Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

81

Ponedjeljak, 08. Oktobar 2007

Nemam komentar na ova posljednja dogadjanja. 8o

Sokirana sam. 8o

Jos ne mogu da se oporavim. 8o

Granice ljudskih gluposti i bezobrazluka su zaista nesagledive.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

82

U ovakvim trenucima, ono što meni najviše bode oči i što je najizraženije jeste ljudska oholost i nesposobnost sagledavanja svojih ličnih grešaka. Ova je osobina inače prisutna kod ljudi, ali je u ovim ovakvim trenucima i događajima još izraženija. To je dokaz da čovjeku mora nešto žestoko da se desi, da ga nešto žestoko drmne da bi o sebi i svojim postupcima porazmislio.

Ima jedna mudrost koja kaže, ko neće savjet hoće musibet.

Najopasniji za sebe, a i za društvo cijelo je onaj čovjek koji je bezgranično tvroglav i samoljuban.
Blago nama za Allaha Uzvišenog, Svemoćnog.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

83

Ja mislim da je najopasniji onaj ko nema pojma a ne zna da nema pojma nego je uporan u svom nastojanju da i druge obudali.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

84

U potpunosti se slažem sa tobom, Altuna. Lijepo rečeno. (o)
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

85

Da li je ovo kraj ili tek pocetak incidenata u Sandzaku medju bosnjacima ostaje da se vidi.Dobro bi bilo kad bi se svako pozabavio o svoj hal i shvatio da mi u Pazaru imamo islamsku zajednicu na celu sa Muamerom Zukorlicem,svidjalo se to nekom ili ne sabor imama ga je podrzao!
Takodje IZ bi trebala da shvati da mora biti otvorenija i bliza svome dzematu,bez dizanja glave, na cemu joj se prigovara!Jer ko visoko leti nisko pada,takodje ni ne hodite po zemlji nadmeno,a ponosno vjernicki moze i treba!Dakle,svako odvajanje IZ od muslimana i muslimana od IZ smatram da ne bi bio pogodak,vec promasaj.IZ konacno treba biti servis vjenicima za njihov duhovni,moralni,i svaki drugi napredak,a ne kocnica.Treba biti zdrav model i pokazatelj ispravnog djelovanja i ponasanja u skladu sa Islamom.Svako prikrivanje prljavstine bez namjere ciscenja iste samo pogorsava situaciju u samoj IZ ,a kasnije i medju dzematom(netrpeljivost,mrznja,podjele tako nastaju).
No sve u svemu rad Islamske zajednice se moze pohvaliti zarad podrske i jos veceg angazmana na putu afirmisanja Islama i univerzlanih ljudskih vrednosti...
Ovo dosad sto se uradilo po pitanju institucija,medresa idr je u redu,ali dajte malo da se odgojimo unutar dzemata,da se ne pucamo,ne sektasimo,izmirimo,klanjamo i politicki ne djelimo...
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

86

Citirano

Orginalno od muhasibi
Da li je ovo kraj ili tek pocetak incidenata u Sandzaku medju bosnjacima ostaje da se vidi.Dobro bi bilo kad bi se svako pozabavio o svoj hal i shvatio da mi u Pazaru imamo islamsku zajednicu na celu sa Muamerom Zukorlicem,svidjalo se to nekom ili ne sabor imama ga je podrzao!
Takodje IZ bi trebala da shvati da mora biti otvorenija i bliza svome dzematu,bez dizanja glave, na cemu joj se prigovara!Jer ko visoko leti nisko pada,takodje ni ne hodite po zemlji nadmeno,a ponosno vjernicki moze i treba!Dakle,svako odvajanje IZ od muslimana i muslimana od IZ smatram da ne bi bio pogodak,vec promasaj.IZ konacno treba biti servis vjenicima za njihov duhovni,moralni,i svaki drugi napredak,a ne kocnica.Treba biti zdrav model i pokazatelj ispravnog djelovanja i ponasanja u skladu sa Islamom.Svako prikrivanje prljavstine bez namjere ciscenja iste samo pogorsava situaciju u samoj IZ ,a kasnije i medju dzematom(netrpeljivost,mrznja,podjele tako nastaju).
No sve u svemu rad Islamske zajednice se moze pohvaliti zarad podrske i jos veceg angazmana na putu afirmisanja Islama i univerzlanih ljudskih vrednosti...
Ovo dosad sto se uradilo po pitanju institucija,medresa idr je u redu,ali dajte malo da se odgojimo unutar dzemata,da se ne pucamo,ne sektasimo,izmirimo,klanjamo i politicki ne djelimo...

molim Allaha da ti da svako dobro za ovaj komentar.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

87

Mislim da bi najbolje bilo pitanje džamija prepustiti džamijskim odborima. Na ovaj način bi se izbjegao sukob. Dakle, pita se džamijski odbor kojeg imama hoće, Muamerovog ili Zilkićevog, i kojeg odbor izabere da se taj postavi, a da se ovaj drugi povuče. Dakle, koji imam ima legitimnost u džematskom odboru taj imam treba taj džemat da predvodi u džamiji.
Sukob nastaje onda kada neko pokušava mimo volje džematskog odbora da postavi imama kojeg oni neće. Dakle, džematski odbori su nosioci džamijskog identiteta. Oni se pitaju.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

88

Citirano

Orginalno od Junus
Dakle, džematski odbori su nosioci džamijskog identiteta. Oni se pitaju.

u vecini dzamija ih i nema...
negde su formalnog karaktera...
negde postoje,ali uopshte ne funkcionishu...

do sutra bi mogli probleme da iznosimo koji su...

ali,obistinjavaju se rijechi Muhammeda s.a.w.s. ,nije ovo nishta chudno shto se dogadja...samo molim Allaha da nas ne kazni zbog nashih neznalica...
a mozhda,Allah zna,je ovo rezultat dove nekog mazluma...

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

89

Slazem se da dzematski odbori kao i dzematlije treba da budu aktivni u izboru imama i ostalog sto je za njih bitno.Neaktivnost dzematlija sa te strane ostavlja imamima prostor da se neodgovorno ponasaju,sta vise dzematlije treba da "stegnu" i da daju podrsku imamima u njihovom radu i popravku.
Medjutim sta ako IZ razresi nekog imama duznosti,a dzemat hoce samo njega?Koji je stav ispravno u tom slucaju zauzeti?
A sto se tice Zilkica i ekipe neznam onda sto su se zareisili kad su vec imali podrsku dzemata u svojim dzamijama,cemu fitna oko svega ovog?Zar treba u njihovom dzematu grupa dzematlija(na primjer)koja ih ne podrzava da pravi novu dzamiju,ili treba braca da se izmire ako su muslimani unutar jedne dzamije?
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Maputo

Učenik

(10)

• »Maputo« je muško

Datum registracije: 13.11.2006

• Poruku poslati

90

Kada bi dzamijski odbori birali imame, implicitno bi se dao legitimitet postojanju josh jedne Islamske zajednice mimo vec postojece. To je neprihvatljivo.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

91

Upravo u tome i jeste suština. Džamijski odbori su totalno zanemareni ili ih uopšte i nema. Tamo gdje su jaki džamijski odbori i gdje je džemat vezan za svojeg imama te džamije su "pokazale zube" Muameru ef. Zukorliću. A u džamijama, gdje nema nekog džamijskog odbora i gdje nema stalnog imama, može da radi ko šta hoće.
Interesantno je da Muamer ef. Zukorlić nije dozvoljavao imamima da se mnogo ukorijene u jednoj džamiji u jednom džematu, već ih je povremeno rotirao, razmještao. Jedino nije mogao da mnogo pomjera one imame koji su stekli jaku autoritativnost u svojem džematu i džamiji.
Dakle, kažem još jednom, treba pitati džamijski odbor kojeg će imama, pa da im se taj imam ostavi. Imam treba da se sprijatelji sa džamijskim odborom, da postane prisan, da poznaje probleme džemata, itd., a ne da je uvijek neki stranac, koji se iznova upoznaje sa džematom. Takva distanca imama i džemata nije dobra i nije ispravna.

Zbog te takve distance se i javljaju problemi u džamijama. Problemi se nagomilavaju, a ne bivaju rješavani na vrijeme.

Imam bi trebao da stoji uz svoj džemat i onda kada smatra da je IZ kao institucija se ogriješila o džemat. Treba da u svemu zastupa taj džemat, a ne da je institucionalni poslušnik koji će u svakom momentu kada to od njega neko iz institucije zatraži ostaviti svoj džemat i okrenuti mu leđa.

Maputo, ovdje treba tražiti rješenje koje je najbolje, a ne kome najviše odgovara. Ako se traži rješenje koje će nekome odgovarati, onda takvo rješenje nije nepristrasno, već je obojeno. Ako u narodu podršku ima Adem ef. Zilkić, onda to ne treba kriti, a također ako u narodu podršku ima Muamer ef. Zukorlić onda ni to ne treba kriti.
U ovim trenucima, oni koji pomažu u tome da se stvari realno sagledaju i da se stvari iznose na čistac su ti koji pomažu, a oni koji mute sliku, dižu prašinu, idu na galamu su ti koji odmažu i kojima odgovara da se ne vidi realnost. Musliman bi trebao biti realan i pošten.

Dakle, na stvari treba gledati suštinski i stvari će biti jasne. Neće biti zamućene.

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

92

Citirano

Orginalno od Junus
Mislim da bi najbolje bilo pitanje džamija prepustiti džamijskim odborima. Na ovaj način bi se izbjegao sukob. Dakle, pita se džamijski odbor kojeg imama hoće, Muamerovog ili Zilkićevog, i kojeg odbor izabere da se taj postavi, a da se ovaj drugi povuče. Dakle, koji imam ima legitimnost u džematskom odboru taj imam treba taj džemat da predvodi u džamiji.
Sukob nastaje onda kada neko pokušava mimo volje džematskog odbora da postavi imama kojeg oni neće. Dakle, džematski odbori su nosioci džamijskog identiteta. Oni se pitaju.

Nebih da podcenim dzamijske odbore ali realno u mom dzematu neki iz odbora dodju mahsuz kad je glasanje,a dotad se isekirase za dzemat aman za aman :P .Glavni sukob nastaje kada neko mimo volje IZ i rijaseta u BiH i vecine dzematlija i vecine imama osnuje paralelnu islamsku zajednicu pod patronatom Beograda ,lokalne politike i sufizma.
Ovo sto navodim je samo moje vidjenje stvari,a trudim se biti realan i objektivan sa davanjem prava drugoj strani da kazu sta hoce i ko su i da se pokaju(ako priznaju da su pogresili)

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

93

Pa ti ovim tvojim komentarom jesi potcijenio džamijski odbor, jer si faktički kazao "džamijski odbor ne treba ni pitati".

A ovaj drugi dio je, naravno, tvoje mišljenje i viđenje, pa je veoma lijepo sa tvoje strane što si to i naglasio. To mi se sviđa. Nepristrasnost.

Ja se, naravno, ne slažem sa tobom po tom pitanju. Jer ako neko neće da pogleda u svoju avliju, on onda obavezno pronalazi da je glavni problem njegov u tuđoj avliji.

A ja uvijek kažem, treba prvo demantovati ono što navodi druga strana, a ja mogu da ti kažem, da kada sam slušao sinoć Reis-ul-ulemu IZ Srbije Adema ef. Zilkića mogu ti reći da je čovjek pričao pravo realno i onako kako jeste. Čak je iznio i nekih stvari koje ne može vidjeti "običan" član IZ-e, a koje su se dešavale unutar te institucije. Dakle, jesi li gledao onaj intervju sa Ademom ef. Zilkićem?

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

94

Citirano

Orginalno od Junus
Upravo u tome i jeste suština. Džamijski odbori su totalno zanemareni ili ih uopšte i nema. Tamo gdje su jaki džamijski odbori i gdje je džemat vezan za svojeg imama te džamije su "pokazale zube" Muameru ef. Zukorliću. A u džamijama, gdje nema nekog džamijskog odbora i gdje nema stalnog imama, može da radi ko šta hoće.
Interesantno je da Muamer ef. Zukorlić nije dozvoljavao imamima da se mnogo ukorijene u jednoj džamiji u jednom džematu, već ih je povremeno rotirao, razmještao. Jedino nije mogao da mnogo pomjera one imame koji su stekli jaku autoritativnost u svojem džematu i džamiji.
Dakle, kažem još jednom, treba pitati džamijski odbor kojeg će imama, pa da im se taj imam ostavi. Imam treba da se sprijatelji sa džamijskim odborom, da postane prisan, da poznaje probleme džemata, itd., a ne da je uvijek neki stranac, koji se iznova upoznaje sa džematom. Takva distanca imama i džemata nije dobra i nije ispravna.

Zbog te takve distance se i javljaju problemi u džamijama. Problemi se nagomilavaju, a ne bivaju rješavani na vrijeme.

Imam bi trebao da stoji uz svoj džemat i onda kada smatra da je IZ kao institucija se ogriješila o džemat. Treba da u svemu zastupa taj džemat, a ne da je institucionalni poslušnik koji će u svakom momentu kada to od njega neko iz institucije zatraži ostaviti svoj džemat i okrenuti mu leđa.

Maputo, ovdje treba tražiti rješenje koje je najbolje, a ne kome najviše odgovara. Ako se traži rješenje koje će nekome odgovarati, onda takvo rješenje nije nepristrasno, već je obojeno. Ako u narodu podršku ima Adem ef. Zilkić, onda to ne treba kriti, a također ako u narodu podršku ima Muamer ef. Zukorlić onda ni to ne treba kriti.
U ovim trenucima, oni koji pomažu u tome da se stvari realno sagledaju i da se stvari iznose na čistac su ti koji pomažu, a oni koji mute sliku, dižu prašinu, idu na galamu su ti koji odmažu i kojima odgovara da se ne vidi realnost. Musliman bi trebao biti realan i pošten.

Dakle, na stvari treba gledati suštinski i stvari će biti jasne. Neće biti zamućene.

Ovo je zaista izuzetan sustinski post.Posebno je interesantan deo koji govori o tome kako je Muamer stalno rotirao imame(da li je mislio da je to mudro ili ima neki drugi razlog,ko zna).Kao i deo o odnosu imama prema dzematu,bez okretanja ledja dzematu sto je slabost imama najverovatnije,munafikluk i kukavicnost ili neki eventualno opravdan razlog kojeg neznam dal uopste ima.Pravi imam je uvjek prvi,iza Poslanika a.s. su se ashabi sklanjali kad je bilo najteze,nije Poslanik a.s.nikada prvi bjezao da sebe sacuva a narod ga neka prepusten vjetrovima istoka i zapada...

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

95

Cio dan nema signala TV Jedinstva niti BTV-e. Od lokalnih televizija samo se vidi RTV. Stvari su jasne...

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

96

Sve meni ovo, bracho, lichi na ustaljeni scenarij
po kojem vlada i vladini Organi skrechu pazznju s
vaznog na njima navodno manje vazne teme...

Ovih dana po novinama zaista nema ni 5% price
o Kosovu... sve sami Sandzak i Vojvodina...

Kakve god da su situacije zadesile pojedinacno ili grupno nashe ljude nama ovo onako ili ovako ne valja i pitanje je kako ce se i u shta izroditi.

Najpametnije je sve mirne glave sagledati pa ako ima Volje sve i popraviti, u suprotnom poeni zaista idu samo na jednu stranu cime se niko ne moze pohvaliti
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

98

Zanimljivo je videti kako gospoda iz Bajrakli dzamije putem medija potpaljuje situaciju i doliva ulje na vatru. A zasto i ne bi?! Stotinama kilometara daleko od problema i ne moraju se previse brinuti o tome sta ce izjaviti. Ne brinu se, jer znaju da u Sandzaku nemaju sina, brata, oca koji bi mogli poginuti upravo zbog njihovih izjava. Iz bezbednog doma je lako upirati prste na druge. Razmisljaju li mozda da ce neko, na koga su uprli prstom biti ubijen, delom i zbog njihovih izjava? Razmisljaju li mozda ce neko, na koga su uprili prstom mozda ubiti nekog, delom i zbog njihovih izjava? Da razmisljaju, ne bi davali izjave cije plodove gledaju na udarnim vestima iz lagodnosti kucnih fotelja.
Da li njihova deca idu u dzamije gde mogu poginuti? Da li njihova deca padaju na sedzdu Allahu dz.s. na mestu gde ga moze pogoditi zalutali metak iz okrsaja dva brata muslimana? Da idu, druga bi se prica pricala.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

99

Citirano

Orginalno od muhasibi

Samo da napomenem da je sunce ove godine(neznam tacno datum)izaslo sa Zapada na planeti zvanoj Mars jer je ova planeta zastala i promjenila smjer kretanja po zvanicim NASI-nim podacima.

Naucne cinjenice govore da to ocekuje i zemlju,a pojava Sunca sa zapada na Zemlji je od velikih predznaka smaka svijeta i Sudnjeg Dana
.

Zamolio bih nekog od moderatora ili administratora da obrisu ovaj deo posta koji sam citirao ovde,kao i ovaj isti.Naime izneo sam vest onako kako sam pricitao iz dva izvora o "izlasku sunca sa zapada"na planeti mars.Zao mi je sto ta vest nije tacna,nisam znao da novine i za takve naucne stvari lupaju bezveze,halalite na nenamernom pogresnom informisanju dok je Ramazan ako moze :)

Mono

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 19.03.2007

Lokacija: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235183433&sk=info

• Poruku poslati

100

Ljajić pozvao Ugljanina na hitan dogovor

Sandžačka demokratska partija Rasima Ljajića pozvala je danas Stranku demokratske akcije Sulejmana Ugljanina na 'hitan i ozbiljan razgovor' kako bi se uputio zajednički apel za uzdržavanje od svih incidentnih situacija.

U saopštenju dostavljenom Tanjugu u Novom Pazaru se ističe da poslednji dramatični događaji, vezani za Islamsku zajednicu, prete da prerastu u 'sukobe širih razmera'. 'Iako je naš stav da političari ne bi trebalo da se mešaju u verska pitanja imajući u vidu ozbiljnost situacije, smatramo da SDP i SDA, kao dve najjače bošnjačke stranke imaju i najveću odgovornost da zajednički deluju u ovim teškim trenucima za bošnjački narod', navodi se u saopštenju Ljajićeve stranke.

SDP ocenjuje da je, nakon najnovijeg razvoja događja, ugrožena bezbednost svih muslimana bez obzira na političku pripadnost i da zato samo zajednički apel može dati prave rezultate na smirivanju tenzija.

'Ne smemo smetnuti s uma da u ovim sudbonosnim danima sandžački bošnjaci predstavljaju jedinstveno bošnjačko biće i da moramo dati doprinos očuvanju Islamske zajednice koja je kroz vekove presudno uticala na očuvanje nacionalnog identiteta našeg naroda', dodaje se u saopštenju.

http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?belong=&IDNews=201185Ljajić pozvao Ugljanina na hitan dogovor

Social bookmarks