Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 23. Juni 2003

Politicka komunikacija

Smatram da ljudi iz opstine vode jednu prilicno zatvorenu i izolovanu politiku. Dok sa druge strane, muftija Muamer Zukorlic iako je nestranacka licnost, predstavlja olicenje savremenog svetskog politicara, koji treba da sluzi za primer vladajucoj koaliciji.
Reko bih da vodecim politickim strukturama u NP treba odrzati lekciju iz politicke komunikacije, koja je i glavni razlog lose saradnje na relaciji republicka - opstinska vlast.

Recite mi sta vi mislite o politickoj komunikaciji kod nasih predstavnika? Jeli ona preduslov za resavanje problema ili je cin izdajstva ?

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Da, politička komunikacija na nivou Opština-Republika je bitan preduslov za rešenje problema i to kako opštine tako i republike. Očigledno je da nešto škripi u toj komunikaciji. Postavlja se sad pitanje, koliko je izražena politička volja da do te komunikacije i dođe.Meni se čini da te volje nema, i to naročito od strane republike, a sklon sam razloge za to potražiti u sledećem:

Bez obzira na to što trenutno-vladajuća koalicija DOS-a jeste zauzela kurs reformi Srbije ka jednoj modernoj građanskoj državi, političari iz te vladajuće garniture nisu spremni da kao partnera u razgovorima prihvate trenutno-vladajuću koaliciju Opštine tj. SDA. Zašto? Verujem da se radi o tome, da usled višegodišnjeg predstavljanja stranke SDA kao državnog neprijatelja br.2 u svim medijama i putem svih kampanja, a od strane bivše vladajuće koalicije na oba nivoa, javno mnenje u Srbiji još uvek SDA posmatra tim očima. Traženjem strateškog partnera za poboljšanje odnosa među dva naroda koja objektivno u prošlosti nisu bila u dobrim odnosima, u toj stranci pripadnici vladajuće DOS koalicije bi sebi "zabili trn u zdravu nogu", tj. pružili bi šansu onim strujama i strankama iz opozicije koji žele povratak starog sistema, ili dolazak nekog još radikalnijeg, da takav odnos javnog mnenja prema stranci SDA iskoriste i u borbi protiv DOS-a. To je po meni i jedan od razloga zašto se SDA nije i našla među članicama DOS-a. Dakle, DOS je svestan da mora naći strateškog partera za pregovore i razgovore sa pripadnicima bošnjačkog naroda, ali još uvek nije spreman da za svog partnera ima SDA, kao legitimnog predstavnika izborne volje glasača sa ovih prostora. Mislim da je to stvar političke procene, i takođe mislim da je ta procena dobra, tj. da bi u drugom slučaju DOS izgubio više svojih pristalica širom Srbije, nego što bi dobio širom Sandžaka.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

3

Sellam i pozdrav

Politicka komunikacija je veoma vazna tema kao i sama politicka desavanja i politicki zivot u sandzaku. Zato se zahvaljujem gospodinu Pauku_ sto je pokrenuo jedno ovako vazno pitanje.

Slozicete se sa mnom da smo mi u sandzaku sa rusenjem komunistickog sistema, izasli iz jednog politickog jednoumlja i nakon nekoliko godina usli u politicko bezumlje. Prije svega SDA je kada je osonovana bio jedan narodni pokret koji je okupio citav nas narod, ujedinio ga i tako na prvim visestranackim izborima u ex. Jugoslaviji dobio bosnjacko-muslimansko biracko povjerenje, ali polazeci od cinjenice da su Bosnjaci najnepismenija nacija na Balkanu poslije tog sjajnog jedinstva i pobjede doslo je do cijepanja pokreta i formiranje politickih stranaka, koje su se u vecini slucaja odrekle ideje i prihvatile da sluze interesima pojedinaca, sto je donijelo situaciju da je danas politicki polozaj bosnjaka u sandzaku ocajan.

Zato cu sebi dati pravo da doronamjerno kritikujem politicke partije i lidere jer sutnja nikuda ne vodi, vodeci racuna da se ne svrstam ni na jednu stranu, jer svrstati se na jednu stranu, vodi u „konfikt“ s drugom stranom, primjecujujem i ovo da je nasljedje nase demokratske retardinosti i strah od suceljavanja misljenja i zato trebamo prevazici shvacanja da – biti protiv necijeg misljenja, ne znaci i biti protiv njega i svega vrijednog sto je taj covjek uradio.

Prije svega koalicija dr. sulejman ugljanin kao nasljednik narodnog pokreta iz 90 zvani SDA danas drzi lokalnu vlast u tri sandzacke opstine, i kroz obnasanje vlasti se konkretno moze ocijeniti rad tih obnasatelja koji imaju i pozitivnih i negativnih aktivnosti i radova. Sto se tice suradnje lokalne vlasti sa republickom vladom u potpunosti se slazem sa gospodinom sansom i smatram da je to jedna velika igra i interes DOS-a da guranjem prethodnog rezima u proslost treba gurnuti i SDA, jer je eto i ona nacionalisticka ili fundametalisticka koja je zagovarala neku Sandzacku drzavu, cemu su se gradjani sandzaka na proslim izborima suprostavili i dali povjerenje opet istoj SDA. Smatram da je najveca greska SDA sto se je upustila u konflikt sa Islamskom Zajednicom i borba pojedinih ljudi da IZ stave pod kontrolom stranke je neprihvatljiva i apsurdna jer IZ mora biti stranacki neutralna jer bosnjaci iz sandzaka nemaju samo jednu partiju vec vise njih.

Islamska Zajednica Sandzaka je najstarija institucija bosnjaka na tom prostoru koja prvenstveno vodi racuna o njihovom odgoju, obrazovanju te cuvanju vjerskog, nacionalnog i kulutrnog identiteta. I zato je mi trebamo prihvatiti kao taku i neka je hvala Bogu sto se na njenom celu nalazi covjek visokoh kvaliteta koji puno ne govori vec pusta da njegov rad govori o njemu.

Sto se tice SDP-a, smatram da je formalisticki nametnut od starne DOS-a da predstavlja bosnjake kao manjinu i kamo srece da je isti SDP prvo postao sustinski politicki faktor u sandzaku pa onda otisao za Beograd.

Misljenja sam da bosnjaci u sandzaku treba da imaju jednu jaku partiju koja ce se prvenstveno brinuti o interesima naroda, i koja ce svoj rad temeljiti na ova tri temelja; Islam kao vjera, Bosnjastvo kao nacija i Sandzak kao domovina, naravno Sandzak u sastavu SiCG.

Ideja nek nam bude siroka kulturna, obrazovna i politicka autonomija sandzaku, njegovanje tolerancije i dobrosusjedskih odnosa te borba protiv ekstremista i sovinista.

Sellam i pozdrav

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Ja bih dodao da dobre veze Islamske zajednice sa vlascu (narocito u vrijeme pokojnog Djindjica) imaju svoju dobru stranu ali i opasnost.

Dobra je ta sto je Islamska zajednica izrasla u jaku instituciju koja je u stanju da po znacajnim pitanjima saradjuje sa organima Republike a da pri tome ne cini ustupke na stetu onih koje predvodi

a sa druge strane

Opasnost je ta sto se na taj nacin stice utisak da Republika gubi imidz macehe u odnosu na Sandzak cime se zamazuju oci masama. Taj imidz macehe ce zaista nestati tek onda kada drzavni organi sjednu za okrugli sto sa legitimnim politickim predstavnicima bosnjackog naroda.

Moram na zalost konstatovati da onu snagu, mudrost i potencijal koje imamo u Islamskoj zajednici (kroz licnost muftije sandzackog) ne mozemo naci u politickim strukturama sandzackih Bosnjaka. Velika steta i za Sandzak i za Republiku.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »Safet Kurtovic« je muško

Datum registracije: 22.06.2003

• Poruku poslati

5

8)
SELLAM

Pravi predstavnici Sandzaka ;(
;) Oni koji su servirani :D
:rolleyes: ili oni koji imaju pecat DB-a :D
8) zanima me, ali iskreno 8)
ko su pravi predstavnici naroda Sandzaka ?(

we sellam

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 24. Juni 2003

Bez želje da omalovažim značaj pitanja koje je postavio gospodin Safet Kurtovic, primetio bih da se samo pitanje ne uklapa sadržajno u okvir ove teme, mada ima sa njom dodirnih tačaka. Predložio bih gospodinu Safetu da odgovore na ovo pitanje potraži otvaranjem nove teme, a svakako da odgovori na to pitanje mogu biti značajani i za tok ove teme, ali ja ipak mislim da ne bi trebalo sada, u okviru ove teme, otvarati polemiku o tome.

Elem, da se vratimo temi...

Potpuno se slažem sa sagovornicma koji istakoše harizmu efendije Muamera Zkorlića, njegovu retoričku sposobnost i veoma izraženu sposobnost dobrog predviđanja sleda događaja. Slažem se i u tome da kao nestranačka ličnost ima uticaj (ili bi bar tako trebalo biti) na široki opseg građanstva nezavisno od njihovog političkog opredeljenja. Upravo ovi njegovi kvaliteti su verovatno i glavni razlog zašto sve više republički političari u njemu traže sagovornika pri uspostavljanju odnosa na relaciji BG-NP , i opet ističem i njihovu (DOS-ovu) volju da se u tim odnosima naprave značajni pomaci, kao i njihovu sposobnost da procene situaciju onako kako je najbolje za sam opstanak na vlasti.
S druge strane, ovo izaziva i negativne efekte u samoj političkoj strukturi Novog Pazara (pa i šire) jer daje mogućnost radikalnijim političkim strujama da ovu percepciju tumače ignorisanjem same političke scene Novog Pazara i izborne volje građana. Moram da naglasim da stranka SDA, kao vodeća stranka vladajuće koalicije - koalicije za Sandžak dr Sulejman Ugljanin, ima pravo da se ljuti zbog svog ignorisanja u ovim dijalozima, ali takođe ima pravo i da to shvati kao neminovnost za opštu dobrobit bošnjačkog naroda, i uopšte, ljudi sa ovog prostora (a i šire). Zato i sam ne podržavam raskol na relaciji SDA-Mešihat.
Gledano sa treće strane, DOS koalicija pokušava da nađe i relevantnog (a sebi odgovarajućeg-iz razloga koji sam naveo u prvom postu) političkog sagovornika na ovim prostorima, i sigurno je da ima tu i političkih igri , ali politika ne bi bila politika da tih igri nema.
Ne bih se složio sa konstatacijom da među političarima nemamo onu snagu, mudrost i potencijal koje imamo u Islamskoj zajednici (kroz licnost muftije sandzackog) , ali prosto rečeno- okolnosti ne dozvoljavaju da ta snaga, mudrost i potencijal dođu do izražaja.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

7

Utorak, 24. Juni 2003

Politika je kurva, izvinte me sto psujem....
Rekao bi Djole Balasevic u jednoj pesmi.
Izvinjavam se za ovaj neozbiljan trenutni zaokret.
Tema je veoma ozbiljan i kao takvoj treba joj prici ozbiljno, sto prethodnici i cine...
viskoznost nije isto što i gustina :(

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 24. Juni 2003

Ne treba zanemariti ni političku komunikaciju unutar samog grada, ili ako hoćete još preciznije međunacionalnu komunikaciju na lokalnom nivou.
Mišljenja sam da je korov zahvatila i ovu oblast političkog delovanja, i to opet sticajem okolnosti i faktora staha od gubljenja glasača gledano i procenjeno s obe strane. Mišljenja sam da do dobre komunikacije na lokalnom nivou možemo doći jedino ukoliko dođe do dobre komunikacije sa republikom kao posrednim faktorom ( ne faktorom koji nameće rešenja - već faktorom koji će objediniti zajednički interes svih građana, a to je zdrava lokalna zajednica sa uzajamnim poštovanjem i uvažavanjem vitalnih interesa oba činioca te zajednice) Da bi do toga došlo, mora dakle da se uspostavi i odnos na relaciji republika- bošnjački predstavnici, kao i odnos na relaciji republika- srpski predstavnici lokalne zajednice, da bi posredno došlo i do poboljšanja odnosa na relaciji bošnjačko-srpskih činioca ove lokalne zajednice. Ni ovde vladajuća koalicija na republičkom nivou (DOS) ne može da među - voljom birača - legitimnim predstavnicima srpskog naroda ove lokalne zajednice nađe strateškog partnera, jer je objektivno taj predstavnik ujedno i njena opozicija. Znači, od političke zrelosti oba naroda, tj. glasačke mase zavisi mnogo toga, a prvenstveno zavisi vreme koje je potrebno za uspostavljanje te i takve zajednice. Gledano sad sa očima nekog ko pripada srpskom narodu moglo bi da zgleda i logično rešenje da se ide u skriz drugom pravcu, tj, u pravcu svrgavanja aktuelne vlasti, čime bi verovatno srpski narod na ovom lokalitetu lakše ostvario neke svoje zahteve, ali objektivno gledajući, to bi značilo vraćanje na staro - već dokazano loše stanje (i to za sve!).
Prema tome, moje predviđanje je sledeće: bez obzira da li to zaslužuju ili ne, stranke tipa SDA i SRS, SPS i sl. moraju sići sa aktuelne političke scene da bi došlo do značajnijih pomaka u komunikacijama o kojim je ovde reč, što ne znači po automatizmu da će se to i desiti...

i ... bode mi oči

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

9

Utorak, 24. Juni 2003

@Sans : stranke tipa SDA i SRS, SPS i sl.

1. Da li gore navedene stranke smatras jednakima, tj. istima i zasto bi SDA morala da silazi s politicke scene ako su to SPS i SRS pod silom prilika morale da sidju s politicke scene?
2. Mislis li da, ako bi SDA sisla sa politicke scene, nasi komsije Srbi glasali DS ili G17+ ili bi i dalje nastavili da glasaju (dobar dio njih je glasao SRS, SPS te SSJ) to je cinjenica.
3. Sta najvise zameras SDA pa bi zeleo da se povuce i koja bi to partija po tebi mogla da popuni prazninu SDA?

Sellam

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

10

Utorak, 24. Juni 2003

Poštovani gospodine SaNdZak, očekivao sam pitanje koje si postavio i u trenutku kad sam postovao prilog iz kojeg je izvučen citat.Iako sam delimično već odgovorio na pitanje zbog čega mislim da je neminovnost silaska sa političke scene između ostalih i stranke SDA, voljan sam proširiti svoj odgovor, tj. odgovoriti konkretno na konkretno i korektno postavljena pitanja.

Ne smatram jednakim, tj. istim stranke SDA, SRS i SPS. Ne smatram, na žalost ni da su SPS i SRS silom prilika sišle sa političke scene, već smatram da su i dalje veoma aktuelne i to naročito u nacionalno mešovitim sredinama, sa čime će se verujem složiti svi. Po mom mišljenju SDA je nastala kao odgovor na pojavu i delovanje upravo ovih, i njima sličnih partija, i pri tome imam svakako u vidu njenu veliku zaslugu za opstanak bošnjačkog bila na ovim prostorima u onim "šugavim" vremenima. Dakle tako je nastala, zatim prerasla u svojevrstan narodni pokret, da bi danas bila jedna od modernih demokratskih partija, koja u svojim programskim načelima nema ništa što se kosi sa demokratskim stavovoma modernog čovečanstva.
- Zašto onda da siđe sa političke scene?- verovatno se sad pita neko...

Zbog toga što demokratski procesi celog društva u Srbiji zavise od toga. Kako? Opozicija, za koji neki misle da je sišla sa scene, najača uporišta ima upravo u nacionalno-mešovitim sredinama, i razlog svog opstajanja vidi i ima upravo u tome što do silaska ovih partija tipa SDA još uvek nije došlo. Već sam ranije objasnio zašto javno mnenje ima takvo mišljenje o SDA kako ima, a sad bih još samo dodao da je promena tog stava veoma sporohodan proces, inertan i otporan na sve pokušaje u tom pravcu, iz prostog razloga što svaki taj pokušaj opozicija koristi u svoje svrhe i izaziva time kontraefekte.Vladajuća koalicija ima političku strategiju sužavanja prostora delovanja opoziciji, a kao deo te strategije i forsiranje alternativnog pravca u političkoj sferi bošnjačkog naroda, svidelo se to nekom ili ne. Kao što je nastanak pokreta SDA bio neminovnost, čini mi se da je neminovnost i njen silazak sa scene, jer time opozicija prošlosti gubi i svoje poslednje uporište. Dakle, iskren da budem, nisam siguran da bi odmah po silasku SDA sa političke scene isto usledilo i na drugoj strani, ali sam siguran da bi već u sledećoj fazi izbora došlo do toga, jer bi za to vreme -oni iz prošlosti -zauvek u nju i otišli. S druge strane, siguran sam i u to da do njenog silaska sa političke scene neće doći ni do silaska SRS i SPS, bar ne u ovakvim sredinama, iz razloga koje sam čini mi se ovoga puta jasno i konkretno naveo i obrazložio. Opet naglašavam da sve to ne znači da će zaista do toga i doći, ali to samo po sebi znači zadržavanje odnosa onakvih kakvi jesu, Status Quo.
Dakle, država svojim aparatom potpomaže taj proces, s tom razlikom u odnosu na prethodnike što tom procesu ne pridružuje i pitanje samog opstanka Bošnjaka na ovim prostorima. U takvim uslovima mislim da hoće doći do ostvarenja one moje prognoze.
Da je to tako, videli smo i prilikom prethodnog glasanja, kada su se mnogi mogli uveriti u opadanja biračkog tela stranke SDA.
Ne bih voleo da me neko pogrešno shvati i protumači kao nekog ko podržava ili pokušava da opravda takvu situaciju na terenu, a srećan bih bio ukoliko shvatite da je ovo jedno viđenje objektivnog, nestranački opredeljenog Bošnjaka koji ne meša emocije i realnost , i svoju sliku pokušava da vam predoči u vidu jednog političkog komentara.

Na prva dva pitanja odgovor je sadržan u gornjem delu, a treće pitanje polazi od pogrešne pretpostavke da ja nešto zameram stranci SDA i da bih želeo da ode
pa nemam mogućnosti da odgovorim na to pitanje.

P.S. Ovde bih da istaknem da mi se potpis u SaNdZakovim postovima veoma sviđa i delimično oslikava našu realnost:

San je ono sto se zeli a zivot je budjenje.

i ... bode mi oči

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

11

Utorak, 24. Juni 2003

Dragi Sans zahvaljujem se na odgovorima i djelimicno se slazem sa tvojim izlaganjem u vezi politicke pozicije i opozicije u Srbiji i nasem kraju.

Slozices se sa mnom da priroda ne trpi prazninu i zato mi nisi odgovorio na podpitanje treceg pitanja a to je; koja bi politicka partija po tvom misljenju konkretno mogla da potpuni politicku prazninu silaskom SDA-e sa scene?

Hvala

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

12

Utorak, 24. Juni 2003

Na ovo pitanje ne bih odgovarao , jer bi se to već kosilo sa mojim stavom da ni jednoj trenutnoaktuelnoj partiji ne dajem prednost. Jednom ranije , na ovom istom forumu rekao sam da je moj ideal partije na ovim prostorima

Sandžačka anti-nacionalistička stranka (SANS)

ali nažalost, vreme za formiranje takve stranke, a pogotovu za njeno mešanje u objektivnu stvarnost još uvek nije došlo, a pitanje je i kada će....

i ... bode mi oči

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

13

Srijeda, 25. Juni 2003

Hteo bih samo da se nadovezem na ovo trece pitanje Sta najvise zameras SDA pa bi zeleo da se povuce i koja bi to partija po tebi mogla da popuni prazninu SDA? .
Ocigledna mana politike SDA jesu zatvoreni komunikacioni kanali, koji ne dozvoljavaju desavanjima unutar koalicije da dodju do ociju javnosti. Postoje samo rumori i glasine da je doslo do podele unutar koalicije i da su neki clanovi dobili "zute" a neki cak i "crvene" kartone. Do naroda dospevaju samo jedostrane informacije iz nezvanicnih kanala - da su obelezeni upravo oni clanovi i odbornici koji su pozivali na odgovornost i osnivanje anti-korupcijske komisije. SDA nije dala zvanican stav, niti su se ovi odbornici oglasli po ovom pitanju. Ovako zatvorena politika u kojoj neproverene informacije vode glavnu rec je karakteristican za prethodni desetogodisnji period, koji pociva na nedemokratskim principima. Problem(i) postoje, a gusenje istih ne vodi nigde, sto nas vodi do "nezavisnog novinarstva" koje je osnov gradjanskog drustva...

Sans odusevio sam se tvojom analizom politickog ambijenta u Srbiji. A posebno mi se svidela simbolika tvog nicka. Sandzacka Anti-nacionalisticka Partija bi bila odlicna alternativa za ova narod.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

14

Srijeda, 25. Juni 2003

Neko je davno definisao politiku kao umijece moguceg.

SDA (bez obzira da li treba ili ne) sama nece sici sa politicke scene. Po principu neutralizacije mraka (ako hoces da nestane mraka moras upaliti svjetlo) tako je i u politici losu opciju moguce potisnuti samo pojavom dobre opcije. Demokratija pored dobrih ima i lose osobine a to je mogucnost da na vlast dodju oni koji najbolje manipulisu osjecanjima biraca a oni automatski ne moraju biti i oni koji su najbolji u obnasanju vlasti.

Umjesto price o nuznosti silaska SDA sa scene trebalo bi poraditi na ubjedjivanju birackog tijela da postoji bolje rjesenje (ukoliko zaista postoji – ne bih lagao narod). Dakle, ne proklinjimo mrak vec ustanimo i upalimo svjetlo.

Sans, ja zaista ne vidim potencijal medju politicarima. Postujem tvoje pravo da se suzdrzis od ocjena politicara ili politickih partija ali ne vidim da bi ucinio stetu (ni sebi ni drugima) da to ipak uradis. Naprotiv, kod tih stvari treba biti transparentan jer nam je u interesu da politicki primitivizam protjeramo iz Sandzaka.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 26. Juni 2003

ne bi ja sad mlogo da mudrujem, samo htedoh da kzem da tema politicka komunikacija ili ti receno politicki marketing me malo dotace, al nemam volje da kazem stogot vise jer neznam cemu bi to koristilo.
prvo, cilj svake partije, to mora vam biti jasno jeste da osvoji vlast, jer zbog cega bi drugog postojale. E sad, ako to gledas ovako partija prodaje nesto, koliko uspe to da proda toliko ce vlasti osvojiti.
Ko kupuje, pa narod ili ti glasac. Meni to lici na cistu matematiku, koko para tolko muzike, kolko ta narod ima uma toliko i vlasti njegova partija.
onda pitam se ko bi bio glup da pusti vlast, narod ga izabro pa sad nek pati, a ne pati jel ga je takvog biro, i da pati izabro bi drugoga.
Sanse, steta sto zivimo u demokratskom drustvu, pa si ti u manjini. Mos dve stvari promenit, il sistem, pa postani diktator, i nametni ljudima zulum lijepaija stvari, il promeni narod, pa nek glasa za tvoje ideje.
Il jos sta bi mogo ti postani ko vecina, pa onda ce ti sve bit ok, neces imat problema i razbijat glavu sa kojecime.
IL ti Sansu ot Pazara ucini ovako, pita narod sta hoce, te mu to i dadani, il bar obecaj, pa kad te izaberu ti ih slagni, pa im dadni lijepija stvari, pa nek posle pate, i cekaju nove izbore. Ovo ti more bit rizicno, jer te mogu upucat, alj more bit da nece.
ono,
mos lagat jednog coveka hiljadu puta
mos lagat hiljadu ljudi jedan put,
al ne mos lagat hiljadu ljudi hiljadu puta
malo za promenu

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 30. Juni 2003

Pre nekoliko dana sam sluso saopstenje za javnost "Liste za Sandzak", gde je Bajro Omeragic argumentovano optuzio republicku vladu da svesno ignorise sandzacke opstine, kanalisuci donacije za infrastrukturu drugim opstinama po Srbiji.

Nadovezujuci se na ovu anomaliju, Omeragic je prokomentarisao nacin na koji funkcionise britanski parlament u kome programsku antagonisticke stranke pokazuju visok nivo saradnje pri resavanju politickih problema. On smatra da je politicka saradnja neophodna i da ona mora da bude institucionalno regulisana.

Dakle bez obzira na programski antagonizam izmedju njih, republicka vlada je duzna da ispostuje nasu opstinu u resavanju funkcionalnih problema koji nije i jedina negativnost u radu republicke vlade.

Nadam se da ce ove nepravilnosti (pravno-politickog karaktera) biti ispravljene donosenjem novog ustava. Iako clanovi ustavne komisije pokazuju visok nivo "neodgovornosti" pri donosenju najviseg pravnog akta. Rekoh bi da ovo samo vodi povecanom medjunacionalnom nezadovoljstvu i stagnaciji sistema...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

17

Subota, 26. Juli 2003

Sanapress objavio:

ZAJEDNIČKU IZJAVU delegacije Vlade Republike Srbije i i delegacije Islamske zajednice.

Na sastanku održanom 22. jula 2003. godine u Beogradu između delegacije Vlade Republike Srbije, koju čine: presednik Vlade gospodin Zoran Živković sa saradnicima, ministar vlade prof.dr Vojislav Milovanović, ministar za kulturu i medije Branislav Lečić, zamenik ministra pravde Dušan Protić i pomoćnik ministra unutršnjih poslova dr Predrag Ilić i delegacije Islamske zajednice koju čine predsednik Mešihata Islamske zajednice muftija sandžački Muamer ef. Zukorlić, podpresednik Mešihata Mevlud ef. Dudić, predsednik Sabora Islamske zajednice Hajro ef. Tutić, rukovodilac versko-prosvetne službe Mešihata Rešad ef. Plojović i sekretar Mešihata Samir Škrijelj, usvojena je zajednička izjava koju objavljuje agencija Sanapress:

Polazechi od činjenice da je uloga verskih zajednica u razvoju našeg društva nezamenjiva, neophodno je ubrzati donošenje Zakona o verskoj slobodi i svih drugih opštih akata kojima se propisuje odnos izmedju države i verskih zajednica, kako bi se ostvarile potrebne pravne predpostavke za njihov normalan rad i razvoj.

Islamskoj zajednici, kao jednoj od najbrojnijih u republici Srbiji, biće omogućeno da očuva svoju versko i organizaciono jedinstvo, ravnopravno sa ostalim crkvama i verskim zajednicama.

Nužno je sprečiti svaku uzurpaciju imovine Islamske zajednice, i ubrzati donošenje zakona o restituciji nacionalne imovine.

Prava pripadnika Islamske zajednice neće biti dovedena u pitanje prilikom izvršavanja građanskih i drugih dužnosti, u skladu sa ravnopravnim poštovanjem važechih društvenih i verskih propisa, kao i u skladu sa standardima Evropske Unije.

Vlada će se založiti da javni radiodifuzni servis bude otvoren za Islamsku zajednicu, čime će se okončati ranija praksa neadekvatnog predstavljanja Islama posredstvom medija.

Neophodno je posvetiti pažnju očuvanju značajnih spomenika islamske kulture na prostoru Republike Srbije, gde će država imati značajno učešće.

Islamska zajednica će biti most saradnje između Srbije i islamskih zemalja.

Islamska zajednica jeste i ubuduće će biti faktor mira i stabilnosti na ovim prostorima.

Islamska zajednica prihvata odgovornost da, zajedno sa ostalim tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama, i u skadu sa svojim vrednostima, učenjem i tradicijom, pruži najveći mogući doprinos obnovi duhovnosti, kulture, prosvete i ekonomije Srbije

i ... bode mi oči

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

18

Subota, 26. Juli 2003

Citirano

Orginalno od sans

Neophodno je posvetiti pažnju očuvanju značajnih spomenika islamske kulture na prostoru Republike Srbije, gde će država imati značajno učešće.

E ovo mi je veoma drago, do sada je IZ imala dosta uticaja u devastiranju pa i uništavanju ovakvih spomenika.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

19

Subota, 26. Juli 2003

Citirano

Orginalno od sans

Orginalno je Sanapress ;) a ovo mu dođe kao skraćeno san-a pres-s

Verovatno pri tom prvenstveno misliš na izgradnju lokala kojim je Lejlek-džamija zaklonjena - i slažem se sa tobom, ali bojim se da nas to ne odvede van toka ove teme pa apelujem na sve da na ovom mestu ne nastavljamo.
Pohvalno je da dakle da se nastavlja komunikacija na relaciji Republika -IZ.

i ... bode mi oči

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

20

Subota, 26. Juli 2003

Slažem se toj priči nije mesto ovde.
Pohvalno je naravno što se komunikacija nastavlja. Nadam se da će se popraviti i komunikacija sa opštinskom vlašću.

Social bookmarks