Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen
  • »enko« je autor ove teme

Datum registracije: 02.02.2003

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 06. Februar 2003

Pola Milenijuma Bosnjacke nacije

Mislim da mi Bosnjaci imamo vrlo dugu tradiciju, tradiciju dugu preko 500.godina.Zato su smijesne tvrdnje nekih da Bosnjaci postoje tek odnedavno.Mi imamo svoju kulturu,svoj nacin zivota koji gajimo stoljecima.Cak smo stariji i od Amerikanaca kao nacija(malo sale nije naodmet).toliko za sada
ESSELAMU ALEJKUM

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Esselamu alejkum

Enko ti ovo sigurno znas al' hajde da se podsjetimo. Zbog ostalih.

Niti Bosnjaci imaju nekog hajira od toga sto su stariji od Amerikanaca niti Amerikanci stete sto su mladji od Bosnjaka. Pitanje nacije je bitno samo u onoj mjeri u kojoj se politicki moze eksploatisati. I nista vise.

Ko Amerikanac ko Bosnjak, ko Srbin ko Ciganin, sve jedno. Kada neko zavrsi u ljepotama dzenneta sve mu je jedno sta je bio. Isto tako, ako se bude krckao u dzehenemskom kazanu imace bolne patnje ko Bosnjak ko Amerikanac ko Srbin ili ti Ciganin itd itd. Nikakve diskriminacije.

Boga nacija ne interesuje. Nacija je okupacija dokonih ljudi. Prazna dusa mora necim da se napuni.

A to sto neki osporavaju Bosnjacima nacionalni legitimitet, ma dokoni ljudi nemaju druga posla. Prece bi im bilo da polagano razmisljaju o casu preseljenja na ahiret.

Esselamu alejkum
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

3

Tako je!

Mogu vas obojicu podrzati i navesti i razloge!

Enko je u pravu kada govori o starosti bosnjacke nacije i ovom prilikom bih ga molio da mi ako ima, napise neke podatke o bosanskom jeziku!

Prvenstveno mislim od kada datira i da li je stariji srpski, hrvatski, srpsko-hrvatski ili bosanski itd. Ako imas neke argumente napisi mi. Trebaju mi. A ako ima i negde na netu da se nadje dajte link!

S druge strane i ti si ed u pravu. Ipak su to dokone price! Vazno je da je covek dobar i da je naravno vernik! Parafraziracu i ajet iz Kur'ana: "...a najbolji medju vama je onaj koji je najBogobojazniji!"

Selam i pozdrav!
Sit Hungry Doesn't Believe

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Citirano

A ako ima i negde na netu da se nadje dajte link!

Ima na Otvorenom forumu Novog Pazara
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen
  • »enko« je autor ove teme

Datum registracije: 02.02.2003

• Poruku poslati

5

Ono za Amerikance sam se salio.
Posle drugog svetskog rata u pazaru nisi smeo da se izjasnis ni kao musliman a da ne pricamo o bosnjastvu.Izjasnjavanje je bilo uglavnom ovako:srbin muslimanske veroispovesti,jugosloven ili neopredeljen.Srbin muslimanske veroispovesti ne postoji , jugosloven takodje jer Jugoslavije vise nema a mislim da ne zelite da budete neopredeljeni.Posto vjerujem da nismo nijedno od ovoga troje nekako se moramo definisat a ja mislim da je to Bosnjak (musliman).

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

6

Subota, 24. Maj 2003

Selam alejkum Boshnjaci.

Pa evo ja chitah ove neke postove i vidjeh da se uopshte neshvata znachaj nacije odnosno imanje nacije. Chak se to naziva dokolicom i odvaja od vjere, shto je neispravno. O chemu se naime radi?

Razmislimo malo, pushka je jedno od sredstava koje se moze koristiti kao odbrana svojih interesa. A interesi mogu biti razni. Kod muslimana je taj interes Vjera Islam. Pored pushke moze se koristiti i helikopter, moze atomska bomba, znanje, knjige, propaganda, itd. U danashnjem svijetu kako je uredjen (nacionalno, a ne vjerski) da bi ti zashtitio svoje interese morash imati naciju, jer samo tako mozesh i svoje institucije imati iz kojih chesh braniti svoje interese. Kao vjerska grupa ili skupina moze se imati pravo u okviru neke nacije ili drzave praktikovati vjera ali u institucije se malo teze ulazi, zato je najbolje imati svoje institucije kroz koje chesh svoje interese braniti. Zato je nacija jedno nevjerovatno jako oruzje za odbranu interesa u drushtvu kakvo nas okruzuje. A ako su ti interesi Islam onda nacija sluzi kao jako sredstvo za odbranu nashe vjere, kao shto se to moze raditi uz pomoch pushke u ratu puskama ili uz pomoch medija u ratu medija. Tako da kod muslimana nacija sluzi vjeri i radi za interese vjere. A zna se da se oni koji se bore u ratu za vjeru Islam nazivaju Mudzahidima ili Mudzahedinima, tako iz ovoga proistiche da svaki onaj koji podigne pushku u odbranu Islama je Mudzahid, svaki koji napishe knjigu u odbranu Islama je Mudzahid i naravno svaki onaj koji se bori za nacionalnost sa ciljem da sachuva Islam kod ljudi je takodje Mudzahid i ne bavi se dokonim poslom.

U vremenu i prostoru u kojem se mi Bosnjaci nalazimo najjache sredstvo za odbranu nashe vjere je nacija. Tako da onaj koji najvishe doprinosi za jachanje nacionalnosti i jachanje nacije je Mudzahid (borac) koji najvishe doprinosi vjeri. Naravna stvar kao shto pushka moze da se iskoristi i protiv vjere i da se pushka stavi Ispred Islama i da se knjiga stavi ispred Islama, tako moze da se djesi da se nacija stavi ispred Islama shto bi bilo pogreshno. Treba dakle da nacija sluzi vjeri i to je ispravno, u Sandzaku nam je Farz da se borimo za naciju Boshnjak jer to je odbrana Islama na ovim prostorima. Dakle, vidite da nije dokonluk vech Dzihad.

Dakle, shta je potrebno. Potrebno je da se izvuchemo iz suhoparnog formalistichkog shvatanja vjere i da je shvatamo u vremenu i prostoru. A tu mudrost izvlachimo iz toga da se moze klanjati i lezechi i sjedechi i u mislima i isharetom, zavisno od situacije u kojoj se nalazimo. Mora se razmishljat. Eto toliko. Nadam se da sam dao jedan mali doprinos nashoj borbi. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »NP in Sarajevo« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

Naravno da smo svi isti pred Bogom... Ali to ne znaci- i ne zahtjeva da se mi odricemo nase narodnosti... Ne valja kada se izgubi nacionalni identitet... Sto se neki zestoko trude da urade sa nama... E to je bas zbog toga da ti neko sutra ne bi pricao kako je tvoj pra,pra,pra djed bio Srbin ili Hrvat i sl. Nije- nego Bosnjak!!!

Proud to be a Muslim, proud to be a Bosniak... ;)
Im not a complete idiot! Some part are mising...

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

8

Petak, 14. Novembar 2003

Samo se trebamo uciti svaki dan i osvjescavati. Od kukanja nejma nista a znanje i otvaranje firmi, pomaganje svome narodu, to je kljuc izlaza iz corsokaka.

Armija BiH

Početnik

(10)

• »Armija BiH« je muško

Datum registracije: 17.11.2003

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 17. Novembar 2003

citavu temu sam napisao o 1000+ godisnjoj tradiciji Bosnjaka, pa sve nestalo.

Bosnjaci su postojali i prije Turaka, samo da se zna, stoga nasa tradicija nije stara 500 godina, nego 1000+. Prof. Mustafa Memic kaze da se nase ime prvi put javlja u 10 stoljecu; negdje sam opet procitao u 8. Bilo kako bilo, Bosnjaci su tijekom srednjovjekovne Bosne bili okupljeni oko svoje Crkve Bosanske.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 17. Novembar 2003

Nije ništa nestalo, već je prebačeno u temu Ko su Bošnjaci
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Social bookmarks