Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.421

Utorak, 18. Mart 2008

Jeste, bas dokazuje tvoje vidjenje, upravu si... Dokazuje i tvoje zelje i tvoje vidjenje neutralnosti... masala ti bilo...
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

1.422

Utorak, 18. Mart 2008

Dobro, bil hair, ti misliš tako o ef. Demiroviću, a ja ovako. Lijepo je kada ima različitih mišljenja i viđenja. Elhamdulillah.

U svakom slučaju, tidžanum, ti pogledaj neki od dersova Muhameda ef. Demirovića, a najbolje je uživo ga slušati, pa sama zaključi o kakvoj se osobi radi.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

1.423

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od tidzanum
Moj je utisak da je sve ovo ispolitizovano malo vise i da je do resenja problema tesko doci ali je ipak moguce.Neki verski poglavari hteli su da se bave politikom, pa je to nekim politicarima zasmetalo i pokusali su da ih smene i koliko god jedni druge krivili za sve, podjednako su upletene obe strane i nisu nimalo naivni, niko od njih. Ne mogu da shvatim da jedan vernik, pobozan covek, verski poglavar poziva na krvnu osvetu i da na taj nacin raspiruje mrznju i netrpeljivost. IZ treba da je jedinstvena, da na celu nje dodje covek koji je sposoban, neukaljan, koji nece da se bavi politikom i koji ce da radi za dobrobit svog naroda. Takav verski vodja sigurno postoji, samo ga treba izabrati u moru mladih intelektualaca koje imamo a koji ne mogu da dodju do izrazaja.

Ko, gdje i kad je pozivao na krvnu osvjetu??

Ako kazes, da su obije strane umijesane, onda bi logicno bilo i da zastupas stav, da ne samo aktuelni vjerski prvaci, nego i aktuelni politicki prvaci za dobro naroda treba da se povuku!
SDA 1990

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

1.424

Utorak, 18. Mart 2008

Mene interesuje da li se svecano postavio taj kamen temeljac u Tutinu ili ne?

• »tidzanum« je žensko

Datum registracije: 10.10.2007

• Poruku poslati

1.425

Utorak, 18. Mart 2008

Pa politicari se mogu smeniti voljom naroda na sledecim lokalnim i parlamentarnim izborima, ovde pricamo o IZ, tu su stvari izgleda drugacije ;) ne moze se muftija regularnim putem smeniti s funkcije jer je oko sebe postavio svoje ljude koji se plase za posao i pozicije, pa se pristupa drugim nacinima. Moje licno misljenje je da treba da dodju novi ljudi i u IZ i u politici, niko od njih nije nezamenljiv. A kad kazem za verske poglavare da raspiruju mrznju, mislim konkretno na Muamera Zukorlica, on je na tv Jedinstvu pricao prije neki dan u intervju Senadi Lekovic, kako je krv pala, kako krv nije voda i da je kod nas krvna osveta poznata i da to treba da znaju Suljo i ostali. To meni lici na raspirivanje strasti i razdora medju vernicima a ne na smirivanje situacije. :(
,,Ljepota zene je u njenim ocima, jer to su vrata njenog srca, mjesto gdje ljubav stanuje,,

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.426

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od tidzanum
Pa politicari se mogu smeniti voljom naroda na sledecim lokalnim i parlamentarnim izborima, ovde pricamo o IZ, tu su stvari izgleda drugacije ;) ne moze se muftija regularnim putem smeniti s funkcije jer je oko sebe postavio svoje ljude koji se plase za posao i pozicije, pa se pristupa drugim nacinima . Moje licno misljenje je da treba da dodju novi ljudi i u IZ i u politici, niko od njih nije nezamenljiv. A kad kazem za verske poglavare da raspiruju mrznju, mislim konkretno na Muamera Zukorlica, on je na tv Jedinstvu pricao prije neki dan u intervju Senadi Lekovic, kako je krv pala, kako krv nije voda i da je kod nas krvna osveta poznata i da to treba da znaju Suljo i ostali. To meni lici na raspirivanje strasti i razdora medju vernicima a ne na smirivanje situacije. :(

Aha i to je po tebi pozivanje na krvnu osvetu?! Zanimljiva neka percepcija....

Nego reci mi koji su to drugi nacini po tebi, kojima se pristupa u tim takvim situacijama?

SDA 1990

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.427

Utorak, 18. Mart 2008

Ja se ne secam da je iko od ovih ljudi ikada i pokusao regularnim putem smijeniti muftiju niti bilo koga. cak su neki medju njima predlagali da bude proglasen dozivotnim muftijom. trebali su pokusati regularno, ne bi im bilo gore od ovoga sto sad rade sigurno.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

• »tidzanum« je žensko

Datum registracije: 10.10.2007

• Poruku poslati

1.428

Utorak, 18. Mart 2008

ISLAM je vera mira, koliko ja znam, ne smije se protiv brata muslimana pozivati i pricati. Neka se njih dvojica sastanu na televiziji, Zilkic i Zukorlic, nek iznesu svoje argumente, koje kako radio i sta je radio pa da se odluci sta dalje, neka dodje neko treci, neutralan, posto nijedan od njih nije u potpunosti u pravu. Cini mi se da se narodu vec sve pomalo smucilo od njih.
,,Ljepota zene je u njenim ocima, jer to su vrata njenog srca, mjesto gdje ljubav stanuje,,

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.429

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od tidzanum
ISLAM je vera mira, koliko ja znam, ne smije se protiv brata muslimana pozivati i pricati. Neka se njih dvojica sastanu na televiziji, Zilkic i Zukorlic, nek iznesu svoje argumente, koje kako radio i sta je radio pa da se odluci sta dalje, neka dodje neko treci, neutralan, posto nijedan od njih nije u potpunosti u pravu. Cini mi se da se narodu vec sve pomalo smucilo od njih.

Pa nije to Evrovizija, pa da biramo na TV-u muftiju, sad me pravo razocara :)

Ipak mislim, da bi najbolje bilo da se citav proces odlucivanja vrati u legalne okvire Islamske zajednice, koliko god to nekome izgledalo nemoguce.
Naravno u okviru IZ-e mogu se i odredjena personalna pomeranja razmotriti.

SDA 1990

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

1.430

Utorak, 18. Mart 2008

Trebala bi možda država da reaguje i uvede prinudnu upravu u Islamsku Zajednicu. Tu bi ulogu mogao da vrši, recimo Amfilohije Radović, ili Artemije... Onako, za početak, a za kasnije ćemo videt'. Šta mislite? Ili nam je već uvela i dovela 'onoga' sa brčićima? A Zukorlić, ako je ovo rekao ovako, stvarno gubi kompas! Ovi drugi ga nikad ni imali nisu...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

1.431

Utorak, 18. Mart 2008

Ovde se ne radi o licnostima, vec o institucijama i koncepciji tih institucija. Ne radi se o tome ko ce biti na celu IZ, vec kako ce ta IZ biti organizovana i ustrojena. Valjda ssmo to do sada trebali da shvatimo.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

1.432

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od @ef
Ovde se ne radi o licnostima, vec o institucijama i koncepciji tih institucija. Ne radi se o tome ko ce biti na celu IZ, vec kako ce ta IZ biti organizovana i ustrojena. Valjda ssmo to do sada trebali da shvatimo.

Upravo u ovom ovakvom shvatanju vjere i jeste problem, tj. greška, mišljenje je moje, tj. stav je moj.
Ja smatram da je ovakvo shvatanje vjerskih institucija vjerski pogrešno, jer se ovim autoritativnost prebacuje sa čovjeka na instituciju, a što je vjerski neprihvatljivo, onako kako to ja vjeru shvatam, odnosno, po mojem vjerovanju.

Ovo bi trebala biti glavna tema diskusije u cijelom islamskom svijetu, a ne samo u Sandžaku. Pitanje autoriteta i autoritativnosti.

Ja smatram i vjerujem da stavljanje institucije ispred čovjeka u promicanju duhovnosti vodi u profanizaciju, tj. ideologizaciju, materijalizaciju vjere čime se direktno udara na duhovnost, jer nosioc duhovnosti nikako ne može biti institucija, već insan.

Kao posljedicu ovakvog shvatanja vjere imamo i pojavu "geografske duhovnosti", a to je već horizontalna "duhovnost", odnosno to nije duhovnost, već ideologija, jer je duhovnost "vertikalna".
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1.433

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od tidzanum
A kad kazem za verske poglavare da raspiruju mrznju, mislim konkretno na Muamera Zukorlica, on je na tv Jedinstvu pricao prije neki dan u intervju Senadi Lekovic, kako je krv pala, kako krv nije voda i da je kod nas krvna osveta poznata i da to treba da znaju Suljo i ostali. To meni lici na raspirivanje strasti i razdora medju vernicima a ne na smirivanje situacije. :(

Citirano

Orginalno od Phikret
A Zukorlić, ako je ovo rekao ovako, stvarno gubi kompas! Ovi drugi ga nikad ni imali nisu...

Istini za volju, nije rekao ovako. Nije on toliko izgubio kompas da ne bi bio obazriv i probirljiv u svojim riječima. Krvnu osvetu kao pojam nije pomenuo u svom govoru. Pričao je o sandžačkoj tradiciji, o krvi kao vrlo skupocenoj stvari, o nečemu što nikada ne zastarijeva, o čemu treba da razmišljaju i čega treba da se plaše Suljo, Zilkić i ostali. Slušaocima je ostavio na volju da protumače njegove riječi po sopstvenom izboru. Često čujem komentare da je eksplicitno govorio o krvnoj osveti ali i posle nekoliko puta odslušanog njegovog intervjua ne mogu se složiti sa tim.
Upitno je da li je smio ostaviti mase u dilemi šta je i kako mislio tim riječima da nam saopšti, koliko je to mudro, koliko produhovljeno,koliko odgovorno, koliko ispravno...
Taj dio njegovog govora počinje od 42.-43. minute emisije, pa svako ko tvrdi suprotno može i sam poslušati i ocjeniti da li sam u pravu ili ne.

Provjeri
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

1.434

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od @ef

Koncepcija IZ je postojala onakva kakva jeste do trenutka kada se desila 'smena'. E sad, institucija nije mogla samu sebe da ugrozi i time dovede narod do ovakvog ludila, već su to uradili ljudi. Jedni su nezadovljni trenutnim muftijom pa su potražili pomoć od Jusufspahića (sa akcentom na zadnjem 'a'), države i lokalnih političara i smenili čoveka koji je bio na čelu institucije. Instituciju nisu menjali. NJima se ustrojstvo institucije IZ - e svidelo, ali pošto nisu mogli da dođu do nje, formirali su drugu instituciju i organizovali je ISTO kao i prethodnu, sem što su uveli novinu - poziciju Rejsa.

Dakle koren problema je u ljudima (u IZ u Srbiji i IZ Srbije).

Citirano

Orginalno od tidzanum

Citirano

originalno od Tufan
Pa nije to Evrovizija, pa da biramo na TV-u muftiju, sad me pravo razocara Ipak mislim, da bi najbolje bilo da se citav proces odlucivanja vrati u legalne okvire Islamske zajednice, koliko god to nekome izgledalo nemoguce. Naravno u okviru IZ-e mogu se i odredjena personalna pomeranja razmotriti.

Iskreno, možda bi trebalo napraviti riality show gde će kandidati za rejsa i muftiju biti u nekoj kući (nije baš originalno, ali...) i da ih posmatramo jedno 3 meseca kako se ponašaju, šta pričaju, koliko im je stalo do Islama i naroda... i onda mi gledaoci da glasamo SMS porukama!

Ja bih najviše voleo da se tako izaberu naši predstavnici. Nema demokratskijeg načina izbora.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

1.435

Utorak, 18. Mart 2008

Upravo tako Phikrete. Problem je u ljudima. Ako kažemo i to da su članovi islamskih zajednica svi muslimani ovih prostora, tj. Sandžaka, onda to znači da je problem u nama.

Znači mi treba da se mijenjamo, pa će se i stanje naše mijenjati, pa ćemo i institucije koristiti za dobro, a ne za nešto loše, itd.

Kada među mislimanima vladaju dobri odnosi, povjerenje, mir, itd. onda bilo kakvo institucionalno organizovanje nije problem, jer bi institucionalno organizovanje bilo posljedica tog lijepog hala (stanja).

Problem je kada ljudi imaju problema sa sobom, neriješenih, duhovnih, onda oni nisu u selamu, nisu u tevhidu, nisu u jedinstvu, istinskom. Šta god radili to nejedinstvo će se odražavati. Grdno se vara bilo koja od sukobljenih strana, ako misli da je pobjednik ili da se je za nešto pozitivno izborila ako je na neki euforičan način uspjela savladati drugu stranu.

To je metod "ko će više i jače da galami" i što više "ugušiti" drugu stranu. U takvim situacijama ljudi posežu za svim i svačim. Ohalaljuju ono što se ohalaliti ne smije, moralne vrijednosti padaju veoma nisko kod ljudi, a na površinu izlaze i ojačavaju negativni ljudski nagoni, pa je požar sve teže lokalizovati i ugasiti.

Problem je što tada niti jedna, a niti druga strana u tom momentu ne razmišlja o svojem duhovnom stanji i svaki pokušaj da ih na to pozoveš smatraju napadom.

U ovakvim situacijama nije ništa čudno kada dođe i do fizičkih sukoba, kada padne i krv, itd.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.436

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus
Upravo tako Phikrete. Problem je u ljudima. Ako kažemo i to da su članovi islamskih zajednica svi muslimani ovih prostora, tj. Sandžaka, onda to znači da je problem u nama.

Greska u koracima. Clanovi Islamske zajednice su oni, koji se deklarisu kao takvi i koji brinu o njoj!
Znaci ako te uopste do sada nije bilo briga za Islamsku zajednicu niti si sta zrtvovao za nju, odakle ti pravo da je prisvajas! I niko nije prisiljen da bude njen clan, eto jer su mu roditelji Muslimani.

Citirano

Orginalno od Junus
Znači mi treba da se mijenjamo, pa će se i stanje naše mijenjati, pa ćemo i institucije koristiti za dobro, a ne za nešto loše, itd.

Kada među mislimanima vladaju dobri odnosi, povjerenje, mir, itd. onda bilo kakvo institucionalno organizovanje nije problem, jer bi institucionalno organizovanje bilo posljedica tog lijepog hala (stanja).

U ovakvim situacijama nije ništa čudno kada dođe i do fizičkih sukoba, kada padne i krv, itd.

Naravno treba daleko vise uloziti truda na sopstvenom odgoju i na odgoju zajednice uopste, ali je utopisticki ocekivati da se eto prvo svi odgojimo, pa cemo onda da izgradjujemo Islamsku zajednicu.
SDA 1990

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

1.437

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus
Upravo u ovom ovakvom shvatanju vjere i jeste problem, tj. greška, mišljenje je moje, tj. stav je moj.
Ja smatram da je ovakvo shvatanje vjerskih institucija vjerski pogrešno, jer se ovim autoritativnost prebacuje sa čovjeka na instituciju, a što je vjerski neprihvatljivo, onako kako to ja vjeru shvatam, odnosno, po mojem vjerovanju.

Ovo bi trebala biti glavna tema diskusije u cijelom islamskom svijetu, a ne samo u Sandžaku. Pitanje autoriteta i autoritativnosti.

Ja smatram i vjerujem da stavljanje institucije ispred čovjeka u promicanju duhovnosti vodi u profanizaciju, tj. ideologizaciju, materijalizaciju vjere čime se direktno udara na duhovnost, jer nosioc duhovnosti nikako ne može biti institucija, već insan.

Kao posljedicu ovakvog shvatanja vjere imamo i pojavu "geografske duhovnosti", a to je već horizontalna "duhovnost", odnosno to nije duhovnost, već ideologija, jer je duhovnost "vertikalna".

A ja mislim da je upravo u ovakvom shvatanju problem. Ocigledno je da su kultovi licnosti u nasem narodu jos uvijek veoma jaki da bi institucije mogle da se depersonifikuju.

Kada govorimo o licnoj duhovnosti ona se ne moze postici ni preko institucije, ni preko covjeka ili ljudi koji su na njenom celu. Licna duhovnost se postize na induvidualnom planu, a ne na kolektivnom. Institucije mogu u nekom smislu da kanalisu, usmere i u nekoj mjeri pomognu sticanje licne duhovnosti, ali na kraju najbitnija karika u tom lacncu j sam covjek koji zeli da postigne duhovnost.

No, o ovome ja nisam ni govorio u predhodnom postu. Poenta mog predhodnom posta je bila da onaj ko je na celu IZ ne moze biti vazniji od same IZ. Misljenja sam jos da ako se izuzetan covjek postavi na celu institucije koja je od samog starta postavljena na krive noge od toga nista dobro ne moze da ispadne. Jer je taj covjek, koliko god izuzetan bio, ogranicen osnovnim principima institucije na cijem je celu. Sa druge strane ako bi se napravi los izbor za celnu poziciju prave institucije to jeste lose, ali dugorocno gledano i nije toliko. Jer ce tog coveka jednog dana zamjeniti drugi, mozda bolji, covek koji ce nastaviti pravi put.

Ovo bih uporedio sa vozom i dvije sine. Jedna sina vodi u ambis, a druga u blagostanje. Voz koji ide putem ambisa, ma koliko dobar i vjest bio njegov masinovodja, taj ce voz svakako doci tamo gdje jedino i moze da dodje - u ambis. Sa druge strane, onaj voz koji ide prugom koja vodi u blagostanje, ma koliko los njegov masinovodja bio, on taj njegov put moze samo da uspori i nista vise. Jer ce na kraju i taj voz doci jedino tamo gde moze - u blagostanje.

Citirano

Orginalno od Phikret
Koncepcija IZ je postojala onakva kakva jeste do trenutka kada se desila 'smena'. E sad, institucija nije mogla samu sebe da ugrozi i time dovede narod do ovakvog ludila, već su to uradili ljudi. Jedni su nezadovljni trenutnim muftijom pa su potražili pomoć od Jusufspahića (sa akcentom na zadnjem 'a'), države i lokalnih političara i smenili čoveka koji je bio na čelu institucije. Instituciju nisu menjali. NJima se ustrojstvo institucije IZ - e svidelo, ali pošto nisu mogli da dođu do nje, formirali su drugu instituciju i organizovali je ISTO kao i prethodnu, sem što su uveli novinu - poziciju Rejsa.

IZ u Srbiji (Muamer Zukorlic) je organizovana kao Mesihat u okviru Rijaseta BIH. Sjediste tog Rijaseta je u Sarajevu. Sto za nas u prijevodu znaci da je duhovno sjediste te IZ u Sarajevu, a administrativno u Novom Pazaru.
IZ Srbije (Adem Zilkic) je organizovana kao samostalan Rijaset sa duhovnim i administraticnim sjedistem u Beogradu.

Sluzbeni jezik IZ u Srbiji (Muamer Zukorlic) je bosanski, a IZ Srbije (Adem Zilkic) srpski.

Onda je tu i biranje ljudi koji ce se nalaziti na celu tih IZ. Na celu IZ Srbije (Adem Zilkic) ce za oko pola godine doci neko iz Beograda, najvjerovatnije neko od Jusufspahica. Jeste da smatram da su institucije bitnije od toga ko je na njihom celu, ali za mene su Jusufspahici neprihvatljivi u svakom pogledu.

Tako da itekako ima koncepcijskih razlika.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

1.438

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Tufan
Greska u koracima. Clanovi Islamske zajednice su oni, koji se deklarisu kao takvi i koji brinu o njoj!
Znaci ako te uopste do sada nije bilo briga za Islamsku zajednicu niti si sta zrtvovao za nju, odakle ti pravo da je prisvajas! I niko nije prisiljen da bude njen clan, eto jer su mu roditelji Muslimani.

Vrlo je važno analitički odvojiti islamsku zajednicu kao instituciju i islamsku zajednicu kao muslimane.
Dakle, ti ovdje govoriš o instituciji, a ja bih da govorim o ljudima, tj. o živoj i pravoj islamskoj zajednici. Teško ćeš naći nekog muslimana koji će kazati da nije musliman, tj. ako bi to rekao onda bi to značilo da i nije musliman. Dakle, čim za sebe kaže da je musliman on je dio muslimanske, odnosno islamske zajednice. E sad, neko je manje, neko više musliman, tj. ima boljih i gorih muslimana, što je sasvim normalno. A institucija bi trebala da bude na usluzi muslimanima.

Dakle, moramo prepoznati dva pojma, islamsku zajednicu kao instituciju i islamsku zajednicu kao zajednicu muslimana.

Citirano

Orginalno od Tufan
Naravno treba daleko vise uloziti truda na sopstvenom odgoju i na odgoju zajednice uopste, ali je utopisticki ocekivati da se eto prvo svi odgojimo, pa cemo onda da izgradjujemo Islamsku zajednicu.

Nemoj mi zamjeriti, ali moram napisati da je ovakav jedan zaključak još jedna od negativnih posljedica pogrešnog shvatanja vjerskih institucija. Jer ako je cilj vjere da se postigne duhovnost, a to znači i da kod čovjeka razvije lijepu ćud, tj. da se odgoji, tj. to je obavezno, onda čemu iz ove tvoje konstatacije služi vjerska institucija?

@ef, prije svega, zamolio bih te da u diskutovanju pokažeš maksimalnu smirenost i ozbiljnost.

Postavio bih ti par pitanja na koja bih volio da čijem tvoj odgovor. Sasvim je logično da ako se jedna institucija zove "islamska" onda je to znači institucija koja je podređena Dini islamu i cilju kojem uzvišena vjera vodi. To je logično.
Sada bih ja tebi postavio pitanje, štaje cilj vjere? Kada pronađemo odgovor na ovo pitanje, onda ćemo lahko zaključiti šta je cilj, odnosno, šta bi trebao biti cilj islamske zajednice.
Autoritativno shvatanje vjere ti možeš nazvati kultom ličnosti, a ja bih to nazvao slijeđenje Poslanika a.s., jer je Njegovo a.s. ime u Šehadetu spomenuto.

Dakle, još jednom da ponovim. Ovo bi trebala biti glavna tema o kojoj treba diskutovati, jer se ovdje krije jedna devijacija u vjerovanju.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1.439

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od @ef

IZ u Srbiji (Muamer Zukorlic) je organizovana kao Mesihat u okviru Rijaseta BIH. Sjediste tog Rijaseta je u Sarajevu. Sto za nas u prijevodu znaci da je duhovno sjediste te IZ u Sarajevu, a administrativno u Novom Pazaru.
IZ Srbije (Adem Zilkic) je organizovana kao samostalan Rijaset sa duhovnim i administraticnim sjedistem u Beogradu.

@ef , od tebe sam u sličnim situacijama navikao da ono što kažeš potkrijepiš dokazima. Gledajući statut IZ u Srbiji, koji je vjerovatno greškom nazvan status, ne vidim da je gorecitirano tačno.

Citirano

Član 3.
Islamska zajednica je autonomna u svom radu, utvrđivanju svojih djelatnosti i upravljanju svojom imovinom.

Citirano

Član 5.
Islamska zajednica može uspostavljati posebne odnose sa drugim islamskim zajednicama u skladu sa svojim interesima.
Islamska zajednica može uspostaviti posebne odnose sa islamskim zajednicama u okruženju, na nivou zajednice ili muftijstva, u skladu sa kulturološkim i jezičkim posebnostima.

Odluku o uspostavljanju posebnih odnosa donosi Sabor.

Citirano

Član 6.
Sjedište Islamske zajednice je u Novom Pazaru.

Islamska zajednica može imati svoje sjedište i u Beogradu

Znači, može a ne mora ... i znači ne sa Rijasetom IZ u Bosni nego sa drugim islamskim zajednicama u okruženju, i znači može i u Beogradu a Sarajevo se ne pominje - a o jeziku nisam našao ništa.

Možda sam ja nešto ispustio???
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1.440

Utorak, 18. Mart 2008

Muftija gostovao na tribini u Gorazdu

Oni su sada vlastito zlo

"Pokazalo se da su svijest, mudrost i jedinstvo muslimana jači od svih negativnosti", kazao je Zukorlić...
O aktuelnim dešavanjima u Sandžaku, na tribini "Islamska zajednica-stožer opstanka Bošnjaka u Sandžaku" održanoj u Centru za kulturu Goražde, govorio je glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer ef. Zukorlić.

On je kazao da uprkos brojnim problemima te političkoj, teritorijalnoj i institucionalnoj rascjepkanosti Sandžak postaje mjesto susreta i rađanja muslimanskog jedinstva.
Prema Zukorlićevim riječima, posebno se to pokazalo u posljednjih šest mjeseci kada su oni koji ne žele dobro muslimanskom narodu pokušali razoriti Islamsku zajednicu u Srbiji, ali u tome nisu uspjeli.

- Mislili su da će uspjeti napraviti efekt svršenog čina i izazvati kolaps u našim redovima, ali to se svelo na šaku ljudi koji u beogradskim medijima imaju priliku govoriti u ime muslimana. U startu smo bili zabrinuti, ali sada je situacija stabilna. Još je 15 ili 16 ljudi van sistema IZ od 140 imama u Sandžaku, ali oni su sada vlastito zlo i zlo onoga ko ih je poslao.

IZ je pobijedila ovo iskušenje, požar je lokalizovan. Nije potpuno ugašen, ali svaki požar koji se lokalizuje bude i ugašen - kazao je Muamer ef. Zukorlić na tribini, koju je organiziralo Goraždansko muftijstvo.
Zukorlić je posebno istakao pomoć koju je dobio iz BiH.

- U najtežim trenucima osjetili smo šta znači imati jaku podršku i jakog vjerskog poglavara kakav je reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić koji brine ne samo o muslimanima unutar BiH. Pokazalo se da su zahvaljujući i podršci iz okruženja, svijest, mudrost i jedinstvo muslimana jači od svih negativnosti - rekao je Zukorlić.

Autor: AL. B. - Dnevni avaz
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks