Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1.461

Srijeda, 19. Mart 2008

Ne moraju oni nista da se suceljavaju. To su ljudi iz ove carsije. Svi ih znaju, a zna se i sta su do sada uradili. Tako da....ti TV dueli su bespotrebni u ovom slucaju.

Uostalom, oni su obojica imali prilike dovoljno da preko TVa iskazu svoje argumente i planove.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

1.462

Srijeda, 19. Mart 2008

Upravo tako. I ja mislim da su ti dueli bespotrebni, jer, kako Altuna reče, oni su tu u čaršiji tako da ljudi znaju ne samo njih dvojicu, već i ostale.

Samo je pitanje šta ljudi traže i gledaju kod tih ljudi.

Koliko sam ja shvatio, čaršija ne beginiše nešto naročito niti Muamera Zukorlića, a niti Adema Zilkića.
Jedini "adut" na koji se Muamer oslanja jeste "pogledajte šta je napravljeno", to je ono što kod čaršije i "prolazi", a oni koji bi to malo ljepše i intelektualnije definisali kažu, brani se isntitucija.

To ljudi tako posmatraju, jer, smatram ja, ne shvataju baš duhovnost, vjeru, vjersko vrednovanje, itd.

Mišljenja sam da Muamer Zukorlić upravo koristi taj element nedostatka vjerske svijesti i znanja kod ljudi i plasira im ono shvatanje i viđenje vjere, mudrosti, duhovnosti, dobročinstva, itd. koje njemu odgovara. A u tome je vješt, mora se priznati.

Većina ljudi voli da bude pohvaljeno, voli kada mu neko kaže "ti si muslimančina", "ti si borac za islam", "ti si na pravom putu", itd.

Sa druge strane tu je i element nezadovoljstva naroda sa lokalnom samoupravom, pa je i to element kojeg Muamer Zukorlić vješto koristi.

Dakle, duhovnost je tu žestoko zapostavljena. Tu su samo diplome, zgrade, knjige, govorancije, okupljanja, a duhovnosti mnogo malo.

A haira od vjere, institucija, knjiga, diploma, govorancija, skupova, i inog će biti samo ako se kroz njih promiče duhovnost, a nema haira od svega toga ako u tome duhovnosti nema i ako je sve to samo zarad samih institucija, diploma, pokazivanja, sticanja dunjalučkog statusa, hvalisanja diplomama, međusobnog hvalisanja (ti meni kaplare, a ja ću tebi majore).
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

1.463

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus
A haira od vjere, institucija, knjiga, diploma, govorancija, skupova, i inog će biti samo ako se kroz njih promiče duhovnost, a nema haira od svega toga ako u tome duhovnosti nema i ako je sve to samo zarad samih institucija, diploma, pokazivanja, sticanja dunjalučkog statusa, hvalisanja diplomama, međusobnog hvalisanja (ti meni kaplare, a ja ću tebi majore).

E, moj Junus...dal mi se to cini ili ti bolujes od kompleksa nize vrijednosti pa te boli kad vidis nekog "viseg" od sebe, sposobnijeg, pametnijeg, elokventnijeg?

No, od toga boluje 90% naseg naroda, sto zbog posljedica kompleksa koji su im drugi sunarodnici nabili, sto zbog posljedica onih koje su sami zaradili.

Valja nam se lijeciti. :O
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

1.464

Srijeda, 19. Mart 2008

Ovakvo moje mišljenje, naravno, može i na takav način biti shvaćeno. Meni u tom slučaju "ni iz džepa ni u džep". Ne bih da budem ličan, jer za to su ostavljeni PM-ovi, ali ću na osnovu ove tvoje konstatacije reći, da ovakva konstatacija samo potvrđuje nedostatak duhovnosti, tj. dokazuje horizontalno gledište na stvari, jer se iz toga može izvući zaključak, da se uspjehom smatra dobar status u društvu, a oni koji takvo što kritikuju nesumnjivo imaju neki kompleks.

Znači taj dunjalučki uspjeh se ne dovodi u pitanje, to je 100% uspjeh i nešto pozitivno, a ko kritikuje taj uspjeh on, shodno tome, mora biti neki negativac.

Ova osobina se zove samopouzdanje, a pojava takve osobine je posljedica nedostatka duhovnosti.
To je ona ubjeđenost u ispravnost svoju.
To su znaci žestoke duhovne krize, da ne kažem što još strašnije.

Da nam Allah podari osobine kakvim je On Uzvišeni zadovoljan. A zadovoljan je Muhammedovim a.s. osobinama, jer ga je On Uzvišeni odgojio.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

1.465

Srijeda, 19. Mart 2008

.

Citirano

Orginalno od Junus
Mišljenja sam da Muamer Zukorlić upravo koristi taj element nedostatka vjerske svijesti i znanja kod ljudi i plasira im ono shvatanje i viđenje vjere, mudrosti, duhovnosti, dobročinstva, itd. koje njemu odgovara. A u tome je vješt, mora se priznati.

Znaci li ovo da je izlaz iz "Muamerovizije", da tako kazem,povecanje vjerske svijesti,odnosno ozivljavanje vjere?

Citirano

Orginalno od Junus

Duhovnost se promice svakim danom kod svakog vjernika na razne nacine.A ove stvari koje spominjes i zbog kojih si nezadovoljan su postojale u svakom vaktu.Odnosno javni vjerski zivot se odvijao i tekao bez obzira na stepen duhovnosti kojim je zracio.
La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.466

Srijeda, 19. Mart 2008

Ja taman rekoh evo junus kritikuje i jedne i druge kad on prekide sa kritikama.
trebao si izniijet i kakvu kritiku na racun zilkica posto si dobronamjeran.
al nije problem, mi sto podrzavamo islamsku zajednicu nismo produhovljeni, nama treba neki sufijski sejh da nas produhovi, pa da vidimo ono sto ostali ne vide, da nam otvori oci.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

1.467

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Jastreb
Ja taman rekoh evo junus kritikuje i jedne i druge kad on prekide sa kritikama.
trebao si izniijet i kakvu kritiku na racun zilkica posto si dobronamjeran.
al nije problem, mi sto podrzavamo islamsku zajednicu nismo produhovljeni, nama treba neki sufijski sejh da nas produhovi, pa da vidimo ono sto ostali ne vide, da nam otvori oci.

I nek to po mogucstvu bude neki od ovih nasih lokalnih...pesterskih, pazarskih, nema veze. :))

Tepsiju u sake i udri da se produhovis. :))

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

1.468

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Zulfikar
Znaci li ovo da je izlaz iz "Muamerovizije", da tako kazem,povecanje vjerske svijesti,odnosno ozivljavanje vjere?

Upravo tako. A ako ćemo govoriti o institucionalnom djelovanju, onda to djelovanje mora imati za cilj promicanje duhovnosti i podizanje duhovne svijesti kod muslimana. Ako jednoj vjerskoj instituciji nije cilj duhovnost onda ta institucija ne nosi sa pravom epitet vjerske institucije.
A to znači da bi na čelu vjerske institucije trebali biti produhovljeni ljudi.

Citirano

Orginalno od Zulfikar
Duhovnost se promice svakim danom kod svakog vjernika na razne nacine.A ove stvari koje spominjes i zbog kojih si nezadovoljan su postojale u svakom vaktu.Odnosno javni vjerski zivot se odvijao i tekao bez obzira na stepen duhovnosti kojim je zracio.

Naravno da se duhovnost promiče svakim danom kod svakog vjernika na razne načine, ali mora se konstatovati i ukazati na pojavu da neko duhovnošću naziva nešto što nije duhovnost, a još gore je ako neko to institucionalno radi. Naravno je da je toga uvijek bilo i biće. I uvijek će biti onih koji će ukazivati na to i onih koji će neduhovnost predstavljati kao duhovnost.

Jastrebe, naravno da sve ovo važi i za one koji su zapošljeni u Rijasetu IZ-e Srbije. Ako institucija bude podređena promicanju duhovnosti, onda je okej, u onoj mjeri u kojoj se duhovnost promiče, a u onoj mjeri u kojoj institucija služi za zaradu love, za sticanje statusa u društvu, za političke spletke i ostale dunjalučke radnje onda u toj mjeri ta institucija biva zloupotrebljena.
Naravno da bi mogao neki sufijski Šejh da bude na čelu islamske zajednice, jer sufijski Šejhovi upravo rade na podizanju duhovne svijesti kod muslimana.
Koliko je meni poznato sufijski redovi su priznati i u okviru su islamskih zajednica.
A ono, ne mora konkretno neki sufijski Šejh, može i neko ko je duhovnost učio ili uči kod nekog od duhovnih učitelja, vodiča.
Mislim da je jedan takav divan primjer Hfz. Sulejman ef. Bugari u Bosni i mr. Muhamed ef. Demirović u Sandžaku.

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

• Poruku poslati

1.469

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus
Upravo tako. A ako ćemo govoriti o institucionalnom djelovanju, onda to djelovanje mora imati za cilj promicanje duhovnosti i podizanje duhovne svijesti kod muslimana. Ako jednoj vjerskoj instituciji nije cilj duhovnost onda ta institucija ne nosi sa pravom epitet vjerske institucije.
A to znači da bi na čelu vjerske institucije trebali biti produhovljeni ljudi.

Slazem se sa tobom da vjerske institucije treba da sluze potrebama vjere i vjernika,a duhovnost je svakako jedna od tih potreba.Nego zasto mi jos nisi odgovorio na pitanje sta je duhovnost i o kakvom promicanju duhovnosti je rijec?Ako mislis na promicanje duha Islama kao sto to rade hafiz Bugari i ef.Demirovic onda se u tome se donekle slazem sa tobom.
Ali ne treba zaboraviti da se promicanjem duhovnosti ne bave samo oni vec i mnogi drugi u Novom Pazaru od imama.

Citirano

Orginalno od Junus
Naravno da bi mogao neki sufijski Šejh da bude na čelu islamske zajednice, jer sufijski Šejhovi upravo rade na podizanju duhovne svijesti kod muslimana.

Nije mi poznato da kod nas postoji neki sufijski sejh,propade ti prijedlog ;).Ja bih prije nekog selefisjkog sejha voleo da vidim na celu IZ:).

Citirano

Orginalno od Junus
Koliko je meni poznato sufijski redovi su priznati i u okviru su islamskih zajednica.

Moje pitanje je sta ti pod time podrazumijevas kao i o kakvom se priznanju od strane IZ u Bosni radi?Sufisjke redove ranija IZ Bosne nije priznavala,a sada ih priznaje?Sta ako ih u nekom narednom periodu IZ ne prizna i ispise iz ustava Rijaseta IZ BiH?

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

1.470

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Zulfikar
Slazem se sa tobom da vjerske institucije treba da sluze potrebama vjere i vjernika,a duhovnost je svakako jedna od tih potreba.Nego zasto mi jos nisi odgovorio na pitanje sta je duhovnost i o kakvom promicanju duhovnosti je rijec?Ako mislis na promicanje duha Islama kao sto to rade hafiz Bugari i ef.Demirovic onda se u tome se donekle slazem sa tobom.
Ali ne treba zaboraviti da se promicanjem duhovnosti ne bave samo oni vec i mnogi drugi u Novom Pazaru od imama.

Drago mi je da se oko cilja vjerskih zajednica slažemo. A mahusus o duhovnosti ćemo negdje nekad u nekoj drugoj temi, jer je ovdje riječ o nečemu drugom, pa ne bismo da skrećemo sa teme. Drago mi je da se slažemo u vezi Hfz. Bugarija i mr. Demirovića. Naravno da ima još imama kod kojih se može primjetiti duhovnost. Njih treba staviti na čelo.

Citirano

Orginalno od Zulfikar
Nije mi poznato da kod nas postoji neki sufijski sejh,propade ti prijedlog ;).Ja bih prije nekog selefisjkog sejha voleo da vidim na celu IZ:).

Ni meni nije poznato da u Sandžaku ima neki sufijski Šejh, ali zato ima onih koji imaju Šejha negdje u islamskom svijetu. Ne znam imaju li kakvih titula šejhovskih Hfz. Bugari i mr. Demirović, ali po onome što ja mogu zaključiti puni su duhovnosti.

Citirano

Orginalno od Zulfikar
Sta je to sufisjki red?

I ovo je naravno posebna tema.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.471

Srijeda, 19. Mart 2008

Ne znam stvarno, ja ne bih mogao na celu IZ gledati Nuku, Kurtana ili Seada. A da li je slucajnost to sto su svi sufijski sejhovi u rijasetu i uz Adema Zilkica.
Vidim sada neki predlazu kao kompromis da funkcija reisa bude rotirajuca. Ovdje treba naglasiti nekoliko stvari:
- u pitanju je institucija, a ne jedan covjek, u pitanju je koncept IZ
- adem zilkic po nijednom ustavu i statutu nije mogao postati ni muftija, a kamo li reisulema, jer ne posjeduje adekvatno islamsko obrazovanje
- da je za adema bilo 50% + 1 imam i sluzbenik IZ, aferim, al nije
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

1.472

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Jastreb
Ne znam stvarno, ja ne bih mogao na celu IZ gledati Nuku, Kurtana ili Seada. A da li je slucajnost to sto su svi sufijski sejhovi u rijasetu i uz Adema Zilkica.

Nisam ni ja mislio na njih, a nije mi poznato to da su oni Šejhovi.
Moj je prijedlog da bi na čelu mogao biti mr. Muhamed ef. Demirović.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

1.473

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od sans

Citirano

Član 45.

Muftiju postavlja, premješta i razrješava dužnosti Sa­bor Islamske zajednice na prijedlog reisu-l-uleme.

Za muftiju može biti imenovan alim koji je svojim poznavanjem islamskog učenja i svojim ponašanjem ste­kao ugled među pripadnicima Islamske zajednice, koji posjeduje visoko islamsko obrazovanje i najmanje 5 godi­na rada u Islamskoj zajednici .

Citirano

Orginalno od Junus
Moj je prijedlog da bi na čelu mogao biti mr. Muhamed ef. Demirović.

Po ovome, sto nam je iznio Sans, Muhammed ef. je trebao da se strpi jos malo, pa da stigne do muftije.
SDA 1990

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

• Poruku poslati

1.474

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus
Ni meni nije poznato da u Sandžaku ima neki sufijski Šejh, ali zato ima onih koji imaju Šejha negdje u islamskom svijetu.

Svi muslimani imaju sejha u islamskom svijetu.A kod nas toga bas i nema.
Sejh,ucitelj je bio recimo Ahmed Deedat rhm. zatim njegov ucenik dr.Zakir Nike i njihov rad na polju Islama je veoma otvoren i znacajan.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1.475

Srijeda, 19. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Tufan
Po ovome, sto nam je iznio Sans, Muhammed ef. je trebao da se strpi jos malo, pa da stigne do muftije.

Potpuno se slažem s tobom po ovom pitanju. Mlad je on još uvijek. Iz njegovog rada i ponašanja jasno je i da mu do te funkcije nije ni stalo, jer da jeste, verovatno bi se ponašao kao i ovi ostali "potencijalni".

A što se rada tiče, mogu ti reći da je on za kratko vrijeme uradio više nego što će neki imami uradit ne za 5 godina nego do penzije :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

1.476

Srijeda, 19. Mart 2008

Sve je to lijepo, ali mislim da bi bilo mudro, da ubuduce zazivi i ona starosna granica od 40 godina. Ne kao fiksna, vec eto da se i zivotno iskustvo vrednuje.
P.s. Cini mi se da si ti zaso u 40-ste :D
SDA 1990

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1.477

Srijeda, 19. Mart 2008

Malo sam se raspitao, Muhamed ef. Demirovic je pokusao da uzme celnu funkciju, tj. predlozio je bio sam sebe da zamijeni Muamer ef. Zukorlica. Izgleda da ga niko nije shvatio ozbiljno. Mislim, niko iz IZ.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

1.478

Srijeda, 19. Mart 2008

Lijepo bi bilo da se uvede i to, al ne odmah već negdje oko 18. februara 2010 :]

Ja sam zašao ne u 40-te već u 50-te ;)

Citirano

Ed:

Malo sam se raspitao, Muhamed ef. Demirovic je pokusao da uzme celnu funkciju, tj. predlozio je bio sam sebe da zamijeni Muamer ef. Zukorlica. Izgleda da ga niko nije shvatio ozbiljno. Mislim, niko iz IZ.

Malo mi neozbiljan izvor informacija ovo - "malo sam se raspitao". Molio bih za dodatno pojašnjenje.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1.479

Srijeda, 19. Mart 2008

Iz prve ruke.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

1.480

Srijeda, 19. Mart 2008

Lijepo bi bilo da pogledaš i u drugu ruku

i ... bode mi oči

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks