Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

asija

Početnik

(10)

Datum registracije: 05.10.2007

• Poruku poslati

681

Utorak, 06. Novembar 2007

e ljudi, nemojte da mijesate Sulja sa derviskim seihovima! Pa sta imaju oni zajednicko?Islam je na ovim prostorima dosao kao derviski, da se tako izrazim, Turci su ga donijeli sa sobom i hvala Allahu sto smo muslimani! a Ljosu je tu samo u prolazu i nema vam on nikakve veze sa dervisima, samo sto je nekad bio za ujedinjenje Sandzaka sa BiH, pa su ga mnogi slijedili, a sad kad se okrenuo Beogradu, ne mogu pojedinci da se iscupaju tako lako od SDA!Mnogi su razocarani u njega, verujte mi!Politika je k...a( da prostite) eto toliko, izvinite na smetnji ;)

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

682

Tacno tako,Asija!Ja kolko znam Suljo nije seriatski niti derviski sejh,druga je stvar sada da li ih on voli ili ne,i da li ga dervisi podrzavaju ili ne!Mene licno to puno ne zanima...
Svako za svoja djela nek vodi racuna i nek se obracunava sam sa sobom tj.vodi muhasebu ;)
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

683

Asija mislim da pogresno shvatas neke stvari. dervisi koji sada zive u novom pazaru (90%) njih su aktivni sljedbenici sulejmana ugljanina, to se i danas vidjelo pred altun alem dzamijom gdje su bili glavni pazarski dervisi, sije (uzgred, ovi u novom rijasetu su postavili sekretata tzv. sandzačkog muftijstva provjerenog siju) sto sve govori da je to sve samo nije islamska zajednica.
A vala bi i radulovica trebali imenovat za nekog pocasnog organa zbog velikih zasluga za ovu njihovu stvar.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

684

Citirano

Orginalno od Jastreb
Asija mislim da pogresno shvatas neke stvari. dervisi koji sada zive u novom pazaru (90%) njih su aktivni sljedbenici sulejmana ugljanina, to se i danas vidjelo pred altun alem dzamijom gdje su bili glavni pazarski dervisi, sije (uzgred, ovi u novom rijasetu su postavili sekretata tzv. sandzačkog muftijstva provjerenog siju) sto sve govori da je to sve samo nije islamska zajednica.
A vala bi i radulovica trebali imenovat za nekog pocasnog organa zbog velikih zasluga za ovu njihovu stvar.

Sta je to bilo danas ispred Altun Alem dzamije?!Jelm sve proslo mirno!?
Cus sija provjereni za sekretara!Mozda nisu imali nekog boljeg,nuzda zakon mijenja ;)
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

685

pa htjeli su da provale u altun alem dzamiju da klanjaju namaze, kao fol ona je u vlasnistvu rijaseta iz beograda. posto nisu uspjeli hasib je sa dvadesetak svojih pristalica od toga desetak dervisa i sija koji uopste nisu iz njegovog dzemata klanjao ikindiju, aksam i jaciju na ulici.
veceras prolazim pored samostalne zanatske radnje rijaset kad oni mi kazu ZDRAVO.
prvo se zacudih, al posle rekoh, posto im je srpski zvanicni jezik onda im je to i zvanicni pozdrav, nista cudno,
a sto se nuzde tice, stvarno neznam, ako im je bila velika nuzda, pa i more...

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

686

Citirano

Orginalno od @ef
Moze li da mi neko odgovori na pitanje zbog cega je sediste ovog rijaseta u pokusaju, na celu sa reisom beogradskim i cele Srbije njegovim pravosvestenstvom, precasnim Ademom Zilkicem, u Beogradu?

Zato sto nam je BG duhovni centar,neznam kako ovolike godine nisi primetio taj duh islama u bg-u.

Citirano

Orginalno od @ef
Oni smatraju da IZ u Srbiji treba da bude organizovana na nivou rijaseta, bez ikakvih veza sa Sarajevom. Medjutim, zbog cega je izmedju Novog Pazara i Beograd, Beograd izabran da bude centar IZ?

Zato jer je Bg centar islama a Np onako,sareno...

Citirano

Orginalno od @ef
IZ u Novom Pazaru je daleko jaca i organizovanija od one u Beogradu. I infrastrukturno i intelektualno. U Beogradu postoji samo jedna dzamija, a u Novom Pazaru preko 40, plus mnogo drugih ustanova i institucija (kao sto su deciji vrtic, medresa, fakultet, itd...). U Beogradu ima vrlo malo skolovanog kadra, dok u Novom Pazaru imamo dosta ljudi sa zavrsenim islamskim fakultetima, pa i doktore islamskih nauka. Organizacija IZ u Beogradu je na nuli. Nisu u stanju ni tu jednu dzamiju da odrzavaju cistom, a grejanje zimi necu ni da pominjem. Prostorije koje su spaljene jos uvek nisu renovirane, iako su u Bajrakli dzamiji stigle donacije za obnovu.

Ista situacija je i sa dzamijom u Nisu!

Citirano

Orginalno od @ef
Zbog cega se ceka na njihovo obnavljanje?

Zbog toga sto oni rade po principu 80% njima,18%PDV a 2% za obnovu.

Citirano

Orginalno od @ef
U Beogradu sam u dvoristu iza dzamije video parkirana crna pogrebna koja se koriste za prevoz umrlih hriscana. Nekome je ocigledno palo na pamet da se mogu upotrebiti i za umrle muslimane. Mada ne znam gde se u Beogradu sahranjuju muslimani, jer ne postoji ni jedno muslimansko groblje.

Reis&Co ce da budu sahranjeni u Aleji velikana na srpskom groblju,tako da im i ne treba neko posebno groblje.Koliko su ucineli za Srbiju,verovatno ce im organizovat i pocasnu paljbu.

Citirano

Orginalno od @ef
Da ne nabrajam dalje, svi mi znamo kakva je situacija u Novom Pazaru, a kakva u Beograd. Medjutim ono sto ne znamo je ako je vec trebala na taj nacin da se organizuje IZ zbog cega nije Novi Pazar izabran kao centar? Zbog cega Beograd? Sta to Beograd ima, a Novi Pazar nema? Kome i zbog cega odgovara da centar IZ ne bude u Novom Pazaru, vec u Beogradu?

Zato jer kad odes u Bg osecas se kao svoj na svome,dzamije na svakom cosku,medrese,vakufi,ezan se cuje,prolzanici nazivaju selam,cevape mozes da kupis gde hoces(sve halal Leskovacki rostilj,osvestan od 2 reisa),a kad odes u Np ili u Sarajevo nekako kao da si u tudjini,okruzen crkvama,svinjetinom,nemas reisa,jednostavno imas osecaj da ti tu ne pripadas i srce ti zaigra za BG.

E moj @ef-e, sve ovo hoce da proture pod plastom da je nas Muftija ovo ili ono a ustvari to nema nikakve veze sa njim licno vec sa politikom kojom vodi u IZ jer ne zeli da se odrekne Sarajeva.

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

687

na sajtu www.islamskazajednica.org imate izvode iz intervjua milana radulovica. izvodi su odabrani i govore o stvarima koje smetaju gospodi iz beograda. interesantno je pogledati.

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

688

Citirano

Orginalno od Jastreb
na sajtu www.islamskazajednica.org imate izvode iz intervjua milana radulovica. izvodi su odabrani i govore o stvarima koje smetaju gospodi iz beograda. interesantno je pogledati.

Kad malo bolje razmislim, hajir je u ovome Ciganovicu, pardon Radulovicu. On jednostavno prica ono sta drugi misle. Zato i ne treba neka inteligencija da se stvari skontaju
Zato Radulovicu, "hvala ti" sto nam otvaras oci.
Neda nana svog Sultana

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

689

upravo je u tome fora, gos. ciganovic nije mogao da izdrzi nego je svu politiku srbije prema bosnjacima i ostalim muslimanima prosuo.
svako njegovo gostovanje je poen za islamsku zajednicu.
ovaj narod i dalje ima dostojanstva i casti i neda svoj obraz i kad cuje onu pricu postane mu jasno.

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

690

Citirano

Orginalno od Jastreb
pa htjeli su da provale u altun alem dzamiju da klanjaju namaze, kao fol ona je u vlasnistvu rijaseta iz beograda. posto nisu uspjeli hasib je sa dvadesetak svojih pristalica od toga desetak dervisa i sija koji uopste nisu iz njegovog dzemata klanjao ikindiju, aksam i jaciju na ulici.
veceras prolazim pored samostalne zanatske radnje rijaset kad oni mi kazu ZDRAVO.
prvo se zacudih, al posle rekoh, posto im je srpski zvanicni jezik onda im je to i zvanicni pozdrav, nista cudno,
a sto se nuzde tice, stvarno neznam, ako im je bila velika nuzda, pa i more...

A jesul bukvalno na ulici klanjali ili tu nedje pored dzamije?!
Insallah da ta dzamija bude kako treba i da ponovo ozivi,i da dodje neki bolji imam,jel hoce!?Hasib je politicar koji treba da se kandiduje za nekog odbornika,mozda ga i glasam ! :D

nurudin

Početnik

(10)

Datum registracije: 25.10.2007

• Poruku poslati

691

braco u islamu,nemojte da zikrite, zilkica kao rejsa.ugljanina kao suljo jer covek je ugljanin.ovi danas i sam primetio klanjali su iz inata ,kakav je namaz iz inata.ali hajir bitno da je Kostunica zadovoljan.nisu svi sufijski sejhovi za Ugljanina ali iz kurtoazije i iz Islamskih razloga nece da se inate da padaju u gjunah.a NADRI LJEKARI "SEJHOVI"KARANDJOLOZI direktno se mijesaju u palitiku.ne u politiku nego lokalnu PALITIKU.Na taj nacin zavadjaju ljude za sacicu interesa.SVOJIM SLEDBENICIMA KOJI SU SLIJEPI ,huskaju ih i kazu svadjaj te se sa narodom vici te ovaj je droga ovaj ovakav ,onakav.pa ces biti VELIKI DERVIS-siromah bukvalno ,fukara za ALLAHOM.KADA BI BILI TAKVI DERVISI.NEGO PRIMER U SVEMU.

JEDAN VELIKI SUFIJA IZ SARAJEVA JE REKAO :"SLIJEPAC SLIJEPCA NE VODI".I zaista jeste tako SLIJEPI VODJA a narod ELHAMDULILLAH SVE VISE VIDI ;TEK PROGLEDO;

A ovo sto se inate ispred dzamije dizu sebi cijenu.Zamena teza POSTO NISTA NIJE URADJENO ZA GRAD HAJDE SADA DA SE BAVIMO NECIM ZNACAJNIM.NEKA RENOVIRA PAZAR KO STO MUFTIJA RENOVIRA DZAMIJU I SVE CE BITI OK.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

692

Ja sam naglasio 90% dervisa, a dobro bi bilo da ti dervisi koji nisu za ovo sto se radi to i kazu, a ne da ih predstavljaju i obraz im kaljaju neki tamo politicki dervisi.
a oni jesu klanjali na sred ulice, blokirali saobracaj i u gomili opusaka od cigara i u smecu klanjali. trebo bi suljo poslat ove komunalce da im veceras operu ulicu da ne klanjaju onde.
ono sto je najitneresantnije jeste da medju tim ljudima nije bilo skoro nikog iz dzemata altun alem dzamije.neki dzematlije su dosli i kazali da za hasibom nikada vise ne bi klanjali. jadan je taj imam koji za trideset godina staza nema pet dzematlija iza sebe.

nurudin

Početnik

(10)

Datum registracije: 25.10.2007

• Poruku poslati

693

BRATE pokuso sam da ti kazem da ona skupina nisu dervisi samo se LAZNO PREDSTAVLJAJU,onde sam vidio dvojicu koji ne misle tako ali nisu mogli da se odvajaju.jer nije im do svadje.vidio sam dvojicu SIJA,jednog od njih sam cuo kako sve najgore govori za EBU BEKRA HAZRETI AJISU,a ko ja trazim uputu dje da idem kada se otvori.....da ALLAH SACUVA.NIJE SLUCAJNO STO SU SVI ONI POD ISTI BAJRAK STALI i mi smo ponosni sto nismo takvi I STO SMO NJIHOVI NEISTOMISLJENICI.

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

694

Srijeda, 07. Novembar 2007

Ja takodje smatram da bi sada dervisi trebali da ostave politiku po strani i da ne dozvole da budu neciji poslusnici i pijuni!Takodje iskreno se nadam da ce svojom glavom razmislit i shvatiti da nisu oni ti koji imaju znanje i koji treba sada da vode ovaj ummet u bolju i svetliju buducnost!Najbolje bi bilo kada bi ostali po strani i ne pravili guzvu,tj.ne zalazili dublje u fitneluk!
Jastrebe,nisi objektivan!
Jastrebe,gde si bio ranije da zalis Hasiba i da te zaboli kako Hasib nema dzematlija iza sebe?

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

695

Radio 100+

Citirano

NOVI PAZAR- Mešihat Islamske zajednice u Srbiji, koji ne priznaje izbor reisa Adema Zilkića, zatražio je danas od ministra vera Radomira Naumova da udalji svojeg savetnika Milana Radulovića. Kako se navodi u pismu Naumovu, “ponašanje savetnika Radulovića negativno utiče na odnose između države i verskih zajednica”. Mešihat u kopiji pisma dostavljenog medijima svoj zahtev je obrazložio stavom da je Radulović u emisiji “Izbor” čačanske TV Galaksija “potpuno skinuo masku i javno izrazio podršku Sulejmanu Ugljaninu i grupi imama koji su preuzeli zadatak projekta razbijanja Islamske zajednice”. Prema oceni Mešihata, Radulović je “sebi dozvolio da tumači unutrašnja akta Islamske zajednice, manipuliše političkim temama vezanim za Bosnu i Hercegovinu i ne preza od izjava koje impliciraju pretnju, ukoliko organi IZ budu preduzimali korake u skladu sa svojim normativnim aktima, a u suprotnosti sa njegovom voljom”. Deo imama iz nekoliko sandžačkih gradova imenovao je Adema Zilkića za reis-ul-ulemu u Srbiji i Muamera Zukorlića smenio sa funkcije glavnog muftije u Srbiji. Oni su, takođe, saopštili da se Islamska zajednica u Srbiji reorganizuje na drugim principima i izdvaja iz sastava Rijaseta u Bosni i Hercegovini. Sandžački Mešihat na čelu sa Muamerom Zukorlićem je, s druge strane, nelegalnim proglasio sve odluke imama koji se deklarišu kao Islamska zajednica Srbije sa sedištem u Beogradu. Obe strane za sebe tvrde da su jedini legalni i legitimni predstavnici muslimana u Srbiji.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

696

Selaam Alejkum!

Braco i sestre, ako vas interesuje snimao sam danas shta se desilo to jest "gdje su klanjali" "suljovci"... pa ako ste zainteresovani kazhite ja chu linkat da vidite...

Da vas Allah dz.sh sachuva od svkog zla i da vas sachuva smutljivca i lazhnih prijatelja.
I da nas Allah s.w.t.a uputi na pravi put tako da ne budemo od onih "koji sve znamo" a u stvari ne znamo nishta!

Ljudima se cini da je lijepo samo ono za cim zude: zene, sinovi, gomile zlata i srebra, divni konji, stoka i usjevi. To su blagodati u zivotu na ovom svijetu; a najljepse mjesto povratka je u Allaha. Ali-’Imran (ajet, 14)

"Gospodaru nas, ne dopusti srcima nasim da skrenu, kada si nam vec na pravi put ukazao, i daruj nam Svoju milost; Ti si, uistinu, Onaj koji mnogo daruje! Ali-’Imran (ajet, 8 )

Ako se oni budu prepirali s tobom, reci: "Ja se samo Allahu pokoravam, a i oni koji me slijede." I reci onima kojima je data Knjiga i neukima: "Primite islam!" Ako prime islam, onda su na pravom putu. A ako odbiju, tvoje je jedino da pozivas. – A Allah dobro vidi robove Svoje. Ali-’Imran (ajet, 20)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

697

Citirano

Orginalno od muhasibi
Ja takodje smatram da bi sada dervisi trebali da ostave politiku po strani i da ne dozvole da budu neciji poslusnici i pijuni!Takodje iskreno se nadam da ce svojom glavom razmislit i shvatiti da nisu oni ti koji imaju znanje i koji treba sada da vode ovaj ummet u bolju i svetliju buducnost!Najbolje bi bilo kada bi ostali po strani i ne pravili guzvu,tj.ne zalazili dublje u fitneluk!
Jastrebe,nisi objektivan!
Jastrebe,gde si bio ranije da zalis Hasiba i da te zaboli kako Hasib nema dzematlija iza sebe?

ne zalim hasiba uopste, nego se samo pitam kakav je to imam koji u jednom dzematu radi punih trideset godina i za tih trideset godina iza sebe nema ni jednog covjeka iz tog dzemata, vec je vecina ljudi bila iz nekih drugih dzemata.
to sam rekao, a ti kako si shvatio, tvoj problem.

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

698

kako sam primetio Hasib je uvek imao najmanje 3 safa u džamiji,šteta što punimo dušmanima srce prepucavanjima ne samo ovde na forumu već uopšte u životu.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

699

ne znam jesi li isao na jaciji i aksamu, a pogotovo na sabahu kada bi otisli oni koji imaju radnje u prvomajskoj, a i da je imao tri safa dzematlija iz svoga dzemata, oni su ga sada napustili jer se ne slazu sa koncepcijom srpskog reisa i srpskog rijaseta.
to su posteni bosnjaci koji ne trpe izdaju.

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

700

išao sam kad god sam mogao i kod njega i kod drugih .
kažu čovek klanja zbog sebe a ne zbog posmatrača.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks