Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• »sanjin-020« je autor ove teme

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 28. Maj 2009

Poligamija

Dr.Albijeri mi je, na jednoj drugoj temi, uputio jedno pitanje vezano za visezenstvo, pa sam pomislio da bi mozda bilo dobro da o tome malo raspravljamo na novoj temi, mada neznam koliko na ovom forumu ima strucnih ljudi koji bi to mogli sa serijatskog aspekta da pojasne, ali vijdet cemo.

Dr.Albieri me je pitao da li je grijeh da covjek ima pored svoje zene i druge. (cini mi se da je pitanje tako formulisano)

Dozvoljeno je muskarcu da ima, kako to Allah dz.s. u Kur'anu kaze dvije, tri ili cetiri zene, ukoliko ce biti pravedan sa njima.

Naravno, Dr.Albijeri, da je grijeh da covjek pored svoje zene ima i druge zene, ukoliko nije sa njima stupio u valjani, seriatski brak.
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

• »Dr.Albieri« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

2

Subota, 30. Maj 2009

Hvala na ovom izdasnom odgovoru brate sanjin-020 :)
Posto u jako tradicionalnim sredinama pojedinih islamskih zemalja, poput Maroka,S.Arabije,Irana i drugih,neverstvo zene se ostro kaznjava(cak kamenovanjem) pitao sam se da li postoji slicna sankcija i za neverstvo muza.Sreo sam podatak da je to nekih 80 udaraca bicem po ledjima,dok su Pastunski Talibani,svojevremeno,znali i za drasticnije kazne(odsecanje genitalija npr. i to javno) xx(
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

Datum registracije: 23.05.2009

• Poruku poslati

3

Subota, 30. Maj 2009

To su kazne koje šerijat propisuje. Za blud, kao jedan od velikih grijeha, postoje kazne koje se odnose kako na ženu tako i na muškarca. Valja pomenuti da poligamija, uz valjano šerijatsko venčanje, i ispunjenje određenih šerijatskih pravila nije blud, jer je Uzvišeni Allah dozvolio muškarcu da se oženi sa najviše 4 žene. Kazna za one koji počine ovaj prijestup dijeli se na kaznu za udatu-oženjenog i kaznu za one koji to nisu. Što se tiče kazne za one koji nisu u braku, ona se sastoji u bičevanju, u iznosu od 100 bičeva i protjerivanje iz mjesta boravka na godinu dana. Dok je kazna onih koji su u braku, a počine ovaj prijestup, rigoroznija, zbog same situacije u kojoj se nalaze. Kazna za udatu-oženjenog jeste bičevanje u iznosu od 100 bičeva, i kamenovanje do smrti. Većina ljudi koji nisu dovoljno upućeni u šerijatske propise, smatraju da je ova kazna i previše stroga. Budući da se danas nemoral, kao i mnogi drugi grijesi, proširio do te mjere da je prešao svaku granicu, ja smatram da bi se u svakoj zemlji trebali uvesti šerijatski zakoni, jer kada bi se nekoliko osoba kaznilo na ovaj način, nemoral bi se sigurno smanjio. Isti stav imam i kada su u pitanju drugi prijestupi, kao što su alkohol, potvora, krađa... Kada je u pitanju krađa, imamo slučaj u mnogim Arapskim zemljama, gde se sprovode ova pravila, da u vrijeme namaza trgovci ostave svoje tezge na ulici, a niko im ne ukrade ništa, zato što su se naučili na svojoj ili grešci nekoga iz svoje okoline kome je odsječena ruka zbog krađe.
"Moj Allahu, Gospodaru, u Tebi je radost svaka, neka rijeke din Islama teku širom mog Sandžaka!"

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

4

Subota, 30. Maj 2009

Moje pitanje glasi, koji su to uslovi i pod kakvim okolnostima muslimanu je dozvoljeno da ima vise zena?
Neka odgovori ko zna, ne ko misli da zna! Hvala...

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

• Poruku poslati

5

Subota, 30. Maj 2009

Citirano

Orginalno od scout
Moje pitanje glasi, koji su to uslovi i pod kakvim okolnostima muslimanu je dozvoljeno da ima vise zena?
Neka odgovori ko zna, ne ko misli da zna! Hvala...

Uzvišeni Allah u suri En-Nisa, u 3. ajetu kaže: "Ženite se onim ženama koje su vam dopuštene, sa po dvije, sa po tri i sa po četiri! A ako strahujete da nećete pravedni biti, onda samo jednom." Iz ovog citata vidimo da je jedan od uvjeta poligamije da muž bude pravedan i da se jednako ophodi prema svakoj ženi. Dužan je da svakoj obezbedi iste, ili bar slične uslove, mora nastojati da se prema svakoj ženi odnosi isto. Također jedan od uvjeta jeste da je u mogućnosti da izdržava više žena, a samim tim i više porodica.
"Moj Allahu, Gospodaru, u Tebi je radost svaka, neka rijeke din Islama teku širom mog Sandžaka!"

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

Datum registracije: 28.02.2009

• Poruku poslati

6

Subota, 30. Maj 2009

A ako zakon ne priznaje drugu zenu, moze li se biti u potpunosti pravedan i prema njoj? Zadesi li nas nesto, ko njoj moze da garantuje ikakva prava?

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

7

Subota, 30. Maj 2009

Ako covek moze da ima 4 zene moje pitanje bi glasilo mozel zena da ima 2, 3 ili 4 muza?

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

• Poruku poslati

8

Subota, 30. Maj 2009

Citirano

Orginalno od reja
A ako zakon ne priznaje drugu zenu, moze li se biti u potpunosti pravedan i prema njoj? Zadesi li nas nesto, ko njoj moze da garantuje ikakva prava?

Kada neka žena pristane da bude druga, treća ili četvrta, ona je svesna da je muškarac za kojeg će se ona udati, već u jednom braku, i da ima već jednu ženu sa kojom je venčat u opštini. Svjesna je toga da ne može uzeti njegovo prezime, da se ne može venčati u opštini i ... Budući da Islam dozvoljava poligamiju dozvoljava i više šerijatskih venčanja. Kada muškarac, koji je pripadnik Islama, svjestan svoje odgovornosti i obaveza koje ima prema ženi koja će biti njegova hanuma, pred Bogom sklopi bračni ugovor, njemu neće biti potreban nikakav ovosvjetski zakon koji će ga terati da ispuni svoje obaveze prema ženi.
Što se tiče poliandrije, tj. da žena ima više muškaraca, to je u Islamu zabranjeno. Islam je dao ženi ravnopravnost sa muškarcem onoliko koliko joj je to dala i priroda, a priroda žene joj ne dozvoljava da ima više muškaraca. Učenjaci navode primjer za poligamiju i poliandriju, pa kažu : "Ako uzmemo jedan bokal pun vode i 4 čaše, iz onog bokala možemo sipati u sve četiri čaše, to je primjer poligamije, tj. jedan muškarac može opskrbiti i zadovoljiti sve 4 žene. S druge strane ako uzmemo jednu čašu punu vode i 4 prazna bokala, iz čaše ne možemo napuniti sve bokale, to je primjer poliandrije."

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Subota, 30. Maj 2009

Kad je covjek svjestan... eh... siroka kategorija. Da je covjek svjestan, ne bi bilo potrebe ni za kakvim zakonima. Kad ono medjutim... haj ti procijeni koji je to covjek svjestan, i za kojeg to nije potreban zakon da zastiti zenu koja je pored njega. I kakva je to pravda, ako je jedna zakonom prihvacena i zasticena, a druga nije? Covjek moze za sekundu da se promijeni, pa da mu cefne bilo sta... U svakom slucaju nije pravedno imati dvije zene ako obije nisu prihvacene zakonom. To je neki minimum koji bi bio zagarantovan serijatom. Medjutim kod nas serijata nema... Te ne bi trebalo biti ni takvih brakova.
Takav je stav inace i Prof. Dr. Enesa Karica. Ti ako si u medresi nesto ucila, trebala bi ucenja takvih ucenjaka da uvazavas.

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 31. Maj 2009

Citirano

Orginalno od reja
Kad je covjek svjestan... eh... siroka kategorija. Da je covjek svjestan, ne bi bilo potrebe ni za kakvim zakonima. Kad ono medjutim... haj ti procijeni koji je to covjek svjestan, i za kojeg to nije potreban zakon da zastiti zenu koja je pored njega. I kakva je to pravda, ako je jedna zakonom prihvacena i zasticena, a druga nije? Covjek moze za sekundu da se promijeni, pa da mu cefne bilo sta... U svakom slucaju nije pravedno imati dvije zene ako obije nisu prihvacene zakonom. To je neki minimum koji bi bio zagarantovan serijatom. Medjutim kod nas serijata nema... Te ne bi trebalo biti ni takvih brakova.
Takav je stav inace i Prof. Dr. Enesa Karica. Ti ako si u medresi nesto ucila, trebala bi ucenja takvih ucenjaka da uvazavas.

