Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

61

Četvrtak, 11. Juni 2009

Citirano

Postoje stvari koje su bile dozvoljene samo Bozijem Poslaniku s.a.w.s. i njegovoj porodici, kao na primjer Boziji Poslanik s.a.w.s. je imao 11 zena, a u jednom trenutku je cak imao 9 odjedanput, to je bilo samo njemu dozvoljeno, svim ostalim muskarcima najvise cetiri.

hoces reci da je samo dozvoljeno Fatimi r.a. da oseca mrznju prema poligamiji?? da to smije samo nju da boli?? da samo ona ima pravo nakon sto cuje tu novost ode kod svog oca i kaze mu to pokazivsi sa time nezadovoljstvo?? nisam rekla da svaki otac treba zabraniti ili se smije umijesati u brak svoje cerke ako muz zeli da ozeni jos jednu. Samo sam spomenula osecaje koji se javljaju kod prve zene i koji su normalni. a ako cemo vec kod oca, da, otac koji je zenin wally i koji za nju sklapa brak ima naravno mogucnost da uvetuje da nece dati cerku ako se buduci zet ugovorom ne odrekne poligamije. :] tako je radila i jedna Poslanikova saws unuka, vise puta se udavala i svaki put je to uradila.

Citirano

Nemoj ovako nesto vise nikad da napises. Tacno je da Adem a.s. nije imao Have, ali nije imao ni namaz ni post ni hadz ni zekat ni zabranu alkohola ni propise oko oblacenja...

kad budes admin, odredices mi sta cu pisati :) do tad.. baj baj..prije bi trebao sebe napomenuti da ne prepricavas krivo hadise, kao sto je navodno onaj za miris dzeneta i poligamiju, ili nemoj da pises da je Allah opominjao Poslanikove as. zene zbog ljubomore, nemoj da tvrdis bez znanja da ne postoje fetwe iz kojih se vidi da zena nema obaveza prema muzu dok joj ne isplati mehr(ako se nisu drugacije dogovorili). A cak si predhodno procitao da je muzu haram da uziva sa zenom ako joj odbija dati mehr kada ona to zeli.
Zdrav razum mi govori da nije pravilo i jos ne moze biti da covek ima vise zena, vec da je to izuzetak. Inace bi postojalo duplo vise zena, a jos nije slucaj..doci ce kasnije, ali sada nije. Ali doduse,
onako kako ti predstavljas resenje i za okolinu za koju prestavljas, sigurno da moze svaki covek imati po dvije zene..barem na neko vreme, i onda kad se od nje razvede, ona moze sebi traziti drugoga..pa kad se od nje i taj razvede, moze sebi naci jos jednoga.. itd..dok nije bila kod svakoga.

Citirano

Iman je itekako usko vezan za uspesno opstajanje poligamnih brakova. Druga zena koja se udaje za covjeka koji vec ima suprugu, ona svjesno ulazi u takav brak i prihvata svoju situaciju kao realnu, e na prvoj supruzi je da pokaze svoj iman i sve to mu'minski prihvati. Naravno govorimo o suprugu koji je to uradio iskljucivo u ime Allaha dz.s. i predlazem da se ubuduce, ako diskutujemo o ovoj temi baziramo samo na onome sta je serijatom propisano, a ne na neke lose zivotne primjere koji nemaju blage veze ni sa Islamom ni sa imanom.

rekao si negde da skoro svaki ozenjeni covek ima jos pojednu mladu, i da bi se taj nemoral zaustavio, potrebna je poligamija. Izvini sto ne tvrdim da takvi bludnici imaju jak iman. I kada za takve propagiras tako odgovornu stvar, pozivajauci se da to zavisi od imana..onda se zbilja pitam da li ti ovde nekog zelis praviti budalom :)
Obrati paznju na tekst od clana reja, i o ocekivanjima zene u braku, jer ubedjenja iocekivanja itekako igraju ulogu u sklapanju ugovora.. procitaj zatim fetwu sa prve stranice. Ako zelis mogu ti je prevesti, a sigurno mozes naci na internet neku stranicu na kojoj mozes prevoditi tekstove. uglavnom radi se o tome da zena koja je usla u brak sa ubedjenjem da se njen covek nece zeniti jos jednom, jer nije ni znala za tu dozvolu, a istovremeno da je znala da bi on to uradio ne bi usla u brak sa njom, treba covek od nje traziti dozvolu. Jer ona na pocetku braka nije znala za to. Znas recimo da covek moze zeni da zabrani da radi. Ali mozes naci fetwe od renomiranih ucenjaka da kad covek upozna zenu a ona radi, on joj je duzan reci da eventualno planira da joj zabrani da radi, i mora joj reci sta o tome misli ukoliko mu to smeta. jer on je takvu upoznao i ako joj nista ne kaze ona ima pravo da pomisli da mu ne smeta jer je takvu ozenio, i ako joj onda zabrani to je prevara. Iz maroka nam je dosao jedan seih i rekao cak da je u tom slucaju coveku zabranjeno da joj zabrani, jer je to trebao reci prije nego se vencaju. Toliko je vazno da se zeni unapred kaze sta moze ocekivati da ne samo nije pokudjeno u tom slucaju ogovaranje, vec je poslanik a.s. pricao o losim osobinama ljudi kada su ga devojke pitale, i neki ucenjaci smatraju haramom ako devojci koja pita o muskarcu za kojeg se zeli udati, a neko svesno sakrije njegovu mahanu. A znamo da je inace cak pohvalno sakrivati tudje lose strane.
Znam u nasim prostorima mnogi ucenjaci smatraju da nema potrebe da se pita prva zena, ali evo neki arapski koji govore o stanju kada je zena neupoznata bila sa tim namerama i sa tim mogucnostima da za nju vazi drugacije.

Citirano

Ti izgleda imas licni los primjer u ophodjenu prema zenama, ne kazem da je to iskustvo iz tvoje porodice, ali si to itekako iskusila jer uvijek se vracas na ta prava zene. Nesumnivo je da su ta prava zena ugrozena, doduse u nekoj skorijoj proslosti malo vise, ali se ove danasnje Bogomi ne daju . Kao sto sam rekao, fokusirajmo se na ono sto je Allah dz.s. propisao, a ne na lose primjere iz nasih zivota, jer ih svi manje vise imamo.

ja se ne druzim sa ucenjacima :P ali mnogo ucim o islamu. na islamonline.net mozes naci mnoge fetwe, nauciti mnogo o islamu. Na drugim stranicama o islamu se ne moze nista "novo" naci, ali kada citas fetwe, onda mozes...jer se gotovo uvijek spominju hadisi, misljenja sve cetiri pravne skole itd. I tu sam naisla na mnoge zalbe prvih a i drugih zena, i takodje mnoge preporuke ucenjaka da se zene klone takvih brakova u neserijatskim drzavama jer se uglavnom zloupotrebljavaju, da je to pravilo..a izuzetak da takav brak prodje kako treba. a ako boilje razmislimo to nije ni cudo. Kuran se obraca vernicima, ljudima sa imanom..ali ipak i za njih treba da vazi serijat. A ako neko zna da mu zakon ovosvetski ne moze nista pa i ako je nepravedan, on ce se opustiti, i verovatnost, kao sto i ucenjaci sami kazu kako stvari stoje, je da muskarac nece sve svoije obaveze ispunjavati. Mozes reci kako ipak na onom sveti ih ceka kazna i pravi vernik ce se plasiti nje. ali to mozes okaciti macki o rep. jer kao prvo da je to dovoljno, zasto nam je potreban serijat?? zato sto Allah zna nas, i da je potrebno ona prava sto imas, da ih mozes i na silu dobiti ako zelis. kao drugo, oni koji vec krse Allahove zakone, koji se ne boje uzasne kazne koja ih vec ceka za blud, ti da se iz straha prema Allahu ophode pravedno prema ovim zenama :rolleyes: dovoljno ti je logiku da upotrebis da dodjes do zakljucka. u takvu bi situaciju pala zena koja zakonom nije zasticena, ostalo bi na samovoilji muskarca (uvecini slucajeva[jer ti si rekao da to skoro svi rade] gresnika, bludnika)..a to, bate, nije islamska ideja.

Citirano

Ovo je sustina problema. Ocuvanje od bluda i sirenje potomstva. Boziji poslanik s.a.w.s. kaze, mnozite se jer cu se ja ponositi vasom brojnoscu, pa cak i onim pobacenim djetetom.
Evo da se jos malo bavim matematikom, mada se nisam dokazao kao matematicar

je li te Boga ti nije sram da pricas o problemu bluda na taj nacin?? sta ces sa onim brojnim ne ozenjenim??

Citirano

Uzmimo na primjer, teoretski, ali samo teoretski , da 10.000 muskaraca u sandzaku ozeni po cetiri zene, znam to je 40.000 zena. U Sandzaku bi najverovatnije sve neudate bile zbrinute . Svaka neka rodi po jedno dijete, eto ti nataliteta u Sandzaku od 40.000 stanovnika za samo jednu godinu

is ta ce da rade oni neozenjeni?? :rolleyes: :rolleyes: jos vise manjak zena, a vec sad ima vise neozenjenih. ne da si resio sa tim problem, nego si samo izazvao mnoge druge.

selam
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• »sanjin-020« je autor ove teme

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 11. Juni 2009

THATS_ME, THATSM_ME ,
U TAKVOM SI AFEKTU OVO PISALA DA SI NEKIM IZJABVAMA NA GRANICI DA IZEDJES IZ IMANA, DA TI SE ALLAH DZ.S. SMILUJE.
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

63

Četvrtak, 11. Juni 2009

Citirano

Orginalno od sanjin-020
THATS_ME, THATSM_ME ,
U TAKVOM SI AFEKTU OVO PISALA DA SI NEKIM IZJABVAMA NA GRANICI DA IZEDJES IZ IMANA, DA TI SE ALLAH DZ.S. SMILUJE.

dokazi. citiraj. i reci mi kako se to izlazi iz imana?? ili mislis islama? a znas sigurno da je Poslanik a.s. rekao da ako jedan optuzi drugoga da je nevernik, jedan od njih sigurno jeste. ako nije ovaj optuzeni, onda je onaj koji je optuzio. Ako si pak mislio da sam izasla iz imana(sta god to trebalo da znaci) ili na toj granici, onda objasni. Pozivam te pred svima, da mi dokazes..inace je potvora.
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

Datum registracije: 28.02.2009

• Poruku poslati

64

Četvrtak, 11. Juni 2009

Sanjin, kazes:

Citirano

Orginalno od sanjin-020
Iman je itekako usko vezan za uspesno opstajanje poligamnih brakova. Druga zena koja se udaje za covjeka koji vec ima suprugu, ona svjesno ulazi u takav brak i prihvata svoju situaciju kao realnu, e na prvoj supruzi je da pokaze svoj iman i sve to mu'minski prihvati. Naravno govorimo o suprugu koji je to uradio iskljucivo u ime Allaha dz.s. i predlazem da se ubuduce, ako diskutujemo o ovoj temi baziramo samo na onome sta je serijatom propisano, a ne na neke lose zivotne primjere koji nemaju blage veze ni sa Islamom ni sa imanom.

Pa onda kazes:

Citirano

Orginalno od sanjin-020
Ovo je sustina problema. Ocuvanje od bluda i sirenje potomstva.

Zar stvarno mislis da oni koji se zene u ime Allaha dz.sh bi pocinili blud pa im treba poligamija da ih spase toga? Sam si naveo da govorimo o ispravnim slucajevima, a kazes da je to ustvari spas od bluda.

I jos nesto:

Citirano

Orginalno od sanjin-020
Kao sto sam rekao, fokusirajmo se na ono sto je Allah dz.s. propisao, a ne na lose primjere iz nasih zivota, jer ih svi manje vise imamo.

Allah dz.sh nije propisao poligamiju, vec ju je dozvolio. Ukoliko ne vidis razliku onda nema smisla pricati vise. Thats me ti je u par pokusaja pokusala objasniti i sta su prava zene, sta ima pravo da trazi a ne mora, no ti ocigledno ne pravis razlike izmedju dozvoljenog i obaveznog, i izmedju prava na nesto i farza da se necije pravo ispuni onda kad se taj neko poziva na svoje pravo.

Thats me, jedina greska koju pravis jeste sto se previse objasnjavas sa nekim ko ima puno manje znanja od tebe. Ocigledno je da on sa svog nivoa ne moze pomeriti, i jedini nacin da se susretnete jeste da se ti spustis na njegov nivo, a on na to pokusava da te dovede.

Ocigledno je da sanjin ne konta koncepte ljubavi i vjere i misli da su ovako kompleksne stvari svedene na poligamiju, koja nije kako on misli propisana, vec je samo dozvoljena i to u odredjenim okolnostima.

Ljubav i vjera su odgovor na sve. Tebi thats me svaka cast, ali mislim da bi trebala izac iz dalje diskusije jer si dosad makar 3 puta ubedljive argumente za sve svoje stavove dala. Da ti Allah dz.sh ukabuli, jasno se vidi da su ti namere ciste, iako ti neko bilo sta drugacije iz svojih hirova spocitava.

Allahimanet.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

65

Četvrtak, 11. Juni 2009

reja, nemam sta reci osim da na prelijep nacin shvatas ovu nasu prelijepu veru. Meni je zao sto sam i ostro reagovala, ali moj prvi post nije bio te prirode, a zao mi je kada neko pokusava umanjiti vaznost necijeg prava. Kako poneko zamislja odnos prema zeni, takav odnos ne postoji ni prema robovima u islamu..jer i robovi imaju prava na koja se mogu pozivati i zbog krsenja se vladaru drzave mogu zaliti.

blago onome ko na brak gleda kao sto ti to cinis. Razumevanje, ljubav, saradnja i td je insha'allah garant za lijep i harmonican brak. Kada je zena srecna moze sve da ucini da joj je i muz srecan, a to je najbolji ambijent za zdrav odgoj dece. Deca u takvoj porodici mogu izrasti u osobe pune ljubavi, milosti, postovanja i sa zdravom dozom samopouzdanja. A deca koja imaju osnov da se plase da njihovu mamu otac moze tek tako ostaviti jer nije zakonom zasticena, ne mogu osecati tu sigurnost.

a kakav odnos neko ima prema porodici jako puno govori o toj osobi. evo slucaj kojeg Kardawi spominje:

Citirano

Hatidža ben Kanneh: Uprava nad porodicom pravo je muža. Medutim, to pravo nekada gubi svoj smisao. Jednostavno, muškarac želi da vlada i smatra da je potpuno nadreden supruzi, te ona, na taj nacin, gubi pravo na svoje mišljenje. Kakav je stav islam premo ovoj pojavi?
Dr. Kardavi: Nažalost, to je u naše vrijeme jako cesta pojava. To je pogrešno shvatanje prava uprave nad porodicom! Kada pozivamo na poštivanje ljudskih prava i sloboda onda moramo poceti od porodice i tu urediti odnose. Osoba koja je uskratila prava ostalim clanovima svoje porodice ne može poštovati druge ljude i štititi njihova prava, pogotovo ako ta osoba bude vladar ili na nekom odgovornom položaju odakle može utjecati na druge. Omer, r.a., jednom je ispitivao spremnost jednog od kandidata za namjesnika neke pokrajine pa ga je pitao šta se desi kada on ude u svoju kuci? Kandidat mu odgovori: «Kada udem u kucu prestane bilo kakav razgovor!» na to mu je Omer, r.a., rekao da on ne može biti namjesnik, jer njegovo ponašanje ne odgovara nekom ko bi trebalo da vlada muslimanima!

hvala na savetu, ja inace mislim da svi sagovornici u diskusiji mogu profitirati (a smatram da to i jeste cilj rasprava i izmena misljenja)..oni koji promene misljenje su nesto novo naucili, a oni koji su do toga doveli su uticali na to da druga strana posmatra nesto iz vise uglova. A ovde ne mogu nista novo i nauciti, jer se ne donose novi argumenti. tako da ja samo gubim svoje i vase vreme. da ti Allah podari zenu koja ce tvoja ocekivanja i zelje u dobrom nadmasiti i sa kojom ces uvek zadovoljan biti. amin. jer samo osobe kao sto si ti takvu zenu i znaju da cene.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

66

Četvrtak, 11. Juni 2009

Oživljavanje zapostavljenih sunneta - Višeženstvo i njegova višestruka korist

Instituciji braka u modernom društvu je i te kako narušena. Iz dan u dan je sve manje onih koji stupaju u brak osiguravajući na taj način svome društvu mlađi naraštaj koji će, kako je to i uobičajeno u životu, nasljeđivati brige zajednice i nositi se sa njima. O ovome problemu u nekim zemljama se ozbiljno razmišlja jer on je već počeo rezultirati «nestajanje» ili bolje rečeno izumiranja pojedinih naroda. Zajednica u kojoj je mortalitet mnogo veći od nataliteta je u ozbiljnoj opasnosti.

Razlozi koji su doveli tome su mnogobrojni a jedna od najvećih je raširenost nemorala. S obzirom da sada mladi svoje seksualne potrebe mogu zadovoljiti na vrlo lahak način i sa više osoba, a bez obaveza koje brak sa sobom nosi, i ne razmišljaju o tome. To je zato što je za njih brak jednako strast i seks i ništa više, a to imaju «besplatno» kada god žele.
Allahov Poslanik alejhis-selam kaže: «..brak je moj sunnet pa ko ostavi moj sunnet nije od mene». (muttefekun alejhi)

Islam daje prednost općoj koristi nad pojedinačnom

Površno gledanje na neke propise islama često puta biva razlogom....
neshvaćanja istih ili zauzimanja pogrešnih stavova o njihovom propisivanju ili zabrani. Nekada je mnogo lakše razumiti zašto je u islamu tako ako znamo da je jedno od temeljnih pravila na kojima se zasniva ova vjera davanje prednosti općoj koristi nad pojedinačnom. Pa tako nešto biva zabranjenim zbog toga što njegova raširenost u društvu prouzrokuje štetu. Dok ako bi to činila jedinka ne biva istinski velikim problemom. Na drugoj strani isto pravilo važi i za naredbe i lijepa i preporučena djela. Ako tako budemo gledali i na propisanost višeženstva u islamu bit će nam mnogo lakše da shvatimo razlog njegovog utemeljenja u njemu. Naravno, u društvima u kojima trenutno živimo ozakonjivanje višeženstva bi bila bespotrebna i čudna stvar.

Zato što postoji opća sloboda ljubavnih veza. I ne samo višeženstvo mnogo toga od islam je «bespotrebno» jer su ljudi sami sebi uspostavili sistem života i njihovih međuljudskih odnosa. Kada govorimo o propisima islama i zašto je nešto tako onda se sjetimo da ti zakoni važe za jedno zdravo i moralno društvo tj, tim zakonima se želi napraviti i očuvati tako jedno društvo. I između tih naredbi i zabrana postoji jedna uska veza, jedan se veže ili nadograđuje drugim. Poznato ja da islam zabranjuje blud i to smatra velikim grijehom i propisuje strogu kaznu za njegovo činjenje. A isto tako znamo da je broj žena mnogo veći od broja muškaraca. Na koji način da onda u jednom takvom islamskom društvu riješimo problem većeg broja žena. Da kažemo da je trebalo ozakoniti nemoral i ne ograničavati ljubavne veze na brak samo. To ne bi bilo odgovarajuće rješenje jer bi se tada vrtili u krug i uvijek bi imali jedan od aktuelnih problema na stolu pred sobom kojeg bi morali riješiti. Pa je zato najbolje i najbezbolnije rješenje propisivanje višeženstvo kako bi što lakše mogli da očuvamo svoje društvo zdravim i moralnim.

Utemeljenost višeženstva u Kur'anu i sunnetu

«..onda se ženite sa po dvije, sa po tri i sa po četiri». (en-Nisa 3). A u sahih predajama se prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem imao više žena, a što nam sve govori da višeženstvo ima svoju osnovu u Kur'anu i sunnetu Allahova Poslanika alejhis-selam. I pored toga što je većini muslimana i muslimanki poznata utemeljenost ovog propisa mnogi se od njih prema njemu kritički postavljaju. A nekada se u govoru o tome može osjetiti doza podsmijavanja i izrugivanja. Pa zato moramo upozoriti na veličinu i opasnost tog postupka i takvog načina ophođenja prema Allahovom zakonu koji u sebi nema manjkavosti. Kritikovati ovaj propis znači kritikovati Kur'an i praksu Allahova Poslanika alejhis-selam.

To znači i smatrati taj zakon nepotpunim jer se u njemu nalazi promašaj zbog dozvole ovog djela. A nijekanje ovog propisa je nijekanja jednog dijela Kur'an za što su islamski učenjaci rekli da je djelo koje izvodi iz vjere. « Danas sam vam vjeru vašu upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.» (el-Maide 3). Upotpunjavanje vjeri za nas znači da ona nema potrebe da se nešto dodaje ili oduzima ili možda se čak nešto smatra bespotrebnim. Islam ne znači samo namaz ili post, on znači život i odnos prema njemu kako to Gospodar Uzvišeni voli.

Islam znači potpunu predanost

Od islama nije dozvoljeno uzimati ono što nam se sviđa a odbacivati ono što po našem nahođenju ne odgovara. Vjernik nikako ne smije sebi dopustiti da prelazi granicu koju ne bi smio ili da daje sebi za pravo što ne zaslužuje. Riječ islam znači predanost i to ne običnu nego potpunu i sveobuhvatnu predanost. Čovjek kada shvati da je samo rob koji treba da se pokorava naredbama svoga Gospodara mnogo će biti jednostavnije razumjeti i pravo značenje ibadeta i predanosti Allahovim zakonima. Od nas se traži da stanemo u odbranu Allahovog zakona a ne da mi njegove propise omalovažavamo, ne daj Bože, ili da ih kritikujemo. Teško je razumjeti nekoga ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan a da ne prihvata Allahove propise ili da čak javno govori protiv toga i napada onoga koji to zagovara i podržava. Iako često puta ne upotpunjavamo neke ibadete mi ih ne negiramo, a čak više podstičemo sebe i druge da ih izvršavaju.

Uzmimo primjer noćnog namaza koji danas, na veliku žalost, je od zapostavljenih sunneta ali u prkos tome kod mnogi ga preporučuju i govore o njegovim vrijednostima i nagradi kod Allaha za njegovo praktikovanje Pokornost i predanost se baš ogleda u tome da izvršavamo ono što nam nekada i nije lako ili s čime se na prvi pogled i ne slažemo. Time dokazujemo da je naš život, naša smrt i naši ibadeti Allaha radi Jedinog.

Neosnovane i kontradiktorne kritike

Od davnina, a naročito u zadnje vrijeme medijskog rata, muslimani i njihova vjera se pokušava predstaviti u najgorem obliku kako bi naišla na negodovanje i prezir drugih prema tome. Pored toga što se muslimani svrstavaju u kategoriju krvoločnih, zaostalih i ukratko rečeno problematičnih naroda o njima se govori da su oni vrsta seksualnih manijaka koji se ne mogu zadovoljiti brakom sa jednom ženom nego dozvoljavaju da jedan čovjek može imati više žena a civilizovani narodi takvo nešto nikada ne žele prihvatiti kao odliku «modernog» društva. Ako bi sve to slušali a da prije toga svoj mozak i mogućnost razmišljanja izvadimo iz svoje glave izgledalo bi lijepo.

Ali mi smo, kao što nas je i Allah stvori, razumna bića koja mogu razmišljati i zaključivati neke stvari onda se s tim sigurni nećemo nikada složiti. Kao prvo, ti od kojih dolaze kritike muslimanima i njihovoj vjeri su narodi koji su davno izgubili nešto što se zove čast, čednost i kao što to naš narod kaže «obraz». Oni ne mogu ni zamisli da bi neko od njih moga da oženi čedni djevojku koja prije stupanja u brak nije imala na desetine «probnih» odnosa sa drugim muškarcima. Drugo, izrazito je mali broj čestitih brakova, tj. brakova u kojima muž nije nevjeran svojoj ženi i obrnuto. Treće, veliki broj njih ne bi smio garantovati da djeca koja se na papiru vode kao njegova su u istinu njegova. Četvrto, sve vrste nemorala su došle od njih, pornografija, homoseksualizam, pedofilija, i mnogi drugi poroci s kojim mi danas živimo i imamo problema.

Pa ko je onda opterećen tim stvarima ? I u svemu tome, pored ovako jasnih činjenica, ono što najviše jednog muslimani boli je pomisao da se njihovim stavovima i kritikama pridružuju veliki broj onih koji nose muslimanska imena. Muslimani su moralan narod koji je i pored naopakog zemana u kome se nazali uspio, zahvaljujući baš vjeri, da očuva svoju čast. Ako je islam dozvolio brak sa više žena to znači da ga je naredio svakome. Nego je ostavio na izbor onima koji su to u stanju da učine zbog, kako smo naveli, mnogostruke koristi.»A ako strahujete da nećete pravedni biti, onda samo sa jednom…» (en-Nisa 3)

Često puta se postavlja i pitanje zašto nije dozvoljeno ženama da imaju više muškaraca kako bi bili jednopravni ? Odgovor je jednostavan, čovjek koji ima više žena tačno se zna ko je kojem dijetu otac i majka dok bi u slučaju kada sa ženom spava više muškarac teško utvrditi ko je tačno otac tom djetetu. Iako kažemo da je to danas možda i moguće dokazati ostaje problem priznavanja jednog od očeva i problematika koja može oko toga nastati. A isto tako ko bi bio «glava» kuće u kojoj je više muževa u znamo da to žena nije u stanju da bude.

Pozitivnosti višeženstva

- sprečavanje nemorala

- ostavljanje mogućnosti da što više žena nađe svoga staratelja pa makar i u poznijim godinama

- povećavanje nafake

- briga o jetimima

- povećavanje broja muslimana što je i te kako bitno

- jačanje međuljudskih odnosa sklapanjem više brakova među ljudima tako da jedan čovjek se veže za više familija.

- Praktikovanje jednog od sunneta Allahova Poslanika sallallahu alejhi we sellem

- Razlikovanje od drugih ne muslimanskih naroda

Svoju vjeru učimo od svojem uleme a ne od orijentalista i koji o njoj govore s neprijateljskog aspekta. Nemoguće je da neprijatelj o svome neprijatelju priča pozitivne i lijepe stvari jer je njegov cilj da ga što više ocrni u očima drugih. Naša vjera je naš ponos!

TEKST JE PREUZET SA SAJTA STUDIO-DIN A AUTOR TEKSTA JE PROF. MUHAMED IKANOVIC
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

67

Četvrtak, 11. Juni 2009

sanjine, je li ne shvatas ili neces da shvatis da visestruku korist poligamije niko nije negirao, cak je bila i naglasena. ali to ne vazi za nas kraj jer a) nema visak neudatih u odnosu na neozenjene b) nema zakona koji bi to regulisao.

nekom brak moze biti pohvalan, nekom naredjen, nekom pokudjen, a nekom i zabranjen. zapitaj one sa kojima se druzis malo vise o tome, razmisli zasto je tom nekom pokudjeno ili zabranjeno, i cik pogodi u kojoj kategoriji bi stala masovna poligamija u Sandzaku.

Hurme su inace zdrave, i jesti ih je sunnet. Ali one nekom mogu stetiti i ne prepurucuju se svakom. naprimer i za trudne zene jesu dobre, ali na kraju trudnoce..na pocetku mogu biti i stetne jer mogu izazvati prije vremena trudove. Onima cija tijela ne podnose laktozu (mlecni secer) i cije tijelo reaguje na to negativno, njima mozes koliko hoces pricati o generalnoj koristi mlijeka, ali opet za njih nije dobro.

Citirano

Allahov Poslanik alejhis-selam kaže: «..brak je moj sunnet pa ko ostavi moj sunnet nije od mene». (muttefekun alejhi)

propagiranjem poligamije u Sandzaku i ako bi je masovno ljudi prakticirali bi postigli da neki moraju ostaviti brak, jer jednostavno nema dovoljno neudatih mladih zena.

to za kraj, rekla sam sta sam imala reci, pokusacu da izbegavam ovu temu insha'allah.

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

68

Četvrtak, 11. Juni 2009

Kod nas takodjer ne postoji problem veceg mortaliteta nad natalitetom. Tekst je totalno vankontekstualan. Sve sto u sebi ne poziva na ljubav i vjeru je po meni promasen slucaj pozivanja. Ovo prerasta u suplju raspravu zarad rasprave zato ju je sahi ispravnije izbegavat ubuduce.

Thats me, aferim, hvala, i amin za sve tvoje rijeci upucene meni, i napisane uopce u ovoj temi.

Allahimanet.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

69

Četvrtak, 11. Juni 2009

Citirano

Orginalno od reja
Allahimanet.

Kad naucis kako se ovo pravilno pise i izgovara, mozda te i udostojim nekim odgovorom.

A za nervoznu thats_me ;) :

http://video.google.com/videoplay?docid=-2897443125265370244

Obrati paznju. Itekako se vecina stvari odnosi bas i na Sandzak!

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

70

Četvrtak, 11. Juni 2009

sanjine, thats me je inace bas stalozena.. ali ti bas znas da izvuces zivac :) jesi li ti pogledao ovaj video ?? lep pokusaj odbrane poligamije, i neke su stvari sasvim uredu. Ali vec smo resili da poligamija nije problem, vec korisna kada postoje uslovi i potrebe za njom. U ovom videu se kaze kako visezenstvi treba da osigura prava zena i dece. To moze, ali u islamskoj drzavi. Kod nas je slucaj bas obrnut, drugoj zeni i drugoj deci nikakva prava nisu osigurana. A ovo o brojkama je tako.. neverovatno. molim te potrazi po netu podatke o demografiji u Americi, i vidi koliko ima zena a koliko muskaraca u kojoj starosti.
opet iznad 65 god se menja odnos, a do tad ima vise muskaraca. I to ne samo u Americi, vec i u Nemackoj, a za obe drzave oni imaju to resenje. a argument da nema dovoljno muskaraca zbog homoseksualaca je vise nego smesan. kao da ne postoje nastrane zene. cak ni u Bosni posle rata ne postoji manjak mladih muskaraca, vec se i tu odnos menja nakon 64te, a do tad ima visak muskaraca. cak sta vise u citavom svetu se radja otprilike 1,03 coveka na 1 zenu. ali obzirom da zene malo duze zive i s obzirom na ratove odnos u celini= 1,01 muskarac na 1 zenu.

u arapskim drzavama je slicno. evo za Saudiju pise cak da izmedju 0 i 14 god. dodje na 5.149.960 decaka 4.952.138 devojcice. A u dobi izmedju 15 i 64 god. 8.992.348 muskarca na 6.698.633 zene. pa cak ima i vise starijih muskaraca nego zena. odnos citave populacije 1,21 muskarca na 1 zenu. u nekim islamskim drzavama je odnos muskaraca prema zenama jos veci.

ali se ti naravno i dalje mozes praviti englez i ignorisati sve to, kako tvoje statistike koje si postirao, tako i tudje. :D nisam se htela javljat, ali jazuk bi bio da mislis da si upravu terajuci inat :D

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

• Poruku poslati

71

Četvrtak, 11. Juni 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°
a argument da nema dovoljno muskaraca zbog homoseksualaca je vise nego smesan.

Ako su za tebe, ili za bilo koga drugog, smijesni argumenti od ovakvih alima, onda zaista svaka dalja diskusija po ovom pitanju je suvisna!

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

72

Četvrtak, 11. Juni 2009

konacno imas izgovor da se iskljucis iz rasprave a da ne priznas da nisi upravu, a? jesam ti ucinila uslugu. drago mi je :D kako ozbiljno shvatiti argument koji govori samo o jednoj strani. Nisam rekla da su oni smesni, vec argument.
ja barem nisam indirektno stavila znak pitanja na iman Fatime r.a. ,... jer i nakon sto si procitao hadis da njoj nije bilo po volji da se Alija r.a. ozeni jos jednom ti si rekao da zavisi od imana zene kako se postavlja prema poligamiji. hrabro!

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

73

Petak, 12. Juni 2009

Citirano

Orginalno od sanjin-020

Citirano

Orginalno od reja
Allahimanet.

Kad naucis kako se ovo pravilno pise i izgovara, mozda te i udostojim nekim odgovorom.

To se u nasoj bosnjackoj tradiciji tako kaze, i ja prekrajat tradiciju ne zelim. A zna se sta znaci al ne mora da se rasclanjava. A ti da me udostojis? Zanimljivo. Razumijem da si to izabrao kao odgovor na ono sto ne mozes da odgovoris: ljubav i vjeru, jer vidim da se kroz tvoje pisanje te dvije stvari nigdje ama bas nigdje niti spominju niti pikaju. A govoris o braku?

Svo tvoje pisanje je van konteksta prostora i vremena u kojem zivimo, a to znaci nerazumijevanje kako propisa tako dozvola. To znaci da je sva mudrost Islama se negdje u tvom shvatanju pogubila. Mozes uzet ispravne stvari, ali ako ih ne stavis na pravo mjesto u pravo vrijeme, tj ako su neispravno primenjene, te stvari same po sebi gube smisao i nisu vise ispravne. Mislim da se ne vrijedi vise objasnjavati, niti bih se ja objsanjavao dalje sa tobom, ali jednostavno ne zelim da ovako niskim odgovorima i ruznim provokacijama stavljas tacku na stvari koje su mnogo bitnije i istinitije od onog sto si ti naveo (a nisi sam napisao), a iz toga se da zakljuciti da je tebi samo do toga da budes u pravu a ne da se dodje do istine. Uostalom, tebi niko ne brani da ozenis ni sve cetiri. Pred Bogom te nece opravdat niti naruzit nas sud o tome. Mi smo podijelili svoje misljenje sa tobom a ti si nezahvalan na tome jer uporno trazis podrsku za svoje stavove. Ako ti je to potrebno onda nek ti je halal, sve si u pravu, i pobijedio si ako ti je do pobede, sad se lijepo ozeni sa vise njih, i zivi u svojoj harmoniji, ako mislis da je to resenje za tvoje probleme.

Od mene stvarno Allahimanet, a ako ti se ne svidja kako je napisano il izgovoreno ti onda to prihvati il ne prihvati, a obzirom da znas znacenje toga mislim da se previse igras sa tim sto pises, a da se mi u prazno raspravljamo sa dokonim insanom kojem ni malo nije stalo ni do zanja ni do istine. Srce bez ljubavi i mudrosti ne moze da zbori istinu o Islamu. To srce ne zna ni za razumijevanje ni toleranciju, ni suosecanja ni osecaj za zajednicki zivot. Osoba sa takvim praznim srcem misli samo na sebe, a za svoju sebicnost trazi opravdanja u pisanjima drugih sa istim dusevnim bolestima. Moj ti je savjet da oplemenis srce malo, a da se batalis citanja onoga sto ti nanosi stetu. Rumi je lijepo rekao u svojoj mesneviji da nekima cak ni Kur'an nije od koristi, jer su bolesnih dusa i samo potvrde svojim bolesnim porivima traze.

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

74

Petak, 12. Juni 2009

Sanjin, zar je toliko tesko osecati ljubav? sto se plasis ljubavi prema zeni? dragi Allah ju je dozvolio i ostavio nam je kao nesto u cemu treba da uzivamo na ovom dunjaluku. Halali ako sam sta pogresio ali takav utisak ostavljas u tvojim postovima. Ono kao treba voleti ali bolje je plasiti se....
Zar nije ovaj svet danas pun nekih ruznih stvari, frustracija, brz i nepravedan? Pa ako jos izbacimo ili ugusimo ljubav, u cemu cemo uzivati? Naravno, da ne dodje do zabune, ljubav prem dragom Allahu je na prvom mestu....
Selam i Allahimane i cao i vidjamo se i haj pa tako... pa ti izaberi sta hoces i sta ti je ispravno....

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

75

Petak, 12. Juni 2009

Citirano

Orginalno od reja

Citirano

Orginalno od sanjin-020

Citirano

Orginalno od reja
Allahimanet.

To se u nasoj bosnjackoj tradiciji tako kaze, i ja prekrajat tradiciju ne zelim. A zna se sta znaci al ne mora da se rasclanjava. A ti da me udostojis? Zanimljivo. Razumijem da si to izabrao kao odgovor na ono sto ne mozes da odgovoris: ljubav i vjeru, jer vidim da se kroz tvoje pisanje te dvije stvari nigdje ama bas nigdje niti spominju niti pikaju. A govoris o braku?

Svo tvoje pisanje je van konteksta prostora i vremena u kojem zivimo, a to znaci nerazumijevanje kako propisa tako dozvola. To znaci da je sva mudrost Islama se negdje u tvom shvatanju pogubila. Mozes uzet ispravne stvari, ali ako ih ne stavis na pravo mjesto u pravo vrijeme, tj ako su neispravno primenjene, te stvari same po sebi gube smisao i nisu vise ispravne. Mislim da se ne vrijedi vise objasnjavati, niti bih se ja objsanjavao dalje sa tobom, ali jednostavno ne zelim da ovako niskim odgovorima i ruznim provokacijama stavljas tacku na stvari koje su mnogo bitnije i istinitije od onog sto si ti naveo (a nisi sam napisao), a iz toga se da zakljuciti da je tebi samo do toga da budes u pravu a ne da se dodje do istine. Uostalom, tebi niko ne brani da ozenis ni sve cetiri. Pred Bogom te nece opravdat niti naruzit nas sud o tome. Mi smo podijelili svoje misljenje sa tobom a ti si nezahvalan na tome jer uporno trazis podrsku za svoje stavove. Ako ti je to potrebno onda nek ti je halal, sve si u pravu, i pobijedio si ako ti je do pobede, sad se lijepo ozeni sa vise njih, i zivi u svojoj harmoniji, ako mislis da je to resenje za tvoje probleme.

Ovo je licemerno. Ono zasta optuzujes sanjina bas ti koristis, stalno, i uporno...
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

Datum registracije: 23.05.2009

• Poruku poslati

76

Petak, 12. Juni 2009

Nije mi jasno zbog čega svaka tema na ovom forumu vodi raspravi? Neka svako iznese svoj stav, i argumente ako ih ima. Drugi ako hoće neka to prihvate, a ako neće neka se i dalje srže svog stava, mislim da stvarno nema potrebe za rasprave i uvrede!
"Moj Allahu, Gospodaru, u Tebi je radost svaka, neka rijeke din Islama teku širom mog Sandžaka!"

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

77

Petak, 12. Juni 2009

Citirano

Orginalno od Jahja

Citirano

Orginalno od reja

Citirano

Orginalno od sanjin-020

Citirano

Orginalno od reja
Allahimanet.

Ovo je licemerno. Ono zasta optuzujes sanjina bas ti koristis, stalno, i uporno...

Jahjice, jedino sta mozes da kazes jeste da tebi nisam niti cu niti mi pada napamet da pruzim sansu za razgovor. Po meni nisi dorastao diskusiji niti se sa tobom treba voditi diskusija jer si drcan neizivljen i nezreo da bi se sa tobom razgovaralo. To pokazujes i time sto ono sto neko prema tebi ispoljava smatras pravilom. Ova tvoja upadica nije nista nego dokaz tvoje ostrascenosti i nezrelosti. Sto se mene tice ti si samo malac, jahjica, sa kojim ne moze da se razgovara, jer puno prica o onome sto ne zna i ne ume da shvati nista od argumenata. Sanjin se bar trudi, ali mu slabo ide, a vidim da koristi pomalo i podseca na tebe, no jos uvijek ne smatram da je u pitanu neko dijete. Ako to posumnjam istog momenta isti stav kao prema tebi zauzimam.

Islamm!, u pravu si. Rece i thats me da nece dalje da se uvlaci u raspravu, ali sanjin uspesno uvlaci ljude u diskusiju vadeci iz konteksta neke tekstove kojima zeli nekome da dokaze kako je on u pravu a drugi su u krivu. I nisu to rasprave, taman kad se diskusija lijepo povede pocnu neke niske provokacije tipa "ti si nervozna", "izlazis iz islama", "kad naucis nesto da pises udostojicu te odgovorom", i to sve nakon mnogo cega napisanog nasta odgovor nije mogao da se pruzi pa se poseze za ovim niskim stvarima. A tako su bitne stvari napisane, i tako je konkretnim dokazima thats me sve pokazala, a evo i scout se na ljubav vraca, a sanjin ljubav i vjeru ni pod razno ne spominje, a o braku prica. To je apsurd nad apsurdima, a ipak smo ga udostojili odgovora. O jahjicinom upadu ne treba mnogo trosit vremena, on evo visi vec danima cekajuc sansu da upadne i kaze nesto poput toga. Boli malca sto niko nece sa njim da razgovara, pa daj da makar nesto lupi da izazove raspravu, jer to je jedina atmosfera u kojoj on pise postove. Ko li mu je ucitelj u tome?

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

78

Petak, 12. Juni 2009

Posto se ja u ovu materiju ne razumem,kako sam kazes, a ti, dao Bog razumes se u sve, bas sam trazio jedan ajet, hadis pricu ili nesto slicno sto si naveo cime bi ti pokazao svoje znanje, ili potvrdio svoje stavove. Naravno, nisam nasao. Takodje je veoma interesantno da i druge stvari koje si navodio, nisu cinjenice, vec samo tvoje misljene.

Na pitanja vezana za Islam imaju pravo da odgovore ljudi koji su ucili skole za to, njima je to pravo od Allaha dz.s. dato. Mi ako pricamo o necemu sto ne znamo(kada je u pitanjj vjera) cak i ako smo u pravu imamo greh, a oni ako cak i pogrese nemaju greh(normalno ako ne namerno pogrese). Kao sto vidis, ja nigde nisam izneo tvrdjenje, vec samo svoje misljenje, i pokusao da iznesem razlicita vidjenja istog problema.

Ali ti si toliko prepotentan, da si ubedjen, ti cak mislis i verujes, da sve znas, i da si kadija u svakom slucaju, u svakoj temi, na svakom mestu, u svakom trenutku. o| o|

Da se vratimo na temu. U zadnjim postovima dosta pominjete ljubav. I to u smislu kako je ljubav u suprotnosti sa poligamijom!?!?! Nije valjda da verujete da jedan covek ne moze voleti dve zene u isto vreme? Ja znam da je to moguce, i veoma je cesto tako, tako da mislim da to nije problem.

Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

79

Petak, 12. Juni 2009

Sve sto smo mislili mi smo vec napisali. Ako zelis nesto od toga da ti bude pojasnjeno, citiraj pa priupitaj. Sve je bilo misljenje, naravno, jer se diskusija zasniva na misljenjima. Ta prica sa dokazima i ajetima je demagoska zamka. Pozivanje na iste ne garantuje ispravnost, jer ih cesto ljudi koriste da bi sebe dokazali, a ne zarad istine. A thats me ih je iznela itekako puno, i kod nje se poznaje razumijevanje toga sto pise, i svakako ispravno poimanje konteksta na koji se ajeti odnose. Ono sto sanjin pise je totalno van vremena i prostora i totalno promasuje svrhu pisanja. Fali mudrosti svemu tome i razumevanja.

Moje je misljenje da se ne moze voleti vise od jedne, i moje je misljenje da bez prave istinske ljubavi nema harmonije. Vec sam napisao svoj stav o tome, vrati se pa procitaj i ne vracaj temu na pocetak bez osnove. Niti smo odrasli u okruzenju gde je poligamija normalna, niti je poligamija kod nas zakonom dozvoljena da bi mogla da bude pravedna. Zene su rasle u takvom drustvu da ne mogu da prihvate da budu voljene pored druge, niti bi ja voleo neku kojoj ne smeta druga pored nje. Ljubav prema dve jedino mogu da shvatim neodlucnim ponasanjem, jer po meni ljubav izuskuje sve, i podrazumeva potpunu posvecenost osobi koja se voli. Ljubav prema vise od jedne pored neodlucnosti podrazumeva i pohlepu na neki nacin, ili nedovoljnos onom jednom. Ja zelim jednu koja je dovoljna, adekvatna i izazovna. Jer covek ima samo odredjenu kolicinu ljubavi, a ja zelim jednu koja ce da je zavrijedi cijelu. Sve sto se dijeli, daje se na pola. Mislim da takva ljubav ne moze da bude iz srca. A ja ljubav i vjeru spominjem kao resenje onih problema za koje sanjinu treba poligamija. Ko voli i vjeruje ne cini blud. Ko voli jednu, njemu druga na pamet ne pada. Sve je to napisano, a eto zbog tebe i ponovljeno. Bez obzira na tvoje pretenzije za raspravom, ipak si udostojen odgovorom. Nadam se da ces u svemu ovome na odgovor i obratiti paznju a neces traziti iglu u plastu za koju bi se zakacio i nastavio nekakvu umisljenu drcnu svadjalacku pricu sa lupanjem glavom u zid. Spusti loptu na zemlju, smiri hormone, i pokusaj da razgovaras bez etiketiranja, lupanja glavom uzid, srdnje, i podele. I shvati da ove zadnje recenice nisu poenta ove teme, vec sve ovo sto je bez tebe ispisano, i cijeli ovaj post kojim sam ti neke stvari ukratko ponovio.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

80

Petak, 12. Juni 2009

Citirano

Orginalno od Jahja
Posto se ja u ovu materiju ne razumem,kako sam kazes, a ti, dao Bog razumes se u sve, bas sam trazio jedan ajet, hadis pricu ili nesto slicno sto si naveo cime bi ti pokazao svoje znanje, ili potvrdio svoje stavove. Naravno, nisam nasao. Takodje je veoma interesantno da i druge stvari koje si navodio, nisu cinjenice, [u]vec samo tvoje misljene.[/u]

Na pitanja vezana za Islam imaju pravo da odgovore ljudi koji su ucili skole za to, njima je to pravo od Allaha dz.s. dato. Mi ako pricamo o necemu sto ne znamo(kada je u pitanjj vjera) cak i ako smo u pravu imamo greh, a oni ako cak i pogrese nemaju greh(normalno ako ne namerno pogrese). Kao sto vidis, ja nigde nisam izneo tvrdjenje,vec samo svoje misljenje, i pokusao da iznesem razlicita vidjenja istog problema.

Ali ti si toliko prepotentan, da si ubedjen, ti cak mislis i verujes, da sve znas, i da si kadija u svakom slucaju, u svakoj temi, na svakom mestu, u svakom trenutku. o| o|

Da se vratimo na temu. U zadnjim postovima dosta pominjete ljubav. I to u smislu kako je ljubav u suprotnosti sa poligamijom!?!?! Nije valjda da verujete da jedan covek ne moze voleti dve zene u isto vreme? Ja znam da je to moguce, i veoma je cesto tako, tako da mislim da to nije problem.

kako nekom da prebacujes ono sto i sam cinis ? :D

mi smo svi svesni da poligamija ima prednosti, a i da nije za svakog. ako nista, oko toga se slazemo, ja mislim.

selam

Social bookmarks