Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

asija

Početnik

(10)

Datum registracije: 05.10.2007

• Poruku poslati

1.581

Srijeda, 16. April 2008

daleko zlo i gluho bilo!!! samo ti se cini

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

1.582

Ponedjeljak, 21. April 2008

MIRKO ĐORĐEVIĆ: Mediji i religija – primeri manipulacije i diskriminac

Obzirom da se u ovom tekstu(koji je eto malo poduzi)spominju IZ od strane ovog sociologa nadjoh za shodno da ga u ovoj temi postiram.

Mozda bude i nekih korisnih i zanimljivih komentara posle citanja teksta,ko zna ?(

Evo linka:

http://www.autonomija.info/mirko-dordevi…riminacije.html

La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

1.583

Ponedjeljak, 21. April 2008

Iscjelitelji u službi propale politike

Još od prastarih vremena u istoriji vlasti i sistemu vladavine poznate su razne vrste manipulacije ljudima. Neki su koristili silu da bi uspostavili samovolju, neki su, pak, kombinovali, pa su ljudima, po potrebi, dozvoljavali da koriste neke vrste slobode.
Nažalost, ovih prvih je bilo mnogo više i oni se popularno zovu diktatori. U istoriji diktatora najpoznatiji primjer je faraona u drevnom Egiptu. Naime, o jednom od egipatskih faraona govori i Kur'an opisujući njegova nedjela i tiraniju. Međutim, mi ćemo se ovdje osvrnuti na jednu posebnu metodu koju su, pored sile, koristili da bi narod držali u potpunoj lojalnosti i odanosti. To je manipulacija putem vračara, navodnih iscjelitelja i sihirbaza.

Poznato je nekoliko primjera iz hadisa Allahovog Poslanika a.s. gdje se opisuje djelovanje tirana na tu vrstu ljudi, koristeći ih da im služe i obezbjeđuju popularnost. Najpoznatiji je primjer vračara sa dvora Faraona koji su izazvali Musa a.s. da ispitaju jačinu njegove vjere i autentičnost onoga čemu poziva. Sada nećemo ulaziti u detaljniju analizu ovih primjera, već ih spominjemo samo radi pouke, upozorenja i mogućnosti da se i danas na sličan način mogu ponovo vratiti da budu u službi tirana.

Prateći aktivnosti Sulejmana Ugljanina i analizirajući njegove metode kojima pokušava da manipuliše masama i održi se na vlasti, dolazimo do zastrašujućeg zaključka. Iscjelitelji su se povampirili i ponovo pojavili. Naime, Ugljanin je u svojoj ustaljenoj manipulaciji postao prepoznatljiv i već nekoliko godina unazad gubi moć da kontroliše situaciju u Sandžaku. Njegove spletke, podvale i laži svima su postale jasne i očigledne. Njegova nesposobnost, nepismenost, nemogućnost izražavanja, podlost..., sada se ne mogu sakriti čak i od običnih laika. Sada mu više ponestaje izgovora i sažaljenja od strane masa, a ljudima treba i dalje manipulisati. Šta raditi? Kako održati vlast u ovakvom halu? Pošto se, očigledno, bacio na proučavanje sebi sličnih, došao je do jedne posebne vrste koja može biti od koristi i koja je, uzgred budi rečeno, dostupna, a koju su oni koristilli. Iscjelitelji.

Upoznao je osobu pogodnu za tako nešto, „vrsnog“ iscjelitelja, „popularnog“ Jakub-ef. Lekovića. Dotični je umislio da je „popularan“ zbog svog imena Jakub, koje je lijepo ali, nažalost, nije mu pravo - rođeno, već ga je sam birao kada je odrastao, a rođeno ime mu je Himo.

Ugljanin je ovog malog „efendiju“ još u Turskoj, kada je bio u bežaniji, prepoznao i za ovu ulogu begenisao. Naravno, što bi ga dublje u Islamsku zajednicu ubacio, bio bi mu od veće koristi. Zbog toga je Ugljanin svim silama nastojao da Lekovića (očevo prezime Selimović), afirmiše i plasira u javnost kao pravog reformatora, praveći mu teren za njegovu pravu ulogu. Poslije samo nekoliko godina, kako kriza steže šefa, njegova uloga biva jasnija. Organizovao je „liječenja“, omladinska druženja. Svi su govorili: „Mašallah!“ Ali, nažalost, radost nije dugo trajala. Odbijao je prvo sirotinju. Svi oni koji su ga pratili kažu da su bili dobrodošli samo oni koji slijede Ugljanina, ali da su bogati imali prioritet prije ostalih. Na sijelima je redovno ignorisana iskrena omladina koja nije mogla priuštiti efendiji Lekoviću finansijske hedije. Takvima bi se, prije ili kasnije, skrenula pažnja da nisu dobrodošli. Posljedice toga su bivale pogubne, od onih da je omladina odlazila u razne grupe i grupice, a najveća posljedica takvog ponašanja bila je gubljenje povjerenja efendije, misleći da su svi takvi. Sve ovo je uticalo da su se mnogi udaljavali i od džamije.

Nego, da se vratimo njegovoj ulozi iscjelitelja. Himo - Jakub se bavi ovim poslom samo iz jednog razloga, a to je brzo bogaćenje. Kada čovjeka zadesi iskušenje u porodici, kada se neko razboli, onda se ne žali truda i novca ne bi li ga izliječio. Koristeći tuđu nesreću, takozvani iscjelitelji nastupaju i nude svoju pomoć i navodno izlječenje. Naravno, liječenje Kur'anom je istina i hak, ali ono što oni rade je daleko od pravog liječenja. Prvo, kod Jakuba, iscjelitelja, nema šta tražiti osoba koja nema puno novca. On je liječnik „ozbiljne“ klijentele. Uskoro je postalo poznato - ko god se od momaka iz bogatih porodica u Novom Pazaru družio sa dotičnom osobom brzo mu je postao i pacijent. Čak je poznato da gdje bi se dotični pojavio tu je bilo i nekih džina i svi bi se plašili. Gdje god je mogao uticati kod bogatih krugova on je tražio navodnu bolest i nudio navodno izlječenje, kada bi im predstavljao kao privilegiju to što se znaju sa njim. Sve ovo je debelo naplaćivao. Ubrzo je dotični postao važna tema u Pazaru, vozio je skupe automobile, liječio čak kriminalce i narko-bosove obezbjeđujući im pravu „energiju“. Išao je tamo-amo, „uživao“, čak je svoj proizvod širom države plasirao, prodajući kilogram „učenog“ meda 50 eura, predstavljajući ga kao pravi lijek za sve bolesti. A ljudi, kada je teško, ne pitaju pošto je lijek, nadajući se da je to onaj pravi, islamski lijek. I tako redom, dok mu ne dođe prava uloga. Ugljanin je u krizi.

Ugljanin misli da je Islamska zajednica jedina prepreka njegovoj samovolji i opstanku. Dobrim dijelom je u pravu. Riješio se obračunati sa jedinom preprekom, računajući da je narod slijep, misleći sa njima će lako, kao i do sada, samo da uništi Mešihat. U tu opasnu igru, u taj poduhvat od „nacionalnog“ interesa uključuju se i „poznati“ iscjelitelji. Svi su našli u tome svoj interes, koji je sigurno šejtanski. Napali su i počeo je pokušaj puča. Gdje je tu uloga iscjelitelja? Šef kabineta.

Pored onih jadnika koji su se za tu sramnu podvalu odlučili radi nekih ličnih ambicija, koje inače legalnim putem ne bi nikada ostvarili. Pored onih koji su spremni i vjeru za večeru prodati, pa su se na tako nešto usudili za samo nekoliko desetina eura veće plate. Iscjelitelji su u svojoj namjeri spojili sve te ambicije i planove. Nije im sveta institucija Islamske zajednice. Oni će reći da ne ruše Islamsku zajednicu već samo ljude u njoj, a da žele praviti novu, kako kažu, jaču i moćniju. Ali zar svetost ove vjere povjeriti takvima? Onima koji ne poštuju svetost ramazana, nužnost jedinstva, hak vakufa, čast vjernika.

Istina je da je u pokušaju rušenja Islamske zajednice uključena grupa iscjelitelja, na čelu sa „šefom kabineta“ i njegovim nećakom Admirom Hadžićem, poznatim kao „kafanski hodžica“ ili kao lice koje redovno obilazi kafane sa sumnjivim društvom, plaćajući alkoholna pića „od hodže za društvo“. Da nas Allah sačuva takvog belaja. To lice je poznato po tome i da je u nekoliko navrata prijavljivano organima Islamske zajednice za krađu i druge sumnjive radnje. Kao iscjelitelj se predstavlja i Zilkić, kroz njegove „poznate“ hamajlije, koje je serijski pisao po nalogu poznatog sihirbaza Meha Gegića iz Tutina. Ovaj posljednji je, kažu, najjači. Kod njega se liječio lično Ugljanin. Ne smije se zaobići ni hodža iz Mura koji je u ovom poslu, izgleda, dokučio visoke deredže.

Takve je Ugljanin regrutovao da budu nosioci „emaneta vjere“. Oni su, kao, osnovali vrhovno starješinstvo „rijaset“, oni bi da budu prvi saradnici ili vršioci najviših funkcija u Islamskoj zajednici. Da nas Allah sačuva ove fitne.

I na kraju, ponovo o iscjeliteljima. Ko god ih angažuje to mu je zadnji poduhvat, bar je tako u istoriji bilo. Faraon sa njima nije uspio, o tome svjedoče predaje, pa neće ni ovi, ako Bog da.

Vjera islam nije proizvod vradžbina ni proročanstava. Ona je Allahov dar i svjetlo koje ne obasjava dubinu duše munafika. Zato se takvima ne daje emanet vjere islama. Islam je milost i spas za one koji su iskreni.

Allahova zakletva je da će On čuvati vjeru baš onako kako je i uspostavio.

www.glas-islama.com

Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Mono

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 19.03.2007

Lokacija: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235183433&sk=info

• Poruku poslati

1.584

Petak, 25. April 2008

Interviju sa Enverom Škrijeljom, renjenom u napadu Ugljaninovih ljudi u Tutinu

srijeda, 16 travanj 2008

Na sva zvona Ugljanin i onaj njegov jadni Zilkić zvone: „Muftijini ljudi naoružani, Muftijini ljudi opasni...“, a ustvari samo oni pucaju, samo oni biju, samo oni nose oružje. Tako je bilo kod Altun alem džamije, tako u Tutinu, tako svuda.

Zbog velikog interesovanja naših čitalaca, džematlija, posjetilaca internet sajta i ostalih, odlučili smo da napravimo razgovor sa Enverom Škrijeljem, službenikom Islamske zajednice, ranjenom u napadu Ugljaninovih ljudi koji je izveden na njega dana 7. marta ove godine na temeljima Medrese u Tutinu.

Molimo Vas, Envere, opišite nam šta se, zapravo, desilo, zašto i kako ste se našli toga dana u Tutinu.

Bio je petak. U Tutinu se pripremao teren za postavljanje kamena temeljca za još jedno odjeljenje Ženske medrese. Kolega Izet i ja smo krenuli da pomognemo ljudima koji su radili na postavljanju bine i raščišćavanju terena. Pošto smo pošli dosta kasno, svratili u džamiju u selu Radohovce da klanjamo džumu, nakon čega smo nastavili prema Tutinu i tu smo dobili vijest da se nešto sprema, da su primijećeni neki nepoznati ljudi iz Pazara, ali smo ipak nastavili put. Kada smo stigli na plac predviđen za izgradnju Medrese, primijetio sam građevinske radnike koji su angažovani na postavljanju bine, ali se ispred njih ubrzo okupilo dosta ljudi. Tu su bili i imami iz Tutina, među kojima i Fahrudin-ef. Ćosović. Prišao mi je i rekao da je grupa ispred nas iz Tutina i da se sa njima razgovara, izrazivši očekivanje da neće biti problema, ali da je zabrinut zbog lica koja ne poznaje i koja su stajala po strani. Pitao me da li ih poznajem, našta sam odgovorio da ih poznajem, svi su iz Pazara, i da se radi o grupi koja je uvijek u pratnji Zilkića. Odmah mi je bilo jasno da se nešto sprema čim sam njih ugledao. Dok je tekao razgovor Fahrudin-efendije sa nekim licima, odjednom su se umiješale pomenute osobe sa strane i nastala je gužva. Primijetio sam Remzu Hajrovića, jednog iz pazarske grupe, kako vadi pištolj i repertira ga okrenuvši ga prema zemlji. Ispalo je jedan hitac, zatim drugi i odjednom je podigao pištolj. Uputio sam se prema njemu ne bih li spriječio da puca u masu. Pogodio me jednim metkom u lijevu nogu, a zatim, dok sam mu se približavao, neko je pucao sa strane i pogodio me u desnu nogu. Kada sam pogođen drugim hicem, pao sam na zemlju. Siguran sam da su trojica ljudi pucali iz vatrenog oružja. Svi su to vidjeli, osim policije, koja je bila brojna, sa najmanje pedeset ljudi.

Sve ovo se desilo na očigled policije, pored video kamera i foto aparata. Neke televizije su i objavile snimke gdje se vidi ovo o čemu govorite. Međutim, još nismo čuli saopštenje policije. Nisu čak ni spomenuli ime onoga ko je to uradio. Kako Vi gledate na to?

Ja odgovorno tvrdim da je on, pošto je ispalio hice, otišao kod policije. Tvrdim da je policija sve to vidjela i prataila. Da su htjeli mogli su da ga uhapse i privedu zakonu. Ne samo njega, već i ostale koji su mahali pištoljima i pucali. Policija se okomila na džematlije, na nenaoružane ljude, hapsili su imame umjesto kriminalaca. Ti isti ljudi su nas napali u centru Novog Pazara dok smo prolazili u pratnji Glavnog muftije, počeli su da viču, psuju: ženu, djecu, majku - najružnije psovke. Zatim su izvadili pištolje i krenuli prema nama. Mi smo odreagovali, razoružali ih i oduzeli im oružje. Ali kakva je bila reakcija nadležnih?! Nas su kaznili - dobili smo po deset dana zatvora isto kao i naoružani napadači. Da ne povjeruješ! I šta je sa tim slučajem? Dokazano je da je nekima od njih oduzet registrovani pištolj, a oni tvrde da su našli kod mene pištolj koji je registrovan na ime tog kriminalca. Zamislite, policija istražuje čiji je pištolj - moj ili njegov. Na sva zvona Ugljanin i onaj njegov jadni Zilkić zvone: „Muftijini ljudi naoružani, Muftijini ljudi opasni...“, a ustvari samo oni pucaju, samo oni biju, samo oni nose oružje. Tako je bilo kod Altun alem džamije, tako u Tutinu, tako svuda.

Remza Hajrović se spominje kao jedno od lica koje je na Vas pucalo. Da li ste ga ranije poznavali?

ImageJa ne krivim tog Remzu Hajrovića, koji jeste na mene pucao. Krivim one koji su mu to naredili, glavne krivce - Ugljanina i Zilkića, što njega ne opravdava i ne lišava krivice. Remza je osoba koju znam od njegovog rođenja i sa čijim roditeljima i porodicom sam bio u bliskim prijateljskim odnosima. On je samo još jedan nesretni mladić koji je iskorišten od Ugljanina da ubije ili pogine zarad nekih njegovih crnih političkih interesa. Oni su poslali njega da pogine, nadajući se da mi imamo oružje, ali istina je izašla na vidjelo. Hoću da ovo bude upisano: u mene nije pucao Remza već njegovi ideolozi, oni koji naš narod zavadiše i koji siju nered - oni su pucali u mene. Ratko Mladić i Karadžić nisu svojim rukama pobili tolike žrtve u Bosni, nisu lično napravili Srebrenicu, možda lično nikoga nisu ni ubili, ali su ideolozi genocida i stradanja, pa su zbog toga glavni krivci i njih treba kažnjavati. Za ovo su glavni krivci: Ugljanin, Šemko, Zilkić...

Zasigurno su rane teške i bolne, ali ono što Vam predstavlja satisfakciju i snagu svakako je činjenica da niste na strani neistine, nepravde, kriminala i sl.

Ne, ja nisam oštećen, ja se ne osjećam kao gubitnik, osjećam se ponosnim. Pa i da sam poginuo toga dana, što je bilo blizu, to bi bilo za istinu, za dobrobit, za pravdu i vrijednost za koju i vrijedi umrijeti. Toga dana sam otišao da pomognem da se podigne još jedna medresa, škola, da se širi nauka i istina. To je moje ubjeđenje. Mislim da je to humanost. Nisam imao oružje i time se ponosim. Mene toga dana nisu napali časni ljudi, džematlije, napali su me lopovi i kriminalci. I vjerujte, kada ste na meti takvih i kada vam takvi ugrožavaju dostojanstvo, onda se ne treba plašiti i ne treba pokleknuti, pa makar i poginuli. Ti ljudi su bili tu i radili su to što su radili zbog materijalnog interesa. Kada nestane tog interesa nestat će i njih, ali mi sve ovo činimo iz ubjeđenja i vjere u to što radimo. Nikoga nisam napao, ništa nisam ukrao, časno i pošteno sam radio i neka bude kako Allah odredi.

Ugljaninova grupacija Vas optužuje putem svojih medija da ste bili naoružani, iako se to nigdje drugdje ne spominje. Čak ni policija ne tvrdi da ste Vi izazvali sukob i slično. Kako gledate na sve to?

Šta oni sve ne govore?! Oni su izjavili da je u Sandžak uloženo stotinu šezdeset miliona eura, ali gdje su? Oni su nas pozivali da osnujemo republiku, oni su mnogo štošta govorili i govore. Ne vjerujem da nisu rekli i to da sam se sam upucao, ili da me možda Fahrudin-efendija ustrijelio. Ništa me od njih, vjerujte, ne bi iznenadilo. Poslije svakog napada, kada bi nekog ugrozili ili povrijedili, Ugljaninova televizija, takozvana Regionalna, u Novom Pazaru ili ona u Tutinu, javile bi da su se „Muftijini ljudi međusobno pobili, upucali“ ili tako nešto. To je propaganda najnižeg nivoa. Takve metode nije ni Milošević sprovodio, to je ispiranje mozgova, ali proći će i to, inšaallah.

Vi ste vozač i bili ste u pratnji Glavnog muftije u proteklom periodu. Da li mislite da napad na Vas ima neke veze sa time?

Odmah da vam kažem da sam u cijeloj priči, za tu grupaciju, ja nebitan. Oni nisu pucali na mene, oni pucaju u Muftiju. Oni hoće da naude Muftiji, da ubiju Muftiju - njega treba čuvati. Sigurno je da sam napadnut zbog toga što sam bio stalno uz njega. Mnogi su mi još i prije tog dana indirektno prijetili, ali zasigurno - cilj i meta je Muftija, njega žele uništiti, a naravno kroz njega i cijelu instituciju. Žele da zaustave razvoj Islamske zajednice, a svjesni su da to ne mogu dok je on na njenom čelu. Mislim da su u cijelu priču umiješani neki državni organi i da je u tome opasnost.

U redakciji Glasa islama putem interneta, čak i lično kod nas, mnogi ljudi se interesuju za Vaše zdravlje. Vidimo da imate brojnu posjetu. Vjerovatno i Vas puno ljudi kontaktira i zanima se za Vaše zdrastveno stanje. Možete li nam nešto o tome reći?

Ja to nisam mogao da povjerujem - za nepunih mjesec dana obišlo me preko sedam stotina ljudi. Došli su imami iz cijele države, novinari, obični ljudi, od kojih mnoge ne poznajem... Neki su čak dolazili iz Gore, zatim iz cijelog Sandžaka. Za mene je to predstavljalo počast i osjećam se ponosnim. Ljekari i osoblje su pitali: „Šta je ovo, šta ti radiš, koju funkciju obavljaš?“ Kada bih im odgovorio da sam vozač, izražavali bi čuđenje - toliko naroda kod jednog vozača?! Dolazili su mi Srbi iz Čačka, Kragujevca i ostalih mjesta. Mnoge nisam poznavao, neki već godinama žive u unutrašnjosti, a porijeklom su iz Sandžaka. Dolazili su da me vide i obiđu. To mi je davalo snage i satisfakciju. Svima im hvala.

Nevezano za mene i moje lično iskustvo, mislim da je naš narod u ovoj krizi, koja traje već duže od šest mjeseci, položio ispit. Nikada nije bio jači i odlučniji. Sve je bilo spremno i inscenirano: uključio se i dio vlasti u Beogradu, Ugljanin u Sandžaku, prodane duše iz našeg naroda. Narod kao cjelina, svjesni i ponosni pojedinci, položili su ispit. Da smo bili slabiji, šta bi se tek desilo? Da su u narod uspjeli unijeti smutnju, šta bi od islama i Islamske zajednice na ovim prostorima ostalo. Da Allah sačuva!

Kako se sada osjećate, imate li bolove?

Pošto sam pogođen sa dva metka, jednim u lijevu nogu a drugim u desnu, ovaj u desnoj nozi je nanio teške povrede: pokidana je tetiva, polomljena kost i zato osjećam jake bolove.

Operisan sam u Kragujevcu i ovom prilikom želim da pohvalim ljekare i osoblje Kliničkog centra u Kragujevcu. Vjerujte da nemam riječi da opišem odnos i pažnju koju su mi ukazali. Od ljakara, sestara, pa do osoblja - svi su bili toliko ljubazni i pažljivi da nemam riječi to opisati i želim im se na ovaj način javno zavaliti.

Imam bolove, ali uspijevam da se nosim sa njima. Nadam se da ću biti dobro, ako Allah da. Na Božijem putu se desilo, moralo se valjda i to proći. Samo da nam vjera opstane, da sačuvamo ono što smo decenijama gradili i od svojih predaka naslijedili, sve drugo će biti i proći, pa i ovi moji bolovi. Samo da licemjeri, munafici i izdajice ne zavladaju nad jedinom vrijednošću što nam je ostala.

Razgovarao:

Mr. Hajrudin-ef. Balić

http://www.glas-islama.com/index.php?opt…d=180&Itemid=39

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

1.585

Subota, 26. April 2008

-svaki dan citam vise novina,i na nasem trzistu se razlikuju ozbiljne novine i nesto sto samo lici na to
-ozbiljne novine bi bile npr DANAS,POLITIKA,VECERNJE,PA I BLIC
-neozbiljne -KURIR PRAVDA PRESS ITD
-e pre par dana sam dobio primerak novina koje nose naziv GLAS ISLAMA-
na prvoj strani sam naisao na text u kurirskom maniru,koji je opleo po nekom coveku na takav nacin da je to prosto neverovatno.
zrelo za klevetu, i debelu odstetu.(glavni urednik)
zao mi je ako to ne uradi u textu pominjani,odro bi novine koje su u nazivu stavile i ono ISLAMA,Pa se covek uzdrzi malo dok ih ne kvalifikuje ko obicno smece
-e odatle citirate textove. ccc :)

-
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Mono

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.586

Subota, 26. April 2008

Reisu-l-ulema i Glavni muftija razgovarali o aktuelnim pitanjima u Islamskoj zajednici

srijeda, 16 travanj 2008

Reisu-l-ulema dr. Mustafa-ef. Cerić primio je u petak 04.04.2008. god. delegaciju Islamske zajednice u Srbiji predvođenu glavnim muftijom Muamer-ef. Zukorlićem. U delegaciji su bili i Mumin-ef. Tahiri - muftija preševski i Rešad-ef. Plojović - muftija beogradsko-novosadski. Tom prilikom bilo je riječi o aktuelnim događajima u Islamskoj zajednici u Srbiji.

Reisu-l-ulema je izrazio posebno interesovanje za posljednja dešavanja u Tutinu kada je policija brutalno nasrnula na imame i džematlije koji su obavljali pripremne radove za postavljanje kamena temeljca za Medresu. Također je bilo riječi i o svečanosti koja je organizovana u Novom Pazaru povodom Dana jedinstva Islamske zajednice.

Vrhovni poglavar svih muslimana - Bošnjaka i drugih koji ga prihvataju kao svog vjerskog poglavara - izrazio je svoje priznanje i podršku čelnicima Islamske zajednice u Srbiji, njenim službenicima i svim vjernicima koji su bili svjesni i ostali dosljedni u odbrani jedinstvene Islamske zajednice i njene autonomnosti. Reisu-l-ulema je naglasio da će i dalje još jačim intenzitetom raditi na tome da se kod svih dostupnih relevantnih islamskih i međunarodnih faktora predstavi prava slika i stanje muslimana u Srbiji, kako bi se onemogućilo nelegalno i nezakonito djelovanje grupe bivših imama potpomognutih političkim i drugim faktorima kojima je cilj razbijanje Islamske zajednice.

R.P.

http://www.glas-islama.com/index.php?opt…d=182&Itemid=39

Delegacija Mešihata posjetila Ambasadu Saudijske Arabije u Sarajevu

srijeda, 16 travanj 2008

Delegacija Mešihata Islamske zajednice u Srbiji posjetila je 4. aprila 2008. Ambasadu Saudijske Arabije u Sarajevu. U delegaciji su bili glavni muftija Muamer-ef. Zukorlić, Mumin-ef. Tahiri – muftija preševski i muftija beogradsko-novosadski Rešad-ef. Plojović. Članove delegacije primio je lično ambasador Saudijske Arabije u Sarajevu gospodin Ez-Zeid. Tokom jednočasovne posjete bilo je riječi o stanju muslimana u Srbiji i problemima sa kojima se suočavaju. Delegacija Mešihata je bila prijatno iznenađena pažnjom i interesovanjem Ambasadora za aktuelnu situaciju i njegovom upućenošću i informisanošću o događajima. Saudijskog diplomatu je posebno interesovalo kako može konkretnim postupcima doprinijeti očuvanju jednistvene Islamske zajednice u Srbiji. U tom kontekstu bilo je razgovora o organizaciji hadža i problemima sa kojim se susreće Islamska zajednica po tom pitanju, koji se odražavaju na jedinstvo muslimana, tj. idu u prilog njihovom razdjedinjavanju. Delegacija Mešihata je upoznala Ambasadora sa nastojanjima pojedinaca sa prostora Muftijstva preševskog i sandžačkog da hadž iskoriste u svrhu ličnog bogaćenja i jačanja fondova iz koji se finansira razbijanje jedinstva muslimana u Srbiji.

Visoka delagacija Mešihata je dobila obećanja da će Ambasada Saudijske Arabije u Sarajevu i Ambasador lično učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi se očuvalo jedinstvo Islamske zajednice i muslimana u Srbiji, uključujući i organizovanje hadža, naglasivši da kao jedinog stvarnog predstavnika muslimana i islama sa prostora Srbije priznaje Mešihat Islamske zajednice, kojeg predvodi legalno izabrani glavni muftija Muamer-ef. Zukorlić, u čijem sastavu su Muftijstvo sandžačko, preševsko, beogradsko i novosadsko, sa muftijama koji su imenovani od strane legalnih i legitimnih organa Islamske zajednice u Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru.

R.P.

http://www.glas-islama.com/index.php?opt…d=181&Itemid=39

Predstavnici njemačke nevladine organizacije u posjeti Mešihatu PDF Ispiši E-mail
srijeda, 16 travanj 2008
Tom prilikom delegaciju su primili Rešad-ef. Plojović - muftija beogradasko-novosadski i Sead-ef. Šaćirović – predsjednik Medžlisa IZ-e Novi Pazar.

Članovi delegacije su se interesovali za aktuelno stanje muslimana uoči predstojećih lokalnih i parlamentarnih izbora. Također je bilo riječi o saradnji Islamske zajednice sa ostalim vjerskim zajednicama i o mogućnostima zajedničkog djelovanja i učešća u projektima od opšteg značaja za cjelokupno stanovništvo ove regije i države uopšte.

Predstavnici ove delegacije su ponudili i konkretne projekte na kojima bi se radilo, a tražili su i podršku Islamske zajednice u njihovoj realizaciji.

Rešad-efendija je istakao da Islamska zajednica djeluje koliko je u njenoj moći na očuvanju mira i prevenciji sukoba, što je do sada provjereno i dokazano više puta, te naglasio da će podržati sve one projekte koji će doprinijeti miru i bezbjednosti na ovom prostoru i šire.

R.P.

http://www.glas-islama.com/index.php?opt…d=183&Itemid=39

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

1.587

Subota, 26. April 2008

Citirano

Orginalno od Jasmin
-svaki dan citam vise novina,i na nasem trzistu se razlikuju ozbiljne novine i nesto sto samo lici na to
-ozbiljne novine bi bile npr DANAS,POLITIKA,VECERNJE,PA I BLIC
-neozbiljne -KURIR PRAVDA PRESS ITD
-e pre par dana sam dobio primerak novina koje nose naziv GLAS ISLAMA-
na prvoj strani sam naisao na text u kurirskom maniru,koji je opleo po nekom coveku na takav nacin da je to prosto neverovatno.
zrelo za klevetu, i debelu odstetu.(glavni urednik)
zao mi je ako to ne uradi u textu pominjani,odro bi novine koje su u nazivu stavile i ono ISLAMA,Pa se covek uzdrzi malo dok ih ne kvalifikuje ko obicno smece
-e odatle citirate textove. ccc :)

-

Pa te novine su secer i serbet prema regionalnoj televiziji. E to ti je smece u elektronskom izdanju, samo eto ni njih jos nije stigna neka presuda.
SDA 1990

nasihat

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2007

• Poruku poslati

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

1.589

Srijeda, 30. April 2008

Bruke zive, nije ih sramota. Stari su govorili , da im ptica ne donese prasinu sa vakufskog, a ovi danasnji uzimaju i secu drvece sa vakufskog. Prvo sam pomislio da je to 2-3 drveta, kad ono imase i 20 stabala sigurno, mozda i vise. I opet nista, policija nista uradit nece, nista naci nece, a nama ostaju nagadjanja.

cosak_uma

Početnik

(10)

• »cosak_uma« je žensko

Datum registracije: 14.04.2008

• Poruku poslati

1.590

Srijeda, 30. April 2008

Kako ih nije sramota.. :( c c c..dokle ce ovo vise da ide? X(
Ako tezis za dostojanstvom, ne prihvataj nista manje od zvezda. :]

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

1.591

Srijeda, 30. April 2008

Pa otprilike do 11.maja.

cosak_uma

Početnik

(10)

• »cosak_uma« je žensko

Datum registracije: 14.04.2008

• Poruku poslati

1.592

Četvrtak, 01. Maj 2008

Imam neki osecaj da ce posle biti i gore..nadam se da gresim, nadam se da ce doci kraj ovoj bruci, ovom idiotizmu, jer ovo stvarno prelazi svaku meru.. :(
Ako tezis za dostojanstvom, ne prihvataj nista manje od zvezda. :]

arle_tuso

Početnik

(10)

• »arle_tuso« je muško

Datum registracije: 23.02.2008

• Poruku poslati

1.593

Četvrtak, 01. Maj 2008

no comment

Bogu na emanet
Njegovanje vlastite kulture i tradicije na prvom mjestu.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

1.594

Petak, 02. Maj 2008

eh....

eh.... po sto puta eh......uh....
Stvarno vise nemam komentar niti mi treba to vise, sto znaci da svaki komentar koji ja postavim nema efekta to nece srusit ovu diktatoru koja je gora od slobove, ni za vreme sloba dok je bio predsednik nije se ovako slicno ni nalik ovome desavalo, ali dobro braco i sestre jos samo malo sabora i vidjecete sramni odlazak jednog od glavnog organizatora svega ovoga, nekako me Poslanik Muhammed s.a.w.s ne uci da proklinjem ljude i ako su za to nego da molim Allaha dz.sh za uputu za njih, ali za to je potrebno vise Imana, pa mi je za to tesko.

A Allah najbolje zna!!!

I eto samo na kraju posle duzeg vremena da se izjasnim, tesko njima, zar se ne boje posledica na ovom i na Buducem svijetu? Jos malo vremena im je ostalo a bojim se da ce bit' ponizeni kod naroda sto je najgore, a za buduci svijet to samo Allah Uzvisen neka je on najbolje zna!

Selaam Alejkum, braco i sestre.

Mono

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

1.595

Utorak, 06. Maj 2008

Oslobođena džamija u Rataljskoj (Prijepolje)

Oslobođena džamija u Rataljskoj (Prijepolje)

Poslije više od sedam mjeseci džematlije džamije u Rataljskoj (Prijepolje), napokon su dočekali da im džumu namaz predvodi imam koji je postavljen od strane legalnih i legitimnih organa Islamske zajednice.

Do prije desetak dana imam ove džamije bio je Rifat Plojović, jedan od organizatora neuspjelog napada na I.Z. Suočen sa ogorčenjem džematlija i osudom cijelog Prijepolja zbog svog postupka, da posle 38. godina rada u I.Z. izda istu i pokuša da proda najveću svetost Bošnjačkog naroda, suočen sa brojnim sudskim procesima koji se pred sudskim organima vode protiv njega, svjestan činjenice da se bliže izbori, a time i kraj Ugljaninove politike i da je dan konačnog sloma virtuelne I.Z. Adema Zilkića, kako u Prijepolju, tako i u cjelom Sandžaku blizu, Rifat Plojović je naprasno odlučio i otputovao ta Nemačku. Njegov bijeg iz Prijepolja iskoristile su džematlije koje su od povjereništva tražile da postavi imama koji je lojalan I.Z., tako da će od sada džumu namaz u džamiji obavljati Almir ef. Talović.

http://www.islamskazajednica.org/index.p…12&article=1464

Rušenje institucija  Ugljaninov put u jedinstvo

Jedan od najvećih ideala svih naroda koji su bivstvovali na Zemlji, “od kako je svijeta i vijeka”, bilo je jedinstvo. Na putu postizanja svenarodnog jedinstva mnoge generacije činile su veoma veliki napor. Generaciji bi ga postavila kao svoj cilj trebalo je puno odricanja, ulaganja puno truda, pa opet uspjeh je jedino bio garantovan kada su se okupljali oko ”Allahovog užeta”. To ”uže” značilo je, prije svega, jedinstvo nijjeta, jedinstvo cilja, ali se ono postizalo jedino i isključivo kroz jedinstvo institucija.

Onog momenta kada bi se pojavila primjetna razlika između proklamacija i nijjeta dolazilo bi do poteškoća u postizanju jedinstva. Tako je bilo tada, tako je, uostalom, i sada!

Danas se mogu čuti razne proklamacije koje u sebi sadrže poziv na ”bošnjačko jedinstvo”, iza kojeg se, kako stvari stoje, kazano premijerovim rječnikom, krije ”velika propaganda”, ali i veoma jasna politika. Jasan cilj - opstanak na vlasti po svaku cijenu!

Ali ono što, doista, vrijeđa inteligenciju jednog čovjeka, insana, jeste da bošnjačkom jedinstvu pozivaju oni koji su svih ovih 18 godina radili na njegovom razbijanju i, što je najgore, to su činili kroz razbijanje bošnjačkih nacionalnih, političkih, kulturnih, sportskih, humanitarnih i vjerskih institucija.

Po uzoru na svog mentora, Miloševića, Ugljanin je kao prioritet svoje politike označio preuzimanje kontrole nad svim institucijama od nacionalnog, kulturnog i vjerskog značaja za Bošnjake Sandžaka.

Naravno, slijepo vjerujući u njegov ”iskren nijjet”, mnogi čelnici tih institucija priključili su se MNVS-u, kao glavnom zastupniku muslimansko-bošnjačkih interesa u tom periodu.

Jedina institucija koja je u to vrijeme, ali i kasnije, odoljevala Ugljaninovim pokušajima da stavi sve pod svoju kontrolu bila je Islamska zajednica, zbog jasne orjentacije i proklamovanih principa, da se ”nešto što je tako veliko, ne može smjestiti u nešto što je malo”.

Ugljanin je to komentarisao na sljedeći način:

"Nijedan pojedinac niti institucija nema pravo niti će dobiti podršku MNVS-a da se samostalno i vaninstitucionalno (van MNVS-a) bavi problematikom od opšteg nacionalnog značaja od kojeg mogu imati posljedice ili će se odnositi na bošnjačko-muslimanski narod u cjelini… Islamska zajednica Sandžaka mora postati sastavni dio ostalih 19 institucija bošnjačko-muslimanskog naroda na ovim prostorima, jer sve što je mimo institucija MNVS-a ne predstavlja faktor i ne znači ništa…"

"Ne postoji dilema da li je Islamska zajednica Sandžaka sastavni dio bošnjačkog nacionalnog bića ili ne. Ona je to sama po sebi, jer su neodvoji pojmovi islam i musliman. Problem nije u Islamskoj zajednici već u ljudima koji je vode, samo je pitanje da li to njima odgovara ili ne."

"Sve naše nacionalne institucije pripadaju jednoj te istoj porodici. Tih 19 institucija su poput devetnaest braće od istog oca i iste majke, a Islamska zajednica kao sestra jedihnica za koju su svi jednako emotivno vezani i sa posebnom pažnjom brinu o njoj i njenom dostojanstvu. Ona svojim ponašanjem može da dovede u pitanje obraz čitave porodice. U tom slučaju braći ostaju dvije mogućnosti: ili da joj ukažu na njeno nedolično ponašanje i da traže da se popravi ili da se javno odreknu nje. Bez obzira na njenu punoljetnost i lično bogatstvo kojim raspolaže, ona ipak mora uvažavati porodične norme i voditi računa o svom ponašanju, jer je ona samim rođenjem njihova sestra, zato mora uvažavati porodične interese, sviđalo se to njoj u datom trenutku ili ne." ([1])

Ova poruka upućena ljudimakoji su nosili emanet razvoja Islamske zajednice bila je sasvim jasna i naravno da su se usprotivilipokušaju Sulejmana Ugljanina, kao nekog ko još u tom trenutku nije bio odgovorio (istina, to nije ni dodanašnjih dana) kako je uspio da sei pored potjernice (!) nesmetano vrati u Novi Pazar, da preuzme kontrolu nad, za njega, “strateški važnom institucijom”.

Jasno je tobilo posebno iz njegovog stava prema mjestu i ulozi Islamske zajednice kod bošnjačkog naroda. “Sestra jedihnica” kojoj je potrebantutor da vodi brigu o njenom ponašanju. Ugljanin valjda ni tada nije bio svjestan riječi Uzvišenog Stvoritelja da je Ongarant ove uzvišene vjeredo Sudnjega dana.

Nažalost, ostale bošnjačke institucije nisu tada pratile signale iz Islamske zajednice koji su ukazivali na pogubnost politike koju zagovara Ugljanin, što će im se kasnije vratiti kao bumerang.

Kada im je to kasnije postalo jasno, suočili su se sa politikom koja je jedinstven primjer u novijoj istoriji Sandžaka. Paralelizmom institucija! Sandžak koji do tada nije, osim Islamske zajednice, imao niti jednu svoju instituciju, dobijat će ih po dvije iz svake oblasti društvenog života.

Zbog nemogućnosti da pod plaštom tzv. MNVS-a ostvare ciljeve zbog kojih su i osnovane, mnoge od ovih institucija su izlazile iz okrilja ove Ugljaninove ”privatizovane firme za ispiranje mozgova”.

Svi koji su se odlučili na taj korak, postajali su ”izdajnici svog naroda”, ”saradnici srpske UDB-e”, ”podupirači Memoranduma SANU” i sl. Kada je uvidio da mu ta retorika ne daje željene rezultate, zaigrao je drugačije.

U kasnijem periodu svaka od ovih bošnjačkih institucija - Merhamet, Preporod, Hor ilahija, Udruženje intelektualaca, Udruženje pisaca – dobit će svoje ”bliznakinje”, sa ”blagoslovom” Sulejmana Ugljanina. Svima je bilo jasno da se Ugljanin neće zaustaviti dok ne uspuni svoj ”nedosanjani san” - da napravi svoju Islamsku zajednicu.

Pošto je imao svoj Merhamet, svoj Preporod, svoj ”25. maj” i svoj lični hor, i pored činjenice da je i tada, kao uostalom i sada, poput porodica sa Sicilije, imao i svoje ”lične hodže”, želio je svoju Islamsku zajednicu. Želio je da ima daije, koji su to časno ime dobili zato što ”najljepše govore, jer pozivaju Allahu dž.š.”, koji će govoriti ”da onaj koji ne glasa za Ugljanina nije musliman”.

Očigledno je da se u svojoj računici prešao. Islamska zajednica je odoljevala mnogo težim iskušenjima nego što je Sulejman Ugljanin. Svjestan je toga i ovaj narod koji svakako nije zaslužio da se iko na ovaj način poigrava sa njegovim institucijama, njegovim dostojanstvom. Borba Islamske zajednice je svakako borba i za Merhamet, i za Preporod, ali i za ”25. maj”, jer poslije toga će moći u miru da se posvete ”tekovinama Dana mladosti” i neće morati da budu zloupotrebljavani u političke svrhe, jer je uloga nevladinih organizacija sasvim drugačija.

Ova poruka se ne odnosi samo na Ugljanina, jer je on, ustvari, samo izraz jedne politike, jednog načina razmišljanja, po kojem je bošnjački narod nepismen, da se i dalje ponaša u skladu sa stanjem iz vremena zuluma: ”Samo da preživimo.”

Bošnjački narod je zreo narod! To je pokazao jasnim stavom u vezi sa dešavanjima oko Islamske zajednice. Ali bošnjački narod hoće i svoje jake nacionalne, političke, kulturne, humanitarne i ostale institucije. On to zaista zaslužuje.

Očigledno da je Ugljanin ovog puta, ”jureći miša”, naletio ”mečki na rupu”! Dobro bi bilo da to već jednom shvati, jer narod je već uvidio!

Dr Admir Muratović

http://www.islamskazajednica.org/index.p…12&article=1467

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

1.596

Ponedjeljak, 12. Maj 2008

Najzad :)

Shta rechi? E pa rechi [SIZE=4]FALA ALLAHU DZ.SH!!![/SIZE]

I na kraju [SIZE=4]GOTOV JE![/SIZE] [SIZE=3]GOTOOOV JE!!![/SIZE] [SIZE=2]GOTOOOOV JE!!!![/SIZE] ... [SIZE=1]gotov je[/SIZE] :)

Elhamdulillah!! Neka je fala Allahu dz.sh shto vishe neche bit onih koji se i tajno i javno bore protiv jedne i jedine [SIZE=4]ISLAMSKE ZAJEDNICE U SRBIJI NA CELU S' MUFTIJOM EF. MUAMEROM ZUKORLICEM!!![/SIZE]

Allahu Ekber!!!

Jos samo da se pociste lopovi i da se pohapse i po zatvora da zaglave onda mozemo disati onako kako normalni ljudi disu, ljudi GOTOV JE!!!!

Jel' vi u to vjerujete? E pa ja jos ne mogu da vjerujem dok ne vidim... :P

I ovo je Allah dz.sh najbolje zna bilo za hair "pokushaj puca u Islamskoj Zajednici" da se cisto od necistog odvoji i da se necisto jednog za svagda izgubi da ode da ga nema, da ne postoji, da postaje sitnije i od Atoma da vise nikom i nikada nista ne naudi, a ovaj Miting sto je odrzan oko 11h to govori da zeli i dalje nemir, ali InshAllah doshlo mu je vrijemeee!!!

KRAJ!
end of.
game over.
finish.
to.

Selaam Alejkum braco i sestre da vas Allah dz.sh nagradi i uputi na pravi put svija nas InshAllah!!! :P

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

1.597

Ponedjeljak, 12. Maj 2008

GOTOV JE!

Bosnjaci-muslimani su jasno pokazali da vise ne podrzavaju politiku Sulejmana Ugljanina i da ne podrzavaju tkz. rijaset na celu sa Suljovim pijunom Zilkicem.

Neka je hairli!

(o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

1.598

Četvrtak, 22. Maj 2008

Cuh u ponedeljak bilo nako proslavljanje u Beograd, 140 godina postojanja Srba islamske vjeroispovijesti.
Ne znam kad brze se napuni 140 godina, kad su tek prosle godine u oktobru postali srbi Islamske vjere. :D
SDA 1990

insanbp

Početnik

(10)

• »insanbp« je muško

Datum registracije: 26.02.2008

• Poruku poslati

1.599

Četvrtak, 22. Maj 2008

citam tekstove i razmisljam

niti ima sta zdravo napisano a veliki deo je POLITIKA ... suljo suljo itd

predlozio bih administratoru jedan veliki CLEAN ove teme da sve sto je vezano za politiku ocisti

imam nick INSAN a mi smo svjesno razumna bica obdarena od Allaha dz s razumom

tema je PUC U IZ a ne Sulejman Ugljanin

al pametan je moj Imam Sead Jasovic kad kaze da toliko bolesnika imamo da bi nam trebalo vise bolnica nego skola... i da Mundza Zundza je jedan najveci politicar iza Ahmedije sto se krije.. sve ti je ova fitna od njega pocela
s' njegovim pojavljivanjem u medije..

root ti kao da pises o Ratku Mladicu kad pises o Sulju sta si se zakacio za tog insana daj pusti ga odmori malo mora da si neki funkcioner dokoni koji ispravlja krive drine neistomisljenika..

eselamu alejkum
Posalji SMS sa tekstom: FO PAZARSKI na kratki broj 4828 i dobija povratnu poruku i link za registraciju zarada zagaranotovana registracija besplatna

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

1.600

Četvrtak, 22. Maj 2008

Citirano

Orginalno od insanbp

tema je PUC U IZ a ne Sulejman Ugljanin

Glavni pučista i uzrok svih problema je Sulejman Ugljanin i zato se o njemu i govori. Njegova politika je izvor zla koje nas je zadesilo i zato se o politici i govori.

Sad, da je tema Intelektualni genocid nad bošnjačkim narodom opet bi se o Sulejmanu Ugljaninu govorilo.

Da je tema Izdajnici bošnjaka i radikalski poltroni opet bi se o Sulejmanu Ugljaninu govorilo.

Da je tema Uzdizanje propaliteta i srozavanje morala opet bi se o Sulejmanu Ugljaninu govorilo.

Da je tema Plaćenici UDBE opet bi se o Sulejmanu Ugljaninu govorilo.

Da je tema Korupcija vlasti opet bi se o Sulejmanu Ugljaninu govorilo.

Da je tema Medijske gluposti i promovisanje nepismenosti opet bi se o Sulejmanu Ugljaninu govorilo.

I konačno
Elhamdulillah

Da je tema Krah propale politike opet bi se o Sulejmanu Ugljaninu govorilo.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Social bookmarks