Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško
  • »hobbes« je autor ove teme

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 15. Maj 2003

POMRAČENJE MESECA

16.03.2003 Dogodiće se potpuno pomračenje meseca. Evo malo više podataka sa astronomija.co.yu

[1] Ulazak Meseca u senku (početak delimičnog pomračenja): 04:02:49
[2] Početak totaliteta: 05:13:46
Maksimum pomračenja: 05:40
[3] Kraj totaliteta: 06:06:31
[4] Izlalak Meseca iz senke: 07:17:28

(U polusenku Mesec ulazi u 03:05:23
Iz polusenke Mesec izlazi: 08:14:55)

Celo totalno pomračenje trajće svega oko 53 minuta pošto Mesec neće proći kroz centar Zemljine senke. Početak pomračenja počinje u 3 sata i 5 minuta po našem vremenu. Tada će Mesec da načini prvi kontakt sa polusenkom. Ova faza pomračenja rezervisana je za astronome sa posebnom opremom pošto je polusenka suviće svetla da bi se opazila golim okom. U 4 sata i 3 minuta Mesec će da načini prvi kontakt sa senkom i tada počinje prava predstava, delimično pomračenje. U 5 sati i 14 minuta počinje totalno pomračenje jer Mesec tada ceo ulazi u senku. Za nas iz ovih krajeva uskoro se predstava završava pošto Mesec za naš horizont zalazi u 5 sati i 17 minuta. Stanovnici Južne Amerike imaće prilike da odgledaju ceo tok pomračenja pa će tako za njih Mesec iz totaliteta da izađe, po našem vremenu, u 06:07, u 07:17 zavšiće se i delimično pomračenje, au 08:15 Mesec će da napusti i polusenku.

Nadam se da će se razvedriti preko noći...

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 15. Maj 2003

Verovatno si pogresio datum ....
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 15. Maj 2003

Ne merim više vreme na sate niti po vrelom sunčevom hodu...bla bla bla...
Naravno da sam pogrešio :D
Pravi datum je 16.05.2003...

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 15. Maj 2003

Svima u Pazaru zelim vedro nebo ...
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

5

Petak, 16. Maj 2003

Nažalost bilo je oblačno to što more...
Više sreće 9-tog novembra...

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 19. Maj 2003

...ali zato je u Beogradu bilo vedro! A tu je i observatorija na Kalemegdanu ;)
Naravno, ja sam tada spavao, ali nisam na vrijeme bio obaveshten o toj pojavi (koja je istina cesta) inace bih bar pogledao kroz prozor!

Sto se teme tice super je! Bilo bi dobro da nastavimo da pratimo desavanja na nebu i blagovremeno obavestimo sve zainteresovane! I jos jedno pitanje za hobbes -a: Ima li nesto prije 9-og novembra??? :D

P.S. Mogla bi tema da se preimenuje u recimo nebeske pojave ili slicno

Astronomski pozdrav ;)
Sit Hungry Doesn't Believe

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 19. Maj 2003

Verovatno ima ali su to uglavnom desavanja koja se teško mogu uočiti bez teleskopa.
No sva interesantna događanja po našem nebu ću blagovremeno najaviti.(Ili bar zakasnelo prokomentarisati :))

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 21. August 2003

Nije pomracenje ali...

Bacate li pogled ka Marsu ovih dana?
Uveče posle zalaska Sunca izlazi na istoku, ne može da se promaši,
najsjajniji u tom delu (sjajniji od Siriusa i Jupitera, jedino ga
šije Venera), crvenkaste je boje zbog oko 10% oksida gvoždja, tj.
rdje u sastavu njegovog peska.
Kao što se priča, 27. avgusta će biti najbliži Zemlji u poslednjih
60 hiljada godina! To je zato što su zemljina i marsova orbita blago
elipsaste (Zemlja je bliža Sunca i orbita joj je unutar Marsove kome
treba oko 2 godine da obidje pun krug, pa ga Zemlja prestiže na svakih
oko 26 meseci sa unutrašnje strane - tad su relativno blizu), ovog puta
se pogodilo da se sustignu baš kad je Zemlja najdalje od Sunca na svojoj
orbiti, a Mars najbliže Suncu na svojoj. Rastojanje će biti samo 186
svetlosnih sekundi (maximalno je kad su na suprotnim stranama orbita
i iznosi 20 i neki svetlosni minut).
Ko ima neki mali teleskop (jači durbin) već može da vidi tipične pojave
Marsove 'geografije'.

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 21. August 2003

Hobbes, ovo mi se mnogo svidja sto si naveo, inace povremeno, kad dobijem vreme, pogledam nocno nebo, mnogo stvari koje si naveo sam uspeo da registrujem, i ja to uvek proslavim na sebi svojstven nacin... U svakom slucaju, nocno nebo pruza coveku beskraj pitanja, e kad pokusa da da odgovor, onda se tek pocinje preznojavati... A to preznojavanje sa naukom zna da bude dobro!!! ;)
viskoznost nije isto što i gustina :(

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

10

Petak, 22. August 2003

Hobbes hvala ne ovako divnom saopstenju. cesto puta nocu iz baste posmatram nebo (durbinom ili bez nebitno) bice mi drago a mislim i svima ce kada bi uspeli videti mars ;) s malo blize strane. rece 27 a to je za 5 dana.
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

11

Subota, 23. August 2003

Putujuci sinoc prema Sjenici (dakle zapadu) drug mi rece: "obriši malo to zadnje staklo", što sam ja i učinio! Ali staklo ovde nije mnogo bitno, ustvari jeste u onoj meri u kojoj je doprinelo da se ja okrenem nazada (dakle prema istoku) i ugledam fantastičan prizor! Bio je to MARS u svoj svojoj lepoti, karakteristično crven i neverovatno sjajan!!! Onda sam do Sjenice atro-laicima održao mini predavanje o nekim nebeskim pojavama (heheh)!! Inače sinoć je bilo prelijepo veče, bez ijedne konture oblaka tako da su se videle sve lepote zvezdanog neba! A sa Pešterske visoravni na kojoj nije bilo ni tzv. svetlosnog zagadjenja mogle su spoznati i najudaljenije galaksije! Nažalost od aparature imao sam samo sočivo svoga oka...

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

12

Petak, 07. Novembar 2003

KADA ZVIJEZDE U PODNE ZASVIJETLE

Mustafa Hukic

(Saff)

Nakon što je Adalbert Stifter 8. jula 1842. doživio totalno pomračenje Sunca, opisao je to na slijedeći način: "Nikada i nikada u mom životu nisam bio tako potresen, potresen jezom i uzvišenošću, kao u ove dvije minute, i nije bilo nikako drugačije, nego kao da je Bog odjedanput progovorio jasnu riječ i ja sam je razumio."

Srijeda, 11. augusta 1999., dan koji se neće tako brzo zaboraviti. U prirodi vlada mrtva tišina, ljude hvata jeza, okolina se utapa u mrak. Oko dvanaest sati će se tako smračiti da će se moći vidjeti zvijezde na nebu. Sunce će biti crno. Na rubu crne Sunčeve ploče trepću svijetli zraci.

Nastaje pomračenje. Totalno pomračenje Sunca.

Zapanjujući prizor

Totalno pomračenje Sunca jedan je od najupečatljivijih događaja koje čovjek može doživjeti. To je neuobičajen doživljaj i svojom ljepotom premašuje utisak djelimičnog pomračenja ili prstenastog pomračenja. Za vrijeme totalnog pomračenja okolina tone u sumrak, mogu se vidjeti svijetle planete i zvijezde, Zemlja i vazduh postaju hladniji i životinje se ponašaju neuobičajeno. Nakon što Mjesec u potpunosti prekrije blještavu svijetlu Sunčevu ploču, mogu se vidjeti različiti dijelovi Sunčeve atmosfere, koji su inače prekriveni zrakama. Direktno iznad prekrivene Sunčeve ivice pojavljuje se jedan fini, crveno-svijetleći rub, kromosfera. Sa durbinom ili teleskopom se u ovom sloju mogu uočiti snažne erupcije gasova, tzv. protuberance. U susjednom pojasu zapaža se svijetli spoljni vrući omotač Sunčeve atmosfere, koji se naziva Sunčeva korona ("Kruna"), koja pri svakom pomračenju izgleda drugačije. Ona ima temperaturu od nekoliko miliona stepeni. Ova visoka temperatura nastaje usljed jakih magnetnih polja u unutrašnjosti Sunca, kao i usljed magnetih polja a, za nas vidljive, površine Sunca, tzv. fotosfere. Oblik i veličina korone ovisni su od stepena Sunčeve aktivnosti, koja oscilira u toku 11-godišnjeg ciklusa.

Popto se u 1999. može računati sa visokim Sunčevim aktivnostima, a također i sa mnogim Sunčevim pjegama, korona će se najvjerovatnije pokazati kao prilično izdužena i bogato strukturirana.

I nakon pto su se oči tek navikle na ovaj lijepi pogled koji oduzima dah, totalno pomračenje je, nažalost, već nakon nekoliko minuta gotovo nestati. Totalno pomračenje traje maksimalno 147 sekundi.

Način nastanka

Pomračenje Sunca može nastupiti samo onda kada se Mjesec nalazi između Zemlje i Sunca - znači pri mladom Mjesecu - i kada Mjesečeva sjenka pada na Zemlju.

Pošto je Mjesečeva putanja nageta prema ekliptičnom nivou (nivo putanje Zemlje oko Sunca), obično Mjesečeva sjenka, prilikom mladog Mjeseca, "profula" Zemlju i tako ne nastane pomračenje Sunca. Također Mjesec pri mladom Mjesecu, u većini slučajeva, prolazi ispod ili iznad Zemljine sjenke, zbog čega ne dolazi do pomračenja Mjeseca. Ali, kada Mjesec pri mladom (punom) Mjesecu pređe preko nivoa zemaljske putanje, tj. stoji u jednom od dvije "čvorne tačke" svoje putanje sa ekliptičnim nivoom, tada nastupa pomračenje.

Shodno položaju čvorišta Mjesečeve putanje godišnje mogu nastupiti 2-4 pomračenja Sunca. Mjesec je taman toliko udaljen od Zemlje da prividni prečnik otprilike odgovara prividnom prečniku Sunca (ustvari prečnik Sunca je 456 puta veći nego prečnik Mjeseca). Mjesečeva putanja nije upotpunosti okruglog oblika, nego blago ekscentrična; tako da je prividni prečnik Mjeseca nešto manji od prividnog Sunčevog prečnika, kada se Mjesec nalazi u dijelu putanje udaljenijem od Zemlje, i nešto veći od prividnog Sunčevog prečnika, kada se mjesec nalazi bliže Zemlji.

Zavisno od toga u kom se dijelu svoje putanje nalazi Mjesec, može doći do obrazovanja uskog pojasa na Zemlji, u kojem vlada totalno pomračenje Sunca, ili do formiranja nešto šireg pojasa gdje dolazi do prstenastog pomračenja Sunca.

Mogućnost posmatranja

Nasuprot pomračenju Mjeseca, koje se može posmatrati sa cijele polovine Zemljine kugle na kojoj vlada noć, pomračenja Sunca se mogu posmatrati samo iz ograničenih područja Zemljine polovice na kojoj trenuto vlada dan. Mjesečeva sjenka je premala da bi se čitava Zemlja mogla smjestiti u nju. Stoga se sa jednog te istog mjesta na Zemlji, pomračenja Sunca mogu promatrati vrlo rijetko. U prosjeku svakih 360 godina se može očekivati pomračenje Sunca na jednom te istom mjestu na Zemlji.

Tri tipa

Razlikuju se sljedeći tipovi pomračenja Sunca:

1. Djelimično pomračenje Sunca: Mjesec prekriva Sunce djelimično. Posmatrač stoji u Mjesečevoj polusjenci. Područje vidljivosti na Zemlji je veliko nekoliko hiljada kilometara. Djelimično pomračenje Sunca se sa jednog određenog mjesta na Zemlji može posmatrati u prosjeku svakih nekoliko godina.

2. Totalno pomračenje Sunca: Mjesec prekriva Sunce u potpunosti u trajanju od nekoliko minuta. Posmatrač stoji u Mjesečevoj sržnoj sjenci. Vidljivost totalnog pomračenja je na Zemlji ograničena na jedan pojas širine do 270 km tzv. područje totalnog pomračenja. Totalno pomračenje Sunca nastupa za određeno mjesto na Zemlji veoma rijetko. Izvan totalne zone pomračenja javlja se djelimično pomračenje Sunca.

3. Prstenasto pomračenje Sunca: ako se Mjesec nalazi u dijelu svoje putanje koji je udaljeniji od Zemlje, onda on ne može u potpunosti prekriti Sunce. Mjesečeva sržna sjenka u tom slučaju ne dopire do Zemlje. Čak i za vrijeme maksimalne faze za posmatrača u centralnoj liniji ostaje vidljiv jedan prstenasti dio Suca. Izvan centralne linije javlja se djelimično pomračenje.

Saros - ciklus

Kao što je već rečeno, da bi nastupilo pomračenje Sunca potrebno je da se ispune tri uslova: mora biti mladi Mjesec. Mjesec se na nebu mora nalaziti u blizini jednog od čvorišta svoje putanje sa ekliptikom ( inače bi mjesečeva sjenka promašila Zemljinu površinu) i mora se nalaziti u svojoj eliptičnoj putanji oko Zemlje u najmanju ruku relativno u blizini Zemlje (inače je to dovoljno samo za prstenasto pomračenje). Ako se ova tri uslova posmatraju ponaosob, oni imaju svaki za sebe različito vrijeme kada se ponavljaju. Npr. razmak između dvije faze mladog Mjeseca (tzv. sinodički Mjesec) traje 29 dana 12 sati, 44 minuta i oko 3 sekunde. Sva tri uslova se ponavljaju poslije 223 takva sinodička Mjeseca, što odgovara tačno 6585,32 dana, što zaokruženo iznosi 18 godina i 11 dana. Znači, poslije tačno 18 godina i oko 11 dana ponavljaju se isti uslovi koji vode ka totalnom pomračenju Sunca. Ovaj vremenski period se naziva Saros-ciklus. Ovaj ciklus je bio poznat već u starom vijeku.

Pomračenje u Bosni i Hercegovini

Stanovnici Bosne i Hercegovine će, nažalost, moći da posmatraju samo djelimično pomračenje Sunca. Bosna i Hercegovina se nalazi u onom dijelu Evrope u kojem će pomračenje Sunca da iznosi negdje između 80 i 90%. Međutim, za sve one koji ovaj događaj stoljeća žele da dožive u potpunosti preporučuje se odlazak u ne tako daleku Mađarsku, gdje će se u pojasu širokom 110 km moći posmatrati totalno pomračenje. Za stanovnike Mađarske će, kao i za sve one koji odu tamo, ovo biti svakako upečatljiv doživljaj. Posljednje totalno pomračenje Sunca u Mađarskoj je bilo 07. jula 1842. a slijedeće bi trebalo da bude 03. septembra 2081. Totalno pomračenje 11. augusta 1999. počinje oko 1 sat i 22 minute prije totalnog pomračenja sa fazama djelimičnog pomračenja. Totalno pomračenje bi trebalo da bude negdje između 12 i 13 sati, zavisno od mjesta u centralnom pojasu totalnog pomračenja. Ovaj doživljaj se može okarakterisati kao doživljaj stoljeća ili "once-in-a-lifetime-event". Za sve one koji se odluče da odu u Mađarsku ili neko drugo mjesto, odakle će moći pratiti totalno pomračenje, sigurno je da će prisustvovati jednom nesvakidašnjem događaju koji će se duboko urezati u njihovu svijest i svakako podstaknuti ih na razmišljanje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

13

Petak, 07. Novembar 2003

Hobesu, eve ti jos jedna sansa,
kad je ovo drugo pomracenje, jel nocas il za koji dan

eve ja ne bi ljijen no sam nadjo

Magnituda pomračenja 1,02219
Pomračenje polusenkom traje 03:03:24
Totalno pomračenje traje 00:12:16

K. Korlević: Lunar eclipse

U noći između 8. i 9. novembra dogodiće se drugo pomračenje Meseca ove godine. Prvo je bilo šest meseci ranije, 16. maja. Ovo drugo pomračene događa se kod uzlaznog Mesečevog čvora, u sazvežđu Ovna, oko 35 sati pre ulaska Meseca u apogej.

Pomračenje polusenkom počinje 8. novembra u 23:15 (PS1) po našem vremenu. Međutim, polusenka je teško uočljiva i sa posmatranjem vredi krenuti tek oko ponoći. Delimično pomračenje počine prvim, spoljnim, kontaktom Mesečevog diska sa senkom. To će se desiti u 00:33 (S1). Potpuno, ili totalno pomračenje počinje u 02:06 (S2) sati kada Mesec ceo zaroni u senku (unutrašnji kontakt). Maksimum pomračenja biće u 02:19. Totalno pomračenje se završava u 02:31 (S3) kada Mesečev disk dodirne senku u izlasku. Tada ponovo nastupa faza delimičnog pomračenja koje traje do poslednjeg kontakta Mesečevog diska sa senkom, u 04:05 (S4). Mesec se tada nalazi u polusenci koju napušta u 05:22 (PS4) čime se završava celo pomračenje.

U trenutku srednjeg pomračenja Mesec će biti u zenitu za područje severnog Atlantika, u blizini ostva Cape Verde.

Ceo tok pomračenja će se videti iz Evrope, većeg dela Afrike kao i iz istočne Amerike. Pojedine faze pomračenja, pri zalasku Meseca, videće stanovnici Azije, a pri izlasku stanovnici zapadne Kanade i SAD.

Ovo pomračenje se neće videti sa krajnjeg istoka Azije, iz Japana, Indonezije i Australije.

U sredini totaliteta južni Mesečev limb će od ivice senke biti udaljen 0,6 uglovnih minuta, a severni limb 23,4 uglovna minuta od centra senke. Pošto Mesec neće duboko zaroniti u senku ovo pomračenje će biti prilično svetlo, a kako će Mesec prolaziti kroz seknu različite gustine može se očekivati i velika varijacija u svetlini senke.
malo za promenu

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

14

Subota, 08. Novembar 2003

A sta je sa explozijama na Suncu??? Nesto vise OVDE

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

15

Ko da gledam da ce me admin izbrisati, ali ne mogu odoljeti :D
Moj poznanik ima ogroman teleskop i kada sam jednom bila kod njega ugledala sam predivnu Veneru, u zivotu ne znam da sam ljepsu vidjela, samo steta, brzo se presvukla i izasla iz spavace :))
Kasnije je bilo obajsnjena dolazili rodjaci pa oni razgledali po komsiluku, oslabio saraf i sam se teleskop spustio, bla bla bla, ali eto ipak mi je pokazivao neke mlijecne puteve i jos svasta nesto, mada sam laik u vezi astronomije, moram priznati da sam bez daha ostala :)

love
I am a woman above everything else

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

16

Dobro si ti prošla. Uzimajućui u obzir da je teleskop ogroman, i da je šaraf popustio... lako ti se moglo desit da te lupi po glavi dok se spušto. Da se to desilo, tek bi videla šta su zvezde...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

17

... ämm....:rolleyes: Ja kao htedoh nesto da kazem, a sad nisam sigurna da trebam bilo sta da kazem. ?(

A sto se pomracenja meseca tice koliko shvatih trebalo bi veceras (noc izmedju 8-og i 9-og novembra) da se desi? Prosetacu ja veceras vise puta do terase , da vidim shunja li se kojim slucajem kakav pomraceni mesec nebom. :D
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 09. Novembar 2003

Sinoc se trebalo videt pomracenje meseca,ja odoh do opservatorija na kalemegdanu al` nista,bilo oblacno...smrc,smrc,smrc ;(
pa nardni put,za kolko li je to vremena???
Pazi koju igru igras.

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od sans
Dobro si ti prošla. Uzimajućui u obzir da je teleskop ogroman, i da je šaraf popustio... lako ti se moglo desit da te lupi po glavi dok se spušto. Da se to desilo, tek bi videla šta su zvezde...

Pazljivi citas bi mogao primjetiti iz mog predjasnjeg posta (pitam se kako je to tebi promaklo? :) ) dvije stvari...
1. nisam bila u blizini kada je teleskop skliznuo
2. asicare je to bila samo suplja izvlakusa
ali...
recimo... da to nije bila samo suplja izvlakusa, vec da je stvarno teleskop skliznuo dok sam bila u blizini opet bi mogle biti dvije stvari
1. ne bi bilo nista, bosanska glava je tvrda glava, steta bi bilo teleskopa

2.otcepili bi se zacepljeni kanali slobode i univerzalne ljubavi koji su zacepljeni zbog problema subjektivne naravi :)

I za kraj, nisam vidjela pomracenje mjeseca, a bas se sam se smrzla na balkonu cekajuci :(

love

I am a woman above everything else

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 29. April 2004

U MAJU I JUNU DVA POMRAČENJA MESECA, PROLAZ KOMETA I VENERE

Pariz -- Maj i jun ove godine biće astronomski veoma zanimljivi jer će se desiti dva pomračenja Meseca i prolazak dve komete, a i Venera treba da prođe ispred Sunca, što se poslednji dogodilo 1882. U utorak, 4. maja, dogodiće se potpuno pomračenje Meseca jer će Mesec, Sunce i Zemlja naći u jednoj liniji. Mesec ipak neće postati nevidljiv jer će ga osvetljavati svetlost koja prođe kroz Zemljinu atmosferu, a Mesec će biti naradžast ili smeđ. Pomračenje će se najbolje videti iz Evrope, Afrike, Azije i Australije, a u Evropi će biti vidljivo od 19:52 do
21:08.
Komete "Neat" i "Linear" približiće se Zemlji, pa će biti vidljive, ali uz dvoglede. Komete su dugo smatrane predskazivačima velikih događaja, gladi, zemljotresa, rata, smrti i rođenja kraljeva, a astrofizičari ih smatraju fascinantnim jer su sastavljene od zamrznutog gasa, prašine i stena zaostalih iz vremena nastanka Sunčevog sistema, pre oko 4,6 milijardi godina. Kometa "Neat" biće najbliže Zemlji 6. maja, a "Linear" 19. maja.
Venera će 8. juna biti na liniji između Zemlje i Sunca i biće vidljiva kao sitna crna tačka koja se kreće preko Sunca, pa će za posmatranje te pojave biti obavezno nošenje zaštitnih naočara.

Social bookmarks