Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

1.561

Srijeda, 09. April 2008

da si pazljivije procitao post,primetio bi da sam ja naglasio za clan 1,odvojeno od celog ustava.
clan 1 je bio uslov da srs pristane,kao najjaca parlamentarna stranka.
-ZA CLAN 1 SE NIJEDAN normalan bosnjak ne bi zalozio,ali to je odraz,realne politicke situacije (jer konstitutivnost za sad mozemo da sanjamo)

-ali ti ne odgovori koji bi to bosnjak iz sandzaka sa prebivalistem u sandzaku promenio?

ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

1.562

Srijeda, 09. April 2008

Citirano

Orginalno od Jasmin
EF,ja ne tvrdim da sudstvo(i u pazaru) nije korumpirano. ali od toliko buke za korumpiranim sudstvom, kako to sad nije korumpiran?
ili je mozda ova odluka posledica korumpiranosti sudstva? (ili su najednom prekinuli necasne rabote :)

Ko je rekao da sudstvo u Novom Pazaru nije korumpirano? Mesihat IZ u Srbije je pozdravilo ovakvu odluku sudu u NP, ali ja nigde ne vidoh da Mesihat sada tvrdi da sud vise nije korumpiran. Jedna ispravna sudska odluka ni sa jednog suda ne moze da skine etiketu korumpiranosti. Osim toga, i sam ministar pravde je sud u Pazaru oznacio kao najgori u drzavi.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

Datum registracije: 16.03.2008

• Poruku poslati

1.563

Srijeda, 09. April 2008

Selam
Moj brate ef
Coravom namigni , gluvom sapni isto ti se hvata.
Nema nikakve fajde

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.564

Srijeda, 09. April 2008

posto se ef,obratio meni a ti KELAM dodo ovo(tvom bratu efu),to zvuci ko uvreda. administrator bi to trebao da sankcionise.(kelamovu opasku,jer i ja mogu poceti sa poslovicama)

--Ef,citava teorija zavere se plela,ja sam to pominjao u tom kontekstu.
-sudstvo jeste i neefikasno i nestrucno,i korumpiraNO,ali to vuce korena iz perioda vladavine SPS (a i posledica nesprovedene lustracije u pravosudju)

Kelam,tebe je mozda nafato neko na tu pricu raskola,slabljenja veza,zavere drzave itd itd sve je to ok,ti veruj i pricaj sta hoces, (i to iz finog minhena(kako je kod vas u svedskoj,al standard...) ali tu oholost,kako ti (i pojedina "braca" znate,a ostali su slepi,nije im fajda gocvorit) nije lepo pokazivat,ako se vec i ajetima znas koristit,i citirat(odgovornost je to) :)

-
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1.565

Srijeda, 09. April 2008

Slazem se sa tobom. Nijedan NORMALAN bosnjak to ne bi prihvatio, ali je suljo ipak prihvatio. u onolikim salvama pohvale nismo niijednom culi da je rekao da jedan clan tog ustava ne valja.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

1.566

Srijeda, 09. April 2008

Pitanje.

Cuo sam de je bilo neke frke u Prijepolju, da je doslo da neke rasprave, ali izmedju ovih Zilkicevih, zna li neko nesto vise o tome. Da li se sta desilo, ako se desilo, sta se desilo.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

nasihat

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2007

• Poruku poslati

1.567

Srijeda, 09. April 2008

Prema saznanjima dobijenim iz Prijepolja, u utorak 8. aprila 2008. god. u 20 časova desio se sukob dvije grupe kriminalaca u uzurpiranim prostorijama Medžlisa Islamske zajednice u Prijepolju.

Naime, tokom dana u Prijepolju je primijećeno prisustvo Hasiba Suljovića - bivšeg imama Altun alem džamije u Novom Pazaru, nekadašnjeg funkcionera Ugljaninove partije i Nermina Bejtovića - funkcionera Liste za Sandžak Sulejmana Ugljanina.
Oni su bili u pratnji više nepoznatih lica.

Zgrada Medžlisa Islamske zajednice u Prijepolju već duže vrijeme je pod okupacijom otpadnika od Islamske zajednice i Ugljaninovih ljudi. Oni su se u toj zgradi sastali, prema dosad nepotvrđenim informacijama, sa Nadirom Dacićem i izvjesnim ljudima iz Ugljaninove partije.

U jednom trenutku je došlo do opšte tuče i sukoba, što se moglo zaključiti po zapomaganju i dreki učesnika, a što se čulo u obližnjim kafićima i lokalima. Poslije izvjesnog vremena na lice mjesta su došle brojni pripadnici Policije. Njima je određeno vrijeme bio spriječen ulazak u prostorije Medžlisa. Nakon toga je došlo do evakuacije povrijeđenih sporednim prolazima kako bi se izbjeglo objelodanjivanje detalja sukoba.

Prema našim saznanjima, radi se o sukobu grupe kriminalaca Adema Zilkića iz Novog Pazara i one iz Prijepolja. Do sukoba je došlo zbog nesuglasica oko ključeva kase Medžlisa IZ-e Prijepolje. Predstavnici Medžlisa koji su ostali uz Islamsku zajednicu i nisu se priključili otpadnicima uz Zilkića, potvrdili su nam da već mjesecima ne mogu koristiti sopstvene prostorije i da nisu primili lične dohotke.

Prema našim informacijama koje smo dobili u policiji, do sukoba je došlo, ali bez iznošenja pojedinosti.

Medija centar islamske zajednice

www.islamskazajednica.org

nasihat

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2007

• Poruku poslati

1.568

Srijeda, 09. April 2008

Bilo je krvi, kazu na sve strane.
prema nekim izvorima radi se o grupi oko Ugljanina dosli su da pokupe nesto para sto je sakupljeno od licnih dohodaka imama koji nijesu primili plate mjesecima. To zato sto su uz Islamsku zajednicu odbijajuci da potpisu izdaju, a njih je deset momaka. Tada je grupa kriminalaca iz NP predvod\ena Hasibom SUljovicem i Nerminom Bejtovicem pokusala da izvrsi partijski zadatak i silom oduzme novac. Tome su se suprostavili momci iz obzbedzenja opet ZIlkicevi i imalo se sta vidjet

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

1.569

Srijeda, 09. April 2008

Citirano

Orginalno od nasihat
Bilo je krvi, kazu na sve strane.
prema nekim izvorima radi se o grupi oko Ugljanina dosli su da pokupe nesto para sto je sakupljeno od licnih dohodaka imama koji nijesu primili plate mjesecima. To zato sto su uz Islamsku zajednicu odbijajuci da potpisu izdaju, a njih je deset momaka. Tada je grupa kriminalaca iz NP predvod\ena Hasibom SUljovicem i Nerminom Bejtovicem pokusala da izvrsi partijski zadatak i silom oduzme novac. Tome su se suprostavili momci iz obzbedzenja opet ZIlkicevi i imalo se sta vidjet

Posljednje sta nam treba su ovakvi senzacijski komentari. Nadam se da ipak nije pala krv, muslimanska krv...
SDA 1990

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

1.570

Srijeda, 09. April 2008

Citirano

Orginalno od Mono
http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=42963&lang=2

citat iz teksta;

Novoimenovani reis-ul-ulema Adem Zilkić je poručio da se ovim odlukama Islamska zajednica Sandžaka ne utapa u Islamsku zajednicu Srbije s centrom u Beogradu, već je samo deo te zajednice „pod krovom države sa kojom ćemo sarađivati”. Novi reis-ul-ulema je istakao da je isključena mogućnost da sandžački mešihat na bilo koji način bude pod okriljem Rijaseta Islamske zajednice u BiH, ali to to ne isključuje saradnju.

????

Evo ih Zilkiceve izjave 4.10 2007. A sad sve moze. Moze i sa Sarajevom, i ako nije moglo, moze i ovo, moze i ono. Ko ima vremena nek procita stare priloge videce pregrst lazi i suprotnosti sa danasnjim stanjem, kada im se "rijaset" ocigledno raspada. Pa dobro trajalo je 6 mececi , ja mu dajem jos 1-2 mececa i kraj.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

1.571

Četvrtak, 10. April 2008

...

NECE DUGO!!!!
----------------------------------------> blizu je kraj! Diktator je pao!
=====================================

Zaista smo okruzeni krvnicima a ovo makanje sto nas ima 2 posto u srbiju hocemo oci da povadimo... :(
Dokle vise? Zar se ne boje Allaha s.w.t.a? Zar ih to uci Allah s.w.t.a i Allahov Poslanik Muhammed s.a.w.s?
Ako to negde u Kur'anu, Hadisi-Kuds-iju, Hadisima ima onda cemo i mi to raditi, a tako mi Allaha dz.sh nema, nema to nigde gde nas uci Uzviseni Allah dz.sh i Njegov miljenik Muhammed a.s da ratujemo medjusobno (mi muslimani). Allah dz.sh ih prokleo ko je nepravedan,neka je Alahovo proklestvo na one koji su radi dunjaluka uradili ono sto je strogo zabranjeno (haram).

I molim Allaha dz.sh da nas sacuva ovih iskusenja i da nas Uputi svija na pravi put kako bi bili od onih pravednih i bili u drustvu Poslanika Muhammeda s.a.w.s. I neka je Salavat i Selaam na Poslanika Muhammeda s.a.w.s i na njegovu porodicu i sve njegove prijatelje (ashabe) Allah vam dao dobra braco moja i dao vam da budete u drustvu Poslanika Muhammeda s.a.w.s. Amin!

Selaam Alejkum braco, da vas Allah dz.sh nagradi i uputi na pravi put i svija nas InshAllah!!! :P

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

• Poruku poslati

1.572

Četvrtak, 10. April 2008

selam
Zao mi je Jsmine sto si sebe pronasao u onoj poslovici.
Ali nadam se sad kad si shvatio svoj polozaj da ces uciniti nesto da iz takvog stanja izadjes.
Naravno svaki covjek je pomalo sujetan i zeli da je on u pravu , sto nemora da je uvijek tako a znas posebno ta sujeta dolazi do izrazaja kad strasti i emocije nadvladaju covjekom.
Negledam svijet kroz crno bijelo , jer izmedju dobrih i losih ljudi ima uvijek onih zavedenih, njima treba pomoci al iskljucivo kroz snagu argumenta i cinjenice.

Zelja mi je samo da ovdje zajednicki shvatimo i dokazemo da ova trula tvorevina koja je izgradjena na suhim licnim ineresima je ustvari toliko stetna kao trojanac u kompjuteru i sto duze stoji sve vise skodi a posebno je stetno kad ima onih koji ga gaje.
Nije mi zelja nikoga uvrijedit a posebno ne tebe..s obzirom da s tobom vise polemisem zadnjih dana.

Ovo sto je ovaj zadnji brat napisao o ubijanju medjusobno da je to susta suprotnost kur anu i hadisu , potpuno se slazem.
Ali ovdje treba napraviti razliku izmedju onoga ko se brani i ko napada. Situacija u Sandzaku nije takva gde se svi napadaju i svi brane . Ne
Vec imaju oni koji napadaju i oni koji se brane, naravno kao takvi nemogu biti u istom kosu.
Braniti vjeru, cast, dostojanstvo ,jedinstvo i obraz je obaveza svakog muslimana.
Bez obzira ko je napadac bio on Omer ili Ivan

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.573

Četvrtak, 10. April 2008

-Jastreb,ja po stoti put ponavljam da je to POLITICKA REALNOST,i da nas niko ne pita hoces,neces,mi mozemo u ustavu se fokusirati na ono sto nam odgovara
-Svi su deklarativno podrzali ustav, a srcem-pa ti to ne znas zar ne?

Kelam,nisam ja sebe pronasao u toj poslovici,nego sam primetio da je meni upucena,a to je razlika.
-i to sad ispade,ja shvatio da sam slep i gluh pa eto vakat je da se menjam :(

-polemisem,upravo sto nije sve crno belo,a ti hoces da pomazes snagom svojih argumenata(zavedenim ljudima),al ta poslovica(u onom kontekstu) ti i nije neki argument (to bi bilo ko kad bi ja bio ohol pa reko za suprotna misljenja od mojeg "Kad bi BOG sluso sta vrane grakcu,i nebo bi bilo crno ili nesto tako)

-mozemo da polemisemo o cemu hoces,i dokazuj ti,ali budi spreman i da nije tako. u suprotnom ovaj forum bi bio forum jednoumlja

-i pisemo,da pomognemo zavedenim,i otkrijemo ko ih to zavodi? ;)

jer sto bi admin u potpisu reko,nije to na kraju vredno sikiracije (o)

-

kelam

Početnik

(10)

• »kelam« je muško

• Poruku poslati

1.574

Četvrtak, 10. April 2008

Selam
Biti slijep i gluh neznaci biti glup.
Vec slepilo znaci neuocavanje jasnih argumenata a gluhoca neslusanje kristalnih cinjenica.
Nekako ne primecujem od tebe neke argumente ( pa i iz rukava )
Sto se tice tvog pokusaja da sastavis poslovicu , mislim da bi ce ti zavrsetak ponuditi onaj jadnik, Bogohulnik iz Holandije koji je uradio "Fitnu"
Samo te upozoravam da se klonis ti i takvih sala s vjerom, inace cu pomisliti da sjedis u istoj klupi s ovim jadnicima .

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.575

Subota, 12. April 2008

www.glas-islama.com

Citirano

Intervju s muftijom preševskim Mumin-ef. Tahirijem, povodom Dana jedinstva Islamske zajednice...

Glas islama: Poštovani Muftija, možete li nam reći Vašu kratku biografiju?

Zovem se Mumin Tahiri. Rođen sam 1967. godine u selu Pidić u opštini Gnjilane. Osnovnu školu sam završio u Preševu, a srednju Alauddin medresu u Prištini. Fakultet sam završio na Univerzitetu “Al-Jermuk”, u Irbidu, u Jordanu.

Potičem iz pobožne islamske porodice. Ranije sam bio predsjednik dobrotvorne organizacije “Sami Frasheri”, odjel za Preševo. Obavljao sam imamsku službu u džamiji u Philippsburgu u Njemačkoj. Jedno vrijeme sam bio imam u selu Žunica, Medžlis Preševo. Trenutno obnašam funkciju muftije preševskog.

Glas islama: Koliko muslimana živi u opštinama koje pokriva Muftijstvo preševsko? Kako oni žive?

U Preševskoj dolini živi oko 100.000 muslimana. Opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa trpjele su sistematsku presiju vlasti, naročito tokom Miloševićeve vladavine. Tako je jedan značajan broj ljudi iz straha od eskalacije situacije napustilo svoja mjesta. Tokom NATO bombardovanja 1999. godine ovo područje napustilo je 12.000 Albanaca muslimana. I danas ljudi osjećaju opštu nesigurnost i nemir. Nezaposlenost je na veoma visokom nivou. Većina fabrika koja su nekada radile su zatvorene.

Pripadnici islama ovdje žive u potpunoj harmoniji s normama svoje vjere i u skladu s islamskim načelima. Islam je od davnina zauzimao mjesto u dušama muslimana u ovim predjelima. Što se tiče Medveđe, tamo vlada velika represija od strane vlasti, kako bi se ljudi primorali da napuste svoja vjekovna ognjišta. Sa tog područja je emigriralo mnogo Albanaca muslimana.

Glas islama: S kakvim resursima raspolaže Muftijstvo preševsko i koliko je to daleko od potreba koje imate, s kadrovskog aspekta i sa drugih aspekata kojima raspolažete?

Muftijstvo, kao najviši organ vjerske organizacije, kao glavni resurs ima imame, vjeroučitelje u školama i uopšteno govoreći, zadovoljni smo. Imamo desetine teologa koji su završili studije u raznim mjestima arapskog i islamskog svijeta. Važno je i to što imamo i doktora i magistara islamskih nauka – teologije. Mislim da našem kadru ne manjka kreativnosti, volje kod unapređivanja vrijednih stvari. Kada ovo kažem prije svega mislim na sistematizaciju imamskih dužnosti, koja bi regulisala mnogo štošta. Na kraju, imam ima mnogo obaveza koje otežavaju napredak. Vakufski resursi su mnogo slabi. Nedostatak materijalnih sredstava učinio je da oni ostanu neiskorišteni.

Prosto rečeno, još uvijek smo daleko od ispunjavanja potreba. Stoga, u budućnosti trebamo razmišljati o izdavanju biltena, knjiga, štampanju islamskih časopisa. Moramo se angažovati na formiranju uprave za vanjska pitanja čiji će zadatak biti briga o uspostavljanju posebnih veza s našom dijasporom koja je emigrirala u zemlje Zapadne Evrope i Sjedinjene Američke Države.

Glas islama: Kakva je saradnja Muftije preševskog sa Glavnim i drugim muftijama?

Imam odlične utiske. Saradnja je odlična. Imamo sastanke na različitim nivoima. I sa Muftijom novosadskim imamo veoma dobru saradnju. Ova saradnja će se, ako Allah da, nastaviti i u budućnosti.

Glas islama: Nedavno je otvorena džamija u Preševu. U planu je i izgradnja medrese. Dokle ste stigli sa pripremama za izgradnju medrese?

Da, otvorena je džamija u selu Buštran gdje su prisustvovali i predstavnici Mešihata Islamske zajednice na čelu s doc. dr. Mevlud-ef. Dudić, kao i predstavnici Islamske zajednice Kosova i Makedonije. To je bilo više od otvaranja džamije, zato što su se susrela braća iste vjere iz raznih krajeva. Ovdje treba istaći i zajednički iftar koji je Muftijstvo organizovalo u Preševu, 20.09.2007. godine, desete noći blagoslovljenog mjeseca ramazana. To je bila prava manifestacija harmonije od strane svih prisutnih.

Isto tako, Muftijstvo preševsko ima u planu i ono što mi nazivamo kapitalnim investicijama. Pod time podrazumijevam medresu u Preševu, oko čega smo se dogovorili i imamo podršku od mojih pomenutih saradnika, kao i od braće iz Novog Pazara, znači, iz Mešihata, i od Islamske zajednice Kosova i Rijaseta Islamske zajednice u Makedoniji.

Za sada je sve spremno s aspekta dokumentacije. Čekamo ljepše dane, inšallah, i očekujemo da na proljeće, Allahovom voljom, započnemo sa izgradnjom ovih veoma važnih institucija za naredne generacije. Koristim priliku da pozovem muslimane Sandžaka, da pomognu izgradnju ove institucije od životnog značaja za vjernike Preševske doline.

Glas islama: Kakvo je stanje s omladinom? Radi li se dovoljno s njima? Da li im se prilazi na pravi način?

Naša institucija je naročito zainteresovana i posvećena napretku omladine, eliminisanju negativnih pojava. Među mnogobrojnim aktivnostima istakao bih vjerske emisije, atraktivne javne tribine, kao i razne susrete. U mnogim pitanjima smo napredovali, ali ipak jedan dio omladine nalazi se na pogrešnom putu i ne žele saznati ništa o životu na budućem svijetu.

Moramo djelovati aktivno, metodološki i dinamično kako bismo riješili probleme omladine. Dužni smo osigurati sve institucije koje će se baviti složenim pitanjima uz smjelost i kreativnost. Cilj je sačuvati srž omladine, kako bismo imali moralno zdravu omladinu. Jer, islamski vjerozakon (Šerijat) bavi se i pitanjem morala i etike, kao i pitanjima apsolutnih obaveza i apsolutnih zabrana.

Imamo omladinu koja se kreće potpuno neutralnom teritorijom. Institucija je ranije u više navrata posredovala kako bi otkrila njihove želje i radila na njihovom usmjeravanju i ispunjavanju. Nemoguće je zabilježiti svaki njihov pokret koji odobrava islamska etika i dati preporuke koje se trebaju ispuniti. Međutim, od velikog značaja je da institucija ističe kur’anske smjernice o tome da moralne vrijednosti i ljudsko ponašanje zavisi od njihove namjere (nijjeta). Budući da imamo ozbiljne namjere u tom pravcu, ostaje da se nadamo da će, uz Allahovu pomoć, uprkos teškoćama na koje ćemo naići, naše iskrene namjere uroditi plodom. Isto tako, ulažemo mnogo napora na putu formiranja i edukacije efikasne zajednice, moralno zdrave, obrazovane u duhu islamskih izvora.

U svakom slučaju, islamske institucije u apsolutnom smislu imaju ispravan pristup “islamu širokih masa” koji određuje praksu ove vjere svojstvenu običnim ljudima. Drugim riječima, institucije prakse su bliske prirodi, ali, s druge strane, postoje i teža pitanja vezana za potpuno apstraktne koncepte islama. Tim povodom mislim da njihove psihološke potrebe za nas predstavljaju podstrek da razvijemo metodološke forme kako bismo imali što ispravniji pristup.

Glas islama: Krajem prošle godine Islamska zajednica je suočena sa prvim velikim iskušenjem - pokušajem rušenja njenog sistema. Kakav je Vaš stav po tom pitanju? Da li je bilo pokušaja da se problemi naprave i u Preševskoj dolini?

Sve što se gradi van Islamske zajednice za nas je ilegalno, neprihvatljivo, zato što nije urađeno unutar institucije – vaninstitucionalno je, nije u skladu sa normativnim aktima, pa je zato ništavno. To je odmetništvo.

Od samog početka smo u kontaktu sa Glavnim muftijom, Muamer-efendijom, upoznati smo sa svim detaljima kroz koje je prošla i prolazi Islamska zajednica. Naš stav je od samog početka bio vrlo jasan, mogu reći i principijelan. Odmetništvo je za nas neprihvatljivo i mi ga nikada nećemo priznati. U Preševskoj dolini smo imali problema još prije pojave ove grupe oko Zilkića, ali su većina imama i džemata ostali čvrsto jedinstveni i nepokolebljivi uz Islamsku zajednicu i Muftijstvo koje je njen dio. Poznate su nam sve spletke Jusufspahića, one nisu ništa novo. Već godinama nastoje da se predstave kao predstavnici muslimana, iako to nisu, iako ih narod ne priznaje. Ovo što se desilo nije ništa novo osim još jedan pokušaj u tom smjeru, pokušaj nametanja muslimanima nekog koga oni neće i ne prihvataju.

Glas islama: Prošla je godina od objedinjavanja. Vaši imami su i ovog puta bili prisutni u velikom broju. Kako ocjenjujete protekli period? Kakvi su Vaši utisci sa svečanosti?

Bila nam je čast boraviti na godišnjici ujedinjenja Islamske zajednice. Došli smo da se vidi da smo zajedno. Ujedinjeni smo i borit ćemo se do kraja zajedno, sve dok ne ostvarimo naše zajedničke ciljeve. A zajednički ciljevi su nam ostvarivanje svih zakonom zagarantovanih prava u ovoj državi. Muslimani su svojim prisustvom i ovog puta pokazali koga hoće za svoje muftije, imame i predstavnike. Drago nam je što smo vidjeli ovoliko ljudi, možda više nego prošli put, na dan objedinjenja. To je dokaz da je objedinjenje uspjelo i da trebamo nastaviti dalje, još čvršće uvezani, u susret svim iskušenjima koja nas napadaju.

Glas islama: Imamo informacije da ste imali neugodnosti tokom puta za Novi Pazar. Da li to ima veze sa zasijedanjem Sabora i šta se, zapravo, desilo?

Doživio sam nesvakidašnja maltretiranja na putu za Novi Pazar, gdje je trebao da učestvujem na zasijedanju Sabora i proslavi Dana jedinstva Islamske zajednice u Srbiji. U životu nisam doživio takve neprijatnosti od strane policije. Naime, moj auto je bio čak pet puta zaustavljen na putu od Preševa do Novog Pazara. Cilj je, svakako, bio dvojak: da se opstruira proslava Dana jedinstva, ali i da me pokušaju trajno zastrašiti da ne održavam tako dobre odnose s ostalim muftijstvima, a posebno sandžačkim.

Na zadnjem, petom punktu, došlo je do najdužeg zadržavanja. Razlog je bio, kako je policija rekla, punomoć za automobil kojim sam putovao. Pošto to patrola nije mogla provjeriti na licu mjesta, cijelu delegaciju su odveli u stanicu. Tu su zadržani duže vremena, da bi na kraju vratili dokumentaciju auta uz obrazloženje da je sve u redu.

Nakon svih tih maltretiranja, ipak sam uspio stići na sami kraj manifestacije i obratiti se okupljenim vjernicima na platou ispred Mešihata Islamske zajednice.

Ostaje da uputimo dovu Uzvišenom Allahu dž.š. da svima nama pomogne da radimo na unapređenju društva u kojem živimo i da na taj način obasjamo put našoj djeci. Jer, kao što kaže pjesnik: “Ako ne radim ja, ako ne radiš ti, ako niko od nas ne radi, kako ćemo svjetlošću razbiti tamu?!”

Razgovarao:

Fahrudin Smailovic

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

1.576

Srijeda, 16. April 2008

Osvrnuo bih se na ed-ovo pisanje o znacaju lokalnih izbora za IZ. Ed je izneo tvrdnju da bi izbornim porazom Sulejman Ugljanin izgubio dobar deo mehanizama za napade na IZ sa cime bih se ja slozio. Medjutim, ima i druga strana price. A to su parlamentarni izbori, koji su sa stanovista IZ bar jednako vazni koliko i lokalni. Mislim da je vlada DSS-a i SRS posle 11.maja gotovo izvesna, a nije nikakva tajna da bi Vojislav Kostunica i Srpska radikalna stranka vise voleli da na celu IZ vide Jusufspahice i Adema Zilkica. Uzimajuci te cinjenice u obzir, mislim da ce u narednom periodu Jusufspahici i Zilkic imati apsolutnu i otvorenu pomoc od vlade Republike Srbije. U tom slucaju, cak i da Sulejman Uglajnin izgubi svu vlast na lokalu, napadi na IZ se nece smanjiti. Razlika ce biti u tome sto se do sada glavnica napada lansirala sa lokala, a potpomagala delom vlade, dok bi po novom scenario vecina napada dolazila iz vlade, koja bi bila potpomognuta elementima sa lokala.

To u prijevodu znaci da kako god da se lokalni izbori zavrse napadi na IZ nece prestati ni sa institucionalnog nivoa, cak sta vise vrlo je verovatno da ce se i pojacati. Bar su ovo moje procene, a voleo bih da nisam u pravu.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.577

Srijeda, 16. April 2008

Ovaj scenario je gotovo izvjestan. Ipak razlika je u tome, sto bi ovakav razvoj stvari opet homogenizovao nas narod, koji bi u najvecem dijelu stao uz Islamsku zajednicu, sto bi pojacalo uporiste Islamske zajednice u narodu, a glavna snaga IZ-e je upravo potpora u narodu.
Mislim da su ovog scenarija svjesni i u Islamskoj zajednici i da imaju odgovarajuce odgovore na eventualne pritiske.
Bitno je mozda napomenuti, da bi takav otvoren napad vlade na Islamsku zajednicu mogao imati za posljedicu internacionalizaju cjelokupnog pitanja Sandzaka i Bosnjaka, kao nacinalne zajednice.

Mnogo veca dilema je onda za Ugljanina, jer bi se morao odluciti ili da bude uz Islamsku zajednicu ili iz vladu Kostunica-Nikolic. Mislim da ukoliko bi se stavio na stranu vlade, to bi definitvno razoblicilo njegovu politiku, a kako bi se to odrazilo na njegovo uporiste u narodu valjda je svakom jasno.
SDA 1990

Fik

Početnik

(10)

• »Fik« je muško

Datum registracije: 26.11.2004

• Poruku poslati

1.578

Srijeda, 16. April 2008

Ma nema šanse Koštunjavi da ostane na vlasti, pobeđuju demokratske snage, potpisujemo sporazum sa EU i nastavljaju se reforme, i sve ok 8)

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.579

Srijeda, 16. April 2008

Citirano

Orginalno od Tufan
Bitno je mozda napomenuti, da bi takav otvoren napad vlade na Islamsku zajednicu mogao imati za posljedicu internacionalizaju cjelokupnog pitanja Sandzaka i Bosnjaka, kao nacinalne zajednice.

Hm, izgleda da se ova svijet stvarno pomalo interesuje sta se desava po Sandzaku :]

Aktuelnosti
Glavni muftija Muamer-ef. Zukorlić primio delegaciju Ambasada Kraljevine Švedske i Republike Finske

Srijeda, 16. April 2008.| 13:48

Dana 16.04.2008. god. u sjedištu Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, glavni muftija Muamer ef. Zukorlić primio je delegaciju Ambasada Kraljevine Švedske i Republike Finske.
Tom prilikom gosti su se interesovali za kršenje vjerskih prava muslimana u Srbiji, a u svjetlu brojnih događanja u Sandžaku proteklih sedam mjeseci.

Sagovornici su, takođe, iznijeli svoje stavove o organizovanju muslimana na nivou Evrope, kako bi pripadnici islama postali faktor stabilnosti u Evropi.

Gosti su se takođe interesovali i ulozi Islamske zajednice u rješavanju socijalnih pitanja, poput narkomanije i povratka raseljenih lica.

Jedna od važnih tema razgovora bio je i Ineternacionalni univerzitet u Novom Pazaru, za čiji rad je pokazano.posebno interesovanje. Tom prilikom je razmatrana mogućnost sudjelovanja Univerziteta u razvojnim projektima koji bi imali za cilj otvaranje novih radnih mjesta za povratnike iz zapadnih zemalja.

http://www.islamskazajednica.org/
SDA 1990

cosak_uma

Početnik

(10)

• »cosak_uma« je žensko

Datum registracije: 14.04.2008

• Poruku poslati

1.580

Srijeda, 16. April 2008

Agonija se nastavlja, sta li ce sledece izmisliti? X( Sve mi se vise cini da ce ubiti muftiju :(
Ako tezis za dostojanstvom, ne prihvataj nista manje od zvezda. :]

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks