Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško
  • »Tulumba4All« je autor ove teme

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 25. Maj 2004

jos jedno AKO je i ako ne pada u vakuumu. Ako pada u vakuumu pasce na onu stranu koja je bila okrenuta na dole.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 25. Maj 2004

Nije fino igrati se sa hlebom. Ako ovaj eksperiment zadovoljava znatizeljne neka onda izvole, ja ga ne pordzavam. Izbegavam kontakt sa mackama - ne volim ih jednostavno, i zato mi je sve jedno dal ce macka past na noge il na ledja. :O
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

23

Utorak, 25. Maj 2004

"Potpuno se slazem. Od cetvrtka sam u strajku dok se ova tema ne vrati u forum "Nauka i obrazovanje" !"- originalno od Tulumbe...

Da, moj je lapsus, ono da je tema bila u forumu o zdravlju, jer ja moderiram i jedan i drugi forum...

No ne menja stvar, ipak mislim da je neozbiljna i da treba da ostane ovde gde jeste...

A što se tiče tvog "štrajka", i mnogi bi drugi štrajkovali zbog nečega, pa to ne rade...

P.S.

Ipak forum o nauci ima jedan nivo, koji nebi bilo poželjno kvariti i pretvarati ga u čat...

P.P.S.

"Baš mi je žao što je neko ovu temu prebacio u sve i svašta jer ona po svojoj tematici upravo odgovara naučno-obrazovnom forumu."-originalno od Sans

"Neću i ne želim odmah da stupim u štrajk, ali definitivno ukoliko tema ne bude vraćena tamo gde i pripada u roku od tri (i brojem 3) dana pozivam sve istomišljenike na štrajk do konačnog iispunjavanja štrajkačkih zahteva!"-originalno od Sans...

???

Pozdrav

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

24

Utorak, 25. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Tulumba4All
Polazeci od dve opste poznate cinjenice:
1. Namazano parce hleba uvek pada na namazanu stranu
2. Macka se uvek doceka na noge kad pada

resio sam da proverim koja je od ove dve cinjenice "jaca".
Dakle, eksperiment je da se namaze parce hleba, da se zaveze macki na ledja tako da namazana strana bude gore, i da se macka ispusti sa oko 1.5 - 2 metra visine. Ovo ponoviti bar 100 puta da bi rezultat bio statisticki validan.

Evo ovako...

Prvo nema teoretske samse da ti eksperiment ponovis 100 puta jer je to i dokazano u labaratoriji Lenjinove 44 na Grbavici koja se specijalno za tu priliku setala od 3 do 12 sprata. Eksperiment je bio sljedeci:

Mjesto desavanja: Navedeno gore
Vrijeme desavanja: Mart 1980
Uloge: Promiskuitenta macka koja nam je tijekom februara zadavala brige svojim neobicnim vristanjem ali je dohakala pocetkom Marta, Giovanni, Miki, Stula, Chili i El Fatih...

Imajuci zelju da dokazemo stavku br 2. jer smo istu procitali u Pionirskoj svesci, macku smo bacali kroz prozor pocevsi od 3 sprata i drzala se sjajno do 12-tog potvrdivsi teoriju da se uvijek doceka na noge...

E kod 12 je nastupio mali tehnicki problem jer je Fatih upravo bio zavrsio cas iz fizike i dojmio ga je narocito veritkalni hitac nanize sa sve pocetnom brzinom tako da je macka i ovaj put izvrsivsi akrobaciju dosla u poziciju da se doceka nogama no zavrsila je na stomaku i time skoncala svoj zivot...

I danas sam skontao gledajuc' ovaj broj 100, da se taj teribl akcident nije dogodio zbog date pocetne brzine, ne...

Macka je iskoristila sve svoje zivote a svi znamo da ih ima 9 tako sam ja pomalo skeptik oko ovog broja 100.

Mada, ostavljam mogucnost da zavezana kriska sa sve namazom moze doprinijeti toliko zeljenom otporu vazduha (tkz efekat padobran) pa ne bih donosio pausalne zakljucke...

I na koncu konceva zasto macka? Pa nije li tigar iz te familije macaka a pad istog ce u publike izazvati daleko velicanstveniji osjecaj;kao da crne pahulje padaju na zutoj pozadini.

Zivili
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

25

Utorak, 25. Maj 2004

Citirano

Orginalno od hadzied
No ne menja stvar, ipak mislim da je neozbiljna i da treba da ostane ovde gde jeste...
Ipak forum o nauci ima jedan nivo, koji nebi bilo poželjno kvariti i pretvarati ga u čat...

Mozemo se jedino slozit da se ne slazemo.

Ova tema je dotakla pitanja iz gravitacije, tezista mase, otpora vazduha itd i kao takva treba da ide u "Nauku i obrazovanje". Primer je uzet kao nesto s cim se svako bar jednom susreo. Mozemo i da govorimo o nehomogenom telu nepravilog oblika ako ce te to uciniti srecnim.

Da te bavljenje naukom zapocinje objasnjavanjem i razumevanjem svakodnevnih pojava ...
... And Tulumba for all

[/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

26

Utorak, 25. Maj 2004

Eventualno bih mogao da je postujem u već postojećoj temi, zanimljivosti iz sveta nauke, mada mislim da je i sama tema i i njen tok, dosta neozbiljan da bi se tamo našao...

Pozdrav

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

27

Utorak, 25. Maj 2004

Selam raja !!! :P

Ne nazirem,ni povod ,za eksperiment,... a ni neku nauku ili mudrost koja se može izvući iz samog eksperimenta.

[SIZE=3]Mislim da ćete pogriješiti i da pokušate da eksperimentišete,...jer ćete dobiti mačiji potpis na vašoj koži tamo negdje pri 10-tom pokušaju, ako ne i ranije[/SIZE] . :D

Jedno sam siguran,...da se mačke , vješto dočekuju na noge, pri padu sa bilo koje visine,jer sam gledao svojim očima , da sa visine od oko 11-12 m , pala je mačka ( možda je i mačak bio :P ) i samo jednom jako [SIZE=4]MJAUKNULA :rolleyes: [/SIZE] ( ili [SIZE=4]MJAUKNUO [/SIZE] ) , i istog momenta dalje nastavila/o da trči .Da li je poslije imala/o posljedica,nije mi poznato.

Što se tiče ljudi,oni tako ne mogu.Meni su govorili da sam spretan i pokretan ko mačka-mačak,...ali kad sam sa četiri metra zveknuo na betonsku ploču,..utvrdio sam da nijesam ni doć ,.. nio prić mačijim sposobnostima !!!
[SIZE=5]
!!! Posledica-polomljen lijevi skočni zglob!!!
[/SIZE]

P.S.[SIZE=1] ( Nije u pitanju bio eksperiment,...već nesrećnan slučaj )[/SIZE]

M.S. ......meSSko..... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

28

Utorak, 25. Maj 2004

Hadziede,

Da je tema zapoceta kao "ponasanje nehomogenih tela nepravilnog oblika u zatvorenom sistemu" mislis da bi bilo ovoliko postova na ovu temu ?

To sto poneki postovi nisu dovoljno ozbiljni ne znaci da tema u celini gubi na kvalitetu. Ono sto je najbitnije je da se ljudi ukljuce u raspravu (u ovom slucaju o nauci).

Moja zelja je bila da se kroz obican primer prikaze znacaj pravilnog eksperimenta u nauci.
... And Tulumba for all

[/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

29

Utorak, 25. Maj 2004

evo nateraste me da na kratko prekinem moj strajk, ali ovo mi daje jos vise razloga da ga nastavim

tema je bila na pravom mestu i pokrenuta iz naucnog osnova, ne vidim sta ima ovde neozbiljno. Naravno ja sam za to da se koriste rigorozne naucne metode a ne neko sarlantanstvo

sto se tice Giovanijeve tvrdnje p anece se raditi o jednoj istoj macki, vec o njih 100 razlicitih u koje ce biti uracunati i mackovi i macke i one mirne i nemirne ,tako da bi se rezultat mogao generamlizovati i biti naucno prihvacen
malo za promenu

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

30

Utorak, 25. Maj 2004

Skroman doprinos:

1. Mač(ka/ak) se dočeka na noge ako joj/mu se pri bacanju ne saopšti prevelika početna brzina i nikakva rotacija po bilo kojoj osi.

2. Komat ljeba mi nikat nije ispo pa neznam.

Napomena: eksperimenti sa mačkom i mačkom su izvođeni sa manje od dva metra visine i to iznad travnate podloge tako da nije došlo do bilo kakve povrede eksperimentalne mačke, koja je, uprkos visokoj bezbednosti eksperimenta, nakon svakog bacanja sve teže i teže hvatana.

Dalje, smatram da je eksperiment sa naučne strane izlišan, jer poslovična spretnost domaće mačke prevazilazi bilo koji napredan Marfijev zakon.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

31

Utorak, 25. Maj 2004

Ja sam mislio da je temu prebacio Administrator, a pošto nije, onda ja mogu, kao supermoderator, a ujedno i moderator za nauku i obrazovanje (sa akcentom na tehničkim naukama)- komotno da postupim po statutu i vratim temu gde joj je mesto, što ovom prilikom i radim

Time prestaje i razlog za moj štrajk upozorenja.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

32

Utorak, 25. Maj 2004

Ako se macka doceka na noge, donesite mi tu krisku hleba (al' samo ako je s kremom!) ;)
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

33

Utorak, 25. Maj 2004

Kakva je situacija sa tostom ???

"Tost namazan maslacem uvek pada na pod namazanom stranom"

Bezbrizno doruckujete,pokusavate da dohvatite solju jutarnjeg caja i slucajno dokacite namazani tost koji sklizne sa stola i padne na pod.Budite sigurni da gotovo uvek padne na namazanu stranu.Ne brinite se,ne desava se ovo samo vama.Ovaj problem ima svoju dugu istoriju.

Prvi koji je ovaj problem primetio i zapisao bio je viktorijanski pesnik i satiricar James Payn koji je jos 1844. godine tostu posvetio pesmu:

"I've never had a piece of toast
particularly long and wide,
but fell upon a sanded floor,
and always on the buttered-side."

Neki ljudi kazu da tost pada na namazanu stranu zbog tezine maslaca.Razmislimo malo.Tezina prosecno namaznog maslaca na tostu iznosi manje od 10 % tezine prosecnog parceta tosta.Ako tome jos dodamo da se dobar deo maslaca upije u unutrasnjost tosta vidi se da on nema presudnu ulogu na to kako ce tost zavrsiti na nasem podu.

Na britanskoj televiziji BBC 1991. godine u TV emisiji "QED" pokusali su da diskalifikuju i opovrgnu tacnost Murphyjevog zakona Padajuceg Tosta.Nekoliko dobrovoljaca je bacalo u vazduh tost namazan maslacom i pratili na koju stranu ce pasti.Od tri stotine bacanja 148 puta tost je pao na nenamazanu stranu a 152 puta na namazanu.Veoma blizu 50% -drugim recima nema pravila da tost uvek pada na namazanu stranu.

Medjutim,njihov eksperiment je izveden da prilicno glup nacin.Oni su jednostavno bacali tost u vazduh sto nema nikakve veze sa pravom zivotnom situacijom koju sam naveo na pocetku teksta tj. da tost pada sa ivice stola.Stoga je ovaj njihov zakljucak odbacen kao neosnovan.

Pravi pristup problemu je imao engleski istrazivac Robert Matthews sa Aston University u Birmingham-u.

R.Matthews je prvo sa stola testirao padajuce komade drveta u obliku tosta gde je na gornjoj strani napisao "maslac".Komadi su zaista padali na stranu na kojoj je pisalo "maslac".Zatim je to isto ponovio sa namaznim tostom i dobio otprilike iste rezultate.Jedina razlika je bila u stepenu zaprljanosti tepiha.

Citava stvar oko padajuceg tosta mogla bi po R. Matthews-ovom tumacenju da se svede na sledece.Maslac ne menja aerodinamicne osobine tosta vec je prizemljenje tosta odredjeno njegovom brzinom obrtanja dok pada.Posto je visina stola obicno prilagodjena prosecnoj visini ljudskog bica,znaci negde oko jednog metra,citav problem se vrti oko visine stola.

Zbog visine stola,tost ili neki predmet slicnog oblika ima vremena da u padu napravi samo pola okreta sto znaci da ce pasti na drugu tj. namazanu stranu.
Da su ljudi visoki tri metra ili da je gravitacija drugacija mi sada ovde ne bi gubili vreme na ovakve probleme padajucih tostova vec bi radili neke korisne stvari.

Ovako ne preostaje nam nista drugo nego da se borimo protiv sila koje nam zagorcavaju zivot kao sto je padajuci tost.
Da bi izbegli ovu neprijatnu stvar predlazem vam da doruckujete sa frizidera kako bi tost imao dovoljno vremena za potpuni okret pri padu.
Mozda izmislite masinu koja ce stvarati smetnje gravitacionom polju oko stola za dorucak.
Ipak,najjednostavniji nacin je da maslacem mazete donju stranu tosta.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

34

Utorak, 25. Maj 2004

Evo i ja prekidam moj strajk, jer je tema vracena onamo dje pripada a i necu da sekiram Admina pred put. Ipak mi je drago da je moj pokusaj shvacen krajnje ozbiljno.

Sto se tice macke i komata, ja bi predlozio pre zvanicnog ekperimenta da se obavi nekoliko predtestova, tako da se ispita najpodobniji namaz.
Bilo bi dobro da se na nekih 30 kriski namaze Krem, Pekmez, a sto ne i neslani mazovi, ko Kajmak ili ti Pavlaka pa cak i ovacavina. Tako bi bili sigurni koji je maz, najpogodniji za nas i koji ce biti sposoban da se ufati u kostac sa zlocastom macom.

Izgleda mi da smo na dobrom putu i da ce nas zakljucat olaksati zivot ljudi sirom sveta. Hm koliko mi se puta samo desilo da zamalo zaplacem za poslednjom kriskom nutele koja se zalepila za jamboliju i nemoguce je bilo uz sve pokusaje osposobiti je bar za jos jedan zalogaj.

PS. Sto se tice ozbiljnosti studije, pa evo pre dve nedelje na mom faxu je bila gost jedan cuveni profesor sa Berkly Univerziteta, izrazit strucnjak koja publikuje godisnjie po vise radova u najprestiznijim casopisima. Rece nam da se naukom treba baviti iz zabave, da ako nam to pruza zadovoljstvo mozemo uspeti. Prica nam kako se ona fino zabavlja sa njenim kolegama, i kaze evo nedavno smo sproveli jednu studiju koja je glasila ko ce kome platiti pice. Radilo se o tome da se u scenariju isprica slucaj u kome dva gospodina krenu iz dva razlicita mesta i kad stignu na aerodrom u kafeu da se dokaze ko ce kome platiti pice i od cega to zavisi. Bilo je jako zabavno, inace studija je bila pravo naucna, sa svim metodama koji zadovoljavaju bilo koje naucno delo.
Eto tako ne vidim u cemu ovo nase ne bi bilo naucno, jer sigurno ima jos mnogo vise doprinosa nego ko ce kome platiti pice, a sigurno i mnogo vaznija nego pola studija koje se nazivaju naucnim.
malo za promenu

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

35

Utorak, 25. Maj 2004

Citirano

Orginalno od sans
Da su ljudi visoki tri metra ili da je gravitacija drugacija mi sada ovde ne bi gubili vreme na ovakve probleme padajucih tostova vec bi radili neke korisne stvari.

Sanse, hvala na strucnom objasnjenju, sad mi je sve jasno da nije samo broj odijela i pela sto me razlikuje od ostalih nego i to sto u mom slucaju kriska namazana maslacom (da ne budem vulgaran margarinom) pada u 60% slucajeva na namazani dio a ostalih 40 na onaj nenamazani zbog te visine, sto se narocito ogledava kad su "stikle" vece... Takodje su meni interesantne varijacije u statistici nastale od razlicitih markih maslaca.
Recimo razlike izmedju "Dobro Jutro" i "Sunce"-ta su u korist potonje jer se u 43% kriska namazana Sunce-m vise pada na nenamazani dio dok kod Dobro Jutro samo 37%. Da'l je to zbog naziva (ono namazani dio je namazan bre pa oce da gleda u sunce dok pada ili sta drugo ne znam).
Takodje u Sloveniji znamo da se maslac zove "Surovo maslo". Pa nisu ni Slovenci blesavi bili prilikom biranja imena...Kod ovih "maslaca" surova je istina da u 100 promila padaju na namazanu stranu. Sta reci do surovo je to skroz...

Citirano

Orginalno od sans
Ipak,najjednostavniji nacin je da maslacem mazete donju stranu tosta.

Najbolje rjesenje po meni je da se ta arhaicna rabota mazanja jedne kriske ostavi po strani i da se vratimo starom dobrom sendvicu kao takvom. Znaci dvije kriske u svoj svojoj simbiozi dzemova, maslaca, kremova i slicnih i u 100% slucajeva ce vam kriska (jedna ili druga) pasti na nenamazan dio.

Zivili
Giovanni

P.S. I poslije kazu ne moze se nista iz TLN, Djurinih carolija nauciti. Nije nego...
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

36

Srijeda, 26. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Tulumba4All
Administratore, ako mislis da ova tema ne pripada ovde slobodno je prebaci dje hoces.

Buduci da mi je autor teme dao svoju saglasnost da temu prebacim po mom nahodjenju, a ona je dosad prosetala kroz nekoliko foruma, ja cu je prebacit u forum u kojem dosad nije bila.

Sto se tice naucnog karaktera teme, on je u najmanju ruku diskutabilan, ali kad se pogleda najveci deo priloga, onda mi odluka da istu prebacim u Kutak za caskanje, najlakse pada. Koliko da se ocuva mir u kuci ;)
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

37

Srijeda, 26. Maj 2004

Misljenja sam da je samo Allah taj koji treba da sudi dje ce se tema nac
malo za promenu

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

38

Srijeda, 26. Maj 2004

Stovani Tulumbazasve

Posto vidoh da je vrlo tesko da se ovaj experiment izvede.

Bacih se u potragu i zamisli, nadjem vec jedan "gotovi" experiment, koji

je izveden negde u Nemackoj, nemam pojma gde.

I te cu nam slike i komentare uz pomoc mog prijatelja 8) postovat na

dragi nam nas forum.

Kao i sto ti navede u prvom postu na ovu temu, potrebna je :
1. Macka
2. tost
3. krem i sl.

Pozdrav :D
Mikov_sin je dodao/la ovu sliku:
  • pripremaexperimenta.jpg
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

ms__friend

Početnik

(10)

• »ms__friend« je muško

Datum registracije: 25.05.2004

• Poruku poslati

39

Srijeda, 26. Maj 2004

...

Priprema:

Posto je sve spremno, experiment moze da pocne.

Kroz predhodno kremom namazani tost je provucen kanap, kako bi se tost bolje pricvrstio za exp. macku.
Na veliko cudo izvodjaca ovog experimenta, macka uopste nije pruzala otpor (u toku pripreme) :D
ms__friend je dodao/la ovu sliku:
  • pricvrscivanjetostazamacku.jpg
if you believe in the light,it`s because of obscurity,if you believe in happiness it`s because of unhappines...

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

40

Srijeda, 26. Maj 2004

CIN

I posto je tost uspesno pricvrscen na mackina ledja :D experiment

moze da pocne.

Macka ce biti ispustena sa visine od 1,5 metara...

Svi su u iscekivanju i u napetosti dali ce se macka docekati na svoje

cetiri sape ili na kicmu to jest tost :D

tush ! ! :D
Mikov_sin je dodao/la ovu sliku:
  • bacanjemackeitosta.jpg
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

Social bookmarks