Prije svega treba da se uvažava Kur'an i sunnet, pa tek onda mišljenja uleme. Kur'an nam jasno kazuje da je poligamija dozvoljena, a to i Poslanik, a.s., potvrđuje svojim sunnetom. Ne znam kako neko može da smatra nepravednim nešto što Kur'an jasno propisuje?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 31. Maj 2009

Citirano

Orginalno od Islamm!
Prije svega treba da se uvažava Kur'an i sunnet, pa tek onda mišljenja uleme. Kur'an nam jasno kazuje da je poligamija dozvoljena, a to i Poslanik, a.s., potvrđuje svojim sunnetom. Ne znam kako neko može da smatra nepravednim nešto što Kur'an jasno propisuje?

Razmisli malo o prvoj recenici koliko ima smisla. I nisam primjetio da neko smatra nepravednim ono sto Kur'an propisuje. Ovdje je iznijet stav da je u odredjenim okolnostima nemoguce ispostovati uslove kojima Kur'an uslovljava visezenstvo. Primjedba je sasvim na mjestu a eventualni odgovor na istu bi i mene interesovao.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 31. Maj 2009

Citirano

Orginalno od Islamm!

Lijepo si rekla da Kur'an dozvoljava, a onda na kraju kazes propisuje. Trebala bi malo pazljivije da biras rijeci, jer te dvije rijeci daju sasvim drugaciju konotaciju tumacenju ovog pitanja. Kur'anom nam Allah dz.sh dozvoljava visezenstvo, ali ne propisuje. Isto tako ne obavezuje, vec dozvoljava ali onda kad za to postoje uslovi, i onda kad smo mi te uslove u stanju ispuniti. Jedan drastican primjer, ne moj mislit da usporedjujem, vec ti dajem samo primjer kako si lose se izrazila, je i dozvola da se alkoholom utoli zedj ili svinjetinom glad ako nam to zivot spasava. To jeste dozvoljeno Kur'anom, ali nije propisano. A pored vode i druge hrane ta dozvola nikad ne moze bit validna.

Smatram da je za poligamiju minimum uslova validnost tj vladavina serijatskog prava i zakonika, istog onog koji nam je propisan i pod okriljem kojeg je i data dozvola za odredjene stvari. Po mom misljenju cak ni sekularni zakonik koji bi prihvatio dvije zene ne bi mogao da bude dovoljno jak preduslov niti priblizno valjan koliko bi to bila vladavina serijatskog prava na nekim prostorima, da tim zapocnemo proces uspostavljanja uslova u kojima bi ta dozvola bila validna. A sekularni zakoni koji cak i zabranjuju poligamiju mislim da samim tim stavljaju tacku na ovu dilemu.

I jos jednom stavkom da ti pojednostavim ovo o cemu govorim: ne radi se o farzu, niti o necem sto moramo da sprovedemo pa da bi nam bilo u bilo kojim uslovima opravdano. Radi se o necemu od cega bi trebali sto je moguce u danasnje vrijeme da se cuvamo da se kojim slucajem pred Bogom zbog jedne ili druge zene ne ogrijesimo. Jer jadan je covjek kojeg srce iskreno proklinje, a i ruzno je kad jedna zena ogovara i proklinje gdje smije svog covjeka zbog druge zene koju je uzeo. To nije ono sto bi trebalo da se dogadja u Islamu. Da ne bih isao u sirinu i dubinu, jer na ove stvari bi vec moglo bit odgovora koji se ne ticu teme, procitaj pazljivo ono sto je prvo napisano, i ono na sta ti je ed skrenuo paznju, pa razmisli da li ces ponoviti ono napisano.

P.S. A onu prvu recenicu nisam ti htio analizirat javno, mozda skontas i sama da si i tu poprilicno se neprecizno izrazila..

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

Datum registracije: 21.02.2008

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 31. Maj 2009

Citirano

Orginalno od reja

Smatram da je za poligamiju minimum uslova validnost tj vladavina serijatskog prava i zakonika,

A sekularni zakoni koji cak i zabranjuju poligamiju mislim da samim tim stavljaju tacku na ovu dilemu.

Znaci po rej-i ako komunizam zabranjuje svaku religiju - ni islam nema pravo da eksistira jer po rej-i je minimum to da se islam uklapa u drzavni tj sekularni zakon.
Kako je plitko ovo sto kazes.

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 31. Maj 2009

Izvinjavam se, u nedostatku vremena napravila sam lapsus. Dozvola i propis su dva različite pojma. Propis je nešto što se naređuje, dok je dozvola nešto što nije obaveza, ali je dozvoljeno, a poligamija nije propisana, već je dozvoljena.

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Nedjelja, 31. Maj 2009

Abfang, poistovecujes tj izjednacavas poligamiju i Islam, i jos govoris da je nesto plitko?

Procitaj pazljivo sta je napisano, pa se onda javi ako imas nesto pametno da kazes. Za poligamiju je neophodan serijat, i to ako cemo pravo nije moje misljenje, vec je pod broj jedan dozvola i data pod okriljem Serijata, kao sto je coveku data dozvola da spava sa zenom pod okriljem braka ali ne van njega. Postoje dozvole, a postoje i uslovi pod kojima je ta dozvola validna. Tako je kad govorimo o stvarima koje su dozvoljene a ne propisane, a posebno sa onima koje nisu ni preporucene.

Ne budi smijesan terajuc mak na konac jer ne razumijes to o cemu pises. Ispadas stvarno stvarno smijesan. Cijeli vijek ista pjesma.

Islamm!:

Citirano

Izvinjavam se, u nedostatku vremena napravila sam lapsus. Dozvola i propis su dva različite pojma. Propis je nešto što se naređuje, dok je dozvola nešto što nije obaveza, ali je dozvoljeno, a poligamija nije propisana, već je dozvoljena.

A o dozvoljenim stvarima sam napisao gore, i rekoh ti da je to stav uvazenog Prof. Dr. Enesa Karica (abfang, obrati paznju cije je to misljenje da ne govoris previse). Napravila si propust i sa onom prvom recenicom, jer ne uvazava se ulema ni prije ni posle Kur'ana i sunneta, jer i ono sto ucenjaci govore mora bit u skladu sa islamskim ucenjem, inace se ne uvazava uopce. Svakako da ce jedan ucenjak poput Karica dati svoje misljenje samo u skladu sa svojim poimanjem Kur'ana, a ti se zelis onom svojom recenicom staviti na poziciju nekog ko ima bolje poimanje od ucene uleme.

Ovdje ti dodajem jos jednu stavku a koju navedoh i abfangu: samim tim sto je dozvoljeno, ne znaci i da je preporuceno, te ga u uslovima u kojima ne mogu uslovi biti ispostovani trebamo i izbegavati. To mozes shvatiti ako se vratis na ajet koji si sama ovdje postavila. A to vazi cak i pod okriljem serijata, a da ne govorimo o podnebljima gdje serijata nema, i gdje je kulturoloski takva jedna situacija maltene neodrziva. Serijat nemoj da posmatras samo kao zakon koji omogucava takvo sto, vec i kao nacin zivota i odgoja koji pruza uslove da do takvog cega na ispravan nacin dodje bez ucesca sekundarnih i negativnih stvari u svemu tome.

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

Datum registracije: 08.01.2009

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 31. Maj 2009

Jestel vi svjesni koliko se ljudi i zena kurva po Pazaru? Ozenjeni, udate, mladi, stari... katastrofa. Koliko jedan neozenjeni mladic promijeni djevojaka prije nego se ozeni? Sa koliko njih ima odnos prije zenidbe?
U pazaru ima mnogo muskaraca koji pored jedne imaju po par zena. Cak ima slucajeva da mu prava (i prva) zena zna za kurve ali cuti i ne reaguje, dal zbog straha, dal zbog djece, nije ni bitni na kraju, ali cuti i trpi.
Koliko ima javnih kuca koje se kriju pod imenom nocni bar? Oni godinama rade i zaradjuju pare prodajuci zene. Od koga uzimaju pare? Od vanzemaljaca?
Sve to slabo kome bode oci.
Neki od vas vidim mnogo brinu za osjecaje zena ciji se muz ozenio drugom ili trecom. Dali brines zbog zena koje bivaju prodavane za eure? Ili zbog zena koje muz prebije nako sto je dosao od kurve? Dali brines zbog nasih djevojaka koje izgube nevinost prije braka pa idu po srbiji da se siju pred udaju? Koji to zakon stiti ove zene? Sta misli dr. Karic od tome?

I ovdje se pokvareno cilja na muftiju Zukorlica i na njegove zene. Ovi sateliti sa onog xxx sajta bi muftiju rado vidjeli mrtvoga a demek se brinu kako mu prva podnosi drugu zenu.

Licemerje... xx(

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 31. Maj 2009

Te su sve stvari zakonski zabranjene, i zar ima neko potrebe da ista govori dodatno o tome? Zar treba reci da je vruce na plus 40?

Zamenom teza se nista ne dobija. Islam ne pruza kompromisna vec univerzalna resenja. Ne mozes patent stvarima reci da si nesto rijesio. Zukorlica si sam spomenuo. Zar za njega hoces da kazes da je bolje da se ozeni nego da ima vanbracnu ljubavnicu? O cemu ti pricas? Ili hoces da kazes da je serijatski ispravan brak raspikucama koje varaju zenu, pa im je bolje da se sklone iza instuticije braka pod okriljem Islama i da tako urade ono sto im prva zena ne prihvata?

Resenje za varanje je prestanak varanja, a u serijatu i adekvatna kazna. Resenje za trgovinu zenama je robija. Brak sa vise zena ne moze da bude resenje porocima, jer nema pravo covek iz poroka da ozeni drugu ukoliko time ne ispunjava sve uslove da bi mu taj brak bio halal. Kod nas mu ni zakon to ne dozvoljava.

Prebacujes diskusiju na drugo polja, a za Zukorlica nisam znao da mu se zena nije slozila sa drugim brakom. O tome jeste Shica pisala, ali ja njoj plaho ne vjerujem. Sad kad ti braneci ga iako nije napadnut iznosis te informacije dajes osnovu narodu da vjeruje da je to stvarno tako.

Imas militantan pristup diskusijama i kao takav nisi zanimljiv za razgovor. Ukoliko ti je potreban sukob, onda uzmi abdest i preispitaj svoj iman. Razgovaramo o opstim temama koje mogu biti od interesa ljudima koji razmatraju zenidbu sa vise zena. Ta je tema totalno izolovana od drustvenih pojava o kojima ti pricas, jer se radi o drugoj ciljnoj grupi o kojoj ovde niko ne razgovara. Mi smo pokusali razgovarati o stavovima vjernika, a ti ih zelis opravdati relativizacijom i usporedbom sa ponasanjem dzahila. Takvo sto ne pije vodu ni po kakvim pravilima.

Nemoj samo da izvadis pusku i da pucas, jer takav stav otprilike zauzimas

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• »sanjin-020« je autor ove teme

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

18

Utorak, 02. Juni 2009

Citirano

Orginalno od ajla
Ako covek moze da ima 4 zene moje pitanje bi glasilo mozel zena da ima 2, 3 ili 4 muza?

Kao prvo da podsetim Ajlu da vec ima dvije opomene i ovakve gluposti nebi trebala da valja na ovom forumu.

Tema koju sam postavio je zaista ozbiljna i veoma aktuelna iz vise aspekata, zato pozivam sve kompetentne clanove da se ukljuce u diskusiju, a one koji nisu clanovi da se uclane i daju doprinos ovoj temi.

Islamma je mlada medresantica koja je tek iz skolskih klupa izisla i netreba joj puno zamerati na lapsusima. U medresi se na zalost o ovoj temi malo govori, tako da ne vjerujem da je ona tu mogla cuti i nauciti sta o ovome.

U cijelom svijetu je kriza morala u porastu. Vi na Zapadu dobro znate kakvo je stanje po tom pitanju, ali bas me briga za Zapad. Mene boli moj Sandzak i moj Pazar.

Neverovatno je to koliko je Pazar ogrezo u nemoralu i prepustanju svim porocima a posebno bludnicenju. Gotovo da nema ozenjenog muskarca koji nema ljubavnicu iliti svalerku i to uglavnom mlade djevojke. I tacno je da u najvecem broju slucajeva supruge znaju za to, i tacno je da vecina njih to i precutkuje komentarom: Ma suti zlatno je samo da se ne ozeni. Ovo su komentari najcesce onih supruga ciji su muzevi imucniji. Dakle, ta jadna supruga ne osjeca se ponizenom ako joj se muz kurva, ali bi se osjecala ponizenom ako bi joj muz kuci doveo drugu onako kako to Allah dz.s. propisuje u svojoj Mudroj Knjizi!? Jadno ali istinito.

Sandzak se primakao Europi i to debelo na jos jedan neslavan nacin, pa nije rijedak slucaj u Sandzaku ni incest. I zato zna ju i supruga i majka i sve to trpi. A da joj muz dovede drugu, serijatski vjencanu zenu, poludjela bi, to nebi trpjela!?

Sestre moje drage i barco moja draga! Resenje za ove probleme je samo u visezenstvu, onako kako je to Allah dz.s. propisao i onako kako ce On Uzviseni biti zadovoljan.

U Pazaru imamo "dosta" primera visezenstva, ali na zalost vecina tih brakova se desila iz "nuzde". Spandja se gazda ili sef sa radnicom, ona ostane u drugom stanju i sta ce, kud ce nego u brak. U redu bolje i takav brak nego da jadnu djevojku ostavi na cjedilu. I ne da je bolje i takav brak, nego je i obavezan takav brak, ukoliko zele Allahovu dz.s. milost.

Sto se tice braka u sekularnim drzavama, tu se ulema razilazi. Oni koji to dozvoljavaju, a vecina ih je takvih, kazu da se sva prava druge, trece ili cetvrte zene mogu ostvariti medjusobnim ugovorom koji ce se uredno ovjeriti kod sudskih organa u mjestu u kojem zive.

Gotovo da nema tema da se ne dotaknemo Muftije Zukorlica. Evo i to da vam razjasnim. Tacno je da mu starija zena nije bila za taj brak i da i dan danas nije se pomirila sa tim. Ali to naravno nije uslov da bi brak bio serijatski valjan. dakle nemora se traziti pristanak i saglasnost od prve zene. Da li je njegov brak serijatski ispravan i da li i on spada u gore spomenutu grupu, zaista neznam. Pazar je sklon pricanju i prepricavanju i naturanju, mada ima tu nesto. Ali o tome neka Allah dz.s. sudi.

Dakle kao sto sam rekao, ne treba se traziti dozvola od supruge za nesto sto ti je Allah dz.s. vec dozvolio. Uslov je jedino da budes pravedan prema svim zenama. Sta to znaci? Znaci da zena bude materijalno podjednako opskrbljena u svakom pogledu, da njen hak u pogledu seksualnog odnosa bude potpuno ili bar priblizno jednak, a to da li ce muskarac podjednako voljeti sve zene, to nije uslov. Svi oni koji imaju djecu znaju da se ni djeca podjednako ne zauzimaju isto mjesto kod rositelja, iako bismo i zivot dali, podjednako za sve njih.

Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

19

Utorak, 02. Juni 2009

Citirano

Orginalno od Islamm!
Kada muškarac, koji je pripadnik Islama, svjestan svoje odgovornosti i obaveza koje ima prema ženi koja će biti njegova hanuma, pred Bogom sklopi bračni ugovor, njemu neće biti potreban nikakav ovosvjetski zakon koji će ga terati da ispuni svoje obaveze prema ženi.

a sta kada nije?? je li ce to neko proveravati, ili je na muskarcu da proceni da li je svestan svoje odgovornosti?? a otkud ti ideja da nema potrebe za ovosvetskim zakonom koji to regulise. Serijat je tu za muslimane, vernike..Allah se u Kuranu obraca vernicima, i ipak je i njima potreban zakon pa ako se neko njega ne predrzava milom, hoce silom. Da nije potreban zakon koji to regulise, ni serijat ne bi postojao. I kad je potreban vernicima koji zive islamskim zivotom, kako da niej potreban onoj sredini u kojoj mnogi ni ne klanjaju, o drugim gresima da ne pricamo.
Po ovoj logici mozemo reci nema ni potrebe da se za ubistvo kaznjava..svaka pametna osoba to nece uciniti, a ona koja nije pametna, ona ce na onom svetu ispastati?? ali tako se postize samo nered i zloupotreba.

Poligamija jeste dozvoljena, ali treba napomenuti da neki ucenjaci savetuju zenama koje szive u neserijastkim drzavama da ne budu druge zene i ne izlazu se tom riziku.

evo jedna interesantna fetwa uvezi poligamije.

Citirano

Question

Respected scholars, as-salamu `alaykum. Is it Islamically permissible to remarry for the purpose of having a son? My wife and I have five daughters and my only son passed away last year. My wife can no longer have children. Is it permissible for me to remarry for the purpose of conceiving a boy? Do I need to have my wife’s consent to remarry? Jazakum Allahu Khayran.

Wa `alaykum as-salamu wa rahmatullahi wa barakatuh.

In the Name of Allah, Most Gracious, Most Merciful.

All praise and thanks are due to Allah, and peace and blessings be upon His Messenger.

Brother, we really appreciate your forwarding this question to us, and we commend your keenness on getting yourself well-acquainted with the teachings of Islam. May Allah help us all keep firm on the Right Path, ameen!

Having children is a blessing from Almighty Allah Who bestows them upon whom He wills from among His servants. Almighty Allah says, [Unto Allah belongs the sovereignty of the heavens and the earth. He creates what He will. He bestows female (offspring) upon whom He will, and bestows male (offspring) upon whom He will; Or He mingles them, males and females, and He makes barren whom He will. Lo! He is Knower, Powerful.] (Ash-Shura 42: 49-50) Therefore, having a son is only in the hands of Almighty Allah and taking a second wife may not be the proper solution in this case.

In his response to your question, Sheikh Ahmad Kutty, a senior lecturer and Islamic scholar at the Islamic Institute of Toronto,Ontario, Canada, states:

Although your wish to have a son is natural, it is my earnest opinion that you are not justified in taking another wife solely for that reason.

First of all, how can you be sure that you will be granted a son, even if you were to remarry?

Second, it is unfair on your part to do so without your wife’s consent; for perhaps, as a respectable and caring husband and Muslim, you would agree with me that you ought to honor your marriage vows. In other words, if you come from a culture where taking more than one wife is not the societal norm and that your wife would not have married you if she ever suspected that you would do so, then you definitely need to obtain her permission before taking a second wife. The Prophet (peace and blessings be upon him) said, “Of all the terms we enter into, there is none more worthy of compliance than the conditions we enter into while contracting marriages.” There is no reason to limit these conditions to those that have been written. It is, therefore, reasonable for us to suppose that they must also include all the verbal as well the tacit agreements that are simply assumed or taken for granted in a particular culture or society unless they are in clear violation of Shari`ah. Jurists also tell us that the customs and norms of a society, unless otherwise contradicted by Shari`ah, have the force of law. Therefore, it would be unjust and unfair on your part to simply go ahead and get married without your wife’s consent. You are therefore best advised to be content with Allah’s will and choice for you. You may do so by consistently meditating on the following supplication:

Allahumma ij`al lee nafsan mutma’innatan tu’minu bi liqa’ika, wa taqna`u bi `ata’ika wa tarda bi qada’ika wa takhshaka haqqa khashyatika

(O Allah, grant me a soul that firmly believes in meeting You, and is content with the provision You have apportioned me, and is satisfied with Your decree, and fears You as You ought to be feared.)

zene sa nasih prostora nisu ni znale za tu dozvolu! kada su se udavale, nisu imale "mogucnost" da se osiguraju. Ugovor nije samo ono sto stoji na papiru. Ako kupis macku, i ispostavi se da je macka slepa, imas li pravo da se zalis sto je slepa?? ako cemo logikom nekih, i ne..jer u ugovoru (ako je pismeno sklopljen) samo stoji da kupujes macku, a nigde ne pise da mora biti zdrava. Ali nije tako, za svaki ugovor je vazno sta druga strana "moze da ocekuje". A pod "moze da ocekuje" se definise ono sto je uobicajno u tom mestu. Sve sto je uobicajno, to se ne mora naglasavati, jer svaki kupac polazi od toga da ce to i dobiti..i ako ono sto kao prodavac nudis kupcu odstupa od standarda, moras mu naglasiti. Svesni smo koliko je vazno da se musliman drzi ugovora, Allah nas u Kuranu opominje i naglasava da i prema mnogoboscima moramo ispunjavati ugovore. A uzmimo jos u obzir da je Allahov Poslanik a.s. rekao da je najpreci ugovor koji se mora ispostovati bracni ugovor. Zene na nasim prostorima nisu ocekivale da ce se njihovi muzevi zeniti drugim zenama pored njih, tako da uopste nije tako jednostavno kao sto neki misle da se mimo zenine dozvole ozene sa drugom zenom. Bice na onom svetu dosta sakatih.

Naravno, za Muftiju ovo sve ne vazi :) iz jednog prostog razloga..njegova zena potice iz okoline kojoj poligamni brakovi nisu strani. Cula sam da je studirala islamsko pravo, te znala je sta je moze ocekivati i imala je mogucnost da uvetuje u bracnom ugovoru ono sto smatra vaznim. Tako da se muftijin brak ne moze uporediti sa standardnim brakovima u Sandzaku. On moze da izdrzava obe zene, prva je znala sta je eventualno ceka..druga je znala da on ima vec jednu.. tako da nijedna nije prevarena. Zato nema potrebe da se on mijesa u ovo.
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

20

Srijeda, 03. Juni 2009

Citirano

Orginalno od sanjin-020
Islamma je mlada medresantica koja je tek iz skolskih klupa izisla i netreba joj puno zamerati na lapsusima. U medresi se na zalost o ovoj temi malo govori, tako da ne vjerujem da je ona tu mogla cuti i nauciti sta o ovome.

Ovo se moglo i zakljuciti. Svakome, bez izuzetka, treba vremena da u onome sto je izabrao da proucava napreduje. I taj proces nema kraja. On se ni sa doktoratima ne zaokruzuje a kamoli sa medresama i drugim srednjim skolama.

Citirano

Neverovatno je to koliko je Pazar ogrezo u nemoralu i prepustanju svim porocima a posebno bludnicenju. Gotovo da nema ozenjenog muskarca koji nema ljubavnicu iliti svalerku i to uglavnom mlade djevojke. I tacno je da u najvecem broju slucajeva supruge znaju za to, i tacno je da vecina njih to i precutkuje komentarom: Ma suti zlatno je samo da se ne ozeni. Ovo su komentari najcesce onih supruga ciji su muzevi imucniji. Dakle, ta jadna supruga ne osjeca se ponizenom ako joj se muz kurva, ali bi se osjecala ponizenom ako bi joj muz kuci doveo drugu onako kako to Allah dz.s. propisuje u svojoj Mudroj Knjizi!? Jadno ali istinito.

Sandzak se primakao Europi i to debelo na jos jedan neslavan nacin, pa nije rijedak slucaj u Sandzaku ni incest. I zato zna ju i supruga i majka i sve to trpi. A da joj muz dovede drugu, serijatski vjencanu zenu, poludjela bi, to nebi trpjela!?

Sestre moje drage i barco moja draga! Resenje za ove probleme je samo u visezenstvu, onako kako je to Allah dz.s. propisao i onako kako ce On Uzviseni biti zadovoljan.

Ovo je malo komplikovano pitanje. Ne negiram da je rjesenje u visezenstvu ali je diskutabilno da je rjesenje samo u visezenstvu. Zasto? Pa zato sto se postavlja pitanje o rjesenju kojeg problema razgovaramo. Problema muske pozude ili problema nesretnih brakova. Hoce li rjesenje jednog biti i rjesenje drugog? Usudjujem se reci da je problem izrazito individualne prirode. Velicina islama i jeste u tome sto ne namece rjesenje vec ostavlja prostora da se primjeni rjesenje koje ce dati najbolje rezultate. Znam slucajeve visezenstva u Bosnjaka ovdje u Njemackoj gdje je sve proteklo u redu, bez problema. ali, znam i za slucaj koji je zavrsio tragicno. Zena je ubila muza koji je namjeravao da dovede jos jednu a zatim izvrsila samoubistvo. Ovdje prica o tome ko je u pravu ne pomaze mnogo. Sta vrijedi covjeku koji prelazi peko pjesackog sto je u pravu kada ga zgazi vozac kojeg pravila ne interesuju. Dakle, sta je rjesenje problema trebao bi svako ko problem ima posebno za sebe da odluci. Naravno, u granicama halala.

Citirano

Sto se tice braka u sekularnim drzavama, tu se ulema razilazi. Oni koji to dozvoljavaju, a vecina ih je takvih, kazu da se sva prava druge, trece ili cetvrte zene mogu ostvariti medjusobnim ugovorom koji ce se uredno ovjeriti kod sudskih organa u mjestu u kojem zive.

I mi zivimo u sekularnoj drzavi. I ovo objasnjenje zvuci interesantno. Ne znam da li se neko od pravnika (kako serijatskog tako i tzv. civilnog prava) bavio detaljnije ovim pitanjem. U smislu analize i dokazivanja da je dodatnim ugovorima moguce kompezirati taj nedostatak.

Citirano

Gotovo da nema tema da se ne dotaknemo Muftije Zukorlica...

Potpuno je razumljivo zasto se njegovo ime provlaci kroz mnoge diskusije ali mislim da ga u ovoj temi ne treba pominjati. Njegov brak je njegova stvar i diskusiju o tome ne treba voditi po forumima.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks