuje autoritet priznatog ucenjaka.. Mi smo vjera znanja..

-------------------------------------------

Nisi mi odgovorio ,koji je tvoj licni interes u svemu ovome,jer ja vidim interes i razrijesenih imama i aktivista SDA ,kao i porodice Jusufspahic..

I,nisi dao transparentne odgovore,odgovore potkrijepljene faktima,a dobio si fakte i u razlici uredjenja jedne drzave i jedne vjerske zajednice.One su medjusobno neusporedive,jer se temelje na razlicitim vrijednostima..Ali,bez obzira dobio su usporedbu..

Kada odgovoris argumentirano na fakte ,onda mozemo nastaviti razgovor. Bez cinjenica,nema se o cemu pricati..

Primjer: Kazes muftija je nesmjenjiv,a NEMAS argumenata..

U suprotnom dobijas odgovor,da je on smjenjiv,prvo nakon 4 godine se ponavlja izbor i u tom izboru ucestvuje 70 ucenih ljudi.. Dakle to se ne radi u kahvani,niti u drustvu par imama..

Argumenti,pa nastavak.. Iskoristi ovu temu,a izbjegni demagogiju,koju koriste politicari kroz postavljanja pitanja,da bi izbjegli odgovor i nekakvih demagoskih konstatiranja bez davanja dokaza..

Sad brisem ionako sam se zadrzala duze..

Bosnjanka

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

465

Citirano

Orginalno od Junus
Pojma nemam u vezi te izjave, volio bih vidjeti cijelu tu izjavu, jer nisam to vidio.

Merhaba muhasibi. :)

Govori se da nemaju ti imami ni zavrsene medrese,a vec se zaimamili(oni pa oni,da vis koja je to ulema :] )Bitno je da imaju "jak" dzemat sve sami "sejhovi" u dzematu(naravno po godinama)

evo emisije dje Jakub prica,trebalo bi da je ovaj link ti provjeri.We merhaba

http://www.youtube.com/watch?v=KDZ2FYRtqmk

"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

466

Citirano

Orginalno od sonovero
1) U IVZ vladaju pravila utemeljena na serijatu,a ne politicka(nije moje pravilo sorry)

Šta drugo da kažem osim da različito shvatamo šerijat i njegovu primjenu. A pošto ti nećeš da pokrećeš nove teme, jer ovo iziskuje detaljno razmatranje, onda samim tim ti biraš da se ovo ne riješi detaljno, već da se ovako paušalno o ovome govori. To meni govori da ti nećeš da diskutuješ, već da propagiraš. Zato sam se ja i upitao, postoji li mougućnost uopšte o ovome sa tobom diskutovati.

Citirano

Orginalno od sonovero
2) Muftiju bira Ulema i to nije moj subjektivni odgovor,vec PRAVILO (ja nemam veze sa ovim pravilom :D )

I ovo pravilo je također diskutabilno i sa aspekta nevezeano za ovu temu, a i sa aspekta vezanog za ovu temu. Onaj aspekt koji nije vezan za ovu temu treba u drugoj temi obraditi, a ono što je vezano za ovu temu ću reći da ga je upravo Ulema i smijenila.

Citirano

Orginalno od sonovero
3) Legitimna ulema,prava Ulema su u ovom slucaju:
a) muftije, NErazrijeseni imami, profesori u vjersko-obrazovnim ustanovama,muderizi itd..

Ništa ti ovo ne pije vodu, jer sa druge strane se nalazi Ulema. A te fakte koje navodiš su fakti upravo smijenjenog muftija Muamera Zukorlića.

Citirano

Orginalno od sonovero
4) Nelegitimni pucisti,koji bi se nazvali Ulemom su u ovom slucaju:
a) razrijeseni imami (prekrsili osnove serijatskog djelovanja)
b) 1 samorpozvani muftija,pa onda samoprozvani reis(nije ih birao sabor od 70 ljudi vec se sami takvim prozvali,sorry i to je dokazano :D )
c) neobrazovani ljudi,koji nemaju obrazovne osonove da vode dzemate,a nose ahmedije zarad ubacivanja fitne (sorry vec dokazano i priznali su sami Jusufspahic&Co-dokaz jedna od onih emisija :D )..

To ti tako želiš vidjeti i to je za tebe nekakva činjenica, za mene nije. A to nas opet vraća na temu o temeljnom shvatanju i pravila i vjere, itd. Ali ti očigledno ne želiš da temeljno sagledaš ova pitanja.

Citirano

Orginalno od sonovero
5) Smjena muftije je legalizirana kroz sabor od 70 ljudi ( imami ,druge muftije,profesori itd..).. Tako da pada u vodu nemogucnost smjene muftije,a on ima i na 4 godine ogranicen mandat..

Jesi li ti prebrojala ove sabornike koji su stali uz Muamera? Jel tebi poznato realno stanje u Sandžaku po pitanju podrške?

Citirano

Orginalno od sonovero
6)Nema drugih i posebnih tema,ovo je tema,jer mi nemamo sta analizirati PRAVILA serijata ,niti izmisljati nekakve vodje..Te vodje su opisali ucenjaci i svaki iole obrazovan covjek u islamu postuje autoritet priznatog ucenjaka.. Mi smo vjera znanja..

Ova neželja pokretanja posebnih tema i neželja razmatranja osnovnih načela na kojima ti svoje teorije temeljiš govori o tome da ti ne želiš da diskutuješ već samo da propagiraš. Zavodiš jednoumlje. To je zajednička crta tebi i Muameru Zukorliću.

Citirano

Orginalno od sonovero
Nisi mi odgovorio ,koji je tvoj licni interes u svemu ovome,jer ja vidim interes i razrijesenih imama i aktivista SDA ,kao i porodice Jusufspahic..

Ako malo bolje pogledaš vidjet ćeš da sam ti dao odgovor na ovo pitanje, mada je i samo pitanje onog "visinskog" tipa, tj. Postavljeno je nekako sa visine meni koji sam u nizinama. To govori o tebi, a ne o meni.

Citirano

Orginalno od sonovero
I,nisi dao transparentan odgovore,odgovore potkrijepljene faktima,a dobio si fakte i u razlici uredjenja jedne drzave i jedne vjerske zajednice.One su medjusobno neusporedive,jer se temelje na razlicitim vrijednostima..Ali,bez obzira dobio su usporedbu..

Tvoji primjeri su tebi fakti, a moji primjeri tebi nisu fakti. O kakvim to ti faktima govoriš? Ti me sad pravo podsjeti na one da'ije. :)

Citirano

Orginalno od sonovero
Primjer: Kazes muftija je nesmjenjiv,a NEMAS argumenata..

Ja svo vrijeme navodim svoje argumente, ali ih ti očigledno ne čitaš. Radi se o zatvborenom krugu. Eto kako je nesmjenjiv. Vrati se unazad i pročitaj par prijethodnih postova.

Citirano

Orginalno od sonovero
Argumenti,pa nastavak.. Iskoristi ovu temu,a izbjegni demagogiju,koju koriste politicari kroz postavljanja pitanja,da bi izbjegli odgovor i nekakvih demagoskih konstatiranja bez davanja dokaza..

Ko ilijek ozbiljnije razmišlja o stvarima vidi ko je ovdje demagog.

Očigledno je da si ti uvjerena u svoju priču i da su ova tvoja navođenja fakti. Kada se krene u smjeru u kojem tebi ne odgovara ti onda na jedan lijep i dobro izvježban način bježiš iz diskusije, pokušavajući da ostaviš utisak samouvjerenosti i neprikosnovenog stajališta na istini. To je prava demagogija.

Dakle, tebe više neću komentarisati, sve dok ne pokreneš one teme vjerske koje se pokreću po autimatizmu ovim pisanjima. Džaba, nisam ti ja neko kome se može uvaliti mačka u džaku.

muhasibi, selam alejkum brate. Hvala na linku.

E-B, jes, i ja sam bio. Pokiso pravo. A što se tiče doživljaja, eh, kad bih ti stao prićat, to ti je bilo ko ono bitka na Koštampolju. A tek kako sam jednim uzvikom učutao cijelu masu, pa dok oni konsolidovaše redove, dok šta. A samo sam ja bio dobacio, niko više. :) Reko bih ja još sa tog događaja, nego neće Jastreb da odgovara na pitanja. :)
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

467

Citirano

Orginalno od Junus
3) Nisam činio sedždu, već sam dobacivao masi sa druge strane.

Red "Pobeda, Pobeda" pa red "Suljo, Suljo", samo nedostajalo "Velja, Velja"
Neda nana svog Sultana

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

468

E vidiš, ni ti ne znaš šta sam to ja dobacivao onoj drugoj masi. :)

zeljovac

Početnik

(10)

• »zeljovac« je muško

Datum registracije: 10.10.2007

• Poruku poslati

469

Izvinite što se ponavljam.

Ma pustite Junusa.
Kad se nekom spuste zastori (koprene) on prosto ne može ( i ne želi) ništa da svati.

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

470

Nema fajde slijepom namigivati, gluhom saptati i nijemom govoriti. Dzaba! Oci ima al nevidi. Tesko se njemu!
Neda nana svog Sultana

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

471

Citirano

Orginalno od muhasibi

evo emisije dje Jakub prica,trebalo bi da je ovaj link ti provjeri.We merhaba

http://www.youtube.com/watch?v=KDZ2FYRtqmk

nije mi jasno sta nevladina organizacija koja podrzava LDP koji je protiv muftije ima veze sa IZ
IPAK JE POLITIKA UPLETENA DO KRAJA

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

472

@Kako_bilo, i meni je to isto zapalo za oko. Ne znam da li ta NVO podrzava LDP, ali znam da je Aida Corovic (koja je govorila u toj emisiji) cesto i snazno kritikovala muftiju Zukorlica.

I ako je ovog puta cak i ta NVO, koja je jedna od najglasnijih Zukorlicevih protivnika, stala u odbranu IZ Sandzaka (tj. IZ Srbije) onda je jasno da oko imenovanja reisa beogradskog i cele Srbije, njegovog pravosvestenstva, precasnog Adema Zilkica nesto zestoko smrdi.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »Kako_bilo« je muško

• Poruku poslati

473

ne znam kako bi trebalo glasanje da se održi
-samo imami džamija
-gradovi
-vernici
-....

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

474

Glasanje

Ljudi moji, pa izbor je veoma ocit - glasa se za:

1. Novi Pazar/Sarajevo; ili
2. Beograd/Velika Srbija.

Cinjenica da vam se neko ne svidja licno NE SMIJE biti razlog da se glasa za Veliku Srbiju!

Bosnjaci Sandzaka imaju SVOJU historiju NEVEZANU za Beograd, te stoga NE SMIJU pokleknuti sada!

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

475

Citirano

Orginalno od Kako_bilo
-samo imami džamija
-gradovi
-vernici
-....

Mislim da nebi trebalo da glasaju samo imami dzamija ili gradovi, jer to nebi odrazavalo pravo sliku volje naroda, a i vazda bi dalo sansu kriticarima da stavljaju pod znakom pitanja to koga su pojedini imami u tom izboru slijedili.

Stoga mislim bi svi koji se osjecaju muslimanima trebali da imaju pravo da tim putem biraju duhovnog vodju u ovoj nam trenutnoj drzavi.

• »Sandzak Beg« je muško

• Poruku poslati

476

Citirano

Orginalno od E-B

Citirano

Orginalno od Sandzak Beg
Ja glupsi interviju nisam video, kad ga insan pogljeda i poslusa njegov muhabet, onda kazem fala bogu da je on u manjini, sto moze da predstavlja samo porodicni rijaset.

Eh to dali je u manjini ili u vecini, to nam bivsi muftija tolike godine nije dozvoljavao da znamo.
A ima sansu jos ovo neko vrijeme (dok ga koliko toliko slusaju ovi BiH madiji) pa da raspise glasanje.

Nego, dali si se odazvao njegovom apelu da ne placas TV-pretplatu?

Postovana/i E-B

Ode se ne bavimo ispiranjem mozgova i iznosenjem lazi i zabuna, nego samo cinjenice su mjerodavne.
Naime sve ankete i ispitivanja javnog mnjenja u Sandzaku govore da sdamoproklamovani reis ne uziva poverenje gradjana (na.pr. TV FOX).
A to sto kazes da vam muftije nije dozvolijo, moras da priznas da je nepromisljeno receno, sve je regulisano ustsvom IZ-e i drugim zakonskim aktima, mlogo bi bilo ljepse da ste najavili da niste nezadovoljni radom muftije, i pokrenete to pitanje pred zvanicnim organima i javno, a ne preko noci i to u nekom ne namjenskom objektu.

Sto se tice te pretplate preko 20 godina ne placamo, niti cemo, a vi ako hocete placate , to je vasa privatna stvar.
"...Allah ändert ja nicht, was mit einem Volk ist, bis sie ändern, was mit ihnen selbst ist..." (Koran: Sure 13, Vers 11)"

• »Kako_bilo« je muško

• Poruku poslati

477

Citirano

Orginalno od Sandzak Beg

Postovana/i E-B

Ode se ne bavimo ispiranjem mozgova i iznosenjem lazi i zabuna, nego samo cinjenice su mjerodavne.
Naime sve ankete i ispitivanja javnog mnjenja u Sandzaku govore da sdamoproklamovani reis ne uziva poverenje gradjana (na.pr. TV FOX).
A to sto kazes da vam muftije nije dozvolijo, moras da priznas da je nepromisljeno receno, sve je regulisano ustsvom IZ-e i drugim zakonskim aktima, mlogo bi bilo ljepse da ste najavili da niste nezadovoljni radom muftije, i pokrenete to pitanje pred zvanicnim organima i javno, a ne preko noci i to u nekom ne namjenskom objektu.

Sto se tice te pretplate preko 20 godina ne placamo, niti cemo, a vi ako hocete placate , to je vasa privatna stvar.

u tom nenamenskom objektu je bio iftar koji je organizovao američki ambasador,pa objekat je validan.a sto se tice pretplate ne treba da se placa

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

478

Citirano

Orginalno od E-B

Citirano

Orginalno od Kako_bilo
-samo imami džamija
-gradovi
-vernici
-....

Mislim da nebi trebalo da glasaju samo imami dzamija ili gradovi, jer to nebi odrazavalo pravo sliku volje naroda, a i vazda bi dalo sansu kriticarima da stavljaju pod znakom pitanja to koga su pojedini imami u tom izboru slijedili.

Stoga mislim bi svi koji se osjecaju muslimanima trebali da imaju pravo da tim putem biraju duhovnog vodju u ovoj nam trenutnoj drzavi.

:)) :)) :))
E cujete dobre ideje.
Sta treba ljudi iz Granate, Bolonje i takvih mesta da glasaju i biraju nas duhovni centar i Muftiju.

E bas me interesuje za kog bi narkomani pre glasali.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

479

Mislim da je Admin odlicno opisao ulogu i razloge zbog cega je drzava umesana u sve ovo i zbog cega radi to sto radi.
Medjutim,pitanje je zbog cega i koji su motivi Ugljanina zbog svega ovoga.
Evo nekoliko osnovnih i glavnih razloga:

-Prvi je,sto je covek diktator,i sto po definiciji zeli da kontrolise sve sto moze i dokle god to moze(dokle god ga pusta drzava da to radi).Znaci nema neke velike filozofije tu.

-Drugi i najvazniji je taj sto vidi kako se narod,a pre svega velika omladina vraca veri,pune se dzamije,ali ne samo dzumom i tokom Ramazana,vec tokom svih namaza,sve je vise safova u svim dzamijama…a sta to znaci za njega?Pa zeli diktator da obezbedi svojoj stranci glasove za narednih 30 godina,zeli opet da novoj generaciji prica u dzamijama kako nije musliman onaj ko nije za njega .Vidite da mu nema omladine na skupovima,sve neki stara komunisticka udruzenja,tipa 25 Maj(po Titovom rodjendanu)

-Treci koji direktno sledi iz drugog ali za diktatora podjednako vazan je taj sto narod upravo zbog vracanja veri sve vise ispunjava farzove,daje Zekat a diktator i njegovi kompanjoni vide tu nepresusan izvor prihoda koje bi da “oporezuju” po principu “80% piju a 20% sarcu(narodu)daju

-Cetvri je taj sto zna diktator da je napad najbolja odbrana,pa unosenjem velike smutnje zeli da sakrije probleme koje grad ima mali milion!Citav grad je oronuo,nista se ne radi,nezaposlenost ogromna,on pokusava da utopi ono malo preduzeca sto valja njegovim tajkunima…

-Peti je taj sto protiv njega i njegovih postoji veliki broj ozbiljnih prijava po pitanju korupcije,pa cak i da ne rade ovo svojom voljom,radili bi zbog toga sto ih drzava ucenjuje.

Da li se promenila drzava u kojoj zivimo prema nama?Hajde da vidimo:

Postoji najmanje Milion radikala koji nas ne priznaju,koji bi nove ratove,koji bi granicu kod Sarajeva i Zagreba ,iz ustava smo izbaceni ,ovo je sada drzava srpskog naroda ,himna je “…spasi boze srpske zemlje i srpski rod …”,zastava orao sa 4 slova S ,i dalje bi da uzmu deo Bosne(tzv.republiku srpsku),stvaraju specijalne odnose sa tim delom bosne ,srpka je reprezentacija,i dalje su 3 prsta na svakom koraku,i dalje se na stadionima cuje Noz,zica Srebrenica, i dalje se velicaju Ratko Mladic i Karadzic, i dalje se suveniri sa njihovim likovima prodaju u centru Beograda,Novog Sada…da li se nesto promenilo??
znaci,sve je isto samo Sloba nema!

A pogledajte kako se promenio Ugljanin:
Ugljanin 91-92 god: “Od danas Sandzak mozete zvati drzavom jer mi ne priznajemo Jugoslaviju bez Bosne i Slovenije.”

Ugljanin 2000-te god. : “Mi smo Bosnjaci I trazimo autonomiju kao sto je Vojvodina I kao sto Beograd zeli da da Kosovu.”

Ugljanin 2007-me: “Srbijo,oce i majko,Srbijo pesmo i bajko,Bog nek ti pruzi spas,jer mi te volimo,k’o sto ti volis nas.”

Kakva transformacija,ko u onom crtanom filmu “Transformers”
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »Sandzak Beg« je muško

• Poruku poslati

480

Citirano

u tom nenamenskom objektu je bio iftar koji je organizovao američki ambasador,pa objekat je validan.a sto se tice pretplate ne treba da se placa

Postovana/i Kako_Bilo

Da je sve kako bilo kako treba , po znacaju skupa (Sabor) i odlukama koje bi se na tom skupu donijele taj hotel ne bi ni pod razno dosao i u svakom slucaju bi bilo sporno mjesto.

Ali oni sto su tamo pokusali nesto da urade, za njih je svejedno gde bi to bilo, oni bi to i na ulici uradili, jer njima nista nije sveto.
"...Allah ändert ja nicht, was mit einem Volk ist, bis sie ändern, was mit ihnen selbst ist..." (Koran: Sure 13, Vers 11)"

3 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

3 Gostiju

Social bookmarks