Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško
  • »Tutinac« je autor ove teme

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 12. April 2007

Pomosite mi please - Access 2003.

Imam neki ispit iz informatike a na prakticnom dijelu se radi stvaranje neke baze podataka u Accessu 2003.

Imam jedan test u vezi toga sa nekim ponudjenim tabelama.

Mislim da nije tesko da se uradi ko se imalo razumije u Acces. To je neka najosnovnija operacija u tom programu.

Posto ja nemam pojma o tom programu molio bih nekog ko zna da mi pomogne, tj. da mi uradi to :O
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

2

Petak, 13. April 2007

TutinBurg da nije to ono Kupac Proizvod ... na taj nacin u Access ???

ako je to imam gotovo u PC radio sam sestri ... funkcionise ..

Cena po Dogovoru :) Da mi zavrshis nesto kod Semka i fitovi more i tako ......
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

3

Petak, 13. April 2007

Hehe,

Nije to al mozda i ovo znas da odradis. A mozes mi poslat i to kupac, prodavac u slucaju da promijeni profesor.... :D

Za Shemka dogovoreno 8)

Evo postavljam ovde pa ko prvi uradi slijedi nagrada. Ne novcana nego.... ma vidjecete :D

------------------------

Napraviti bazu podataka u Accessu sa sledecim podacima:

tabela1: Korisnik
sifra korisnika
ime i prezime
adresa
maticni broj

tabela 2: Poslovnica
sifra usluznog sistema
sifra korisnika
broj telefona
sifra poslovnice
naziv
adresa
radno vreme

tabela3: Pozicije telefonskog racuna
sifra usluznog sistema
sifra korisnika
sifra poslovnice
broj telefona
broj racuna
sifra usluge
naziv usluge
naziv usluge

tabela4: Telefon
sifra usluznog sistema
sifra korisnika
broj telefona
pozivni broj
datum prikljucka
mesto prikljucka

tabela5: Telefonski racun
sifra usluznog sistema
sifra korisnika
sifra poslovnice
broj telefona
broj racuna
datum izdavanja
period obracuna
zatezna kamata
iznos fakture
rok placanja
iznos placanja
rok za reklamaciju

tabela6: Usluzni sistem
sifra usluznog sistema
naziv
adresa
email
sediste
maticni broj

FORMS:

tabela1: Agregatni upit:
sifra usluznog sistema
sifra korisnika
sifra poslovnice
suma

tabela2: Fleksibilni upit:
sifra usluznog sistema
sifra korisnika
sifra poslovnice
broj telefona
broj racuna
datum izdavanja
period obracuna
zatezna kamata
iznos fakture
rok placanja
iznos placanja
rok za reklamaciju

tabela3: Korisnik
sifra korisnika
ime i prezime
adresa
maticni broj

tabela4: Poslovnica
sifra usluznog sistema
sifra korisnika
broj telefona
sifra poslovnice
naziv
adresa
radno vreme

tabela5: Telefon
sifra uzluznog sistema
sifra korisnika
broj telefona
pozivni broj
datum prikljucka
mesto prikljucka

tabela6: Telefonski racun
sifra usluznog sistema
broj telefona
zatezna kamata
rok za reklamaciju
sifra korisnika
broj racuna
iznos fakture
sifra poslovnice
datum izdavanja
rok placanja
period obracuna
iznos placanja

P.S. U tabeli 3 (Pozicije telefonskog racuna) kod mene u testu se na kraju dva puta ponavlja "naziv usluga". Ja ne znam, a ko se razumije znace, da nije to mozda stamparska greska i da to ne moze tu da stoji dva puta. Ja sam ovdje postavio onako kako imam na tom testu.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

4

Petak, 13. April 2007

fino bogomi ...

ako vec hoces da ti neko pomogne onda si trebo barem nabavit access pa ukucat sve te podatke, ne ocekujes valjda da sad neko sedne i za tebe kreira sve te tabele i ukuca tolke te podatke.

Sve fino utipkaj u access, kreiraj/dizajniraj formulare pa se ponovo javi, siguran sam da ce se onda neko javit da ti pomogne oko funkcije tih formulara.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

5

Petak, 13. April 2007

E pa dragi Pazarac ima i takvih,

Phikret (koji je ja mislim isto Pazarac) mi je uradio tabelu i sve fino ukucao i ovdje mu se javno zahvaljujem sto mi je pomogao.

Kada sam rekao nemam pojma, znaci ne znam ni to sto si ti trazio da uradim al nebitno je sad. Nisam zamolio da se pametuje nego da se pomogne.

Hvala Phikretu.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

6

Petak, 13. April 2007

Tutinac, ruku na srce, ali moram da kazem da je tvoj pristup resavanju zadatka potpuno pogresan kao i reakcija na odgovor koji ti je PaZaRaC napisao.

Izneo si cinjenicu da imas ispit iz informatike.
Znaci TI imas ispit.
Prilikom pripreme ispita naisao si na zadatak, koji ne umes da resis i trazis pomoc.
Do ovde je sve OK.
Medjutim, kad trazis od nekoga da za tebe kompletno odradi zadatak, tu ne vidim poentu.
Sta ti imas od toga, odnosno sta ti time dobijas?

Da li je tebi cilj da naucis nesto ili da nekom prezentiras resen zadatak?

Da li ti je cilj da razumes materiju iz koje polazes ispit ili samo da dobijes prelaznu ocenu?

Ako je ovo drugo i ako prihvatimo da je to ispravan nacin razmisljanja i postupanja, onda mozemo ocekivati da se ovde pojave ljudi koji mole da im neko pocisti kucu, opegla ves, umesto njih polozi po neki ispit na fakultetu itd.

Nadam se da ce ti ovih par recenica pomoci da razmisljas na pravi nacin, vezano za ovu temu.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

• Poruku poslati

7

Petak, 13. April 2007

Citirano

Orginalno od Administrator
Tutinac, ruku na srce, ali moram da kazem da je tvoj pristup resavanju zadatka potpuno pogresan kao i reakcija na odgovor koji ti je PaZaRaC napisao.

Izneo si cinjenicu da imas ispit iz informatike.
Znaci TI imas ispit.
Prilikom pripreme ispita naisao si na zadatak, koji ne umes da resis i trazis pomoc.
Do ovde je sve OK.
Medjutim, kad trazis od nekoga da za tebe kompletno odradi zadatak, tu ne vidim poentu.
Sta ti imas od toga, odnosno sta ti time dobijas?

Da li je tebi cilj da naucis nesto ili da nekom prezentiras resen zadatak?

Da li ti je cilj da razumes materiju iz koje polazes ispit ili samo da dobijes prelaznu ocenu?

Ako je ovo drugo i ako prihvatimo da je to ispravan nacin razmisljanja i postupanja, onda mozemo ocekivati da se ovde pojave ljudi koji mole da im neko pocisti kucu, opegla ves, umesto njih polozi po neki ispit na fakultetu itd.

Nadam se da ce ti ovih par recenica pomoci da razmisljas na pravi nacin, vezano za ovu temu.

OK odosmo u sirinu ali rado cu ti odgovoriti.

Administratore, obzirom da sam clan foruma duze vrijeme i koristim kompjuter logicno je da znam neke osnovne stvari oko ove stvarcice zvane racunar.

Medjutim, Access je jedini program u mom racunaru koji nikad (i slovima NIKAD) nisam otvorio. da ne budem neskroman u nekim programima sam i vise nego dobar ali Access pravo da ti kazem nisam znao ni zasta sluzi.

Stvar je u tome sto mi je to bio diferencijalni ispit (sto i kako duga prica) tako da sam propustio i vjezbe i predavanja i sve. Posto je ispit naredne sedmice ovaj forum sam video kao nacin da taj svoj problem rijesim ili da padnem ispit. Naravno da sam izabrao da pokusam da polozim.

Nakon sto mi je Phikret uradio vec sam usao u "stos" i otprilike znam kako je ono uradio tako da sad pokusavam da uradim ono kako mi je on uradio tj. vjezbam i shvatam materiju. Eto odgovora na tvoje pitanje zelim da shvatim taj zadatak.

Kada sam onaj spisak onih stavki otkucao ovdje naravno da bih to isto uradio i u accessu da sam znao.

Odosmo predaleko.

Posljednjom tvojom recenicom potpuno banalizujes sve ovo i maksimalno karikiras situaciju. No dobro to je tvoja stvar.

Ako sam zamolio za pomoc nisam i za neko veliko pametovanje ovdje, a za ostalo ne sekirajte se i prisaburite malo.

Social bookmarks