Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

961

Utorak, 27. Novembar 2007

Eh brate moj...

Root

Citirano

Kriminalci okupljeni oko Sulejmana Ugljanina, tj. clanovi Suljovog i Zilkicevog obezbjedjenja su poceli sa prijetnjama clanovima ovoga foruma. Medjutim prijetnje nisu urodile plodom, sve je uredno prijavljeno policiji i jasno im je stavljeno do znanja da oni nece moci nikome uskracivati slobodu govora, kretanja, niti izigravati serife po nasoj carsiji.

Eh brate moj mili, neka prijete.
Izmedju ovog nechu nishta rech' jer ako nastavim samo chu se nervirat n'o chu ovako ukratko.I Slobo Miloshevich je prijetio i "ene dje je" zaglavio.

Ooooo... Selaam Alejkum bracho , kako ste vi ovako svi redom? :)
Ma pustimo vishe SULJO-ovce nemaju vishe snage oni,
splektaroshu i licimjeru su kratke noge brzo ali kratko trche. Elhamdulillah.

Nek vas Allah dz.sh s' mnom nagradi i uputi na pravi put.

Bosona

Početnik

(10)

Datum registracije: 08.10.2006

• Poruku poslati

962

Na cijelom internetu je nemoguce naci vise od 5 ljudi koji nesto piskeraju protiv M. Zukorlica i onih koji ga podrzavaju.

Sa druge strane M. Zukorlica podrzava sve zivo, ko ima vremena neka malo googla i vidjece. :D

Vec je krenula inicijativa o organizivanju gostovanja M. Zukorlica u Svicarskoj u organizaciji svih Dzemata Svicarske.

U prvim konsultacijama kao glavni problem postavila se velicina objekta koji bi mogao da primi sve.

Znaci problem je gdje smjestiti masu koja bi dosla?

A iskreno cu vam reci, da cisto sumnjam obzirom kolika je popularnost M. Zukorlica trenutno da bi neko ostao kod kuce.

Eto prvi se puta pred Bosnjacima postavio problem KOJI bi objekt mogao da primi narod, a ne KAKO da se narod okupi.

Eh, sto nam ucini M. Zukorlic 8)

Treba biti stvarno ... i ne prepoznati snagu podrske koju nikad niko nije do sada imao od strane naroda kao nas M. Zukorlic i nas Mesihat.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

963

Bosona, previse stavljas akcenat na samog muftiju. Ipak su ovde krupnije stvari od muftije u pitanju.

Ono sto je vaznije je institucija islamske zajednice, to je duhovni centar Bosnjaka kao i ocuvanje dostojanstva i identiteta bosnjackog naroda.

Sve ove tako bitne stvari su tu skoro bile ugrozene, narod i vjernici su uspeli da ih i pored medijske blokade i pored jakih udaraca od strane lokalnih i drzavnih vlasti dostojanstveno odbrane.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

964

Citirano

Orginalno od Tutinac
Veceras u 18:30 u Dnevniku B92, uz ostale vijesti, isao je i telop u kome je pisalo "Zukorlic: Prete mi likvidacijom" (ili nesto slicno nisam bas siguran)...medjutim u Dnevniku (koliko sam ja uspeo da pratim) nije bilo ni rijeci o toj vijesti, a to ne mogu da nadjem ni na sajtu B92...

...zna li neko nesto vise o ovome?

Evo jedne vesti u Dnevnom avazau koja govori o tome.

Citirano

NOVI PAZAR: U Mešihatu IZ u Srbiji raspolažu informacijama da je jedna grupa ljudi iz Novog pazara zatražila od beogradskih kriminalaca da likvidiraju glavnog muftiju IZ Muamera ef. Zukorlića.
ovo je potvrdio zukorlić za Dnevni avaz, naglašavajući da su ove informacije prilično pouzdane podsjećajući da je i prije sedam - osam mjeseci od jedne kriminalne grupe iz Nikšića traženo da se likvidira.

"Isti ti ljudi iz Novog Pazara su tražili moju likvidaciju od kriminalne grupe u Beogradu. U pitanju je kriminalni klan blizak predsjedniku SDA Sulejmanu Ugljaninu. Bilo je i otvorenih prijetnji koje su stizale na telefone mojih prijatelja, s obzirom na to da se ne javljam na nepoznate brojeve, pa nije bilo prilike da ih direktno čujem" - kaže Zukorlić.
Razlozi za prijetnje, dodaje on, jeste što je IZ postala prepreka da organizirani kriminal okupljen oko Ugljanina potpuno zavlada Sandžakom.

Na pitanje da li ga strah i koliko ozbiljno doživljava ove prijetnje, Zukorlić odgovara: "Čovjek treba biti potpuno lišen pameti da kaže da ne osjeća nikakvu zabrinutost, mada su poslovi koje radim i odgovornost koju nosim proizveli kod mene neku vrstu utrnulosti, tako da i ne osjećam tu opasnost koliko bih možda trebao.
IZ o svim prijetnjama informira policiju, a zukorlić najavljuje da će to učiniti i do sada, nakon što prikupe sve relevantne infomacije.

Bio na meti vehabija

Da je sigurnost muftije Zukorlića ugrožena govore i činjenice iz nedavno podignute optužnice protiv grupe sandžačkih vehabija.
"Oni su pred specijalnim tužicem u Beogradu, priznali da je moja likvidacija bila primarni cilj njihovog organiziranja. Bili su spremni da to urade 3. marta dok sam igrao mali fudbal, ali su se povukli zbog slučajnog prolazka policijske patrole " - kaže Zukorlić

A u prilog temi evo i dela teksta iz Glasa javnosti koji govori o tome dokle se stiglo sa istragom o vehabijama.

Citirano

Glavni i prvi cilj ovog udruženja bio je da ubiju muftiju Moamera Zukorlića i oni su 2. marta 2007. skovali plan da sutradan likvidiraju muftiju. Na osnovu informacije koju je imao Senad Ramović, muftija Zukorlić je te večeri trebalo u hali sportova u Novom Pazaru od 20 do 21 časa da igra fudbal. Dogovor je bio da ga ispred sačekaju Senad Ramović, Adnan Hot i Fuad Hodžić i da, u trenutku kada muftija sedne u svoj džip, vozilo gađaju „zoljama“.

Drugi deo grupe u dva vozila „ladi nivi“ i „nisanu“ trebalo je da istovremeno napadne zgradu Policijske uprave u Novom Pazaru. Međutim, atentat ipak nije uspeo jer je prva grupa osmatranjem utvrdila da se napad na muftiju Zukorlića ne može bezbedno izvršiti zbog iznenadnog nailaska policije i akcija je propala.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Bosona

Početnik

(10)

• Poruku poslati

965

Citirano

Orginalno od Administrator
Bosona, previse stavljas akcenat na samog muftiju. Ipak su ovde krupnije stvari od muftije u pitanju.

Ono sto je vaznije je institucija islamske zajednice, to je duhovni centar Bosnjaka kao i ocuvanje dostojanstva i identiteta bosnjackog naroda.

Sve ove tako bitne stvari su tu skoro bile ugrozene, narod i vjernici su uspeli da ih i pored medijske blokade i pored jakih udaraca od strane lokalnih i drzavnih vlasti dostojanstveno odbrane.

Slazem se sa tobom u pravu si, a i ja to vrlo dobro znam.

Muftiju sam tek u Kölnu upoznao, ranije ga nisam znao.

Mozda me rijeci kao sto su:
"Samo neka on ode..."

Zatim njegova smjena za par sati i.t.d. navode na to.

No doprinos je svih nas bitan, a najveci je bez sumnje onaj koji si upravo ti naveo.

Mogu slobodno reci poseban je doprinos ovog foruma, tj. bas ove teme.

To je bio svima nama jedini prozor u Sandzak kroz koji smo mogli gledati.

Eh sad, sto je Muftija meni postao toliko drag, neka krivica bude ovog foruma. :D

Da ne pisem romane, slazem se sa tvojim komentarom i u pravu si 100%.

BosS_NP

Početnik

(10)

• »BosS_NP« je muško

Datum registracije: 23.11.2007

• Poruku poslati

966

TANJUG 27U195 1436 2711
UPR:NPAZAR-ZUKORLICH-REAGOVANJE

Opsstina:Zukorlich lazze, izmisslja i pricca gluposti
NOVI PAZAR, 27. novembra (Tanjug) - Informativna sluzzba opsstine Novi Pazar saopsstila je danas, povodom izjave glavnog muftije islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlicha da mu prete smrchu, da je recc o "najobiccnijoj lazzi, gluposti i izmissljotini s ciljem da se dezinformisse i uznemiri javnost u Srbiji".
U saopsstenju je navedeno da je recc o izjavi kojom Zukorlich hoche da ostane u centru medijske pazznje possto su ga sabornici Islamske zajednice Srbije razressili funkcije glavnog muftije.
"Smenjeni muftija Zukorlich je, posle odluka najvissih organa Islamske zajednice Srbije, naprosto 'podivljao' i ono ccime se on iskljuccivo ponosio i ono za ccim je on pribegavao pocceo je da pripisuje drugima", tvrdi se u saopsstenju.
Kao razlozi za njegovu smenu, izmedju ostalog, navode se vozznja blindiranim automobilima, horde naoruzzanih momaka s one strane zakona, streljana u okviru prostorija Islamske zajednice i javno pokazivanje s lokalnim tajkunima i biznismenima
Zukorlich je izjavio jucce Tanjugu da raspolazze pouzdanom informacijom da je "grupa ljudi trazzila njegovu likvidaciju od jedne beogradske kriminalne grupe".
Recc je o istoj grupi ljudi koja je pre nekoliko meseci njegovu likvidaciju trazzila od, kako je rekao, jedne nikssichke kriminalne grupe.
Grupa imama koju predvodi novoizabrani reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkich smenila je poccetkom oktobra Zukorlicha sa funkcije glavnog muftije, ali je sandzzaccki Messihat takvu odluku odbacio kao nelegitimnu, a skup koji ju je doneo nelegalnim.
(Kraj) zn/dl

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

967

Citirano

NOVI PAZAR, 27. novembra (Tanjug) - Informativna sluzzba opsstine Novi Pazar saopsstila je danas, povodom izjave glavnog muftije islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlicha da mu prete smrchu, da je recc o "najobiccnijoj lazzi, gluposti i izmissljotini s ciljem da se dezinformisse i uznemiri javnost u Srbiji".

Kakav bezobrazluk od strane opstine. Pazite idiotizma da informativa sluzba opstine demantuje nesto ovako?!
Ili su nenormalno glupi i bezobrazni ili su direktno ili indirektno umijesani u pokusaje atentata na muftiju Muamera ef. Zukorlica.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

968

Neki prilozi u kojima se bez razloga vredjaju clanovi foruma kao i bosnjacki narod su izbrisani iz ove teme.

Autorima ovakvih priloga preporucujem da za takve radnje koriste stranice SandzakNews-a (ukoliko jos uvek postoje i nisu se raspale od najezde uvreda, mizerija i malogradjanstine) buduci da je to jedini nivo pisanja i diskutovanja koji je na tim stranicama pozeljan.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

969

Da li ce biti ovo oko vehabija sudjenje otvoreno za javnost ili ne? Verujem da su zeleli da ubiju Muftiju, al samo jedan mali deo onih koji se ubrajaju u vehabije, jer znam ima tu dobrih momaka, al ima i ekstremista. Propala ova prica oko Riaseta i smene Muftije pa imam osecaj da zele da opet naduvaju pricu oko vehabija. Ne verujem da drzava zna da su oni pokusali da ubiju muftiju nego se povukli jer proso policiski auto. Veze to nema.

A i procita na www.islamskazajedniac.org o osnivanju studenstkog udruzenja u dijaspori i to mi se svide, i opet vido Muftiju, rdi covek stvarno radi ;)

Al je ova situacija je pokazala da u tom mesihatu ima jos mnogo, al stvarno mnogo jakih i dobrih i pametnih ljudi. Svaka im cast.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Bosona

Početnik

(10)

• Poruku poslati

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

971

Citirano

U subotu 24. novembra u Kelnu, Zajednica sandžačke dijaspore upriličila je Manifestaciju "Sandžak otrgnut od srca".

U prepunoj sali pred oko pet stotina prisutnih iz svih zemalja Zapadne Evrope, te gostiju iz Sandžaka, na čijem je čelu bio uvaženi glavni muftija IZ-e u Srbiji Muamer ef. Zukorlić, još jednom je potvrđena puna podrška jedinstvu Islamske zajednice u Srbiji i Sandžaku i osuđene su secesionističke grupe.

Podrsku u nastojanju ocuvanja IZ dali su reis Mustafa ef. Ceric, kao i predstavnici Islamskih Zajednica Bosnjaka u dijaspori, medju kojima su Mustafa ef. Hadžić imam u Kelnu, Harun ef. Hodžić glavni imam IZ-e Bošnjaka u Francuskoj, muftija IZ-e Njemačke Mustafa ef. Klanco.

Vise na sajtu rijaseta.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

972

Citirano

Orginalno od Administrator

Ovo je jedno veoma bitno zapazanje. Kako god da se stvari odvijaju ne smijemo nikada zaboraviti da je centar naseg interesovanja sama institucija a ne pojedinci. Doduse, u toj instituciji rade pojedinci a kada ih vec pominjemo, svakako, najveci teret je pao na muftiju sandzackog Muamera ef. Zukorlica ali ja mislim da smo pomalo nepravedni prema svim njegovim saradnicima koji zajedno sa njim nose teret koji posljednje vrijeme pritiska IZ a koje mi zaboravljamo u nasim komentarima i diskusijama. Onog dana kada je napadnuta Altun-alem dzamija u njoj su bili brojni pojedinci spremni da podnesu i najvecu zrtvu kako bi odbranili IZ. Zatim, svaki sluzbenik IZ koji izadje na ulicu izlaze sebe opasnosti jer je takva situacija u Pazaru trenutno. Imate jedan broj pojedinaca koji se tesko kontrolise a da uopste ne razmislja o onome sto cini. Mnogi od njih su izmanipulisani. Nemaju pojma ni sta rade ni zbog cega to rade i ja se samo nadam da ce to na vrijeme shvatiti, prije nego se neko vece zlo dogodi. Sve njih treba imati na umu kada se govori o situaciji jer sukobi sa ne daj Boze jos vecim posljedicama mogu biti fatalne za nasu buducnost.

Citirano

Orginalno od Jahja
A i procita na www.islamskazajedniac.org o osnivanju studenstkog udruzenja u dijaspori i to mi se svide, i opet vido Muftiju, rdi covek stvarno radi ;)

Mi smo svakako Glavnom muftiji zahvalni sto je uvijek do sada bio spreman da se odazove nasem pozivu. Muftijin boravak u Kölnu je iskoriscen da se pojavi na toj skupstini i obrati studentima sto smatramo veoma znacajnim i korisnim ali, zato sto se iz tvog posta mogu izvuci i neki drugi zakljucci, zelim da podvucem da muftija nije osnovao to udruzenje. Za osnivanje Udruzenja studenata Sandzaka u dijaspori zasluge pripadaju samim studentima koje je ZSD pomogla u njihovim nastojanjima.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Paljevac

Početnik

(10)

Datum registracije: 23.10.2007

• Poruku poslati

973

Slažem se sa administratorom, ovdje nije u pitanju samo jedan čovjek već kompletna IZ u Srbiji, dakle cijelo rukovotstvo Mešihata (Muftija, Mevlud ef. Dudić, Rešad ef. Plojović i ostali da ne nabrajam), samo u ove ne ubrajam Hajra Tutića, kojeg nikada nisam volio, zato što je i on bio-va režimski čovjek, kao i Adem Zilkić.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

974

Srijeda, 28. Novembar 2007

RTS

Citirano

Policijska uprava u Novom Pazara saopštila je danas da je jedna osoba uhapšena, a protiv tri su podnete krivične prijave zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo nasilničkog ponašanja, odnosno ugrožavanja opasnim oruđem pri tuči i svađi.

U saopštenju je navedeno da je 22. novembra istražnom sudiji priveden Nusret K. [42] iz Tutina zbog osnovanje sumnje da je izvršio krivično delo nasilničkog ponašanja, a njemu je određen pritvor do 30 dana.

Krivične prijave podnete su juče protiv Smaka DŽ. [63], Omera G. [68] i Islama H [63] iz Novog Pazara, zbog osnovanje sumnje da su izvršili krivično delo ugrožavanje opasnim oruđem pri tuči i svađi.

Policija je 20. novembra privela Mehu P. [40] i Fatmira M. [29] iz Novog Pazara zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo nasilničkog ponašanja i njima je, kako je navedeno, određena mera zadržavanja.

U saopštenju je navedeno i da se, po nalogu tužioca, intenzivno radi na razjašnjavanju i rasvetljavanju dogadjaja ispred Altun alem džamije, kao i na identifikaciji ostalih učesnika narušavanja javnog reda ispred džamije.

Do incidenta ispred Altun alem džamije, 16. novembra, došlo je kada su pristalice lojalne reis-ul-ulemi Islamske zajednice Srbije Ademu Zilkiću, nakon jedanaestodnevnih molitvi na ulici pokušale da uđu u džamiju koja je zatvorena, kako je saopštio Mešihat Islamske zajednice u Srbiji - kojom rukovodi glavni muftija Muamer Zukorlić, zbog renoviranja.

U incidentu su četiri osobe povređene, jedna od njih je zadobila prostrelnu ranu od vatrenog oružja, dok su povrede preostalima nanete tvrdim predmetima.

Grupa imama okupljena oko Zilkića odlučila je početkom oktobra da smeni glavnog muftiju Zukorlića, a Sabor Islamske zajednice u Srbiji je, neposredno nakon toga, te odluke proglasio nelegitimnim a skup koji ih je doneo, nelegalnim.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

975

Srijeda, 28. Novembar 2007

Ed ni ne potenciram da je muftija to organizovo, al mi se svidelo sto je podrzo jer ipak dobija na tezini. Postaje ozbiljnije.

Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

yascool

Učenik

(10)

• »yascool« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

976

Četvrtak, 29. Novembar 2007

Ko je kriv? Krivi smo mi... narod je sam sebi zavezao povodac oko vrata.
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku,zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

977

Preuzeto sa www.islamskazajednica.org

Citirano

RODITELJIMA SVIH UČENIKA
OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U NOVOM PAZARU
Poštovani,

Svjedoci ste da se već dva dana od strane izmišljenih organizacija Sulejmana Ugljanina pozivaju Vaša djeca da dođu na politički skup zakazan za petak 30.11.2007. god. u 12:45 časova.
Očito da dvomjesečni napadi na Islamsku zajednicu nisu dali željene rezultate jer je narod okrenuo leđa onima koji žele uništiti posljednji stožer okupljanja muslimana u Sandžaku i Srbiji.
U panici neuspjeha gospodin Ugljanin poseže za najskupljim dijelom ovog naroda - za djecom, koju bi posredstvom direktora škola doveo na ovaj skup i time napravio lažni efekat narodne podrške, koju očito nema.
Ako on i njegovi pomagači ne prezaju od zloupotrebe djece za svoje političke ciljeve, Vi roditelji ove djece obavezni ste zaštititi ih i ne dozvoliti im da učestvuju na ovom političkom skupu.

S poštovanjem.

Medžlis Islamske zajednice

Citirano

MINISTRU PROSVJETE
U VLADI REPUBLIKE SRBIJE
Dr. Zoranu LončaruPoštovani,
Imamo obavezu obavijestiti Vas da propagandistička televizija Sulejmana Ugljanina već dva dana najavljuje političko okupljanje za petak 30.11.2007. god. u 12:45 časova u centru Novog Pazara.

U tom cilju, sa ove televizije neskriveno se pozivaju učenici osnovnih i srednjih škola da dođu na pomenuti skup.

Paralelno sa time vrši se pritisak na direktore novopazarskih škola da organizovano izvedu djecu kako bi se bar donekle nadoknadio nedostatak navodne podrške Sulejmanu Ugljaninu u cilju rušenja Islamske zajednice koje je aktuelno skoro dva mjeseca. Dakle, riječ je o najbrutalnijem pokušaju zloupotrebe djece u političke svrhe.

Zato od Vas očekujemo da zaštitite djecu i spriječite njihovu zloupotrebu tako što ćete upozoriti direktore na moguće posljedice u slučaju njihovog učešća u ovom činu.

S poštovanjem

Dostavljeno: Zamjenik predsjednika
- Naslovu
- Ministarstvu vjera Dr. Mevlud ef. Dudić
- Organiz. za zaštitu ljudskih prava
- Medijima

O cemu je rijec? Iz ovih saopstenja se naslucuje, ali ipak nema detalja. Moze li neko da pojasni situaciju?

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

978

Citirano

Orginalno od @ef
,,,

O cemu je rijec? Iz ovih saopstenja se naslucuje, ali ipak nema detalja. Moze li neko da pojasni situaciju?

O cemu...

Nista... "ucenici koji su izbaceni iz Medrese" (chitaj Ugljanin & Co) organizuju sutra protest zbog izbacivanja iz skole, u 12:45 kod Pechurke...

... ne prezaju ni od chega...i to bash slucajno u isto vrijeme kad se djaci pustaju iz skole i kad je onde na onom platou prepuno uchenika...pa mora breee da se pokaze kako je ogromna masa dosla tu...Gebels im nije ravan...
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

exit

Početnik

(10)

• »exit« je muško

Datum registracije: 12.11.2007

• Poruku poslati

979

Petak, 30. Novembar 2007

zamislite, IZuS-e sa efendijom zukorlicem na celu ne zloupotrebljava decu?

kako se to zove po IZuS-e kada decu izbacite iz medrese bez ikakvog valjanog razloga?

zamislite, IZuS-e poziva da zastite decu i sprece njihovu zloupotrebu? zasto vi gospodo niste zastitili decu u medresi i zloupotrebili ih za licne ciljeve?

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

980

Petak, 30. Novembar 2007

www.islamskazajednica.org
www.rijaset.ba

Citirano

Sarajevo, 29. novembar 2007. (MINA) - Danas je reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić primio iranskog ambasadora u BiH Ahmada Farda Hosseinia.
Iranski ambasador je čestitao reisu-l-ulemi jubileje Islamske zajednice koje obilježava u ovoj godini.Ambasador Hosseini se interesovao za aktivnosti Islamske zajednice, posebno u Sandžaku.

Reisu-l-ulema dr. Cerić je iranskog ambasadora obavijestio o zaključcima Rijaseta Islamske zajednice i obavezama Rijaseta islamske zajednice u BiH da osigura pravo i muslimanima u Sandžaku koja im pripadaju. Također je reisu-l-ulema zahvalio ambasadoru Hosseiniu na njegovom zanimanju i kazao da je najvažnije da muslimani ne samo u Sandžaku već i na cijelom Balkanu razvijaju međusobno povjerenje.

www.radiostoplus.com

Citirano

NOVI PAZAR- Mešihat Islamske zajednice Sandžaka sutra, 1. decembra, organizuje na Gradskom trgu u Novom Pazaru svečanost i hadžijsku dovu, kao i ispraćaj hadžija koji odlaze na hadž u Saudijsku Arabiju. Iz Mešihata je saopšteno da će na svečanosti učestvovati Hor sandžačkih imama, polaznnici Mekteba “Reuda i Vildan”, a prisutnima će se obratiti i Glavni muftija Muamer Zukorlić. Svečanost počinje u 12 sati i 30 minuta.

Citirano

NOVI PAZAR- Šest učenika Gazi Isa-beg medrese, koji su početkom meseca udaljeni sa nastave, zatražili su danas javnim protestom u centru Novog Pazara podršku za vraćanje u klupe. Jedan od udaljenih učenika Ensar Jusufović je u ime grupe ocenio da oni neopravdano snose posledice postupaka svojih roditelja. “Pitamo se šta mi imamo sa tim. Uskraćeno nam je pravo na obrazovanje, samo zato što naši roditelji imaju drugačije mišljenje od onih koji rukovode školom”, rekao Jusufović. Mešihat Islamske zajednice u Srbiji na čelu sa muftijom Muamerom Zukorlićem optužio je juče predsednika novopazarske opštine Sulejmana Ugljanina za zloupotrenu đaka u cilju rušenja ove verske zajednice. U pismu koje je ministru prosvete Zoranu Lončaru uputio zamenik muftije Mevlud Dudić je juče optužio Ugljanina da “vrši pritisak na direktore škola” da danas organizovano izvedu decu na političko okupljanje u centru grada. Regionalna televizija koja je pod ingerencijama predsednika opštine juče je emitovala obaveštenje o današnjem okupljanju i protestu učenika. Protestu se, uz pojačano prisustvo policije, odazvalo oko 200 građana, među kojima je zapaženo tek nekoliko desetina učenika. Šest učenika Gazi Isa-beg medrese udaljeno je sa nastave i internata posle mimilaženja unutar Islamske zajednice u Novom Pazaru. Direktor medrese Nedžad Hasanović potvrdio je tvrdnje učenika da su udaljeni sa nastave, ali je demantovao navode o brutalnom isključivanju iz škole i internata. On je rekao da je škola iz bezbedonosnih razloga i “dobrobiti učenika i njihovih roditelja” odlučila da privremeno udalji šestoricu učenika. “Onog trenutka, kada se njihovi roditelji vrate u tokove legalne Islamske zajednice, ti učenici će biti ponovo u svojim školskim klupama”, rekao je Hasanović. On je ovakvu odluku obrazložio nemogućnošću da kontroliše situaciju u školi i internatu, gde učenici zajedno borave 24 časa dnevno.

Social bookmarks