Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »ALIJA-KLADNICA« je muško

Datum registracije: 17.09.2004

• Poruku poslati

141

Srijeda, 10. Oktobar 2007

Selam

Diskusija o puču u Islamskoj zajednici bas se rasplamsala. Ima dosta logičnih stvari u postu Jonuza i Sandžačkog sina. Sinić u hotelu Tadždž (čuvenoj kafani u kojoj su donete odlulujuće odluke) sa istim stolom su seli bili svi ti značajni ljudi, važni i po mnogo čemu prepznatljivi. Ono što se moglo očekivati jeste da će sutra u centru grada biti svečanost povodom “inaguracije” novog reis ul uleme Adema Zilkića jevaljeno je iz kabineta muftije Hasiba Suljevića u saopštenju koji je ručno ispisao i prosledio regionalnoj radio televiziji. Tako da sutra uživamo u fešti inaguracije. Sinoć na RTV smo ponovo imali priliku da čujemo razna saopštenja nekakvih udruženja, nvo, pa se po koyna koji put javilo Udrženje građana “25 maj” saopštenjem gde se apeluje na mir, i toleranciju, a proyiva nekakva nepostojeća Islamska zajednica koju predvodi nekakv Zukorlić Muamer i lepo hvalospevi. Šta da radimo osim da ibretimo.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

142

Fitna...sala nije. Nije dzaba receno da je fitna gora od ubijanja....No, na hajr. Dako iz ovoga izvucemo veliku pouku ma kakav ishod bio.

Allah je pravedan i On nece dozvoliti nepravdu insallah.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

143

Citirano

Orginalno od Root

Hehehe, pazi ovoga lika. Ovo neki tvoj Laki ili nick ili ahbab?
Znaci saznao si za delegaciju iz mesihata a za ove druge nisi mogao? Zar je tvoj izvor samo video stranu? :))
Lazu te, prijatelju, lazu. A lazes i ti.
A tek ovaj dio da je milicija dosla da njih zastiti od nas. I tu su te (ako i sam ne lazes) debelo slagali. A zatrazi od tvojih ahbaba video snimak pa se uvjeri.

Fitnedzije pokvarene i lazljive.

Polako dragi brate,Allah te uputio i tebe i mene.Nemoj odmah da me lincujes i optuzujes da lazem.Samo sam prenio ono sto sam cuo vezano za desavanja u Sjenici ali to od jedne strane prvo(sto mozda nije u redu,medjutim imam pravo postaviti pitanje i tragat za istinom).Nisam rekao ni da je istina,a ni da nije.Islamski,seriatski je da se saslusaju obe strane pa tek onda donese zakljucak ili presuda(ako kadija sudi)
Apel svima ovom prilikom da ne vjeruju samo jednoj strani jer u tom slucaju nece suditi po Bozjem zakonu i nece biti objektivni i nepristrasni.

Dakle druga strana jeste emisija na tv gde je Bekir ef.Makic uvazeni profesor pojasnio mnoge stvari vezano za trenutnu situaciju.Receno mi je(nisam gledao)da je Bekir ef kazao da su ovi iz novopecenog mesihata sa merakom gledali i podrzali policajce da biju muslimane i nasu bracu tj.delegaciju meshata.

Da Allah sacuva od takvih ljudi.Nemam vise komentara,jer koliko neko treba biti los covjek pa da mu je drago kada neko uznemirava i napada vjernike muslimane!?

Dakle Roote tebi takodje vjerujem kao drugoj strani,mislim da ne lazes i da je bilo onako kako si opisao.A to sto si mene nazvao lazljivcem i fitnedzijom ti ne zamjeram,jer nije lako kada se nema razumijevanja za istinu i kada neko namjerno laze i namjesta pricu tj.spletkari(bar ja tako zakljucujem)

Zaboravih da spomenem da nisam povjerovao u pricu, iako sam je prenio,da su se braca iz mesihata ponasali kaubojski,obzirom da znam Nedzada ef.Hasanovica i Bekira ef. Makica kao ljude sa finim ponasanjem,a i ef. Plojovic mi djeluje mirnog ponasanja.mnogi nasi imami se ne sepure kao kauboji(a ako ima neki njegov problem,jer bit musliman neznaci biti savrsen),vec su ponosni i dostojanstveni.Ljudi cesto znaju pobrkat te dvije stvari,a mozda je i ovaj moj izvor pobrko,sta cu mu ja sad ?(

p.s. Jel ima nedje na netu ta emisija gde je Bekir ef.gostovao ili snimak zi te dzamije u Sjenici,znal neko?!voleo bih se pored price i licno uvjerit.

"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

144

najbolje bi bilo da uvezemo neku trecu jer ove dve se mnogo svadjaju.kao sto jedan rece da vidimo ko ce da pobedi.
veru na jednu stranu
politiku na drugu

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

145

Da se vratimo temi. Intervju Muamera ef. Zukorlica za "Kurir".
Intervju Muhameda ef. Juhufspahica za "Politiku".
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Ahmed

Učenik

(10)

Datum registracije: 26.07.2006

• Poruku poslati

146

Roote mozes li da postavis predavanje u vezi sa aktuelnom situacijom od Bekir ef. Makica sa btv.nemam btv zbog kablovske

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

147

Sve je jasnije i ociglednije ko stoji iza svega ovoga sto se dogadja. Muslimani, zauzeti medjusobnim trvenjima, ni ne primjecuju da je ministar vjera danas "poklonio" motel sopocani i ras manastiru sopocani. Ono u sta je ovaj narod ulagao sada ide crkvi.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

148

Bogami dobro su rekli nasi stari

Dok se dvojica svadjaju treci koristi

Znaci dok se nama narod podijeli udvoje pa se pobise i poklase ko ce im biti vodja neko treci sve to koristi.

Meni je najtuznije u svoj ovoj prici sto se po ko zna koji put ponavlja ista situacija sto nasi i politicki i verske vodje ne mogu da sagledaju objektivno stanje stvari. Po koji put im se baci mamac a oni zagrizu i posvadjaju se a srbi to itekako dobro koriste odgovara im neuravnotezena situacija u sandzaku dok se ovi nasi dole svadjaju oko stolica i fotelja ko ce svoju Zadnjicu (da izvinete na izrazu) da smesti u koju fotelju srbi sav doprinos para koji se uzima iz sandzaka ulazu u svoje gradove i izgradjuju svoju zemlju a nama nista i opet nista.

Bio sam u pazaru do prosle hefte na zalost vidio sam da se asfaltiraju putevi oko srpskih sela dok se gradske ulice rastakaju u blatu. Vidim da se nasi verske vodje setaju i cosaju po maroku i ostalim delovima svijeta i setaju nadmeno svojim djipovima i razmecu se svojim naratorskim mogucnostima koje ne donose nikome dobro.

A vidim da i ovde na forumu ne mogu a da se ne poodvajaju ko za sulja ko za hodju.

Meni stvarno nije jasno kako sav taj narod misli da napreduje u bolju buducnost a samo se dele i nema nikakvih napredaka ka boljem.

Vidio sam u pazaru da mnogo malo ljudi radi da se grad izdrzava od onoga sto neko posalje iz inostranstva a narod i dalje pokusava da zivi na visokoj nozi.

Vidio sam da je proizvodnja svedena na najnizi minimum i da ljudi koji rade po tim ateljejima za izradu farmerica rade za male pare da je sve to neprofesionalno organizovano da ljudi nisu osigurani da se ta sitna proizvodnja obavlja metodom od danas do sutra a prekosutra sta na Allah dragi bude dao.

Na zalost ovo je prvi put da sam sa velikim merakom otisao do Pazara a da sam se vratio mnogo razocaran.

U sve sto sam video i cuo jedino me je obradovalo sta sam mogao videti par ljudi sa foruma a i to je na zalost trajalao samo nekoliko minuta.

Volio bih da imam jedan carobni stapic pa da mogu sve to da vratim na svoje mesto. Da se te proizvodnje sto bolje organizuju da se ti sitni proizvodjaci udruze u velike firme kako bi bili bolji konkurenti na trzistu da se veci broj ljudi zaposli da narod zivne i da im se vrati osmeh na licu.

Hajde ljudi ne delite se vise za sulja i za hodju nadjite nekog treceg koji ce biti tu da odradi svoj posao i kad bude zatrebalo da se moze smeniti isto kao i jedan trener nekog poznatog kluba.

Mislim da je krajnje vreme da se ovaj nas narod uozbilji i shvati da se politika i vera ne vode emocijama nego razumom i pamecu.

Ja se napisah djuture a pun sam nekakvih kritika imam utisak da bih moga napisati jedan roman o tome........
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

149

Za podrsku Cericu trebamo pozvati sve Bosnjake, a ne sve muslimane, jer albanski, turski, romski, srpski, crnogorski i inji muslimani nemaju bas nesto puno sa reisom za BiH

Moja greska, crnogorski muslimani (ili muslimani juznog Sandzaka) imaju svojeg CG reisa, ali posto je taj reis Sandzaklija, to opet ne znaci da mi iz sjevernog Sandzaka trebamo njega prihvatiti kao naseg Sandzackog reisa, a jer nas od nase brace Sandzaklija i medjudrzavnom granicom odvojise.

A i sta i da radimo sa muslimanima koji nisu Sandzaklije ili koji nisu Bosnjaci. Dali da pored Romskog oni trebaju imaju i nekakvog Tursko-Albanskog reisa?
Mozda je nabolje da ispunimo srce Srbima, da razbijmo sve ove muslimane raznih nacionalnosti na sto manje dijelove, i da ne okupljajmo sve muslimane u Srbiji (bez obzira na nacionalnost) u jednu krovnu organizaciju.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

151

Citirano

Orginalno od E-B
Za podrsku Cericu trebamo pozvati sve Bosnjake, a ne sve muslimane, jer albanski, turski, romski, srpski, crnogorski i inji muslimani nemaju bas nesto puno sa reisom za BiH

Moja greska, crnogorski muslimani (ili muslimani juznog Sandzaka) imaju svojeg CG reisa, ali posto je taj reis Sandzaklija, to opet ne znaci da mi iz sjevernog Sandzaka trebamo njega prihvatiti kao naseg Sandzackog reisa, a jer nas od nase brace Sandzaklija i medjudrzavnom granicom odvojise.

A i sta i da radimo sa muslimanima koji nisu Sandzaklije ili koji nisu Bosnjaci. Dali da pored Romskog oni trebaju imaju i nekakvog Tursko-Albanskog reisa?
Mozda je nabolje da ispunimo srce Srbima, da razbijmo sve ove muslimane raznih nacionalnosti na sto manje dijelove, i da ne okupljajmo sve muslimane u Srbiji (bez obzira na nacionalnost) u jednu krovnu organizaciju.

Mozda nisi dovoljno obratio paznju crna gora nema svog reisul ulemu nego ima reisa islamske zajednice sto u prijevodu znaci predsjednik islamske zajednice crne gore, isti stepen kao i predsjetnik mesihata islamske zajednice u srbiji. reisul ulema je samo jedan i to je dr. mustafa ef. ceric
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

basam

Početnik

(10)

Datum registracije: 09.10.2007

• Poruku poslati

152

Interesantno je da postoje ljudi koji u ovim,po Sandžak i Bošnjake,istorijskim događanjima ne prepoznaju pozadinu,a još gore da ne vide implikacije ovih strašnih smutnji i zavera.
Dragi moj prijatelju ako ti u ovome vidiš personalne probleme onda nisi dobro pogledao.
Problem je,očito,konceptualni.Sa jedne strane je koncept marginalizacije i potpune kontrole verskog života muslimana u Sandžaku,a sa druge poštovanje verskih propisa i tradicije uz negovanje i razvijanje islamskih vrijednosti.Ako želiš možemo razmijeniti mišljenja po tom pitanju.Selam.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

153

Jutros je u Kaziprstu gostovala Aida Corovic iz NVO URban In. Dala je izvanrednu analizu poslednjih desavanja u Sandzaku...

Za slusanje...

http://www.b92.net/stream/plsgen.php?fil…10-10-09-30.mp3
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

154

Četvrtak, 11. Oktobar 2007

Zanimljiva analiza posljednjih dogadjanja u Sandzaku http://www.bosnjaci.net/aktuelnosti.php?id=1225&polje=islam
Neda nana svog Sultana

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

155

Upotreba palice Član 4, 5 i 6 govore o upotrebi službene palice.

2. Službena palica

Član 4.
Ovlašćeno službeno lice ima pravo da upotrebi službenu palicu iz razloga utvrđenih u članu 1. ovog Pravilnika, ako upotrebom fizičke snage nije savladao otpor lica ili proceni da bi upotrebom fizičke snage doveo u opasnost svoj ili život drugih lica.

Upotrebom službene palice smatra se primena zahvata i nanošenje udaraca službenom palicom.

Udarci službenom palicom mogu se nanositi na velike grupe mišića ruku i nogu.

Udarci službenom palicom ne smeju se nanositi u predelu glave, vrata, kičmenog stuba, grudnog koša, trbušnog zida, genitalija i zglobova.

Član 5.
U slučaju pasivnog otpora ovlašćeno službeno lice upotrebiće službenu palicu samo ako oceni da upotrebom fizičke snage ne može da savlada takav otpor.

Član 6.
Prema licima mlađim od 14 godina, očigledno bolesnim i iznemoglim licima, teškim invalidima i ženama čija je trudnoća vidljiva, fizička snaga i službena palica mogu se upotrebiti samo ako neko od tih lica vatrenim oružjem, oruđem ili drugim opasnim predmetom ugrožava život ovlašćenog službenog lica ili
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

156

Evo i zakona o javnom redu i miru. Interesantan je član 6:

Član 6.
Ko svađom ili vikom remeti javni red i mir ili ugrožava bezbednost građana - kazniće se novčanom kaznom od 500 novih dinara ili kaznom zatvora do 20 dana.

Ko ugrožava sigurnost drugog lica pretnjom da će napasti na život ili telo tog ili njemu bliskog lica - kazniće se novčanom kaznom do 700 novih dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.

Ko vređanjem ili zloupotrebom drugog, vršenjem nasilja nad drugim, izazivanjem tuče ili učestvovanjem u njoj, ugrožava spokojstvo građana ili remeti javni red i mir - kazniće se novčanom kaznom do 1.000 novih dinara ili kaznom zatvora do 60 dana.

Kad se prekršaj iz st. 1. do 3. ovog člana izvrši u grupi - kazniće se kaznom zatvora do 60 dana.
sans je dodao ovaj fajl:
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

157

Iz izjave Muamer ef. Zukorlica date Blicu

"Da bi novonastala IZS dobila samostalnost, morale bi je priznati sve islamske zajednice sukcesori nekadašnje Islamske zajednice SFRJ.

"Međutim, još 1994. na sastanku u Istanbulu delegacije svih tih islamskih zajednica potpisale su akt kojim se priznaje IZS sa duhovnim sedištem u Sarajevu",
dodao je Zukorlić.

Kako je naglasio, u Srbiji postoji samo Islamska zajednica u Srbiji, čije je administrativno i versko sedište u Novom Pazaru, a duhovno u Sarajevu.

"Duhovni centar je pitanje tradicije koju 'pučisti' nemaju. Oni su pokušali da profitiraju jeftinijom pričom zasnovanom na prosrpskom patriotizmu, dok su svi koji ne misle kao oni - neprijatelji ove zemlje ", rekao je Zukorlić.

Zukorlić je kazao da nije "ništa neobično" da duhovno sedište islamske zajednice bude u Sarajevu, i naveo da je i za sveštenstvo i vernike Srpske pravoslavne crkve duhovni centar u Beogradu, bez obzira da li žive u Bosni, Hrvatskoj ili negde u svetu. "

Neda nana svog Sultana

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

158

Policija će snimati skup u Novom Pazaru
Autor: Beta | 11.10.2007 - 12:18
Policija će u Novom Pazaru snimati video kamerom i fotografisati učesnike današnjeg verskog skupa zbog opasnosti da bi moglo da dođe do ugrožavanja života ljudi i imovine, saopštio je lokalni SUP.

U saopštenju policije se podseća da će danas u 15 sati u centru Novog Pazara, ispred hotela "Vrbak", biti održan skup povodom ustoličenja Reisa Islamske zajednice Srbije, sa sedištem u Beogradu, Adema Zilkića.
Deo imama iz nekoliko sandžačkih gradova imenovao je Zilkića za reis-ul-ulemu u Srbiji i Muamera Zukorlića smenio sa funkcije glavnog muftije u Srbiji. Oni su, takođe, saopštili da se Islamska zajednica u Srbiji reorganizuje na drugim principima i izdvaja iz sastava Rijaseta u BiH.
Sandžački Mešihat na čelu sa Muamerom Zukorlićem je, s druge strane, nelegalnim proglasio sve odluke imama koji se deklarišu kao Islamska zajednica Srbije sa sedištem u Beogradu.
Obe strane za sebe tvrde da su jedini legalni i legitimni predstavnici muslimana u Srbiji. Nakon toga se nekoliko incidenata dogodilo u Sjenici, Prijepolju i Novom Pazaru a zabeleženi su i napadi na lokalne radio i televizijske stanice.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

159

RTS: Četvrtak, Oktobar 11, 2007 13:06

U Bajrakli-džamiji svečano je uručena menšura [povelja] reis-ul-ulemi Ademu Zilkiću kojom mu se daje šerijatsko pravno ovlašćenje da zastupa Islamsku zajednicu Srbije, koga je na tu dužnost izabrao vrhovni sabor te zajednice 4. oktobra u Novom Pazaru.

Reisu Zilkiću povelju o postavljenju uručio je počasni reis-ul-ulema IZS i penzionisani beogradski muftija Hamdija Jusufspahić. Čestitajući sutrašnji praznik, Ramazanski Bajram, reis-ul-ulema Zilkić je pozvao na mir i pravdu.

Obraćanje vernicima novoizabranog reis-ul-uleme Islamske zajednice Srbije Adema Zilkića, planirano je za 15 časova na centralnom novopazarskom trgu.

Glavni muftija i predsednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić pročitao je tradicionalnu čestitku povodom Ramazanskog Bajrama, koji počinje u petak, 12. oktobra.

Kako javlja naš reporter iz Novog Pazara, Zukorlić je rekao da je 'teško da se to može nazvati čestitkom'. Naime, 'zbog medijske hajke koja se povela protiv Islamske zajednice u Srbiji, a koju predvodi RTS, pozivam sve Muslimane u Srbiji da prestanu da plaćaju tv-pretplatu dok se njen stav prema Islamskoj zajednici ne promeni', rekao je Zukorlić i naveo da se 'odriče diplomatskog pasoša ove zemlje'.

Naumov čestitao Ramazanski Bajram

Ministar vera u Vladi Republike Srbije Radomir Naumov čestitao je islamski praznik Ramazanski Bajram velikodostojnicima, verskim službenicima, učenicima medresa, studentima fakulteta i svim islamskim vernicima u Republici Srbiji.

'Iskrena je želja ministra da svaki pojedinac i svaka porodica islamske veroispovesti Ramazanski Bajram provedu u miru i zdravlju sa puno duhovne radosti, u međusobnoj slozi i ljubavi, kao i u razumevanju sa svojim komšijama drugih veroispovesti', navodi se u čestitki ministra Naumova.

Ministar je poželeo da 'veliki praznik u svakom muslimanu probudi uverenje da samo udruženim naporima možemo učiniti da se u Srbiji kao zajedničkoj državi poštuju verske i kulturne različitosti i stvore uslovi da svaka nacionalna i verska zajednica razvija i slobodno afirmiše svoje najviše vrednosti'.

Slika sa danasnje inaguracije:

@ef je dodao/la ovu sliku:
  • Iz Bajrakli dzamije.jpg
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

160

pored toliko dzemata ovde,hodza,imama ,brace Hasib ode gore u Bg(svi smo bre pppomalo zaboravili Mekku zato se okrecemo dje stignemo).Neznam samo na koju ce se to ulemu pozivat kad su u pitanju fetve.Poznato je da je titula reisa preneta iz Istanbula na Balkan kada je Islam priznat kao religija na Balkanu,i to sa centrom u Sarajevu,dakle ima neki koren.Medjutim ko je prenio titulu Reisa na Jusufspahica,jel zna neko?! X(

Takodje ono sto me puno cudi jeste sta je bilo sa tolikim pohvalama i priznanjima reisu Cericu od mnoge nase tzv.brace,a sada im kao nevalja,sada im je dragi i mili reis u Beogradu??!!
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks