Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

801

Četvrtak, 15. Novembar 2007

Kako kaze predaja, nikada ne volite nekoga preko mjere. Moze doci vakat da ga vise ne volite. I nikada ne mrzite nekoga preko mjere. Moze doci vakat da ga ne mrzite vise. Islam preporucuje sredinu. Hocu da kazem, strasno je ovo sta su uradili Adem ef. Zilkic i Hasib ef. Suljovic. No, njima vece kazne ne treba od cinjenice da ce cijeloga zivota nositi breme izdaje koju su pocinili. Pa makar oni toga i ne bili svjesni. Zato je suvisno, a sa aspekta islamske etike i neprihvatljivo koristiti pogrdne i uvredljive nazive. Njima se time nikakva steta ne moze nanijeti a za sebe se tesko moze korist pribaviti. Na kraju krajeva, nasa podrska IZ treba da znaci najprije odbranu dzamija i odbranu legalnih institucija i rad na miru i bratskim vezama medju dzematlijama. Nasa podrska IZ ne treba da se manifestuje kroz vrijedjanje imama koji su se otcijepili. Sve dok ne budu preduzimali nepromisljene poteze ne treba se sekirati. Ako to vole, neka ih neka klanjaju na ulicama, neka klanjaju po hotelima. A kada sva ova muka prodje, valja sjesti pa izvuci pouku iz svega ovoga. Gledao sam u Glasu islama fotografije sa onog skupa na kojem je docekan "reis". Neke ljude dobro poznajem. Ustvari, mislio sam da ih poznajem. Njihovo prisustvo tom skupu je za mene bilo pravo razocarenje. Pomislih, istina je ono sto kazu, niko ne moze insanu da nanese stetu kao sto moze on sam sebi.

Ja mislim da su u IZ dobro uradili sto su odlucili da ne predju preko nedjela ovih imama. Jedno je neslagati se sa politikom koja se vodi a drugo je izdati. Pogledajte IZ u BiH. Primjer Mustafe Spahica, Enesa Karica i drugih kriticara reisa Cerica. Zestoko su ga kritikovali ali nikada im nije palo na pamet da se odmetnu u hajduke i da koketiraju sa SDA ili nekom drugom partijom. Oni imaju ono sto ovi nasi nisu imali - svijest.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

802

Na zalost samo se moze reci na zalost.

Na zalost svih ljudi muslimana koji nemaju nikakvih politickih i pozicionih potreba i koji sada ne mogu da odu u dzamije jer se plase da ce im neko nalepiti doznaku da su pripadnici ove ili one struje i plase da ne izgledaju kao crne ovce po gradu.

Eto sinoc sam na atelitskom programu gledo pazar i naravno ne bi mi merak sto ga vidoh jer su ga srbi tako lijepo upakovali da mi je muka u stomaku bila pocevsi od islamskih zajednica ovoga ili onoga pa preko politicke situacije do raznosenja droge i nesigurnosti gradjana.

Stvarno kad neko drugi gledaj taj program i nezna nesto mnogo o tom kraju sigurno je da ce steci utisak da je to neki divlji zapad u srcu evrope.

Na zalost...
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

803

i mirso hodzic i njegov brat, cini mi se da bjese murat, ali nisam siguran, direktor skole su bili i klanjali u prvomajskoj na ulici, mirso prvi dan, a brat mu drugi dan.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

804

Citirano

Orginalno od juskos
Na zalost samo se moze reci na zalost.

Na zalost svih ljudi muslimana koji nemaju nikakvih politickih i pozicionih potreba i koji sada ne mogu da odu u dzamije jer se plase da ce im neko nalepiti doznaku da su pripadnici ove ili one struje i plase da ne izgledaju kao crne ovce po gradu.

Nece im jusko niko nista nalijepit. Mala je ovo carsija, sve se zna, i ko je ko, i gdje je i sta....Nije to bas tako.

Ja idem na sva kulturna desavanja koja Opstina na celu sa Suljom organizuje, na zajednicke seminare, skupove raznih vrsta pa i politicke, ali sam sigurna da nikad niko nije pomislio da sam "sa njima u koaliciji". :)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

805

www.islamskazajednica.org

Citirano

U Beogradu je održana neformalna konferencija ministara jugoistočne Evrope nadležnih za poslove kulture, pod nazivom "Unapređivanje međukulturnog dijaloga i Bela knjiga Savjeta Evrope. To je posljednja konferencija u okviru predsjedavanja Srbije Komitetom ministara Savjeta Evrope.

Dvodnevnu konferenciju otvorio je ministar kulture Vojislav Brajović koji je napomenuo da ovakvi susreti doprinose razvoju demokratskog upravljanja kulturom različitosti tako što će donosiocima odluke, lokalnim i regionalnim vlastima, kao i civilnom sektoru, pružiti smernicu za razvoj i primenu interkulturnog dijaloga. Ministar Brajović je naglasio da Srbija pridaje ogroman značaj izradi Bele knjige o interkulturalnom dijalogu, čiji je podnaslov 'Živeti skupa kao ravnopravni', i koja bi kao nacrt, krajem ove godine, trebao da bude odobren od strane Komiteta ministara:

"Ideja evropskog komesara za kulturu, gospodina Jana Figela, o unapređenju i razvoju interkulturalnog dijaloga više je nego dobrodošla na ovim našim prostorima. Oslanjajući se na Faro deklaraciju kao strateški dokument koji promoviše interkulturalni dijalog kao sastavni deo evropskih vrednosti – ljudskih prava, vladavine zakona, jačanja socijalne kohezije, solidarnosti, mira i stabilnosti – nastojimo da unapređivanjem interkulturalnog dijaloga, kao i intereligijskog i političkog dijaloga, postane naša dugoročna delatnost."

Na konferenciji u Palati Srbije učestvuju gosti iz Saveta Evrope, predstavnici jugoistočne Evrope, susednih regiona, južnih obala Sredozemlja, Bliskog Istoka, predstavnici nevladinih organizacija, nacionalnih manjina, kao i predstavnici različitih konfesija u Republici Srbiji.Na spomenutom skupu učestvovali su i predstavnici islamske zajednice u Srbiji. Predstavljajući Fakultet za islamske studije iz novog Pazara obratio se Mr. hfz. Pramenković Almir, dok je iz Medija centra islamske zajednice govorio Mr. Balić Hajrudin prezentujući predmetnu temu iz svoje perspektive.

Ostvarenje sreće i blagostanja zavisi od odnosa među ljudima. Za to je bitno razmišljanje o humaniziranju međuljudskih odnosa, prevladavanju antagonizma. S obzirom na heterogenost nacionalne, vjerske i ideološke strukture našeg društva nameće se kao nužno izlaženje iz zatvorenosti i prevladavanje barijera zatvorenih krugova. Dakle, religijski pluralističko društvo je neminovnost, jer i sama činjenica da je Bog kada je stvorio Adema, a.s. od nekoliko vrsta zemlje-prašine ukazuje da je njegova intencija bila da ljudi žive zajedno u miru. Religija u sebi sadrži svojevrsnu sinergijsku energiju, agens koji ima pozitivne implikacije, vodeći svemu što je konstruktivno, a udaljavajući od svega što vodi u propast i destrukciju.

Dijalog među sljedbenicima različitih religija je neophodan, jer ignorancija drugih implicira iracionalni gnjev. Skup poput ovog nesumnjivo je u cjelosti faktor koji relativizira sve stereotipe i predrasude.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

806

Neko pomenu da je Muamer Zukorlic klanjo na parice,ko je tamo imam,da nije Muamer?!
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

807

Vallahi Billahi, sam bracho ono lijepo rek'o,

CHEMU JE VRIJEME TOME JE VAKAT!
Nemo posle, rootxtx ovo, rootxtx ono. :)

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

808

Citirano

Orginalno od rootXTX
Vallahi Billahi, sam bracho ono lijepo rek'o,

CHEMU JE VRIJEME TOME JE VAKAT!
Nemo posle, rootxtx ovo, rootxtx ono. :)

Dobar si.

U Beogradu odrzana konferencija za stampu, u Medija centru. Na konferenciji pricali Munir Poturak-SDPTarik Imamovic-SA, Fevzija Muric-SZS, Aida Corovic-Urban in, Mithat Nokic-Pokret Zelenih. Podrsku dala i Sandzacka demokratska unija.

Tema situacija u Novom Pazaru, izmedju ostalog i o pokusaju puca na IZ.

Drago mi je da je pamet pobedila. Da neko kaze i drugo misljenje. U potpunosti je data podrska legitimnim organima IZ.

Vrlo je bitno istaci da je ovo pokusaj da se IZ brani organizovano.
Bosnjaci su dokazali da mogu da deluju kolektivno kada su vazna pitanja, kao sto je vjera.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

809

ovo je najbolji potez bosnjackih politicara od uspostave visestranackog sistema. videlo se da nije u pitanju ni muftija ni ovaj ni onaj, u pitanju je unistenje bosnjackog naroda kojem se mora stati na put. ako sada pobjedimo, a hocemo uz Allahovu pomoc, dokazat cemo da zasluzujemo ime nasih pradjedova.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

810

Citirano

Orginalno od Jastreb
ovo je najbolji potez bosnjackih politicara od uspostave visestranackog sistema. videlo se da nije u pitanju ni muftija ni ovaj ni onaj, u pitanju je unistenje bosnjackog naroda kojem se mora stati na put. ako sada pobjedimo, a hocemo uz Allahovu pomoc, dokazat cemo da zasluzujemo ime nasih pradjedova.

Aida me je odusevila, zna da prica i odlicno nas je predstavila, Tarik se drzo IZ i govorio sutinu, ponekad otiso presiroko, al se vraco, Mithat je bio dobar, a Poturak je posten al slabije prica. Fevzija ko Fevzija, i ako podrzava, i pak cuva sebe. Zaboravio sam da kazem da podrsku daje i gradski odbor DS.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

811

naravno, bitno je ko kako prica, aida u svom stilu, bas ekstra, mislim da neki ljudi od ovoga veceras nece moci zaspati.
ono to je takodje bitno je i to sto su najzad svi postali svjesni ko najvise zla nanosi ovome narodu i da je projekat paralelne iz direktno usmjeren protiv interesa bosnjackog naroda na dugorocnom planu. svijest je jaca i bolja od svake price, ali naravno i prica ima svoje mjesto.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

812

Petak, 16. Novembar 2007

Citirano

Orginalno od Jahja

U Beogradu odrzana konferencija za stampu, u Medija centru. Na konferenciji pricali Munir Poturak-SDPTarik Imamovic-SA, Fevzija Muric-SZS, Aida Corovic-Urban in, Mithat Nokic-Pokret Zelenih. Podrsku dala i Sandzacka demokratska unija.

Ima li negde snimak ove konferencije za stampu na netu?

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

813

Petak, 16. Novembar 2007

Citirano

Orginalno od Jahja

Drago mi je da je pamet pobedila. Da neko kaze i drugo misljenje. U potpunosti je data podrska legitimnim organima IZ.

Vrlo je bitno istaci da je ovo pokusaj da se IZ brani organizovano.
Bosnjaci su dokazali da mogu da deluju kolektivno kada su vazna pitanja, kao sto je vjera.

Brate, prijatelju, druže... ja bih volio da si u pravu ali nisi...

Ne radi se ovde o pokušaju da se IZ brani organizovano, već da se organizovano napada SDA i Sulejman Ugljanin. Ako stavljaš znak jednakosti između ove dve stvari, to je već stvar tvojeg izbora i tvoje percepcije - kako znaka jednakosti, tako i te dve stvari.

Citirano

Orginalno od Jahja

Aida me je odusevila, zna da prica i odlicno nas je predstavila, Tarik se drzo IZ i govorio sutinu, ponekad otiso presiroko, al se vraco, Mithat je bio dobar, a Poturak je posten al slabije prica. Fevzija ko Fevzija, i ako podrzava, i pak cuva sebe. Zaboravio sam da kazem da podrsku daje i gradski odbor DS.

Brate , prijatelju, druže... savjetovao bih te da javno ne hvališ nikog, a pogotovu ne one čiji govor i djela uglavnom zavise od dnevne ili (po)noćne politike...

Halali- ako sam na smetnji...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

814

Petak, 16. Novembar 2007

To sto su druge politicke stranke u ugljaninovom napadu na islamsku zajednicu vidjele svoju dobru sansu, problem je ugljaninov. da je razmisljao i da nije nastojao da sve satre i unisti, sve sebi potcini, ugljanin je mogao biti neprikosnoveni lider bosnjaka. nemojmo zaboraviti da su sve oni ljudi koje je ugljanin svojim ponasanjem otjerao od sebe. i drago mi je sto su svi oni bar na trenutak zaboravili neke svoje razlike i shvatili da je veliko zlo prisutno u nasem narodu, da ga iz dana u dan sve vise unistava i da taj karcinom sto prije treba odstraniti.
sto se tice dnevne ili nocne politike, onda nam je tu sulejman ugljanin neprikosnoveni primjer. skoro da nema stranke u srbiji sa kojom on nije saradjivao, koga sve nije tapsao po ramenu: prvo tadic, pa kostunica, pa velja, pa palma, pa luka karadzic...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

815

Petak, 16. Novembar 2007

Islamska zajednica bi trebala bit imuna na napade bilo koje političke partije. Političke partije su od juče, a islam- od početka svijeta. Takođe, Islamska zajednica bi trebala bit imuna i od pomoći bilo koje političke ili pak nevladine organizacije, jer Islam je od početka svijeta - a te političke i nevladine organizacije - od juče. To što trenutno nije imuna ni od "napada" ni od "odbrane", trebalo bi da izazove kod svih nas potrebu za proispitivanjem samih nas, same IZ i naše koncepcije i percepcije IZ. Koliko se ona spustila u "nizine političkih partija" i koliko nije iznad njih. Zbog čega je to tako i kako to prevazići. Kad mi kao muslimani, kao IZ budemo na visini emaneta koji smo prihvatili, Allahova dž.š. pomoć će sigurno doći i neće nam bit potrebna pomoć Aide Ćorović ili pak Meha Omerovića (uzimam imena samo za primer), te se nećemo oduševljavati nihovim odbranama...

Što se tiče dnevne i noćne politike, vidim da si shvatio suštinu ;)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

816

Petak, 16. Novembar 2007

Islamska zajednica jeste i bit ce imuna na napade politickih partija ili bolje receno jedne politicke partije. u pitanju je to sto se ta politicka partija pokusala izdici na nivo islamske zajednice i instalirala svoju grupu poslusnika. poznato nam je dok su oni pokusavali politickim sredstvima osvojiti islamsku zajednicu, sve je bio pucanj u prazno. ova politicka grupacija je to shvatila i sada je to pokusala sa ljudima unutar islamske zajednice, sa svojim trojancom.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

817

Petak, 16. Novembar 2007

Citirano

Islamska zajednica jeste i bit ce imuna na napade politickih partija

Ja bih volio da si ti u pravu...
No, demantuju te nastupi pojedinaca koji su više politički nego islamski... Onog trenutka kad ti stvarno budeš u pravu, za tim neće biti potrebe...

i ... bode mi oči

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

818

Petak, 16. Novembar 2007

Sukob ispred džamije Altum alem
16. novembar 2007. | 12:43 -> 13:11 | Izvor: B92, Beta
Novi Pazar -- U Novom Pazaru izbio sukob dve grupe vernika ispred džamije Altum alem, nezvanično, jedna osoba je pogođena iz vatrenog oružja.

Ta osoba pogođena je u vrat, a kako saznaje agencija Beta, E. B. je trenutno u operacionoj sali. Vernici koji podržavaju novog reisa Adema Zilkića i koji se od 6. novembra klanjaju ispred džamije, danas su pokušali da uđu u objekat, a u tome ih je sprečila grupa koja podržava Muamera Zukorlića, koja je bila u džamiji. Policija je intervenisala i trenutno ne dozvoljavaju prilaz objektu.

Spor oko te džamije traje 10 dana, otkad je Islamska zajednica na čijem je čelu Muamer Zukorlić počela da renovira džamiju, što je Islamska zajednica na čijem je čelu Adem Zilkić označila kao uzurpaciju.

P.S. Evo sta uradise huligani pristalice Sulejmana Ugljanina i njegovog najamnika Zilkica koji su ovih dana na sva zvona pozivali svoje pristalice da izvrse upad u dzamiju.

Jad i beda.

Neda nana svog Sultana

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

819

Petak, 16. Novembar 2007

da se Allah svima nama smiluje amin.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

820

Petak, 16. Novembar 2007

Ja vidjeh prije 50 minuta tamo oko Altun Alem dzamije nekakvu guzvu i onu neku bijelu traku preko puta, zabranjen prolaz, ali pomislih da to jos traje dzuma. Kad maloprije me zva babo, pita da nisam slucajno tamo u tu guzvu. Ja pitah sto, kakva guzva, a on mi rece da su se pobili tamo neki. Onda dodjoh na forum, kad vidim pise pucali se. Ima li ocevidaca, zna li neko nesto vise o ovome?

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks