Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

1.121

Ponedjeljak, 31. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Ja ne znam dešava l se ovo vama, al svima koje ja znam se dešava sve češće. E ako to nije bolest, ja ne znam šta jeste.
Ako je islam postizanje mira, onda je ovdje neko promašio poentu svoga života.

Na zalost ovo sto je zuti cvijet napisala u vezi svadjanja prijatelja i rodbine je istina. Neka duhovna bolestinja se uvukla medju narod i hara. Ja hvala Allahu dz.s. nikada nisam imao imao problema koje je zuti cvijet napisala. A u mom drustvu skoro svi mislimo razlicito. Desi se da diskutujemo i na temu politike, aktuelnih desavanja u IZ, iznesemo razlicita misljenja, ali nije se nikada desilo da i jedan od nas povisi ton ili kaze nesto lose drugome. Desavalo se da se do 5-6 ujutru raspravljamo (o necemu nevezano za politiku, nikada nismo toliko diskutovali o politici) i sutra nastavimo ko da se razgovor iz predhodne noci nikada nije ni desio :) Preci mi je moj prijatelj sa kojim sa stalno u kontaktu nego neki politicar ili imam koje gledam na TV-u. Imam prijatelja koji podrzava Zilkica, a koji je bolji musliman nego ja. A onaj rodjak ili "drug" koji gleda kakav sam covek kroz moj stav o jednom ili drugom politicaru ili vjerskom sluzbeniku mi ni ne treba. Daleko im lijepa kuca.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.122

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
E Altuna, baš lijepo što si pomenula narkomaniju i oružje, pošto, vidiš, niko od nas nije nikad toliko urlao protiv toga, ko što se na ovu temu radi. Kad smo mi ustali i podigli demonstracije protiv narko dilera, skočili svi na njihove kuće spremni čak i da poginemo i izbacili ih iz grada? Da je iko jedan milioniti dio truda i zalaganja uložio i zanosa osjetio povodom tog problema, ko što se oko ovoga svega čini, ne bi bilo ni jednog jedinog narkomana u čitavom regionu. Ali eto, možda nije zanimljivo da se svi složimo oko nečega, možda nam treba da se malo svađamo i dijelimo i tresemo jedni na druge buhe ne bi li izliječili frustracije.

Ako je poenta neke islamske zajednice u borbi protiv poroka društva, kako reče Jastreb, hajde nek se ove zaraćene islamske zajednice pobiju u činjenju dobra, pa koja više učini dobija podršku naroda, jasno i konkretno. A u međuvremenu niko da ih ne podržava i niko da se ne mrzi i niko da ne proliva krv zbog njih.

Evo da vam kažem šta se meni stalno dešava. Sretnem prijatelja, rođaka, kolegu, stanem s njim/njom, ili odem da popijem kahvu, ispričam se o porodici, poslu, lijepom vremenu. Nakon nekog vremena sretnem nekog drugog kolegu, prijatelja, rođaka i on me spopadne da me ubeđuje kako ovaj političar ovo, a ovaj hodža ono, kako meni pada na pamet da mislim drugačije od toga, je l me sramota da se tome protivim. Tako me nagradi i urezili a ja se nađem u čudu i nemam pojma šta i kako i otkud nekome da ja nešto mislim i za nekoga se zalažem. Tek ovaj prizna da me video sa tim i tim koji misli to i to i kako ja mogu da pijem s njim kahvu kad on vjeruje tako i tako i naljuti mi se. Posle sretnem ovog prvog i on mi kaže da me video s ovim drugim i naljuti mi se i on i tako ja nastradam ni luk jela ni luk mirisala, i tako silna rodbina i komšije ne govore jedni s drugima. Ja ne znam dešava l se ovo vama, al svima koje ja znam se dešava sve češće. E ako to nije bolest, ja ne znam šta jeste.
Ako je islam postizanje mira, onda je ovdje neko promašio poentu svoga života.

i ja sam za to da se ove dvije islamske zajednice, ako se moze kazati tako, takmice u dobru. ali moras priznati da je islamska zajednica ucinila mnogo. naravno ako ti smatras dobrim sto su otvorene tri medrese, fakultet, univerzitet, brojne predskolske ustanove, sto postoji jedna od najvecih izdavackih kuca na balkanu, udruzenje omladine, udruzenje zena... sve su to dostignuca islamske zajednice. e da bi se ovi drugi takmicili treba da urade koliko su ovi prvi uradili pa da pocnu sa istog stepena. zato, realno bi bilo, da pogledas ko je sta uradio.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

1.123

Citirano

Orginalno od Junus
Zbog toga ja i pozivam na dijalog, na zdravu diskusiju, a ne dnevno-političko prepucavanje. Treba voditi dijalog i diskusiju o univerzalnim vrijednostima, o životu, o shvatanju svijeta i vjere i pri tom biti maksimalno iskren, prije svega prema Bogu, prema sebi, pa onda i prema drugima.

U našoj vjeri je to perfektno definisano. Ne smije se na jedan dio zla ukazivati, a drugi dio prešućivati i obratno. Potrebno je da u potpunosti budemo muslimani, a ne samo djelimično, onoliko koliko to nama i našim ličnim interesima trenutno odgovara.

Svako ko kroz svoj lični hir i interes gleda na vjeru odgovoran je za zlo koje se u društvu dješava. Mi kao muslimani svako zlo moramo prepoznati i na njega ukazati. A to ukazivanje mora opet biti u skladu sa vjerom u potpunosti shvaćenom. Dakle, prije svega čovjek treba sa sobom da rasčisti stvari da bi mogao da stvari oko sebe rasčišćava.

Masallah,lijep post,jos "samo" da primenimo u praksi.Dodao bih samo da dijalog treba biti argumentovan,ali voditi racuna o tim argumentima i njihovoj vjerodostojnosti.Tj.da argumenti budu zaista argumenti,a ne rekla kazala i nekakvi licni dozivljaji tipa "muftija nosi naocare,i besno vozi,pa zato da se smeni",a pritom onaj koji kritikuje jos vise naocara nosi i jos mnogo gore se ponasa i sam nezna sta predstavlja i koju ulogu igra.Naime predstavlja sve,a u stvari dokonluk(joj sto me ovo podseti na mene,sta mi htede da pisem,ali kasno sad... 8o )
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

1.124

Citirano

Orginalno od muhasibi
.... dijalog treba biti argumentovan,ali voditi racuna o tim argumentima i njihovoj vjerodostojnosti.Tj.da argumenti budu zaista argumenti,a ne rekla kazala i nekakvi licni dozivljaji....

Muhasibi, zaista lepo zapazanje ali pored Junusa ovo isto si trebao reci i @ef-u. Ako ovo sto si reako nije upuceno samo protiv Junusa tj. vazi i za @ef-a tek onda ti je post objektivan, i od mene svaka ako je kao takav zamisljen!
Jer @ef dva posta iznad se odvazi da nam prelomi ko je u kojim detaljima u svojim misljenima ovde upravu a ko nije, a nijedan valjan argument nam ne dade.

Bosona

Početnik

(10)

Datum registracije: 08.10.2006

• Poruku poslati

1.125

Sve dok narod ne bude svojim odlučnim NE, a to je po meni sada jedino izvodljivo putem demonstracija i rušenja vlasti u opštinama koje nasilno koristeći podmuklosti na sto i jedan način ponižavaju kako Sandžak tako i sve Sandžaklije svijeta, ovakvo stanje može samo da stvori osjećaj kod naroda da je sve nenormalno normalno i obrnuto.

To žele oni koji ne misle dobro Sandžaku.

Stoga podržavam demonstracije.

Neko je izvršio puč i pokušao nasilno da oduzima kako džamije tako i objekte institucija IZ-e.

Neko je ponizio Bošnjaštvo, ugrozio bezbijednost ljudi, izazvao sukobe, podjele.

Neko ko je u stanju da radi ovo što je radio do sada, da se služi čime se služio, taj neko se neće zaustaviti ni po koju cijenu.

Jedan primjer:

U Ramazanu Šejtan je zatočen i tada se pokazuje pravo u čovjeku. To pravo NE MOŽE da izdrži i mora da se pokaže. Upravo se tako i desilo.

Naivno je vjerovati da će se promijeniti bilo što bez demonstracija.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

1.126

Utorak, 01. Januar 2008

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Vjerujem da se Veliki brat koji je sve ovo smislio i zamutio poprilično zabavlja dok gleda koliko ste se zapalili za plitkoumne pojave i sporedna dešavanja...

Ti sigurno znas ko je "najveci" "veliki" "brat"?!Njegovo ime je sejtan,iblis l.a. tj. tagut-Allahov zakleti neprijatelj koji zna da je u zabludi i da mu nema spasa kolko daleko je otisao i sada zeli sto vise ljudi da povuce za sobom(uharica mu)

Zavadio IZ,zavadio narod,zavadio bracu muslimane,dosta ucineo,rasirio svoje vojske,sluge,pomagace...i sta cemo mi sad?!Moramo ga uznevjerovati i shvatiti da nam je sejtan otvoreni neprijatelj i da ga takvim drzimo(tako stoji u Kur'anu).Ako ovo ne ucinimo onda cemo mnogi biti samo njegovi direktni ili indirektni pomagaci,Allahul muste'an...

Citirano

Orginalno od Jastreb
Ti, najvjerovatnije, nisi shvatila sustinu svega ovoga. nisu u pitanju mevludi i dzenaze, u pitanju su mnogo krupnije stvari. u pitanju su sve vrijednosti za koje se islamska zajednica zalagala, pocevsi od obrazovanja, nacionalne i vjerske svijesti do borbe protiv poroka savremenog drustva. nama takva islamska zajednica treba, ne treba nam islamska zajednica koja ce samo klanjati dzenaze i uciti mevlude. i protiv takve islamske zajednice se bori i ugljanin i njegovi beogradski mentori.

Ja vjerujem da je najbitnije od svega da ostane Islamska zajednica cvrsta,postojana i jaca i da je muslimani istinski osjete kao svoju kucu koju treba graditi,dotjerati,prihvatiti.Ali ne cvrsta zbog nekog jednoumlja ili diktature,vec cvrsta zbog ljudi koji njome rukovode i njihove odgovornosti spram imameta i nosenja emaneta vjere Islama za koji ce itekako biti pitani na Sudnjem Danu.

Zar neko misli da ako muftija smijenjen bude da Islama i muslimana nece biti i da cemo se u pagansko doba vratiti?Insallah necemo se u kufr vratiti i ovo je borba za Islam,borba da zivimo i umremo kao muslimani koristeci vjerska prava koja su nam Kur'anom data prije svega ,a potom zakonima drzave Srbije...

Halalite mi ako sam pretjerao i ako sam sta znam...

Da Allah olaksa svim muslimanima i muslimankama i da im podari svako dobro na oba svijeta,Allahumme amin.

"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.127

Utorak, 01. Januar 2008

Posle skandalozne odluke SO Novi Pazar da se novac namenjen za razvoj grada preusmeri za finansiranje Adema Zilkica, RTV-a je dobila zadatak da nadje opravdanje za ovu otimacinu. Kako ne postoji ni jedan opravdan, zdravorazumski razlog za ovakvu odluku opstinara RTV je, kao i mnogo puta do sada, pribegla obmani javnosti. Naime, na RTV je receno da je SO donela ovakvu odluku, jer je rijaset na celu sa Ademom Zilkicem skoro osnovan, te da zbog toga nisu uspeli da udju u budzet ministarstva vera i da opstina Novi Pazar zeli da popuni prazninu u finasiranju spomenute organizacije. Ovo je najobicnija podvala, jer je rijaset u kome je Adem Zilkic osnovan jos 19. februara 2007 godine (pre skoro godinu dana) u Beogradu, kada je Hamdija Jusufspahic postavljen za reisa. Ovde mozete videti dokaz za ono sto iznosim. Primer radi, Objediniteljski Sabor Mesihata IZ Srbije na celu sa Muamerom ef. Zukorlicem desio se skoro 5 meseci posle osnivanja Jusufspahicevskog rijaseta, pa ako bi isli logikom koju je opstina navodono koristila tih 7 miliona dinara bi pre trebali da uplate Mesihatu IZ u Srbiji, jer je kasnije osnovan. Mada ne bi trebali ni jednim ni drugima, jer nije posao opstina da finasiraju vjerske zajednice. Pogotovu ne u multietnickim sredinama.

Ovo je vrhunac cinizma. Ne samo da nam otimaju pare, vec koriste opet nase pare (RTV se takodje finansira iz budzeta) da nas ubede u opravdanost te otimacine.

Fenomen ovakvog izvestavanja RTV-a, kao i slicnih pojavu u drustvu nesto su detaljnije obradjeni u ovoj temi.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

1.128

Utorak, 01. Januar 2008

Nema svrhe razgovarat, al da psihički zdrava osoba može da zauzima neku od ovih strana to mi je neshvatljivo. Ako ste riješili da traćite živote na povećavanje mržnje i produbljivanje podjela, zatvorite se u svoje kuće pa se tamo svađajte, ubijajte i pravite demonstracije. Nemate pravo da priređujete stresove i uznemiravate svoje sugrađane koji ne žele da učestvuju u tim podjelama, a takvih je mnogo.

Dženaze i mevlude spominjem da pokažem koliko se svemu pridaje veći značaj nego što mu pripada. I izbor direktora doma kulture je bitan, prilično nam znači da imamo dobrog direktora, al vallahi da ginemo povodom njegovog izbora ne treba, pa tako ni ovaj problem ne predstavlja opstanak čovječanstva i nije razlog da se iko mrzi. Ovo nije kritika tih aktuelnih pojedinaca oko kojih se vodi sukob nego naroda koji se oko sporednih stvari dijeli i mrzi. I niko ničim ne govori da su tu ljudi oko kojih se vodi priča borci za vlast i nemoralni ljudi. Da l su nemoralni il moralni, nemam pojma a i to je njihova lična stvar. Imam dovoljno kućnog vaspitanja da ih ne pljujem i ne ogovaram. Za mene su to samo insani, stariji moji sugrađani koje mogu da poselamim i otpoštujem kad ih sretnem, a da se za njih borim i ginem ne pada mi na pamet. Isto tako selamim moju komšiku Muljku koja mi se uvijek dere po hodniku kad ne zatvorim vrata od ulaza, al joj nikad ne odgovorim jer je starija pa je poštujem, a isto tako umije da bude i ljubazna i zanimljiva, eto puna je mahana i dobrih strana. Neke posebne razlike nema, insan Muljka, insan političari i poglavari, dragi su mi kolko i svi ljudi ovoga svijeta, mogu da ih poštujem al mi nisu izvor života. Čak mi je eto za nijansu ipak Muljka nekako bitnija i draža, eto stvar lične naklonosti.

I sami znate da poenta svega nije to o čemu se priča i da je sve spletka nekoga ko je negdje daleko odavde i pravi neke svoje zamke i spletke a svi mi smo mu potpuno sporedna stvar. Napravite makar jedan pokret ka prevazilaženju i smirivanju, umjesto što čitave duše iscijediste da se što više zavadite. Nemojte mi, molim vas više odgovarat, nije ni bitno što se nećete ni sa čim složit, samo kolko da se zna da je običnom narodu koji ne zauzima strane svega preko glave i da ne može više da živi normalan život.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

1.129

Utorak, 01. Januar 2008

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Nema svrhe razgovarat, al da psihički zdrava osoba može da zauzima neku od ovih strana to mi je neshvatljivo. Ako ste riješili da traćite živote na povećavanje mržnje i produbljivanje podjela, zatvorite se u svoje kuće pa se tamo svađajte, ubijajte i pravite demonstracije. Nemate pravo da priređujete stresove i uznemiravate svoje sugrađane koji ne žele da učestvuju u tim podjelama, a takvih je mnogo.

Znaci mi smo psihicki bolesne osobe? I ti si sad nesto bolja i pametnija od svih nas?
Nije vam bitno sta se djesava oko vas, samo da je vama lijepo. I kravi daj sijena i vode i nemoj je uznemiravat ona cosa...

[SIZE=1]Ovaj prilog je obradio/la Administrator 01.01.2008, u 23:21 uz napomenu da je uvredljivi deo teksta izbrisan a autoru priloga udeljena opomena uz molbu da se u izrazavanju bolje kontrolise i recnik prilagodi jednom nivou koji nije uvredljiv. [/SIZE]

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

1.130

Utorak, 01. Januar 2008

To da je neko psihički poremećen, to si, Roote, izvuko iz konteksta i riječima iskrivio značenje, stoga, kolko informacije radi, niko te vrijeđao nije. A na ovo drugo mi opet kućno vaspitanje i poštovanje prema starijima ne dozvoljava da odgovaram.
Eto tako se reaguje na ljude koji smatraju da mržnju treba smanjivat i podjele prevazilazit što mirnije.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

1.131

Utorak, 01. Januar 2008

nasuprot tebi, meni je veoma cudno da jedna normalna osoba nema jasan i definisan stav kada su u pitanju vitalni interesi njenog naroda, to moze samo prodana dusa, kojoj je bitno samo to sta ce imati za dorucak, rucak i veceru i nista vise. a i ti sada poce kao sulejman ugljanin da uporedjujes vjersku zajednicu sa domom kulture. samo sto je on koristi fudbalsku terminologiju. naravno, svako iz svoje branse...

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

1.132

Utorak, 01. Januar 2008

toooo zuti cvete!!!! :)

Vjernici su samo braća, zato pomirite vaša dva brata i bojte se Allaha, da bi vam se milost ukazala(El-Hudžurat,10)

ne razumem zbog cega smo ovoliko spremni da se krvimo 8o i ja sam za Muftiju(jedinog pravog : - )), i molim Allaha da ga podrzi u dobrome i da ga nagradi za trud. Ali smatram da ne smemo da postupamo tako sto cemo jedva cekati "ove druge" u losem svetlu da prestavimo. Zar nam nije primarni cilj da pomirimo, pa ako ne uspemo ove gore, onda da sprecimo svadju u narodu, gde se gubi postovanje i prelazi svaka granica, gde se brat sa sestrom prepire zato sto on "navija" za jedne a ona za druge.
Zar nam dozvola za laz kako bismo pomirili dve posvadjane osobe nije dovoljan pokazatelj koliko je bitna sloga?
zar nije dovoljan sejtan kom je cilj da zavadi ljude, zar moramo i mi vatru paliti?zar..

selam alejkum
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

1.133

Utorak, 01. Januar 2008

Zauzimanje strane i imanje stava nisu iste stvari, Jastrebe. Stav može da se ima, a mržnja, podjele i ratovi ne moraju da se stvaraju. To je valjda poenta humanog društva, kao i tolerancija prema različitim mišljenjima. A ti odgovaraš ko da ti je svako ko ima drugačije mišljenje neprijatelj, makar i ne bio protiv tebe niti protiv tvoga mišljenja, ko ja u ovom slučaju. E o tome govorim, kako nam neko olako postaje neprijatelj i kako se olako krupne riječi izriču, mržnja iskazuje, za šta za ništa. Ja ovdje govorim da je previše mržnje i sukoba, vakat je da se stvari smire, ali il ja pišem nerazumljivo il me namjerno ne shvataš. Niko ne kritikuje stav nego neumjerenost u stavu, način iznošenja stavova, ratovanje, mržnje, stvaranje ogromnih sukoba. Čini mi se da mi ton nije grub i ispunjen mržnjom, il možda čitanje slova drugačije zvuči, dakle reakcija je samo mogućnost tolerancije različitog ili kruta isključivost.
A od ovih tvojih teških riječi se (ako sam dobro razumjela da si ih izreko) se opet ograđujem, iz poštovanja i kućnog vaspitanja, iako nisi stariji.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

1.134

Utorak, 01. Januar 2008

Ako vama ne smeta kriminal, droga i izdajnici koji pokusavaju da nam uniste Islamsku zajednicu to je vas problem. Ali na vasu zalost zivimo u istom gradu i moracete da trpite i demonstracije i borbu protiv zla. A grdno se varate ako mislite da ste ispravni ako ste neutralni.
Ko sebe smatra muslimanom treba da zna da je sutnja opasnost. Sutnja nije nista dobro. Muhamed a.s. kaže: „Ko prešuti istinu, nijemi je šejtan.“ Vi ne da sutite nego hocete da usutite one koji govore istinu. E pa nece moci...

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

1.135

Utorak, 01. Januar 2008

Citirano

Orginalno od Root
Ako vama ne smeta kriminal, droga i izdajnici koji pokusavaju da nam uniste Islamsku zajednicu to je vas problem. Ali na vasu zalost zivimo u istom gradu i moracete da trpite i demonstracije i borbu protiv zla. A grdno se varate ako mislite da ste ispravni ako ste neutralni.
Ko sebe smatra muslimanom treba da zna da je sutnja opasnost. Sutnja nije nista dobro. Muhamed a.s. kaže: „Ko prešuti istinu, nijemi je šejtan.“ Vi ne da sutite nego hocete da usutite one koji govore istinu. E pa nece moci...

spominjes Poslanika saws, da li zaista mislis da bi on saws bio zadovoljan s tvojim ponasanjem? s tvojim ahlakom ( a znamo koliko je ahlak bitan) ? da li ti je zaista jedini cilj da se popravi stanje ili ipak vise neka vrsta osvete/kazne sto neko nije (bio) kakvim smatras da je trebao biti?
ako je suljo il bilo ko drugi zasluzio tvoju zestinu, sigurno nije zuti cvet.. pa zar ne mislis da je mozda vreme da sebe preispitas da li tvoj nastup nije suvise nagal i cak malo nekontrolisan?

selam alejkum we rahmetullah

ps.nije li i tebi cudno kako si iskljuciv po nekim pitanjima. AKo se neko ne slaze sa tvojim metodama resavanja nekih problema sumnjicis ga indirektno da mu ne smeta droga etc. :( 8o
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.136

Srijeda, 02. Januar 2008

U pravu je thats me. Ne treba nikoga okvalifikovati kao "izdajicu" ili bilo cemu slicno samo zbog toga sto ima drugaciji stav. Ili mozda cak ni nema drugaciji stav, vec drugaciji metod djelovanja. Ponovo bih se vratio na mog druga sa kojim se debelo razlikujem u misljenju po pitanju IZ, ali ga ne smatram za izdajicu. Naprotiv, mislim da je bolji musliman nego sto sam ja. Zuti cvijet licno znam i to je djevojka za primer. Kao sto sam vise puta do sada naglasio dosta nam je svadja i pljuvanja jedni na druge. Nemojmo pravit neprijatelje jedni od drugih i nemojmo trazit neprijatelje tamo gde ih nema.
Argumentovana diskusija je cilj kojem bi svi trebali da tezimo. Blacenju i etiketiranju pribegavaju osobe bez pravih argumenata, osobe bez stava koje su uz to i toliko iskompleksirane, zatupljenje i labilne da misle da lazima i uvredama mogu nadomestit svoju nemoc spram svog sagovornika. Trudimo se da u svojim diskusijama ukljucimo sto vise cinjenica i da svoje stavove baziramo na tim cinjenicama. Naravno, uz uvazavanje stava i druge strane, jer imajmo na umu da nismo sveznajuci i da je mozda nas sagovornik u pravu, a mi u zabludi. To je ono cemu nas islam uci.

Akil

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.12.2007

• Poruku poslati

1.137

Srijeda, 02. Januar 2008

Izdajice su akteri pokusaja puca u islamskoj zajednici. Ne oni koji imaju drugaciji stav. Vi sad otidoste predaleko.
Ljudi koji odbranu islamske zajednice nazivaju plitkoumnom pojavom i sporednim djesavanjima i ljude koji staju u odbranu iste indirektno nazivaju glupim i psihicki obolelim osobama, a posle toga se pozivaju na kucno vaspitanje kad im se odgovori, treba sebe debelo da preispitaju. Ima stvari koje su vaznije od kuce i kucnog mira. A kucno vaspitanje opet zavisi od ukucana i od mnogo drugih cinilaca. Kukavicluk i sebicnost se takodje dobijaju iz kucnog vaspitanja.

A poruka vama "miroljubivim". Hvala Allahu dz.s. te je dao da nisu svi kao vi, te se nasla jedna grupa hrabrih ljudi da obrani islamsku zajednicu. Tako kao sto vi pricate su pricali i u BiH kad je poceo rat pa izginu onoliki narod. I tamo je opet, hvala Allahu dz.s., bilo ljudi koji su hrabro ustali i odbranili koliko su mogli svoju vjeru, zivote i drzavu. Iako napad na IZ-e nije ni blizu onoga sto se desilo u BiH, to je iskusenje za muslimane Sandzaka na kojem smo mi pokazali visoku svijest i spremnost da branimo ono sto je nase.

Demonstracije su potrebne da bi javno pokazali svoje neslaganje sa politikom koju vodi ova opstina. Demonstracije su itekako potrebne da bi ovim strasljivim pokazali kako se mogu osloboditi straha i kako se treba boriti za svoja prava.

Na kraju islam jeste postizanje mira ali taj mir nekad moras braniti svim sredstvima, pa i zivotima svojim ako zatreba.

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

1.138

Srijeda, 02. Januar 2008

Pioni u rukama Ugljanina
Moderator
utorak, 01 siječanj 2008

Svi dosadašnji napadi na Islamsku zajednici bili su izazvani i provođeni „spolja“. Grupa ljudi okupljena oko Sulejmana Ugljanina nastojala je političkim sredstvima uništiti Islamsku zajednicu. Uprkos žestini svih tih napada, Islamska zajednica se oduprla i ostala čvrsta. Kada su vidjeli da Islamsku zajednicu ne mogu razbiti spolja, pokušali su to iznutra iskoristivši za te svoje namjere jednu grupu službenika Islamske zajednice. Hvala Allahu, ta grupa ljudi je muslimanima Sandžaka itekako dobro poznata, pa vjernici nisu podlegli toj prevari. Ne želimo puno govoriti o ovim pojedincima, jer oni i ne zaslužuju da se puno govori o njima. To je grupa ljudi koja je uvijek bila generator problema u Islamskoj zajednici. Uvidom u dosjee koje Islamska zajednica posjeduje, da se primijetiti da je protiv većine ovih imama, a posebno kolovođa ovog puča, često puta vođen disciplinski postupak. Mnogi od njih nisu završili medresu, a neki su i medresu i fakultet završili na dokumentima svojih bliskih rođaka. Tako, jednog od ovih ljudi, Sabahudina Višegrađanina, imamo na spisku poginulih u odbrani Sarajeva. Radi se, zapravo, o njegovom bratu Salahudinu, preko čije diplome je dotični studirao na fakultetu. Isti imam je 1993. u delegaciji Ugljaninove političke organizacije boravio u posjeti Iranu, napustivši radno mjesto imama u džamiji. Neki od ovih lica su izbačeni iz medrese zbog krađe, a ponašanje mnogih od njih ne bi trebalo biti svojstveno službenicima Islamske zajednice. U Bor džamiji, u kojoj je imam jedan od pučista, čak je vršena i obuka u rukovanju vatrenim oružjem, nakon čega su ti ljudi hapšeni.

Jedan od savjetnika i visokokotiranih ljudi u tzv. Rijasetu radio je na prodaji i falcifikovanju diploma jednog od državnih fakulteta. Kod njega su se diplomama „snabdjeli“ i mnogi „visoki“ službenici tzv. Rijaseta.
Ova grupa ljudi bila je lojalna Islamskoj zajednici sve dotle dok su od nje imali materijalne koristi, dok su uzimali beskamatne kredite i dok su mogli kontrolisati cijene vakufskog zemljišta. Tako je nekoliko njih u ranijem periodu iskoristilo nemoć Islamske zajednice i po bagatelnim cijenama otkupili vakufsku imovinu. Većina pučista, počev od Nadira Dacića, Rifata Plojovića i Mevludina Trnčića iz Prijepolja, zatim Taiba Jusufovića iz Sjenice, Jakuba Lekovića i Izeta Mašovića iz Novog Pazara i mnogih drugih, obavila je hadž besplatno posredstvom Mešihata. Kada više nisu mogli čerupati Islamsku zajednicu ustali su protiv nje da bi je uništili.
U narednom dijelu želimo iznijeti samo fotografije i imena ovih ljudi kako bi historija zabilježila njihov sraman čin, jer ono što se zapiše - to ostaje, a ono što nije zapisano, prema ljudskim standardima, kao da se nije ni dogodilo.

Adem Zilkić - nekadašnji glavni imam u Tutinu. Analizirajući protekli period rada i djelovanja Islamske zajednice, da se primijetiti da nije bilo niti jedne krize, niti jedne smutnje u kojoj dotični nije uzeo učešće. Svima su dobro poznati događaji u Tutinu prije desetak godina kada je iz Tutinskog medžlisa nestala određena svota novca i kada je Adem Zilkić pokušao optužiti jednog od službenika Medžlisa, a sve sa ciljem razbijanja i uništenja Islamske zajednice. Dotični je, također, bio i odbornik Ugljaninove političke grupacije u opštinskom parlamentu u Tutinu, što dovoljno govori o njegovom „Velikim Allahom se kunem, nećemo se klanjati ni jednoj politici.“

Mustafa Makić - kontraverzni Miloševićev „efendija“. I sam je u jednoj emisiji na Regionalnoj televiziji priznao da je od Miloševića primio 70.000 njemačkih maraka i ladu „Nivu“. U periodu Miloševićeve strahovlade na Pešteri i u sjeničkom kraju niko se nije smio zamjeriti Mustafi jer „on stavlja i skida sa vješala“. Postoje i brojni svjedoci koji su Glasu islama potvrdili da je baš Mustafa Makić odgovoran za njihovo privođenje i batinanje u prostorijama sjeničke policije u periodu Miloševićeve strahovlade. Mustafa Makić je u periodu najvećih ratnih djejstava u Bosni i Hercegovini sa političkim i vojnim rukovodstvom tadašnje SRJ išao na službena putovanja po Libiji. U nekoliko mandata je bio odbornik Miloševićevog SPS-a u sjeničkoj Skupštini opštine.

Jakub Leković - bivši imam u Muru, u Novom Pazaru (ne znamo koje ime da spomenemo jer dotični gospodin ima nekoliko imena i prezimena), kao službenik Islamske zajednice je pravio brojne probleme, pa je čak zatečen i na pravoslavnom groblju gdje, tokom noći, otkopava grob. Dotični je to i priznao u jednoj emisiji bosanske Federalne televizije, tvrdeći da to nije ništa loše. Naravno, on nas ne prestaje iznenađivati, pa je jedan od zadnjih njegovih bisera i izjava koju je dao TANJUG-u, a koju je prenijela većina elektronskih i štampanih medija, da „nisu insistirali na ulazak u prostorije Medžlisa Islamske zajednice u Tutinu iz dva razloga: prvi razlog su pregovori koji se vode o Kosovu, a drugi razlog je što je tog dana bio Sveti Nikola.“

Taib Jusufović - mujezin u Velikoj džamiji u Sjenici, nije završio medresu, a na to mjesto je upošljen po intervenciji prethodno spomenutog Mustafe Makića, njegov dužnik.

Hasib Suljević - takozvani muftija sandžački i nekadašnji imam Altun alem džamije u Novom Pazaru, aktivista Ugljaninove političke organizacije. U dva mandata je bio i odbornik ove stranke u novopazarskoj Skupštini opštine i savjetnik za vjerska pitanja Sulejmana Ugljanina. Glavni generator sukoba oko Altun alem džamije.

Nezir Salihović - imam Bor džamije, kojeg pamtimo po pokušaju nelegalnog formiranja tzv. Udruženja uleme Srbije 1994. god., zatim pokušaja sprječavanja klanjanja teravije sa hatmom od strane hfz. Sadudina Sulejmanija iz Skoplja, višestrukog pobjednika na zagrebačkim takmičenjima u hifzu, angažovanog u pomenutoj džamiji u toku ramazana od strane Mešihata. Salihović je kupio vakufsku kuću i plac u ulici Cetinjskoj br. 17 od tadašnjeg Odbora IZ-e Novi Pazar. Komisija odbora procijenila je tržišnu vrijednost kuće i placa da bi nakon toga tu cijenu umanjila za 60% od tržišne vrijednosti na ime amortizacije, što je bila praksa Opštine kada se radilo o vakufskoj imovini. Bitno je napomenuti da su među članovima komisije bili i Munir Zenović, jedan od imama pučista i Muljazim Demirović, nerazdvojni pratilac Adema Zilkića na njegovom putešestviju po Sandžaku. Salihović je, također, pod veoma sumnjivim okolnostima došao i na mjesto imama u Bor džamiji, a nakon pritiska koji je izvršio na tadašnjeg imama, rahmetli Hajra-ef. Jakupovića. U njegovoj džamiji je vršena obuka u rukovanju vatrenim oružjem što nas upućuje na zaključak da je njegova aktivnost "vraćanje starog duga".

islamsi casopis "Glas Islama"

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

1.139

Srijeda, 02. Januar 2008

Citirano

Orginalno od @ef
... rijaset u kome je sad Adem Zilkic "REIS U-ULEMA" osnovan jos 19. februara 2007 godine (pre skoro godinu dana) u Beogradu, kada je Hamdija Jusufspahic postavljen za reisa. Ovde mozete videti dokaz za ono sto iznosim. .... A Objediniteljski Sabor Mesihata IZ Srbije na celu sa Muamerom ef. Zukorlicem desio se skoro 5 meseci posle osnivanja Jusufspahicevskog rijaseta, pa ako bi isli logikom koju je opstina navodono koristila...

A sta mislis ti ko bi ovde bio pucista, ako bi bila istina ovo sto ti valjda iz neznaja, manjka dobrih informacija ili sta vec ovako katastofalno prestavi ?

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

1.140

Srijeda, 02. Januar 2008

pucisti su ovi oko adema, a jusufspahici nisu, oni su to i ranije pokusavali. ako pogledas slike vidjet ces sve te "ljepotane" kako stoje na objediniteljskom saboru, da bi se kasnije protiv tog istog sabora pobunuli, e oni su pucisti.

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks