Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• »sanjin-020« je autor ove teme

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

41

Utorak, 09. Juni 2009

thats_me , sto se tice mehra manje vise se slazemo osim recenice: "Sve to[/i] (ukljucujuci znaci i podela mehra) je deo raznih kulutura i nema nikakve veze sa serijatom."

Mehr itekako ima veze sa Serijatom. Serijat je Allahov dz.s. Zakon i kako jedan propis koji je uspostavljen ajetom moze da nema veze sa Serijatom?

Jos nesto da ti pojasnim. Fetva je serijatsko pravno resenje za odredjeni problem ili odredjeno islamsko pitanje u datom trenutku (na primer, da li je pusenje haram) koji nije obuhvacen hadisom i ajetom. I nije fetva to da nece zena osjetiti miris dzenetski ukoliko napusti muza zbog njegove zenidbe, vec je to Hadisom receno, a ja cu se potruditi da ti nadjem taj hadis, jer ga nisam cuo samo od jednog alima. A naci cu, ako Bog da, i detaljno tumacenje propisa o mehru, posto ni mehr nije fetva, vec propis koji je decidno utvrdjen.
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

42

Utorak, 09. Juni 2009

Citirano

Orginalno od sanjin-020
thats_me , sto se tice mehra manje vise se slazemo osim recenice: "Sve to[/i] (ukljucujuci znaci i podela mehra) je deo raznih kulutura i nema nikakve veze sa serijatom."

Mehr itekako ima veze sa Serijatom. Serijat je Allahov dz.s. Zakon i kako jedan propis koji je uspostavljen ajetom moze da nema veze sa Serijatom?

je li me ti zezas? pise "podela mehra" je obicaj, a ne mehr kao takav. Ja citavo vreme i govorim da je obaveza od muza a pravo zene, a oboje ne bih rekla da smatram da je to samo obicaj.

znam ja sta je fetwa, ali fetwa se zasniva na sunnetu i kuranu i sl. znam da postoje fetwe to za mehr, ali posto nisam sigurna da li sva ulema tako tvrdi, nisam htela da kazem da je to jedino ispravno misljenje, jer govoriti o propisima ne bismo trebali olako.
taj hadis sto ga trazis, znam da nije fetwa, znam da je hadis..i evo u ovoj fetwi ces ga naci boldiranog. I kao sto vidis ne spominje se pologamija. Ti si to verovatno cuo u kontekst sa poligamijom, a obzirom da neki ucenjaci smatraju da nije valiidan razlog poligamija da se zena razvede od coveka, verovatno si to dvoje spojio. zena zbog ljubomore i ne bi trebala traziti razvod braka, ali ukoliko bi naprimer osecala da je muz nepravedan prema njoj, i tesko joj je da izvrsava Allahove propise, obaveze prema muzu..onda kako Allah dz.s. kaze u drugoj suri, 48 - om ajetu "onda im nije grehota da se ona otkupi." sto predstavlja vracanje mehra sto si i sam spominjao, a i sto se spominje u hadisu navedenom u ovoj fetwi.

Pitanje: Es-selamu alejkum! Možete li mi reći nešto o tome kada je i pod kojim okolnostima ženi dozvoljeno da zahtijeva razvod braka? Da vas Allah, dž.š., nagradi!

Odgovor: Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!
Islamski učenjaci spominju u svojim knjigama da je osnova u traženju razvoda braka od strane žene zabrana. Na osnovu riječi Allahovog Poslanika: “Ženi koja zatraži od muža razvod braka bez razloga, zabranjen je miris Dženneta.” (Hadis su zabilježili imam Ahmed, Tirmizi, Ebu Davud, Ibn Madže od Sevbana, r.a., njegovu vjerodostojnost potvrdio je šejh Albani) Na osnovu ovog hadis možemo kazati da ženi nije dozvoljeno da traži razvod braka ako za to ne postoji validan i opravdavajući razlog.
Ovaj hadis, takoðer, indirektno ukazuje i na to da postoje situacije u kojima je dozvoljeno ženi da traži razvod braka. Ako bi se žena zbog nastavljanja življenja sa mužem bojala za svoju vjeru prvenstveno, te ako muž ne bi bio u stanju da je izdržava, ili ako bi je vrijeðao i tukao do te mjere da to ne može trpjeti, ako bi je primoravao na činjenje grijeha, ako bi se odužilo njegovo odsustvo do te mjere da se boji da će počiniti zinaluk, u ovakvim i sličnim situacijama ženi je dozvoljeno da traži razvod braka, u nekima može biti i obaveza. Na dozvoljenost ovog djela ukazuje poznati hadis Ibn Abbasa, r.a., da je supruga Sabita ibn Kajsa, r.a., došla Allahovom Poslaniku i kazala: ‘’Allahov Poslaniče, ja ne zamjerim Sabitu na moralu niti na njegovom pridržavanju za vjeru, ali mrzim nepokornost u islamu’’, pa joj je rekao Allahov Poslanik: ‘’Hoćeš li mu vratiti baštu koju ti je darovao kao vjenčani dar?’’ ‘’Da’’, odgovorila je. Rekao mu je Allahov Poslanik: ‘’Prihvati baštu i razvedi je.”(Buharija)
Na osnovu ovog hadisa učenjaci takoðer kažu ako bi žena prezirala muža i bojala se da će mu zbog toga biti nepokorna, dozvoljeno joj je da traži razvod braka, te da mu vrati ono što joj je darovao kao vjenčani dar.
Takoðer, na osnovu ovog hadisa učenjaci su spomenuli da je pohvalno – sunnet mužu da udovolji zahtjevu supruge ako ona za to spomene validan razlog, kao da ga prezire.
A Allah najbolje zna.

a evo kad smo kod mehra sta sam na nasem jeziku nasla..

4- Mehr – vjenčani dar.
Mehr se daje ženi na ime dozvole spolnog i drugog vida naslađivanja. Davanje mehra je vadžib i smatra se uvjetom za ispravno sklapanje braka. Propisan je riječima Uzvišenog Allaha: “I draga srca ženama vjenčane darove njihove podajte!” (En-Nisa, 4) Poslanik s.a.v.s. je u hadisu rekao jednoj ženi: “Potraži nešto (za mehr), pa makar to bio i željezni prsten!” (Buhari i Muslim) Islamski pravnici smatraju da nije dozvoljeno imati intimni odnos prije nego se odredi visina mehra, svejedno bio on isplaćen odmah ili ostao dugom. (Istizkar, 16/67) Upravo zbog institucije mehra je potrebno da sklapanje braka bude javno kako bi što više ljudi posvjedočilo da se mladoženja obavezao na isplatu mehra.

vise ovde

to je zenina imovina, i covek ako ga ne isplati na ovome svijetu, nista manje nece za dug odgovarati nego kada drugom nekom ne da. Jer to je njeno pravo i veorvatno znas da je imovina sveta kod muslimana, a mehr je jos bracnim ugovorom zasticen, a Poslanik a.s. je rekao da je najpreci ugovor, bracni ugovor..a veorvatno znas koliko se strogo gledalo na ugovore sklopljene izmedju ostalih muslimana, ali je najpreci onaj bracni.
verovatno znas za hadis ko ima nameru zeni da ne isplati mehr, on je isto kao i bludnik. A iz prve recenice teksta iz n-uma se da naslutiti koliko je vazan mehr, i da je on "legitimacija" za odnos sa zenom. Jer ti ako hoces to svoje pravo, moras ispuniti obavezu prema njoj..jedino ako ti ona hgalali ili se dogovorite da se isplati kasnije. ali po pravilu i kada se dvoje odluce na kasnije, ipak ako covek umre, onda iz njegovog imetka se prvo zeni vraca mehr pa sve ostalo, jer je to dug. pa posle se deli nasledstvo.

ali mozes ti pitat nekog ucenijeg, druzis se sa njima..pa nek ti oni kazu kako stvari stoje. ali na nestpo pravo imati, znaci to pravo i sudom moci izboriti..sto su zene za vreme boljih generacija i radile kao sto se primer vidi za vreme drugog halife Omera r.a. i nema potrebe da se navode hadisi kako bi se zena, da se treba nekom klanjati mimo Allaha, njenom muzu klanjala..jer to ne umanjuje njegove obveze prema njoj nimalo. To su Allahovi propisi.

ja predlazem da mi nismo previse glasni kada je poligamija upitanju, jer nema potrebe za njom. nego da pocnemo da pozivamo na namaz i obaranje pogleda..to su dvije najbolje preventive protiv nemorala. do tad nek zene popustaju muskarcima, muskarci zenama nastojeci da se i jedni i drugi u ime Allaha poprave.
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

43

Utorak, 09. Juni 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°
ja predlazem da mi nismo previse glasni kada je poligamija upitanju, jer nema potrebe za njom. nego da pocnemo da pozivamo na namaz i obaranje pogleda..to su dvije najbolje preventive protiv nemorala. do tad nek zene popustaju muskarcima, muskarci zenama nastojeci da se i jedni i drugi u ime Allaha poprave.

Predlog usvojen :D , stim sto se ne slazem da nema potrebe za poligamijom ;) . A obaranju pogleda i namazu treba dodati i post, jer je post najbolja zastita od bluda.
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

44

Utorak, 09. Juni 2009

jos nisi naveo nijedan validan argument zbog cega je poligamija potrebna.

Citirano

Hatidža ben Kanneh: Nakon odabira odgovarajuceg supružnika i sklapanja braka, kako se ureduju veze unutar porodice? Dakle, koje su obaveze a koja prava supružnika jednog prema drugome i kako islam gleda na te obaveze?
Dr. Kardavi: Zdrava porodica je ona u kojoj se poštuju prava svakog clana i ispunjavaju sve obaveze kojima je svaki clan zadužen. ...

Medutim, da bi ona mogla normalno funkcionisati neophodno je da svaki clan porodice uživa svoja prava i ispunjava obaveze kojima je zadužen. Supružnici se uzajamno potpomažu i postaju jedinstven spoj, jedinka. Zato u arapskom jeziku postoji jedan izraz za muža i suprugu «zevdž». Dakle, kao da su postali jedna duša, u dva tijela, na kojoj pociva život. Svako od njih je posebna osoba, ali, u suštini, oni su jedno! Svako od njih dvoje ima svoja prava, ali i obaveze jednog prema drugom. [u]U islamu su prava i obaveze usko povezani[/u], za razliku od zapadnih društava. Na Zapadu ljudi, supružnici stalno spominju svoja prava i za njih se maksimalno zalažu i bore, medutim, o obavezama puno ne pricaju. Zapadnjaci pitaju o svojim pravima, a muslimani se brinu o svojim obavezama. To je osnovna razlika izmedu našeg i njihovog poimanja porodice. Samo ispunjavanjem svojih obaveza i uživanjem svojih prava možemo osigurati harmoniju bracnog života koja vodi blagostanju.

Hatidža ben Kanneh: Možete li nam konkretnije pojasniti medusobne obaveze supružnika?

Dr. Kardavi: Rekli smo da supružnici imaju svoja prava, ali i obaveze i iz tih odnosa proizilaze obaveze i prava ostalih clanova porodice. Odnos prava medu supružnicima najbolje pokazuje ajet u kojem Allah, dž.š., kaže: «...One imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, samo, muževi imaju prednost nad njima za jedan stepen. A Allah je silan i mudar.» (El-Bekare, 228.)
Dakle, prava su u vezi sa obevazama pa koliko neko ima obaveza toliko i uživa prava.[u]Ne možemo od nekoga zahtijevati ispunjavanje obaveza a nismo mu dali osnovna prava. Islam to zabranjuje[/u]. Prava koja žena uživa su mehr, izdržavanje, zaštita i lijepo ophodenje muža prema supruzi. Muhammed, s.a.v.s., je bio jako strpljiv prema svojim suprugama. Nije na svaku njihovu grešku odgovarao ukorom ili udarcem, zbog toga je na nama da se lijepo ophodimo prema našim suprugama.
Takoder, i muž ima prava kao i žena. Mužu je dato pravo upravljanja porodicom. Dakle, stupanjem u brak supružnici su slicni ljudima koji se udruže u poslu i osnuju firmu. Da bi firma normalno funkcionisala mora imati svog direktora. Isti slucaj je i sa porodicim. Da bi porodica normalno funkcionisala mora biti neko ko ce njome upravljati. Uprava nad porodicom je Allahovom odredbom dodjeljena mužu.

...

itd

http://209.85.129.132/search?q=cache:aqs…m.org/index.php[/URL]

Allah je odredio zenina prava i njene obaveze, i tako kod muskarca..i ako se svacije pravo postuje, onda se harmonija moze ocekivati.. jer je onda situacija u "ravnotezi" i svako moze obavljati svoju obavezu. Ako neko misli da je bezopasno da se zeni natovaruju obaveze kojima ih Allah ne opterecuje(a toga ima kod nas koliko hoces..u to spada zajednica, zenina obaveza da se bbrine o svekru i svekarvi, a ustvari ona je duzna svoje roditelje da pomaze itd), istovremeno im oduzimati prava... i onda zahtevati da takve zene izvrsavaju sve obaveze? kako takva zena da doceka muza nasmejana ako on nakon sto su joj prava uskracena i sto je citav zivot preuzimala obaveze koje nije trebala, i jos treba muza dijeliti sa nekom, a po svemu sudeci veorvatnoca da ce on biti nepravedan je velika (a kako da ne bude nepravedan, kad je celoga zivota bio jer joj je uskraivao prava). Je li se stvarno neko usudjuje da kaze da je to uredu ocekivati tako nesto od zene, a Allah je odredo drugacije?? opominjati jednu stranu, a ne i drugu je u najmanju ruku nepravedno i jako opasno.

selam alejkum :)
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

45

Utorak, 09. Juni 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°
jos nisi naveo nijedan validan argument zbog cega je poligamija potrebna.

Haj sto si "dosadna" i ucogorna! ;)

Bas sam u skripcu sa vremenom, a obecavam ti da cu ti do vikenda, insa'allah, naci valjane argumente.

A za ovu priliku cu ti samo ovo reci, samim tim sto je to Allah dz.s. dozvolio, znaci da je to jedno od resenja za eventualne probleme koji bi mogli da nastanu na primjer u poremecaju nataliteta. Imali smo bosanski rat. Znas li koliko je udovica ostalo nezbrinuto poslije tog rata? Eto ti jedan argumrent. I poligamija nema samo za cilj sputavanje i kanalisanje sexualnih strasti, i ako 99% onih koji cuju rijec poligamija prvo sta ih asocira je TO, socijalna komponenta je tu mnogo jaca. Uostalom Muhammed s.a.w.s. se ni jedanput nije zenio iz tih pobuda. Njegove zenidbe su bile ili socijalnog ili politickog karaktera ili misionarskog. Uglavnom on je to radio. Zenio se vise puta, i to je znaci njegov sunnet, a mi smo duzni da slijedimo sunnet Bozijeg Poslanika s.a.w.s. ;) .

I vjeruj mi, ako malo bolje razmislimo i stavimo se u polozaj nekog ko ima vise zena, ili u polozaj zene koja "dijeli" , mada neznam sta ima tu da se dijeli :O , muza sa drugom, itekako je muskarac u nezavidnijem polozaju. razmisli malo o ovome.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

46

Utorak, 09. Juni 2009

Nisam sve priloge u vezi ove teme citala al me na mah zainteresova pa procitah zadnji prilog. Lijepo si ti to protumacio postovani sanjine, bas mi je nekako bilo slatko da citam tvoj prilog. :D

Sto se poligamije tice ja sam licno protiv. Prije nego sto se poligamisti pobune, dozvolite da pojasnim. Da sam na mestu svog muza, ni na vrh pameti mi padalo nebi da ozenim drugu zenu. Nije sto mislim da sam ja bolja od njega nego sto nije lahko izac na kraj sa zenama. Pricam iz licnog iskustva :]

Necu da filozofiram previse, vec cu samo da upitam sve one koji podrzavaju poligamiju. Da li bi dozvolili da se rodjena sestra uda za ozenjenog muskarca a da ne postoje socijalne ili politicke potrebe?

Meni licno nebi bilo pravo.

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

47

Srijeda, 10. Juni 2009

Citirano

Haj sto si "dosadna" i ucogorna!

to mi i jeste cilj :P ne bili sprecila da se to ponovo desi.

Citirano

I vjeruj mi, ako malo bolje razmislimo i stavimo se u polozaj nekog ko ima vise zena, ili u polozaj zene koja "dijeli" , mada neznam sta ima tu da se dijeli , muza sa drugom, itekako je muskarac u nezavidnijem polozaju. razmisli malo o ovome.

nemam sta ja o tome razmisljati da bih "razumela", ono sto je Allah dozvolio ima svoju svrhu. Poligamija ima svoje prednosti, ali je i iskusenje..kao naravno sve u zivotu, u to spada i imetak, deca i td. To za rat sam cekala :D , i mislila sam da ces davno spomenuti ..ali taj rat se desio u Bosni, a ne u Sandzaku. I pitas me koliko ima udovica, ti onda verovatno znas?? ti si najoplji argument dao, a to su one statistike..da mladih ima vise muskaraca nego zena. Stare zene iznad 55-60 ako zelite zbrinuti, bujrum..tih i jeste visak, jer su uglavnom mnoge udovice..a to kod nas i nema veze sa ratom, vec sto zene duze zive. A i ne razumem zasto sada govoris o mogucim razlozima kada je poligamija kao takva u pitanju, jer niko nije negirao svrhu a i potrebu Allahove dozvole. Ti si otvorio temu i u jednom komentaru nakon dramatiziranja stanja u Sandzaku si rekao sledece

Citirano

Resenje za ove probleme je samo u visezenstvu, .

za ovo nisi mogao, a i najverovatnije neces moci naci argument :D da argumenti za poligamiju kao takvi postoje, naravno, hvala Bogu..kao sto kazes, samim tim sto je Allah dozvolio znaci ima jakih razloga. Ali ako ucenjaci upozoravaju na zloupotrebu poligamije i savetuju zene na zapadu da je izbegavaju, ako istovremeno u Srbiji nema vise mladih neudatih zena od muskaraca(naprotiv, vise je neozenjenih mladih)..onda ne znam kakav ti argument preostaje da je potrebna poligamija da bi spasila drustvo..cega?? covek da postuje prava druge zene, a da ne zapostavja prvu..covek koji inace bludnici?? toliko ga je "strah" Allaha..covek koji ni inace ne ispunjava sve obaveze i zeni uskracuje njena prava?

da se dzabe ne bismo sekirali ovde, samo ti kao sto si lepo reko i za "7:1" reci da si pogresio, i gotova je prica. Znas, da si meni nesto rekao..da si me uvredio ili slicno, da si otvorio temu i govorio slicne ove stvari, ali u ime tradicije..da nije strasno ako se zenina prava ne postuju, i da ona idalje mora bez obzira na sve trpeti i izvrsavati svoje obaveze..ne bi mi bilo ovako krivo. rekla bih ono sto mislim i iz diskusije bih se povukla, ali u ime Islama ne dam da se ovako prica. Islam, kao sto si sam negde lepo naveo, najbolje tretira zenu. Ali izgleda nisi ni svestan bio koliko :D pa si neke stvari i negirao. :) ja se samo nadam da cemo ubuduce kada govorimo o necijim obavezama, onda paziti da istovremeno prava te osobe/grupacije i td naglasavati i zapitati se koliko se postuju. To je ustvar glavna poanta mog javljanja. mozemo li se tu sloziti ??

selam ti

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

48

Srijeda, 10. Juni 2009

°thats_me°
Kada sam otvorio ovu temu nije mi za cilj bilo da pametujem puno, samo sam mislio da ce se naci neko kompetentan da nam podvuce crtu ispod ovih pitanja.

To sto tvrdim da je resenje za dramaticno stanje u Sandzaku, koje je zaista dramaticno i alarmantno, samo u visezenstvu, za to mi ne treba argument, to treba samo da se desi i da vidite da sam bio u pravu.
Nekada smo vristali na zapad i zivot na zapadu. I svi oni koji su tamo radili i rade, a stalo im je do svog identiteta i morala, bezali su ili barem svoju djecu vracali u Sandzak nebi li ih izvukli iz prljavstine koju im je, pored svih materijalnih dobara, nudio taj zapad. Danas na zalost nije vise taj slucaj. Mnogo ces bolje djecu sacuvati tu kod vas na zapadu, negoli ovdje kod nas u Sandzaku, pored svih tih silnih muslimana, dzamija i hodza.

Tacno je da je rat bio samo u Bosni, ali ako hoces da cepidlacimo, i statistiku koju sam ponudio nije samo za Sandzak, vec je za cijelu Srbiju ;) .

Kod predhodnog posta nemam sta da se izvinjavam i da priznam gresku, jer greske nije ni bilo i niko ne negira da zenina prava nisu ugrozena, i ponovo ti kazem, zena najvise prava ima u Islamu samo se trebamo toga pridrzavati, prava i obaveze supruznika u Islamu su do tancina razradjena to sto ih ne postujemo, kao i mnoge druge verske propise, to je nesto drugo. Ja sam jedan od zastitnika tih zenskih prava, pitaj moju suprugu ako mi ne vjerujes :) i neznam sta sam to negirao, volio bih da mi to napises, jer nedaj Boze, ako covjek jedan jedini harf iz Casnog Kur'ana negira, izlazi iz vjere, a ja licno, ako ne mogu drugih stvari da se sacuvam tu vodim i previse racuna.

Selam i tebi!

HanuMa , imam druga koji je slicnih stavova kao i ja. On ima dvije cerke, casne, vaspitane, pokrivene, obe u namazu, prelijepe, obe imaju preko 20 godina, jos momka nisu imale i sto je najgore, niko se i ne interesuje za njih. Znas sta kaze njihov otac, vise bih volio da budu i cetvrta negoli da ostanu neudate ili nedaj Boze odu u nemoral.

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

49

Srijeda, 10. Juni 2009

Svaka cast onome ko ozeni vise zena. I neka mu je dragi Allah na pomoci, pogotovu ako su to zene sa Balkana. he he he E zene, ocekujem neke reakcije na ovu moju malu provokaciju!
Sada ozbiljno, ne znam kako covek moze da voli vise zena toliko da bi ih ozenio. Milsim, kako moze da oseca toliko ljubavi da bi legne pored vise njih, a da zvaku od njih istinski voli. Meni samo to nije jasno.
Razumem kada se gresi, pa ides od jedne do druge, jer je u pitanju greh, sejtan te vodi. Dok ovo sa ljubavlju ne razmem. Ja za ovom mojom JEDNOM pomahnita... he he eh e
Pa jos ako su to nase iz Sandzaka.... Ne znam.... Jedan moj prijatelj (kojeg ovom prilikom selamim) je jednom rekao da su nase devojke (iz Sandzaka) kao tigrovi, odlucne, jake, puno ocekuju.... Pa sada zamisli takve dve ili cetri imati? Ma mak' se, ne jede se vise toliko jaka hrana da bi se moglo, milsim voleti.
A sta smo onda mi, ako su one tigrice? To cu vam rece ako vam bude interesantno....
haj pa tako.....

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

50

Srijeda, 10. Juni 2009

....

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

51

Srijeda, 10. Juni 2009

Postoje muskarci koji mogu imati vise zena, jer te uslove ispunjavaju, i mogu kontrolisati(nemojte ovo pogresno protumaciti) vise zena.

A postoje i oni kojim je jedna mnogo :D.

Licno moja majka, nije protiv toga, i licno ona je mom babu dozvolila da ima vise zena. E sad on je vec blizu 50 pa mu to vise ne pada na pamet. Ali i ranije je sa njene strane imao dopustenje. Eto jednog zanimljivog primera :).
I ona je podrska tom konceptu, bas, otprilike zbog razloga koje je sanjn naveo.

Jos jedno pitanje, ili konstatacija!? A na primer da covek ima zenu koja ne moze imati decu sa njim. A on stvarno zeli decu. Zar nije bolje da se ozeni drugom, a da zadrzi i prvu, nego, kao sto se cesto desava, da otera prvu i ozeni neku drugu?
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

52

Srijeda, 10. Juni 2009

u tom slucaju naravno da je bolje da ona ostane u braku, a on uzme jos jednu. ne mora cak ni takav razlog postojati da bi poligamija bila opravdana. To sto je tvoja mama tako postupila, jeste mozda zanimljivo, ali ne govori nista o normi kako bi nesto trebalo biti. jer ni zene Poslanika a.s. nisu volele da se on zeni sa drugima, pa tako da to i ne zavisi od imana ili sl.

jos nesto mozda zanimljivo, slusala sam predavanje da je Ebu bekr r.a. odbio imati vise zena od jedne istovremeno. Isto tako Poslanikov a.s. zet, jedan sto je bio ozenjen njegovom (mislim najstarijom) cerkom. Nije za svakog poligamija, i ona je zamisljena kao izuzetak a ne pravilo. da je kao pravilo zena bi imalo duplo vise od muskaraca, a nije slucaj. Bice kasnije, ali jos nije :)

ko iz ljubavi prema zeni izbegava poligamiju, da Bog da takvima prva i jedina zena valjala za jos 3 druge (o) :)

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

53

Srijeda, 10. Juni 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°

ko iz ljubavi prema zeni izbegava poligamiju, da Bog da takvima prva i jedina zena valjala za jos 3 druge (o) :)

Ovo gore navedeno mi se mnogo svidja.... AMIN

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

54

Srijeda, 10. Juni 2009

Citirano

Orginalno od Jahja
Licno moja majka, nije protiv toga, i licno ona je mom babu dozvolila da ima vise zena. E sad on je vec blizu 50 pa mu to vise ne pada na pamet. Ali i ranije je sa njene strane imao dopustenje. Eto jednog zanimljivog primera :).
I ona je podrska tom konceptu, bas, otprilike zbog razloga koje je sanjn naveo.

Ovo je upravo dokaz i odraz cvrstog imana i neka Allah dz.s. podari tvojoj majci svako dobro na dunjaluku i neka je nagradi najljepsim mjestom u dzennetu, amin.

Eh, da je vise ovakvih zena sve bi drugacije bilo. :)

U Pazaru znam za nekih 5-6 poligamnih brakova, ali samo jedan znam koji funkcionise besprekorno, onako kako to Allah dz.s. propisuje. Cak se te dve zene druze, izlaze zajedno, odgajaju djecu zajedno, zive u istoj kuci, imaju svoju trgovinu i u njoj rade zajedno, a sve to zahvaljujuci prvoj supruzi koja je sve to prihvatila mu'minski, da je Allah dz.s. naradi za to!

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

55

Srijeda, 10. Juni 2009

Al Miswar bin Mahrama prenosi:
"Cuo sam Allahovog Poslanika da prepoveda govoreci:"Banu Hasim Al-Mughira su trazili od mene da im dozvolim da se njihova kcer uda za Ali ibn Taliba, ali ja necu dati dozvolu dok Ali ibn Talib se ne razvede od moje cerke, zato sto je Fatima deo moga tijela, ja mrzim ono sto ona mrzi, i ono sto boli nju, boli mene. (Sahih Buhari, 62 knjiga (knjiga braka), Hadis br. 4887)

u drugoj sahih predaji stoji da Allahov poslanik a.s. ne zeli da oharami ono sto je dozvolio Allah, ali on nece dozvoliti da se desi Fatimi. A ona koja ce predvoditi sve zene u dzennetu, ne mogu zamisliti da joj je falilo imana, ali ipak nije htela da deli svoga muza.

ne sumnjam u to da je jahjina mama, da je Allah dz.s. nagradi svim najlepsim, amin, jakog imana. Ali se ne moze tako usko vezati iman za poligamiju. Inace bi majke vernika Poslanika a.s. hrabrile da se ozeni sa jos zena, ili bi to radila Fatima r.a.
Ako zena zeli na taj nacin ulepsati zivot muzu(kao jahjina mama), to je vrlo lepo od nje, i naravno ce ako Bog da biti nagradjena jer ima tako lepe namere. Ali nacices i zena koje mrze muzeve, pa ne bi da ih trpe svakog dana. Toga ima dosta po Saudiji, pa im muz dodje ko sponsor..i sto vise zena, to bolje...nemaju puno bracnih obaveza prema njemu. :D

a lepo je to sto se u Pazaru desava. Hvala Allahu na tome.

Scout, Allahov poslanik a.s. je rekao da samo plemenit covek moze se lepo ophoditi prema zenom, a samo pokvarenjak je moze poniziti i lose tretirati. Rekao da su najbolji ljudi oni koji su najbolji prema zenama. Pa zenama (kao sto su nase u Sandzaku) koje su se odrekle mnogih prava koje im Allah pruzi, iz postovanja prema njima i njihovoj zrtvi ako neko ne zeli da ih opterecuje onim sto je i najbolja od svih zena nije volela... sta drugo za takvog nekog reci. to je bracna zajednica..saradjuju..jedno popusta u jednom, drugo u drugom. (o) postovanje od mene. a svakako Adem a.s. je imao Havu, a ne Have :D

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

56

Srijeda, 10. Juni 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°
To sto je tvoja mama tako postupila, jeste mozda zanimljivo, ali ne govori nista o normi kako bi nesto trebalo biti. jer ni zene Poslanika a.s. nisu volele da se on zeni sa drugima, pa tako da to i ne zavisi od imana ili sl.

Nisam ni rekao da govori o imanu moje majke, u koji naravno ni ne sumnjam. Govori drugo, da sve zene na takve brakove ne gledaju isto. Moja majka, licno, gleda na to, kao sirenje islama, veliko potomstvo, veliku porodicu, cuvanje drugih devojaka od bluda(i slicnih stvari), sunet Bozijeg poslanika a.s. Npr: bolje da jedan dobar musliman, sa lepim ahlakom itd... ima dve zene, nego da jedan nemoralan covek koji sa islamom nema nista, ima jednu zenu, jer ce ta zena lepse proci sa onim prvim i ako ce biti druga, nego sa ovim drugim covekom i ako ce biti prva.

Ono sto meni govori @thats_me, jeste, ali halali mi nemoj da mi se naljutis, da ti ne volis takve brakove, ne zato sto mislis da nema potrebe za njima, nego da ti ne bi volela da delis svog muza sa drugim. I ja to razumem, i postujem, ali nisu sve zene takve i nije to stav svih zena, a mislim da u poligamiji, onako kako je Allah dz.s. propisao nema nista lose, cak to podrzavam. Jos sam mlad, ali ako bi mi Allah dz.s. dao uslova, veoma lako bih se odlucio na vise od jedne zene, ima dosta razloga, jedan od glavnih je veliko potomstvo. I nemoj da mi koristis izgovor moze jedna zena da rodi dosta dece, jer prvo nije zena samo majka(i ako joj je to najlepsa uloga) vec ima i drugih svojih uloga.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

57

Srijeda, 10. Juni 2009

Citirano

Npr: bolje da jedan dobar musliman, sa lepim ahlakom itd... ima dve zene, nego da jedan nemoralan covek koji sa islamom nema nista, ima jednu zenu, jer ce ta zena lepse proci sa onim prvim i ako ce biti druga, nego sa ovim drugim covekom i ako ce biti prva.

lepo receno i slazem se sa ovim :) u komentaru kojeg sam izbrisala je takvo nesto na kratko vremena i pisalo. samo sam izbrisala jer sam previse burno reagovala na poneke izjave. ;)

nemam sta da si se naljutim, sve si lijepo rekao. Allah mi je svedok jedini razlog kojeg raspoznajem kod sebe jeste sto zalim zene jer nisu zasticene. kako prve, tako i druge. A kada je zenama lose i kada nisu srecne, ne mogu biti deca. dijete oseca da majki nije dobro, a kako da joj je dobro ako se ne postuju njena prava. zenama se uskracuju mnoga prava, a natovaraju im se obaveze koje sa islamom nemaju veze. da je po islamu, zene umesto svekrve i svekre sto bi hizmetile,one bi svoje roditelje.. zajednica se kosi sa islamskim idealom kucne atmosfere, jer po islamu bi zena trebala da je pastir kuce. A koliko se zenina privatnost u islamu postuje govori cinjenica da je ashabima r.a. poslanik a.s. preporucio da se ne vracaju ranije sa puta tek tako, da ne bi "bahnuli" kuci..a zena nije ocekivala, jer je mozda nadju u stanju u kojem zena ne zeli. Mozda je ona odlucila citav dan samo da stavlja maske itd :D zenina privatnost je sacuvana i od njenog muza, a sta je kod nas?? ali ja sam za to da se zene strpe, i da pokusaju da olaksaju svojim muzevima. ako coveku predstavlja veliki napor da odvoji zenu, onda nek izbegava to od njega da trazi ako ne postoji velika potreba. To je moje misljenje, zauzvrat mislim da kada vec ne postoji potreba za poligamijom, onda ne treba zene opterecivati jos vise. To samomnom nema veze, naravno da ne zelim da mi buduci muz ima jos jednu :] ali to je moj problem, i insa'allah cu ja to resiti na moj nacin, pa kako Allah odredi. i to nema veze sa ovom temom. jer da postoji zaista potreba, da stvarno dodje 7:1 na jednog muskarca, onda bih i sama rekla da je potrebno, zato sto bi mi bilo zao da te zene ostaju nezbrinute, ili da ne osete lepotu majcinstva i td ali trenutno je glavni problem drugi. imamo toliko i neozenjenih, pa pomozimo njima da steknu uslove kako bi se ozenili.

puno selama

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

Datum registracije: 28.02.2009

• Poruku poslati

58

Srijeda, 10. Juni 2009

Kad imas jednu koju stvarno volis, i sa kojom zelis zivot da delis, ne pada ti na um da drugu pored nje zenis. Sreca je u ljubavi. Ko voli, taj i postuje. Svi ostali vode suplje rasprave i traze resenja u drugim stvarima. Ljubav je pravo resenje. Ko voli Stvoritelja taj zna da voli i stvorenja. Pravi vjernik ne bludnici. Pravi vjernik zna da voli. Pravi vjernik ce ozeniti onu koju voli, i koja zasluzuje da bude voljena, i volet ce je u ime Stovitelja zbog njene ljepote/dobrote i nece mu biti potrebna druga.

A i nije stvar samo sekularnih zakona, vec i nacina zivljenja. Kad je zena odgojena u ovim nasim uslovima normalno da se poligamija ne poklapa sa njenim ocekivanjima. Kad je na to spremna i prihvata onda ok. Moze tu bit i harmonije, al ja tu ne vidim srecu. Ja zelim jednu koja ce da mi bude dovoljna i pored koje nece da mi treba ni jedna. Samo takvu cu i da ozenim ako Bog da. Hvala Bogu pa i znam za takvu ljubav. Druga je potrebna samo onima kojima jedna nije adekvatna. Toga su svjesne i zene pa ce naravno da im smeta, osim ako se to ne dogadja u uslovima u kojima je to i ukruzenju normala i gdje se i brak desava u ime Stvoritelja, a ne zarad zasicenja strasti i sexualnih prohtjeva, ili kao sto je kod nas slucaj zarad ispravljanja greske i konacno vencavanja sa onakvom kakvu covjek nije mogao da ozeni ranije.

Ljubavi i vjere dakle, a jedno bez drugog ne ide, i nidje problema nema. Kad se voli jedna, sta ce kome druga uopste? Sto se mene tice, vise cu volet i cijenit zenu koja ce me ostavit ako pozelim drugu, nego onu koja ce me pustit da je ozenim samo da je ne bih varao. Sa moje strane, ja nikad ne bih ni prevario: ako pozelim drugu to znaci da mi prva vise nije potrebna/dovoljna i tu se zavrsava njena karijera. Iz tog razloga bih zenio samo onu koja ce mi biti dovoljna i koja ce mi uvijek biti izazovna. Jedini garant za to jeste prava ljubav. Poligamija je dozvoljena onima koji ne nadju ljubav, ili imaju socijalnih potreba da zene vise nego jednu, ali opet pod odredjenim uslovima. Onom koji voli, poligamija nije potrebna.

• »seherzada« je žensko

Datum registracije: 08.09.2006

• Poruku poslati

59

Srijeda, 10. Juni 2009

reja,divan ti je post. Nemam riječi.
BUDIMO REALNI ... :D

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 11. Juni 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°
Al Miswar bin Mahrama prenosi:
"Cuo sam Allahovog Poslanika da prepoveda govoreci:"Banu Hasim Al-Mughira su trazili od mene da im dozvolim da se njihova kcer uda za Ali ibn Taliba, ali ja necu dati dozvolu dok Ali ibn Talib se ne razvede od moje cerke, zato sto je Fatima deo moga tijela, ja mrzim ono sto ona mrzi, i ono sto boli nju, boli mene. (Sahih Buhari, 62 knjiga (knjiga braka), Hadis br. 4887)

Postoje stvari koje su bile dozvoljene samo Bozijem Poslaniku s.a.w.s. i njegovoj porodici, kao na primjer Boziji Poslanik s.a.w.s. je imao 11 zena, a u jednom trenutku je cak imao 9 odjedanput, to je bilo samo njemu dozvoljeno, svim ostalim muskarcima najvise cetiri.

Citirano

ne sumnjam u to da je jahjina mama, da je Allah dz.s. nagradi svim najlepsim, amin, jakog imana. Ali se ne moze tako usko vezati iman za poligamiju. Inace bi majke vernika Poslanika a.s. hrabrile da se ozeni sa jos zena, ili bi to radila Fatima r.a.

Iman je itekako usko vezan za uspesno opstajanje poligamnih brakova. Druga zena koja se udaje za covjeka koji vec ima suprugu, ona svjesno ulazi u takav brak i prihvata svoju situaciju kao realnu, e na prvoj supruzi je da pokaze svoj iman i sve to mu'minski prihvati. Naravno govorimo o suprugu koji je to uradio iskljucivo u ime Allaha dz.s. i predlazem da se ubuduce, ako diskutujemo o ovoj temi baziramo samo na onome sta je serijatom propisano, a ne na neke lose zivotne primjere koji nemaju blage veze ni sa Islamom ni sa imanom.

Citirano

Ako zena zeli na taj nacin ulepsati zivot muzu(kao jahjina mama), to je vrlo lepo od nje, i naravno ce ako Bog da biti nagradjena jer ima tako lepe namere. Ali nacices i zena koje mrze muzeve, pa ne bi da ih trpe svakog dana. Toga ima dosta po Saudiji, pa im muz dodje ko sponsor..i sto vise zena, to bolje...nemaju puno bracnih obaveza prema njemu. :D

Ko kaze da ce zena ovime ulepsati zivot muzu :) ! Pa to su za njega samo jos vece obaveze, jos vise borbe za nafakom. Treba opskrbiti jos jednu porodicu. Zar to nije glavobolja. Znam reci ces, ako je glavobolja stace mu to, e to nemoj pitat :) .

Citirano

da je po islamu, zene umesto svekrve i svekre sto bi hizmetile,one bi svoje roditelje.. zajednica se kosi sa islamskim idealom kucne atmosfere, jer po islamu bi zena trebala da je pastir kuce. A koliko se zenina privatnost u islamu postuje govori cinjenica da je ashabima r.a. poslanik a.s. preporucio da se ne vracaju ranije sa puta tek tako, da ne bi "bahnuli" kuci..a zena nije ocekivala, jer je mozda nadju u stanju u kojem zena ne zeli. Mozda je ona odlucila citav dan samo da stavlja maske itd zenina privatnost je sacuvana i od njenog muza, a sta je kod nas??

Ti izgleda imas licni los primjer u ophodjenu prema zenama, ne kazem da je to iskustvo iz tvoje porodice, ali si to itekako iskusila jer uvijek se vracas na ta prava zene. Nesumnivo je da su ta prava zena ugrozena, doduse u nekoj skorijoj proslosti malo vise, ali se ove danasnje Bogomi ne daju :) . Kao sto sam rekao, fokusirajmo se na ono sto je Allah dz.s. propisao, a ne na lose primjere iz nasih zivota, jer ih svi manje vise imamo.

Citirano

a svakako Adem a.s. je imao Havu, a ne Have :D

Nemoj ovako nesto vise nikad da napises. Tacno je da Adem a.s. nije imao Have, ali nije imao ni namaz ni post ni hadz ni zekat ni zabranu alkohola ni propise oko oblacenja...

Citirano

Govori drugo, da sve zene na takve brakove ne gledaju isto. Moja majka, licno, gleda na to, kao sirenje islama, veliko potomstvo, veliku porodicu, cuvanje drugih devojaka od bluda(i slicnih stvari), sunet Bozijeg poslanika a.s. Npr: bolje da jedan dobar musliman, sa lepim ahlakom itd... ima dve zene, nego da jedan nemoralan covek koji sa islamom nema nista, ima jednu zenu, jer ce ta zena lepse proci sa onim prvim i ako ce biti druga, nego sa ovim drugim covekom i ako ce biti prva.

Ovo je sustina problema. Ocuvanje od bluda i sirenje potomstva. Boziji poslanik s.a.w.s. kaze, mnozite se jer cu se ja ponositi vasom brojnoscu, pa cak i onim pobacenim djetetom.
Evo da se jos malo bavim matematikom, mada se nisam dokazao kao matematicar :D .

Uzmimo na primjer, teoretski, ali samo teoretski , da 10.000 muskaraca u sandzaku ozeni po cetiri zene, znam to je 40.000 zena. U Sandzaku bi najverovatnije sve neudate bile zbrinute :] . Svaka neka rodi po jedno dijete, eto ti nataliteta u Sandzaku od 40.000 stanovnika za samo jednu godinu :] !
(ovo je samo teorija, ali ne i neostvariva)

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks