Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1.521

Srijeda, 26. Mart 2008

Citirano

Orginalno od Junus
Samo ću reći, odakle ti to da je Dr. Sulejman Ugljanin bezgriješan?

Nisi shvato poruku. Stranka SDA sustinski ne postoji. Ono sto postoji je: SDA - to sam ja.

Isuvise grko da se govori o greskama Sulejmana Ugljanina pa se onda njegove greske pripisuju nekakvoj formalno postojecoj a sustinski nepostojecoj stranci. Je li sad jasnije.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

1.522

Četvrtak, 27. Mart 2008

Jel istina da ce rijasetovci sutra pokusati da klanjaju dzumu u Altun-Alem dzamiji? Jel sta najavljeno za sutra?
Nadam se da nece opet pokusati da izazovu nove nerede :(
SDA 1990

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1.523

Subota, 29. Mart 2008

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

1.524

Utorak, 01. April 2008

;(
sam naslov ne odgovara istini ,gde li i ko to vidi [SIZE=3]jedinstvo[/SIZE] ;( nase zajednice
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

DonaldDack

Početnik

(10)

• »DonaldDack« je muško

Datum registracije: 21.03.2008

• Poruku poslati

1.525

Utorak, 01. April 2008

Ko na nas (muslimane) potegne oruzje ne pripada nama, a i onaj ko nam ucini kakvu prevaru ne pripada nama.
Hadis
Onome ko ubije vjernika i u tome oseti zadovoljstvo kod Allaha nece biti primljeni niti frzovi niti nafile
Hadis

Ko bespravno nazove mumina kjafirom ucinio je grijeh kao da ga je i ubio. Hadis

A zna li ko da mi kaze ko je mumin a ko nije?
'Ovdje se ne živi samo da bi se živjelo, ovdje se ne živi samo da bi se umrlo, ovdje se umire da bi se živjelo'. (Mehmedalija Mak Dizdar)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

1.526

Utorak, 01. April 2008

Evo za sta sluzi Vojin srpski muftija

Tekst koji cu navesti je samo jos jedan u nizu koji jos jednom dokazuje ko je i zasto pokrenuo svu ovu ujdurmu oko IZ.

Srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić usprotivio se priznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, na 20. konferenciji Vrhovne skupštine islamskih poslova u Kairu, što je izazvalo revolt predstavnika islamskih zajednica iz balkanskih država, posebno predsednika islamske zajednice u Makedonji Sulejmana Redžepa.

Vrhovna skupština islamskih poslova u Kairu, održana u organizaciji Egipatskog ministarstva vakufa, odustala je od priznavanja nezavisnosti Kosova nakon što je Jusufspahić upozorio da bi to moglo dovesti u opasnost oko 800.000 muslimana koji žive u Srbiji (jos jedna laz oko broja muslimana koju ovaj olos stalno ponavlja kako bi opravdali tezu da IZ treba da bude odvojena od Sarajeva jer u Srbiji zivi 600 hiljada srbijanski,tj srpskih muslimana)
Dalje se kaze:
Jednostrano proglašenu nezavisnsot Kosova do sada nije priznala nijedna arapska zemlja, a od 57 država Organizacije islamske konferencije to su učinile samo Avganistan, Turska, Senegal, Albanija i Malezija.

Redžep je za "Islamonlajn" izjavio da "Beogradski muftija, koji se protivi priznanju Kosova, ne predstavlja muslimane u Srbiji, jer je postavljen od srpske vlade i služi njenim interesima, vezanim za islamski svet".
On je dodao da je "zakonski muftija u Srbiji Muamer Zukorlić" koji je, kako je rekao, izabran većinom glasova imama i predstavnika džemata islamske zajednice u Srbiji.

I predsednik Islamske zajednice Albanije Selim Muči je u izjavi za "Islamonlajn" dao punu podršku predlogu makedonskog muftije da konferencija, kako je rekao, obavezno prizna Kosovo.
On je negirao izjavu beogradskog muftije da bi priznanje predstavljalo opasnost za muslimane u Srbiji rekavši da je stvar obrnuta i da će "priznavanje pomoći stabilnosti regiona i zaustaviti nacionalne i verske sukobe, koje je izazvala politika srbijanske vlasti iz Beograda"

Predstavnik Islamske zajednice Crne Gore Omer Kačaj je, kako se navodi, takođe bio začuđen nepriznavanjem Kosova jer, kako je rekao, "albanski narod čini više od jedne desetine balkanskog stanovništva (sedam miliona)".
"Albanci ne traže da arapske i muslimanske zemlje budu prve koje će priznati Kosovo, ali je došlo vreme da se naprave koraci u tom pravcu", rekao je Kačaj i zapitao "zar nam je Zapad bliži od naše braće po veri?"

http://www.blic.co.yu/politika.php?id=36255

Dakle,ovaj dorcolac koji sebe naziva srpskim muftijom je verski ministar inostranih poslova premijera Vojislava Kostunice koji je stvoren i postavljen da zastupa srpske interese
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.527

Srijeda, 02. April 2008

ovaj potez jusufspahica je blago reci bez veze(sa sve izmisljotinom o broju i opasnosti) ali
-U srbiji ne zivi ni 800 000 ni 600 000 vec se po zadnjem popisu oko 250 000 ljudi izjasnilo u verskom smislu ko muslimani
-tashke,zasta onda sluzi Rasim Ljajic koji to isto ponavlja (ko i nebuloze za ratka mladica)
-da li bi mozda Zukorlic da je Reis srbije,rekao kosovo je nezavisno?
-i ko to (sem cede jovanovica,ali on je pripadnik vecinskog naroda) je javno to i rekao?
-uopste ne zelim da branim onog jusufspahica,jer do nedavno nije znao da razlikuje narod i nacionalnu manjinu,itd ,ali mi nije jasno sto to uvek ide na istu vodenicu mesihata,bez ikakve analize(na ovom forumu,a admin zatvara sansovu temu,kao ova mi je smislena)
-otkud npr Muameru Zukorlicu pravo da u emisiji nije srpski cutati (lako proverljivo) da kaze ili smo mi (kao mesihat,citaj ON) faktor stabilnosti ili SECESIJA ;(
-i koji to muslimani treba da priznaju kosovo,koji je to rezim ISLAMSKI ,SEM IRANA
mozda onaj saudi arabije,gde princ zajedno sa bushom dize sablju?
-i kako to da po kosovu masu zastavama i idolizuju one,koji gaze po muslimanskoj krvi u iraku,afganistanu,palestini itd
pa da su imalo normalni,otisli bi bar na razgovore,sa vlastima kosova predstavnici svih tih "vecinskih muslimanskih zemallja",ako nista drugo
-jel,to treba da ih ko mamlaze iskoriste(vlada kosova tzv islamske zemlje),i onda cao,mi smo zapad itd,
-Amerika je donela odluku,ona sad neka sredjuje stvari,to ce ionako uspesno zavrsiti
-a paranoja DB,je fascinantna,ko god kaze oni su umesali prste,svi veruju da jeste
-ma lako je njima sa nama ovakvim :D
(a da,i CIA i mosad vrsljaju,ali ih niko ne pominje,ne znam sto)
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1.528

Srijeda, 02. April 2008

Citirano

Orginalno od Jasmin
admin zatvara sansovu temu

Brate, moram ovde malo da te stopiram.

Administrator je zatvorio "moju" temu jer je za bilo koji pokušaj prevazilaženja problema potrebno, čak i neophodno- da se tema vrlo često moderira, da se brišu uvrede i paušalne izjave- jer jedini način prevazilaženja problema i neophodni preduslov za to je upravo da se prestane sa daljnim provokacijama. S obzirom da ekipa foruma nema vremena , a ja nemam mogućnosti (kojih sam se svojevremeno dobrovoljno odrekao - upravo iz tog razloga nedostatka vremena) administrator je predložio da se tema zatvori, a ja sam se saglasio s tim jer se iz toka diskusije videlo da nema nekih novih inicijativa i da se diskusija polako počela pretvarati u svoju suprotnost...

Druga je situacija sa- recimo ovom temom. Ona je u samom startu "moderirana" svojim naslovom. Tu se od samog naslova vidi u kojem pravcu se diskusija vodi i na koju vodenicu se navodi...potreba za daljnjim moderiranjem je mnogo manja, jer svako drugačije mišljenje odmah nailazi na otpor "domaćina" ove teme...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

Datum registracije: 16.03.2008

• Poruku poslati

1.529

Srijeda, 02. April 2008

selam, dragi brate sans
Prevazilazenje problema u IZ nemoze se postici ljubkim govorom i izjednacavanjem zrtve i tutora, na nacin:
e ajd dosta je bilo svi ste dobri smiritese.
Ne !!!
Na takav nacin se ne resava problem vec se on samo produbljuje.
Rijesiti problem znaci silom argumenta naci krivca ili krivce i nakon toga ih osuditi.
E tako si rijesio problem, tako se resavaju svi problemi .
Neslazem se ni ukojem slucaju s teorijom prerkrivanja i izgladjivanja odnosno prikazivanja stvari onakve kave one nisu.
Svi oni koji su pokusali da rascepkaju IZ moraju da plate taj svoj skupi ceh koji su napravili,
Nesmije u ovom slucaju biti pomilovanjaniti amnestije za bilo koga ko je uprljao ruke u ovom rusilackom pokretu bilo na direktan ili indirektan nacin.
Allah da nam pomogne
Amin!!

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.530

Četvrtak, 03. April 2008

KALEM,ovo je preterano sa tvoje strane.
-Pomilovanje,amnestija?
-pa ko to treba da pomiluje il nepomiluje"te" koji su """"racepali"""" " jedinstvenu"ovo pod milion navodnika)iz"
-umesto da pozoves da se smiruje situacija,ti ko da pozivas na linc,i to iz MINHENA-(kako je kod vas u svedskoj? al standard... :D

-i sta,sad treba to da se resi obracunom?
-koji je to "skupi ceh"koji treba da se plati?
mozda da vesamo po granama ljude,da bi neko ocuvao svoje povlastice?

-nije mi jasno,otkud toliko agresije u nasem narodu,tj kako iz Islama ne uce se dobroti, ljubavi,onome sto je teze postic ko vrednost,najlakse se ufatit za pucu (problem je NASE nepoznavanje vere)
dovoljno je biti malo harizmatican,reci nevernici,par ajeta citirati, i eto...dobijes grupu beduina spremnih da daju i krv (o)
bravo!
turci,nemci,vratite se,sve vam je oprosteno 8)

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.531

Četvrtak, 03. April 2008

Naravno ima onaj koji je o svemu obavijesten i koji sudi i presudjuje.
Njemu jednom pripada svaka zahvala.
Iako se ljudi nadaju da ce se poslije izbora nesto spektakularno desiti i sve se odjednom samo od sebe rijesiti, nisam bas toliki optimista. Jednostavno problemi se skoro nikada ne resavaju sami, nego treba zasukat rukave pa ih resavat.
Konkretno od izbora samo ocekijem da dokinu praksu izvlacenja novca iz dzepova gradjana i finansiranja tim novcem nekog tamo famoznog srpskog rijaseta.
Jednostavno gospoda ako zele svoju privatnu IZ-u neka je i finansiraju, a ne da pljackaju sve pa i nas koji je ne priznajemo, da bi finansirali hodzice, koji su umislili da su sefovi kabineta, muftije, rejsovi, savjetnici. Sve neka silna uljema.
Dosta vise sa tim!
SDA 1990

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

1.532

Četvrtak, 03. April 2008

uff.....

Jasmine ko li te hrani ovom demagogijim. Transparentan si druze tj. providan, to se sa meseca vidi! I ajde batali bre vise to okolisavanje i posto poznajes dobro veru i njenu sustinu dodji na teobe dok jos ima vremena.

Kako bese ono...

Prolecni se miris siri
Toplo sunce nam sija
Jedanestog majaaaa odlazi Sulejmanija

Sulejamnija veleizdaja
Sulejmanija srpska prava stvar
Sulejamnija hajmo svi uglas
Jedanestog maja pobedicemo vas

Nisam hteo namerno da pisem SDA jer je ideja ispravna ali je uzurpirana od Ugljanina i kompanije.

Hajmo Jasmine u horu...

Neda nana svog Sultana

Fatihovac

Početnik

(10)

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

1.533

Četvrtak, 03. April 2008

Smrt Fasizmu

Hehe ovo me sad podjeca na neka stara vremena kada se komunisticki lisci bore da po svaku cijenu sacuvaju vlast a oni mali jadni crvi koji su po udbaskim naredjenjima sirili strah i trepet nebili u jadnom obicnom covjeku izazvali strah da ponovo glasa. Ali prodje i komunizam ode i Sulejmanizam. Hajd na hair.

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

Datum registracije: 16.03.2008

• Poruku poslati

1.534

Četvrtak, 03. April 2008

selam ,
e moj Jasmine.
prvo pod Kalem sigurno si mislio moj nick KELAM,
drugo Minhen je u Njemackoj..

Pojma nemam o kavim vesalima pricas i koga treba bacat na vesala, to nisam nigde spomenuo. Vidim da imas problem cim se spomene kazna to te odmah asocira na vesala... neznam zasto ?.. otkud taj kompleks ??
Za tebe ocito IZ bez utbasa i bez nekih kriminalnih krugova nikako nemoze biti jedinstvena zajednica pa zato i stavljas milion navodnika pod pojmom "jedinstvena IZ"

IZ je uvijek bila jedinstvena a posebno je to danas jer da bi se mogla okarakterisati nejedinstvenom onda moras da na drugoj strani odnosno da unutar IZ imas grupu koja broji 40 ili 50 % nezadovoljenika IZ-om.
To su pravna, drustvena i logicka mjerila.
E sad ako idemo tvojim arsinima na nacin " tamo gde mene nema nema nikoga`" onda bi mogao reci da je IZ nejedinstvena.
Sto se tice amnestija i pomilovanja koja si naveo pod njima sam mislio daovi necasni ljudi nesmiju proci na nacin e nista nije bilo idemo dalje. Ne
Vec oni se moraju oznaciti , u najmanju ruku istjerati iz sluzbe IZ ako su u njoj a aku su van sluzbe IZ onda se moraju moralno zigosat. Inace ako se to ne uradi eto nama jos narko reisova i narko hodza svakih 5 mjeseci...

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.535

Četvrtak, 03. April 2008

SULTAN,KELAM(ovo kalem je greska u kucanju) morate ponovo procitat post-jer nije sa paznjom i razumevanjem
-znaci,sa razumijevanjem :D

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1.536

Četvrtak, 03. April 2008

Citirano

Orginalno od kelam
selam, dragi brate sans
Prevazilazenje problema u IZ nemoze se postici ljubkim govorom i izjednacavanjem zrtve i tutora, na nacin:
e ajd dosta je bilo svi ste dobri smiritese.
Ne !!!
Na takav nacin se ne resava problem vec se on samo produbljuje.
Rijesiti problem znaci silom argumenta naci krivca ili krivce i nakon toga ih osuditi.
E tako si rijesio problem, tako se resavaju svi problemi .
Neslazem se ni ukojem slucaju s teorijom prerkrivanja i izgladjivanja odnosno prikazivanja stvari onakve kave one nisu.
Svi oni koji su pokusali da rascepkaju IZ moraju da plate taj svoj skupi ceh koji su napravili,
Nesmije u ovom slucaju biti pomilovanjaniti amnestije za bilo koga ko je uprljao ruke u ovom rusilackom pokretu bilo na direktan ili indirektan nacin.
Allah da nam pomogne
Amin!!

Selam alejkum- postovani i dragi mi brate kelam.

Slažem se da su argumenti istine i njihova snaga presudni u uspostavljanju trajnog mira jer svaki mir zasnovan na drugoj bazi osuđen na proširivanje i produbljivanje nemira.
Ne slažem se ni ja sa prikazivanjem stvari onakvim kakve one nisu...

Po mojem nekom viđenju, koje svakako smatram najobjektivnijim jer da ga takvim ne smatram ne bih ga ni imao - a koje svakako ne mora biti najobjektivnije - obje strane se griješe upravo zbog toga što pokušavaju, a nekad nažalost i uspjevaju da prikažu stvari u tom "krivom svjetlu".

Nisu se u Rijaset skupili izdajnici plaćenici licjemjeri i ostali već nezadovoljnici i ostali, pri čemu uzroke nezadovoljstva ne bih posebno isticao jer ih vjerovatno ima raznih, počevši od ličnih nezadovoljstava pa do političkih ... vjerovatno što opravdanih što neopravdanih...
U samom startu ti imami- od kojih (skoro)svi oni koje znam uživaju moje duboko poštovanje jer su u odnosu sa džematom, u odnosu na svoje obaveze, redovnost na namazu, vjersku pouku- jedni od boljih imama u čaršiji- predstavljeni su nam kao DB-ovci, SDA-ovci, izdajice, nikogovići, dervišani, licemjeri i sl. Ja ih i dalje ne doživljavam kao takve, već i dalje uživaju moje poštovanje, ništa manje od onih koji nisu izdajice, DB-ovci, SDA-ovci, izdajice, karijeriste, šihirbazi, licemjeri i sl. Prosto sam mišljenja da su to isti oni imami koje znam od ranije i o kojima imam oformljeno mišljenje i svjestan sam da se to već sada ne sviđa mnogima koji ove redove čitaju ostrašćeno.
Sukob u IZ vidim kao nešto što svoje korjene ima mnogo dalje i mnogo ranije od svih ovih sada već prošlogodišnjih događaja. Pri tome- opet svjestan da se to ostrašćenim neće svidjeti- to ne vidim kao sukob jednih koji "ne bi da raskidaju duhovne veze sa Bosnom" i drugih koji su "prosrpski" orjentisani. Ja ovaj sukob vidim kao sintezu više sukoba:
-prvi sukob je sukob na relaciji NP- Beograd i taj sukob traje od samog osnivanja Mešihata IZ Sandžaka a radi prevlasti na teritoriji Srbije. Za ovaj bi se sukob moglo reći da ima elemente "probosansko" vs. "prosrpsko" uzimajući u obzir početni stadijum, ali je kasnije po mom mišljenju izgubio tu dimenziju jer je ovaj "probosanski" sve više tražio i dobijao naklonost Srbije a sve je više uzimao i gubio vezu sa Bosnom sve do momenta "puča" kada su se naprasno ti odnosi digli na stepen idealnih. Hladni rat na relaciji Zukorlić - Jusufspahić se, sa povremenim pobjedama jednog , povremenim drugog -vodi od samog starta. Kad bi ovo bio i jedini sukob kojeg imamo, svakako bih bezrezervno podržao Zukorlića u njemu jer ipak Sandžak ima više argumenata da bude "svijeća vodilja" od Beograda, mada i pored te bezrezervne podrške tamna mrlja bi bila ponašanje nakon spaljivanja džamija u Beogradu i Nišu-skupljanje novca za pomoć a potom korišćenje istog kao sredstva ucjene za dobijanje "prisege"...
Moju bezrezervnu podršku ne može dobiti u sukobu unutar samog Mešihata IZ Sandžaka, kažem ne obazirući se pri tom na ostrašćene jer pored vidljivih zgrada, obdaništa, džamija, ženskih medresa - koje su za svaku pohvalu, vidljivi su i neki duhovni nedostaci i neka duhovna urušenja i neka materijalizacija vjere i imana,neka raskalašnost u ponašanju i vladanju, kažem - opet svjestan da ostrašćenim očima to nije baš vidljivo , i da teško ovo mogu i da čitaju bez vidljive huje na licu.
Govoriti o nekakvim duhovnim vezama sa Sarajevom moglo bi se pod uslovom da bar 75% studenata koji odu iz Sandžaka na dalje školovanje ode u Sarajevo na to školovanje. No, kada je taj procenat 0,5 % ili možda i manje ne može se baš govoriti o težnji ka duhovnim vezama sa tim istim Sarajevom. Možda je u početku bila drugačija situacija, djeca su išla u sarajevske medrese, a potom poneka i ostajala na sarajevskoj visokoškolskoj kaldrmi- ali sve manje i manje je tako i sve se više i više ulaže napora da bude tako i to tako nije od juče već traje i ima i onih koji su i time nezadovoljni. Kad malo bolje razmislim, mali je broj onih koji odu na stranu , a da svoje školovanje nastave na bilo kojem "hanefijski" orjentisanim fakultetu a da ne pričamo o konkretnom sarajevskom FIN-u. Koji je to od ovih naših silnih magistara/doktora prvi/poslednji magistrirao/doktorirao u Sarajevu? Vjerujem da među članovima ovog foruma ima dobrih poznavalaca ove problematike, i vrlo rad bih bio da me odmah demenatuje sa bar 5-6 imena i prezimena izbačenih ko iz rukava, nakon čega bih ja rado promjenio mišljenje o tome.
Ne sporim da sigurno ima i političkih sukoba, jer nam je nažalost cijelo društvo takvo, pa ni IZ nije imuna od toga. Ličnih sukoba ima takođe, što zbog objektivnih što zbog karijerističkih pobuda.

Šta se sada dešava.... Ovi sukobi svi postoje odavno i tinjaju. Sukoba su svjesni svi učesnici u njima ( ;) he he he * ova mi bi jaka!) S jedne strane nezadovoljnici pokušavaju da izraze svoje nezadovoljstvo a s druge ovi zadovoljnici pokušavaju da uguše nezadovoljstvo nezadovoljnika na svoje lično zadovoljstvo i samim ti sve više osiguravaju svoje pozicije pouzdanim i proverenim kadrovima koji su lojalni vrhu, promenama u zakonu koje sprečavaju nezadovoljnike u materijalizaciji nezadovoljstva, i sl.
S druge strane paralelno se vodi "rat" na drugom frontu u cilju stavljanja pod kontrolu cjelokupne Srbije i postižu se sve značajniji rezultati na tom polju, sve do Đinđićeve smrti. U tom cilju se sve više i više tanje duhovne veze sa Bosnom.
Na trećoj strani otvara se i otvoreni front koji nema vjerski karakter već totalno politički što dodatno komplikuje ionako zamršenu situaciju.
"Beograđani" nisu nemi posmatrači već i oni pokušavaju da obezbijede svoje pozicije koje im "tradicionalno porodično" pripadaju. Nakon donošenja Zakona o crkvama i verskim zajednicama i jedni i drugi pokušavaju da obezbede svoje mesto u tom zakonu. "Objediniteljski sabor" ostavlja slobodno mjesto beogradskog muftije za slučaj da bi se Jusufspahić "urazumio" i došao pod čvrstu i pravičnu ruku Zukorlića, ali ovome to ne pada ni napamet, pogotovu što je svjestan da Zukorlić ima u svojim redovima nezadovoljnike koje je gušio ne argumentima (što bi rekao Kelam ) već zakonima i poslušnicima i "jakom klupom" koja se preteći nastrojena nadnela nad svakim ko pokaže nezadovoljstvo. Polako se klupko zamršava i događa se "famozni" puč. Sigurno je i politički faktor odigrao važnu ulogu u povezivanju ove dve skupine, u sklopu svog "specijalnog rata između dva brata", ali govoriti da je to jedini faktor, ne obazrući se na svoj doprinos - suviše je skromno...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.537

Četvrtak, 03. April 2008

Citirano

Orginalno od sans

Nisu se u Rijaset skupili izdajnici plaćenici licjemjeri i ostali već nezadovoljnici i ostali, pri čemu uzroke nezadovoljstva ne bih posebno isticao jer ih vjerovatno ima raznih, počevši od ličnih nezadovoljstava pa do političkih ... vjerovatno što opravdanih što neopravdanih...

Nesporno je da je medju uposlenicima IZ-e bilo nezadovoljstva i da ga i danas ima i da je to nezadovoljstvo dijelom i opravdano.
Ali neshvatljivo je, da se poteze za ovakvim sredstvima, da bi se uklonili razlozi tog nezadovoljstva!
Zar ti nezadovoljnici nisu imali na umu, sta se sve iz takvog djelovanja moze izroditi. Zar se na zulum uzvraca zulumom?!
A ucinjen je zulum Islamskoj zajednici, ne samo instituciji, vec i kao zajednici svih muslimana na ovim prostorima.
Uzmi samo primjer stanje prije 4. oktobra prosle godine i danas! Zar se sta promijenilo na bolje?! Jeli i tim nezadovoljnicima bolje?!
Jeli nama kao dijelu umeta na ovim prostorima bolje?!
Kakva je poruka nama kao pojedincima iz ovoga?!
Jeli poruka, ako si nezadovoljan, a ono ti uzmi pa pravi sam nesto po sebi, kako ti se svidja?!
Jel i u buducnosti par imama, ako su nezadovoljni, neka organiziraju neku svoju zajednicu, a drzava ce se pobrinuti, da im ona bude i priznata?!

Zlo je pusteno iz flase, i bojim se, da ce ga biti tesko ponovo pokupiti?!
I bojim se, da cemo na kraju svi imati samo sera iz svega ovog, pa i ti nezadovoljnici, koji su mislili, da ce na ovaj nacin rijesiti svoje probleme.

Citirano

Orginalno od sans
U tom cilju se sve više i više tanje duhovne veze sa Bosnom.

Ne znam samo na osnovu cega sudis tako?! Zar 90-ih te veze nisu bile jos tanje!?
Tek negdje krajem 90-ih Mesihat Sandzaka je zvanicno postao dijelom Rijaseta u Sarajevu, a tek poslije 2000-te Rejs ef. je par puta posjetio Sandzak. A koji je Rejs-ul-ulema prije ef. Cerica posjetio Sandzak?!
A i delegacije iz Sandzaka su bile ucestalije na skupovima u Sarajevu, tako da ne vidim sto su te veze postale tanje.
Uostalom mislis li, da se i sam muftija Zukorlic nije mogao samoproglasiti Rejsom?! Mislis li, da se nije mogao nagoditi sa Beogradom, da je htio da igra na srpsku kartu?!
Jeli imami, ako su nezadovoljni treba svakog da uzmu za saveznika protiv brace muslimana, samo da bi ostvarili cilj?!

Brate Sanse ne trazim ja da mi odogovaras na sva ova pitanja, ali makar razmisli o njima.
SDA 1990

BeglerBeg

Početnik

(10)

• »BeglerBeg« je muško

Datum registracije: 03.04.2008

• Poruku poslati

1.538

Četvrtak, 03. April 2008

Najljepsi selami svim clanovima, citateljima i urednistvu Foruma naseg dragog sehera Novog Pazara,

Vec duze vrijeme citam vijesti i diskusije posebno ovu temu i moram priznati da sam do prije neku heftu imao malo drugacije misljenje u vezi desavanja u i oko Islamske zajednice itd.

Nama u Turskoj je situacija predstavljana sasvim drugacije i mi smo vjerovali da je Zukorlic prosrpski orijentisan..

Medjutim

Prije nekoliko hefti sam imao priliku da se druzim i slusam delegaciju iz Sandzaka koju si cineli Sulejman Ugljanin, Bajro Omeragic, Esad Dzudzevic, Adem Zilkic i ostali koji su bili u posjeti Turskoj.

Kao prvo zakljucio sam da je onaj Adem marioneta u Suljovim rukama i da ne smije ni da dise bez Suljove dozvole.

Drugo toliko su pred Turskim zvanicnicima hvalili Srbiju i srpske vlasti a blatili Zukorlica i Reisa Cerica, optuzujuci ih i cak da su Americki spijunu, da su se Turci sa nevjericom zagledali jedni u druge zacudjeni sta li ovi ljudi pricaju.

Citava prica Adema Zilkica se svodila na to kako je nama domovina Srbija i kako mi moramo da postujemo drzane zakone i da se vezemo za Beograd, sto je Sulejman Ugljanin potvrdjivao klimajuci glavom i kako je Zukorlic vehabija koji zeli da unisti hanefijski mezheb u Srbiji itd.

Cak su sastancili i sa Denizom Baykalom predsjednikom CHP partije koja je veliki neprijatelj Islama i muslimana i koja se grcevito bori da se ne dozvoli nosenje hidzaba na univerzitetima i zabrani rad partiji Tayyipa Erdogana koja je na vlasti.

Sulejman nas je ovog puta totalno razocarao.

BeglerBeg je dodao/la ovu sliku:
  • sulo_zilkic.jpg
Arkadas! Yurduma alçaklari ugratma, sakin!
Siper et gövdeni, dursun bu hayasizca akin.

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

1.539

Četvrtak, 03. April 2008

Citirano

Orginalno od BeglerBeg

Sulejman nas je ovog puta totalno razocarao.

Evo nam polako tobelija :D Pa tako i treba da i Turska vidi s kim mi imamo posla i da ne ide grlom u jagode.

Primecujem na ovoj fotgrafiji da Ugljo posebno grli ovog tzv. rajsa ali na licu mu beznadje jer polako upadaju u jamu koju su drugima iskopali.

Izgleda nisu znali poslovicu da ko jamu drugom kopa em sam u nju pada em je fizicki radnik!
Neda nana svog Sultana

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1.540

Petak, 04. April 2008

Citirano

... dodji na teobe dok jos ima vremena.

Iskoristicu ovaj citat da skrenem paznju da je izraz "teuba" ili u prijevodu pokajanje termin koji je rezervisan da opise stanje u kojem se insan obraca Bogu a ne stanje u kojem se insan obraca instituciji. Po dubokom uvjerenju nekih od nas ljudi koji su se otcijepili od IZ su pocinili veliku gresku ali niko od nas pa cak ni IZ nema prava da ih poziva na teubu. U redu je pozvati ih na promjenu odluke, na povlacenje, istjerati ih sa posla ako odbiju ... ali ne i pozivati na teubu. To je iskljucivo Bozije pravo. Osim ovoga, ovako upucen poziv u ovako direktnoj formi ce sa velikom vjerovatnocom izazvati negativne reakcije i udaljiti i jedne i druge od pozitivnog cilja.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks