Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

1.721

Nedjelja, 08. Januar 2012

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od golubardzija
Ti se slomi da mi pojasnis da Tadic nije izjavio da Srbija nece pristati da sjediste IZ bude u Novom Pazaru i da Srbija nece pristati da duhovni centar bude u Sarajevu.Nisi mi bio jasan.

Ja se slomih da ti pojasnim kako zakon i principi vaze i za hodze i da oni nisu iznad zakona i principa. A o sjedistu IZ nece odlucivati Tadic vec ce odlucivati muslimani. Ali za takvu odluku kao i za sve druge bitne odluke treba obezbijediti normalne uslove. A normalno ce biti kada IZ bude imala ekvidistancu prema politickim partijama i kada se ne bude mijesala u posao politicara. Kada su bili na ovom kursu imali su moju podrsku i osudjivao sam svako mijesanje politacara u rad IZ-a. Sada kada je situacija obrnuta ne zelim da sutim.

Citirano

i nisam te nidje svrstao nego sam pitao koga simpatises.

Nisi me svrstao ali si se spremao da me svrstas:

Citirano

... nesto ne primjetih da u negativnom kontekstu pominjes Tihica,Ugljanina,Zilkica pa rekoh da te ne svrstavam u njihovo jato prije nego da te pitam.

A jel' vaze zakoni i principi kad treba da se registruje Crnogorska pravoslavna crkva u Srbiji ili to samo vazi kad je IZ u pitanju?A vaze li zakoni kad Ugljanin putem tv-a pozove na ukidanje Mesihata?A vaze li zakoni kad je Vakufska imovina u pitanju?Vaze li zakoni kad je u pitanju konstituisanje BNV-a?Vaze li zakoni kad je u pitanju akreditacija Internacionalnog Univerziteta?
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1.722

Ponedjeljak, 09. Januar 2012

Citirano

A jel' vaze zakoni i principi kad ...

Zakoni, propisi, dogovori, ugovori, principi, to vazi uvijek. I za vjeru, i za nevjeru. I za bogata, i za siromaha. I za drzavu, i za narod. I za politicare, i za hodze. I za cobanina i za ovce. Za sve.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

1.723

Ponedjeljak, 09. Januar 2012

Kako zakoni i principi vaze kad je u pitanju Crkva a ne vaze kad je u pitanju Islamska Zajednica?Kako sve manjine mogu da formiraju svoja nacionala vijeca a Bosnjacima se uskracuje to pravo?Kako zakon ne vazi za onog za kog su dokazali da je falsifikovo potpis Zehnije Bulica?Kako ne vazi zakon kad ukrades 12 000 0000 eura od gradjana Novog Pazara?
Znaci za neke vazi, za neke ne vazi.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

1.724

Srijeda, 18. Januar 2012

Šta je pozadina posjete Filipa Rikera Balkanu: U objedinjavanje IZ u Srbiji uključit će se i SAD!

Hoće li Filip Riker uspjeti obnoviti dijalog na relaciji Ankara - Sarajevo - Novi Pazar - Beograd

Zastoj u pregovorima o vraćanju duhovnog i institucionalnog jedinstva Islamske zajednice u Srbiji, koje je inicirala Turska, u Ankari se u posljednje vrijeme posmatra kroz analizu zahtjeva Beograda i dilemu hoće li predsjednik Srbije Boris Tadić doći u ranije najavljenu posjetu Turskoj.

Gordijev čvor

Mada sve činjenice ukazuju na to da je Beogradu glavni problem buduća uloga glavnog muftije IZ u Srbiji Muamera ef. Zukorlića, turski analitičari tvrde da je pitanje sjedišta glavnog muftije IZ u Srbiji i uloge Rijaseta IZBiH "ključ za rješenje ovog Gordijevog čvora", odnosno nastavak dijaloga o turskoj inicijativi.

Čelnik Direkcije za vjerske zajednice (Dijanet) pri turskoj vladi i turski reis šejh Mehmet Gormez smatra da "nova dorada turske platforme za ujedinjenje muslimanskih zajednica u Sandžaku i Srbiji podržava rešenja koja će biti trajna". Također, on insistira da se donese "pravedno rešenje za obojicu vođa Islamske zajednice u Srbiji - Muamera ef. Zukorlića i Adema ef. Zilkića".

U Turskoj očekuju da se u cijeli proces uključe i Amerikanci! Konkretno, pitaju se hoće li do obnove dijaloga na relaciji Ankara - Sarajevo - Novi Pazar - Beograd doći nakon što svoj dio posla obavi zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD Filip Riker (Philip Ricker), koji je počeo dvosedmičnu turneju po zemljama zapadnog Balkana, gdje će imati niz susreta s političkim liderima i predstavnicima nevladinog sektora.

Milionski istanbulski dnevnik "Zaman", inače blizak vladi Redžepa Tajipa Erdoana (Recep Tayyip Erdogan), piše u najavi posjete visokog diplomate iz Vašingtona da će Riker do 26. januara posjetiti Srbiju, Kosovo, Makedoniju, Tursku i Austriju te da se vjeruje kako će "potaknuti lidere u Srbiji i Turskoj na nove dijaloge i rješenje niza nagomilanih problema".

Turska je, naime, u dosadašnjim razgovorima rješenje vidjela kroz ukidanje rijaseta u Beogradu, odnosno u pripajanju te paratvorevine sarajevskom Rijasetu IZBiH uz prijedloge da vjersko organiziranje muslimana iz Srbije bude prebačeno na rang mešihata kojim bi, u suštini, upravljao Mustafa ef. Cerić.

Naši izvori bliski šefu diplomatije Turske Ahmetu Davutoluu (Davutoglu) ističu da zvanična Islamska zajednica u Srbiji, s muftijom Zukorlićem na čelu, smatra da je "muslimanima u Srbiji, bez obzira na to gdje žive, potrebna jedna organizacija čije bi sjedište bilo u Novom Pazaru". Znakovito, pristalice Adema Zilkića smatraju da sjedište zajednice treba biti u Beogradu.

Trojni susret

U Turskoj u prvi plan ističu ocjene da, ako nema boljeg rješenja, onda je jedina opcija da se povuku i Zilkić i muftija Zukorlić. Jer, Zilkić svoje povlačenje uvjetuje upravo povlačenjem Zukorlića. Jasno, muftiji Zukorliću neprihvatljivo je bilo kakvo novo povlačenje s pozicije nakon što je pristao da se ne kandidira za predsjednika Mešihata IZ u Srbiji. Pogotovo jer je on, za razliku od Zilkića, na čelu legitimne IZ u Srbiji.

Sve dileme, smatraju u Turskoj, moći će riješiti susret Abdulaha Gula (Abdullah) i premijera Erdoana sa srbijanskim predsjednikom Tadićem. Prema viđenju turskih analitičara, objedinjavanju IZ u Srbiji znatno bi mogao pomoći utjecaj reisa Cerića. Jasno je, međutim, istaknuto da Ankara neće podržati zahtjeve iza kojih stoji zvanični Beograd, a da iz daljnjeg dijaloga bude isključeno mišljenje iz Sarajeva!

List "Radikal": Čeka se odlazak reisa Cerića

U Turskoj se, ipak, već duže vrijeme nadaju da će dokument koji su inicirali Davutolu i šejh Gormez sigurno potpisati svi ključni akteri. Za to vrijeme, u Istanbulu su se u pojedinim medijima, poput dnevnika "Radikal", pojavile špekulacije da Beograd unedogled odugovlači nastavak pregovora s Ankarom ne samo zbog predstojećih izbora u Srbiji nego i da bi na pregovore o pomirenju u IZ Srbije utjecao i rasplet u vrhu IZBiH u Sarajevu.

Turski list postavlja pitanje hoće li nakon odlaska Cerića novi reisu-l-ulema biti sam Muamer ef. Zukorlić, "čime bi mnoge dileme bile unaprijed riješene".

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/75…amerikanci.html

Datum registracije: 12.12.2010

• Poruku poslati

1.725

Utorak, 24. Januar 2012

Dokaz da je Islamska zajednica Srbije srpski proizvod (Adem Zilkic)
http://www.youtube.com/watch?v=Jh66c4DNTSY

Allah dž. neće izmjeniti jedan narod, dok taj narod ne izmjeni sebe.

sloboda

Učenik

(57)

Datum registracije: 14.05.2012

• Poruku poslati

1.726

Srijeda, 23. Maj 2012

Posto sad Srbija ima novog predsjednika treba da se rijesi pitanje ujedinjena Islamske zajednice sto prije,
koje je Turska prije pola godine zamalo uspesno zavrsila ali Tadic nije htio da potpise.

Bolje bi bilo za sve nas da se ovo pitanje sto prije rijesi.

PROPALA INICIJATIVA TURSKE - POMIRENjE MUSLIMANSKIH VERSKIH VOĐA U SRBIJI
Beograd odbio da prihvati izmenjeni plan po kome bi Zukorlić praktično postao glavni igrač, a Zilkić eliminisan
http://www.vesti-online.com/Stampano-izd…en-gajtan/print

Zilkić ne prihvata Tursku inicijativu, Zukorlić da
http://www.kurir-info.rs/zilkic-ne-prihv…a-clanak-116587
Dodik: "Ja bih lako u Bosni da imam Rasima"
http://www.youtube.com/watch?v=bVN8er6j0…player_embedded

Ugljanin: "Ja i Ljajić smo jedna politička opcija"
http://www.youtube.com/watch?v=9ma7Nf6MtG4

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

1.727

Srijeda, 23. Maj 2012

Mislim da ne treba toliko sa tim zuriti, jer se to pitanje ne rjesava u Beogradu, vec u Sarajevu. Sacekajmo izbore u IZ BiH, pa onda.

sloboda

Učenik

(57)

• Poruku poslati

1.728

Srijeda, 23. Maj 2012

Zar ima neko u IZ Bosne i Hercegovine da podrzava Zilkica?
Zar se ikad ko od njih sreo ikad sa Zilkicem?
Koji ce reis BiH traziti da se jedan dio IZ odcijepi i da mu centar bude u Beograd?

Rekli ste da ce se ovo pitanje rijesiti poslije ovih izbora. Nije dobar bio rezultat?
Koliko jos izbora treba da cekamo pa da budete zadovoljni rezultatom?

Ovako su nastale sije i suniti, svadjali se napocetku ko ce bit vodja,
i eto preko 1400 godina odcijepljeni, milioni ubijenih zbog te svadje.

Bolje imati jednog loseg vodju nego imati dva.

Znate li vi uopste sta ste uradili? Nemoze covek vise namiru da umre, da se ozeni, da pravi sunet.
Bicete pitani na sudnjem danu, ali sumljam da vjerujete u njega, inace se nebi ovako ponasali.

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

1.729

Srijeda, 23. Maj 2012

Zar ima neko u IZ Bosne i Hercegovine da podrzava Zilkica?
Zar se ikad ko od njih sreo ikad sa Zilkicem?

Nebitan je Zilkic u toj prici, vec je bitna Islamska zajednica. Ne mora Zilkic, moze i neko drugi, neka kompromisna licnost.

Koji ce reis BiH traziti da se jedan dio IZ odcijepi i da mu centar bude u Beograd?

Nijedan. Ali koji ce se reis oglusiti o sve pozive da posalje ekipu da sagleda funkcionisanje IZ-e u Sandzaku i ponasanje Muamera Zukorlica u njoj? Koji ce reis dozvoliti da se krse Ustav i Odluke IZ-e (gasenje Mesihata Sandzaka i osnivanje Mesihata u Srbiji i pisanje Ustava, a ne Statuta, za isti, mijesanje u politiku, itd.)?
Odgovor je jednostavan, Ceric. Zasto? Vidjet cemo.

Rekli ste da ce se ovo pitanje rijesiti poslije ovih izbora. Nije dobar bio rezultat?
Koliko jos izbora treba da cekamo pa da budete zadovoljni rezultatom?

Ne, to je rekao Muamer Zukorlic. On je govorio da su se oni drugi uplasili moguceg rezultata na izborima, pa su pohitali da to nekako preko Turaka rijese. Pa je rekao da treba sacekati izbore na kojima ce dokazati koliku podrsku u Sandzaku ima. Zato se je i kandidovao za predsjednika Srbije, kako bi tu cifru sto vise nabudzio, medjutim, ocigledno mu ni ta tako nabudzena cifra nije dovoljna da bi dokazao to sto je htio. Toga je i on vise nego svjestan. Dozivio je poraz. Vjerovatno je kontao da ce BDZ da pobjedi i on ce preuzeti politicku vlast u Sandzaku, a onda mu ne bi bilo potrebno da se eventualno kandiduje za Reisa u Bosni. Medjutim, posto je izborni rezultat kojeg je ostvario vise nego razocaravajuci, onda ce se najvjerovatnije potpuno zakaciti za Cerica i ici na kandidaturu za Reisa u Bosni. Da se vadi.
Sta ce biti vidjet cemo. No, jedno je sigurno, klupko se odmotava u Sarajevu. Kad se tamo pocne odmotavat vrlo lahko ce se i ovamo odmotati.

Ovako su nastale sije i suniti, svadjali se napocetku ko ce bit vodja,
i eto preko 1400 godina odcijepljeni, milioni ubijenih zbog te svadje.

Sta ces, takva je sudbina muslimana jos od davnina. U tome je vjerovatno neki hikmet.

Bolje imati jednog loseg vodju nego imati dva.

E ovu izjavu treba dobro razmotriti. Sta mislis, ko je vodja Sulejman Ugljanin ili Muamer Zukorlic?

Znate li vi uopste sta ste uradili? Nemoze covek vise namiru da umre, da se ozeni, da pravi sunet.
Bicete pitani na sudnjem danu, ali sumljam da vjerujete u njega, inace se nebi ovako ponasali.

Vidjet cemo, ako Bog da, ko je to uradio. Najkasnije cemo na Sudnjem danu to znati.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1.730

Srijeda, 23. Maj 2012

Nekoliko priloga koji se nisu uklapali u ovu temo je prebaceno ovde: Muftija Muamer ef. Zukorlić

Molim diskutante da se drze zadate teme.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

1.731

Četvrtak, 24. Maj 2012

Ugljaninovi traže vakufsku direkciju

Povodom rasprave o izmenama Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama u Skupštini poslanik Liberalno
demokratske partije Kenan Hajdarević je konstatovao da je Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama „najbolji primer kako
neprimenjivanje nekog zakona, odnosno donošenje nekoga zakona može da bude inicijalna kapisla za političku nestabilnost, u ovom slučaju u
Sandžaku“.

Od usvajanja Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama prošlo je pet godina. SPC je za to vreme vraćeno 45
odsto imovine, Rimo-katoličkoj crkvi oko 12 odsto, ostalim verskim zajednicama oko 13 odsto. Islamskoj zajednici, međutim, nije vraćeno ni
nula odsto imovine, što se pravda postojanjem dve islamske zajednice, IZS koju predvodi Adem Zilkić i IZ u Srbiji na čijem čelu je Muamer
Zukorlić, pa država ne zna kojoj da vrati imovinu.

Zakon o crkvama i verskim zajednicama usvojen je 2006. godine u vreme vlade koju je predvodila DSS, posle čega je, prema Hajdarevićevim rečima,
„došlo do poklapanja interesa Vlade Vojislava Koštunice i jednog lidera Bošnjaka, gospodina Ugljanina, današnjeg ministra“. Hajdarević je
objasnio da su Ugljaninovi poslanici podržali Koštuničinu vladu, a zauzvrat je u registar crkava i verskih zajednica upisana IZS Adema
Zilkića.

„Kada neko kaže da je nemoguće vratiti imovinu islamskoj zajednici zato što postoje dve islamske zajednice, to je za građane Srbije,
muslimane, Bošnjake, licemerno. To je isto kao da neka Vlada Republike Srbije prizna vladiku Artemija i njegov pokušaj
stvaranja crkve i da kaže da ne može da se vraća imovina Srpskoj pravoslavnoj crkvi zato što postoje dve pravoslavne srpske crkve. To je
ta paralela. I ono što je za nas na području Sandžaka nedopustivo to je taj kontinuitet. Kontinuitet politike koju je započela Vlada Vojislava
Koštunice zbog ucene gospodina Ugljanina, kontinuitet koji sprovodi i današnja Vlada Republike Srbije“,
rekao je Hajdarević u Skupštini.
Hajdarević je pozvao vladajuću koaliciju da ne podrži amandman koji su predložili poslanici Ugljaninove koalicije Bošnjačka lista Esad Džudžević i Bajram
Omeragić. Tim amandmanom se predviđa formiranje vakufske direkcije, koju bi imenovala vlada Srbije, a kojoj bi se vraćala imovina koja pripada
islamskoj zajednici. „Država koja je oduzela imovinu islamskoj zajednici vraćala bi tu imovinu instituciji koju bi ta ista država imenovala i
rukovodila“, primećuje poslanik LDP, navodeći da bi to bio novi vid diskriminacije muslimana i islamske zajednice.

sloboda

Učenik

(57)

• Poruku poslati

1.732

Utorak, 19. Juni 2012

Adem Zilkić je završio orijentalistiku u Prištini, te prema tome nema adekvatnu vjersku stručnu spremu za reisu-l-ulemu.
Jel istina da Zilkić nezna arapski jezik? Jel istina da u zilkićevoj IZ ima mnogo sufija tj. dervišana?

Sufije u Novom Pazaru
http://www.youtube.com/watch?v=KXz4hpGw_…6B0602CCE74AACC

Adem Zilkić: Muslimani u Srbiji nisu ugroženi
Mi nikada nismo imali veća verska prava nego što ih imamo danas
INTERVJU - REIS-UL-ULEMA RIJASETA ISLAMSKE ZAJEDNICE SRBIJE EFENDIJA ADEM ZILKIĆ
http://www.glas-javnosti.rs/clanak/tema/…i-nisu-ugrozeni

Zilkić: Muslimani uživaju sva prava
Adem Zilkić je izjavio da muslimani u Srbiji uživaju apsolutno sva prava, koja uživaju drugi narodi, pripadnici drugih vjerskih zajednica i crkava.
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/226048…ivaju-sva-prava

Muslimani u Beogradu traže svoje groblje
Beogradski muftija Muhamed Jusufspahić smatra da nema "alarmantnih problema" kada je reč o verskim pravima muslimana u Srbiji, ali je rekao da nedostaju molitveni prostori i grobna mesta.
Neko će kazati da Beograd ima svoju džamiju, ali ta džamija je površine sto kvadrata, sa galerijom 120 kvadrata, i kada se gleda realan broj muslimana u prestonici to ni izbliza ne zadovoljava potrebe", rekao je beogradski muftija agenciji Beta.
Prema procenama Islamske zajednice Srbije, u Beogradu živi između 185 i 200 hiljada muslimana.
"Takođe nam nedostaje muslimansko groblje kao što ga imaju pripadnici drugih verskih zajednica, ili muslimanske parcele na gradskim grobljima. Njih bi trebalo ubuduće planirati", rekao je Jusufspahić.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/…e+svoje+groblje

Beograd dobija groblje za kućne ljubimce
Beograd će do kraja godine dobiti prvo groblje kućnih ljubimaca, koje će se nalaziti u novobeogradskom bloku 51 na Bežanijskoj kosi. To će konačno biti i kraj mukama vlasnika koji nemaju gde da sahrane svoje ljubimce.
http://www.natura.rs/index.php?option=co…tvene&Itemid=57

Beogradska Bajrakli džamija: Paljevina sanirana, počinioci nekažnjeni
U Beogradu je pri Bajrakli džamiji otvorena rekonstruisana zgrada u kojoj će biti smeštene obrazovne ustanove Islamske zajednice Srbije, a radove je pomogla vlada Azerbejdžana. Time je otklonjena sva šteta nastala 2004. godine, kada je džamija zapaljena u desničarskom nasilju kao odgovoru na napad na Srbe na Kosovu. Međutim, počinioci ni posle osam godina nisu kažnjeni.
http://www.slobodnaevropa.org/content/ba…a/24568851.html

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »sloboda« (19. Juni 2012, 22:53)

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

1.733

Nedjelja, 05. August 2012

Presusilo izgleda...

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »CLIRIMTORE« je muško

Datum registracije: 23.08.2012

• Poruku poslati

1.734

Srijeda, 29. August 2012

Pošto sam se relativno kasno uključio u temu, ja ću krenuti od početka, ubrzavajući da bih uhvatio ritam... Možda bi mi neko mogao pomoći i reći mi - šta bi u međuvremenu sa pokretačem teme?!

http://hr.wikipedia.org/wiki/Pu%C4%8D

Citirano

Puč ili državni udar je naziv za protuustavnu i protuzakonitu smjenu nositelja vlasti u nekoj državi, koja se od revolucije razlikuje po tome što je vrše dijelovi izvršne vlasti ili državne uprave - najčešće vojska - a ne obični građani.

Iz ovoga vidimo da je tema postavljena ne samo radi pristrasnosti i isključivosti otvorenog dijaloga, nego i poprilično tendenciozno, a i inače sam izraz "puč" se često koristi kada je slučaj takav, da bi se njime dobio privid značajnosti i slično. Ali se ne može reći da je korištenje ovog izraza jezički pogrešno, makar ako sudimo po ovoj definiciji koja se cijela nalazi na ovom linku gore. Naime u nastavku se kaže i sljedeće:

Citirano

Naziv državni udar dolazi iz francuskog jezika odnosno izraza coup d'etat, dok se izraz puč počeo koristiti u njemačkom jeziku u 19. stoljeću zajedno s izraz Staatssreich. Izraz puč se, s druge strane, ima malo širu primjenu te se koristi za nasilno ili protuzakonito svrgavanje vođa u društvenim grupama koje ne moraju biti države. Tako se koriste izrazi kao što su obiteljski puč ili stranački puč.

Ovaj forum je ako ništa drugo, onda makar otvorio i nove vidike... Pored klasičnog puča, zatim ovih tzv "obiteljski" i "stranački", ovdje je definitivno u svakodnevni vokabular uveden i tzv "puč u Islamskoj zajednici".

Nakon što smo to riješili prva pitanja sa kojima se srećemo su :

- koji je glavni kamen spoticanja u cjelokupnoj sandžačkoj politici, ne ograničavajući se samo na IZ?
- koji su zahtjevi jedne, a koji druge strane?
- šta je bilo sa Mešihatom Islamske zajednice Sandžaka, jedinim legitimnim i legalnim tijelom nakon uspostave "dvovlašća"?
- šta se tačno dešavalo u sukobima, kojih je bilo više?
- koji su "vanjski faktori", tj ko su oni koji su na bilo koji način učesnici a nisu dio IZ, počevši od lokalnih političara do Glavnog turskog muftije ili sarajevskog rejsa...?

....ima i još pitanja, a ovo su koliko vidim trenutno najbitnija.
Pa polahko da odgovorimo na njih...

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

1.735

Srijeda, 29. August 2012

CLIRIMTORE, ako se zelis ukljuciti u diskusiju, moras onda prvo procitati sve ono sto je u ovoj temi napisano pa tek onda davati komentare ili postavljati pitanja. Ja sam siguran da ces citanjem priloga ove teme naci odgovore na sve ono sto te zanima. Ako pak neko pitanje ostane ne odgovoreno, onda se mozes ukljuciti u diskusiju. OK?

• »CLIRIMTORE« je muško

Datum registracije: 23.08.2012

• Poruku poslati

1.736

Četvrtak, 30. August 2012

CLIRIMTORE, ako se zelis ukljuciti u diskusiju, moras onda prvo procitati sve ono sto je u ovoj temi napisano pa tek onda davati komentare ili postavljati pitanja. Ja sam siguran da ces citanjem priloga ove teme naci odgovore na sve ono sto te zanima. Ako pak neko pitanje ostane ne odgovoreno, onda se mozes ukljuciti u diskusiju. OK?
Baš sam i u jednu ruku i zahvalan adminu koji me sve češće savjetuje...
Nisam siguran da baš moram da čitam ono što su u vrh glave par ljudi sa više nickova ispisali, ali pošto sam inače naklonjen čitanju i knjigama pa mi ono baš i ide od ruke, ja sam već nekoliko puta i pročitao i dobro iščitao svih 1700 i još nekoliko textova ovdje ispisanih.
Žao mi je što moram da kažem, ali čini mi se da ti nisi pročitao ni mali dio od toga, ili nisi pročitao moj kratki text, ili nisi ni jedno ni drugo... To tvrdim jer su pitanja koja sam ja postavio prvi put postavljena pitanja na ovoj temi. Ili ako jesu u nekoj sličnoj formi postavljena, onda su postavljena sa aspekata jednoumlja, pristrasnosti i neobjektivnosti...

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »Nihad« (30. August 2012, 11:22)

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

1.737

Četvrtak, 30. August 2012

CLIRIMTORE, bate, ako ti se ne svidja OFNP, ako ti na njemu nista ne odgovara i ako mislis da ces ti na njemu voditi uredjivacku politiku, onda bate allahiemanet. Nemoj dzabe trositi energiju i svoju silnu inteligenciju. Pitanja koja si postavio su sva do jednog podrobno odgovorena u prethodnih 1700 priloga. Ako nisi nasao odgovor, citaj opet i opet i opet...

OK?

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

1.738

Četvrtak, 06. Decembar 2012

Muftija Jusufspahić: Neka Allah blagoslovi Nikolića i Srbiju

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić je dugogodišnjem beogardskom muftiji i počasnom reis-ul-ulemi Islamske zajednice Srbije Hamdiji Jusufspahiću uručio Sretenjski orden prvog reda.

Ovaj orden se dodjeljuje za doprinos međuvjerskoj saradnji i toleranciji i za dostojanstveno predstavljanje Srbije i njenih građana u inostranstvu, javio je dopisnik agencije Anadolija.

Na ceremoniji uručenja ordena, priređenoj u Islamskom centru pri Bajrakli džamiji u Beogradu, Nikolić je istakao kako je muftija Jusufspahić njegov dugogodišnji prijatelj i dodao da Srbija zna da cijeni one koji Srbiju vole i cijene, kao i da je ovo prilika koju je jedva dočekao kako bi se Jusufspahiću odužio za sve što je učinio za svoju državu.

"On 45 godina pomaže svoju državu i služi svom narodu, svaki naš susret počinjao je bratskim poljupcem. Hamdija je preživio komunizam, socijalizam, demokratiju. Sve je u Božijim rukama, naše prijateljstvo je danas krunisano. Tako je Bog htio, da dođem u poziciju da ispravim poneku od grešaka svojih prethodnika, a da onima koji dođu iza mene ne ostavim previše svojih grešaka. Svako ko ima bilo kakvu misao u glavi, dobru ili lošu, neka pomisli šta bi o tome pomislio Hamdija Jusufspahić", rekao je Nikolić i, naglasivši da je ponosan i uzbuđen, dodao da je u staroj Atini bio je jedan kojeg su zvali "pravednik", a "mi bismo za Hamdiju, uz sve što o njemu govorimo, mogli da dodamo riječ 'pravednik'".

Nikolić je Jusufspahiću izrazio zahvalnost uime svih građana Srbije.

Savjetnik predsjednika Srbije Oliver Antić je obrazlažući razlog dodjele ordena podsjetio da je tačno prije 45 godina tadašnji reis Islamske zajednice Sulejman Kemura, postavljajući Jusufspahića za imama beogradskog, rekao da je to u cilju uspostavljanja mostova između pravoslavaca i muslimana.

"Srbija neće i ne smije da zaboravi sve one koje su svojom hrabrošću, ljubavlju, a sve u funkciji najviših vrlina, vrline pravednosti, doprinijeli njenoj izgradnji. Srbija uzvraća vrlinom blagodarnosti", rekao je Antić.

Zahvaljujući se na odlikovanju u ime svog oca, aktuelni muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić je pozvao na prestanak nesporazuma između pravoslavaca i muslimana.

"Pripadajući onome koji nas je stvorio, mi ne možemo mrziti i nevoljeti one koje je stvorio. Mnogo je onih koji su Srbijanci i nesrbijanci, muslimani i nemuslimani, koji ovo ne razumiju dobro. Nije pripadnost Bogu isključiva sa pripadnošću Srbiji. Ljubav prema Allahu ne isključuje se s ljubavlju prema Srbiji, to je muftija Hamdija, babo moj, znao", poručio je Muhamed Jusufspahić i dodao da dragi Allah blagoslovi zemlju i predsjednika Nikolića.

On je kazao i da zna sigurno da bi njegov otac kazao da "učinite sve ono što je najpotrebnije da se isprave greške, da se pravoslavni i muslimani međusobno više vole".

"Mi ćemo dati sve od sebe na tom putu. Takođe, moj bi otac kazao: 'Povedite računa o Islamskoj zajednici.' Bajrakli džamija nam još uvijek nije vraćena, i dalje ne pripada muslimana Srbije. Trebalo bi da nam se vrati i samim tim bude vlasništvo Srbije", rekao je srbijanski muftija.

Svečanosti u prostorijama Islamskog centra pri Bajrakli džamiji, pored velikog broja imama i vjerskih službenika IZS, kao i građana, prisustvovali su vrhovni muftija ruske federacije šejhu-l-islam Talgat Tadžudin, patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej, srbijanski ministar kulture Bratislav Petković, ministar u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin, velikodostojnici tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica, te predstavnici diplomatskog kora među kojima i ambasador Turske Mehmet Kemal Bozaj.

Nikolić je Sretenjske ordene drugog stepena uručio arhimandritu Srpske pravoslavne crkve Jovanu Radosavljeviću, župniku odžačkom i arhiprezbiteru podunavskom Katoličke crkve u Srbiji Jakobu Pfajferu, biskupu Reformatske hrišćanske crkve u Srbiji Ištvanu Čete-Semešiju i dugogodišnjem predsjedniku Saveza jevrejskih opština u Srbiji Aci Singeru.

http://www.klix.ba/vijesti/regija/muftij…rbiju/121206077#
Bosnjanka

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

1.739

Utorak, 14. Maj 2013

Zilkić želi mir sa Zukorlićem

Beograd/Novi Pazar -- Reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić pozvao je muftiju Mešihata IZuS Muamera Zukorlića na razgovor kako bi rešili sva sporna pitanja.
Zilkić je rekao da čvrsto veruje da je mir između dve islamske zajednice nadohvat ruke.
Zilkić je listu "Danas" izjavio da se Zukorlićem nije sreo od decembra 2006. godine i da to smatra svojom velikom greškom.
"Svako traganje za rešavanjem problema, bez učešća dve upravljačke strukture - Mešihata i Rijaseta, nije moguće. Toga sam svestan, a trebalo bi i on da bude. I ovu priliku koristim da ga pozovem da sednemo i da sva sporna pitanja rešimo na islamski način", kazao je Zilkić.

On je dodao da bi čak bio spreman da napusti Srbiju ukoliko bi to bila garancija ujedinjenja islamske zajednice.

Zilkić je istakao da je Zukorliću u više navrata slao pozive na razgovor, ali da nijednom nije dobio odgovor.

Ovrćući se na peticiju o pomirenju koje su potpisali pojedini članovi obe islamske zajednice, Zilkić je rekao da je ta inicijativa ne doprinosi ni pomirenju, ni ujedinjenju.

"Oni ne teže ujedinjenju, nego potiranju obe islamske zajednice. Radi se o interesnoj grupi koja je zacrtala svoje ciljeve da ovlada islamskom zajednicom na nekonvencionalan način, rušilačkim poduhvatima. Zbog toga se sve njihove aktivnosti dešavaju u tajnosti i, čak, izvan granica ove zemlje", rekao je Zilkić.

Te interesne grupe vođene su, kako smatra, inicijativom iz Turske, samo što je prethodnu inicijativu vodila zvanična diplomatija te drzave, a sada je to prepušteno zvaničnim verskim institucijama.

"U odnosu na prethodnu inicijativu, nema ništa novo, samo je način izvođenja drugačiji. Svako mešanje sa strane, da li dolazilo iz Turske ili Sarajeva, ukoliko nije institucionalno i nema jednak pristup obema opcijama, ne forsirajući bilo koga u razgovorima, nije dobro", smatra Zilkić.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?…2&nav_id=713542

sloboda

Učenik

(57)

• Poruku poslati

1.740

Petak, 17. Maj 2013

Beograd/Novi Pazar -- Reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić pozvao je muftiju Mešihata IZuS Muamera Zukorlića na razgovor kako bi rešili sva sporna pitanja.

Adem Zilkić osjeća da mu se fotelja ljulja većina njegovih imama se pokajala (Demirović, Leković, Meho Gegić itd.) i hoće da naprave sledeću Islamsku zajednicu i tako bi da se operu od predasuda da su izdajnici, koja prati sledbenike Adema Zilkića.

Sulejman Ugljanin ministar Srbije se okreće od Adema Zilkića i daje podršku Muhamedu Demiroviću. Adem Zilkić vidi da nema više nikakve podrške u narodu i svojoj tkz. zajednici. Do sada nijedan imam IZS nije stao javno na njegovu stranu. Adem se pokajao i to je jedan od razloga zašto bi sad da se miri sa Muftijom Zukorlićom.

Samo se Adem tu ništa ne pita. Iza cijepanja IZ stoji SANU i vlada Srbije (vidi Memorandum 2 - slabljenje IZuS sa Muftijom Zukorlićem na čelu) i da Adem odluči da ukine njegovu zajednicu vjerovatno bi se otvorila nova IZ tako da se neće dozvoliti da se IZ ujedini, jer bi se npr. onda morala vratili vakufska imovina po zakonu od 2006 (sad kažu nemaju kome jer imaju 2 IZ).

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »sloboda« (17. Maj 2013, 21:30)

3 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

3 Gostiju

Social bookmarks