Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

21

Petak, 07. Mart 2003

politic politic politic everything is politics
znate li koje je zlatno pravilo politike
politicar se politikom bavi glavom a ne emocijama,ko ne ume da suzbije emocije neka se njom ne bavi
politika danas nije isto sto je bila i nekad kada je kao pojam i nastala
tada su politicari bili svi oni koji su radili za opste dobro grada-polisa u kom su ziveli
hajde da preskocim velike teorije o tome sta je ona danas u svetu i ko se njome sve bavi po svetu, preci cu na nas polis novi pazar, koji je to do pre 10 godina zaista i bio (kad kazem polis mislim na postojanje ljubavi stanovnika grada sa gradom,postojanje te uzajamne veze-dok polis brani nas i mi cemo njega) Pravi gradjani ovog grada izumiru kao dinosaurusi, preplavljuju nas brdjani kojima smo dali sansu ne samo da dodju u zgrade iz raznih stala nego cak i da vladaju a mi da ih slusamo
zao mi je sto su pazarci jedan konformistican sloj koji je dopustio da ambicioznijim dosljacima da preuzmu ono gde se odlucuje i sto su dosta apoliticni
ako pogledate vlast i opoziciju sadasnju videcete da je na vlasti covek iz kosovske mitrovice, najaci opozicionar je doktor iz belih voda sa svojom garniturom.. oni sto su iz pazara su na margini svega i ne treba da se cudimo sto je tako jer smo apoliticni
znam ja da politika prljava ali dokle god budemo smatrali da se njome ne treba baviti i prepustati drugima da se "prljaju" dotle ce oni voziti se u dobrim kolima, uzivati u svim privilegijama koje ce im vlast doneti i zahvaljivati Bogu sto ih put nanese u ovaj grad koji im se prepusti na milost i nemilost
bavimo se politikom ali na nov nacin, zasto ne pokusamo da je povezemo sa religijom, tj sa normama koje ce nas nauciti da istovremeno budemo i ostanemo ljudi a da pri tom brinemo i o samim gradjanima i gradu. ne dozvolimo da nas grad opstane ko veliko selo sa ekipom mudrih politicara kojima smo citiram "ostavili u amanet ove 3 opstine" ili onih drugih sto tek hoce da nam pokazu sta je postenje i tolerancija
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

22

Subota, 08. Mart 2003

e moj Jalje!

Jos mnogo ce mutne (!) vode proteci Rashkom i Josanicom, dok se stvari ne postave na svoje mesto i ne bude tako kako ti napisa, a svi mi dobronamerni PAZARCI zelimo!
Bojim se da je to iz ove perspektive utopija, no nicija nije gorela do zore...

...stizu insAllah novi mozgovi...

P.S. imas pozdrav od ISKUSNOG! Video sam ga maloprije! o|
Sit Hungry Doesn't Believe

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

23

Ponedjeljak, 10. Mart 2003

pa bice bolje ako Bog da, a ako ne bude znaci da nismo umeli ni hteli
a slazem se da je ovo moje misljenje utopija zato se uvek i pitam vredi li ulaziti u politiku i rizikovati da postanes necovek, ali vredi pokusati
pozdravi mi iskusnog obavezno
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

24

Ponedjeljak, 10. Mart 2003

Sto se politickog delovanja tice, posebno sam odusevljen pocetnom fazom socijalzma, koja je isla na to da drzavu vrati narodu ...Ali kasnije je to uzelo drugi smer i ponovo doprineo podvajanju naroda i vlasti. Interesuje me misljenje prisutnih o neposrednoj demokratiji...i da li je moguce stvoriti zajednicu bez zakona !

Da li je zaista covek coveku vuk..ili su u sustini svi dobri. Da li su razlicite ideologije (tacke gledista) doprinele ovolikoj raznolikosti ili su nama jednostavno potrebni pastiri !
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

25

Utorak, 11. Mart 2003

pa pocetna faza socializma se pokazala ko utopija jer se nije racunalo na ljudsku pohlepu.
Sto se tice neposredne demokratije,ideja je zaista lepa,ponikla je u antickoj grckoj gde je bila cak i dosledno sprovedena,ali danas zbog velicine drzave nije moguca odnosno tehnicki je neizvodljiv
A DALI JE MOGUCE POSTOJANJE LJUDI BEZ ZAKONA ja mislim da to nije moguce
jer verovatno ti je poznato da je svaKI covek od apsolutne slobode u prirodi koju je imao deo slobode dao organizaciji koja se zove drzava da bi na miru mogao da uziva u slobodi sto mu jepreostala.. da nije tako, da zakonom nije tebi garantovano neko pravo koje se drugom brani da ti narusi vladao bi verovatno zakon jaceg, ljudi bi neprekidno ratovali :SVAKO SA SVAKIM i tacna bi bila ova tvoja "covek je coveku vuk" a ne bi bila moguca ona Senekina "covek je coveku svetinja"

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

26

Četvrtak, 13. Mart 2003

Politicke igrarije u Sandzaku!!

Evo, pronasao sam jedan zanimljiv text, pa sam ga ovde stavio! Samo bih ZAMOLIO nekog, ko je upucen da mi objasni recenicu koju sam istipkao CRVENIM slovima (ja sam se slatko nasmijao i iskreno, ostao zbunjen)!!! :)) ?(

Nacionalno-politicko homogenizovanje najbrojnijeg, srpskog, naroda u nekadasnjoj SFRJ, uslovilo je isti proces medju pripadnicima ostalih naroda. U Sarajevu je, tako, 26. maja 1990. godine osnovana Stranka demokratske akcije, ciji je cilj bio okupljanje Muslimana na teritoriji nekadasnje zajednicke drzave, a koja ubrzo osniva ogranke po svim bivsim jugoslovenskim Republikama.

SDA Sandzaka osnovana je 29. jula 1990. godine u Novom Pazaru, na velikom mitingu odrzanom na lokalnom fudbalskom stadionu. Pocetkom septembra 1990. godine, Srpski pokret obnove odrzao je predizborni miting u blizini Novog Pazara na kome je Vuk Draskovic izgovorio cuvenu rjecenicu: "Ko god po srpskoj zemlji mase turskim barjacima ostace i bez barjaka i bez ruke". Po zavrsetku mitinga odrzanom pored Petrove crkve doslo je do fizickog obracuna izmedju simpatizera SDA i SPO.

Mada je sukob bio nacionalno mjesovit, policija hapsi samo pripadnike muslimanske stranke, sto je Sandzaklije razestilo. Grad je te veceri bio u opsadnom stanju, a malo je falilo da gradjani uzmu vlast u svoje ruke. Ovaj dogadjaj bio je jedan od razloga podizanja stepena pripravnosti policije u Novom Pazaru, sto je tadasnji predsednik Srbije Slobodan Milosevic obznanio pocetkom 1991. godine. Na prjedlog republickog javnog tuzioca, decembra 1992. godine pokrenut je postupak za zabranu SDA, zbog njene navodne antidrzavne djelatnosti. Iako postupak nije zavrsen, niti je SDA zabranjena, ovoj stranci se preti zabranom kad god je politicka situacija zategnuta.

Iako je prvih mjeseci postojanja odavala utisak monolitne stranke sa cvrstom organizacijom i jakim liderima, Alijom Izetbegovicem na nivou Bosne i Jugoslavije i Sulejmanom Ugljaninom u Srbiji i Sandzaku, do prvih neslaganja u SDA dolazi vec pocetkom 1991. godine. Potpredsjednik bosanske SDA Adil Zulfikarpasic kritikovao je navodni totalitarni ton partijskih skupova i desnicarsko-fundamentalisticko skretanje SDA. Adil Zulfikarpasic i Muhamed Filipovic napustaju SDA i osnivaju Liberalno-bosnjacku organizaciju. Ovaj razdor odrazio se i na sandzacki ogranak, koju napusta dio njenih osnivaca. Oni, na celu sa bivsim potpredsjednikom SDA Kasimom Zoranicem 17. avgusta 1991. godine osnivaju Liberalno-bosnjacku organizaciju Sandzaka.

Krajem oktobra 1991. godine sandzacka SDA organizuje referendum o autonomiji Sandzaka na kome se 98 procenata glasaca bosnjacko-muslimanske nacionalnosti izjasnilo za "potpunu politicku i teritorijalnu autonomiju sa pravom prikljucenja jednoj od redpublika".

Pocetkom maja 1991. godine u Novom Pazaru je osnovano Muslimansko nacionalno vijece Sandzaka, kasnije preimenovano u Bosnjacko nacionalno vijece, ambiciozno zamisljena politicka organizacija narodnofrontovskog tipa, koje je trebalo da okupi sva nacionalna udruzenja i politicke stranke. Ljeta 1992. godine, MNVS usvaja Memorandum o uspostavljanju specijalnog statusa za Sandzak. Ovim dokumentom predvidjeno je da Sandzak dobije siroka politicka ovlascenja (vladu, skupstinu, guvernera, policiju, sudske organe), a Jugoslaviji je ostavljena briga o posti, zeleznici i ekologiji. Memorandum je upucen skupstinama Srbije i Crne Gore na razmatranje. Dok je Podgorica dokument MNVS glatko odbila, Beograd ga nije ni razmatrao.

"Zbog izazivanja mrznje i podsticanja nacionalne i vjerske netrpeljivosti", vece trojice Okruznog suda u Uzicu zabranilo je stampanje i rasturanje Memoranduma jula 1993. godine. Istu odluku potvrdio je i Vrhovni sud Srbije.

Na prvim visestranackim izborima u Srbiji, 1990. godine, SDA je osvojila tri poslanicka mjesta, a njihov predsjednicki kandidat Sulejman Ugljanin cetrvto mjesto u predsjednickoj trci. Zbog sve napetije situacije u Sandzaku, stacioniranja tenkovskih jedinica jugoslovenske armije oko Novog Pazara, Sjenice i Tutina i neprijateljski nastrojenog parlamentarnog okruzenja, poslanici SDA sljedece, 1991. godine, napustaju Skupstinu.

SDA bojkotuje naredne predsjednicke i parlamentarne izbore, a tokom 1993. godine policija u Sandzaku otpocinje akciju prikupljanja naoruzanja. Iako su rezultati ove akcije bili prilicno skromni, tokom 1993. i 1994. godine evidentirano je 1082 pretresa u muslimanskim kucama, a oruzje je pronadjeno samo u 19, dignuta je velika medijska prasina.

Slijede i sudski procesi, koje su pojedine organizacije za ljudska prava okvalifikovale kao montirane, protiv 45 clanova rukovodstva i simpatizera SDA u Novom Pazaru i Bijelom Polju, zbog udruzivanja radi neprijateljske djelatnosti. U novopazarskom i bijelopoljskom procesu 45 clanova SDA, medju kojima i predsjednik crnogorskog djela stranke i narodni poslanik Harun Hadzic, osudjeni su na ukupno 168 godina zatvora. Tokom 1996. godine tadasnji predsjednik Crne Gore Momir Bulatovic pomilovao je 21 optuzenog u bjelopoljskom procesu, dok je Vrhovni sud Srbije ponistio presude "novopazarskoj dvedesetcetvorki" i vratio slucaj nadleznom sudu na ponovno razmatranje.

Istovjetna optuznica podignuta je i proljeca 1993. godine protiv Sulejmana Ugljanina, koji iste godine napusta zemlju i vraca se tek septembra 1996. godine. Na saveznim izborima iste godine, Ugljanin postaje poslanik, ali sredinom jula 1997. godine reaktivira se optuznica protiv njega iz 1993.godine zbog navodnog ugrozavanja teritorijalnog integriteta. Odbor Savezne skupstine oduzima Sulejmanu Ugljaninu poslanicki imunitet, koji je krajem jula iste godine saslusan u novopazarskom Okruznom sudu.

U odsustvu Sulejmana Ugljanina, dio stranke krece drugim politickim pravcem. Tinjajuce razmimoilazenje izmedju predsednika stranke Sulejmana Ugljanina i generalnog sekretara Rasima Ljajica, dolazi do punog izrazaja 1994. godine, kada Ugljanin iz Ankare uvodi vanredno stanje u stranci, a Ljajic odbija da se povinuje toj odluci. Odnos prema Beogradu, tacnije Ljajiceva namjera da priblizi SDA srbijanskoj opoziciji, jedan od osnovnih razloga sukoba u vrhu sandzacke partije.

Ljeta 1995. godine, Ugljaninove i Ljajiceve pristalice sazivaju zasebne partijske Skupstine i obracaju se nadleznom republickom Ministarstvu pravde trazeci preregistraciju stranke. Ministarstvo pravde oktobra 1995. godine u registrar stranaka upisuje SDA, koju predvodi Rasim Ljajic.[SIZE=3]Politicke nesuglasice dovode do formiranja cak pet partija pod istim nazivom: SDA, SDA Sandzaka, SDA Jugoslavije, Stvarna SDA, Prava SDA. [/SIZE]

Posle visegodisnjeg bojkota, novembra 1996. godine SDA, u koaliciji sa Liberalno bosnjackom organizacijom i Reformsko demokratskom strankom Sandzaka i pod nazivom "Lista za Sandzak dr Sulejman Ugljanin", ucestvuje na saveznim i lokalnim izborima, a sledece godine i na parlamentarnim izborima u Srbiji i Crnoj Gori.

SDA osvaja po tri mjesta u Skupstinama Srbije i Crne Gore, dva u saveznom parlamentu i lokalnu vlast u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu. Izborni uspjeh muslimanskih stranaka pomucen je debaklom na lokalnim izborima u Crnoj Gori, gdje SDA ne osvaja vlast ni u Rozajama ni u Plavu.

Vladavina bosnjacko-muslimanskih stranaka u najvecem sandzackom gradu nije dugo trajala, posto Vlada Srbije, uvodi prinudnu upravu u Novom Pazaru, pocetkom jula 1997 godine. Uvodjenje vanrednih mjera Vlada je obrazlozila "nesumnjivo nezakonitim postupanjem opstinskih organa, kojima se narusavaju ustavna i zakonska prava gradjana". Beograd je Novom Pazaru zamjerio navodnu majorizaciju na stetu srpskog stanovnistva, nefinansiranje skolskih ustanova, isticanje neprihvatljivih nacionalnih simbola. Republicko Ministarstvo unutrasnjih poslova zabranjuje odrzavanje Skupstine MNVS i nekoliko javnih tribina Ugljaninove stranke, koje je trebalo da se odrze tokom ljeta 1997. godine.

Umjesto "Liste za Sandzak dr Sulejman Ugljanin", Vlada Srbije imenuje devetoclano opstinsko vjece, koje sve do septembarskih izbora 2002 kontrolise opstinsku vlast u Novom Pazaru. Vece, je inace, cinilo pet Bosnjaka-Muslimana i cetiri Srbina, od kojih su sest bili clanova SPS i tri Jul-a. Ovo nije prvi put da se u nekom sandzackom gradu uvode prinudne mjere. U Sjenici su one uvedene 1991. godine i trajale pune cetiri godine.

Uvodjenje prinudnih mjera u Novom Pazaru prolazi dosta mirno, uz pojacano prisustvo vojnih i policijskih snaga. Jedan novopazarski politicar prokomentarisao je taj dogadjaj ocjenom da je bosnjacko-muslimansko stanovnistvo toliko apoliticno i iscrpljeno da "Kada bi im i Seselj sutra dosao na vlast, malo bi se bunili i posle tri dana sve zaboravili"."Lista za Sandzak dr Sulejman Ugljanin" na fakticki vanredno stanje odgovara Proglasom kojim poziva gradjana "da na svakom koraku izraze svoj protest, ali na miran i dostojanstven nacin".

Politicke stranke sandzackih Bosnjaka-Muslimana imaju donekle razlicite pristupe za rejsavanje statusa ove Sandzaka. Dok se Stranka demokratske akcije Sulejmana Ugljanina, zalaze za siroko definisan specijalni status, stranka Rasima Ljajica zastpa model regionalne autonomije po evropskom receptu, a koja bi se, uz saglasnost zainteresovanih strana, ostvarivala "korak po korak". Stav Liberalno bosnjacke organizacije, nije jasno definisan, a medju bosnjackim stanovnistvom Sandzaka, aktivna je i Reformsko demokratska stranka na celu sa Izudinom Susevicem, koja se zalaze za regionalizaciju. Preteca ove stranke, formirane 1990. godine, bio je Savez reformskih snaga, a sandzacki reformisti zalazu se za regionalizaciju Srbije i Sandzaka. Regionalizacijom po evropskom modelu, artikulisale bi se etnicke, istorijske i kulturoloske posebnosti Sandzaka.

Za razliku od SDA Crne Gore, koja je svoj povratak na politicku scenu te Republike konkretizovala opredeljenjem za Mila Djukanovica, zbog cega je srbijanski SPS celom bosnjacko-muslimanski narodu dao epitet islamskih fundamentalista, a zatim i ulaskom u novu republicku Vladu Filipa Vujanovica, srbijanski dio SDA ne moze se pohvaliti znacajnijim kontaktima sa Beogradom. Prvi zvanicni razgovori izmedju SDA i srbijanske Vlade odrzani su maja 1995. godine, a u njima su ucestvovali Rasim Ljajic i Svetozar Krstic, potpredsjednik Vlade Srbije. Bezbjedonosna i privredna situacija u Sandzaku bile su osnovne teme razgovora ciji nastavak, iako najavljen, nije odrzan. Sredinom jula 1997. tadasnji predsednik SRJ Zoran Lilic primio je cetvoroclanu sandzacku delegaciju koju su cinili predstavnici SDA, LBO i RDSS. Susret je imao, prije svega, protokolaran karakter.

Na septembarskim izborima 2000 god. I izbornog poraza Miloseviceva rezima u Srbiji u Sandzaku dolazi do poboljsavanja politicko-bezbjedonosne situacije.

preuzeto sa www.dijaspora.org

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

27

Četvrtak, 03. April 2003

NO COMMENT!!!

Odlukom Izvrssnog odbora SDA Sandzaka, koja je okosnica koalicije "Lista za Sandzak dr Sulejman Ugljanin", iz cclanstva su iskljucceni: Fadil Sskrijelj, Esad Lotinac i Jusuf Bajramovich, odbornici u Skupsstini opsstine Novi Pazar.

SDA Sandzaka nije se oglasila povodom iskljuccenja trojice uglednih i dugogodissnjih cclanova, a saopsstenjem za javnost oglasili su se Sskrijelj, Lotinac i Bajramovich koji isticcu da su iskljucceni samo zato ssto su "trazzili da se stane na put nezakonitostima u Skupsstini opsstine".

"Vech duzze vremena ukazujemo na veliko nezadovoljstvo gradjana Novog Pazara zbog: zloupotreba pojedinaca u opsstinskoj vlasti, pojava korupcije i reketiranja gradjana, uzurpacije opsstinskog zemljissta, nezakonitog rada gradjevinske inspekcije i nekih drugih opsstinskih sluzzbi. Umesto uvazzavanja nassih predloga i sugestija, kazznjeni smo iskljuccenjem", isticce se u saopsstenju trojice odbornika.

8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o 8o

izvor: www.sanapress.com 8o

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

28

Četvrtak, 03. April 2003

Znaci poceo je raspad sistema, mada nije ovo prvi put da izbacuju one koji su najbolji , izgleda da su poceli da ciste postenije, kako bi na miru do kraja mandata mogli da nesmetano obave te poslice za koje se optuzuju

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

29

Srijeda, 28. Maj 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Pa iz ovog posljednjeg posta se vidi da neki ljudi hoche da vjeruju i vjeruju da je SDA losha stranka i da nevalja. Jer konstatovati da iz stranke izlaze samo oni koji valjaju a oni koji nevaljaju izlaze govori o tome. Na kraju che se naravno dochi do krajnjeg zakljuchka a to je da Sulejman Ugljanin ne valja i da nije dobar, shto bi bio postignut cilj shejtana prokletog. Eto toliko. Allahimanet
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

30

Srijeda, 28. Maj 2003

Gerilac nemoj ovo shvatiti licno ali nekako uvek nadjem razlog da odgovorim na tvoj post (uostalom forum za to i postoji, zar ne?)!

Mislim da si ipak shvatio pogresno ovaj polsednji post! Fakat je da su ljudi koji su iskljuceni iz stranke bili dobri kadrovi! Pogotovo to vazi za doktora Skrijelja, ali to ne znaci da, kako ti rece, oni koji ostaju ne valjaju! I naravno stvar nece ici do Ugljanina, kako si opet ti pretpostavio! Problem je u tome sto je Ugljanin izgubio kontrolu nad kvazi-politicarima i dozvolio da u stranku udje SVE I SVASTA, tako da danas imamo jedno opste rasulo, u kome pojedinci misle da mogu da imaju i rade sta im padne na pamet, samo zato sto su clanovi SDA!!! Dakle problem je u okruzenju i to je ono sto je ovu stranku od nekada najuglednije (tada i jedine) i samim tim i vodece bosnjacke partije dovelo na ivicu ambisa...

selam

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

31

Petak, 13. Juni 2003

a obecanja

Citirano

Orginalno od sirano

hteo bih da se kandidujem za predsednika,nema veze kojeg samo da sam negde glavni...

a sto da ne imam sve osobine jednog politicara:

- lazem ,i kad ne moram
- kradem,i kad me vide
- obljubljujem , i javno i tajno
- mito, uzimam oberucke
- dobre sam duse, eggo eggo eggo
- pomazem , samo kad bas moram
- a odan sam , samo samo sebi
i to ne uvek
E brate...
Zaboravio si da obecash josh po neshto
npr:Da asvaltirash neku ulicu i tako to..
Ja se kandidujem u tvojoj partiji kao predstavnik
(sto mrzim ovu rijech) Dijaspore,mozhe? :]

p.s. glasajte za mene

:D :D :D
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002