Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Efendija-CH« je muško

Datum registracije: 28.03.2005

• Poruku poslati

1.281

Utorak, 22. Januar 2008

Aman ljudi bre sta ste navaljili na ovog jadnog Junusa,on ovdje sam a nas ovoliko mashAllah,niste ni svjesni koliko se preznaja dok smislja sta ce replicirat @ef-u,Jastrebu,Altuni,mukotrpan je to posao,daj te malo razumjevanja prema tome,valja se borit protiv Istine,protiv Realnosti,a jos biti u manjini,nemo te tako... :)
Junuse bate ,ja da sam na tvom mjestu Bogomi bi odusto,a ti kako hoj...
* O Gospodaru moj,ucini da samo Tebi robujem,da sve sto radim samo u Tvoje ime bude,obaspi me Tvojim Rahmetom... * :klanja:

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

1.282

Utorak, 22. Januar 2008

Citirano

Orginalno od Junus

A jel te strah da uđeš u zgradu Muamera ef. Zukorlića?
A što se tiče Rijaseta, nema potrebe da se plašiš, slobodno uđi, niko ti ni A neće kazat. Oni što čuvaju treba da izgledaju opasno, jer je to takav posao, ali to je samo za one zlonamjerne, a ti si fin, mlad i bezopasan momak, nema šta da se plašiš.

Citirano

Orginalno od Junus

A jel te strah da uđeš u zgradu Muamera ef. Zukorlića?
A što se tiče Rijaseta, nema potrebe da se plašiš, slobodno uđi, niko ti ni A neće kazat. Oni što čuvaju treba da izgledaju opasno, jer je to takav posao, ali to je samo za one zlonamjerne, a ti si fin, mlad i bezopasan momak, nema šta da se plašiš.

Zasto Junuse ne kazes isto i za zgradu Muamer ef. Zukorlica?Iako se nebih slozio da su to njegove zgrade,jer su to zgrade IZ,to su institucije IZ(poput medresa,fakulteta,idr).Mozda si mislio na kancelariju muftijinu?
Zasto ne kazes da i tamo ima onih koji cuvaju i koji treba da izgledaju opasno za one zlonamjerne jer je to takav posao?

Ubedjen sam da tebi kada bi kao dobronamjeran tamo otisao(iako neznam zasto bi isao)niko nebi ni A rekao.Mozda bi bila neka kontrola da se vidi ko si i sta hoces,mozda kazem.Mada mislim da bi ti Jastreb ili Root bolje objasnili da li bi te neko lincovao kada bi izjasnio zelju da udjes u IZ.

Podsetio bih te da sam ja nekoliko puta isao u izdavacku ustanovu el-kelimeh i da sam jedne prilike i tebe pozvao da zajedno odemo.Medjutim ti nisi hteo da odemo iz nekih tvojih razloga,niko ti nije branio,zar ne?!Mislim da ti i sada niko ne brani ako te zanima neka knjiga ili imas neku potrebu!

Zatim,nadam se da ti niko ne brani da kao dobronamjeran ides u dzamije i klanjas namaze?

Neznam kako cu da zvucim kod tebe,mozda ces me proglasiti kukavicom,ali bez obzira ja mislim da je bitno da institucije(dzamije,medrese,fakultet)funkcionisu.
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

1.283

Srijeda, 23. Januar 2008

Selam

Nisam se zelio mijesati u sve ove price, jasno se vidi koga je narod podrzao u svim Sandzackim gradovima, jasno se vidi izdaja pojedinaca, jasno se vidi i to da je pokusaj puca na IZ u Srbiji propao, ostaci ce ako Allah da biti pometeni poslije maja mjeseca kada i KJP Cistoca pocisti grad.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

1.284

Nedjelja, 27. Januar 2008

www.islamskazajednica.org

Citirano

Kandidat Demokratske stranke za predsjednika Srbije Boris Tadić posjetio je sa svojom delegacijom Islamsku zajednicu u Srbiji. Predsjednika je ispred Islamske zajednice primio glavni muftija Muamer-ef. Zukorlić. Posjeta je upriličena nakon skupa na centralnom gradskom trgu u Novom Pazaru i trajala je više od sat vremena.
Novopazarcima su se ranije večeras na predizbornom skupu obratili i funkcioneri DS Ružica Đinđić, Dragan Šutanovac, Božidar Đelić, Nenad Čanak i glumac Svetozar Cvetković. Organizator skupa bila je SDP, te se prisutnima obratio i ministar Rasim Ljajić.
Tadić je na centralnom gradskom trgu u ovom gradu rekao da je izmirenje neophodno radi objedinjenja energije i bolje budućnosti svih građana Srbije. „Pozivam i političare da se izmire, jer 3. februara se odlučuje o budućnosti zemlje. Tada niko nema nema pravo da ostane kod kuće, jer tada glasate za budućnost zemlje. Samo toga dana preuzmite odgovornost. Svih ostalih dana odgovornost je moja", rekao je Tadić. On je ocijenio da su različitosti u Srbiji samo još jedna prednost zemlje i da manjine treba da podrže ideju jednakosti i spreče povratak u devedesete godine prošlog vijeka.

Tek se sad za izbore Tadic setio Mesihata, al' za hair.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.285

Srijeda, 30. Januar 2008

Citirano

Zgrada Medžlisa Islamske zajednice u Sjenici je u jednom dijelu ostala kod onih koji su je izdali i napustili.

Mustafa Makić je od kancelarija ovog Medžlisa napravio kancelarije Ugljaninove stranke i u njima okuplja njegove odbornike i sljedbenike. Imamima koji nisu izdali i napustili Islamsku zajednicu, a oni su većina, nije dozvoljen pristup u ovim kancelarijama. Glavni imam ovog Medžlisa Ramiz ef. Hamidović je spriječen da koristi svoju kancelariju.

Iz tog razloga, i da bi se izbjegao sukob sa spomenutim ljudima, Islamska zajednica je otvorila novu kancelariju u prostorijama koje su se koristile kao kafečajnica a nalaze se na prvom spratu iste zgrade.

Ove kancelarije će se koristiti sve dok se na stvore bolji uslovi za rad i dok nadležni organi ne zaštite zgradu i ne oslobode ostale prostorije od onih koji su ih uzurpirali i zloupotrijebili.

Funkcioneri sjeničkog medžlisa su svakodnevno izloženi provokacijama lica koja se nalaze na spratu iste zgrade i koja svojim provokacijama nastoje izazvati veći incident.

Predsjednik povjereništva ovog Medžlisa Murat ef. Zornić je izjavio da su kancelarije koje je uzurpirala spomenuta grupa oskrnavljene na najružniji način. Nekoliko puta smo primijetili da, čak, alkohol unose da ga, najvjerovatnije, u zgradi Islamske zajednice konzumiraju. On je istakao da neće dozvoliti da se omalovažava ova institucija i da će preduzeti sve dozvoljene mjere da zaštiti Islamsku zajednicu od poniženja koja su joj priredili Ugljanin i njegovi mentori.

Citirano

Zalug je jedan od većih džemata u Medžlisu Prijepolje. Imam ovog džemata je Almir ef. Talović, on je svršenik „Gazi Isa-eg“ medrese i Fakulteta za islamske studije.
Poslije pokušaja rušenja Islamske zajednice od strane grupe pučista, on je jedan od imama koji nije podlegao pritisku i nije se pridružio spomenutoj grupi, koju je u Prijepolje predvodio Nadir Dacić. Ovaj džemat je u cijelosti ostao uz svog imama iskazavši mu punu podršku. Sve je dobro funkcionisalo u miru su obavljali namaze i ostale obaveze, sev dok nije virus ubačen i u njegov džemat. Problem je nastao kada je protiv njega ustao Adem Šantić aktivista Ugljaninove partije i blizak prijatelj sa Dacićem. Dakle, scenarij se ponavlja i u ovom džematu. Gdje je god slijepih sljedbenika Ugljanina tu nastaju problemi i potencijalna žarišta. Adem Šantić je i od ranije poznat kao bošnjaka mesar koji kolje svinje, prerađuje i prodaje mesnate i suhomesnate proizvode od svinjskog mesa. On se okomio na imama ovog džemata i počeo ga ucjenjivati, govoreći ako misli nastaviti posao u ovom džematu, mora se pridružiti Zilkiću. Ucenjivanja nisu urodila plodom i pučisti su rešili da silom nametnu imama Esada Kašovića koga su doveli iz Ribarića, opština Tutin. Džemat je ostao pribran, nije dozvolio da nasjedne na ovu podvalu i čvrsto je stao uz svog imama. To su pokazali i svojim masovnim okupljanjem ispred džamije u znak podrške svom imamu na dan kada je Adem Šantić namjerio da postavi svog podanika.

Veliki broj džematlija se okupio odbijajući svaki korak ka nelegalnom smjenjivanju imama. Kada su vidjeli odlučnost džemata i imama, grupa Adema Šantića sa podanicima Nadirom Dacićem i Rifatom Plojovićem okrenula se i vratila nazad svojim „nalogodavcima“.

Od cjelokupnog imamskog kadra u Prijepolju samo mali broj je izdao i to uglavnom oni kadrovi koji nisu iz Prijepolja.

Na sajtu Mesihata imate slike pokusaja nasilnog preuzimanja dzamija i instaliranja "imama" po politickoj liniji. Da nam Allah dz.s. pomogne, ucvisti redove i sacuva od spletki i nasilja.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.286

Ponedjeljak, 11. Februar 2008

jutros oko 1 sat grupa od oko 30 huligana predvodjenih mustafom makicem i mirsom hodzicem pokusala upasti u prostorije odbora medzlisa u sjenici. hvala Allahu nisu uspjeli.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

1.287

Utorak, 12. Februar 2008

Citirano

Orginalno od Jastreb
jutros oko 1 sat grupa od oko 30 huligana predvodjenih mustafom makicem i mirsom hodzicem pokusala upasti u prostorije odbora medzlisa u sjenici. hvala Allahu nisu uspjeli.

Ni uspet nece. Kriza im pa provociraju. Ako su hrabri sto ne pokusaju preko dana nego ujutru oko jedan. Al treba biti jak i oterati neprijatelja cak i kada ima muslimansko ime. Ti su najgori. PRotiv njih se najteze borit.Domaci izdajnici.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.288

Utorak, 12. Februar 2008

Citirano

Saopštenje Medžlisa IZ-e Sjenica

Klikni za punu veličinuPovodom novonastale situacije u našem Medžlisu i otvaranja novih kancelarija te manipulacije oko istog, obavještavamo javnost o stanju u Medžlisu Sjenica.

Naime, kada je grupa okupljena oko Mustafe Makića uzurpirala naše kancelarije, bili smo prinuđeni da otvorimo druge u istoj zgradi. Od samog otvaranja tih kancelarija, suočeni smo sa provokacijama koje su često i fizičke prirode. Vrhunac provokacija je polivanje vode sa sprata na kome se nalaze lica okupljena oko Makića. Sve se nekako podnosilo i zarad smirivanja situacije na sve te napade nismo reagovali, sve dok se u noći između 10. i 11. februara nismo našli na meti spomenutih kriminalaca koje je predvodio Hodžić Mirsad, predjesdnik Ugljaninove stranke u Sjenici. Naime, po isplaniranom scenariju, te noći je na naš ulaz nasrnula spomenuta grupa i fizički napala ljude koji su obezbeđivali naše prostorije. Ubrzo se na licu mjesta našao i vođa pučista Mustafa Makić i njegov kolega Taib Jusufović, obojica sa sinovima. Oko njih se skupila cjelokupna rukovodeća struktura Ugljaninove partije iz Sjenice i grubo su napali vjernike koji su branili svoje kancelarije. Tom prilikom su razvalili bravu ulaznih vrata i polomili tablu sa natpisom. Napadači su uz to upućivali našim radnicima psovke kako lične prirode tako i najgnusnije psovke i vrijeđanja na račun naše uzvišene vjere. Tokom napada povrijedili jednog člana obezbjeđenja.

I pored svega toga, oni u medijima iznose notorne neistine optužujući nas za nekakve podvale i provale. Međutim, svima je jasno da mi nastojim zaštiti Islamsku zajednicu i njene prostorije. Zgrada u kojoj se nalaze je zgrada Islamske zajednice i, ako žele napustiti tu zajednicu i osnovati novu, ne mogu sa sobom odnijeti vakufsku imovinu one koju napuštaju, a posebno je protiv zakonito to što ometaju legalne organe Islamske zajednice u svojim aktivnostima.

Molimo vjernike da ostanu pribrani i da čvrsto stanu u odabranu vjere, časti i dostojanstva kao i da budu strpljivi i ne nasjedaju na provokacije.

Citirano

U noći između 10. i 11. februara, negdje oko jedan sat iza ponoći, aktivisti Ugljaninove stranke pokušali su da zauzmu zgradu Medžlisa IZ-e u Sjenici. Više od 30 aktivista ove političke grupacije predvođeni Mustafom Makićem, njegovim sinom Enesom, Mirsadom Hodžićem, Nusretom Nukovićem, Taipom Jusufovićem i njegovim sinom Redžebom nasrnuli su na vakufsku zgradu: tom prilikom izvalili su vrata, polomili tablu sa natpisom na ulaznim vratima i povrijedili jednog člana obezbeđenja.
Predstavnici Ugljaninove političke grupacije i nekoliko onih koji su pokušali da izvrše puč u Islamskoj zajednici u Srbiji zaposjeli su gornji sprat vakufske zgrade u kojoj se nalazi sjedište Medžlisa Sjenica IZ-e u Srbiji; tamo borave, unose alkohol i prave derneke. Pokušaj u pada i zauzimanja zgrade uslijedio je nakon što je najavljena privatizacija lokalnog trgovinskog preduzeća za 29. februar.
Da bi prodali vakufski plac na kojem se nalazi ova zgrada i još nekoliko oronulih i montažnih objekata, bilo je potrebno da zaposjednu ovaj objekat. Još jednom se potvrdilo da njih interesuje samo lični interes i da su za novac spremni da prodaju sve, ama baš sve.

Hvala Allahu dz.s. sto je jos jednom osujetio planove nasilnika da na silu okupiraju vakufsku imovinu.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.289

Srijeda, 13. Februar 2008

Citirano

Ništavne odluke opštinskih organa Novog Pazara, Tutina i Sjenice
Na sjednici održanoj 12.02.2008. godine Mešihat Islamske zajednice u Srbiji je donio odluku kojom se proglašavaju ništavnim odluke opštinskih organa Novog Pazara, Tutina i Sjenice koje se odnose na Islamsku zajednicu.
Poznato je da su rukovodstva ove tri opštine direktno umiješana u aktivnosti pokušaja cijepanja Islamske zajednice kroz finansiranje ovog antimuslimanskog projekta i pružanje svih vidova logističke i medijske pomoći.
Zbog činjenice da su ovi državni organi postali sredstvo obračuna sa Islamskom zajednicom, te da se odluke iz oblasti imovinsko-pravnih i građevinskih pitanja donose tendenciozno, organi Islamske zajednice neće biti u obavezi da primjenjuju dotične odluke sve dok se ponašanje organa ove tri opštine prema islamskoj zajednici ne promijeni.

Zbog kaubojskog vodjenja ove tri opstine od strane opstinske vecine, reklo bi se da je ovo jedina opcija kojom je Mesihat mogao da se zastiti.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

1.290

Subota, 16. Februar 2008

Eto, noćas, poslije par dana, otišao sam kući, zaspao sam, a u pola dva mi je zvonio telefon. Ja sa svojih 79 godina brzo sam ustao, jer su napali na našu Islamsku zajednicu, isti - Mustafa Makić, Mirso Hodžić, Nusret Nuhović i Taip Jusufović, svi sa sinovima.

Ja sam godinama proganjan, zatvaran, kažnjavan. Sve je to bilo pod rukovodstvom Mustafe Makića i policije Slobodana Miloševića. Ja sam čvrsto stajao iza Sulejmana Ugljanina, a sada Ugljanin sve to pljunu i udari u islamski živalj Sandžaka. Sada njegovi sljedbenici, koji su ostali u nečare, kraj im je, udarili su u svoj narod i silom hoće da zadrže vlast. Ali ima muslimana u Sandžaku, znaju oni i prepoznaju ko je sila, a ko vjera.
Evo, braćo, prije mjesec dana me je imenovao Muftija za predsjednika Medžlisa u Sjenici. Od tada, ostavio je Mustafa Makić više od dvadeset hodža na nečare. Nigdje nisu mogli da se pokupe, nigdje nisu mogli da nađu zajednički jezik, plate nisu imali.
Ja, hvala Uzvišenom Allahu, do danas nisam od Islamske zajednice primio ni jedan jedini dinar, a 55 godina sam imam. Sirotinji nikad nisam uzimao ni za ukopninu, zato me je moj Muftija uzdigao u ove dane, staračke, da budem rukovodilac Islamske zajednice u Sjenici.
Od tada je pošlo na mene sve što je moglo. Dolazio mi Mirso Hodžić i Nusret Nuhović. To su moji rođaci, nekadašnji drugovi dok sam bio u SDA. Rade u Opštini pa su me molili da se ovoga ne prihvaćam. Ali, braćo, pošto su udarili na džamiju u Sjenici, zatvorili su džamiju kada je Mustafa Džigal umro, od tada ta SDA ne predstavlja za mene ništa. Zna se s kim su oni otišli i sada su trčali i molili ljude da glasaju za radikale. Svi njihovi odbornici su molili naše džematlije da glasaju za radikale, ali hvala Uzvišenom Alahu muslimani su prepoznali i glasali za ono što je bolje.
Muslimani Sandžaka su progresivan narod, oni brzo uoče i zlo i sreću i ne može ih niko voditi šejtanskim putem.
Navečer prije upada, jedan njihov pristalica je dolazio. Vidio je da ja nisam tu i da su tu svega dva-tri čovjeka. Vidio je da nema imama koji su boravili tu ovih dana. To je njima javljeno i oni su se organizovali i izvršili napad nešto iza dvanaest sati.
Eto, noćas, poslije par dana, otišao sam kući, zaspao sam, a pola dva mi je zvonio telefon. Ja sa svojih 79 godina brzo sam ustao, jer su napali na našu Islamsku zajednicu, isti - Mustafa Makić, Mirso Hodžić, Nusret Nuhović i Taip Jusufović, svi sa sinovima. Kada sam stigao, bilo je tu policije. Nemoguće je bilo prići do zgrade. Bilo je tu i oko trideset njihovih ljudi. To je sva njihova sila koju su sakupili u Sjenici.
Nekako sam se probio i ušao u zgradu. Tu sam našao inspektore.
Udaren je jedan naš čovjek, iz prijevare. Tražila je milicija da ga izvedu, ali on nije htio. Dali su mi čvrsto obećanje da će ga pustiti samo da uzmu izjavu od njega. Tako je i bilo. Ja sam ga zamolio i na moju molbu je izašao.
Tu me je Mustafa Makić optužio da hoću da odvojim Kosovo od Srbije, a ja se nikad nisam bavio tom politikom – samo vjerom. Ja i ne znam gdje je Kosovo i tamo nemam nikog. Svi moji su u Bosni, jedino sam ja ovdje. Ja sam vezan za Bosnu.
Njemu sam na to uzvratio: Da li si potrošio Miloševića pare? Koliko si sad uzeo što si zavadio sandžački narod? Neka te je sramota!“
Pokušao je fizički da napadne na mene, ali policija mu nije dala.
Trideset godina me on proganja, i sa Udbom i sa policijom. Kuću bih napravio šta sam dao za kazne. Meni je kuću pretresala republička milicija, vojska mi je udarala na kuću, a za sve je to bio odgovoran Mustafa Makić.
Smatram da treba te ljude da obilježimo i da im kažemo: „Dosta! Dosta, Sulejmane Ugljaninu! Dosta, Mustafa Makiću! Dosta, Nusrete Nuhoviću! Dosta, Mirso Hodžiću! Nemojte zavađivati muslimanski narod u Sandžaku! Pustite ih da žive - oni znaju da žive.

----------------------------------------------------
Iman coveka, sa 79 godina brani Islam, e to je Iman.
Rukovodilac Islamske zajednice u Sjenici o dogadjaima u Sjenici.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.291

Subota, 16. Februar 2008

Vecernje novosti

Citirano

NA večernjoj molitvi, u petak u džamiji u Lukama, na periferiji Prijepolja, došlo je do svađe i tuče pristalica islamskih verskih zajednica koje predstavljaju muftija Muamer Zukorilić i reis Adem Zilkić, u kojoj je više osoba povređeno.
- Verbalno je napadnut Samir efendija Tandir, funkcioner IZ, dok su lakše telesne povrede zadobili glavni imam IZ Aref efendija Duraković, Murat efendija Bjelak i advokat Sabahudin Hajdarević, koji zastupa IZ - navodi se u saopštenju Povereništva IZ koje podržava Zukorlića. - Napad su izvršili bliski rođaci smenjenog predsednika IZ Prijepolje Sabahudina Fazlića.
Druga strana, pak, tvrdi da su vernici samo „pozvali na odgovornost“ hodžu Samira Tandira, „što u vreme molitve ostavlja svoju džamiju i vernike i ide u Brodarevo“. U tuči je, kažu u Zilkićevom odboru IZ, teže povrede zadobio Murat Malagić, član džematskog odbora i skupštine medžlisa Prijepolje.
Nekoliko časova pre incidenta u Lukama, u uzavreloj atmosferi, u džamiji u Brodarevu samo je varnica falila da dođe do sukoba. Jake policijske snage bile su na ulicama varošice.
- Ista grupa ljudi koja je pravila incidente u Zalugu, na čelu sa hodžama Samirom Tandirom i Arefom Durakovićem, kome je krajem prošle godine istekao ugovor o radu, pokušala je da „na silu“ smeni džematski odbor u Brodarevu 8. i 15. februara - kaže za „Novosti“ Nadir Dacić, glavni imam medžlisa IZ Prijepolje, koji podržava reisa Zilkića. - Oni dovode ljude sa strane, koji prvi put ulaze u džamiju i vrše pritisak na vernike. Nemamo ništa protiv izbora za odbor, ali kada se raspišu. MUP Srbije uputili smo pritužbe na ponašanje komandira policije, koji je doprinosio podgrejavanju atmosfere.
- Dvadesetak telohranitelja Adema Zilkića napravilo je haos u džamiji u Brodaerevu i sprečilo prevremene izbore - saopštilo je u subotu Zukorlićevo Povereništvo IZ.

Da nam Allah dz.s. pomogne.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

1.292

Nedjelja, 17. Februar 2008

Ko sto rece Murat Zornic lakse bi bili branit Islam od cetnika, al mnogo boli kad ga branis od " svojih" al ipak treba da se ustraje, pa i cutek da se popije al da se istraje, ovo je nas ispit ,najtezi , kad ga insAllah polozimo pokazacemo da smo muslimani. Do ovoga je moralo da dodje da se odvoji talog da bi se nastavilo dalje. E sad sto to kosta nas sve, to je problem, al treba ustrajati, ovakvih pokusaja ce biti, sve do 11. maja, tad nam je prilika da promenimo nesto, a ako ni tad nista ne uradimo i ne zaustavimo ovaj zulum, nismo zasluzili da budemo muslimani.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.293

Utorak, 19. Februar 2008

B92

Citirano

Novi Pazar -- Agencija za izdavanje sertifikata za halal kvalitet u Srbiji danas je odobrila svoj prvi setifikat firmi Radan iz Zmajeva.

Direktor Agencije, koja od septembra 2007. posluje pri Mešihatu Islamske zajednice u Srbiji, Sead Šaćirović rekao je da je ta firma uskladila svoju proizvodnju sa zahtevima halal standarda, odnosno propisima islama i šerijata.

"Oni su na taj način stekli pravo za dobijanje halal sertifikata i mogućnost da koriste naš zaštitni znak na smrznutom i sušenom voću i povrću", rekao je Šaćirović i kazao da su danas u svetu proizvodi sa oznakom halal veoma traženi, jer oni predstavljaju sinonim za zdravu hranu.

"Trenutno smo u pregovorima sa još četiri firme u Srbiji za dobijanje ovog sertifikata", rekao je Šaćirović i precizirao da halal sertifikat predstavlja međunarodno priznanje i garanciju da je proizvod podvrgnut najstrožijim nadzorima i kontroli.

"Ovaj sertifikat je veoma bitan za firme koje žele da svoje proizvode plasiraju na tržište islamskih i zapadnoevropskih zemalja", rekao je Šaćirović. U proizvodima koji poseduju sertifikat "halal" nema nijednog sastojka koji je muslimanima zabranjen za upotrebu, objasnio je Šaćirović. Primenjuje se prvenstveno u proizvodnji prehrambenih proizvoda, ali i u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji.

Ugovor o izdavanju sertifikata traje četiri godine, a obnavlja se na godinu dana. Predstavnici Agencije tokom godine imaju pravo na šest kontrolnih poseta, tri najavljene i tri nenajavljene. Agencija obavlja analize proizvoda u relevantnim laboratorijama, na osnovu slučajnih uzoraka koji su u prodaji.

U toku je sertifikacija proizvoda još pet velikih domaćih firmi, čija će imena biti saopštena po završetku prostupka sertifikacije, rekao je Šaćirović i dodao da je za sertifikat zainteresovan i jedan elitni hotel koji računa na goste iz islamskih zemalja.

Šaćirović kaže da očekuje da će mnoge firme u Srbiji naći ekonomski interes za proizvodnju hrane po halal kvalitetu, kao i za izvoz tih proizvoda u islamske zemlje.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

1.294

Utorak, 19. Februar 2008

Murat ef Zornic.
PONOS SJENICE,da mu Allah Uzviseni podari snage,zdravlja,sabura i imana u borbi protiv munafika.
siyah kalem je dodao/la ovu sliku:
  • murat%20zornic.jpg

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

1.295

Srijeda, 20. Februar 2008

Nekadasnji tandem Milosevic-Hamdija Jusufspahic danas je i konacno(tj zvanicno)dobio naslednike a to je novi tandem Kostunica-Muhamed Jusufspahic.

Kao i pre 20 godina kada je senior Spahic bio na Gazimestanu sa Slobom da brani Kosovo i na svim ostalim skupovima koje je Slobo tokom 90-tih organizovao,danas je tu stafetu preuzeo junior Spahic od oca a Voja jos odavno od Sloba.

Danas je pokazan jos jedan dokaz(od mnogobrojnih)zbog cega je drzava odlucila da napravi svoju IZ na celu sa ovim BG podanicima.

Iako se ni madjari,ni albanci sa juga Srbije ne oglasavaju povodom Kosova,danas se oglasio Vojin muftija,koji je tu da pokaze svetu kako su muslimani uz srbiju,kako je srbija jedna multietnicka,slobodna zemlja.

Pazljivo citajte sta izjavljuje ovaj Vojin muftija:

Citirano

Islamska zajednica Srbije osudila je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i uputila apel svim islamskim zemljama da prilikom donošenja odluke o eventualnom priznavanju Kosova uzmu u obzir i interese muslimana u Srbiji.

Muhamed Jusufspahić rekao je da zajednica muslimana čija je domovina Srbija osuđuje proglašenje nezavisnosti Kosova, kao akt političkog nasilja koji može da produbljuje neslogu među narodima sveta.

On je pozvao islamske zajednice u regionu da se uzdrže od svakog komentara, jer je u interesu islamske zajednice da živi u slozi sa hrišćanskim komšijama.

Prvi pasus(citata) pokazuje(po 100-ti put) da je IZ ustvari glasilo drzave,potpora za njen rad ali namenjeno muslimanskom zivlju,kao sto je SPC glasilo namenjeno pravoslavnom zivlju.

Drugi pasus(citata) samo potvrdjuje ono sto 9 od 10 ljudi u Sandazku vidi a to je da Jusufspahic jasno stavlja do znanja da je ta IZ zajednica muslimana a ne Bosnjaka(pa hajde da se napravi makar kompromis i kaze npr Bosnjaka i ostalih muslimana u Srbiji,ali ne,zna se sta je njegova misija)cija je domovina Srbija,dakle stara,dobro poznata teza "muslimani srbije",tj "srbijanski muslimani",tj na kraju "srbi muslimanske veroispovesti".

I treci pasus(citata)pokazuje toliku licemernost ovog licemera da je to prosto neverovatno.
Pazite,ON i njegova IZ osudjuje nezavisnost,ali u isto veme trazi od svih ostalih IZ iz regiona de se uzdrze od komentarisanja!
A zasto??
Pa iz najmanje 2 razloga:
Prvi je taj,sto je ova drzavna IZ(sto je i normalno,jer je drzavna)jedina koja je osudila i koja ce osudit ovaj cin.I posto to znaju,on trazi da se ostali ne izjasnjavaju,tj da ne priznaju taj cin,isto kao sto i svi drzavni cinovnici traze to,ali svako u svom resoru: Pa tako vlada trazi od drugih vlada,predsednik od drugih predsednika,parlament od drugih parlamenata a IZ od drugih IZ da to ne priznaju.

Drugi je taj sto bi komentarisanjem ostalih Islazmskih zajednica iz regiona o ovom dogadjaju,videli da sve ostale IZ imaju pozitivno misljenje o ovom dogadjaju,pa bi se onda mozda i oni malobrojni slijepci zapitali i uvideli ko zapravo kontrolise IZ Srbije i zasto IZ Srbije jedina ima isto saopstenje kao i sve ostale drzavne institucije u zemlji.

Al dzaba vam sve to,Jusufspahici i Zilkici,dzaba Suljo i Rasime,dzaba vam to ulizivanje.Dokaz za to je sto zandarmerija pod punom opremom za razbijanje demonstracija cuva 2 dzamije,u BG-u i u Nisu.
I pored tolike lojalnosti,hteli su mladi narastaji srbije da ih zapale,i pored surovanja sa radikalima,vojom,veljom i ostalima.

Lijepo Allah kaze da oni nece biti zadovoljni njima sve dok veru ne promene,a oni su ovim postupcima na dobrom putu...
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.296

Interesantno je sto se zilkic u ovakvim slucajevima uopste ne spominje i sto beograd uporno forsira jusufspahčiće. ocigledno je zilkic samo kukavicije jaje iz koga se treba izlegnuti neki novi reis iz pomenute porodice.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.297

Zilkic je pijun, alatka u tudjim rukama i nista vise. To je danas svima jasno. On je namjerno izabran za "reisa", jer je covjek bez autoriteta, bez podrske naroda, bez icega i kao takav je pogodan za manipulaciju. Zbog odsustva bilo kakvog legitimiteta Zilkic je primoran na truhle i necasne saveze (a na stetu muslimana i Bosnjaka u Srbiji) da bi makar na taj nacin sebi dograbio malo vlasti.

Jedan od takvih necasnih saveze je i ovaj (vijest preneta sa www.glas-islama.com):

Citirano

„Duše su kao mobilizirana vojska. One koje su srodne - sastaju se, a one koje nisu - razilaze se.” (Buhari)

Muslimani u Srbiji, a posebno Bošnjaci u Sandžaku, preživljavaju najteže trenutke u svojoj novijoj historiji. Više od četiri mjeseca grčevito se bore sa snažnim karcinomom oličenim u liku i djelu „dobrinjskog reisa“ Adema Zilkića koji ne preže ni od kakvih sramnih djela da bi postigao cilj koji su mu zacrtali njegovi nalogodavci iz krugova lokalne i državne vlasti. Imali smo prilike vidjeti Adema Zilkića u posjeti džamijama u Loznici i Malom Zvorniku. Tu je Ademu Zilkiću domaćin bio niko drugi do narodni poslanik Srpske radikalne stranke Sulejman Spaho. Sve se odvija u skladu hadisa Allahovog Poslanika s.a.v.s., koji je kazao: „Duše su kao mobilizirana vojska. One koje su srodne - sastaju se, a one koje nisu - razilaze se.” (Buhari). I Adem Zilkić je našao sebi srodnu izdajničku dušu, spremnu da proda ono što niti jedan normalan i dostojanstven čovjek neće prodati. U srdačnom susretu narodni poslanik srpskih radikala zahvalio se, kako kaže „svome poglavaru na posjeti“. Ostaje nam da vidimo šta će se u skorijoj budućnosti dešavati. Da li ove riječi znače da Adem Zilkić pretenduje na mjesto predsjedinika Srpske radikalne stranke u vrijeme odsustva njenog vođe Šešelja, koje će, po svemu sudeći, dugo potrajati, ili uskoro možemo vidjeti na reveru „reisovog“ džubeta bedž sa slikom predsjednika ove stranke. Sve u svemu, stvari sve više postaju jasne i očigledne svakom onom ko želi vidjeti.

Kompletan tekst mozete procitati ovdje.

A evo je i slika sa prigodnog okupljanja.

Sulejman Spaho je covjek u sredini. No, ko je on?

Prije svega on je cim se desio pokusaj puca podrzao "novog reisa" Adema Zilkica u Skupstini Srbije, sto smo mogli da vidimo i u direktnom prenosu skupstinskog zasedanja.

Ovdje i ovdje imate njegove intervjue, a ja cu izdvojiti najzanimljivije detalje.

Citirano

Ja se deklarisem kao Srbin muslimanske veroispovesti, zato sto sam roden u Srbiji. Da sam roden u Bosni, verovatno bih bio Bosnjak muslimanske veroispovesti.

Aha, a da je rodjen na Severnom Polu, vjerovatno bi bio Eskim islamske vjeroispovesti :rolleyes: Elem, zanimljiva konstatacija, koja je na liniji izjava i poteza Zilkicevog "rijaseta", no idemo dalje.

Citirano

- Godinama već sarađujem sa braćom Srbima u stranci. Naporno sam radio i zaslužio sam da uđem u Skupštinu. Učlanio sam preko 120 muslimana u Loznici u SRS. U stranci sam zbog ubeđenja, ne zbog funkcija. Bio sam sekretar SČP (Srpskog Cetnickog Pokreta), dobrovoljac na ratištu u Hrvatskoj, potpredsednik sam odbora u Loznici. Uvek sam bio i ostao uz braću Srbe.

A o Drazi Mihajlovicu ima samo rijeci hvale.

Citirano

Cicin musliman

"Ja sam ona generacija koja je u skoli o cetnicima ucila sve najgore, ali vremenom, citajuci neke dokumente, video sam da Draza nije ono sto sam ja ucio. On je bio pukovnik koji se borio za srpski narod, za Srbiju, protiv komunista i protiv Nemaca. Otac mi je bio partizan i vaspitan sam na losim pricama o cetnicima. Mozda oni i jesu radili neke lose stvari, ali su to radili i ustase i svi drugi. Setite se samo Jasenovca."

Kao sto mozemo da vidimo radi se o cetniku, koji je uz to obavljao i funckiju sekretara u Srpksom Cetnickom Pokretnu. Po njemu je Draza Mihajlovic oslobodilac od okupatora, a ne ratni zlocinac koji je odgovoran za hiljade zverskih ubistava muslimana.

Ja ne znam kako je imao obraza da stavi ahmediju na glavu dok je isao u posjetu ovom covjeku? Pa on stvarno nema obzira prema svirepim zlocinima nad muslimanima kako od strane Mihajlovicevih, tako ni od strane Seseljevih cetnika. Sve se vise i vise pokazuje koja je pozadina pokusaja urusavanja IZ i kakvog su karaktera i morala ljudi koji su iza toga stali. Ja ne znam sta vise reci. Ne bi me iznenadilo da je Adem Zilkic 121-vi musliman kojeg je Sulejman Spaho uclanio u SRS.

Onim muslimanima i Bosnjacima (ako takvih danas uopste i ima) koji ovog covjeka mogu da podrze u bilo cemu, iz bilo kakvih razloga i u bilo kom obliku treba cestitat na izvanrednom zeludcu. Ne znam, ali cinimi se da bi moj zeludac lakse podneo les u raspadu nego i pomisao na to da Adem Zilkic za mene predstavlja bilo kakav vjerski autoritet, a pogotovu vrhovni.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

1.298

Četvrtak, 21. Februar 2008

haj jesi ti posto agresivan u pisanju... neznam te u ovom izdanju da blatis po ljudima ovoliko...

hajde ako neces ovde javno na PM reci mi sta je razlog da si ovoliko angazovan na ovu temu...

odakle tolika mrznja i zloba u onako dobrog momka kojeg sam ja znao...

ili ti je mozda ovo poso da blatis i ljagas ......
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.299

Vidis bux_ludvig_np, danas je u nasem narodu sve zivo iscaseno i iskrivljeno. Tako i pogledi na aktuelna desavanja. Sve se gleda kroz prizmu licnog interesa, pa tako bilo kakav istup koji nije motivisan licnom koriscu ne moze biti shvacen kao takav. Mada mislim da nije problem u nastupu, vec u ljudima koji ga posmatraju kroz sablon sopstvenog djelovanja. Neko ko djeluje povodeci se za licnom koriscu i interesom i tudje djelovanje pokusava da stavi u taj kontekst. Takodje vlada uvrezeni sabloni: "ako si protiv jednog onda si za drugog. Ako si protiv onoga koga ja podrzavam onda si los covek, a uz to si i protiv mene itd...". To je ono sto je lose.

Povod za moja javljanja na ovoj temi predstavlja nista drugo do bunt protiv urusavanja osnovnog temelja vjerskog, nacionalnog, kulturnog identita naroda kojem pripadam. Moji nastupi jesu agresivni, utoliko sto su napadi na taj temelj agresivni. Kad pomislim da bi sutra taj temelj mogao da postane necija politicka ispostava, da bi onaj koji bi trebao da cuve integritet institucije Islamske Zajednice sutra i mojoj djeci dijeli Bozicne paketice, sastaje se sa deklarisanim cetnicima, da centar te IZ bude u gradu koji ima jednu dzamiju i ni jedno muslimansko groblje, da je ustav te institucije u direktnoj suprotnosti interesima Bosnjaka u Srbiji itd... brate, nije mi sve jedno. Ako ovo sve nije povod da reagujemo, onda ne znam sta bi mogao biti.

Kod nas se gubi sustina stvari u izgradjenim kultovima licnosti kojima mnogi robuju. Ko je Zukorlic, ko je Ugljanin, ko je Ljajic? Nebitni su u cijeloj prici. Danas jesu, sutra nisu. Bitne su institucije, bitna je IZ.

Najiskrenije, kad sam prvi put cuo da je Zukorlic "smijenjen" bilo mi je milo da cujem. Mislio sam da imami postavili nekog covjeka koji ce se ponasat vise kao istinski vjerski lider, a manje kao privatnik. Medjutim, posto se brzo pokazalo ko i sa kakvim namerama stoji iza te "smene", odmah sam promijenio misljenje, jer ima gori od gorih.

Trenutno sam protiv cijele ove agende koja stoji iza urusavanja IZ, jer smatram da su oni ti koji nam najvise stete donose. Kad narod skloni te ljude, onda treba da se okrenemo ovim drugima. Da i njih promijenimo. Da i umesto Zukorlica dodje neko drugi, neko ko ce mozda imati njegove vrline, a nece njegove mahane. I tako, sve dok se ne ocistimo od raznih Sulejmana, Zukorlica, Rasima, Zilkica i njima slicnih. Trazenje mahana drugima mozda nije pozeljno, ali mislim da mi kao narod treba da tezimo ka tome da nam oni koji su na nasem celu budu sto bolji, a ne sto gori. Javne licnosti trebaju da budu pod lupom javnosti i niko ne smije da bude nedodirljiv. A svi do jednog misle da su Bogom dani da bas oni budu tu gde su trenutno.

I jeste, ovo jeste moj posao. Kao muslimana i kao Bosnjaka. A plata mi je satisfakcija to sto sam uradio sve sto sam mogao da odbranim IZ zbog sebe i zbog svog pokolenja, inshala. Svo moje pisanje predstavlja apsolutno samo moje licne stavove. Ovaj forum je cak jedino mjesto gde se ovim pitanjem bavim. U privatnom zivotu ova tema nije predmet mojih razgovora.
Od svog pisanja nemam nikakve licne koristi (osim one koju sam pomenuo u predhodnih par recenica). Hvala Allahu dz.s. pa ni ja, ni niko od mojih nismo muftacni od bilo kojeg akter ovih dogadjaja, za razliku od mnogih koji se ovim pitanjem bave. Razumem i to. Najvaznije je ipak prehranit porodicu. Vrlo je verovatno da bih se i ja u takvoj situaciji isto ponasao. Ali dok ne zavisim ni od koga, pisacu i ponasacu se u sklada sa svojim uverenjima.

Sto se tice mrze i slobe koju si pomenuo... Sta da ti kazem. Mislim da nikada nikoga u svog zivotu nisam mrzeo, pa tako ni ove koje spominjem u ovoj temi. Ne svidjaju mi se njihovi potezi i stavovi, ne volim ih, priznajem, ali ne verujem ni da ih mrzim. Ili bar ne toliko da bih bilo kome od njih pozeleo bilo sta lose. Trudim se da ne mrzim ljude, vec njihova losa djela. Ne mislim da je sve sto radi Sulejman Ugljanin lose, cak mislim da ima vise dobrih poteza od Rasima Ljajica koji za Bosnjake nije uradio nista. Ali je Sulejman sa ovim potezima oko IZ je prevrsio svaku mjeru, probio sve granice. Pa taman da je ne znam kakvo blagostanje doneo Pazaru (a nije) ovo sto radi oko IZ je dovoljno da bude veca stetocina cak i od Rasima Ljajica.

Najverovatnije nisam ni objektivan u proceni svojih osjecanja u vezi ovih ljudi, ali ako ih mrzim molim Allaha dz.s. da izbaci zlobu iz mog srca.

I na kraju pitanje zbog cega ih ovoliko blatim i ljagam. Mozda se desilo i to, ali se nadam ne u nekoj velikoj meri. Mada ne znam na sta si konkretno mislilo. Ako si mislio na moj predhodni post, onda mozda imamo razlicita shvatanja. Vidis, ja smatram da ja time sto sam prenio ovu vijest nisam oljagao Adema Zilkica, vec je on onim sto je uradio oljagao samoga sebe, a i svakog muslimana koji je propatio zbog ideologije Draze Mihajlovica.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

1.300

@ef,zelim da ti izrazim moje duboko postovanje za ovaj post.Mislim da si uspesno objasnio "stanje duha" svih nas koji ne podrzavaju NIKOG ali su cvrsto rijesili da brane integritet i samostalnost institucije IZ Sandzaka.
SELAM

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks